Voetbal in Kennemerland OLIESTOOK INSTALLATIES -Clowntje Riek De Stille Wens Grootste Beverwijkse conservenfabriek moet de aardbeien in Breda laten „pulpen" Haarlemmer beledigde Bloemendaalse politie GROEN Co, i DOCTER VLUCHT' En het is niet ondenkbaar, dat ze Beverwijk nog eens helemaal vaarwel zegt Agenda voor Beverwijk Heemskerk Voorlopig einde van pamflettenlawine Vonnis: Twee maanden gevangenisstraf Castricum Voor de kinderen FEUILLETON DINSDAG 27 FEBRUARI 1951 De grootste conservenindustrie van Be verwijk, de N.V. Gebr. Docter, die met vele traditionele en economische banden aan de aardbeienstad gebonden is, zal over afzien bare tijd beschikken over een nieuw pulp- station" naast de grote fruitveiling van Breda. Het is op zichzelf geen wereldschok kend feit, want het is wel eerder vertoond, dat conservenfabrieken een deel van hun installatie doen verhuizen naar het land waar de ..grondstof" groeit. Dit geval ech ter werpt een schril licht op de toekomst verwachtingen, die de tuinbouw-indu- striëlen van Midden Kennemerland koes teren. Want het Bredase pulpstation gaat voornamelijk aardbeien persen voor de jamindustrie. Docter vertrouwt de Kenne- mer tuindersgrond niet meer, sinds ze jaar op jaar verder uitdroogt en de fabrieks- aardbeien steeds minder vlot naar de in dustrie stromen. En docter is de eerste niet, die uit de gang van zaken op de geestgronden be noorden het Noordzeekanaal zijn lering heeft getrokken, want al eerder vertrok ken de Hero, de Betuwe, Spiers, Vijver en Bosch en Co. uit Beverwijk en omgeving, omdat een pulpstation voor de jamfabri- cage hier niet langer loonde. Dat waren dus fabrieken, die een voor uitgeschoven post uit de eens zo rijke tuin van Kennemerland terughaalden, maar bij Docter ligt de figuur anders, dreigende haast. Want aldus een der directieleden tijdens een onderhoud dat wij met hem mochten hebben het is gans niet on denkbaar, dat Docter op den duur hele maal uit Beverwijk verdwijnt. „Als wij hier niet zoveel traditionele aan knopingspunten hadden en als er verleden jaar niet een uitbreiding van onze fruit- conservenfabriek in de Wijkermeerpolder gereed gekomen was, waren we misschien al weg geweest". De verdroging van de Kennemer tuin grond is overigens niet de enige dreiging voor de bedrijven, die de aardbei als een zeer belangrijk seizoenproduct kennen. Daar komt de schaarste aan volwaardige arbeidskrachten bij voor de maanden dat er op volle toeren gedraaid wordt: de zware industrie in Velsen zuigt zo hard aan de beschikbare mensen, dat er geen werven tegen is. Waar ook de tuinders even hard last van hebben, want zij voeren bijvoor beeld maar heel weinig aardbeien zonder „dop" aan, omdat deze meer arbeid kosten. Deze aardbeien kunnen door de industrie evenwel uitsluitend gebruikt worden. En bovendien: de aardbeien teler „ziet" niet zo heel veel in de industrie als afnemer: hij levert liever voor de directe consumptie in de grote steden. Zestig procent naar beneden Zo werkt alles tegen en de fabriek begint in Beverwijk aan het eind van haar latijn te komen. Hoe snel dit proces gegaan is be wijzen de cijfers, die onze zegsman noem de: luttele jaren geleden kreeg de fabriek 4/5 van de aanvoer te verwerken, nu nog Tuinbouwproblemen in een open gesprek Voorlichtingsmiddag te Beverwijk In overleg met de veilingen „Kennemer land" en B.B.T.", alsmede met de stands organisaties en de tuinbouwstudieclubs te Beverwijk en Heemskerk wordt Zaterdag 3 Maart een voorlichtingsmiddag gehouden. Gesproken zal worden over de vraag welke producten nog perspectieven bieden in verband met de afzet, een vraag die be handeld wordt door de heer Jac. de Weijer, directeur van „Kennemerland". Welke teeltspreiding in het Kennemer bedrijf mogelijk is, wordt behandeld door de heer J. C. Muijen, assistent-tuinbouw- consulent. Hoe moet ik het rendement van het ge- investeerde kapitaal begroten is een vraag, die ir. M. J. M. Loomans zal proberen te beantwoorden, en de resultaten van de spekbonenteelt in 1950 op de Proeftuin te Heemskerk worden door de heer J. G. Klapwijk onder de loupe genomen. De voordrachten worden gehouden in de bovenzaal van de veiling „Kennemerland". DINSDAG 27 FEBRUARI Kennemer Theater, 8 uur: Heilig jaar 1950. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Hallo New York. WOENSDAG 28 FEBRUARI Kennemer jaar 1950. Luxor Theater, New York. Theater, 7 en 9.15 uur: Heilig 7 en 9.15 uur: Hallo maar 1/5 en de rest wordt in andere tuin bouwgebieden in Brabant, Zeeland, Fries land en zelfs België „bij elkaar geharkt". De binding met Beverwijk is voor Docter dus wat de aardbeien betreft weg, maar de conservering van groente blijft nog steeds een belangrijke factor en hiermee en met andere conserven zal de fabriek aan de Koningstraat voorlopig heus nog wel door gaan. De fabriek voor fruit aan de Wijker- meerweg, die niet uitgebreid was gewor den als de Bredase plannen vorig jaar al bekend en mogelijk waren geweest, zal voorlopig nog voor fruit blijven draaien (minus de aardbeien dan) en de toekomst zal definitief moeten uitmaken wat er ge beurt met een industrie in een stad, die in dustrialiseert, maar een belangrijke fabriek niet langer aan zich vermag te binden. Hoe belangrijk die fabriek is leert het export cijfer over 1950: 9.000.000.bij een om zet van tien millioen gulden dit natuur lijk uit alle bedrijven en pulpstations die Docter onder zijn beheer heeft. LEZING VOOR CHRISTEN-VROUWEN- BOND Maandagavond heeft de afdeling Velsen- Beverwijk van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond een vergadering gehouden in het gebouwtje naast de Gereformeerde kerk aan het Moensplein te Beverwijk. Begonnen werd met het zingen van Ps. 25:7, waarna de presidente, mevr. Fröhlich een inleidend woord sprak. Een tiental nieuwe leden trad tot de ver eniging toe. Er werden twee afgevaardig den benoemd die naar de jaarvergadering der afdeling Wormerveer gaan. De heer v. d. Zweep uit Amsterdam hield een inleiding over „Man en vrouw, contact en conflict". Inleider behandelde de diverse proble men die in het huwelijksleven voor komen en die vermeden kunnen worden wanneer de partners elkander beter waarderen en begrijpen. Op deze causerie volgde een levendige gedachtenwisseling. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Gerardus A. M.. z. van G. Aaardenburg en C. Kuijs; Henrica A. M., d. van W. Lensen en A. Pirovano; Francisca, d. van F. A. van Opbergen en W. Morcus; Wilhelmina A., d. van J. Beentjes en C. Bak ker; Wilhelmina H., d. van C. Schoonenberg en C. Adrichem; Maria J. E., d. van N. Kooi man en A. Scheringa. OVERLEDEN: A. Adrichem, 70 j., echt genote van A. Visser. DECVitesse 32 Hoewel de Castricummers het eerste deel van de wedstrijd overtuigend in de meerderheid waren gelukte het hun toch niet de overwinning te behalen. Voor fraai voetbal was het veld niet erg geschikt. Na een halfuur spelen maakte A. v. d. Valk in samenwerking met H. Eickhof het eerste doelpunt voor zijn club (0-1). Kort hierop scoorde de linksbinnen van DEC de gelijk maker (1-1). Vijf minuten later maakte de rechtsbuiten der gastheren van een mis verstand in de achterhoede van Vitesse ge bruik en bezorgde zijn club een voorsprong (2-1). Na de thee had Vitesse weer het beste van het spel, maar kon het overwicht niet in doelpunten uitdrukken. Een groot aantal hoekschoppen moest de ploeg nemen. Niettemin kwamen doelpunten aan de an dere kant, want na twintig minuten spelen vergrootte de Amsterdamse midvoor de voorsprong. Met een onverwachts schot pas seerde hij de doelman der gasten (3-1). Vitesse bleef echter een flinke druk op het doel van DEC uit oefenen, waarmee H. Eickhof succes had, want hij verraste de doelman van DEC met een hard schot (3-2). Vitesse 2 deed het beter dan het eerste en maakte Knollendam 2 met 12-1 in. Het derde speelde gelijk tegen Foresters 2 (0-0) en de aspiranten C wonnen met 7-0 van Meervogels C. VVB weer op schot tegen Wilhelmina Vooruit De Breesapers stuurden Wilhelmina Vooruit met een nederlaag naar de hoofd stad terug. De gasten wonnen de toss en kozen het voordeel van de wind, wat VVB niet belette om enkele snelle aanvallen op te zetten. Het doel werd echter te hoog gezocht. Ook de doelman bracht soms prima redding. Het harde schot van P. Schild wacht was hem echter te machtig en WB leidde na een half uur spelen (1-0). Nog voor de rust bezorgde Verswijveren WB een voorsprong van 2-0. Na de hervatting kwam de voorhoede van WB eerst op volle toeren, goed ge steund door de halflinie, waarin De Boer ontbrak. Enige schoten gingen over en naast, totdat een goede combinatie van de linkervleugel door Verswijveren met een doelpunt werd afgesloten (3-0). Van ette lijke kansen werd geen gebruik gemaakt. De gasten kwamen niet verder dan de backs van WB, die goed geassisteerd wer den door De Wolf. In doel had Van Veelen het niet moeilijk. Tien minuten voor het einde passeerde Verswijveren de uitge lopen doelman opnieuw (4-0). P. Schild wacht zag tenslotte zijn vaak uitstekend werk beloond met een vijfde doelpunt. IEV verloor op eigen terrein IEV moest het tegen HFC 3 stellen zon der Zonneveld, spil v. d. Berghe en doel man Van Tunen. Dat betekende een ver zwakking. Toch kreeg IEV de eerste kans, maar de goede voorzet van v. d. Vlies schoot J. Duin echter niet in. HFC opende na ongeveer vijf minuten de score. Een ongevaarlijke voorzet, althans volgens be rekening van de IEV achterhoede, stelde de Haarlemse linksbinnen in staan om in valler-doelman Rozemeyer te passeren (0-1). De partijen waren ondanks de ver zwakking van de thuisclub in het verdere deel van de strijd vrijwel aan elkander ge waagd, totdat ongeveer tien minuten voor de rust H. Prinsen een keihard schot op doel loste. De Haarlemse doelman ver werkte de bal met veel moeite tot hoek schop. De grote druk van HFC op het doel der thuisclub kon maar langzaam worden afgewend. De bezoekers kregen even later in het middenveld een vrije trap te nemen. De bal ging tegen de lat en via de rug van de doelman bij de ver opgedrongen HFC rechtsachter, die de voorsprong tot 0-2 opvoerde. Na de hervatting stelde IEV hardnekkige pogingen in het werk om de achterstand in te lopen. Weliswaar werd HFC verschil lende malen in de verdediging gedrongen, maar de voorhoede der thuisclub zag geen kans de hechte Haarlemse achterhoede te passeren. Weer een nederlaag voor SVI3 SVIJ heeft met 64 verloren van VSV 4. Het tweede elftal versloeg Beverwijk 6 met 54, het derde verloor met 42 van VSV 8 en het vierde met 1O van EDO 13. De junioren A wonnen hun eerste wed strijd in de competitie van de HVB en ver- sloégen Terrasvogels B met niet minder dan 6—1. De aspiranten verloren met 7—0 van Beverwijk a. Waterloo klopte Haarlem 3 a Een enthousiast spelend elftal van Water loo heeft een technisch beter spelend Haar lem 3 a verslagen en de kans op de bovenste plaats behouden. Goed gesteund door de kanthalves Schaap en Zonneveld trokken de IJmuidenaren ten aanval en Holman en Zwaan losten schoten. Holman opende de score. Haarlem trachtte het spel te verplaat sen maar door goed werk van spil Van Zonderen bleven doelpunten uit. In de twee de helft gelukte het Haarlem gelijk te maken. Een felle strijd om de leiding volgde, welke ten gunste van Waterloo eindigde. Uit een hoekschop van De Haas doelpuntte Holman (2—1). Verder zijn gespeeld Waterloo 2Storm vogels 6 35, VSV bWaterlo o a 5—0, Stormvogels dWaterloo a 14. BROEI IN EEN SPOORWAGON. Maandagavond werd. de brandweer ijlings naar de Trawlerkade ontboden, waar men in een spoorwagon een sterke rookontwikkeling had opgemerkt. De brandweer gaf ons als oorzaak op, dat een lading metaaldraaisel in deze wagon was gaan broeien tengevolge van een bacteriologische werking in het vet. De rook was spoedig bezworen en er was nagenoeg geen schade. De Haarlemmer die Maandag in het verdachtenbankje voor de Politierechter stapte, had zich in de jaren die op de be vrijding volgden in brede kring een zekere faam verworven door de wijze waarop hij met allerlei autoriteiten en officiële instan ties overhoop lag. Er waren er die zijn onvermoeide activi teit met pamfletten en schotschriften, waarin steeds meer prominente figuren en instellingen werden aangevallen, als de uiting van een „dorpsgek" zoals hij zelf op de zitting onthulde zagen, maar an deren ergerden zich aan de krasse termen in deze geschriften en tenslotte maakte hij het zo bar, dat de procureur-generaal in Amsterdam opdracht gaf er een eind aan te maken. Onmiddellijke aanleiding daartoe vormde een gestencild geschrift, waarin de Bloe mendaalse politie vrijwel alle laakbare han delingen werden aangewreven die men maar zou kunnen bedenken. Er ontstond gisteren voor de politie rechter al dadelijk enig geharrewar over de omschrijving van 's mans bezigheden. „Zonder beroep", zei de Officier en daar kwam de verdachte tegenop. „Niet-gede- mobiliseerd militair in de tijdelijke rang van kapitein, met vier eervolle vermel dingen" vond hij beter staan. Men werd het na een korte discussie eens over „ge staakt kapitein", waarop de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, wilde weten of de sabel in die rang links of rechts moet worden gedragen. Vervolgens kwam dan het gewraakte vlugschrift „Blijft de na-oorlogse chaos be staan?" ter sprake, dat de verdachte, naar hij er niet zolder voldoening bijvoegde, „zelf betaald" had en naar de Koningin, Prins Bernhard, ministers, de procureur- generaal en nog enkele honderden andere personen en instellingen had gestuurd. Ook had hij er exemplaren van getracht ter lezing te leggen in enkele Bloemendaalse cafés en in de openbare leeszaal. De verdachte bleek op de zitting van oordeel dat het pamflet niet speciaal tegen de Bloemendaalse politie was gericht, want dat waren toch maar „kleine jongens". De politierechter vond het echter na dat hij een lang verhaal had moeten aan horen over de onbekwaamheid, de onbe trouwbaarheid en slordigheid van alle in stanties waarmee de verdachte te ma ken had gehad dat het niet aanging een geheel politiecorps van wandaden te be tichten, omdat er „toch ook wel een paar nette lui onder zouden zijn". „O ja", gaf de „gestaakte kapitein" toe, „zelfs bij de N.S.B. waren wel fatsoenlijke mensen". Verdachte bleek evenmin gesticht over het feit, dat zijn schrijfmachine in beslag WEINIG AANVOER OP GROENTEVEILING De Castricumse groenteveiling van Maan dag kenmerkte zich door een slechte aan voer en de prijzen waren niet eens buiten gewoon hoog. De knolselderie welke 12J/i cent opbracht en de gele kool waarvoor de tuinders thans 814 cent kregen was in trek. Vrijdag waren deze prijzen respectievelijk 9 en va cent. De boerenkool gaf ook een stijging te zien en liep va cent op en bleef op 27 cent staan. Ook werd er nog wat peen III aangevoerd waarvan de prijzen variëerden van 4,505,50 per 100 kilo. Enkele kisten prei konden nog 14 cent opbrengen en groene kool liet het ook niet verder komen dan een dubbeltje. De spruiten A en B die haast op zijn, lieten respectievelijk 4367 en 2225 cent af drukken. Nou, 't was echt gezellig, hoor, daar in die tent van Pippel. Ze vergaten helemaal de regen, die op het tentzeil kletterde, en ze verveelden zich niets! Want die Pippel was 'n aardige vent, die •zuke muziek maakte en allerlei wist te vertellen. Zo zaten ze met z'n viertjes daar 'n hele poos en ze dronken thee; met 'n koekje er hij, want die had Pippel ook bij zijn provisie! Maar toen Bunkie een poos later eens z'n hoofd buiten de tent stak, scheen warempel de zon weer. „Zeg, jongens.het is weer droog, kijk maar!", riep hij. Ja, het was zo. En omdat ze zo lang in de tent te gast waren geweest, moesten ze heus weer terug. Want het was nog een hele tippel naar huis! „Ja", zei Pippel, „jullie moeten nou maar weer op stap gaan, anders kom je te laat thuis en krijg je brommen!" Ze bedankten hem hartelijk voor de gezellige uurtjes en voor de schuilplaats. „Ik blijf hier nog een poos.Je komt vandaag of morgen maar weer eens aan hoor!" was genomen. Hij zou die nodig hebben voor zijn broodwinning. Officier: „Maar die machine was U door het Beheersinstituut in bruikleen gegeven. Formeel zou ik U verduistering ten laste kunnen leggen", waarop de verdachte waardig antwoordde: „Als ik steel moet ik ook gestraft worden". Intussen bleek de verdachte in het geheel niet bereid de hem ten laste gelegde bele digingen in te slikken, integendeel, hij was nadat het gerechtelijk onderzoek tegen hem was geopend rustig doorgegaan en de Of ficier maakte dan ook melding van een rapport van de hoofdcommissaris van po litie in Haarlem, waarin werd geconsta teerd, dat verdachte nog onlangs in het politieposthuis opnieuw enige autoriteiten van diefstal had beschuldigd. In zijn requisitoir zei mr. Van der Valk Bouman dan ook, dat welk onrecht even tueel ook aan verdachte misdreven is, dit toch geen reden kon zijn om zo van leer te trekken. Hij herinnerde er aan, dat uit het dossier was gebleken, dat verdachte ook voor de oorlog al eigenaardige methoden had toegepast: bij een twist had hij ge dreigd zijn neefjes de ogen uit te steken. Het had de Officier enigszins verbaasd, dat bij het jongste psychiatrische onder zoek de verdachte volledig toerekenings vatbaar was verklaard en hij dacht er over eigenlijk nog zo'n onderzoek te laten instel len en de zaak in afwachting daarvan te schorsen. In ieder geval zou hij de verdachte dan doen aanhouden wegens het nieuwe feit, dat hem ter kennis was gebracht. Mocht de politierechter daarmee niet in stemmen dan eiste hij vier maanden ge vangenisstraf. De verdachte gebruikte zijn „laatste woord" nogmaals om te betogen, dat het recht zijn loop moest hebben, dat hij niet tegen vier maanden gevangenisstraf opzag, dat hij met zijn actie zou ophouden zodra zijn „verduisterde bescheiden" weer te voorschijn kwamen, dat hij overigens slechts, .abusievelijk" hethéleBloemendaal- se politiecorps van allerlei verkeerds had beticht om tenslotte vast hoger beroep en cassatie aan te kondigen. Rechter mr. J. P. Petersen overwoog in zijn veroordelend vonnis, dat het pamflet van verdachte in hoge mate beledigend voor het Bloemendaalse politiecorps was en dat er geen reden was aan het uitge brachte psychiatrisch rapport te twijfelen. Hij legde twee maanden gevangenisstraf op. De discussie die de verdachte vervol gens over de in beslag genomen schrijf machine begon, werd afgebroken door het bevel van de Officier om de verdachte wegens een nieuwe beledigingszaak in voorlopige hechtenis te nemen. SCHEEPVAART Aalsum, 25 v. Genua n. Antwerpen. Akrumdijk, pass. 25 Perim. Albireo, pass. 25 Fernando Noronha. Alblasserdi.ik, 25 te Antwerpen. Alcyone, 25 te Port Said. Algorab, 25 te Hamburg. Aldabi, 25 te Santos. Algenib, 25 v. Antwerpen. Ampenan, 24 v. Southampton n. Genua. Amsteldijk, pass. 25 Bishoprocks. Arkeldijk. 26 verw. Vera Cruz v. R'dam. Amstelvaart, 24 v. Karachi n. Genua. Altair, 25 te R'dam v. Porto Alegre. Aagtedijk, 24 te New York. Aagtekerk, 24 te Kobe. Atlantis, pass. 24 Enggano eil. Alioth, 24 te Rio de Janeiro. Agatha (t), 25 v. Hongkong n. Tarakan. Alwaki, 25 v. Montevideo. Arendskerk, 25 v. Genua n. Marseille. Annenkerk, pass. 25 Kp. Palos n. Marseille. Alchiba, 24 te Lagos. Amstelland, pass. 24 Finisterre. Amstelpark, 24 te Khorramshar. Abbedijk, 26 verw. Baltimore V. Philadelphia. Agamemnon, 26 verw. Guanta.- Alphacca, 26 verw. Santos. Ampenan, 1 Mrt. verw. Genua. Averdijk, 25 v. New York n. Boston. Alphard, 26 te Antwerpen. Arendsdijk, 25 v. Hamburg te Bremen. Axeldijk, 25 v. Paranagua. Bengkalis. 26 21 u. verw. H. v. Holland. Bonaire, 25 te A'dam v. Demerara. Boskoop, 25 te A'dam v. Maracaibo. Blitar, 26 verw. Soerabaja. Blommersdijk, 25 te Philadelphia. Blijdendijk, 25 550 m. W. Scillies. Borneo, 25 rede Semarang. Baarn, 24 v. San Antonio n. Lebo. Bintang, 25 te Port Swettenham. Breda, 24 te Hamburg. Caltex Delft (t), 25 v. R'dam n. Sidon. Caltex Utrecht, 23 v. Sidon n. R'dam. Cistula, 24 v. Abadan n. Madras. Corilla, 25 v. Curagao n. Lissabon. Chama, 24 te Suez v. Bandarmashur. Caltex Pernis (t)', pass. 25 Pantellaria. Clavella (t), pass. 25 Rasalhadd. Congostroom, 25 v. Lagos n. Takoradi. Delfshaven, 26 te St. Vincent. Duivendrecht, 27 verw. Holehaven v. Dakar. Etrema, 25 v. Suez n. Miri. Eendracht pass. 25 Kp. St. Vincent. Ena (t), 25 te Curagao v. Las Piedras. Elmina 1 Mrt. verw. Dakar. Erinna (t), 24 v. Chittagong n. Miri. Felipes, 26 te Bangkok v. Pladju. Friesland, 25 in Keizer Wilhelmkanaal. Garoet, 26 te Cheribon. Groote Beer, pas. 24 Ouessant. Gooiland, pass. 24 Kanarische eil. Gaasterkerk, -pass. 26 Azoren. Gouwe, 24 te Monrovia v. Dakar. Haarlem, 25 te St. Eustatius. Heelsum, 25 te Mobile. Helena, 25 v. A'dam n. West Indië. Helder, 25 te Corral. Hoogkerk, 25 te Hamburg. Indrapoera, 25 v. Djakarta. Ittersum, pas. 25 Beachyhead. Joh. v. Oldenbarnevelt, 25 v. Port Said. Jupiter, 24 v. Hamburg n. A'dam. Japara (KRL), 25 te Bandarshapoer. Java, 24 v. Suez n. Djcddah. Kieldrecht, 24 v. Cochin n. Karachi. Kertosono, 23 te Singapore. advertentie TELEFOON 22145 BLOEMENDAAL Kota Inten 25 725 m. ZO. Dondrihon* Karsik, 24 v. Bangkok n. KohsiS' Kelbergen, pass. 24 Wight "Slcllang. Kota Agoeng. pass. 24 kp. Del Armi Laagkerk, 25 v, Marseille n. Genua Luterkerk, 25 te Bushire. Ul""ua- Laurenskerk, 26 te Genua Larenburg, 24 v. Napels n. Huelva Leopoldskerk, pass. Gibraltar. Laertes, 25 v. Bremen n. A'dam Langkoeas, 25 v. Belawan n. Singannre Lissekerk, pass. 25 Kp. Palos 8apore' Loenerkerk, pass. 25 Smithsknoll Lemsterkerk, 24 te Bahrein. Lucita (t), 24 te Londen v. Ipswich Loenerkerk, 25 te Londen v. Hambnr» Lutterkerk, 25 v. Bushire n. Linge Mariekerk, 25 v. Genua n. Marseille Meliskerk, 24 v. Singapore n. Port Su-erw. Merwede, 25 te Duinkerken. e'knhjtr. Mitra, 26 te Melbourne v. Hobart Modjokerto, 25 v. Tamako n. Maka-war Molenkerk, 25 te Bahrein. aKassar. Macoma (t),25 v. Balikpapan n. Tarakan Marken, 26 verw. Lobito v. Antwernen Mataram, 25 te Londen v. R'dam Marisa (t), 24 250 m. NO. Martininue Malea (t), 26 1100 m. N.NO. Guadeloune Noordam. 24 v. R'dam n. New York Nigerstroom, 25 te Hamburg. Noordwijk, 21 dwars Oporto. Nestor, pass. 25 Kp. Villano. Noordwijk, pass. 25 Scillies. Oranje, pass. 25 Sabang. Overijsel, 24 te Brisbane v. R'dam Oberon, 24 v. New York n. Turks 'eil Ophir, 26 te Belawan. Orestes, 24 v. Balboa n. Manta. Prins Alexander, 25 te Bremen v St Tnt., Polydorus, 25 v. Houston n. New Orlennt Prins Fred. Hendrik, 25 te Liverpool v Prins Philips Willem, 25 v. Liverpool te BeS Prirs Willem v. Oranje, 24 op rivier b(i Hiiw Papcndrecht (t), 4 Mrt verw. Hamble S°' Riouw. 25 v. Port Said n. Genua Rotula, 25 v. Aruba n. La Spezia. Rossum, pass. 24 Ouessant. Ruys, 25 te Kaapstad. Rijn, 24 v. Bathurst n. Engeland. Rotti, 25 v. Djeddah n. Aden. Stad Arnhem, 25 te Huelva v. R'dam Stad Alkmaar, 25 te R'dam v. Narvik Stad Maastricht, 24 v. Savona te Algiers Salawati, 25 v. Calcutta n. Akyab. Samarinda, 25 v. Tarakan n. Soerabala Scherpendrecht (t), 24 v. San Fernando Slotcrdijk. 23 te Penang. Sibajak. 24 675 m. NW. Cocos eil. Sommelsdijk, 23 v. Tampico te New Orleam Straat Soenda, 25 te Hongkong. Sarangan, 26 te Singapore. Saroena (t), 25 te Muntok. Sarpedon, 25 te Philadelphia. Sliedrecht (t), 26 verw. Abadan v. Kaapstad Stad Dordrecht, pass. 25 Finisterre. Stad Vlaardingen, 25 70 m. ZW. Stavanger Sunetta (t), 27 verw. Hongkong v. Singapore. Slamat, 24 te Belawan. Stanvac Talang Akar (t), 25 te Sungeigeront Schie, 26 te Curacao. Tabinta, pass. 25 Ouessant. Talisse, pas. 25 Minicoy. Teucer, 25 te Hongkong v. Manilla. Taria, 26 te Aruba v. R'dam. Titus, 24 v. R'dam n. Alexandrië. Tankhaven I (t). 25 n. Sungeigerong. Tankhaven II (t), 26 verw. Palembang. Tasman, 26 tet Hongkong. Teiresias, 25 te Falmouth v Londen. Tosari, 25 te Panarukan. Tjibesar, 24 dwars Manilla. Tiberius, 26 v. La Homana n. Port of Spain. Trajanus, pass. 26 Kp. San Antonio. Volendam, 25 te New York. Veendam, 26 te New York. Van Outshoom, 25 v. Soerabaja n. Djakarta. Waterland, 24 v. Buenos Aires n. Momevideo Westerdam, 24 v. New York n. R'dam. Willem Ruys, pass. 25 Kp. Bon. Waal, 24 v. Curacao n. Punta Cardon. IJsel, 25 te Puerto Plata v. Port au Prince, Zeeland, 24 v. Djakarta n. Penang. Zijpenberg, 24 v. R'dam n. Savona, Zeeland (SSM), 24 v. Stettin n. Delfzijl. Zaan, pass. 24 Ouessant. KLEINE VAART Bernisse, 25 v. R'dam te Hull. Barendsz, 25 te Hull v. Hamburg. Barracuda, 23 v. R'darp te Southampton. Bernina, 26 te Parijs v. Malmo. Brahdaris, 24 te Avonmouth v. A'dam. Bianca, 25 v. Casablanca n. Nantes. Claes Compaen 27 v. Londen Sables d'Olonne. Confid, 24 v. -Stettin n. Goole. Constant, 24 v. Grimsby n. Dieppe. Casablanca. 25 v. Bordeaux te Fedala verw, Cornelia, 26 v. Cete n. Casablanca. De Ruijter, 25 te La Pallice v. Avonmouth, Dacapo, 25 v. Glassondock n. Leixoes. Corona, 26 v. Poole te Fowey. Dorinda, 26 v. Annan n. Londonderry. Elisabeth, 24 v. R'dam te Tegelen. Ellewoutsdijk, 26 v. Cardiff te La Pallice. Evertsen, 24 te Fowey v. Swansea, Escaut, 25 v. Rouaan. Express, 25 v. Rouaan. Hust I, 24 v. Swansea te Bayonne. Hast III, 25 v. Kopenhagen te Gothenburg. Hast IV, 24 v. Antwerpen te Wismar. Helvetia, 25 te Antwerpen v. Grangemouth. Hada, 24 v. Casablanca n. Huelva. Haskerland, 24 v. Harlingen n. Goole. Hoogland, 25 pass. Kiel. Ingeborg. 25 v. Buncrana te Warrington. June, 24 v. Dean n. Londen. Koningin Juliana. 22 te Wateford v. Wismar. Lies. 25 v. Londen n. Hamburg. Merel, 25 v. R'dam te Goole. Maartje, 24 v. Swansea te Rouaan. Marin, pass. 25 Holtenau. Mulan, 25 te Naestved v. Antwerpen. Matar, 25 v. Carlingford te Cardiff. Mizar, 25 v. Loctudy n. Nantes. Nettie, 25 v. Esbjerg te Wilhelmshaven. Norma, 25 v. Middlesbro te Honfleur. Poortvliet, 2£ nog te Blaye. Silva Plana, 26 v. R'dam te Kopenhagen. Silvretta, 25 te Southampton v. Hamburg. Sambre, 25 v. Rouaan n. Parijs. Sirius, pass. 24 Prawle Point. Soemba, 25 v. Dungarvan te Siioreham. Spurt, 23 v. Ceute te Casablanca. Tiriior, 25 150 m. ZO. Ouessant. Unitas, pass. 23 Dungeness. Viking, 25 v. Preston n. Runcorn. Westkust, 25 te Bordeaux v. Garston. De opbrengsten. De Thorina wetó Maandag aan de afslag was besomde voc: een 14-daagse reis 17.200, de Schoor 12.400 voor een 14-daagse reis, de vi- kingbank 14.900 voor een 13-daagse ret, de Medan (als topscorer) f 21.270 voor een 14-daagse reis. Ook het resultaat va de Claesje viel niet tegen: voor een i- daags reisje op de haring sleepte ik 11.300 in de wacht en werd daarmee relatief nog hoger dan de Medan. DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels ,23) „Ja, dat probeerde ik te doen", zei Sally tot zichzelf. „Ik trachtte Robert Duncan in een bepaalde richting te stuwen en dat was verkeerd". Plotseling werd het haar duidelijk, dat zij zo fel tot mijnheer Duncan gesproken had, omdat zij bang voor hem was. Hoe vaak had haar vader niet tot haar gezegd: „Wees nooit bang voor een paard of een mens hun instinct zegt hun dat en dan profiteren zij van je." „Maar waarom ben ik bang voor hem?", vroeg Sally zich af en zij wist reeds direct het antwoord: „Omdat hij zo rijk is!" Zij realiseerde zich nu, dat haar begin al verkeerd was geweest. Zij had zich vijandig jegens Robert Duncan gevoeld nog voor zij hem ontmoet had. Vijandig, omdat zij diep in haar hart bang was voor een man, die over een groot kapitaal be schikte en over wie iedereen sprak. „Geld! Geld!", mompelde Sally. „Hoe haat ik het en waar brengt het de mensen al niet toe! Ja, waar brengt het mijzelf wel niet heen!" Zij was in dit opzicht misschien zelfs slechter dan Marigold. Geld had haar nor male leven veranderd en niet alleen haar zelf schade berokkend, maar bovenal Elaine! Enige tijd later hoorde zij voetstappen op de trap. Anne kwam terug. „Hoe ging het?", vroeg Sally. „Ik kon eerst geen verbinding krijgen. Hij was steeds in gesprek. Daarom duurde het zo lang. Toen ik eindelijk Robert Dun can te pakken had, begreep ik, dat hij naar de politie en naar iedereen, waar hij dacht, dat Elaine kon zijn, gebeld had. Ons adres had hij niet." „Had hij dat niet? O, nee, natuurlijk, ik heb het hem nooit verteld en mevrouw Bellows kon hij natuurlijk niet meer be reiken. Elaine wist het echter wel omdat ik het haar gegeven had, daar zij Marigold een verjaardagskaart wilde sturen." „Nu goed, ik vertelde hem wie ik was", ging Anne voort, „en zei, dat Elaine veilig en wel bij ons was. Hij slaakte toen een zucht van verlichting. „Goddank." Ik vond dat een goed teken: hij was dus erg be zorgd geweest over Elaine." „Daar was ik wel zeker van", merkte Sally op. „Maar wat zei hij verder?" „Ik vertelde hem waar Elaine was en ook, dat jij het het beste vond, dat hij niet meer zou komen. Hij wilde daar even wel niets van horen. Hij zal hier dadelijk wel zijn." „Hij komt dus toch?", vroeg Sally ver baasd. „Ja", antwoordde Anne. „Ik kon hem niet weerhouden, hoe ik het ook probeer de." „Nu ja, er is niets aan te doen", merkte Sally op. „In ieder geval bedankt voor het opbellen". „Je hoeft mij daarvoor niet te bedanken, hoor. Ik vind alles vervelend voor je. Wil je, dat ik weg ga als hij komt?" „Liever niet", antwoordde Sally vlug. „Je moet hier blijven. Ik ben, je kunt mij geloven of niet, bang Robert Duncan weer te zien. Hij zal mij verwijten, dat het mijn schuld is, dat Elaine wegliep." „Zal ik vast naar beneden gaan?" stelde Anne voor. „Mevrouw Jarvis zou misschien wel gek opkijken, als wij op dit uur nog mannen-bezoek kregen". „Dat is een goed idee". Anne ging naar beneden. Na wat voor haar een eeuw leek, kwam Anne boven, gevolgd door Robert Duncan. Sally voelde dat haar handen trilden. Zij ging midden in de kamer staan. De deur ging open. „Sally, hier is mijnheer Duncan". Hij kwam de kamer binnen en Sally zei direct, zonder groet af te wachten: „Praat u liefst zachtjes, mijnheer Dun can. Elaine slaapt achter de gordijnen". Zij keek hem aan en iets stelde haar gerust. „Wilt u haar even zien?" Zij trok een der gordijnen opzij en het licht viel op Elaine's gelaat. Robert Dun can keek enige ogenblikken naar zijn doch ter. „Dank u wel, juffrouw Granville". Hij wandelde terug naar het woonge deelte van de kamer en Sally sloot de gordijnen. „Wilt u niet even gaan zitten?" en Sally wees naar de gemakkelijkste stoel. Zelf ging zij ook zitten, terwijl Anne voor een der ramen bleef staan. Robert Duncan keek enige tijd naar Sally's zuster, waarna hij zich tot Sally richtte. „Uw zuster was zo vriendelijk, juffrouw Granville, mij op te bellen. Ik begreep uit haar woorden, dat u Elaine om ongeveer negen uur hier voor de deur gevonden hebt". Sally beaamde dit. „Zij was moe van haar wandeling van Parklane naar hier. Toen zij probeerde te vertellen wat gebeurd was, werden de zenuwen haar bijna de baas. Het leek mij daarom verstandiger haar maar naar bed te brengen". „Dat was erg vriendelijk van u". Het scheen Sally toe, dat Robert Duncan moeite had dit te zeggen. Impulsief liet Sally haar voorgenomen ferme houding in de steek: „Het spijt mij, mijnheer Duncan, dat dit alles gebeurd is. Ik ben bang, dat u zult denken, dat het mijn fout is". „Elaine houdt van u", zei Robert Duncan langzaam. „Ja, dat weet ik", antwoordde Sally en haar stem klonk vriendelijk en zacht. „Ik heb het daar niet op aangelegd, mijnheer Duncan, maar Elaine is een klein meisje, dat haar moeilijkheden alleen moet ver werken". Er heerste enige ogenblikken een stilte, welke Robert Duncan verbrak: „Ik was vanmiddag nogal impulsief en misschien niet al te verstandig, juffrouw Granville. Ik had moeten begrijpen, dat men niet iemand, waarvan Elaine buiten gewoon veel houdt, zomaar kan ontslaan als. „Een loopjongen", vulde Sally aan. Hij keek haar aan en er zweefde een glimlach om zijn lippen. „Ik wilde u juist vergelijken met iemand van veel groter belang, juffrouw Gran ville." Sally lachte even. „Ik wilde u duidelijk maken, juffrouw Granville", vervolgde Robert Duncan, „dat ik in mijn plannen voor Elaine het mense lijk element had uitgeschakeld". „Het arme kind". „U hebt werkelijk medelijden met haar?" Sally knikte. „Ik durf op uw vraag feitelijk niet zo maar „ja" te antwoorden, mijnheer Dun can. Ik ben al bang, dat ik al veel te veel gezegd heb over Elaine tegenover u, maar het is een lief meisje, dat al veel te lang helemaal alleen is geweest." Weer glimlachte Robert Duncan. „Zij vertelde mij, mijnheer Duncan, dat zij erg stout is geweest." Hij keek Sally enige tijd zwijgend aan. „Ik geloof, dat ik veel van u en Elan- te leren heb, juffrouw Granville. IK no.., dat u mij wilt vergeven." „Vergeven?" „Ja, vergeven. Ik was vannudaag n al te verstandig met u te ontslaan, hoop, dat u wilt blijven." Er schitterde wat in Sally's ogen. „Wilt u dat werkelijk? Ik ben bang, ik Elaine alleen op mijn eigen manier opvoeden." „Daar kan ik mij geheel en al mee v enigen", antwoordde Robert Duncan, w aarzelde een ogenblik, voordat ny °m,Eens zal ik u wel uitleggen, als uj' mij toestaat waarom ik tot nu toe t zo behandeld heb.nu doe ik da '"zijn stem klonk ernstig en Sally voelfc dat er veel te vertellen zou zyn. Duncan stond op. n9S, „Het is het beste, als ik nu maai huis ga. Misschien wilt u Elaine voordat ik haar zie, wel vertegen, (ii weer zo geregeld is als zij het wiia „Dat doe ik liever niet precies zo, m J heer Duncan," merkte Sally op, heeft vroeger alles gekregen w hartje begeerde, en daarom zo willen vertellen, dat ik mlssc|V enige tijd terug zou kunnen kome spijt heeft van haar gedrag van avond." (Wordt ve ryoIjdJ'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6