Bonn zet de vrije invoer stop ^si&j!!z&iFzs£ Nederlandse export naar West- Duitsland zwaar getroffen inzameling van oude materialen wegens schaarste van bepaalde grondstoffen I S zich critiekloos daarbij aansloot: niet f omdat zij daarmee deze „beweging" l ,nHpn maar ook omdat zij maar dom- 1 "Spraattcn, wat de Duitse macht- ebc-rs deden. Wat Duitsland deed. Er Sri er ook, en zij zijn er nog, die zwoe- bij alles wat de Russen deden en doen. i twee aanbiddingen gelden dictaturen I verwonderen daarom het meest. Heb- 1 Iwmze ervaringen in bezettingstijd zoveel mensen nog niets geleerd? Of menen zij Seen Hitler's gezag zo te werk ging? Dan vergissen zij zich deerlijk. De midde- der dictatuur zijn te allen tijde dezelfde Tweest Door onderdrukking van de Looniijkheid, door gelijkschakeling Gleichschaltung" in het Duits) door ge heime politie-methoden en opsluiting of Ldatie van politieke tegenstanders heeft Hzich immer gekenmerkt. Ook door bui tenlandse avonturen, bij wijze van veilig heidsklep. En door angst. Te weinig men- en weten wie Napoleon's minister van I' p0|itie Fouché, was. Welnu: een man gelijk Himmler Laten zij maar eens om Stefan Uiterste efficiency geboden zowel voor overheids bedrijven als voor het particuliere bedrijfsleven Duitse bevolking leeft te ruim Duitsland parafeert het plan- Schuman misschien toch Engeland bedreigd met algemene spoorwegstaking Het woord is aan De Franse regering lijdt aan kies-pijn Franse trawler gekapseisd Hei" zoveelste offensief der verbonden troepen Loodsdienst Oprichting van maatschappij voor export-financiering Britse straalbommenwerper vestigt Oceaan-record HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65eJAARGANG NO 192 I n ireaux- Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Lef Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terra'sweg47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6'Üjnerr). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE O'P-R'E-CffTE H AA-RLEMS-CH'E COUR AIfT 295e JAARGANG No 45 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HfT JS ONWIJS, in eerbiedige verering achter een of andere grote staat en volk aan te lopen. Zij verdienen dat „mi* Het is niet beter dan het onze evenmin. ;n ftnn lonr Dat h« - groter is en in een groter land Soonfdan Nederland, met rijker bodem, VwïafSe steft nietwaar dat volk even Dat wooi I het er'zijn" niet hetzelfde. Vaak zijn l 'ïaars tegenstellingen. In de dagen der V hPPrschappij was het ontstellend te I een aantal mensen buiten Duits- Zweig's boek over Joseph Fouche in hun leesbibliotheken vragen. Dan zullen zij ont- dekken dat noch Himmler, noch de Nazi- F dictatuur iets nieuws waren, al was Napo- leon zonder twijfel een groter en begaafder I man dan Hitier. Maar niet zonder reden heeft hij gezegd: „Als de mensen mij beter begrepen zouden zij zorgen, zo ver mogelijk uit mijn buurt te blijven." De aanbidding van dictaturen door lie- f den die zich ongetwijfeld bitter zoucfen beklagen als zij er onder zouden moeten leven verbaast. Minder onbegrijpelijk is de sympathie voor een machtig Westers volk. dat in grote lijnen dezelfde levensopvattin ten is toegedaan als wij. Maar al zijn daden toe te juichen, in alles te geloven wat Amerikaanse staatslieden doen en beweren, ook dat is onderdanig en mis. En het leidt i tot een griezelige vervlakking. Men kan gehele volken niet in zwart en wit zien (om van staten opnieuw te zwijgen). Wie dat doet geeft iedere eigen mening op en i- zijn persoonlijkheid prijs. Waarop ver trouwt hij? Waarover heeft hij zelf, wik kend en wegend, nagedacht? Is het hem nooit te binnen geschoten dat hij, door achter het een of andere vreemde land aan te draven, dat hij uit eigen levenservaring niet eens kent, een droevig gebrek aan zelfvertrouwen toont? De mens is geen schaap, niét bestemd om blatend in een j kudde mee te lopen. Hij heeft zijn persoon- lijkheid gekregen om zelf te denken en zelf te kiezen. Hetgeen in deze tijd vaak ontstelt zijn de gelatenheid, de volgzaam heid, de vage meepraterij, die eigen oordeel opgeven. Waarom? Misschien is menigeen ontmoedigd door het lezen van zwartgallige I litteratuur, zoals in de naoorlogse tijd in stromen over de wereld is uitgegoten en waarin de mens als een beeld van louter i ongerechtigheid, zelfzucht, kwade driften en boze neigingen wordt voorgesteld. Dat i is zwart. En menigeen zal u vertellen dat het een reactie is op een vroegere periode -langgeleden waarin een rozig opti- t misme alles liefelijk en schoon trachtte uit te beelden. Dat was wit en het gaf een b overdreven, valse voorstelling der werke- lijkheid. Dit is zwart en het geeft een niet f minder overdreven en valse voorstelling der werkelijkheid. Als men zich door deze i litteraire narigheid in zijn levensmoed voelt aangetast doet men verstandig met haar I niet te lezen. Dergelijke verschijnselen worden in hoge mate door mode beïnvloed. Mode bestaat niet alleen in kleding, maar in velerlei. Zij slaat soms tot excessen over. Het getuigt alleen maar van gezond ver- I stand en eigen oordeel, daar niet aan mee te doen als men beseft, er niet mee in te stemmen. In mijn leven heb ik mensen gekend die grote volken vereerden, die toen machti ger waren dan nu. Zij geloofden onwrik baar in de Engelsen of in de Fransen: vol ken ciie ongetwijfeld bijzondere qualiteiten maar ook bijzondere tekortkomingen heb- ben. Evenals wij. Is het niet opvallend dat «wrt aanbidding van het buitenland altijd alleen maar machtige volken geldt? s dat met veelzeggend? Is het niet merk- vaardig, dat het- zicli bij zovelen tot de maturen uitstrekt, die op hen de indruk en °f ziJ het aller-machtigst zijn en en eeuwigen dage zullen voortbestaan, of- wnoon de historie bewijst dat zij korter 'en clan enige andere soort régime? Ik rrit m°® sleeds he man ontmoeten die in api! ïi vertrouwen en diepe verering bn] n aanloopt, of achter Zwitser- vrnii'iL neT'arken of Zwec|en. Dit is een §fdachle' Maar beschamend moet 7il i,,01 meelopers-met-machtigen, als *r "5 meer omgaan kunnen, toch Men meet de mens niet in mas- rim-7i^Ven,min in he vierkante kilometers niot ii a^ro°t Is- Men meet hem ook die rflf 6 j,nonnen, tanks en straaljagers vnnr L 't. Er is maar één maatstaf heid diQmens'jDie ligt in zDn persoonlijk- gppvan hes te meer belang is omdat zeen aoinu .e,n^n gelijk zijn. Er bestaat bestafn t u der mensen en zij zal nooit ven? Des te beter! m°de dit te Negenjarige jongen omgekomen bij het spelen in windmolen dawSent?ne j°"§ens waren Woens- zg Amtót 0rachten gaan spelen in geraaEk!f,^windm°len. Hun jas sen geraakten windmolen. Hun jas- hn, teugevoW ^SSen draaiende tandwie- keren tegen de i°nSens enige hingerd. Arvwa 1JZGren hek werden ge- aan het werk- s' die in he nabijheid Gedurende het verhoor van zeven dokwerkers, die zich voor de Londense Politie rechter in Bow Street moesten verantivoorden wegens het aanzetten tot staking, werden door arbeiders buiten het gebouw ballonnen opgelaten, welke van leuzen waren voorzien. Een van deze voorwerpen werd door politieagenten gepakt en aan de magistraat getoond. Het bleek echter niet eenvoudig, dit luchtige geval in liet gerechtsgebouw te krijgen. De politiemannen hadden er tenminste hun handen aan vol. De minister van Economische Zaken is van oordeel, dat niet alleen de schaarste aan bepaalde grondstoffen, maar bovendien de sterke stijging van de grondstoffenprijzen, die de betalingsbalans zwaar belast, het noodzakelijk maken, dat zoveel mogelijk oude materialen worden ingezameld en bij de productie gebruikt. Er is reeds overleg gepleegd met de organisatie van opkopers van oude materialen. Door deze organisatie ingediende voorstellen, welke beogen het gehele Nederlande volk aan de inzamelings actie te doen deelnemen, worden thans bestudeerd. Tevens worden daarbij de wense lijkheid en de practische uitvoerbaarheid van een inleveringsplicht van oude materialen bij de aanschaffing van nieuwe artikelen onderzocht. De minister is van mening dat de huidige grondstoffenpositie het noodzakelijk maakt, dat zowel cle overheidsbedrijven als het particuliere bedrijfsleven zich de grootst mogelijke beperkingen dienen op te leggen, in dien zin, dat men bij gebruik van grond stoffen, meer nog dan voorheen, moet trachten om door uiterste efficiency de pro ductie op peil te houden bij geringer grond- stoffengebruik. Bij het beramen van maatregelen om door doeltreffender en zuniger gebruik var. grondstoffen de volledige werkgelegenheid zo goed mogelijk in stand te. houden moet een onderscheid worden gemaakt tussen de taak die de overheid op dit gebied heeft te vervullen, en de taak, waarvan het zwaar- aan het w^l- Qers' die de r jen de molen WjEen> snelden toe en zet- Booi bleek w negenjarige Sake ?e andere inn" reads overleden te zijn. kvensgevaarliiien was ernstig. maar niet naar een Heerenveen overgebracht. BONN, 21 Februari, (Reuter en United Press) De Nederlandse handel op West- Duitsland is zwaar getroffen door een heden gevallen besluit van de West-Duitse regering om alle vrije invoer stop te zetten. Deze vrije invoer was in étappes tot stand gekomen in samenwerking met de andere West-Europese landen en gold voor een uitgebreide lijst van goederen, die A'oor een belangrijk deel uit Nederland kwamen. Voor ongeveer vijftig millioen gulden per maand gingen tot nu toe Nederlandse artikelen van de vrije lijst naar West- Duitsland, waaronder vooral Philipsproducten en eieren. Volgens bekendmaking van de West-Duitse regering zal de stopzetting slechts enkele degen behoeven te duren, doch in andere landen is men van mening dat de termijn wel weken in beslag zal nemen. Het wordt volgens geallieerde deskun digen thans de hoogste tijd dat men zich realiseert, dat de Duitse economische moei lijkheden niet van tijdelijke aard zijn, doeb dat zij diepere oorzaken hebben. In dit verband wordt gewezen op de on evenwichtige ontwikkeling, die de Duitse economie als gevolg van de toepassing van het beginsel der vrijheid heeft genomen. Dit is, zo wordt opgemerkt, de oorzaak ge weest enerzijds van een te hoog levens niveau bij een aanzienlijk deel der be volking en anderzijds van een planloze verdeling der investeringsmiddelen. Deze heeft ertoe geleid, dat grote kapitalen zijn vastgelegd in de productie van gebruiks goederen, terwijl de ontwikkeling dei- basisindustrieën is achter gebleven. In geallieerde kringen wordt in elk ge val de mening gehuldigd, dat er geen uit zicht is op een oplossing der moeilijkheden op korte termijn. Men wijst erop dat de verlaging van het levensniveau van een deel der bevolking noodzakelijk zal zijn. Deze mening wordt in vele Duitse beoor delingen der situatie gedeeld. De noodzaak der beperkingen der consumptie van luxe goederen is in de laatste weken het onder werp van discussie der economen in Bonn geweest. De economische experts der re geringspartijen hebben deze discussies van daag teneinde gevoerd en zij hebben een rapport opgesteld, dat aan de regering zal worden overhandigd. De regering te Bonn acht het nodig de prijsverschillen van de industriële en agrarische producten op te heffen en de oude huren aan te passen aan het nieuwe niveau. Dit vormt een zodanige belasting dat men zint op plannen om de twee mil lioen armste mensen speciale bonnen te verstrekken, waardoor zij levensmiddelen tegen gereduceerde prijzen zullen kunnen betrekken. Geen illusies Onze correspondent te Bonn telefoneerde ons heden: De steeds slechter wordende de in Graz (Oostenrijk) is deze week het proces begonnen tegen Neville Mac Vey Napier, een ex-kapitein van de Britse troepen in Oostenrijk, die ervan beschul digd wordt, inlichtingen over de Britse weermacht te hebben verstrekt of te heb ben willen verstrekken aan een agent van de Tsjechosloivaakse spionnagedienst in Wenen. Op de foto ziet men Napier (die het hem ten laste gelegde ontkent) bij het verlaten, onder geleide van een militair, van het gerechtsgebouw te Graz. viezenpositie van West-Duifeland ten aan zien van de Europese betalingsunie, waar in ook het extra-crediet van 120 millioen dollars, enige meenden geleden verleend, geen verbetering heeft vermogen te brengen, heeft de bondsregering tot haar opzienbarend besluit gebracht. Officieel heet het dat de bondsregering de vrije lijst „aan de gegeven mogelijkheden zal aan passen", zodat zij „voor enkele dagen" buiten werking wordt gesteld. In Neder landse kringen in Bonn is men zich de ge- BONN (Reuter). Naar te Bonn wordt vernomen, zal prof. Hallstein, de leider van de Duitse delegatie bij de onderhan- lingen over het plan-Schuman, die heden naar Parijs terugkeert, bevoegdheid heb ben om op bepaalde strikte voorwaarden het verdrag inzake het plan-Schuman te paraferen. Deze voorwaarden zouden in houden, dat Frankrijk gelijktijdig met de parafering West-Duitslands voornaamste bezwaren erkent, namelijk ten eerste, dat het statuut van het internationale gezags orgaan voor het Ruhrgebied onverenig baar is met het plan-Schuman en dat dit orgaan te zijner tijd moet worden ontbon den, en ten tweede, dat de anti-kartelbe palingen van het Schuman-verdrag niet bindend kunnen zijn, zolang West-Duits- land niet weet in welke vorm de hoge commissie de staal- en kolenindustrieën van het Ruhrgebied zal reorganiseren. De Duitse delegatie bij de besprekingen te Parijs over de vorming van een Euro pees leger is volkomen bereid het Franse memorandum als discussiebasis te aan vaarden. Naar heden te Bonn zou worden meegedeeld, zal de Duitse delegatie te ge legener tijd enige voorstellen doen, maar dan in het kader van het Franse memoran dum. Het is niet zo, aldus verklaart men te Bonn, dat men over de Franse voorstel len ontevreden zou zijn. De onderhandelingen tussen het bestuur van de Britse genationaliseerde spoorwegen en de vakbondleiders van spoorwegperso neel zijn na drie dagen afgebroken. Er dreigt thans een staking in het gehele land. Tienduizenden spoormannen in centra in het gehele land zijn reeds een langzaam- aan-actie begonnen. Een algemene spoor wegstaking in Engeland binnen 48 uur schijnt thans bijna zeker te zijn. Als de staking doorgaat, zal het een „wilde" zijn, daar de vakbonden haar niet 21 dagen te voren zullen hebben aangekondigd. Spoorweglieden in bijna elk vitaal spoor wegcentrum in het land hadden reeds vóór het afbreken der onderhandelingen beslo ten om Vrijdag te middernacht in slaking te gaan, indien zij niet tevreden zouden zijn over het resultaat der besprekingen. Tienduizend spoorweglieden te Manches ter hebben besloten het werk hedennacht neer te leggen. Volgens een verklaring van de spoorweg directie zijn loonsverhogingen ten bedrage van 9.250.000 pond sterling per jaar aan geboden. De vakbonden hadden 12.000.000 pond geëist. Heden zullen op verzoek van de vak bondsleiders besprekingen plaats hebben met de minister van Arbeid, Aneurin Bevan. In de meeste gevallen hebben de spoor weglieden besloten van Vrijdag te midder nacht tot Zondag middernacht te staken. Behalve de spoorweglieden te Manches ter zullen ook spoorweglieden te Barnsley in Yorkshire hedennacht in staking gaan. waardoor het vervoer van steenkool uit de mijnen van Zuid-Yorksljire ernstig gestag neerd zal worden. Fliegende Blatter: Het woord „gij wordt oud" wordt alleen als voorspelling graag ge hoord. volgen van het besluit van de bondsrege ring voor Nederland volop bewust.. Wanneer de invoer weer wordt hervat, zal waarschijnlijk blijken dat vooral de Nederlandse eieren en de producten van de Philipsfabrieken door de nieuwe maatrege len zijn getroffen. De bondsregering heeft verklaard alles op alles te zetten om de lopende handels verdragen nog van A tot Z te honoreren. Maar ook hierover maakt men zich in niet- Duitse kringen weinig illusies. Naar nu reeds verluidt zal de Nederlandse regering stappen ondernemen om van de vrije lijst van het juist onlangs tot stand gekomen Nederlands-Duitse handelsverdrag nog te redden wat er te redden is. Hervorming kieswet kan haar doen struikelen PARIJS (Reuter). De Franse regering van Repé Pleven, die zeven maanden oud is, verkeert in gevaar, doordat de zes groe pen, waaruit zij is samengesteld, het niet eens kunnen worden over de wijze, waarop de in de loop van dit jaar verwachte par lementsverkiezingen zullen moeten worden gehouden. Vandaag moest de regering de Nationale Vergadering een ontwerp van een nieuwe kieswet aanbieden. De stemming daarover zal voor het al dan niet aanblijven van de regering beslissend kunnen zijn. De betrokken commissie heeft een be middelingsvoorstel van haar voorzitter Bar- rachin, dat voorzag in een systeem van twee stemronden en de mogelijkheid van lijstverbinding, niet in behandeling willen nemen en weinig overgelaten van een tegenvoorstel van Pierre Henri Tcitgen, omvattende één stemronde, mogelijkheid van lijstverbinding, voorrang voor absolute meerderheid en bij in gebreke blijven daar van herverdeling der zetels naar evenredig heid. De slotsom van het rapport, dat heden zou worden overgelegd en voorwerp van debat zou uitmaken, komt er op neer, dat men ongeveer terugkeert tot de bepa lingen van de wet van 5 October 1946, volgens welke de laatste verkiezingen voor het wetgevend lichaam zijn gehouden: het systeem van de evenredige vertegenwoordi ging, alleen aangevuld met mogelijkheid van voorkeurstemmen (wijziging van de volgorde der candidaten op de lijsten) en de mogelijkheid van vervanging van can didaten. Hervorming nodig Uit door een woordvoerder van het kabi net na afloop van de ministerraad afgeleg de verklaringen blijkt dat de regering vast besloten is het debat, dat heden in de Na tionale Vergadering begon, niet te laten eindigen zonder dat er van een wezenlijke hervorming van de kieswet sprake zal zijn. De regering zal geen manier van stem men goedkeuren, die een nauwelijks gewij zigde voortzetting van het op evenredige vertegenwoordiging gebaseerde stelsel van 1948 is. De regering was voorstandster van een meerderheidsstemming, maar zij schijnt de vergadering thans te willen laten beslissen of er een stemronde zal zijn, zoals de M.R. P. wenst, dan wel twee ronden, zoals de radicalen voorstellen. Slechts wanneer het parlement geen en kele wijze van meerderheidsstemming in overweging zou nemen, zal René Pleven de vertrouwenskwestie stellen. In het begin van het debat over de kies- hervorming heeft de Franse nationale ver gadering met 311 tegen 105 stemmen een voorstel van de Gaullisten verworpen, die onder het volk een referendum wilden doen houden, aan welk kiesstelsel zij de voorkeur geven. De communisten onthiel den zich van stemming. Twee van de 24 opvarenden gered De Franse trawler „Duc de Normandie", afkomstig uit Boulogne sur Mer, die op weg was naar Vlissingen om te bunkeren en van daar uit ter visvangst te gaan, is ter hoogte van Zeebrugge gekapseisd. De kapitein en zijn broer hebben zich aan de kiel van hun vaartuig weten vast te klem men en zijn door het stoomschip „American Counsellor" gered. Er waren in totaal 24 opvarenden op de „Duc de Normandie". Waarschijnlijk zijn de kapitein en zijn broer de enige geredden. Een sleepboot uit Oostende heeft de om geslagen trawler de haven binnengesleept. tepunt ligt bij het bedrijfsleven. In het ge val van grondstoffenschaarste heeft de overheid tot taak deze grondstoffen te ver delen over de onderscheidene productie mogelijkheden. Hierbij is het noodzakelijk, dat verwerkingsvoorschriften worden ge geven, die tevens productieverboden kun nen inhouden. In het geval van een vrij internationaal handelsverkeer dienen zo danige productieregelingen in de diverse landen met elkaar in overeenstemming te zijn. In Benelux-verband wordt gewerkt aan gemeenschappelijke productieregelingen met betrekking tot het gebruik van be paalde schaarse grondstoffen. Tevens ligt het in de bedoeling, dat door de Nederland se delegatie in overleg met de Belgische en Luxemburgse delegatie in O.E.E.C.-ver band het initiatief wordt genomen om der gelijke productieregelingen ingang te doen vingen. De minister vestigt voorts de aandacht op het vraagstuk van het rationeel gebruik van schaarse grondstoffen binnen de on derneming. Rationalisatie van deze aard is naar de mening van de minister in de eerste plaats een taak van het bedrijfs leven, waarbij de overheid uiteraard een stimulerende rol dient te vervullen. De minister is voornemens adviescom missies in het leven te roepen, welke voor stellen moeten uitwerken ten aanzien van een rationeel verbruik van schaarse grond stoffen. In deze commissies zullen werk gevers, werknemers en overheid vertegen woordigd moeten zijn. KOREA, 22 Febr. (Reuter). De opper bevelhebber van het achtste leger op Korea, generaal Ridgway, heeft Woensdag de troepen van vijf landen tegen de Chine zen aan het centrale front in de strijd ge worpen, zo blijkt uit een vertraagd be richt. Het nieuwe offensief der geallieerden heeft in de eerste 24 uur een terreinwinst van meer dan 16 km opgeleverd. Er werd weinig tegenstand ondervonden. Het offensief begon over een linie, welke loopt van Jangpjong aan de Han tot ten Oosten van Wonjoë. Volgens een communiqué uit Tokio zijn de verbonden troepen in het gebied van Hoengsong 9 kilometer en in het gebied van Wonjoe 6 kilometer gevorderd. De tegenstand was licht tot matig. Het communiqué voegt er aan toe dat de tegenstander, als gevolg van het offensief van de geallieerde troepen en de lucht macht langs het gehele 96 km. brede cen trale front in Korea, de laatste 24 uur meer dan 2.100 man verloren heeft. Aan het offensief nemen Britse, Cana dese, Australische, Nieuw Zeelandse en Amerikaanse eenheden deel. Een ambu lance-groep uit India vergezelt de troepen. Amerikaanse verliezen De Amerikaanse verliezen in Korea zijn tot 16 Februari tot 49.132 gestegen. De cij fers voor de laatste week bedroegen 1.097. 7.408 man zijn gesneuveld, 32.230 gewond en 9.494 vermist. Bij het cijfer der gewon den zijn 853 man begrepen, die later aan hun kwetsuren zijn bezweken. ZURICH (United Px-ess). Een taxibe drijf in Zürich heeft onlangs een nieuwe klantenservice geïntroduceerd. Automobi listen die een glaasje te veel hebben ge dronken en de reis naar huis niet achter het stuur van hun wagen aandurven, kun nen een speciaal voor de gelegenheid gei'e- serveerd telefoonnummer draaien en krij gen dan prompt een chauffeur. Herstelbank wil ƒ100 millioen lenen De Herstelbank bereidt in samenwer king met de commerciële banken de op richting voor van een export-financie- rings-maatschappij, die export-industrieën financieel zal steunen en credieten voor de uitvoering van buitenlandse orders zal verstrekken. Haar middelen zal deze in stelling op de markt voor kort geld zien te verkrijgen. De Herstelbank zal zich voorts gaan bezighouden met de financie ring van militaire opdrachten aan de Ne derlandse industrie. Reeds geruime tijd is de Herstelbank bezig een lening op de geldmarkt te plaatsen. Het bedrag, waarover onderhan deld wordt, beloopt ten hoogste 100 mil lioen gulden, waarvan de bank maximaal 75 millioen gulden zal opnemen. De lening wordt geplaatst tegen een rentevoet van VA Wegens de lange opnemingsperiode acht a tien kwartalen moet de bank een vrij hoge provisie betalen, namelijk 1% Deze lening wordt geplaatst zonder garantie van de regering. Deze mededelingen deed drs. J. F. Posthuma, directeur van de Herstelbank, in een bijeenkomst van het departement Den Haag van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Een ander initiatief, dat de Herstelbank heeft willen nemen, betreft het gebruik van de tegenwaarde-gelden van de Mar shallhulp voor de verstrekking van ï'isico- dragend kapitaal. Dit initiatief is doodge lopen, omdat de Amerikanen willen, dat deze gelden voor militaire doeleinden wor den besteed. Sprekende over de economische moei lijkheden, waarin Nederland op het ogen blik verkeert, zeide drs. Posthuma, dat het huidige grote tekort op onze betalings balans voornamelijk toe te schrijven is aan het feit, dat er in de laatste jaren teveel is geïnvesteerd. In 1950 gingen de inves teringen zelfs met een bedrag van ongeveer een milliard gulden de grens van het toe laatbare te boven. Drs. Posthuma bracht tenslotte de cre- dietverstrekking aan kleine en middelgrote ondernemingen ter sprake. Voor de finan ciering van kleine en middelgrote bedrijven heeft de Herstelbank een bedrag van een millioen gulden uitgetrokken. De ci-edieten zullen worden verstrekt tegen een rente voet, die varieert naar gelang van de be drijfsresultaten. GANDER, New Foundland (United Press). De nog altijd „geheime" twee- motorige Britse CanbeiTa-sti-aalbommen- werper is gisteren in vier uur en 37 minu ten een record-tijd over de Atlanti sche Oceaan gevlogen en na het volbren gen van de recordvlucht verklaarde de piloot dat de reis van begin tot eind „per fect" was geweest. Het toestel landde op het vliegveld van Gander, na de tocht van Aldergrove in Noord-Ierland met een gemiddelde uur snelheid van 444.042 kilometer te hebben gevlogen. De R.A.F.-piloot Arthur Callard, die ont hulde dat hij achttien maanden geleden de snelle bommenwerper voor het eerst be stuurd had, verklaarde na aankomst tot de reporters: „Het zal niemand gemakkelijk vallen ons er van te overtuigen dat hij een prettiger reis heeft gehad dan wij". De Canberra, die naar de Britten be weren, het snelste vliegtuig van dit type ter wereld is, had de overtocht in vier uur moeten voltooien. De ki-achtige tegenwind van gemiddeld 712 km per uur deed deze hoop echter teloor gaan. De straalbommenwerper zal in de naaste toekomst naar een luchtbasis in Washing ton gaan om daar door de Amei-ikaanse luchtmacht te worden getest. Wanneer de proeven gunstig uitvallen, is de kans groot, dat de Canberra's in grote hoeveelheden in de Verenigde Staten zullen worden ver vaardigd om te worden ingeschakeld in de Noord-Atlantische luchtmacht. Boven het Noordelijke gedeelte van de vullende depressie, die nog maar weinig Noordzee ligt nu een zich langzaam op- van plaats verandert. Om deze depressie circuleren kleine storingen die verge zeld gaan van regen, hagel en natte sneeuwbuien. Ook bij de Zuidpunt van Groenland begint zich een nieuwe storing te ont wikkelen die zich in de krachtige Noord- Westelijke luchtstroming ten Westen van de Britse Eilanden naar het Zuid-Oos ten zal gaan bewegen. Het huidige weer type, waarbij af en toe buien vallen, maar ook flinke opklaringen voorkomen, blijft aanhouden. OONBEWOLKT LICHT 8EW. 3 HALT 3 E'-V ZWAAR6EW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN H ONWEER >LdJiMiL_ JmiT Pb l^TEMPc&ATUUa 1005 ISOSAAB BELAfcGRiJK NEEPSLAC- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDlNGSLIJN-FRÖkT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DiT TEKEN GEERT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER P£R SECONDE WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige en tijdelijk krachtige Wes telijke wind. Wisselende bewolking met enkele buien, sommige verge zeld van hagel of natte sneeuw. Tijdens opklaringen in de nanacht hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 23 Februari Zon op 7.41 uur, onder 18-07 uur. Maan op 20.21 uur, onder 8.14 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Donderdag 22 Februari Hoog water: 4.22 en 16.32 uur. Laag water: 0.00 en 12.20 uur. Vrijdag 23 Februari Hoog water: 4.55 en 17.C3 uur. Laag water: 0.36 en 12.55 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1