Indeling der gemeenten in vijf klassen Een Fiim De Britse regering capituleert der voor aise eisen oer spoormannen Haarlems Dagblad Franse „veldslag om, de kieswet" bedreigt kabinet én democratie Afschaffing der classificatie en nivellering der regionale lonen zou onrechtvaardig zijn Britse regering lijdt technische nederlaag Engelse ambassadeur in Washington naar Londen Wanneer regering valt, ontstaat ernstige crisis Volle pond van gevraagde loonsverhoging toegestaan Stassen geeft recept voor overwinning zonder oorlog Schacht in Parijs Brand in Rio Het woord is aan Hevige strijd om de stad Hoengsong Vrij sombere vooruitzichten voor export naar Duitsland HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAAHGANG No iffinnemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. ÜTTnLhctie 5389, na 5 uur: 8061 (K2 ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Ju Redactie S389. na 5 uur: 8061 (K2560). -47 Santp.-Haarlem: Gr. Houtstr.93, Ten^ hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6Kjoen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VELSER OPRECHTE KAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 47 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post f5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DRAAIT EEN FILM in sommige E JL - niet in onze omgeving die finm" heet. Het is een Engelse en cn-onkelijke titel is „Seven days to ae Ofschoon Winston Churchill de nc°n roopring pas weer verweten heeft, K'/eland geen atoombommen maakt, ft Hp schepper van dit scenario voor zijn He (>!hp doeleinden verondersteld, dat dramatische doe emu draTt w'el 'doet (Denkt u nou niet, dat als het zo was zou iedereen Mt zo is, want ais neij. }p het houden. hp* allang weten; zoiets is niet geheim te Prof. Willingdon, atoomgeleerde, dat tegenwoordig gemakshalve heet, Zkifteen brief aan de premier, waarin S m een ultimatum stelt: als de regering Krirage van atoombommen met stop- Jt binnen zeven da6en_zal, hij na, aflöop die termijn, op Zondagmiddag om uur een bom tot ontploffing bren- --n die Londen verwoesten zal. Prof. Wil- 5 heeft immer gewerkt in de over haalt' -dino dat de wetenschap en dus ook zijn id tot heil der mensheid strekte. Hij is evenwel, in een tijd van toenemende inner- e spanning, door de aard van zijn taa* i deze overtuiging geschokt. Tevens in zijn ee,vermogens, want mj meent dat hij - ,7de regering weigert - door Londen te wrwoesten de wereld een waarschuwing ,1 seven, die afdoende uitwerking zal heb- tai Dit is een vreemde redenering, want jjt soort waarschuwing is immers al ge len door de bommen op Hirosjima en Nagasaki en die hebben de actieve aan- 5 "n ook Re „verbetering" van het rpduct niet belet. Noch m Amerika, noch 'n Rusland. Maar prof. Willingdon is dan "kgek Als Scotland Yard een onderzoek instelt blijkt hij spoorloos verdwenen te zijn met medeneming van een bom in het soort tasje dat vroeger een city-bag heette. Dan begint de jacht op de professor. Het is heel spannend en de film is knap gemaakt, net medewerking trouwens van Scotland vard regerings-departementen en het leger' De ontstelde bioscoopbezoeker ver gezelt bij afwisseling de speurders van the Yard" en de professor met zijn ver fomfaaide city-bag op hun zwerftochten. Natuurlijk heeft de politie aanvankelijk êeen succes. Zij doet ook een keer erg dom, rant als zij het huis ontdekt heeft waarin Willingdon een kamer heeft gehuurd, zet zij er een auto met het woord „Police" erop en enige geunifonnde agenten voor, zodat de professor, als hij om een straathoek komt, meteen gewaarschuwd is, haastig op zijn schreden terugkeert en opnieuw on vindbaar wordt. De regering besluit ten slotte de bevolking in te lichten en haar de stad te doen verlaten. Deze geweldige evacuatie wordt prompt uitgevoerd. Zij is indrukwekkend. In de verlaten stad rest dan op Zondagmorgen, enkele uren voordat Big Ben de fatale twaalf slagen zal doen horen, het leger. Het kamt, in talloze pa trouilles, de geweldige huizenzee uit. Maar een van die patrouilles geeft het trappen- kiimmen juist op het critieke punt op, en de professor ontsnapt. Hij bereikt met zijn bom Si. Stephen's Church, Westminster. Daar zet hij om kwart voor twaalf de tijd- ontsteking van zijn bom, die op vijftien minuten berekend is, in werking. En daar vindt men hem, als nog maar enkele minu ten van de „seven days to noon" over zijn. Hij rent de kerk uit, maar een soldaat schiet hem neer. En zijn door Scotland Yard meegeno men assistent slaagt er nog juist bijtijds in, (ie vertraagde ontsteking van de bom bui ten werking te stellen. Terwijl hij bezig is tonen „close-ups" de zweetdroppels, die op de gelaten der aanwezigen parelen. Dan boemt Big Ben zijn twaalf slagen en het signaal „all clear" alles veilig zingt over het stille Londen. Zij is een eersce rangs „thriller", deze film. Zij is niet alleen spannend maar ook beklemmend. Ik weet niet of men er meer mee bedoeld heeft. Of men er een waar schuwing mee heeft willen geven in ver standiger uiting dan die, beraamd door prof. Willingdon. Als die beoogd mocht zijn zal zij weinig uitwerken, even weinig als ce anti-oorlogs films na de eerste wereld oorlog hebben bereikt. Met de mensen te laten griezelen komt men er niet. Ook kan oorlog niet worden voorkomen door aleen de atoombom uit te schakelen. En or zijn meer moderne wapens, al genieten we minder publiciteit en aandacht dan de puweüjke prima-donna op het wapen- •oneel: de bom. Er zij nog eens aan herin nerd aat men tweede wereldoorlog ge boerd heeft zonder het gifgas, dat men al s-nos 1916 kende, in de eerste wereldoorlog naAbessinië en Spanje had gebruikt en e vier-en-twintig jaar sinds zijn eerste toepassing ook belangrijk had „verbeterd". alleen denkbaar maar lijkt zelfs iiojr jk een derde wereldoorlog, sme ztw komen, zonder gifgas en zonder atoombom zou worden gevoerd. Als men de vrede wil behouden moet Uw 4 daarvoor gedaan worden. Ik 1, !an een andere Engelse uiting dan film' -ven days to noon" genoten. I)ie iV miJ_b.ePauwd; van deze uiting heb "ui- j is hechts in een ingezonden 'Je Manchester Guardian versche ld? schrijver, N. S. Power te Bir- het na i' geeft daarin een antwoord aan zoon SwentfUd RandolPh Churchill, duidelijk rilt"?0u JHlj schriift: »Het is inhmj 4 bedreiging van de vrede land? raate veroorzaakt wordt door Rus- Westen 6n achtei'docht jegens het ie»en< m onze vrees en achterdocht Tenzij wij iets kunnen nmgtevpfm- j or veroorzaakte span- liik Al* II ]deren'is ooHog onvermij de- naar verhJ6 agnose onjuist is moet men naitï? Als ziJ juist moet men niet Mr S1?' u£ dat onaangenaam is of aat'Vnn w dolph Churchill ontkent niet °°dog k-?SeniniS"wedstl'ij'd alleen tot te zeggen nlf1' vergen°egt er zich gelonf nit j IW1A dle zouden „winnen", 'k geloof pt wii 11601 zouden winnen, log zal \vcirriJ'eens dat de Koreaanse oor- Sedachten 7iIn7'gewonnen"- Maar in mijn ^egedepm V voor m'i het beeld (mij ^•Koveame001 een ooggetuige) van een brandend dm? m°ede.r> staande in een en kaar dodp u? eén afgeschoten arm Jet met een viae f de andere- Zij schijnt beeid, in 2" Jlag te zwaaren. Het is dit dat ik vreet w mate vei'menigvuldigd, ®»Qer er7ifi,!t,C0m,1?Unisme zou erger of ^ethet k? ir 16n ziin' dat weet niet- Èen andere on? ?ekkeruvei'k om niet naar 6 °Plossing dan de verschrikkin- Commissie-Kruyt adviseert: Zoals enkele dagen geleden werd medegedeeld, heeft de Commissie- Kruyt haar rapport inzake de ge meente-classificatie aan de minister van Sociale Zaken uitgebracht. Een der belangrijkste conclusies van dit rapport is, dat totale nivellering van de regionale lonen en daarmede totale afschaffing van de classificatie onrechtvaardig zou zijn. Wel zijn de relatieve loonverschillen tussen stad en platteland nu veel kleiner dan vroeger vergeleken met 1939 zijn zij tot op minder den 1/3 teruggebracht maar het is de vraag, of gelijke nominale lonen voor gelijke arbeid en gelijke prestatie in alle gemeenten ook werke lijk gelijke reële lonen zijn. Kort samengevat zijn de resultaten van deze onderzoekingen naar de regionale verschillen in de kosten van levensonder houd de volgende: Steden en industriegebieden hebben (voor wat betreft de vóór 1945 gebouwde woningen) hogere huren dan het platte land. Het uiterste verschil komt op f3, per week (f 3,45 na de algemene huurver hoging). Verwarming en verlichting zijn in het algemeen iets duurder op het platteland, echter niet veel. Ook de druk der personele belasting is op het platteland, iets hoger, maar het ver schil is uiterst miniem. Het regionale prijsverschil met betrek king tot het standaard- en voedingsmidde lenpakket is uitermate gering, de zg. eigen productie (het eigen tuintje en het houden van klein vee) niet meegerekend. De gezinsontspanning brengt in grote steden meer kosten met zich mede. De verschillende soorten van consumptie stimulering waaraan de commissie uit voerige beschouwingen wijdt treden sterker in de grote steden en industriege bieden naar voren en maken daar het leven duurder. Ten aanzien van verkeerskosten (winke len, ziekenhuisbezoek, specialistenbezoek, onderwijs, ontwikkeling) is het platteland daarentegen in het nadeel. Daar op de balans van dit alles de grote centra meer in het nadeel zijn dan het platteland, is de eerste belangrijke con clusie van dit rapport, dat totale nivellering van de regionale lonen en daarmede totale afschaffing van de classificatie onrecht vaardig zou zijn. Splitst men echter de kos ten van levensonderhoud in primaire en secundaire uitgaven, dan blijkt het platte land goedkoper te zijn ten aanzien van de eerste (door de lagere huren) maar duur der voor de tweede (vooral omdat haar meer verkeerskosten mede gepaard gaan). Daar bij lage inkomens primaire, bij hogere inkomens secundaire uitgaven overwegen, beveelt de commissie het beginsel aan van een loonaftrek die geringer is naarmate het inkomen hoger is. Dit beginsel wordt nu reeds toegepast in de richtlijnen voor loonovereenkomsten, gehanteerd door de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars. De commissie beveelt aan een uur loon verschil van gemiddeld 10 cent tussen de hoog- en laag geclasseerde gemeenten in het algemeen als nor maal te aanvaarden. Hoewel een indeling in drie klassen het logisch minimum is, meent de com missie voorts, dat een indeling in vijf klassen onder de gegeven omstandig heden in het algemeen de voorkeur verdient. De commissie heeft dit verder uitgewerkt in een bijlage, die uiteraard slechts als suggestie is bedoeld, omdat de commissie niet gedetailleerd in het loonbeleid wil treden. Deze suggestie houdt in een aftrek van de basis-lonen van 10, 7, 5 en 3 cent per uur respectievelijk voor de 5e, 4e, 3e en 2e klasse en overeenkomstige bedragen voor de lagere maandsalarissen. Geleidelijk Met de traditionele litteraire feestavond werd gisteren in de Ajnsterdamse Stads schouwburg de Boekenweek 1951 ingeluid. Het gezelschap van Wim Sonneveld voerde het cabaretprogramma „Een bloemlezing in prachtband" uit. De voorstelling werd bijgewoond door Koningin Juliana, die plaats nam in een der gewone loges, daar het bezoek een onofficieel karakter droeg. gen van een communistische bezetting of van „de overwinning" te streven. Ge weet dat meermalen in dezelfde trant op deze plaats het betoog is gevoerd. Maar ik wou u het woord van deze man uit Birmingham ook doen horen. Er rust een zeer grote verantwoordelijkheid op de staatslieden. Als zij dat maar beseffen. R. P. aan wordt de aftrek minder: voor de hogere salarissen boven de f 4500,is zij tot 0 gereduceerd. De commissie geeft tenslotte geen con crete indeling van alle gemeenten in de verschillende klassen. Dit behoorde niet tot haar opdracht en zou bovendien voorbarig zijn, omdat eerst de voorstellen van de com missie moeten worden beoordeeld. Wel geeft de commissie richtlijnen voor een later vast te stellen indeling. De bloemenexporteur W. Tuning te Aalsmeer heeft de vererende opdracht gekregen de verzending te verzorgen van vijf bijzondere orchideeënmanden. Deze vormen een geschenk van de Agha Khan aan de Keizerin van Pcrzië, de Keizerin- Moeder Prinses AchrafPrinses Chans e?i Prinses Fatimah. Bloem voor bloem wordt de zending, die een waarde van duizenden guldens vertegenwoordigt, voor de luchtreis ingepakt. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring heeft gisteren in het Lagerhuis met 242 tegen 234 stemmen een nederlaag ge leden bij de stemming over een door een onafhankelijk Lagerhuislid ingediend wets voorstel. De uitslag heeft echter niet de val van de regering tot gevolg. Het wetsontwerp betrof een wijziging in het genationaliseerde wegvervoer. Na be kendmaking van de uitslag klonken uitroe pen als „treedt af". De regering kan haar nederlaag echter nog ongedaan maken, zo seint Reuter na der. Het wetsontwerp moet namelijk nog door verscheidene stadia. Het stelt meer vrijheid voor particuliere vervoerders voor Het ontwerp komt van particuliere zijde en is niet ingediend door de oppositie. Daarom is de nederlaag slechts „tech nisch". De Britse ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat Sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur te Washington, naar Londen is geroepen voor besprekingen. Zoals eerder gemeld wordt zijn naam vol gens de „Daily Mail" genoemd in verband met een eventuele vervanger voor Ernest Bevin. (Reuter). Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat Bevin de ambassadeur uit Washington had ontboden voor een alge mene bespreking van de toestand in de wereld. Hij voegde er aan toe, dat het be sluit om Sir Oliver Franks te ontbieden niet ingegeven was door een of andere bijzondere overweging, maar door Bevins wens een persoonlijk onderhoud te hebben met de ambassadeur, die hij sedert de af gelopen herfst niet had gezien. (Van onze correspondent te Parijs). Dezer dagen is de periode aangevangen, die door de politieke waarnemers algemeen reeds als „de veldslag om de kieswet" wordt aangeduid. Voor die slag is voorlopig een goede week uitgetrokken. Daarna zal men weten, of deze netelige kwestie einde lijk is opgelost maar niemand ziet nog hoe ofwel dat de regering haar bestaan er bij heeft ingeschoten. In dat geval dreigt een crisis, die voor het moment onoplos baar lijkt. Opnieuw zal dan kamerontbin ding aan de orde zijn gesteld. En een nieuw parlement zou gekozen moeten worden vol gens een systeem, dat slechts een overwin ning van Gaullisten en communisten op zal kunnen leveren. Het parlementaire stelsel zal dan zijn eigen einde hebben voorbex-eid. Maar laten wij ons voor het moment nog niet te veel met deze bange toekomstmoge lijkheden bezig houden en in het kort liever de situatie bezien, waartoe zich de politieke tegenstellingen tlians ontwikkeld hebben. Vertrouwenskwestie Men herinnert zich, dat de huidige pre mier de kieswethervorming als een essen tieel punt in zijn regeringsprogramma had opgenomen. Pleven is zeker niet bereid deze belofte weer in te slikken. Daarom heeft hij gisteren ook de vertrouwenskwes tie gesteld. Tot uitstel wenst hij zich even min verder meer te lenen. Voor Vincent Auriol de volgende maand naar Amerika vertrekt de president zit thans elke dag al enkele uren voor zijn dictafoon om zo veel woorden Engels te lei-en, dat hij de beginzinnen van zijn circa dertig toespra ken althans in het Engels uit zal kunnen LONDEN (United Press). De genatio naliseerde Britse spoorwegen hebben gis teravond toegegeven aan een verzoek van de vakbond om hogere lonen, waarmee in totaal 12 millioen pond per jaar gemoeid zijn. Op deze manier heeft men een staking van een half millioen spoorwegarbeiders weten te voorkomen. Deze regeling werd getroffen toen reeds 5400 man staakten en 20.000 anderen be gonnen waren aan een langzaam-aan- tactiek overal in het land. Men vreesde dat het spoorwegverkeer in geheel Enge land gedurende het weekeinde zou komen stil te liggen. De regering heeft voor de eisen van de dx-ie spoorwegvakbonden gecapituleex-d, nadat reeds Maandag besprekingen wax-en begonnen, die echter in de loop van de week vastliepen. De Britse minister van ax-beid, Aneurin Bevan, bx-acht de beide partijen gistex-en weer bijeen met de waarschuwing, dat men zich ten volle moest realiseren wat het be lang van het land is. Om 7 uur 's avonds werd een regeling bekend gemaakt waarbij feitelijk aan vele spoorwegarbeiders in En geland een loonsverhoging wordt gegeven van 71/2 percent met terugwerkende kracht tot 1 Januax'i. De huidige loonschaal loopt van ongeveer 5 pond per week voor de lagere klassen tot ongeveer 9 pond voor machinisten. Een hof van onderzoek had een jaaxdijk- se vex'hoging van 7 millioen pond aanbevo- De vx-oegere republikeinse gouverneur van Minnesota, Hax-old Stassen, heeft Vrij dag voor de senaatscommissie voor het leger verklaard, dat de Vex-enigde Staten, wanneer zij het door Eisenhower aange vangen werk niet volledig zouden steunen, van de West-Europese landen geen werke lijke herbewapening te verwachten zouden hebben. Stassen, wiens inzichten over de Amerikaanse bijdrage tot de Europese ver dediging verschillen met die van andex-e republikeinen als Hoover en Taft, ver klaarde verder, dat een overwinning zon der oorlog alleen door de Amerikanen be reikt kon worden wanneer zij de volgende maatx-egelen zouden treffen: De vorming van een Amerikaans luchtwapen, dat in staat is het gehele Russische oorlogs-poten- tieel te vernietigen als de Sovjet-Unie een wex'eldooxdog mocht ontketenen. Deze strijdkrachten moeten hun steunpunten op stx-ategische plaatsen hebben, die te land verdedigd en uit de lucht bevoorraad kon den worden. Verder: de vorming van een sterk leger in West-Europa, dat de com munistische stormloop zou kunnen weer staan. Daarbij: steun aan de millioenen mensen, die in de communistische landen verdrukt worden. Ten viex-de: Verbetex-ing van de levensvoorwaarden der niet-com- munistische bevolking in Azië en Afrika. En tenslotte: gezonde en zeer stex-ke Ame rikaanse economie. len, maar de vakbonden weigerden dit en weigerden eveneens een aanbod van de re gering om een loonsvex-hoging waarmee jaarlijks 9.250.000 pond zou zijn gemoeid. Zij hielden vast aan hun eis van 12 mil lioen pond en gisteravond maakte John Elliot, voorzitter van de Britse raad voor de spoorwegen, bekend, dat een loonsver hoging tot in totaal dat bedrag was goed- gekeurd. Toen de onderhandelingen begonnen te mislukken, begon men in Manchester te staken, welk voorbeeld spoedig door ande ren werd gevolgd. Anderen begonnen zich strikt aan alle voox-schx-iften te houden waardoor vex-tx-aging kwam. Het spoorwegvex-keer werd nergens nog ernstig belemmerd, maar voor het week einde stonden grootscheepse stakingen op het program. Daar de voorx-aad industrie steenkolen een gevaax-lijk laagtepunt heb ben bereikt, zou een algemene spoorweg staking een ernstige klap zijn geweest voor de gehele industrie. Op weg naar Brazilië? PARIJS, (Reuter). Dr. Hjalmar Schacht, Hitiers minister van Financiën, is in Parijs en zou een visum voor Brazilië willen aanvragen. Men giste, dat Schacht zal optreden als financieel adviseur van de Braziliaanse regering, in het bijzonder voor belastingkwesties. De Braziliaanse minister van Arbeid, Coeiho, heeft echter de berichten tegenge sproken, als zou Schacht door president Getulio Vargas persoonlijk zijn uitgeno digd. In eerdere berichten, die ook officieel zijn tegengesproken, werd gezegd dat Schacht was uitgenodigd op initiatief van de president van de bank van Bx-azilië, na ovex-leg met de minister van Financiën. Een lid van Schachts familie heeft aan Reuter meegedeeld, dat Schacht tot 28 Fe- bruari weg zou blijven. Eeix woordvoerder van het Franse mi- nisterie van Buitenlandse Zaken heeft be vestigd, dat Schacht zich te Parijs be vindt. Hij is daar bij vrienden, in afwach ting van een visum voor Brazilië. Het communistische blad „l'Humanité" px-otesteert krachtig tegen de aanwezig heid van de „oorlogsmisdadiger Schacht". Schacht verklaarde tegenover een cor respondent van Reuter: „Ik breng hier een zuiver particulier bezoek". Op een vx-aag, of hij naar Brazilië gaat, antwoordde hij: „Ik zou graag gaan, als iemand me zou uitnodigen". In het centrum van Rio de Janeiro is ten gevolge van een ontploffing in een gasoven bx-and uitgebroken. Twee restau rants, een bioscoop en verscheidene kanto ren werden vernield. Een geheel huizen blok werd beschadigd. spreken wil Pleven wat klaarheid in de wel zeer duistere situatie hebben gescha pen. Niet alleen met het oog op de verkie zingen, die op zijn laatst in het najaar ge houden wox-den, moet die wet zijn aange nomen, doch ook omdat Pleven de behan deling van alle hangende kwesties pas na de onderhavige debatten aan de orde stel len wil. En er hangen zo nog enige pro blemen Twee ronden? In grove lijnen draaien die discussies om de volgende punten: het proportionele stel sel, dat thans in de constitutie is vastge legd, dient vervangen te worden door een meerderheidssysteem, zoals dat onder meer ook in Engeland wordt gevolgd. Slechts met zo'n stelsel zal, onder de actuele krachtsverhoudingen, een parlementaire basis voor een democratische regering ge vormd kunnen worden. De huidige rege ringspartijen: socialisten, radicalen en zelfs Katholieken, zijn het daar althans nu wel over eens. Waar de schoen echter wringt, is het punt of dit meerderheidssysteem aan een stelsel van een of van twee ronden met daartussen ballotage-mogelijkheden gekoppeld dient te worden. De Katholieken blijven halsstarrig weigeiren een „twee ron den-stelsel" te aanvaax-den. Zij zijn be vreesd, dat ze in dat geval ook nog het restant van hun vroegere grote aanhang, dat niet naar De Gaulle's R.P.F. is over gelopen, aan de radicalen en de socialisten zullen verliezen. In vele delen van het land, zo duchten Bidault, Schuman en hun partijgenoten, zouden door de socialisten en de radicalen anti-clericale coalities gesloten kunnen worden, waardoor hun laatste posities ver pulverd dreigen te worden. Geen water in de wün Er is nog geen enkele aanwijzing, dat op dit cardinale punt, de Katholieke M.R.P. bereid zou zijn enige water in haar wijn te doen. Daardoor is de verantwoordelijkheid der Katholieken ontstellend groot. Van alle hoeken heeft men compromis voorstellen uitgebroed. Wanneer we de tel niet zijn kwijt geraakt, moeten er thans negentien van die oplossingen bij de kamer zijn ingediend. Maar geen enkel compx-omis heeft in de betrokken parlementaire com missie een voldoende meerderheid gevon den. In de kamer zal zich, zo kan men vx-e- zen, die meerderheid dus wel evenmin af kunnen tekenen. Samen mét de communis ten kunnen de Katholieken dus elk voorstel torpedex-en. Doen ze dat, dan dient de rege ring weer zijn eigen voorstel meerder heidssysteem in twee ronden in. Wordt ook dit afgestemd, dan zal het kabinet af moeten treden. Er zal dan een situatie zijn geschapen, die schier geen perspectieven meer biedt. Mocht de kamer dan ontbon den moeten worden, dan zal, zo schrijft de grondwet voor, een kabinet onder leiding van de kamerpresident gevormd moeten worden, waarin alle partijen, met inbegrip dus van de communisten, zullen moeten worden opgenomen. Het is onnodig uit te weiden over de bezwaren, die aan deze eventualiteit kleven: zoals men ziet wordt in de huidige kieswetveldslag niet slechts over het voortbestaan van het zittende kabinet beslist, doch ook over het lot van de democx-atie in Frankrijk. V e r d i Als de kunst tot wetenschap wordt komt er iets baroks uit voort dat kunst noch wetenschap meer is. Verliezen van de vijand zijn zwaar KOREA, 24 Februari (United Press en Reuter). De strijd in Korea concentreert zich op enkele punten, waaronder het front van Hoengsong wel het voornaamste is. Hoengson is een belangrijk wegenknoop punt Noordelijk van Wonjoe aan het cen trale front. De stad werd 12 Februari bij het plotselinge offensief der Noordelijken door de vijand ingenomen. Thans wordt vermoed dat de hoofdmacht der Noord- Koreanen en Chinezen zich in en om Hoengsong bevindt. De stad wordt hevig bestookt door artillerie en luchtmacht, ter wijl de verbonden troepen in de omgeving van de stad felle gevechten leveren om het bezit van belangrijke heuvels, die de stad beheersen. Volgens de laatste berichten van United Press zouden grote aantallen Chinezen uit de stad wegtrekken naar het Noorden, terwijl Hoengsong aan alle zijden brandt tengevolge van bombardementen en beschietingen. Een tweede brandpunt van de strijd ligt bij Seoel, waar artillerie- en mortierduels plaats hebben. Tanks van de Noordelijken trachten de opmars der verbonden troepen naar de stad tegen te houden door uitval len, waarbij de vijand zelfs trachtte over de Han te komen. Vliegtuigen der UNO wierpen de afgelopen nacht lichtfakkels uit om dit gebied te verlichten teneinde het directe spervuur der artillerie gelegenheid te geven de troepen van de vijand te be letten over de rivier te komen. Van de overige delen van het front komt weinig nieuws, behalve de mededeling van zware bombardementen op door de vijand bezette steden en dorpen. UNO-eommissie bezig Een woordvoerder voor Nasrollah Ente- zam van Perzië, voorzitter van de commis sie voor goede diensten der UNO inzake Korea, heeft Vrijdag bevestigd, dat de commissie getracht heeft met Peking in contact te komen met het oog 00 een moge lijke vreedzame regeling in Korea. Er is tot nog toe geen antwoord ontvangen. Verliezen Volgens een Vrijdagavond door het Ame rikaanse ministerie van Defensie gepubli ceerde verklaring hebben de Chinezen en Noord-Koreanen tot 20 Februari in totaal 624.000 man in Korea verloren. De Chine zen alleen zouden i'eeds 206.000 doden en gewonden hebben. Het verliescijfer der Noord-Koreaanse strijdkrachten bedroeg sedex't 25 Juni in totaal 418.000, waaronder 136.000 krijgsgevangenen. Het aantal Chi nese krijgsgevangenen is niet genoemd. BONN (Reuter). De handelspartners van West-Duitsland wachten met enige^ ongerustheid af, welke stappen de bonds regering thans zal nemen na de tijdelijke stopzetting van de geliberaliseei'de invoer uit de Mai-shall-landen. De handels attachés bij de Nederlandse, Deense en Italiaanse missies te Bonxi hebben inlich tingen gevraagd aan het West-Duitse ministerie van economische zaken en wachten thans af, of minister Erhard bin nen tien dagen zijn nieuwe, beperkte lijst van vx-ije impox-tgoederen zal bekend ma ken, zoals is toegezegd, en welke artikelen deze lijst zal bevatten. Een functionaris van de Nederlandse missie deelde mede, dat het nog niet duidelijk is, in hoeverre de lijst van goederen als groenten, eieren en andere agrarische px-oducten, die tot dusverre vrij mochten worden ingevoerd, zal worden beperkt. Dat de voorgenomen wijziging van deze lijst niet in ons voor deel zal zijn, staat in ieder geval vast, zo zeide hij. Volgens vertegenwoordigers van de Duit se buitenlandse handel zal de herziening van de lijsten van vx-ije impox-tgoederen waarschijnlijk enige weken in beslag ne men, zo deelt het Duitse nieuwsbureau mede. Vannacht trok een zwakke rug van hoge luchtdruk over ons land. Hierin kwamen flinke opklaringen voor, zodat de temperatuur plaatselijk tot even onder het vries punt kon dalen. De rug wordt gevolgd door een zwakke depressie die over of ten Zuiden van ons land zal passeren. Mid den op de Oceaan handhaaft zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Langs de Oostflank hiervan transporte ren Noordelijke winden koude lucht uit het Poolgebied in de richting van de Britse Eilanden. oonbewolkt light 8ew half bew 3 zwaar 8ew '0eheel 3ew eee-mist sneeuw reuen motregen a hagel 7 buien k onweer ^TEMPERATUUR IOOS ISOBAAR V BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED centra H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - PRONT- TUSSEN.t&CHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OiT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN V,JF METER PER SECONDE ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele buien, sommige met hagel of sneeuw. Aanvankelijk zwakke ver anderlijke wind. later matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets kouder overdag. 25 Februari Zon op 7.37 uur, onder 18.11 uur. Maan op 23.08 uur, onder 8.36 uur. 26 Februari Zon op 7.35 uur, onder 18.12 uur. Maan op uur, onder 8.49 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Zaterdag 24 Februari Hoog water- 5.26 en 17.36 uur. Laag water: 1.08 en 13.28 uur. Zondag 25 Februari Hoog water: 5.58 en 18.13 uur. Laag water: 1.40 en 14.02 uur. Maandag 26 Februari Hoog water: 6.36 en 18.50 uur. Laag water: 2.16 en 14.38 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1