gap De Londense eersteklassers De Stille Wens -Clowntje Rick Mr. Oud juicht opdracht aan mr. Steenberghe toe DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 HHC—Haarlem staat op het programma Kees Broekman winnaar te Drontheim Middlesbrough op Schiphol aangekomen Tournee van Robinson Scandia-coupe" Keiler leidt in strijd om Nederlands kampioenschap Oosterkwartier II behaalt kampioenschap Voorwedstrijden kampioen schap van Kennemerland HPC plaatste zich in de volgende ronde oor Souschef generale staf Kunt U niet slapen Persstemmen over de nieuwe kabinetsformateur DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels VOETBAL IN ENGELAND De vijf Londense eersteklassers zijn in de eerste divisie over de kop- en de staart- groep verdeeld. Tottenham Hotspur leidt de hoogste afdeling met 41 punten uit 29 wedstrijden; The Arsenal is derde met 37 punten uit 30 wedstrijden. Dit zijn, zoals ze in wielrenners-kringen zouden zeggen, de Londense koplopers. De prestaties dei- laatste weken geven de indruk dat Tot tenham in aanmerkelijk beter vorm is ge bleven dan The Arsenal. Heel wat bescheidener posities op de ranglijst worden door de drie overige Lon dense clubs bezet. Charlton Athletic is nr. 15 met 26 punten uit 30 wedstrijden, Ful- ham nr. 18 met 24 uit 29 en Chelsea nr. 19 met 21 uit 27. Van dit drietal is Charl ton in tegenstelling met The Arsenal bekend door het feit, dat het nooit dure spelers koopt en op het team-work van veelbelovende jonge spelers vertrouwt nu wel het best op dreef. Na een periode van inzinking heeft het achtereenvolgens Liverpool, de Wolves en Sunderland (dit laatste met 30) geklopt. Met Chelsea wil het maar niet lukken, ofschoon het op pa pier een sterk elftal heeft. Over kam pioenschap en degradatie valt natuurlijk nog niets te voorspellen; de clubs moeten elk 42 wedstrijden spelen en zijn dus nog ver van de beslissing. Bovendien komen plotselinge spurts in een reeks overwin ningen, zoals dit seizoen bij onze eerste klassers bijvoorbeeld door Haarlem en door Vitesse zijn vertoond, ook bij de Engelse profs voor. De twee laatste plaat sen in de eerste divisie, de nrs. 21 en 22, worden nu bezet door het vroeger zo ver maarde Aston Villa met 20 punten uit 29 wedstrijden en het pas weer gepromoveer de Sheffield Wednesday met 19 uit 29. De Villa zal zich wellicht herstellen; het elftal toont in de laatste tijd verbetering en ver loor Zaterdag te Tottenham in een zeer goede wedstrijd slechts op het nippertje met 23, door een penalty, nadat het een achterstand van 02 had ingelopen. De tweede divisie In de tweede divisie, in Engeland be kend als „the knock-out competition" leiden de bekende oud-eersteklassers Preston North End en Blackburn Rovers, resp. met 40 en 38 punten uit 30 wedstrij den. Manchester City met 36 uit 28 zit het tweetal evenwel vlak op de hielen en ook Cardiff City (35 uit 29) dingt nog serieus mee. Coventry City, aanvankelijk een der leiders, is de laatste tijd afgezakt. Het pas uit de derde divisie terugge keerde Notts County, dat in de tweede divisie slecht begon, heeft zich sindsdien volkomen hersteld en neemt nu met 29 punten uit evenveel wedstrijden een vei lige plaats in. De staartgroep in deze af deling telt eigenlijk vijf clubs, namelijk Basketball Het programma voor deze week luidt: 20 Febr.. HHC III—SC Haarlem II (d.) HHC II—KCH (d.); HHC I—SC Haarlem I (heren). 21 Febr. HOC IVOosterkwartier II (h.) HOC III—Oosterkwartier (d.); HOC III Sportbond II (h.i. 22 Febr.. PSVH I—HOC I (h.); SV II— HHC IV (h.). 23 Febr., Sportbond IISC Haarlem III (d.); SC Haarlem I—HOC II (d.); SC Haar lem I—HOC II (h.); Sportbond I—HOC I (dames). 26 Febr., KCHOosterkwartier (d.); SC Haarlem ISportbond I (h.); SC Haarlem II—HOC I (h.). 27 Febr., HHC III—SC Haarlem III (d.) HHC III—Sportbond II lh.); HHC IV— KCH II (h.). 28 Febr.. HOC IV—SC Haarlem IV (h.) HOC III—SC Haarlem II (d.); HOC I— HOC II (d.). Dit programma vermeldt enige spannende wedstrijden in de eerste klasse heren waarin HHC en Sportbond elkaar op de voet blijven volgen, met HOC I als afwachtende derde. Dinsdag spelen HHC en SC Haarlem tegen elkaar. Ook worden de wedstrijden SC HaarlemSportbond en PSVHHOC I ge speeld. De bezoekende verenigingen zullen moeten oppassen om niet op het laatste ogenblik te struikelen. Bij de andere klassen is deze week geen belangrijke wedstrijd, of het moest de wed strijd HOC III—Sportbond II zijn, welke wedstrijd door HOC gewonnen moet worden, wil dit team in de running blijven. Automobilisme Schaatsen rijden Door een buitengewoon fraaie overwin ning van Kees Broekman op de 10.000 meter, die hij in de prachtige tijd van 17 min. 13,7 sec. aflegde, is Broekman eerste geworden in het eindklassement van de tweedaagse internationale wedstrijden te Drontheim. Van der Voort, die enkele dagen geleden nog last had van een onwillige beenspier, kwam niet op de 10.000 meter uit, om zich niet voor de tweede maal te forceren. Tweede achter Broekman was Wiggo Han sen (Nooi-wegen) met 17.39.2. Odd Lundberg (Noorwegen) werd derde met 17.40.4. De vierde plaats werd bezet door Henry Wahl met 17.42.2, vijfde was Saloma met 17.44.8 terwijl Ivar Martinsen met 17.50.1 de zesde en Yngvar Karlsen met 17.50.5 de zevende plaats innam. Swansea Town (22 punten uit 29 wed strijden), Bury (21—30), Luton Town (2029), Grimsby Town (2029) en Chesterfield (2030). Derde divisie In de Noordelijke afdeling van de derde divisie leidt Rotherham United met de mooiste cijfers van alle leiders (47 pun ten uit 31 wedstrijden), de meeste over winningen (20) en een voorsprong van vijf punten op nr. 2, Carlisle United. In de Zuidelijke afdeling is de strijd fel tussen Nottingham Forest (4329), Bristol Ro vers (4029) en Norwich City (4029). De leiders werden Zaterdag door nr. 13 van de ranglijst, Aldershot, geklopt. Notts Forest heeft overigens het mooiste doelge- middelde van de gehele League, nl. 74 göals voor en maar 25 tegen. Met een door de K.N.V.B. speciaal gechar terd toestel van de KLM zijn Maandagmid dag spelers en officials van de Engelse eer ste divisie-club Middlesbrough uit New castle op Schiphol aangekomen, waar het gezelschap namens de KNVB werd verwel komd door de heer L. Brunt, alsmede dooi de directeur van het Olympisch stadion, de heer D. J. Bessem. Het gezelschap heeft zijn intrek genomen in hotel l'Europe. De terugreis is bepaald op Donderdag morgen, weer per speciaal vliegtuig. De lei der van de ploeg is het lid van het dagelijks bestuur van de F.A.. Harry French, die te vens voorzitter is van de financiële com missie van de Engelse Voetbalbond. Als manager van de club is voorts meegekomen David Jack, een der grootste voetballers die Engeland ooit heeft gehad. Hij kwam eerst uit voor Bolton Wanderers en is later vele jaren aanvoerder van Arsenal en het na tionale Engelse elftal geweest. Door een blessure van de linksbinnen Mc Crae en doordat linksbuiten Hartnett niet fit is, zal Middlesbrough met een gewijzig de linkervleugel in het veld komen. Links binnen zal zijn Fitzsimons en linksbuiten Woodward. Als reserve van de ploeg is aan gewezen Hepple. Boksen Daags na zijn overwinning op Jake la Motta, waarmee hij de wereldtitel in het middengewicht verwierf, is gemeld dat Robinson en zijn gevolg 6 April a.s. te Le Havre voet aan wal zouden zetten voor eer. tweede Europese tournee, met als voorlopig program minstens acht wedstrij den in de periode van 20 April tot 20 Juli, dus remiddeld een wedstrijd in de tien dagen. Robinson en de Parijse promotor Gilbert Benaim, die ook deze tweede tournee voor bereidt, zullen een keus moeten doer, uit vele aanbiedingen. Waarschijnlijk zal de wereldkampioen in de Franse hoofdstad twee wedstrijden boksen, waarvan de eer ste in elk geval ten bate van een grote Franse liefdadigheidsinstelling. Robinson zal zich voor die gelegenheid met een symbolische beurs van een franc tevreden stellen. Verder staan op de lijst Brussel, voor een match tegen Cyrille Delannoit, Amsterdam of Rotterdam voor een revan chewedstrijd tegen Luc van Dam, Milaan waar Robinson Minelli en Rome waar hij Janilli zou ontmoeten, Zürich met een Italiaan of een Duitser als tegenstander en Barcelona tegen de winnaar van een mid dengewicht-competitie, voorts Keulen, Frankfort en Berlijn tegen nader aan te wijzen Duitse boksers, en diverse steden in Engeland waar men Robinson in actie zou willen zien tegen Randolph Turpin, Alex Buxton, Finch en Don Cockell. Er zijn dus veel meer liefhebbers dan zelfs Robinsin in drie maanden zou kunnen af werken. Wat de wedstrijd tegen Luc van Dam betreft vernemen wij dat deze in beginsel bepaald is op een dag in het eind van Mei of het begin van Juni, te houden hetzij in het stadion Feyenoord hetzij in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. Mocht Van Dam intussen zijn wedstrijd tegen Ran dolph Turpin om het Europees kampioen schap hebben gewonnen dan is het niet uitgesloten dat Robinson te Amsterdam of Rotterdam zijn wereldtitel op het spel zal zetten. Maar in dat geval zou hij na tuurlijk hogere financiële eisen stellen. Wint Van Dam zijn match tegen Turpin niet dan zal de ontmoeting Van Dam— Robinson toch doorgang vinden. Van een titelmatch zal er dan echter uiteraard geen sprake kunnen zijn. ADVERTENTIE nnp mmjm y L*i M d Mg ïfTrï i a ft («1 i ÉW LEDEREN SPORTKLEDING Biljarten Om de Van Woensdag tot en met Zondag wordt in restaurant „Bolwerk" het tournooi om de „Scandia coupe" onder leiding van de bil jartvereniging DES gehouden. Deelnemers zijn P. Dickmann (DES), J. Heytbrink („Wilhelmina", Amsterdam), A. N. de Kleine (SAS. Zwolle). J. Lamers jr. (Excelsior, Beverwijk). G. W. Metz (BCH, Haarlem), K. Mewe (De Pool, Amsterdam), A. Niessen (Kets, Amsterdam) en J. Steffers (DES). De lengte der partijen is 300 caramboles 38/2 cadre. Dammen In de finale om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland werden Zater dag in Den Haag de volgende wedstrijden gespeeld: J. Metz-M. J. Haasdonk 2-0. H. de Jongh-H. Onnink 2-0, R. C. Keller-A. Jurgh 2-0, H. Laros-A. van Aalten 1-1, F. Gordijn-P. Bergsma 1-1. Zondag zijn gespeeld: P. Bergsma-A. van Aalten 1-1, J. Metz-H. de Jong 1-1, W. de Jong-R. C. Keiler 0-2. De stand na de vierde ronde luidt: 1. Keiler 5 punten uit drie partijen, 2, 3 en 4 Bergsma, Haasdonk en Metz 5 uit 4, 5 H. de Jong 4 uit 3; 6 Laros 3 uit 3; 7, 8 en 9 Gordijn, Van Aalten en Onnink 3 uit 4; 10 W. de Jong 2 uit 3; 11 Jurg 2 uit 4. Door een overwinning van 11-9 op de Be- verwijkse Damclub III is „Oosterkwartier" 11 er in geslaagd beslag te leggen op het clubkampioenschap 2de klasse in het district Kennemerland van de Nederlandse Dam- bond. In deze competitie moet nog een wedstrijd worden gespeeld tussen de Beverwijkse Damclub III en de Haarlemse Damclub III, waarvan de uitslag geen invloed op de ranglijst meer uitoefent. De stand luidt: 1 Oosterkwartier II 15 p., 2 Ver. Kath. Dammers II 14 p., 3 D.O.S. I 13 p., 4 St. Thomas I 12 p., 5 St. Bavo II 12 p., 6 Hoofddorp I 11 p., 7 Beverwijkse Dam club III 9 p., 8 Cruquius I 9 p., 9 Het Noor den I 7 p., 10 Haarlemse Damclub III 4 p., 11 Hin I, Haarlem 2 p. De persoonlijke wedstrijden worden dit jaar in drie groepen verspeeld. De wedstrij den om het kampioenschap van Haarlem, Beverwijk en Heemstede gelden als voor wedstrijden voor het kampioenschap van Kennemerland. Er is gestart met 109 deel nemers. De eerste uitslagen luiden: Kampioenschap van Haarlem. Hoofdklasse Groep A. P. Hollenberg-W, de Jong 1-1; Nico Blom-J. Holm 1-1. Hoofdklasse groep B. P. P. Kempc-H. Rump 1-1, W. van Pelt- K. Jötten 2-0, A. de Jong-A. Misteling 2-0. Eerste klasse groep A: A. de Vries-G. Faaij 2-0, G. Elsing-F. van Duiin 2-0, J. Dijkhoff- A. van Gastel 2-0. Eerste klasse groep B: Th. van Wort-A. Douma 2-0, H Berghuis-J. ter Haak 2-0, H. Oudhoff-J. v. d. Kroft 2-0. Tweede klasse: H. Nauris-G. v. d. Jagt 1-1, C. Schelfhout-W. Kort 2-0. J. Mulder-F. Claudius 2-0, Th. Bandsma-Th. Blom 1-1. Kampioenschap van Groot Beverwijk. Hoofdklasse groep A. P. Smit-T. Postma 1-1. Erste klasse groep A: N. v. Nieuwenhuizen- J. Visser 2-0. Eerste klasse groep B. J. Fost- A. Peekei 1-1. H. Lichtendahl-Conradi 1-1. Eerste klasse groep C: J. A. Oussoren-Chr. Bakker 2-0. Tweede klasse groep A: J. v. d. Ourneraar-J. Hofland 1-1. N. v. d. Sluis-J. v. Zutphen 2-0. Tweede klasse groep B: W. de Graaf-E. Reinhout 2-0, J. Oosterman-G. v. d. Waal 2-0, H. M. Leeuw-C. Orij 1-1. Derde klasse groep A: A. Romeijn-J. Roos sr. 2-0. E. Ras-P. Schaap 1-1. P. v. d. Bos-J. de Ruiter 2-0. Derde klasse groep B: D. van As-J. Roos jr. 1-1, W. Post-E. van Os 2-0. ADVERTENTIE pc-occococooocoocx^ccoocccccrccccecooooccoooocoooccoceooot Waterpolo In de wedstrijd H.P.C.D.K.R. die Za terdagavond in het Sportfondsenbad ge speeld werd voor de eerste ronde van de bekercompetitie heeft het aan spanning niet ontbroken. De Heemstedenaren zetten een achterstand van 31 om in een over winning van 64. Na enkele mislukte aan vallen van de Heemstedenaren namen de Utrechtenaren door Van Coolen de leiding. Prager bracht de stand op gelijke voet, maar nog voor het ingaan van de rust ver kregen de Utrechtenaren door toedoen van Bakker de leiding. Na de hervatting ver grootten de gasten de voorsprong. Op keu rige wijze doelpuntte Linschoten voor H.P.C.waarna Geurtsen een strafworp moest nemen waarmede de balans in even wicht werd gebracht. De Utrechtse doel man stopte een schot van Dijkstra; de bal kwam bij Smit die hem inschoot (43). Een overtreding bij de gasten bracht de gastheren numeriek in de meerder heid. Dit leverde succes op: Dijkstra bracht de stand op 53. Een snelle aanval van de Utrechtenaren werd wederom met succes bekroond en Bakker maakte er 54 van. Nadat Geurtsen de bal nog eenmaal in de touwen had geschoten kwam het einde. H.P.C. komt in de tweede ronde tegen Haarlem. Louk ten Berge van Haarlem, die enige tijd geleden bij een auto-ongeval een bek kenfractuur opliep, is weer bij de training van Haarlem verschenen. De dames van D.W.T. hebben in Rotter dam voor de eerste ronde van de Van Duylbekercompetitie gespeeld tegen de R.D.Z. en gewonnen met 32, zodat ook zij overgaan naar de tweede ronde. Dan spe len zij tegen de winnaar van de wedstrijd U.Z.S.C.—H.D.Z. Voor de eerste klasse dames ging D.W.T. Zaterdagavond te water tegen V.Z.V. Het was een ongelijke strijd doordat V.Z.V. niet volledig opkwam hetgeen het spel niet ten goede kwam. Mia Prins bezorgde de Haarlemse dames een voorsprong van 20, waarna Paula van Bruggen er 30 van maakte. In de tweede speelhelft maakten Paula van Bruggen (2) en Mia Prins (1) het halve dozijn vol. In de tweede klasse dames heeft D.W.T. 2 met 60 van D.W.T. 3 gewonnen. De wedstrijd V.Z.V.D.W.T. eindigde met een overwinning van 92 voor de Haarlemmers. De wedstrijd H.P.C. 2H.V.G.B. 3 werd gespeeld voor de tweede klasse heren en eindigde met een overwinning van 43 voor de Heemstedenaren. In de derde klasse heren is de wedstrijd H.Z.V.D.W.T. 3 door laatstgenoemde met 31 gewonnen. De voor Zaterdagavond vastgestelde wedstrijd H.V.G.B. 4H.Z.V. ging niet door daar H.Z.V. niet verscheen. Hieronder volgen enkele eindstanden van de centrale wintercompetitie: Afdeling A: Robben 5 3 1 1 7 31—11 H.Z.P.C. 5 3 1 1 7 36—15 Haarlem 5 3 1 1 7 2010 G.Z.C. 5 2 3 0 7 21—12 Neptunus (Am) 5 1 0 4 2 1630 Zwemlust 5 0 0 5 0 450 Afdeling C: Het IJ 5 4 0 1 8 29—16 Meeuwen 5 4 0 1 8 3328 Neptunus (Am.) 5 3 1 1 7 24—15 U.Z.S.C. 5 2 0 3 4 20—27 H.V.G.B. 5 113 3 13—20 Nereus 5 0 0 5 0 13—26 in aantocht. FA VORIET Barteljorisstraat 27 Haarlem KXXCOOCCO=CCCCCOCCCCCOCOOOOOCCOOOOCOOOOOOOCCOOOOOOOOOOOC EDDIE THOMAS WINT EUROPESE WELTERTITEL. Eddie Thomas uit Wales heeft aan zijn Britse weltergewichttitel het Europees kampioenschap toegevoegd door een puntenoverwinning op de Italiaan Michele Palermo, de titelhouder, in een ge vecht over 25 ronden. Nu het weer was opgeklaard, waren de jongens natuurlijk niet meer binnen te houdenZe hadden veel zin, om maar weer gauw de buitenlucht in te gaan. En Oepoetie had 'n mooi plannetje. „Mogen we morgen de hele dag gaan wandelen en dan brood meenemen Ja, dat mochten ze wel. Ze bespraken de tocht, die ze zouden maken en wat ze daarvoor nodig zouden hebben. Een rugzak had Oepoetie wel, daarin konden ze hun brood meenemen. En de volgende morgen stonden ze heel vroeg op. Tante Liezebertha sneed 'n heleboel boterhammen en pakte die in; ook 'n thermosfles met thee kregen ze mee. Ze pakten alles netjes in de rugzak. „Mag ik die op m'n rug dragen?" vroeg Bunkie. „Best, hoor, als je dat graag wilt!" antwoordde Oepoetie. Als je moe wordt, zullen wij"m wel op onze beurt overnemen". En zo stapten ze weg, de vrije natuur tegemoet. Het zonnetje stond al aan de hemel. Naast elkaar, een vrolijk marsliedje fluitend, wandelden ze Speelgoedstad uit In een bijeenkomst van de afdeling Amsterdam van de Volkspartij voor Vrij heid en democratie, Maandagavond in het Minervapaviljoen te Amsterdam gehouden, heeft mr. P. J. Oud, sprekende over de opdracht aan mr. Steenberghe een nieuw kabinet te vormen, te kennen gegeven, dat hij deze opdracht zeer toejuicht. Hij acht het een voordeel, dat mr. Steenberghe in de laatste tijd geen actieve rol heeft ge speeld in de politiek. Mr. Oud is de mening toegedaan, dat juist dit een factor kan zijn, die de nieuw aangewezen formateur kans van slagen geeft. Hij herinnerde aan de kabinetscrisis van 1913, toen minister Cort van der Linden, die toen twaalf jaar buiten het actieve politieke leven had ge staan, er in slaagde een uitstekend kabinet te vormen, dat Nederland vele goede dien sten heeft bewezen. Mr. Oud noemde mr. Steenberghe een buitengewoon bekwaam en reëel man en sprak de hoop uit, dat hij spoedig zal slagen in de vorming van een kabinet. „Bij het veroorzaken van deze kabinets crisis", aldus mr. Oud, „zijn wij zeker niet lichtvaardig te werk gegaan. Integendeel, wij hebben weloverwogen gehandeld, al hadden wij nooit vermoed, dat een ver worpen motie zulke verstrekkende gevol gen zou hebben. Bij de souvereiniteitsover- dracht van Indonesië heeft de VVD haar verantwoordelijkheid duidelijk gevoeld. Had zij dat toen niet gedaan, dan zou er op dat kritieke moment een kabinetscrisis zijn ontstaan." Bij de kwestie Nieuw Guinea lag de zaak volgens mr. Oud echter anders. Hier kwam een andere kwestie tot uiting, welke belangrijker is te achten dan de beslissing omtrent de houding inzake Nieuw Guinea, namelijk de wijze, waarop de regering de volksvertegenwoordiging heeft behandeld. Zij is namelijk van haar oorspronkelijk aangekondigde beleid afge weken zonder het parlement van dit ge wijzigde standpunt vooraf in kennis te stellen en dit was ondemocratisch, aldus mr. Oud. Mr. Oud gaf vervolgens een uiteenzet ting over zijn opvattingen omtrent een nationaal kabinet op brede basis, zoals hij dat te Dordrecht ook heeft gedaan. „Bij onze strijd voor vrijheid en demo cratie", zo zeide hij voorts, „prijzen wij ons gelukkig, dat wij de Verenigde Staten aan onze zijde hebben. Dit heeft echter een schaduwzijde. Het zou namelijk niet goed zijn als wij permanent onder de hegemonie van de Verenigde Staten zouden moeten blijven. Een eensgezind Europa zou in staat zijn zich zelf te blijven ondanks de dreiging van achter het ijzeren gordijn en de invloed van de Verenigde Staten". Sprekende over de moeilijkheden, waar mede Nederland thans te kampen heeft, zei mr. Oud, dat ons land in 1945 volkomen berooid was. Daarbij kwam nog de ingrij pende moeilijkheid met Indonesië. Slechts een sterk kabinet op brede basis, dat niet bang is tijdelijk minder populair te zijn, zou ons land kunnen redden. Dat mr. Stik ker niet geslaagd is met zijn kabinetsfor matie vindt zijn oorzaak hierin, dat hij niet wilde meedoen aan het beleid van „pot verteren" van de P. v. d. A., maar een rea listische politiek wil volgen. „Dat minister Stikker nog steeds overtuigd VVD-man is, moge wel blijken uit het feit, dat zijn rea listische politiek door de P. v. d. A. als een liberale politiek wordt bestempeld", aldus mr. Oud. Mr. G. Vonk, die vóór mr. Oud had ge sproken, noemde de kabinetscrisis „een sluitstuk van de ellende der afgelopen vijf jaren". Hij gaf een overzicht van de ge schiedenis van de souvereiniteitsoverdracht en de recente moeilijkheden over Nieuw Guinea. Ook mr. Vonk verweet de regering, dat zij op haar eerst gegeven verzekering, Nieuw Guinea nooit aan Indonesië af te staan, in principe was teruggekomen zon der overleg met het parlement. Hij gaf te kennen, dat Nederland zijn oude standpunt, geen afstand doen van Nieuw Guinea, moet handhaven, wil het voor de historie ver antwoord zijn. De benoeming is te verwachten van lui tenant-kolonel F. H. W. C. J. van Dun tot souschef van de generale staf, als opvolger van luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer. Luitenant-kolonel Van Dun is militair attaché te Washington. Luitenant-kolonel A. L. van den Berge is benoemd tot militair attaché te Washing ton. Hij was laatstelijk commandant der landmacht op de Nederlandse Antillen. VOLGEND SEIZOEN BEGINT COMPE TITIE 2 SEPTEMBER. Blijkens een me dedeling in de Sportkroniek heeft het be stuur van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond besloten de competitie 1951-1952 te beginnen op Zondag 2 September. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.83, ƒ2. 08 Over de opdracht tot vorming van kabinet aan mr. M. P. L Stepnh T' schrijft de Nieuwe ,R otterdam^ Courant (lib.), welk blad de teit van de kabinetscrisis in dit opportuni- gewricht nog steeds meent te moeten f' twijfelen, dat er in de opeenvolgends tiviteiten van de door de Koningin een opdracht belaste politici een zek?' lijft te onderkennen is, die in de thans getreden nieuwe phase niet afgebrok?" kan worden. Deze lijn is als een min meer zuivere resultante van het Ne" landse politieke krachtenveld en de z^' daarin openbarende mogelijkheden te h-" schouwen. „Het misschien geopperde bezw», dat de heer Steenberghe na de oorl!' geen politieke practijk meer heeft had, tellen^ wij zeker niet zwaar Aa!' geboren staatkundig inzicht en besluit vaardigheid zijn van meer beteken" dan recente binnenlands-politieke f- varing; een minister als de heer Stee-' berghe zou dit gemis trouwens sp0£ genoeg inhalen. Als een voordeel b- te zijnen aanzien daartegenover J gelden, dat hij bijzondere internal nale ervaring heeft, zonder welke regering in deze tijd geen behoor® beleid kan voeren Volgens de N.R.C. zijn er aanwijzig, dat de P.v.d.A. voldoende waarborgen vo« deelneming harerzijds zou willen zoek! in de vorming van een „echt" parlem!' tair kabinet. Een dergelijke formatie Ij-' binnen de grenzen van de opdracht va-i mr. Steenberghe, maar het is, aldus hr blad, de vraag of deze zich vooraf zozee aan de partijen wil binden. Het Algemeen Handelsblad (lib.) acht het niet waarschijnlijk, datdt nieuwe formateur ver zal kunnen afwiiken van het urgentieprogram, dat het demi*, sionnaire kabinet-Drees-Van Schaik hei opgesteld op basis van het rapport, dat door een aantal top-functionarissen in oni dracht van de R.E.A. (Raad voor Eoononv. sche Aangelegenheden) uit de ministerrad is opgesteld. Het is volgens dit blad nauwelijks te ver wachten dat mr. Steenberghe niet aller- eerst zou pogen een kabinet samen te stel len, dat op een brede steun in de volks vertegenwoordiging kan rekenen. Met het verlenen van de opdracht aa- mr. Steenberghe is volgens Trouw (A.R.) „de tovercirkel doorbroken, die als 'het ware rondom de kabinetscrisis getrokken was. Immers, elke kabinetsformatie die uit de kring van het demissionnaire ka binet of uit diens traditionele parlemen- taire aanhang voortkomt, schijnt tot mk- lukking te zijn gedoemd." De T ij d (R.K.) ze»t dat de opdracht aan mr. Steenberghe een eind heeft ge maakt aan speculaties in politieke kringen. „Velen dachten het meest aan een com binatie van de heren Romme en Steen berghe, met dien verstande, dat eerstge noemde het kabinet zou formeren, doch er geen deel van zou uitmaken en laatst- genoemde het nieuwe kabinet zou presi deren. Dat nu de keuze gevallen is op mr. Steen, berghe, niet alleen waarschijnlijk als minister-president, maar ook als forma teur, is begrijpelijk. Ook de heer Steen berghe geniet groot vertrouwen in zee: brede kringen van het volk, zij het dat het accent iets anders ligt. Zijn vertrou wen zal in de eerste plaats gevestigd zijs bij de ondernemers, waar prof. Romme het misschien ook wel bezit, maar in minder sterke mate. Dit wil intussen geenszins zeggen, dat de heer Steen berghe bij de niet-ondernemers en met name ook bij de socialisten geen vertrou wen zou hebben of het niet betrekkelijk snel zou kunnen versterken." In een beschouwing over de kabinets crisis, geschreven vóórdat de opdracht aan mr. Steenberghe was verleend, zegt He! Vrije Volk (P.v.d.A.) dat de situatie thans geheel open is. „Met name voor de Partij van de Arbeid geldt, dat zij zich volledige vrijheid van handelen moet voorbehouden en dat zij zich opnieuw zal hebben te bezinnen zo wel op de aard van het program van eer nieuwe combinatie als op de personen, die men voor de uitvoering daarvan samenbrengt." „Het lijkt in de rede der dingen te liggen", schrijft prof. Romme in de Volkskrant (KVP), dat mr. Steenberghe's eerste stre ven gericht zal zijn op een breed samen- gesteld kabinet. „Dat wij ons met zulk streven van hart verenigen, is overbekend. Maar wij we gen te veronderstellen, dat voor de nieuwe formateur evenmin als voor or.; dat streven geen grenzen zou kennen Voor ons is die grens daar bereikt, waa: men medewerking alleen zou willen ver lenen tegen het incasseren van offer; zonder zelf offers te brengen. Voor wa- betreft de twee grootste partijen, tot in de eerste fase de heer Stikker zien ge heel en in de tweede fase de heren Dr» en Van Schaik zich voornamelijk heboen beperkt, is, naar wij menen, al genoeg zaam gebleken, dat zij tot offers bere.- zijn. Wij zien geen enkele reden, dat-" deze derde fase dit wezenlijk verander® zal". FEUILLETON 17) „Waar gaan wij heen?" Marigold vroeg dit, toen zij al een twintigtal minuten ge reden hadden. „Naar ergens waar het rustig is," ant woordde Peter, „ik wilde eens met je pra ten." Het duurde nog enige tijd, voordat Peter de wagen tot stilstand bracht. Zij waren op de top van een heuvel en een vallei, begroeid met bomen, waartus sen een beekje stroomde, lag beneden hen. De maan was aan het opkomen, maar zij konden elkaar en het landschap nog vrij goed onderscheiden. Peter stapte uit, opende de kap van de wagen en ging weer zitten. Het was erg rustig. Een poesje zeiden beiden niets, maar toen verbrak Marigold de stilte: „Waarom ben je hierheen gereden?" „Om met jou te praten." „Waarover?" „Over ons beiden." Marigold nam impulsief haar hoedje af en wierp het op de achterbank. „Waar gaat het om?", vroeg zij. Peter legde zijn arm om Marigolds schouders. „Kijk mij aan, Marigold!" Zij maakte een kleine beweging met haar hoofd alsof zij zijn verzoek wilde opvolgen, maar draaide toen plotseling haar hoofd terzijde. „Nee, Peter." „Je bent bang!" Marigold lachte enigszins nerveus. „Laten wij terugrijden. Ik heb genoten van het ritje, maar ik moet morgen weer vroeg op. Ik wil graag niet al te laat naar bed. Rijd nu maar liever weer naar Lon den, Peter." Hij schudde zijn hoofd. „Niet voordat je gehoord hebt, wat ik ga zeggen." Het leek er op, alsof Marigold plotseling een panische angst kreeg. „Nee, Peter, zeg het niet, ik wil het niet horen!" „Je weet dus, wat ik wil gaan zeggen?" „Ik kan het raden." Plotseling draaide hij zich geheel naar Marigold toe en greep haar beide handen. „Luister, Marigold, ik houd van je.... ik houd van je met hart en ziel en ik ge loof, dat jij ook van mij houdt." Marigold probeerde haar handen uit zijn greep los te maken. „Nee, Peter, het is niet waar. Laat mij los, Peterl" „Dat doe ik niet," zei hij grimmig. „Ik zal je nóóit los laten. Ik ga met je trouwen Marigold!" „Je bent gek!" Er was geen spot in Marigolds stem; het was een soort schreeuw, een wanhopig verzoek. „Ik ben niet gek, en jij wéét het," ant woordde Peter. „Ik houd van je en ik ben er vrijwel zeker van, dat jij ook van mij houdt." „Neen, neen!", gilde Marigold. Peter zweeg enige tijd, terwijl hij nog steeds haar handen vasthield. Tenslotte zei hij met een vreemde, enigszins beve lende stem: „Goed, ik zal je loslaten, maar op een voorwaarde. Je kijkt mij diep in de ogen en vertelt mij, dat je niet van mij houdt. Doe dat, en ik zal je direct naar huis bren gen en je niet meer lastig vallen." „Laat mij eerst los." „Best." Hij liet haar handen glippen. „Je hebt mij pijn gedaan." Het was gelijk de klacht van een tegen stribbelend kind. Marigold wreef haar handen. „Marigold, doe zoals ik je gezegd heb!" „Goed, als je erop aandringt." Zij wendde haar hoofd naar Peter, keek hem in de ogen, maar de woorden, die zij wilde zeggen, stierven op haar lippen. Een paar seconden staarden zij elkaar aan. Beiden waren zich bewust van de groeien de spanning. Hun harten gingen sneller kloppen en binnen in hen brandde een vuur al heviger en heviger. „O, Peter!" Haar lippen waren op de zijne, zijn armen om haar. Hij drukte Marigold krach tig tegen zich aan. Een ogenblik gaf zij zich geheel. Plotseling duwde zij Peter ruw van zich af. „Doe het niet Peter, doe het niet!" „Je hóüdt van mij!" Het was een triomfkreet. „Neen, ik zeg het je toch, neen!" Peter lachte. „Lieveling, je liegt zo slecht! Trouwens, je lippen hebben je geheel en al verraden." Plotseling scheen Marigold op te veren. Zij sloeg haar handen in de lucht op een zowel kinderlijke als pathetische manier. „Peter, begrijp het toch! Ik kan niet met je trouwen! Ik kan niet trouwen met iemand die arm is! Ik moet geld hebben. Ik wil genieten van het leven. Indien je nu mij van je laat houden, zal ik je later haten om wat je gedaan hebt. Laat mij gaan, Peter, Iaat mij gaan!" Peter zweeg enige tijd en zei toen: „Goed, je bent vrij!" Een rilling ging door Marigold heen en zij bracht haar handen naar haar gezicht. „Waarom kuste je mij?" „Dwaas kind". Er was een toon van diepe kameraad schap en begrip in zijn stem. Hij legde zijn arm weer om Marigolds schouder. „Ik gaf je een zoen omdat jij dit wilde, omdat jij van mij houdt, Marigold, al mag je het ook ontkennen, al mag je zowel tegen mij als jezelf liegen. Ik hield van je van het ogenblik, dat ik je voor het eerst zag. Ik wilde je hebben, en later wist ik, dat jij dit ook wilde". „Het is niet mogelijk, Peter, je moet dat begrijpen. Ik kan niet van je houden!" „Waarom niet?" „Je weet waarom." „Je wilt geld hebben en zo?" Marigold knikte. „Ik verlang er zo erg naar. Je weet niet wat het is, arm te zijn. Ik heb armoede altijd al gehaat, mijn hele leven lang. Ik haatte de kleren, die ik moest dragen, het eten, dat mij voorgezet werd. Zeker, wij waren thuis wel gelukkig, maar ik wilde altijd meer. Ik voelde mij als een vogel in een kooitje. Andere kinderen konden met vacantie naar het buitenland gaan, maar wij niet. Andere kinderen hadden prachtige dingen: ponies, partijtjes.... o, er waren duizend en één dingen, die wij ons niet konden veroorloven. En nu nu ben ik ouder geworden, ik heb de kans, een kleine kans, maar toch een kans om iemand met geld te ontmoeten, iemand die mij dingen kan geven, waarnaar ik altijd zo verlangd heb". „En je gelooft niet, dat liefde belang rijk is?" „Natuurlijk is dat belangrijk", antwoord de Marigold, „maar begrijp je het niet, Peter? Kan je niet inzien, dat als ik met je trouw, ik je steeds verwijten zal, dat je mij niet kunt geven, wat ik wil hebbe Later zou ik je steeds meer gaan nat - Wat zou het voor zin hebben met opa- ogen een leven binnen te gaan,, dat sie narigheid zou kunnen geven?" Marigolds stem zakte weg. Plotseling pakte Peter haar stevig» v „Jij kleine dwaas!", zei hij zacht. gU» je dat je dit voor geld kunt kopen kin, druk- Hij legde zijn hand onder haar k te haar hoofd achterover tegen zijrsc ders en toen waren zijn lippen op de Hij kuste haar bijna ruw. j Een ogenblikje slechts weerstreefde w hem. Toen kuste zij hem terug, fel overgave, maar dan begon zij zien te verzetten.Peter liet haar pk - „Dat is mijn antwoord, Marigold! J- zonder nog een woord te zeggen hij de wagen op gang en reed me met grote snelheid naar huis. f Peter stopte op een ruwe wijze „Saracen's Head". „Slaap lekker, Marigold". Het scheen haar toe, dat er eni0 m zijn stem klonk. Zij reikte naai hoed, nam haar tasje onder haar keek hem toen aan. „Slaap lekker, Peter." j.aar Toen, met een vreemde intonatie stem: „Wat ga je nu doen?" „Met je trouwen. Heb ik je dat juist verteld?" (Wordt verooWl'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6