pr Vladimir Clementis zit toch Tsjechische gevangenis ineen Franse regering dreigt te vallen, coalitie-partijen zijn nog verdeeld Hij wordt beschuldigd pan spionnage Helgoland oefent wordt als errein opgegeven Stakingen in Oost-Sumatra zijn heden ten einde Ir. H. Vos ondervoorzitter van de Partij van de Arbeid De sultan van Marokko tekende een overeenkomst Vangstcijfers van de Willem Barendsz Offensief der UNO op Korea stopgezet Taft zet oppositie tegen troepenzendingen voort KIES-PIJN NEEMT TOE Attlee over benoeming Amerikaanse admiraal In Korea gesneuveld Post voor troepenschepen Bonn is ongerust over toekomst van de Saar Onenigheid in nieuwe Staten der Nederlandse Antillen Het woord is aan Hongaarse minister boos over „linkse bekrompenheid" Wereldvredesraad wenst referendum HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65eJAABGANG No 196 v. Keanemerlaan 154, Telef. Adm. 5, Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), 47 Santp.-Haarlem: Gr. Houtstr.93, TflTT Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 DlieC Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 27 FEBRUARI 1951 Directeur iJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 295e JAARGANG No 49 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Dr. Vladimir PKAAntis In Tsjcchoslowakije ge- *"25 aldCs is officieel te Praag "Seeld. Clementis is uit het hoofd- mt ,r van de Communistische partij, bestuur va t de Tsjecho. vergadering ge- t is meegede S£ms?va'nhetUhoofdbestuur der partij. r' ak nationale ver Dit meegedeeld in een com- dat werd uitgegeven na een het officiële communiqué Bastovansky aan heeft het Ünftfdbestuur'verslag uitgebracht over de Sg van het spionnagewerk en de F hw van Vladimir Clementis en over ÏÏSking van de vijandelijke activiteit «n burgerlijke nationalistische groep ^monistische partij van Slowakije". S. hoofdbestuur heeft met algemene «In poed'ekeurd, dat bovengenoemde ontregelen worden genomen tegen Cle- G. Husak en L. Novomesky. Sn Bastovansky is voorzitter van de zoek duidelijk gebleken, dat Clementis re gelmatig verslag uitbracht over belangrijke kwesties „aan vertegenwoordigers van im perialistische landen". Clementis had be langrijke staatsgeheimen verraden. De zaak-Clementis heeft opgehouden een politieke zaak te zijn, zo gaat zijn rapport verder, en is thans werk voor de veilig heidsorganen en de rechtbanken. Bostovansky zei dat Clementis volledig heeft toegegeven dat hij zich in 1939 be reid verklaarde te werken voor de Franse geheime politie en dat hij een overeen komst tekende betreffende samenwerking bij sabotagewerk en het verkrijgen van in lichtingen. Husak (het plaatselijke Slowaakse bestuur) out er! wegens afwijking van de partijleer. "oiJSksé communistische partij, en Novomesky werden in Mei als lid van Slowaakse raad van commissarissen (in ^ifhe"officiële communiqué worden over iwntis geen nadere bijzonderheden bedeeld, doch wel over mevrouw Marie Ma en Otto Sling, twee vooraan- Lnde communistische functionarissen, di'e oresident Gottwald Zondag in zijn be- todmaking,verraders en samenzweer ders" noemde. Volgens het rapport is mevrouw Sver- m uersoonüjk voor het hoofdbestuur versdienen. Zij werd beschuldigd van „het leiderschap van een omvangrijke verrader ij samenzwering, die het op een omwen teling in de partij en de staat gemunt had te (Inde Tsjechoslo wak ij e uit het door de Sovjet-Unie geleide kamp van de vrede te diijven en het kapitalisme in het land te herstellen". Ook wercl zij er van beschul digd „vervuld te zijn. van haat tegen de Sovjet-Unie en tegen de opbouw van het socialisme in Tsjefhoslowakije". Mevrouw ■Svermoza moest rekenschap afleggen van c32r misdaden, doch slaagde er niet in het bestuiir met haar antwoorden te overtui gen, aldus het rapport. De beschuldigde gaf toe ..jarenlang in nauwe samenwerking te he'oben gestaan tot de spion Otto Sling". De raak van mevrouw Svermoza was door een speciale commissie van drie, geleid door'de minister van Voorlichting, Kopecky, behandeld. 'Dezelfde commissie had „uitgebreide ge documenteerde bewijzen vergaard, waar uit de activiteit van de spion en agent dei- Westelijke imperialisten Otto Sling was gebleken." De bijeenkomst van het hoofdbestuur, waarin ruim 150 mensen zitting hebben, duurde vier dagen, van. 21 tot 24 Februari. Voorzitter was minister-president Zapo- tocky. Maandagavond is voorts officieel bekend gemaakt, dat bij de zuivering in de Tsje- chosïowaakse communistische partij, die in de tweede heift van 1950 is gehouden, in het totaal 169.544 leden en canclidaat-leden der partij van de ledenlijsten zijn afge voerd. Tot 9 Februari werden in het totaal 1.846.957 leden en candidaat-leden op hun betrouwbaarheid onderzocht. 143.000 van hen werden van de ledenlijsten geschrapt, 25.954 werden uit de partij gestoten. Uit stoting uit de partij is de strengste dezer maatregelen. Degenen die geschrapt worden kunnen zich opnieuw aanmelden, de uitgestotenen niet Rapport-Bastovansky Dr. Clementis is door de Tsjechoslo waak se autoriteiten ondervraagd en heeft een verklaring afgelegd.. Dit is te Praag bekendgemaakt door de publicatie van het rapport van Basto vansky, Bastovansky zei dat de verklaring van uementis en het resultaat van het onder is aantonen, dat er een georganiseerde Wide tegen de partij aan het werk was, ESIst de eenheid van de republiek te breken en de „onafhankelijke ,se slaat' binnen het kader van de republiek poogde te handhaven, volgens Bastovansky is bij het onder- Geen bombardementen ■neer na Maart wSiïïv °®!ciei'en en 14 leden van i7«neteiCSdWarenVriidag- e: toegestemH0??'18,11 hebben officieel «®gevtnd als bOT'bMde- iutoriteiSS toSauej' heeft de Britse w«ken bi'i hpf t 1 te zullen mede- rein en het vrt n Van een ander ter_ °P het eiland n van demonstraties iSi.S tegen Maart 1952 als De Britse Ww Tn worden- lombarrlpm3 i1 ,heert medegedeeld, Vrijdag het S jn®atftoestel van de RAF heeft- Bij "Und op het Piil !egtuig §emeld nie- Ct,Clea' Het brmVhp Hebben waarge- De Politie st°Dgezet worden. k"w üeelde mede. dat h. v,« Iers" ^'eilandeiï„mnde' dat de »bezet- «ingen, ,jje dvi'J,w llg verheten na be- ^•louden viae duurden- De zwart- Pu!be republiek F vlaS van de West- J'^land), de vlit Vens die van °°st- !5?V3Me cSmTan Helgoland en de zijn veSSïd? vredesbe- DJAKARTA. (Aneta). Het commissa riaat voor Oost-Sumatra van de vakver eniging voor ondernemingsarbeiders, de „Perbupri" heeft haar leden opdracht ge geven de stakingen in Oost-Sumatra voor lopig te beëindigen en heden weer aan het werk te gaan. Intussen zullen te Dja karta verdere besprekingen worden ge voerd met de ondernemers. Uit Soerabaja wordt gepield, dat het werk in de haven van Banjoewangi is hervat. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft tot ondervoorzitter gekozen ir. H. Vos. Het dagelijks bestuur van de partij is thans als volgt samengesteld: K. Vorrink, voorzitter; ir. H. Vos, ondervoorzitter; E. F. Albrecht, secretaris; L. Lopes Dias, J. Scheps, E. Vermeer, J. Willems, secretaris sen, C. Deering en G. Ruygers. Communistische betogers op Trafalgar Square in Londen, getooid met platen waarop protesten tegen de herbewapening van Duitsland waren geschilderd, werden door de politie opgepikt en in overvalwagens weggevoerd. Ruiterij dreigde met opmars Maandagavond is een overeenkomst ondertekend, die een wat gunstiger atmos feer in de betrekkingen tussen Frankrijk en de sultan van Marokko brengt. De sultan, Sidi Mohammed Ben Youseff, die zich het ongenoegen van de Franse autoriteiten in het protectoraat op de hals had gehaald omdat hij openlijk de inheemse Istiqlal onafhankelijkheidsbeweging steun de, tekende de overeenkomst, nadat onge veer 20.000 stamleden te paard naar Rabat en Fez waren gekomen om tegen de Istiqlal te demonstreren en hun trouw aan Frankrijk le betuigen. De stamleden reden rondom de ommuurde steden en sloegen vervolgens buiten de muren hun tenten op. Nadat de ondertekening van de overeen komst bekend was gemaakt, gingen de stamleden weer naar hun dorpen terug. Het enige incident dat gemeld is, is het platbranden van een huis van een lid van de Istiqlal in een dorp. De bepalingen van de overeenkomst zijn niet onmiddellijk bekend gemaakt. Het verluidt echter dat de sultan op zich nam de reeds lang uitgestelde „democratische hervormingen" in het protectoraat goed te keuren en in een openbare verklaring de methoden van de Istiqlal te veroordelen.. De overeenkomst werd voor de Fransen ondertekend door generaal Alphonse Juin, resident generaal in Marokko. De sultan gaf toe nadat hij een persoon lijke boodschap'had ontvangen van de Franse premier Vincent Auriol, welke boodschap was opgesteld met advies van premier Pleven en minister van Buiten landse Zaken Schuman. Het verluidt dat de brief de sultan ondubbelzinnig liet weten dat Frankrijk vastbesloten is de her vormingen te laten doorvoeren. Zaterdag ontsloeg de sultan zijn persoon lijke staf, voor het merendeel Istiqlal- leden, en hij plaatste hen over naar posten in diverse delen van het land. Men gelooft echter dat de mars van de stamleden naar de hoofdstad een beslis sende factor was bij het besluit van de sultan om toe te geven. Volgens mededeling van de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart had de Willem Barendsz op 18 Februari geprodu ceerd 11.121 ton traan. In de overeenkom stige vangstperiode van het vorig jaar be droeg de productie 10.179 ton. Voor spermolie luiden de cijfers respec tievelijk 2.032 ton en 826 ton. TOKIO (Reuter). Luitenant-generaal Ridgway, de bevelhebber "van de strijd krachten der UNO op Korea, heeft een onderhoud gehad met zijn onder-bevel hebbers over de toestand aan het centrale front in Korea. Uit het onderhoud is ge bleken, dat het jongste offensief der ver bonden troepen na zes dagen tot stilstand is gekomen. Reuter tekent hierbij aan, dat een enkele dag regen in de huidige dooi-omstandig- heden op Korea de aanvoer naar het front door modderwegen en overstromingen tot stilstand kan brengen. In geheel Zuid- Korea zijn nog maar enkele permanente bruggen intact gebleven. De verbonden legers hebben in de drie hoek Tsjipjong-Jongdoeri-Iioengsong, waar veel tegenstand wordt ontmoet, kleine ter reinwinsten geboekt. In een vergadering van de huiscommis sie voor de gewapende diensten heeft gene raal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, verklaard, dat op het ogenblik een kwart millioen Amerika nen in de Koreaanse campagne strijden. Generaal Bradley verklaarde nog, dat de toestand in de wereld, welke de staf chefs er toe bracht aan te dringen op een „gedeeltelijke mobilisatie" van 3.500.000 man „mogelijk nog 10, 15 of 20 jaar zal duren". WASHINGTON, (Reuter) John Sher man Cooper, Amerikaans gedelegeerde bij de UNO en republikeins adviseur bij het ministerië van Buitenlandse Zaken, heeft voor de Congres-commissie voor het vraag stuk van het zenden van troepen naar Europa verklaard, dat het mogelijk tot de grootste nederlaag in de geschiedenis zal leiden, als Amerika niet meer troepen naar Europa zendt. De troepen zijn onmisbaar voor de Europese defensie, zei hij. De re publikeinse senator Taft verklaarde, dat zelfs wel 18 divisies naar Europa gezonden zouden kunnen worden als het Congres geen limiet vaststelde. Het zou zelfs dwaasheid zijn zes divisies te zenden voor dat de Europese landen welomlijnde ver plichtingen op zich genomen zouden heb ben. Regeringsfunctionarissen hadden de gehele zaak onduidelijk voorgesteld. De ge noemde zes divisies zouden slechts een be gin vormen. Voor zover men kon beoordelen, zo ver volgde Taft, konden in West-Europa slechts 37 divisies, met inbegrip van de zes voor gestelde Amerikaanse, in uitzicht gesteld worden. Dat is onvoldoende, zei hij. De kwestie waar het thans over gaat, is niet alleen die van het zenden van Ameri kaanse troepen doch ook de kwestie van het vormen van een Europees internationaal leger. Het Congres dient te beslissen, zei hij. De president heeft niet het recht met andere landen overeenkomsten aan te gaan ten einde een internationaal leger te vormen. Taft verklaarde nog, dat de Europese landen een Amerikaanse generaal Eisen hower als opperbevelhebber wensen in plaats van een Europese generaal, opdat de V.S. er dan niet onder uit zouden kunnen om wapens en manschappen voor de Euro pese defensie te leveren. Naar men verwacht, zal de Congres commissie nochtans Trumans politiek on derschrijven en het Congres adviseren geen limiet aan de Amerikaanse troepenzen dingen te stellen, aldus Reuters correspon dent. (Van onze correspondent te Parijs-) Nadat gedurende twee volle dagen voor- en tegenstanders van de diverse kieswet- voorstellen de degens in de Franse Kamer hebben gekruist, heeft Vrijdag premier Pleven, naar aanleiding van de regerings propositie, die werd uitgewerkt door de ra dicaal Giacobi en de socialist Mollet, de kwestie van vertrouwen gesteld. Daarover moet heden een uitspraak worden gedaan. Er waren op dat moment al een achttal voorstellen in het parlementaire massagraf bijgezet en de premier scheen, niet ten on rechte, van mening te wezen, dat de dis cussies van onvruchtbaarheid niet waren vrij te pleiten en het daarom wenselijk was de koe nu maar bij de horens te vatten. De Kamerdebatten zijn inderdaad eensdeels veel te 'technisch om bij het publiek ook maar een spoor van belangstelling op te kunnen wekken en ten tweede was het na maanden overleg achter de schermen wel duidelijk geworden, dat de respectieve po sities te definitief waren bepaald om voor het moment enig uitzicht op een oplossing te kunnen bieden. Gedurende de drie et malen, die de grondwet voor „overden king" uittrekt, vinden de verdeelde rege ringspartijen dus een laatste gelegenheid tot een compromis te geraken. Mag" men daarop hopen? Ofschoon Pleven, in een genuanceerde LONDEN, (Reuter). De Britse pre mier, Attlee, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britse regering nog" steeds voorstandster is van de keuze van een Amerikaanse opperbevelhebber der ma rinestrijdkrachten van het pact in de At lantische Oceaan. In tijd van oorlog zou echter een Britse admiraal het bevel voe ren over alle marine-eenheden in het Oost- telijke deel van de Oceaan, de zeewegen naar Engeland en de Britse wateren. De Amerikaanse admiraal zou het bevel voe ren over het gehele Atlantische gebied met uitzondering van genoemde wateren, de Europese kustwateren en de Middellandse Zee. Het Oostelijke deel van de Oceaan, dat van levensbelang voor Engeland is, zou komen te staan onder de commandant van de Britse thuisvloot. In tijd van oorlog zou deze daar niet uitsluitend het bevel voeren over de Britse eenheden doch ook over de Amerikaanse zeestrijdkrachten of de ma rine-eenheden van andere pact-landen, welke zich in die wateren zouden bevinden. Bij de keuze van opperbevelhebber dien de men rekening te houden met de sterkte van de lucht- en zeestrijdkrachten der ver scheidene landen. „Ondanks Engelands grote traditie kan het niet cle verdediging van de Oceaan alleen op zich nemen." Winston Churchill verklaarde hierop, dat de oppositie wellicht zou vragen om een debat over deze kwestie, dat waarschijn lijk weer zal uitlopen op een motie van wantrouwen in de regering-Attlee. „Ik wil vandaag geen commentaar leveren over dit onderwerp," aldus Churchill, „behalve dat ik de premier wil gelukwensen met het feit, dat hij over dit onderwerp nu zoveel meer afweet, dan toen het de eerste keer ter sprake kwam." toespraak, de hoop uitsprak, dat de tegen standers elkander nog zouden vinden en in de veldslag geen slachtoffers behoefden te vallen, vreest men in politieke kringen, dat het kieswetprobleem eerst in een rege ringscrisis zal moeten worden „gaarge- stoomd", alvorens het rijp zal worden voor. een aanvaardbaar compromis. Zoals we reeds eerder hebben opgemerkt, hebben de Katholieken de oplossing in handen socialisten en radicalen zijn het samen in de grote lijnen eens maar tot dusver werd hun houding eer halsstarriger dan verzoenend. Ze hebben de premier mee gedeeld, dat zowel in de boezem van de re gering als in het parlement de Katholieken tegen elk systeem zullen stemmen, dat op het twee-ronden-stelsel zal zijn gebaseerd. De radicalen houden met niet minder kop pigheid aan het twee-ronden-systeem vast. De socialisten laveren tussen beide opvat tingen in, met een voorkeur voor het radi cale standpunt. In de Franse politiek is het altijd gevaar lijk voorspellingen te doen, omdat de vin dingrijkheid der politieke strategen de levendigste fantasie nog voor verrassingen stelt. Evenmin vallen Pleven's capaciteiten als manoeuvrier te onderschatten. Doch wij hebben, mèt vele andere politieke waarnemers, toch wel de indruk, dat on danks zijn grote buitenlandse successen, de huidige premier nog nimmer zo dicht als thans de afgrond is genaderd. Pessimisme Reuter meldt nog: Pessimisme kenmerk te de stemming van de Franse ministers, toen zij gisteren een kabinetsvergadering, die vier uur had geduurd, verlieten. Naar verluidt is geen overeenstemming bereikt tussen de radicalen, die aandringen op een tweeledig verkiezingsstelsel en cle M.R.P., die aandringt op een enkelvoudig stelsel. Hedenochtend zou nogmaals een volledi ge kabinetszitting worden gehouden, waar bij Vincent Auriol, de president van de re publiek voorzitter zou zijn. Mocht het ka binet dan nog geen overeenstemming be reiken, dan is het mogelijk, dat öf de radi calen öf de M.R.P. het niet de moeite waard achten op de stemming te wachten. In dat geval zou het kabinet hedenmiddag ten val komen. De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen de volgende militairen in Korea tengevolge van op 14 Februari 1951 opge lopen verwondingen op 15 Februari zijn overleden: soldaat le kl. A. Roskam, af komstig uit Middelbui-g; korporaal H. A. M. A. Toré, afkomstig uit 's-Gravenhagc. De naaste familieleden zijn verwittigd. Abraham Roskam werd op 20 Maart 1926 geboren. Hij heeft zijn opleiding ge had bij het 7 r.i., hij was ongehuwd. Henrique, Abraham M. A. Toré werd op 27 April 1923 geboren. Hij heeft als O. V. W.'er in Indonesië gediend. Hij was ge huwd en had 2 kinderen. Post, bestemd voor opvarenden aan boord van de troepenschepen Nelly, Kota Inten en Atlantis, welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet respectievelijk uiterlijk op 1 Maart, 2 Maart en 5 Maart in Nederland ter post worden bezorgd. BONN (A.N.P.) In politieke kringen te Bonn, zowel in die van cle regerings coalitie als van de oppositie, is men ernstig ontstemd over de ontwikkeling in het Saargebiecl, zoals men die meent te kunnen afleiden uit Schumans verklaring, dat ook het Saargebied met mensen en materiaal aan de Europese verdediging zal moeten bijdragen. Men vreest kennelijk een in schakeling van Saarlanders in het Franse leger, in een of andere vorm. Naar ver-luidt heeft het kabinet te Bonn zich in zijn laat ste zitting met dit vraagstuk bezig gehou den en de ontwikkeling gezien als een nieuwe ernstige belasting van de verhou ding tussen Parijs en Bonn. De leider der parlementaire oppositie, dr. Schumacher, heeft in een rede te Hannover de eis ge steld, clat van Duitse zijde het Saarvraag- stuk weer eens in het centrum der belang stelling zal worden geplaatst. Ook in rege ringskringen geeft men uiting aan de vrees dat de Franse politiek er op gericht zou zijn langs een achterdeur een volkenrechte lijke sanctionnering van cle tegenwoordige positie van het Saargebied te verkrijgen. Men legt er nadruk op, dat Bonn de status van het Saargebied als provisorisch blijft beschouwen en een definitieve regeling slechts in een vredesverdrag èn met Duitse medewerking kan worden getroffen. Zonder uiterlijk vertoon heeft de ver vanging van de oude, 21 leden tellende, Staten der Nederlandse Antillen door de nieuwe, 22 leden tellende, plaats gehad. De oude Staten hebben geen formele slot zitting gehouden en de nieuwe geen for mele openingszitting. De voorzitter van de regeringsraad, mr. N. Debrot, sprak naar aanleiding van de vervanging van de Staten enkele woorden. Hij zeide, clat de regeringsraad geen rege ringsprogramma kon ontvouwen. Bij de rondvraag oefenden cle heren Email en Geerman (beiden Arubaanse Volkspartij) heftige critiek op de 12-8 ver houding der zetels. „Ik verzeker jullie, heren statenleden van Curagao", zo zei de heer Eman, „dat de Arubanen geladen zijn op jullie". Spreker zeide obstructie te wil len voeren, daar Aruba revanche wenst. Ivlet de 12-8 verhouding is er geen sprake van harmonische verhoudingen tussen de eilanden. De heer Geerman stelde een halve minuut stilte voor als betuiging van rouw voor het vermoorden van de vrijheid van Aruba. Dit voorstel werd niet aangenomen. Ook ons land heeft thans weer een gezant in Madrid. Het is mr. W. C. graaf van Rechteren Limpurg, voormalig gezant van Nederland in Cairo, die men hier in gezel schap van Franco (links) ziet na de aan bieding van zijn geloofsbrieven aan het Spaanse staatshoofd. Wijnaendts Francken: De meeste kleren neemt men met zich wanneer men zich begeeft naar een badplaats. BOEDAPEST. (Reuter). De Hongaarse minister van Openbaar Onderwijs, Jozsef Revai, heeft Maandagavond op het tweede congres van de arbeiderspartij critiek ge leverd op sommige gevallen van „linkse bekrompenheid". Hij verklaarde, dat som mige ambtenaren van zijn ministerie on langs gedwongen waren ontslag te nemen, omdat zij meer dan vijfhonderd auteurs, onder wie Cervantes en Swift, op de zwarte lijst hadden geplaatst. De Hon gaarse communisten willen het volk niet van de Westelijke cultuur isoleren, alleen van de „British Council", aldus Revai. (De „British Council" is het vorig jaar ver zocht zijn activiteit in Hongarije stop te zetten). „Wij lezen Dickens en Balzac, wij wil len Swift en Molière lezen, Verdi horen en Rembrandt zien. Van de Amerikaanse schrijvers willen wij Theodore Dreiser en Howard Fast lezen, maar wij hebben geen behoefte aan de oorlogshysterie en de a- bom waanzin", aldus Revai. Als verdere critiek op het „linkse lit teraire sectarisme" zei Revai, dat dit soms zover gaat dat „de Hongaarse litteratuur op de achtergrond wordt gedrongen ten gunste van de Sovjet-Russische". De beschuldiging, dat de Hongaarse litteratuur „ge-Russificeerd" wordt, was „belachelijke laster en stamt van diege nen, wier cultureel leven zich beperkt tot coca-cola en kauwgom". De Hongaarse cultuur moet socialistisch zijn, maar haar nationale kenmerken be houden. Zij leert van de Sovjet-littera tuur, maar copieert deze niet. In het al gemeen maken de nieuwe Hongaarse lit teratuur en kunst goede vorderingen, zei Revai. Over het onderwijs zei hij, dat het in de afgelopen drie jaar was hervormd door de invoering van het Marxisme en Lenin isme op alle scholen. Hij critiseerde het feit, dat kinderen vaak een bekende Hon gaarse rivier of stad niet kenden, maar „gehele politieke passages uit hun hoofd kenden zonder haar betekenis te begrij pen". BERLIJN. (Reuter). Op de slotbijeen komst van de wereldvredesraad in Oost- Berlijn is eenstemmig een resolutie aan genomen, waarin aangedrongen wordt op het houden van een plebisciet over de toe komst van Japan in Japan zelf en in alle belanghebbende landen. De volken van die landen zou moeten worden gevraagd hoe zij denken over de beweerde hei-bewapening van Japan en het sluiten van een vredesverdrag met een ontwapend en vredelievend Japan. „Er moet zo spoedig mogelijk worden onderhandeld over een vredesverdrag met Japan tussen de Chinese volksrepubliek, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Engeland. Het moet worden goedgekeurd door alle landen, die belang hebben bij deze aangelegenheid", aldus de resolutie. Bij de andere resolutie, die door de raad werd aanvaard, wordt aanbevolen, dat in de verschillende landen een referendum zal worden voorbereid over de kwestie van de ontwapening van Duitsland en het sluiten van een vredesverdrag met dit land, „dat een eind zal maken aan de ge vaarlijke onzekerheden van het ogenblik". De resolutie doet een beroep op „alle landen, die zich direct door de huidige toestand in Duitsland bedreigd achten, zich te verenigen in een krachtige pro testactie, waardoor millioenen mannen en vrouwen hun regeringen zullen dwingen in het lopende jaar een vredesverdrag te sluiten met een verenigd, vredelievend Duitsland en Duitslands ontwapening door een internationale overeenkomst te ga randeren". De P.T.T. zal een Rode Kruispostzegel uitgeven waarvan de toeslagwaarde aan het Nederlandse Rode Kruis ten goede zal komen. Deze postzegel zal voor het eerst in de zomer van 1953 verschijnen. Vannacht ontwikkelde zich bij de Engelse Oostkust een kleine depressie die over België naar het Zuiden trekt. In het Zuiden van Engeland, in Noord-West Frank rijk en in België veroorzaakte deze langdurige regenval, maar in ons land kwam het alleen in de provincie Zeeland tot regen. In het overige deel van het land kwamen vrij langdurige opklaringen 7uur I \t\ voor' waardoor de temperatuur daar tot v 2 a 3 graden onder het vriespunt daalde. Op de Noordzee komt intussen een rug van hoge druk tot stand die zich lang zaam naar het Zuiden beweegt en mor gen het weer bij ons zal blijven be heersen. In het Zeegebied tussen IJsland en Groenland arriveerde een depressie die naar het Noord-Oosten trekt. FEBRUARI 7957 OjDNSEWOlKT (SLI,CHTB£W_ (5 HALF BEW' ZWAAR BEW. ÖOEHEEL BEW' am 7<?temperatuur' 1005 is08aar beiaugbijk neerslag- gebied CENTRA. H hoge druk L lage druk scheidingslijn-fron7-tussen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele-ewar.sstreep is een winq- snelheic van vuip meter'pep seconde NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt om 10 uur: In de nanacht en ochtend hier en daar mist, overigens enkele over drijvende wolkenvelden en bijna overal droog weer. Aanvankelijk zwakke tot matige Oostelijke wind, later weinig wind. Op de meeste plaatsen in het binnenland van nacht lichte vorst, midden op de dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 28 Februari Zon op 7.31 uur, onder 18.16 uur. Maan op 2.07 uur. onder 9.32 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water te IJmuiden: Dinsdag 27 Februari Hoog water: 7.14 en 19.33 uur. Laag water: 2.50 en 15-14 uur. Woensdag 28 Februari Hoog water: 7.58 en 20.20 uur. Laag water: 3.25 en 15.53 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1