influenza AUTO-RIJLES U.V.V. verweert zich tegen aanva op haar beleid RR JEUK DËBRAL1IME rHoe s het ontstaan? Velsen zal in 1951 ruim een ton meer moeten uitgeven aan ondersteuningen Een stoomfluit en de drie musketiers |G iSgjll Visserij-varia Een Eeuw Geleden Sociale nood neemt toe Begroting op alle punten izwaarder belast dan voor 1950 Agenda Velsense weergalm uit Leopoldsville „Geen propaganda in een soos voor ouden van dagen" Agenda voor Velsen Magere resultaten van de IJmuidense dammers MARKTBERICHTEN Na 38 jaren welverdiende rust Kennemerlaan wordt gedeeltelijk afgesloten Esperantisten in jaarvergadering bijeen Dit woord: FIETS VJ Hulppostkantoor gaat Donderdag 1 Maart open Rijdende politiepost PINSD KG 2T FEBRUARI 1951 hfl begrotingshoofdstuk, dat de l"„E. verzorging van zieken, behoef- i»cbl minder-draagkrachtigen in 'Lire cijfers weergeeft, valt veel Teren over de noden der Velsense u «iblne-en de voortdurende pogingen n dé overheid, om hier althans de herSste kanten van te verzachten. n!t nok dit onderdeel van de gemeen- •oekhouding gebukt gaat onder emcnde druk der tijden, moge uit de grepen, die wij zowel /h,'t hoofdstuk „Maatschappelijke 111» f"' »t >1x «»S4 «T AIWAM uLdfdst"kpe!h als uit de eigen- Se" begroting van de gemeentelijke ,-oor Sociale Zaken deden. En totale verschil met de begroting 0 dat hefst rond 132 000 - meer aan uitgaven jaat zïen, illustreert in ntot uitdrukking kan worden ge acht. Vandaar ook de telkens terug- rende opmerking: het aantal ge vallen neemt geregeld toe Dl Velsense gemeentebegroting voor 1951 „ermpldt bijvoorbeeld een aanzienlijk bedrag voor de verpleegkosten die L TBC-patiënten in sanatoria en zieken en ten laste van de gemeente komen verleden jaar: voor 1950 werd ge ïnd op f 19.200,-; dit jaar vermeldt ffi et niet minder dan f 24 400,- De aan TBC-patiënten vloeit voort uit een besluit van B. en W. om de kosten van motoring van deze zieken in sanatoria en -ietenhuizen door de dienst voor Sociale Zaken te laten betalen. De verpleging van het overgrote deel van de op te nemen oatienten geschiedt voor gedeeltelijke reke ning van de Ziekenfondsen, die via de ver- eniging sanatorium-verpleging ƒ4,50 per dag vergoeden. De verpiegingsprijs is echter gemiddeld f7-per dag. Voor vele zieken wordt het verschil door fondsen van vakverenigingen 0{ andere instellingen betaald en de ver rekening ervan geschiedt rechtstreeks met de sanatoria. Cp 1 Juli 1950 betaalde de Velsense dienst voor Sociale Zaken echter een deel der verpleegkosten voor 29 patiënten, die tezamen per dag ƒ54,55 kostten, een ge middelde dus van 2.22 per dag. Voor 1951 wordt gerekend op 365 x 30 x 2,22 ƒ21,309 of afgerond 24.400, Bijslag ziekenfondspremie De gemeente rekent voorts nog op 650 Velsenaren, die in 1951 een bijslag voor de ziekenfondspremie moeten ontvangen tot een totaal bedrag van 26.400,—. Het aan tal aanvragen neemt door de belangrijke premieverhoging geregeld toe. Gemiddeld wordt er per week per lid 0,78 bijgepast. Ondersteuning In geld en in de vorm van brandstoffen- toeslag en ook als volledige contributie voor de ziekenfondsen werd aan het be hoeftige deel van de burgerij ongeveer 225.000.uitgegeven in 1950; dat bedrag zal tot ongeveer ƒ302.200,— stijgen in het thans lopende jaar. Ondersteuning in geld ontvingen in 1950 287 personen; over 1951 is rekening ge houden met 300 en een gemiddelde uit kering van 17,50 per week. Daar komt dan nog eens 9230,— brandstoffen toeslag voor 130 gezinnen en 50 kamerbewoners bij en 19.970,— als ziekenfondspremie. Er wordt bovendien gerekend op een be dragvan 73.726, uit te geven aan de uit besteding var. on- en minvermogenden in gezinnen en gestichten (vorig jaar was het 64.500,--), berekend naar 92 personen, die uitbesteed zijn. Ook de verplegingskosten voor arme krankzinnigen, waarin de gemeente voor ziet, zijn niet onbelangrijk gestegen. Voor 1951 wordt gerekend op 109.500,tegen ƒ93.700,- over 1950. Werklozen. Aan overbruggings-uitkeringen aan werklozen volgens de „overbryggings- regeling" verwacht de gemeente in 1951 in totaal 275.900,uit te geven, berekend naar 150 mensen per week, die per week 31,75 ontvangen; het gemiddelde dat in 1950 is uitgekeerd. Als straks de nieuwe „Werkloosheidwet" in werking treedt, zal de begroting vooral op dit punt waarschijnlijk nog een ander aspect krijgen, Bovendien wordt voor 1951 een bedrag van 1300,— voor een uitkering aan „vorstwerklozen" geraamd en een bedrag van 20.000.— als uitkering aan gedemo biliseerde militairen (in de eerste helft van 1950 werd uitgegeven 8.163,97). üe werknemers, die de bovenvermelde overbruggingsuitkering ontvangen, kunnen oe nelft van de ziekenfondspremie op het ADVERTENTIE 8evolg van verwaarloosde jou. Mui een eind aan gevatte kou "oor keel, borst en rug in te wrijven deze krachtige zalf. Verwijdert con- ^«snv^makkelijkt ademhaling en geeft spoedige verlichting. St-Jüï8®^ 27 FEBRUARI JbttX^wburg: Bockenw. "etaouw rvn J-Uremer)8 uur. v/wicen- 'oorj arSn,Cert H0V' 8 uur- Krelagehuis: 'jaaisbeurs voor <ir> wo,,™ in_* v_n Uur. KuZ,^ voï de vrouw *0-5" 7-11 Maristfntoon^ni -Heerkens Thijsscn: Frans Hals- tk i5' Ul' H Maart). u"r. Rembrand^ iclockV,18 j' 2-30 en 8 4-15,7 en 9 is "Haven-Marie", 18 j., 2, 2.4.15,en1{R Pa7ace: „Gung Ho!", 18 U slecht", is i o "u,r. Euxor: „Zo jong.zo "Misdaad achter i, en 9,15 uur- Gity: 4'^0, 7 en 9 is .„j1 voetlicht", 18 j„ 2.15, Afco in Texas jp iSp,TJ: -Klopjacht", WKM5 b 2'30- 7 en 9-15 uur. Cebouw Cuhn^ M l8 FEBRUARI „Harmont'^1 a Vereni8inS van Spi- y°°r]aarsbeur<! j uur- Krelagehuis: !r,UUUr B^osconpn- »..jrouwi 10 tot 5 en sloÜingen, Middag- en avondvoor- rijk verhalen, zodat dit de dienst voorlopig ook nog 5700,gaat kosten. Het totale bedrag ad 275.900,wordt echter van de gemeente terugontvangen. De gemeente wordt in deze op haar beurt weer uit 's lands schatkist gesubsidieerd; van de kosten der overbruggingsuitkering ontvangt Velsen 254.700,terug. Hulp aan „kleine zelfstandigen" De kosten van sociaal-economische hulp aan kleine zelfstandigen komt de gemeente in 1951 naar schatting op 18.500,(vorig jaar 4.000, Over de eerste zes maanden van 1950 is aan gemiddeld 9 personen per weck uitkering verleend van 36,per week. Verwacht wordt echter, dat het aantal behoeftige zelfstandigen zal toenemen, zodat de raming dan ook hoger werd. (Wij tekenen hierbij aan, dat degenen, die volgens de regeling tot sociaal-economische hulpverlening, voor deze steun in aanmer king komen, te verdelen zijn in drie groepen a. Zij die, al zouden ze gedurende een zekere tijd financiële steun krijgen, niet meer in staat worden geacht als zelfstan dige in hun onderhoud te kunnen voorzien; b. Zij, die met een periodieke tege moetkoming er weer bovenop kunnen komen; c. Zij, die in wezen credietwaardig zijn, en dus met een financiële ruggesteun op gelijke voet met de onder b. vermelden kunnen komen. Voor a. vergoedt het rijk de gemeente 100 procent, voor b. en c. 50 procent). Vrijdag 9 Maart uitzending Het programma, dat zoals wij kortge leden uitvoerig meldden, werd voorbereid door de „Monica's" voor de korte golfzen- der O.T.C. „De Vriendschapsbode" van de Belgische Nationale Omroep in Leopold- ville in de Congo, is Zaterdag in Hilversum opgenomen. Het programma is Vrijdagavond 9 Maart van 19 tot 20 uur te beluisteren op de 30.71 meter. ADVERTENTIE AUTORIJSCHOOL REIJM Hagelingerwcg 134 Tclcf. 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE ONDERLINGE COMPETITIE VAN „SPORTIEF" De uitslagen van de onderlinge competitie, welke bij de damclub Sportief wordt ge houden, luiden: Groep 1: A. RasH. Dijkhuizen 11; H. VerschurenH. Veltman 20: H. Lichten- dahlK. Lichtendahl 20; J. JonkerP. Bakker 20. Groep 3: P. WesterwalF. Schutter 20; E. Ras Jr.W. Post 02; C. van OsE. Ras Jr. 1—1. In groep 1 staat thans J. Jonker op de eerste plaats met 3 pnt. uit 5 partijen, ge volgd door H. Lichtendahl met 6 pnt. uit 4 partijen. In groep 2 heeft J. de Ruiter Sr. de leiding met 8 pnt. uit 5 partijen gevolgd door P. Westerwal met 7 pnt. uit 5 partijen. Voor het kampioenschap Kennemerland- Noord eerste klasse werd de wedstrijd J. Broek (DCIJ)—J. Lichtendahl (Sportief) gespeeld, welke partij na een zeer spannen de strijd in remise eindigde. Dinsdag zullen J. Jonker, J. Slager, H. Lichtendahl en C. v. Os (allen van Sportief) spelen voor het kampioenschap Kennemer- land-Noord tegen vier leden van DCIJ. Deze wedstrijden worden gehouden in het club lokaal van DCIJ in hotel Kennemerhof. ADVERTENTIE Er is al een kijkdag geweest voor de Metamorfosis. Dat was, toen dit Griekse schip gebroken voor de kust lag en honderden waren uit gelopen om te zien hoe de niets ontziende branding over het wrak spoelde. Wellicht hebben de mensen zich toen ze het gezien hadden onbevangen weer afgewend. Een opgezweepte zee is nu eenmaal een draak met vele schuimkoppen, die nu en dan eens een offer moet hebben. En gelukkig had hij deze keer geen mensenleven gekregen. Met die gedachte zullen de vele toeschou wers weer huiswaarts zijn gekeerd. Weer behoorde een scheepsramp tot het verleden. Nu is het weer kijkdag voor de Meta. Alleen niet voor het wrak: dat ligt ver geten op een bank bij de Noordpier. Daar kijken alleen de schippers af en toe nog eens naar: zij hebben er een baken bij. De belangstelling richt zich thans op de „ge- In het hart van de Overijselse industriestad Hengelo, die door bomaanvallen zwaar te lijden heeft gehad, wordt nog steeds druk gewerkt om de sporen van de oorlog weg te vjissen. In plaats van het verwoeste station verrijst thans een nieuw modem stationsgebouw, dat onder meer een vijftien meter hoge toren zal krijgen. Een overzicht van de bouwwerkzaamheden aan het nieuwe station. De afdeling Velsen van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers is een instel ling die haar sporen verdient. Geheel belangeloos geven de leden een groot deel van hun vrije tijd aan allerlei ar beid op sociaal gebied. Zij brengen hulp waar het nodig is en veraange namen het leven voor velen, die hetzij door ziekte, hetzij door hoge leeftijd enigszins buiten het maatschappelijk bestel raken. We denken aan de taaie volharding, waarmee de dames in de postkantoren de zegels ten bate van het misdeelde kind aan de man brengen, aan de babykoffers" die in Velsen de ronde doen, aan de oppas dienst, wanneer vaders en moeders samen een lezing of concert willen bijwonen. En niet in het minst aan de verschillende sociëteiten voor ouden van dagen in dc gemeente, waar de gegadigden eenmaal per week hun ontspanningsmiddag bele ven. Het merendeel van de ouden is hier blij mee en de wijze, waarop men de dames dank betuigt is vaak ontroerend. Des te meer viel het dan ook op, dat tijdens de laatst gehouden vergadering van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, de secretaris G. Blaas minder gunstige klanken deed horen, die evenwel door de Santpoortse en IJmuidense leden werden bevochten. Tijdens de jaarvergadering, die de UW gisteravond ten huize van mevrouw Kessler hield, werd dit punt breedvoerig en van alle zijden belicht. En nogmaals werd er de nadruk op gevestigd, dat op een weke lijkse ontspanningsbijeenkomst geen plaats mag worden ingeruimd voor enigerlei pro paganda. De sociëteit moet de plaats zijn waai de oudjes onder het nuttigen van een kopje thee en het smoren van een pijpje, tijdens een spelletje, of met de breikous in de hand, van gedachten kunnen wisselen. Zoals bleek uit het uitgebreide verslag, dat mevrouw De Vries gaf, is de „soos" van IJmuiden-West reeds uitgegroeid tot een bloeiende gemeenschap. Het betalen van de maandelijkse contri butie is, zoals men opmerkte, voor hen het teken van zelfstandigheid, waarmee de liefdadigheid wordt uitgebannen. Behalve het reeds genoemde werk, bezit de UW een naaikring, waar mejuffrouw Houtsma de scepter zwaait. Het bizondere van deze kring is, dat de dames elke maand een gezin helpen, waarvan de vrouw des huizes door ziekte een achterstand in naai en stopwerk heeft. Mejuffrouw Houtsma heeft echter nog grotere plannen. Eén hiervan is om net gedragen kleren in orde te maken ten bate van de zogenaamde „stille armen". Acht en vijftig leden telt de afdeling, waarvan mevrouw C. M. Anten-Butzelaar presidente is, acht en vijftig vrouwen wier lust en leven het is hulpvaardigheid te betrachten zonder meer. En zonder rucht baarheid worden bergen werk verzet. ADVERTENTIE SSTR LEDEREN SPORTKLEDING EEN AANHANGER DOOR HET RAAM Een vrachtauto met aanhangwagen, die Maandagmorgen op de Wijkerstraatweg in de richting van de pont reed, verloor even voor de Melklaan de aanhangwagen. Ver moedelijk door breuk of loswerken van de koppeling schoot de wagen over het trottoir en botste tegen de voorpui van bakkerij Zeegers. De winkelruit sneuvelde en de muur kreeg schade, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. KERKELIJKE VERKIEZING De heer J. C. Aschoff is gekozen tot ouderling-kerkvoogd, de onlangs ingestelde nieuwe functie in de Santpoortse Her vormde gemeente. DINSDAG 27 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Anna Lucasta". Rex: Geen voorstelling. Patronaatsgebouw, 20 uur: „Toen wij trouwden". Nederlands Volkstoneel voor N.V.V. Bestuurdersbond. WOENSDAG 28 FEBRUARI Raadhuis, 14 tot 15 uur: Spreekuur Wet houder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: Als Dinsdag. Rex, 20 uur: „Brief van een onbekende vrouw". borgen inventaris en goederen". Alles, wat men nog aan de snelle vergankelijkheid aan de golven heeft kunnen ontworstelen, ligt nu op een koper te wachten, van de zware bronzen scheepsschroef tot een badmutsje, dat een van de vrouwelijke bemannings leden achterliet. Het is niet alleen de „Meta" waaraan nog één keer de herin nering wordt opgeroepen, maar ook de „Sandbergen", het Hollandse coastertje met gietvormen, dat ongeveer een jaar eerder als een blok bij Castricum zonk. Daar is niet veel van over. Het enige dat opvalt is de scheepsbel van zacht glanzend koper. De afslager zal wel zeggen: als „nieuw". Dat is de doodsklok van de Sand bergen. De bel heeft het schip overleefd, zoals de doodsklok iedere dode overleeft. Nu zien dan de mensen iets van de bin nenkant van de Meta. De inboedel, zonder welke een schip geen schip is, ligt als een grauwe, stoffige ver zameling voor hen. Hij lijkt doods en zonder enig nut, zoals de inboedel van een huis, dat buiten op straat is gezet. blij is uit het verband gerukt, waarin hij alleen waarde had. De meeste van deze voorwerpen krijgen allen weer zin als ze opnieuw door een scheepswand worden omsloten. Een lijntoestel en een sloep- noodzender. Een standaard-kompas en een hydrometer. Een sextant en een misthoorn. De toeschouwers, die niet van plan zijn om met de monotone beurtzang van de notarisklerken in te stemmen en hoeveel zijn dat er vaak niet op kijkdagen om dat ze geen scheepsroeper in hun huishou ding nodig hebben en ook geen klipanker, zullen geamuseerd opkijken naar een grote kist met fraaie letters „Vinko do Porto". Ze zullen benieuwd zijn wat die wasbak ken nog opbrengen en zich lachend over twaalf flessen whiskey buigen. En over tien flessen zuurtjes. Dan stappen ze voorzichtig tussen een stuurrad en een radio-ontvangtoestel door om eens in do lectuur van de bemanning te snuffelen. Wild-west, detective, o, dat dachten ze wel. Levensbeschrijving van Columbus door een Griek, hé.... En daar zijn zowaar óók „De Drie Mus ketiers" van Dumas! De meeste ervan komen van de „Ocean Library". „Dit boek", zo staat er voor in, „is bestemd voor de mannen aan boord en mag niet aan wal worden gebracht. „Behalve bij schip breuk", zet je er natuurlijk nooit bij. Vrijdag gaan de „geborgen inventaris en goederen" onder de hamer. Ook de „lade- met-lectuur" die ergens in een boek een kort persoonlijk briefje bergt van een hartelijke Engelse dame voor de kapitein. „Tussen twee haakjes, wat had je mijn man te drinken gegeven voor hij naar huis toe kwam?" Eenmaal, andermaal.... In de finale om het damkampioenschap van Nederland hebben Laros en Dukel het in de voorwedstrijd niet tot een overwinning kun nen brengen. Laros verloor in de vierde ronde van J. Metz. Met vier gespeelde par tijen en slechts drie punten is de kampioens kans voor Laros verkeken. In de finale heeft J. Metz met 6 gesp. 9 pnt. de leiding. In de voorwedstrijd gaat het om zes plaat sen voor de finale 1952. Dukel heeft twee goede aanvalspartijen gespeeld, doch de fout van zijn tegenstanders bleef uit en de D.C.IJ.'er moest met remise genoegen nemen. Voordat de derde ronde van het voortour- nooi om het damkampioenschap Nederland te Doetinchem begon, werden officials en spelers op het gemeentehuis ontvangen. Burgemeester J. E. Boddcns Hosang wenste spelers en officials veel succes toe en reikte namens het gemeentebestuur een beker uit voor die speler die in Doetinchem de beste prestatie levert. De uitslagen luiden: Dukel—Drenth 1—1. Hofman—Bandstra 1—1. Bizot—Zuilekom 0—2. Craane—Hartgers 0—2. W. Roozenburg—Hof man uitgesteld. A. Bizot—J. G. Craane 1—1. B. DukeJ— Zuilekom 1—1. Stahlberg—Hartgers 2—0. W. Roozenburg—Drenth 1—1. De stand is thans: Hofman 5 pnt. (uit 3). Dukel en Zuilekom 5 pnt. (uit 4). Stahlberg 5 pnt. (uit 4) Band stra, Drenth 4 (uit 4). Craane 3 (uit 4). Hartgers 3 (uit 4). Roozenburg 2 (uit 3). Bizot 2 (uit 4). Vrijdag en Zaterdag worden de wedstrijden van de finale in Den Haag en die van de voorwedstrijden in Doetinchem voortgezet. 26 Februari 1951 Besommingen RO 46 Claesje f 11.225; IJM 183 Viking Bank f 14.940; IJM 39 Schoorl f 12.0(0: IJM 57 Medan f21.550. Een trawler besomde f 17.24o. RO 1 f2545: RO 9 f 1935: VL 83 f5690; KW 166 f 1925: KW 9 f45; KW 47 f lo2o; KV/ 54 f 1975; KW 39 f3515: KW 29 f3900: KW 41 f4080; KW 69 f2535: KW 73 f1915: KW 19 f2090; KW 161 f2625; KW 16 f2390; KW 65 f3205; KW 97 f 1090; KW 22 f2265; KW 45 f2480; KW 157 f 1505; KW 114 f 2890; KW 56 f 2430; KW 84 f 2240; KW 64 f 1545; KW 107 f2480; KW 17 f3115: KW 51 f2590; KW 28 f 1440; KW 24 f 1640: KW 155 f 1265; KW 169 f2485; KW 162 f2615: KW 89 f2300; KW 125 f 2265; KW 85 f2855; KW 104 f2020; KW 108 f 1400; KW 91 f 1455; KW 170 f2630; KW 163 f 1640: KW 15 f2930: KW 50 f 1920; KW 94 f815; KW 27 f1090; KW 34 f2700; KW 210 f820; KW 53 f760: IJM 11 f875; IJM 229 f2100; IJM 1230 f135; IJM 52 f745; IJM 277 f 105; IJM 218 f 490. DQOR GALBULTEN 'EN INSECTENBETEN is een kwellende ergernis die U het leven ondragelijk maakt. Bestrijdt jeuk en zwellingen grondig door onmiddellijk betten (deppen) met HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is voor de heer C. F. Slinger, oven man van de afdeling logerij bij Van Gelders papierfabriek een afscheid geworden na achtendertig dienstjaren. Dit is niet onopgemerkt voorbijgegaan, want de scheidende arbeider werd op het directiekantoor door ir. B. Verdoorn, fa brieksdirecteur, ontvangen. Hij dankte de heer Slinger voor diens jarenlange trouwe plichtsbetrachting en wenste hem voor de toekomst een welverdiende rust toe in goede gezondheid. In het schaftlokaal van de afdeling nam de heer Slinger afscheid van de bedrijfs leiding der cellulosefabriek en van het per soneel der afdeling. Ir. G. A. Schoonkind, bedrijfsingenieur, dankte de scheidende arbeider namens de leiding voor alles, wat deze voor afdeling en bedrijf in de vele jaren is geweest. De heer A. Geerlofs, werkbaas, sprak ten slotte dank namens de collegas voor de goede en prettige samenwerking en schonk de heer Slinger een afscheidsgeschenk on der enveloppe. Deze dankte voor de goede wensen en het geschenk. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat met in gang van Donderdag 1 Maart 1951 tot nader order de Kennemerlaan in IJmuiden, van de De Rijpstraat af tot de Napierstraat voor het doorgaand verkeer zal zijn afge sloten. Deze afsluiting geschiedt als gevolg van de bouw van het zakencomplex op het Kennemerplein, dat wordt „rechtgetrok ken". De Koogovcnstaten esperantistenvereni ging „Frateco" heeft Donderdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg een goed bezochte jaarvergadering gehouden welke werd geopend door de voorzitter de heer J. v. Wijngaarden. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer D. kaspers bleek dat de vereni ging op een actief verenigingsjaar kan te rugzien. Hoogtepunten waren de tentoon stelling, de excursie naar Mellona en de dr. Zamenhof-herdenking. Ook financieel bleek de vereniging op een gezonde basis te staan. De penningmeester, dc heer L. Overmeer meldde in zijn jaarverslag een klein batig saldo. Op de vergadering, die in een vlot tempo werd afgewerkt, werd besloten met de hele vereniging het komende Esperantisten congres, dat 24 Maart te Amsterdam zal worden gehouden, te bezoeken. BEROEP. In de komende vacature wegens vertrek van ds. A. Jagersma naar Groningen, is in 'n vergadering van leden der Gereformeer de kerk. onderhoudende art. 31 K.O., be roepen ds. J. G. Arnold uit Vrouwenpolder. Een jong woord met een duister ver leden. Toen het twee-wielige voertuig zijn entrée maakte in ons land, doopten enige professoren het met dc naam rij wiel en bedachten het werkwoord wieleren. Wij spreken nog wel eens van een rijwielpad en een rijwielher steller; wij kennen nog het woord wie lerbaan. Maai' overigens spreekt ieder een van fiets en fietsen. Hoe komen wij aan die woorden? Zekerheid daarom trent bestaat niet. De een denkt aan een Engelse fabrikant Fitz, anderen aan een Wagen ingse reparateur Viets en zij herinneren er aan dat de Wageningse studenten het eerst rijwielen bereden in Nederland. Dat het woord zou zijn ont staan uit fffts, waarmee men de snel heid van het voorbij suizende vehikel wilde aangeven, zal wei een grappen- makerijtje zijn. Tenslotte denken en kelen aan een verbastering van het Franse vélocipède dat als vielezepee, daarna als viezelepee en tenslotte als viets zou zijn uitgesproken. En zo schreef men het vroeger ook. Wie zou gelijk hebben? Velsen-Noord zal na sinds October van het vorig jaar zonder een eigen postinrich- ting te zijn geweest, Donderdag 1 Maart weer een PTT-instelling rijk zijn: een hulppostkantoor, zoals dit ook tot Septem ber 1944 heeft bestaan. Het perceel Wijkerstraatweg 209 is tot dat doel verbouwd. De kantoorruimte is in tweeën gescheiden door een glazen loket- wand met één loket. Hier bevindt zich ook een telefooncel. Aan de inrichting wordt vandaag de laatste hand gelegd, zodat kan toorhouder C. Nieuwenhuizen zich Don derdagmorgen volledig kan installeren. f! De Velsense politie zal over enige tijd een nieuwe Austin-uitrukwagen in dienst nemen. Gebouwd op een iets verlengd chassis kan dit voertuig tevens worden ge bruikt als „rijdende politiepost" voor ge vallen, dat ver van een der Velsense bureaux een vaste basis nodig mocht zijn. De wagen wordt dan ook met een com plete apparatuur (radio, schrijftafel etc.) uitgerust. Dit novum zal zijn nut in de uitgestrekte gemeente Velsen ongetwijfeld bewijzen. MARIA-BEWAARSCHOOL De heer W. v. Veeren deelt ons mede, dat zijn motie van afkeuring tegen het bestuur van de voormalige Maria-bewaarschool in Velsen. thans „Vereniging tot instandhou ding van de Hervormde kleuterschool te Velsen". nooit personeelswisseling aan die school heeft gehekeld, maar uitsluitend de wijze waarop het bestuur de twee leerkrach ten heeft doen afvloeien. (De mededeling over dc motie is ons op gezag van het bestuur gedaan. Wij beschou wen de discussie thans als gesloten). Zaterdag is een Noors tankschip, dc „Nyholt", bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam te water gelaten. Dit 16.000 tons motortankschip is in aanbouw voor de Noorse rederij Skib- saksjelskapet Hilda Knudsen te Haugesund. De „Nyholt" is de zesde tanker, die voor Noorse rekening bij de N.D.S.M. in aan bouw is. Het mindert. Behalve de loggers KW. 40, 48, IJm. 74, 129, K.W. 159 en Sch. 107 die Maandag verstek lieten gaan en liever tot vandaag bleven liggen, wa ren van de trawlers nog aan de afslag de Zeelandia met 110 kisten schelvis en pie pers, 130 koolvis, 120 wijting, 90 haring, 40 makreel, 10 radio en 5 stokkebit en de Flamingo met een aanvoer van 180 ha ring, 180 dichte wijting, 150 gestripte wij ting, 100 schelvis, 70 makreel, 80 koolvis en 90 kabeljauw en gul. Woensdag ruim. De Woensdagmarkt zal behoorlijk van trawleraanvoer zijn voorzien: de Vios komt met 60 kisten schelvis, 180 koolvis, 120 gul en kabel- jaur, 100 makreel, 200 haring, 250 wijting, 230 dichte wijting en 20 kisten varia; de Haarlem met 110 schelvis, 200 wijting, 80 makreel, 250 gul en koolvis en 400 haring; de Johannes Polderman met 85 schelvis, 40 gul en kabeljauw, 55 koolvis, 180 ma kreel, 240 haring, 95 wijting, 30 radio, 15 stokkebit en 20 diversen en verder kan nog worden verwacht de Limburgia die echter nog geen bevestiging heeft gegeven. Nieuwe wegen. De kotter IJm. 5 van de heer P. Drijver uit IJmuiden die vorige jaren al aan de visserij op de Oostzee heeft deelgenomen, is 20 Februari weer naar de Oostzee vertrokken. Het is de be doeling dat bij goed weer rechtstreeks in IJmuiden zal worden gemarkt in tegen stelling tot vorige jaren, toen de vangsten uit Duitse loshavens per auto naar Ne derland werden gebracht. Nieuwe aanwinst. De rederij M. v. d. Plas uit Katwijk aan Zee zal binnenkort weer een schip rijker zijn: de Katwijk 133, welke te Scheveningen werd opgebouwd is gisteren door de KW 77 van dezelfde rede rij naar IJmuiden gesleept. Het schip is later op de dag door een sleepboot naar Amsterdam gebracht om aldaar met een nieuwe Kromhout 200 p.k. diesel te wor den uitgerust. Vervolgens zal het schip naar IJmui den komen om verder te worden afge bouwd en klaargemaakt te worden voor de visserij. Naar IJsland. Na de Maria Hattum, die d.d. 10 Februari naar IJsland is ver trokken is nu ook de IJm. 49 Petten er heen. De Claes Compaen is na de succes volle eerste reis weer naar de Lofoten ver trokken. Twee. Voor de Donderdagmarkt worden Sumatra en de Herman verwacht. Druk. Maandag kwamen binnen: UK. 8, IJm. 23, ZA. 21, UK. 9, 200, IJm. 239, KW. 90, VD. 60, IJm. 318, 202, 215, UK. 172, IJm. 262, 249, Sch. 36, IJm. 226. Naai- zee vertrokken: IJm. 240, Sch. 45, 233, IJm. 262, 202, 226, 249, 215, 318, 239, 241, 202, VD. 68, KW. 90, IJm. 213, UK. 4, 70, 81, KW. 189, 66, UK. 8, KW. 128, IJm. 230, VD. 9, IJm. 277, EH. 20, KW. 12, IJm. 11, KW. 92, RO. 53, IJm. 229, KW. 6, Sch. 62. KW. 125. IJm. 276, KW. 10, UK. 18. 86, KW. 166, 76, 110, 227, 151, BÜ. 33, UK. 90, 85, KW. 210, 104, 39. ZA. 21, KW. 64, 155, 29, 94, UK. 9, VL. 85, KW. 17, 50, 161, 91, 15, 41, 108, 107, IJm. 52, KW. 169, 27, 47. 78. 7. 16, 45. 19, 114, 24, 77, 122. 53. 34, 73. 22, IJm. 228, VI. 166, IJm. 41, KW. 89, 51, 162, 85, 65, RO. 9, KW. 163, 54, RO. 1, VI. 61, KW. 6 (met vis naar zee). De prijzen waren Maandag niet veel florissanter dan Zaterdag: de grote schol, waarvan flink wat was, noteerde 21 tot 23 en de schol 2 behaalde 23. De grote tongen waren door de zeer ruime aanvoer ook weer wat goedkoper en konden het niet hoger brengen clan tot 2,60 per kilo. De kleine tongen twee bleven goedkoop met 1,20 per kilo. Grote schelvis, waarvan nog beperkte aanvoer was, ging voor 50 tot 52 van de hand en was daarmee goedkoop ten op zichte van de braat, die nog de 33 per 50 kilo wist te handhaven. De noteringen van de haring varieer den van ƒ15 tot f 17 per kist; de kleinste sorteringen maakten de hoogste prijzen. Koolvis was er al bijzonder slecht aan toe en kon niet meer opbrengen dan 33 per 125 kilo: de helft minder dan vorige week. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 27 Februarij 1851 PARIJS De derde verjaardag van de instelling van den republikeinschen rege ringsvorm. op 24 dezer maand, is rustig afgeloopen. In de hoofdkerk van Nötre Dame heeft de Aartsbisschop van Parijs het voegzaam geoordeeld om in persoon den dienst te verrigten. Aldaar heeft de generaal De Cavaignac de voor hem be stemde plaats in het koor bekleed. Hij was onder anderen vergezeld van den be kenden Lagrange, die steeds doorgaat als de persoon, die, door het lossen van een pistoolschot, den eersten stoot gëgeven heeft tot het losbranden van den opstand. De Wetgevende Vergadering was aldaar genoegzaam niet vertegenwoordigd. Van de 200 voor de leden bestemde zitplaatsen was te nauwernood een zesde gedeelte bezet_ De meeste toeloop rigtle zich naar de plaats van de Bastille. Van alle zijden zag men personen, meerendeels tot de klasse der werklieden behoorende, of als zoo danig gekleed, zich derwaarts begeven, voorzien van kransen van roode. gele en ook zwarte bloemen, ten einde die op het graf der gesneuvelden neder te leggen. Dit bedrijf is met veel gejuich en gezang vergezeld geweest. De Afgevaardigden, behoorende tot de zoogenaamde Bergpartij, of de heftige Republikeinen, hebben- ten getale van 90, een maaltijd gehouden, waarbij de ge wone redevoeringen zijn uitgesproken. Bij deze maaltijd zijn geene andere personen dan Afgevaardigden toegelaten en het geen er opgedischt was, beantwoordde niet geheel aan de bij dergelijke gele genheden gewone republlkeinsche een voudigheid.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5