Velsens budget voor 1951 spiegel des tijds Sanitaire havendienst verdelgde ratten op een trawler aan de Zuidzij „Schooltandverzorging" wordt binnenkort in Velsen een voldongen feit Zeebrugges mooiste kotter joeg door het Noordzeekanaal Auto-Rijles? Gymnasium- op de begroting Nutsleden hoorden toelichting op „De wereld heeft geen wachtkamer Twee begrotingen; vele verschillen E Dry Cleaning ^ogrotingsbeeld Ondanks krappe beurs onderwijsuitgaven H ls93" fn'aJJ voor THALIA MARKTBERICHTEN Lezing van Maurits Dekker voor Velsens departement „Blinde passagiers" op de „Norma Maria" Ongeluk bij een wip in D.S.S.-speeltuin Hotac-tafeltennissers sloegen hun slag INZEGENING VOOR DE PROEFVAART Maurice Pierlot, de man van de metalen visborden, is maar wat tevreden over de IJmuidense scheepsbouwers Een naam WOENSDAG 21 FEBRUARI 1951 l elangrijkste gemeentestuk van elk jaar, dat begroting heet en in zijn omvang- h d de stippellijn der toekomstige politiek voor de gemeentehuishouding bevat, rijke ban .jyjj gereed gekomen: de begroting voor 1951 kon de raad door het college js dan e ...atVinurfarc wnrflcn aaiin-phndpn 7,ii adeinf. dp sfppr van iIptp tiirl van i "«-meester en wethouders worden aangeboden. Zij ademt de sfeer van deze tijd 'Jtf« misschien dan ook wel de reden, waarom zij verscheen, zo ver in het jaar, 611 betrekking op heeft: de durende stijging van lonen en de daaruit weer voort- wa3j Z<d stijging van de gemeentekosten maakten het uitermate moeilijk dit lijvige 'I-Tdbudget aan een bepaald vroeg tijdstip te binden, omdat het een week later h derd kon zijn. Bovendien moest een hogere uitkering uit het gemeentefonds verouu gemeenten bijspringt in diverse kosten worden geraamd om nir sluitend te krijgen en dit bedrag moest zo dicht mogelijk benaderd worden. dC 't 's Rijks middelen inderdaad f 300.000 bijgekomen in vergelijking tot verleden ?r 'S llilat de bijdrage voor 1951 op f 1.000.000 geschat mag worden plus de 25 procent 3aa[ke daar uit hoofde van de wet op de rijksbijdragen sinds 1950 bijkomt. Dit heeft i t r niet kunnen voorkomen, dat de reserveringen moesten verdwijnen en dat de onvoorziene uitgaven", die gemeenlijk als een appeltje voor gemeentelijke P° t"wor(u beschouwd naar beneden werd geschroefd: van f 73.000 in 1950 tot f 47.000 voor 1951. Men heeft niettemin de noodzaak van een aantal nieuwe uitgaven erkend en deze ook in de begroting verwerkt: kosten voor schooltandverzorging, onderwijs aan oraakgebrekkigen, gymnastiek-onderwijs door vakonderwijzers aan de leerlingen van d! vierde tot en met de zesde klas van de lagere scholen en voor „instructieve school reden" komen wel degelijk in het hoofd stuk onderwijs voor. Tekort op politie-begroting Een moeilijke post wordt gevormd door Hp f 70 000 die men op de begroting voor de openbare veiligheid te kort komt: er is f 70 000 te weinig voor politie-uitgaven. In de vorige begroting waren deze kosten door een toegezegde rijksbijdrage, gedekt maar deze bijdrage is niet afgekomen. Het „be sluit vergoeding politiekosten" houdt echter de deur op een kier voor een „buitenge wone uitkering",' die Velsen dan ook gaat aanvragen, zij het in mindering op de ver hoogde bijzondere uitkering uit het ge meentefonds. Eveneens onzeker is het geld, dat de landelijke overheid zal bijdragen in de kosten van het kleuter-onderwijs: de gemeente raamt door de „sanering" van dit onderwijs f 80.000 meer nodig te zullen hebben dan het vorige jaar, die wel onge veer gedekt zijn. Omdat Velsen echter in dit opzicht „het volle pond" geeft (er is een maximum en daar houdt de gemeente zich aan) zou een hogere rijksbijdrage de sub- sidielast van de gemeente iets kunnen ver lichten. Velsen bouwt nog van betere .jaren Er werd in deze begroting geen rekening gehouden met het deel der uitgaven voor de wederopbouw, dat ten laste van de ge meente komt, al zal deze last er wel dege lijk zijn. Als straks het investerings- of urgentieplan door de raad zal worden op gesteld, kunnen de consequenties uiteraard duidelijker overzien worden, maar de tot en met dit jaar voor rekening van Velsen komende „wederopbouwkosten" die dus nog onbekend zijn omdat men de rijksbij- Op de kapitaaldienst der Velsense begro ting voor 1951 is een bedrag van 463.825 geraamc. voor de kosten van het oprichten of uitbreiden van het gymnasium „Velser- beek". Hiervan is 425.000 geraamd als bouw kosten voor het Gymnasium (dat dus goed deels een verbouwing zal worden) en 38.825 voor het natuur- en scheikunde lokaal en wat daar bij hoort. Op dc gewone dienst wordt een uitgave van 10.625 als bijdrage aan de kapitaal- dienst geraamd. Toegestaan door Gedepu teerden zijn voorlopig een leraarskamer, leermiddelen voor Natuurlijke Historie, tekenonderwijs, aardrijkskunde en gymna stiek tot een bedrag van 11.855, waar bij inbegrepen zijn de 6000 voor de voor lopige wijzigingen in het bestaande ge bouw. Voor nog te verwachten inrichtings kosten werd bovendien geraamd 4545. Eindcijfers Velsens begroting over 1951 sluit, wat de gewone dienst betreft, met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 8.561.257,68. De kapitaaldienst sluit op 6.315.882,74. De totale batige en nadelige saldi der diverse hoofdstukken bedragen f 3.242.913,36. Op 1 Januari van dit jaar -bezat de ge meente een schuld van 18.809.571, waar van 596.047,02 aan rente en 493.095 aan aflossing ten laste komt van het dienstjaar 1951. BENZINE EN STOF Burgemeester en wethouders van Velsen "gen ,ter kennis, dat zij ingevolge de aan j - vef8unnin6 hebben verleend mmn koninklijke Nederlandse Hoog- ÏÏL6nitaalfabrieken N-v- IJmuiden <w R ^reiden van het hoogovenbedrijf, piW h'JPlaatsen van een stofbevochti- 2?lParaat aan de stofzak van hoog- Peti-nir' en ^an de Standard Amerikaanse h™ar" Compagnie N.V. te 's Graven- jn<4"et wijzigen van de benzinepomp- 5ïï?£e °P het schiereiland tussen de fe;mnu?le„WeS,CliiKe Rijksbinnen- advertentie OOK VQQR VERKEERSTHEORIE ThaHaWi4E,SDAQG 21 ferBUARI dwergen" rtinj "Sneeuwwitje en de zeven jazz-opera". ma 1 20 uur: -Dc vaCn2fl0tS" 19'45 uur: -Waar het Dalen v00™ r SI?Feker ds. Hugo van DO\dfr^?aÓs o „Elon". Thall» 20 uSr nï FEBRUARI uur. „De jazz-opera NU DE RAADSLEDEN de Velsense gemeentebegroting voor 1951 als een overzichtelijk en bijzonder goed gedetailleerd naslagwerk in huis heb ben, komt allereerst na bestudering door de vroedschap uiteraard het zogenaamde afdelingsonder zoekaan de orde. De raad is daartoe in twee af- delingen gesplitst, die elk hun rapport uitbrengen. Als B. en W. hierop hun memorie van antwoord hebben bekend gemaakt, volgt zo spoedig mogelijk de openbare behandeling in de zitting van de gemeenteraad. Deze begint met de zogenaamde „algemene beschouwingen" van de diverse fractie-voorzitters of eventueel andere raadsleden en dan wordt de begroting, die eigenlijk een samenstelling van begrotingen is, hoofd- stuksgewijs behandeld. Begin Maart zal het afdelingsonderzoek een aanvang nemen, zodat de begroting eind Maart in openbare behandeling komt. drage nog niet weet kunnen echter voor lopig bestreden worden uit de overschotten van de jaren 1948 en 1949. Het algemene beeld van de begroting is dus sober; onzekerheid op velerlei gebied spelen ook op het beleid in de kleine kring der gemeente mee. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont Heden (Woensdag) en Donderdag, 8 uur JUNE HAVER - MARK STEVENS S. Z. SAKALL in de vrolijke musical DE 1AZZ.OPERA Kleuren in technicolor. Amusement van begin tot einde Frij'zen Gr. tong 2,40—2,15; gr.m. tong 2,25—2,05; kl.m. tong 2,05—1,85; kl. tong I 2,25—1,70; kl. tong II 2,85—1,65; tarbot I 2,35—2,00, per kg. Sehartong 38—32; gr. schol 26—23: gr.m. schol 48—39; kl.m. schol 59—53; kl. schol I 51—37; kl. schol II 33—18; schar 20—17; bot 18—.12,55; wijting 27,50—18; gr gul 45—39; midd. gul 4540: kl. gul 48—42; kl.m. heek 98—83; kl. heek I 59; Kl. heek II 29; poon tjes 3231; kl. koolvis zw. 30—29, per 50 kg. Gr. kabeljauw 128—60; gr. koolvis zw. 68; gr. heek 422—360, per 125 kg. Aanvoer 105 kisten tong en tarbot, 5 kisten tongschar en sehartong, 280 kisten schol, 125 kisten schar, 50 kisten bot, 160 kisten wijting. 60 kisten kabeljauw en gul, 85 kisten heek, 10 kisten poon, 15 kisten koolvis, 40 kisten diversen. Totaal 935 kisten. Besommingen IJM 32 Elie f 17.100. IJM 129 f5060; IJM 74 f3030; SCH 107 f3230; KW 37 f3950; KW 130 f 1460; KW 151 f830; KW 25 f4580. „Wilt u er vooral rekening mee hou den, dat het mij helemaal niet te doen is om sensatie te wekken, maar alleen om u eerlijk met de werkelijkheid te confronteren, die mij heeft genoopt het toneelstuk „De wereld heeft geen wachtkamer" te schrijven. Met deze opmerking onderbrak Maurits Dekker de lezing, die hij Dinsdagavond hield voor het departement Velsen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Hij besprak daarin zijn toneelstuk en zijn novelle van de bovengenoemde titel. Het eerste werk is al acht keer vertaald, hetgeen naar hij opmerkte zeker niet in de eerste plaats het ge volg is van de artistieke verdienste maar van het belang, dat het onder werp de mensen inboezemt: de drei ging van het gebruik der atoomenergie voor oorlogsdoeleinden. De spreker zeide, dat het verzet tegen het gebruik van de atoombom essentieel anders is dan het verzet tegen militair geweld met andere wapens. Want hoe erg de uitwerking van de laatste ook is, men weet deze vooruit. Maar van atoombom explosie weet men de gevolgen niet. In een even beklemmend als uitvoerig exposé Teruggekeerd van een zeer rendabel Noordzeereisje is de IJmuidense trawler „Norma Maria" Maandag en Dinsdag on der handen genomen door de sanitaire havendienst van de gemeente Amsterdam. De vele blinde passagiers, die tussen het beschot en de scheepswand reis op reis meemaakten, hun levensonderhoud zoe kend uit openstaande boterpotjes en onbe heerde kaas van de bemanning en zich daarbij geducht vermenigvuldigend, be gonnen te lastig te worden. En omdat rat ten volgens een bekende zegswijze het schip nu eenmaal niet eerder gelieven te verlaten dan wanneer het zinkt, verzocht de rederij, wier kentekens op de Norma rusten, de mannen van de sanitaire haven dienst om met geweld tegen deze mee- eters op te treden. Maandagmiddag kwam Velsense begroting voor het jaar 1950 en die voor 1951 leert, dat het budget het vorige jaar „gemakkelijker" sloot dan thans het geval is: slechts een verhoogde steun uit de rijksmiddelen heeft de kloof tussen uitgaven en ont vangsten kunnen overbruggen en dan moest de post „onvoorzien" nog aan zienlijk worden ingekrompen. Het gemeentepersoneel bijvoorbeeld zal 46.000 meer aan salarissen moeten ont vangen dan vorig jaar en ook op het punt van stijging der andere onkosten van het gemeentelijk apparaat zal er dieper in de zak getast moeten worden dan voorheen. In totaal wordt er gerekend op 53.000 meer lasten ten nadele van het hoofdstuk „alge meen beheer" dan in 1950. Het hoofdstuk Openbare Veiligheid laat 110.000 meer uitgaven zien dan verleden jaar, die voor 70.000 op rekening komen van de politie (waarvoor wij naar de alge mene begrotingsbeschouwing elders ver wijzen); 33.000 zal er meer worden uit gegeven voor de straatverlichting. Ook de zorg voor de volksgezondheid wordt duurder: de gemeente schat 10.000 meer te moeten neertellen voor dit belang rijke werk in 1951 dan in 1950. De vlees keuring is een van de weinige diensten, die zichzelf zo ongeveer bedruipt: tegenover 25.763 aan kosten staan voor 10.000 meer keurlonen als gevolg van een recente verhoging, waardoor de inkomsten op 26.000 komen. De tandheelkundige hulp in Velsen zal echter 1000 meer gaan vragen als gevolg van een op te richten stichting, die de „schooltandverzorging" in deze gemeente op zich zal nemen. De ziekenfondsen IJmuiden en Velsen en omstreken dragen 2.25 per kind voor hun verzekerden in de kosten bij en de gemeente hoeft daardoor dus slechts tot een geraamd bedrag van 10.000 te zorgen voor de niet-verzekerden en de niet-draagkrachtigen, waarnaast de gemeente zich garant wil stellen voor even- tuéle tekorten der stichting. Er zal met de kinderen van de eerste klassen worden be gonnen, zodat na zes jaar de hele lagere schoolbevolking in de voorziening is opge nomen. Dan wordt het werk natuurlijk relatief goedkoper en vraagt het naar schatting ongeveer 1400 van de gemeente. TOELAGE GEMEENTEPERSONEEL GELIJK GESCHAKELD MET DE RIJKSSALARIëRING In het Koninklijk Besluit dat bekend is onder de naam „Toelagebesluit 1951", zijn de tijdelijke voorzieningen voor de extra toelagen van het Rijkspersoneel definitief vastgesteld. De minister van Binnenlandse Zaken heeft in een schrijven aan burgemeester en wethouders van Velsen meegedeeld, dat er volgens hem alle reden zou zijn om, met betrekking tot de bezoldiging van het ge meentepersoneel, voor zover de salarissen en lonen van gemeentewege worden ge regeld, soortgelijke voorzieningen in over weging te nemen. De minister schreef geen bezwaar te hebben, dat, in afwachting van de totstand koming van de onderhavige maatregelen, zou worden overgegaan tot toekenning van een voorschot op basis van deze maat regelen. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel een voorschot te verstrekken op de uitkeringen waarop men krachtens het toelagebesluit aan spraak kan maken. Het besluit geldt voor hen die werkzaam zijn zowel in vaste als tijdelijke dienst of op arbeidsovereenkomst. De raad zal over enige tijd de goedkeuring van een lening worden voorgelegd ten be drage van 4000 om de stichting op gang te helpen. In Beverwijk en omgeving is deze Schooltandverzorging inmiddels volledig op gang gekomen. De subsidies aan de Kruisverenigingen gaan met 3000 omhoog tot 16.587,50 in totaal; de G.G.D. zal iets duurder moeten worden 3500). De volkshuisvesting, voor Velsen nog al tijd het zwaartepunt van het gemeentelijk leven, zal in 1951 41.000 meer vragen dan vorig jaar. Toch staan aan de debetzijde de tot 986.839,72 gestegen renten en aflos singen van voorschotten aan de woning stichting en de woningbouwverenigingen, maar de uitgaven aan het rijk voor aflos sing van voorschotten wegen daar ruim schoots tegen op; het huisvestingsbureau zal naar schatting 48.214 nodig hebben tegenover 39.600 in 1950 en bovendien zijn thans ook de kosten van de gemeente lijke dienst voor de Volkshuisvesting in hun geheel op dit hoofdstuk gebracht, waarmee een last van 234.796,20 werd overgenomen van een ander volgnummer, mede als gevolg van de eenhoofdige leiding van deze dienst en de „Woningstichting Velsen". Dertienjarig meisje aan het been gewond Maandagmiddag kwam een dertienjarig meisje uit de Neptunusstraat dat met haar broertje op een wip zat in de speeltuin van D.S.S. aan de Kanaalstraat, ernstig te val len, doordat het jongetje toen hij bij de grond was, plotseling van de wip afstapte. Een naar buiten stekend stuk ijzer van de leuning wondde daarbij haar linkerdijbeen tje zo ernstig, dat de heer A. P. Bakker, die eerste hulp verleende, haar naar het An- thoniusziekenhuis moest brengen. het bootje van deze dienst langszij en korte tijd later lagen de lege vismanden en de matrassen van de bemanning op het dek van de trawler opgehoopt terwijl op allerlei plaatsen aan boord de toegang werd ver sperd door een bordje met de waarschu wing „Levensgevaarlijk. Met giftige gassen gevuld". Alleen de „zuiveraars" liepen in en uit met hun gasmaskers op, om het ge hele schip te vullen met het ook voor de mens dodelijke hydrocyanide (blauwzuur- gas). Dit gas wordt in geheel afgesloten blikken bewaard samen met absorptie- middelen zoals kalk en zaagsel. In de rui men, de verblijven en dergelijke die van het ongedierte gezuiverd moesten worden zijn de blikken geopend, waarna alles her metisch werd gesloten en vier uur achter een dicht bleef. Daarna, toen men veilig kon aannemen, dat alle leven daarbinnen geweken was, werd alles weer opengegooid en Dinsdagmorgen drukte een compressor op de kade met een kracht van zeven at mosfeer via enkele slangen de frisse lucht er weer in. De gassen verdunnen daardoor meer en meer en tenslotte verdwijnen zij geheel. De eerste slachtoffers werden die morgen al weggeruimd: acht jongen in een nest. Het gaat vooral om de vlo De sanitaire dienst, die tot taak heeft om in Amsterdam, IJmuiden, Delfzijl, Harlin- gen en Zaandam passagiers- en vracht boten vrij van ratten te houden deze schepen moeten om de zes maanden een nieuw „ratten-certificaat" hebben doet dit werk zelden op visserijschepen. Deze vallen namelijk evenals oorlogsschepen buiten de ontsmettingsregeling die vervat is in een internationale conventie tot wering van het besmettingsgevaar, omdat ze geacht worden geen besmette gebieden te bezoeken. In de overbrenging van epi demieën levert de rat haar aandeel als draagster van een vlo, die in dit opzicht zeer actief is. Daarom is de zee-ajuin, die ook wel als bestrijdingsmiddel wordt ge bruikt en ongevaarlijk voor de mens is, niet geschikt voor het tegengaan van be smetting. Deze doodt namelijk alleen de rat en niet de vlo. Het blauwzuurgas daar entegen vergiftigt beide. Op de passagiers- en vrachtlonen komen de meeste van deze ongewenste opvarenden aan boord in West- Indië en West-Afrika. „Rat-proof" schepen Naar een inspecteur van de sanitaire dienst ons mededeelde, gaat men er zich bij de bouw van nieuwe schepen meer en meer op toeleggen om deze bij voorbaat van de rattenplaag te vrijwaren, vaak door de ruimte tussen beschot en scheepswand, waar deze dieren bij voorkeur nestelen, tot hoogstens een duim te vernauwen, door de tank over de hele breedte van het schip aan te brengen en door het zogenaamde „zweetwater" in kleine wellen op te van gen. Wanneer de rat namelijk geen water meer binnen haar bereik heeft, is zij ten dode genoemd. ADVERTENTIE OLD CLOTHES NEW is sneller en beter CHEM. REINIGEN EN PERSEN Koningsplein 10 - IJmuiden - Tel. 4886 over de uitwerking van de atoombommen op Hirosjima en Nagasaki en bij Bikini vertelde de heer Dekker dat er in Japan reeds jarenlang een medisch team werkt, dat mede door de Amerikaanse regering is ingesteld om na te gaan welke gevolgen van de atoombom zich na verloop van vijf en een half jaar nog doen gelden. Men heeft onder andere een half millioen men sen onder controle, waarvan men aan neemt, dat zij in meer of mindere mate met de geduchte gammastralen in contact zijn geweest. Tachtig procent ervan is steriel en in een groot aantal gevallen is de structuur van het geraamte gedefor meerd of het netvlies in de ogen gedegene reerd, hetgeen onvermijdelijk wordt ge volgd door blindheid. Desgevraagd heeft iemand van dit team verklaard, naar zijn schatting nog 30 a 35 jaar nodig te hebben om al deze gevallen te registreren. Daarmee heeft men echter de gevolgen nóg niet geheel overzien, want die kunnen zich ook nog doen gelden onder het nageslacht. In Amerika hebben enige geleerden, die aan de oplossing van het probleem van de kernsplitsing mee werkten, zoals Einstein, Oppenheimer en Niels Bohr, allen afzonderlijk in geschriften gewaarschuwd tegen het resultaat van hun eigen werk. Spreker noemde de bestem ming van zijn werk „een appelleren aan de verantwoordelijkheid van het individu tegenover de samenleving", wier voortbe staan hiervan afhankelijk is. Maurits Dekker gaf vervolgens een korte uiteenzetting van het verhaal dat hij in „De wereld heeft geen wachtkamer" uit werkte. Hij boeide zijn gehoor met de voorlezing van het begin der gelijknamige novelle en van een dialoog in het toneel stuk tussen de twee hoofdpersonen, pro fessor Thompson die aan het hoofd staat van de wetenschappelijke afdeling van een atocmbommenfabriek en zijn zoon, die zijn Eerste damesteam kampioen De tafeltenniscompetitie is door het eerste damesteam van Hotac, bestaande uit R. de Laleyne, A. Rus en D. Spanjaard, besloten met een klinkende zegepraal op VGZ 2, welk team maar even een 100 nederlaag kreeg te incasseren. Hotac 1 dames hebben alle veertien gespeelde wedstrijden gewon nen en zijn dus een waardige kampioens- ploeg geworden. In de komende promotie degradatiewedstrijden zullen deze dames dus ongetwijfeld geduchte tegenstandsters zijn. De dames van Hotac 1 speelden een be langrijke wedstrijd tegen TOG 2, het aan staande kampioensteam. Hoewel de dames A. Bruinenberg, M. Blom en N. Huyg zich geducht hebben geweerd om nog kans te maken op de bovenste plaats, moesten zij met een 5—5 gelijk spel genoegen nemen. Zij nemen nu met twee verliespunten meer dan TOG 2 de tweede plaats op de ranglijst in. Bij de heren slaagde het eerste team met B. Wesselingh, G. Kuilman en G. Zandbergen er in de eerste competitiewedstrijd te win nen. De winst was vrijwel volledig, want Winfried 3 werd met 92 verslagen. Door dit resultaat is het mogelijk, dat de laatste plaats op de ranglijst kan worden ontgaan. Hotac 2 heren met G. v. d. Haak en de gebroedrs Kraayeveld behaalden tegen Vel sen 2 een 55 gelijk spel. krachten heeft gegeven aan het laborato riumwerk maar de verantwoordelijkheid niet langer wenst te dragen. Deze zoon, James, is op dat ogenblik reeds ten dode opgeschreven doordat hij zich blootgesteld heeft aan de vernielende kracht van de zogenaamde „gammastralen" om een drei gende explosie in de fabriek te verhinderen. De dialoog, welke James in die toestand met zijn vader voert, is het dramatische hoogtepunt in dit stuk gebleken. Voor de argumenten van zijn stervende zoon moet professor Thompson tenslotte zwichten. Hij wordt gearresteerd, omdat ook hij weigert zijn werk in de atoom- fabriek voort te zetten. Vooral de voor dracht van deze dialoog door Maurits Dekker kreeg de gespannen aandacht van zijn toehoorders. ryODRA DE „BELGIAN RESEARCHER" de grijze steven in de stugge deining duwt, gromt Gilbert Savels kort en tevreden: dat bootje ligt als een huis ondanks zijn 75 ton. Die 'Ollandse bouwers weten wat een kotter bouwen is. Zojuist heeft hij op de blakte van het Noordzeekanaal de Belgische vlag omhoog zien gaan toen de over dracht gebeurde. Maurice Pierlot uit Zeebrugge, de reder van dit kittige schuitje heeft datzelfde gevoel toen onder woorden proberen te brengen en er zich over ver ontschuldigd dat het zo'n korte rede werd, maar „de krop was me der van vol ge schoten". Dat is helemaal geen schande, want deze kleine Belg is bij de IJmuidense machinefabriek H. Zwart van een ruw casco dat de Duitsers waren begonnen, opge bouwd tot het mooiste scheepje van Zeebrugge „en in Oostende zulle ze d'r ook meê goesting op zien" waarmee het goed vissen moet zijn in het Kanaal en op de Noordzee. En zeg de dank daarvoor maar eens precies zo ge hem voelt. Deze eenvoudige Maurice Pierlot koestert onder zijn baskenmuts een helder verstand, want hij is de man die de stalen visborden uitprakkizeerde, met het zelfregelend kom- pas-met-ring-magneet voor de dag kwam en nog steeds zint op verbeteringen voor de visserij. Maar hij is desondanks verknocht gebleven aan de oude gebruiken, waarmee die visserij groot geworden is. Zodat de nieuwe kotter Dinsdagmorgen eerst inge zegend moest worden door een geestelijke Op de afdeling scheepsbotiw van de grote tentoonstelling, welke te Londen ter gelegenheid van het „Festival of Britain" gebonden zal worden, zullen talrijke modellen van verschillende grootte geëxposeerd worden, die een beeld geven van de ver scheidenheid der Britse schepen, die bij de wereldhandel betrokken zijn. In een fabriek te Northampton werd dit schaalmodel van een walvisvaarder vervaardigd, dat zes meter lang is. Het moet volgens de legende vreemd gegaan zijn met de naam van de Zee brugge 412: de reder voelde wel wat voor „Belgian Researcher", want in die geest was hem uit een droom wat bij gebleven. Hij moet heel verbaasd heb ben gekeken, toen in IJmuiden bleek, dat de firma Zwart diezelfde naam als de beste had willen kiezen. en kapelaan Wüst uit IJmuiden in smette loze superplie op de degelijke planken van het werkdek stond om deze oude rite te volbrengen. Devoot hebben Katholiek en niet-Katho- liek het hoofd gebogen toen de geestelijke zijn gebed uitsprak, waarin dit schip ver geleken werd met de arke Noachs, die im mers behouden de wateren bevoer en daar om een schoon voorbeeld van elk nieuw schip mag heten. Het kruis is daarna „over de kotter ge legd": in vier uitgeboorde gaten is een stuk gewijde kaars gedreven met een prop hout er over heen, opdat deze kaars zich ver eenzelvigen moge met het schip: meter Jeanne Snepp, een nicht van de reder en peter Henk Zwart, een der bouwers, heb ben dit ritueel in hun eendagsfunctie helpen bezegelen. En dan: kijken wat die 235 paarden van de M.W.M.-diesel trekken kunnen. Door de Velserbrug naar Buitenhuizen; voluit de kar op het rechte eind tot Zaandam en secuur aflezen op de kilometerpaaltjes. De rekenlineaal kwam er aan te pas en de „Belgian Researcher" bleek 9.2 mijl te lopen, wat al heel wat is voor dit soort scheepje. Op de terugweg kwamen er nog een paar honderd toeren bij en toen riep reder Pierlot triomfantelijk naar schipper De „Belgian Researcher" tijdens de inzege ning door kapelaan Wüst uit IJmuiden. Savels, dat de tien knopen voorbij waren: een snelheid, die in zeewater dus tegen de elf mijl zal komen te liggen. „En het uit laatgas is nog aan de kouwe kant", klonk de kreet uit de machinekamer. Natuurlijk profiteert deze kotter van de uitvindingen van de baas: ook hij heeft metalen borden, vliegboeien en een ring- magneet-kompas, dat de normale afwij kingen inderdaad niet vertoont, maar ook verder is de „Belgian Researcher", wiens naam in feite als een klein eerbetoon aan de reder kan worden opgevat, hyper mo dern. Kurk-isolatie van de visruimen, waarachter de 600 kisten vangst goed be waard zullen zijn, een hydraulische keer- koppeling, vries-waterkoeling van de mo tor en een manschapsverblijf voor de vijf koppen om er direct op visite te gaan. „Nogal kostelijk" Als het scheepje de sluis doorgaat om nog even de deining buiten de pieren te voelen, krijgt de reder een moment tijd voor een gesprek. Over die nieuw-modische visborden natuurlijk, waar IJmuiden nog wel eens met een scheef oog tegenaan kijkt. Dat is te begrijpen, zegt de heer Pierlot in gezapig Vlaams, „want ze zijn nogal koste lijk. Maar ze zijn ook goei, want vraag 'et de schipper of 'et geen woar is de Belgen, die ze een keer aan boord 'ebbe willen d'r niet meer zonder". En hij geeft graag zijn visie op het Bel gisch-Nederlandse visserij-probleem, dat hij alleen maar op te lossen acht als de munt geünificeerd wordt voor de beide landen, om tenslotte te vertellen, dat hij in 1937 de „Spaanse visserij" begon bij Ier land: „de mooie meid-visserij witte, op heek zogezegd". Dat ging met twee kotters, waarvan de motoren precies synchroon moesten lopen en die een trawl-zonder- borden tussen zich in sleepten. „Maar ook da' was nogal kostelijk". Hij heeft meer vertrouwen in de stalen borden, want dat levert tenminste meer vis voor minder kosten op. „Ze zullen 'et van zelf zien. Ik ga inmiddels door met experi menteren en de Belgische regering zal op den duur waarschijnlijk gaarne willen ge bruik maken van de ervaringen met dees' schip".

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3