Kennemer T ax' Predikbeurten Kennemer l Lantaarn Fransman emigreerde naar Engeland en zelfs Italië maar slaagde nergens De Vulpen specialist Hoofdsmelter van Hoogovens hartelijk gehuldigd Zowel de winch als de whiskey van de „Meta" werden duur verkocht Walt Disney's „Assepoester" in Thalia-theater ZATERDAG 3 MAART 1951 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Wie geeft zijn kind een klappertjespistool? „De Van der Kants hebben Hoogovenbloed" Haringuitvoer in vierde kwartaal van 1950 MARKTBERICHTEN Schipper Van der Meulen kreeg voor een koo t twee lijnpistolen Bridge-, schaak- en damresultaten Ook buitenlandse trawlers weten wat zwerven is VOL BEWONDERING zag IJmuiden in 1920 een fonkelnieuwe trawler in de Vissershaven verschijnen: Zaanstroom VII IJM 50 heette de boot. Met. z'n 356 bruto reg. ton was het de grootste trawler van IJmuiden. In 1938 kwamen de Haarlem en de Delft van de werf, elk 437 ton en nog niet zo lang geleden werd de Vios I aan de vloot toegevoegd, welke 538 ton meet. Dit is in een paar regels de ontwikkeling van het type stoomtrawler in IJmuiden en dat is nog niets te vergelijken bij Engeland. Daar vindt men al verscheidene schepen van 700 ton, evenals in IJsland, terwijl Duitsland trawlers bouwt van een kleine 600 ton. En dan laten we de grote New Founland- trawlers van Frankrijk. Portugal en Spanje nog maar buiten beschouwing. Toch zijn er 30 jaar geleden ook al grote trawlers gebouwd, gezien het schip, de Britse trawler Gatooma GY. 25. Bij de Ateliers et Chantiers de Bretagne te Nantes kwamen in 1921 een tweetal stoo/ntrawlers gereed. Het waren flinke schepen, bruto 742 en netto 307 reg. ton. De lengte tussen de loodlijnen bedroeg 57.68 m., de breedte 9.00 en de holte 4.00 meter. De Soc. Nouvelle des Pècheries a Vapier, gevestigd in Archachon had ze laten bouwen en de namen Sagittaire (dat schutter betekent) en Capricorne (steen bok) gegeven. Deze Franse rederij telde in 1925 12 trawlers; de Sagittaire en de Capricorne waren de twee vlaggeschepen, de Elisabeth Marie was wat kleiner, namelijk 616 ton en de allerkleinste is de 161 ton nietende Albatros geweest. De levensloop van de twee 700-tonners loopt parallel met die van vele IJmuidense trawlers. De Capricorne is Frankrijk trouw gebleven en staat zelfs nu nog in de re gisters vermeld, maar de Sagittaire heeft het nergens „kunnen vinden". Na twaalf jaar aan de Franse visserijvloot te hebben toebehoord vond het in Grimsby een nieuw tehuis bij Grant Baker's Steam Fishing Co. Ld. Hier eindigde de carrière als „schutter" want de nieuwe rederij ver doopte de Sagittaire in William Grant (GY 25). Maar het ging niet erg. De grote trawler had een te gering machinevermo gen, nog niet eens 600 ipk, zodat de resul taten beneden de verwachtingen bleven. De trawler ging over aan een andere re- derij, „Samuel Franklin" ook Grimsby en kreeg natuurlijk weer een andere naam: Gatooma (GY 25). Maar ook bij deze Engelse rederij kon het schip niet wennen. Omstreeks 1938 werd er naar een andere baas uitgezien en hij is gevonden. Na Frankrijk, Engeland vond de Gatooma in Italië een nieuw va derland. De Soc. Anon. Merluzzo Italiana te Genua, die toen twee vrachtschepen had, de Marconi en de Volta, stelde de ADVERTENTIE 11 TELEFOON 5633 FILIAAL: ZEEWEG 275 TELEFOON 4333 ZONDAG 4 MAART IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden; 17 uur: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 u.: ds. J. van Buuren; 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 17 uur: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. Klei- sen (Legerpredikant). Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. R. de Zeeuw, van Houten. Oud-Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Lof en Lijdensmeditatie. Woens dag, 9 uur: Heilige Dienst. Donderdag, 19.30 uur: Vespers. Vrijdag, 9 uur: Hei lige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssa menkomst; 20 uur: Openbare verlos singssamenkomst. Donderdag, 19.30 uur: Straatzang. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. G. Wassenaar (Bediening Heilige Doop); 19 uur: ds. H. van Beem, van Amsterdam. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 en 16.30 uur: ds. C. W. Thijs. Ver. v. Vrijz. Herv., 10.30 uur: prof. dr. J. M. Sevenster, van Amsterdam. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer H. C. v. d. Flier, van Enschedé. Woensdag, 19.45 uur: ds. J. J. Vasseur, van Kampen. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. C. W Thijs. Evang. Lutherse Gemeente, koffiekamer Westerveld, 15.45 uur: ds. J. J. Simon. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink (Bediening Heilige Doop); 19 uur: ds. H. P. Huisman (in de school). VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: dr. A. Vis. Maranatha, 9.30 uur: Bidstond; 10 uur: P. D. Bardelmeyer, van Noordwijk aan Zee (10-jarig bestaan Zondagsschool); 11.45 uur: Zondagsschool; 19.30 uur: P. D. Bardelmeyer, „Het Hemels Jeruza lem". SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. P. A. Tiche laar, (Doopsbediening; 6.45 uur: bijzon dere kerkdienst, ds. B. van Ginkel, van Amsterdam. „God knielt neer bij al het leed der mensheid". Van 6.457 uur: zangdienst. medewerking van het Goede Herder Kerkkoor. De Toorts, 10 uur: ds. P. M. Mentzel, van Dordrecht. De Kapel, 5 uur: geen dienst. Jeugdhuis, 10 uur: Jonge Jeugdkerk, de heer H. van der Veen, van Santpoort, medewerking Jeugdkerkkoor. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 17 uur: ds. N. Bruin. trawler in de gelegenheid in de Middel landse Zee een nieuwe leven te beginnen. Het verleden werd ten dele uitgewist door het geven van een nieuwe naam, de vierde dus. Sedert dien stond het schip te boek als Enrico Gismondi, maar we kunnen zeker aannemen, dat het in de tweede wereld oorlog verloren is gegaan, want nadien is er niets meer van vernomen. Sagittaire en Capricorne, twee dezelfde schepen, op dezelfde werf gebouwd. De een leed een zwerversbestaan, de ander werd slechts eenmaal verkocht, maar is in Frankrijk gebleven. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). Over de volgende gevonden voorwerpen (van 23 Februari tot 2 Maart) zijn inlich tingen te krijgen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4. op iedere werkdag van 10 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdag middag. Handschoenen, wanten, ballpoint, rol met schema betrekking hebbende op stamboek vee, hamer, armband, hond, paar laarzen, portemonnaie, sleutels, klapperpistool, pols horloge. duimstok, schoen, hoed, alpinomuts, autoped, vulpotlood, muts, riem, kinderfiets je, speelgoedauto, gymnastiekschoen, cein tuur, shawl, actetas, kluwen wol en boven- gebit. VERGUNNING UITGESTELD Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat de beslissing op het verzoek van G. Ruijsenaars te Velsen-Noord, om vergunning tot het uitbreiden van de timmerwerkplaats aan de Wijkerstraatweg 243. door hen is verdaagd omdat het onder zoek nog niet zover is gevorderd, dat daarop thans reeds een beslissing kan worden ge nomen. ADVERTENTIE Vclserduinplein 5 IJmuidcn-Oost - Tel. 5593 Deze lange knaap is even vaak van naam veranderd als een zich zelf respecterende IJmuidense trawler. Bedrijven met goede werkverhoudingen schenken aan' te bieden. In de vergezellen- en sociale zorg als de Hoogovens, tellen onder hun personeel dikwijls gehele fami lies. Een onderzoek naar dergelijke familie vertakkingen op deze fabriek zou merk waardige en onvermoede resultaten ople veren, want als men de naaste familieleden bij de viering van een zilveren jubileum op de Hoogovens aan een nadere beschou wing onderwerpt dan ondekt men onder hen telkens weer verscheidene feestgeno ten, die eveneens op het bedrijf werkzaam zijn. Zo was dit ook weer het geval met de huldiging van de hoofdsmelter, de heer J. W. van der Kant, die in het schaftlokaal van de afdeling Hoogovens bejubeld werd ter gelegenheid van zijn vijf-en-twintig jarige jubileum. De gelukwensen der directie mocht de jubilaris in ontvangst nemen bij monde van de voorzitter der directie ir. A. H. Ingen Housz, welke gelukwensen waren verge zeld van de gebruikelijke enveloppe. De vader van de jubilaris werkte vele jaren op het bedrijf, drie zoons, waaronder de jubilaris hebben zijn voorbeeld gevolgd, mocht bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies in zijn jubileumrede aanstippen. De telgen van dit geslacht hebben het pure hoogoven- bloed in de aderen en het is een bijzondere vreugde om een der leden van deze fami lie te mogen huldigen. Aan het slot van zijn toespraak waar in ook de vrouw van de jubilaris werd be trokken vereerde de heer Spies de jubi laris met het gedenkboek en het getuig schrift der Maatschappij. De jubileumkas had de heren J. A. van Eden en P. Heijnis afgevaardigd om de ge- de toespraak legde de voorzitter de nadruk op de kameraadschappelijke verhouding die in de ploeg van de jubilaris bestaat en waarvan de heer van der Kant de promo tor is. Vervolgens droeg de heer T. C. de Vreeze een door hem vervaardigd gedicht voor, waarin de vrouw van de jubilaris lof werd toegezwaaid voor haar toewijding en zorg. Een bloemstuk werd daaraan toegevoegd. Zich daarna tot de jubilaris richtend, zong de voordrachtskunstenaar hem een lied toe, waarvan het refrein door alle aanwezigen luid en van harte werd medegezongen. Hoofdingenieur J. Rijkeboer kwam als commandant van de brandweer zijn hulde betuigen en dank brengen voor hetgeen deze jubilaris voor de veiligheid van wer kers en bedrijf in zijn functie bij de fa- brieks'orandweer heeft gedaan. Op de har telijke gevoelens die de collega's-brand weerlieden de heer Van der Kant toedragen werd de nadruk gelegd door een stoffelijk bewijs van sympathie, een actetas, die de heer Rijkeboer aanbood. Ir. A. K. Vroege, chef van de afdeling Hoogovens, herinnerde aan hun samenwer king uit de eerste tijd van des jubilaris werkzaamheden als smelter. Een goed humeur, ijver en vakbekwaamheid waren de voornaamste drie van zijn vele goede eigenschappen. Als laatste spreker voerde de smeltmees- ter de heer F. Spek het woord. DURE MAAND De afgelopen maand werd bij de Rijkspost spaarbank te IJmuiden ingelegd f87.080.10 en teruggevorderd f 189.989,30 en graveerinrichfing De helft van die in laatste kwartaal 1949 De totale uitvoer van pekel- en steur- haring heeft volgens opgave van de Dienst der Nederlandse Haringcontróle in het vierde kwartaal van 1950 8.840.124 kg. netto bedra gen ter waarde van f 4.512.849 tegen 17.938.312 kg. ter waarde van f 9.512.901 in het vierde kwartaal van 1949. De voornaamste afzet gebieden waren: België met 3.789.116 kg. ter waarde van f 1.538.298, Italië met 1.211.259 kg. ter waarde van f703.672. de Sovjet-Unie met 932.800 kg. ter waarde van f 396.433 en de Verenigde Staten met 528.242 kg. ter waarde' van f 532.902. Van de uitvoer van pekel- en steurharing werden uitgevoerd door exporteurs gevestigd in Scheveningen: 3.261.417 kg. ter waarde van f 1.540.070; Vlaardingen 2.856.419 kg. ter waarde van f 1.713.257; Katwijk aan Zee 2.299.146 kg. ter waarde van f 1.059.193; IJmuiden 398.614 kg. ter waarde van f 189.650 en overige plaatsen 24.528 kg. ter waarde van f 10.679. 2 Maart 1951 Gr. tong 2,45—2,30: gr.m. tong 2,01—1,84; kl.m. tong 1,78—1,74; kl. tong I 1.71—1,40; kl. tong II 1.47—1,22; tarbot I 2,25—2.10, per kg. Gr. schol 28—25; gr.m. schol 50—46; kl.m. schol 70—60; kl. schol I 51—37; kl. schol II 238; schar 14,508: bot 10,50—8; v. haring 17,50—14: wijting 9—8, per 50 kg. Gr. kabeljauw 90—82, per 125 kg. Aanvoer 110 kisten tong en tarbot, 730 kisten schol, 150 kisten schar, 40 kisten bot, 665 kisten haring, 150 kisten wijting, 15 kisten kabel jauw en gul. Totaal 1860 kisten Laren, een luidspreker in ePn i kast naar de Oude Zijds Kolk i» elil«> dam, een rookmasker naar twee tafelbladen en vier deuren poor}. verwijk, een kast met seinvlag ar Be- N.V. „Holland" in Haarlem Tg**»05 doorvoer- en ahtenne-isolatóren A terdam, een paar handdoeken geest en een contragewicht hijsS i!' Bergen op ZoomJ aa* naar Onder velerlei commentaar wawbfi0? de woorden „honger" en „dorst" 2? men gingen de diverse levens- Pn 8' middelen die van de „Meta" u-Ij0" spaard, er door. Men kwalificeerde tl2e' die 12 voor vier blikjes zalm bleek te hebben zelfs als „uitgehongerd"?07? van twaalf flessen whiskey steee mf»Pnjs respectabele snelheid van 60 tot en een vaatje met een „bodempM® werd ook nog 20 waardig geacht Twee stalen gieken, twee stukke een klipanker en 90 vaam demkettL de Sandbergen" brachten samen 2 op. Twee ankers en een sloomwi Jt, de „Meta" deden het ook goed, zij wfi tezamen 3075. Andere noemen»® sommen door de navigatie-apparatm r het Griekse schip, 2400 voor de Marr? zender met seinsleutel, 725 voor Atlas-echoloding, 335 voor de richtin J? ker. 410 voor de ontvanger. En ofe veiligheid te eindigen: de brandkast W teerde" 580 en een reddingssloep mét i riemen 405. In het totaal hebben de goederen van <u „Metamorfosis", die men aan de g0lvm heeft weten te ontworstelen, 22 OM 'opgebracht en die van de „SandbergJ 2000. Behalve de „boedels" van deze twee schepen gingen er ook nog verschillende ingebrachte goederen onder de hamer de afslager door, onder meer een coliecii» van 68 nieuwe Amerikaanse „May West"! zwemvesten, die overigens slechts gedeel' telijk en voornamelijk voor de prijs van twaalf gulden „de twee" van de hand gj. gen. Toen de afslager zoekend rondkeek met de vraag: „Zijn er soms nog meer re" gadigden voor May West?", antwoordde een pretentieus man met de wedervraag „Hoe oud is ze?" Gisteren is in Hotel Augusta te IJmuiden in alle nuchterheid een streep gezet onder de geschiedenis van twee scheepvaartram pen. In het mudvolle, door dikke rook be nevelde bovenzaaltje werden de geborgen goederen geveild van het op 2 December 1950 gestrande Griekse s.s. „Metamorfosis" en de op 5 December 1949 voor Castricum gezonken Nederlandse motorcoaster „Sand bergen". De veiling, die namens het Rijk gehouden werd door de heer P. J. Bakker van het makelaarskantoor BakkerDijksen ten overstaan van notaris J. A. H. M. An ten, trok een zeer grote belangstelling uit alle delen van het Westen des lands, zodat de afslager nauwelijks de schare kon over zien. Al spoedig bleek hoezeer de waarde van verschillende metalen zoals koper en brons is gestegen: een kist met koperen kranen haalde 40, een kist, waarin onder meer koperen beugels waren geborgen, 90, een kistje antennedraad 60, de koperen poort- randen die uit de Metamorfosis werden gezaagd brachten tezamen 350 op, een partij roodkoperen poortranden 425, een bronzen tandwiel 360 en „lest-best" de 4000 kilo wegende koperen schroef van de „Meta" 7950! Schipper Jaap van der Meulen, die het bij deze veiling onder meer had voorzien op een paar lijnpistolen voor zijn „Neeltje" kreeg van de dichte drom kopers een har telijk blijk van waardering. Hij bood na melijk nog maar nauwelijks een paar keer mee, toen de fluistering „dat is voor de reddingboot" van mond tot mond ging, met het gevolg, dat niemand meer tegen hem opbood en hij de door hem verlangde lijn pistolen respectievelijk voor de spotprijsjes van 7 en 6 gulden de zijne kon noemen. Deze sympathieke zelfbeheersing viel te meer op omdat de stemming bij de kopers in het begin een beetje geagiteerd aandeed. Kort tevoren was bijvoorbeeld de prijs van een paar lage bruine schoenen volgens velen onnodig opgejaagd, hetgeen iemand de opmerking deed maken: „Zitten er soms diamanten in die hak?" De veiling werkte in zekere zin als een explosie, naar alle richtingen spatte deze inventaris uiteen: een scheepsklok naar Nu krijgt ook IJmui den de kans om te genieten van het meesterwerk, dat na zes jaar van toege wijde arbeid in de studio van Walt Dis ney is voltooid en alle zorgenrimpels op het gelaat van de toeschouwer prompt doet plaats maken voor een glimlach zonder enige reserve. Alles wat dit sprook je, waarnaar vele ge neraties in hun slab betjes-jaren met open mond hebben ge luisterd, aan details de musici als de te kenaars die er aan werkten, uitgebuit. Disney's bewonde renswaardige fantasie heeft er zelfs nog tal van passages bijge- w.'d.'pT schapen, er is een hele meelevende die renwereld ingelast, die evenals in zijn sprookje „Sneeuwwitje" lijkste aandeel heeft in het succes niet alleen van Assepoes op het bal, maar ook van de film. Een er uit, de muis „Gus- Gus", is een moeilijk in tekenfilms te evenaren typering geworden, ook al is zijn radde spraak in de Nederlandse ver- Een van de koddige scènës uit Walt Disney's Assepoester wel het koste- f Niet objectief De visitanten van „de voet bal", die zich 's Zondags de keel hees roepen op „Schoo- nenberg" wanneer daar twee- en-twintig luchtige lieden el kaar en een bal in het oog hou den, zien meestal op het sco- ringbord alleen maar wat er vóór en niet wat er tegen is. Want er staan altijd mensen voor tegen zogezegd. Dat komt omdat het mooie nieuwe scoringbord op het mooie Velsense sportveld zo laag is opgesteld, dat de tegen- punten door toeschouwershoof- den aan het oog worden ont trokken. De minnaren van koning Voetbal zien dan niets van de puntentelling der tegenpartij en staan dus wellicht voor niets een schorre keel op te lopen van het juichen om al die pun ten voor V.S.V., Stormvogels of V.V.IJ. Terwijl de tegenstan ders zich de handen wrijven, wijl zij allang twintig keer het doel doorboorden en het pu bliek lekker niets merkte of zag. Thans echter alle gekheid op een scoringbordje en de han den uit de mouwen om ook de tegenpartij te geven wat het hare is: ruim zicht op de pun ten. Omhoog met dat bord. Wij zijn er voor, dat er niet zo veel mensen voor tegen zijn te zien. Niemand tegen? Klap a contant Twee IJmuidense echtelie den kochten na het bezoek van heer eiber een kinderwa gen in termijnen bij een van de vele kooplieden, die thans lie ver het halve ei in stukjes ver orberen dan de lege dop voor bun handelsneus zien. Het kind ontwikkelde zich dank zij het comfortabele ver voer gunstig tot kleuter, maai de zakelijke verhouding tussen de jonge vader en de dealer- in-kinderlimousines liep veel minder vlot: als de leverancier om een termijn kwam, vond hij de deur toe en de afbetalers gevlogen. Deze week was vader tenslotte thuis en reeds opende de wagenman koesterend zijn buidel om er het zoete geld in te laten ritselen. Hij werd echter contant ge troffen door een vadervuist, waarmee hij weinig content kon zijn. Het is maar een weet voor allen die afbetalen en hen die afbetaald worden. Rivierenbus De goegemeente van de „ri vierenbuurt", die hoe langer hoe groter in getale wordt, moet zich reeds van het begin harer samenleving voor elke brief, briefkaart, postwissel en wat er dies meer met Tante Pos te verhapstukken valt, een lange reis getroosten. Naar het postkantoor aan de Houtman straat helemaal en dat is in de regen een ganse tocht. Maar de voogd van de brievenbussen heeft Lampenier verteld, toen hij deze lieden in bescherming nam, dat er hoop is voor de rivieraren. In Juni komt er een rooie bus op het punt waar Schelde en Rijn in de Heeren duinen tezamenstromen. Waarom dat niet wat eerder kan? Omdat er zo venijnig ge bouwd wordt in dat IJmuiden se zand, is de kans volgens de bouwvoogden te groot, dat die nieuwe bus omvergereden wordt of stenen op de geverfde pet krijgt en dat zou jammer zijn. Maar hij komt er in elk geval. Vader Cats bloost De oude Jacobus Cats, die :ijn nette verzen schreef in het ceurige handschrift der gouden :euw, heeft in Driehuis een aan als petekind gekregen. Deze laan gedraagt zich echter ;ans niet fraay ende versorght, vant het plantsoentje in die aan is meer gelijk een uyt- iraegherswinckel dan een plantsoen: eerst wies het gewas er zo hoog op, dat de achter liggende bevolking geen hand en alleen maar een bos voor ogen zag, daarna trok de jeugd van leer en kapte het kreupel hout kort en kreupel, zodat de stompen overbleven en er een grootse ravage overbleef. Dat stukje Velsense grond, omgeven door keurige trottoirs en een nette bestrating is nog niet aan de gemeente overge dragen, maar zodra dat ge beurt, zet de plantsoenvoogd zijn werkers direct aan de spa de om Jacob Cats de eer te geven, die hem nu nog niet ge wordt. Tot zo lang, Catsers, helaas. „Piasvijver" De speel- en stoeiweide van >ns alom vermaarde park „Vel- Ziehier Engel Zwart, de schip per van de Zeelandiadie de Bedrijfschapsprijs voor IJmui den won. Hij verdient het pro ficiat van al wat visser is ten volle. serbeek" zal worden verrijkt met een nieuwe instelling, die voornamelijk de kleuters en hun ouders wil plezieren: een "leerlijk, ondiep vijvertje waar- .n het goed spelen moet worden met de zich daarin bevindende wateren, als de zomerzon de speelweide blakert. Een zich daarnevens ophoudende zand bak biedt niet geringe kansen na de dompeling opzienbarend vuil te worden, zodat het suc ces verzekerd is, lijkt me. Het nieuwe bassin heet „pias vijver", waarmee allerminst de zindelijkheid van het opgroei end geslacht in verkeerde ba nen geleid wil zijn. Parelend beekje De geringe waterstroom, die de grens tussen het Santpoortse Rijkenspark en het aangren zende Bosbeek markeert, is door de natte winter opvallend dartel geworden, dartëler dan hij in vele tientallen jaren is geweest. Het eens zo stille wa tertje huppelt me daar met een grote-rivieren-snelheid uit het duin, dat het vermakelijk is om te zien. Gaat dat zien. Gekleed De naam der kleedjeskooplui is in IJmuiden met een formi dabele sprong gestegen sinds het vijftig-gulden-geval. Er cwam onlangs een handelaar in karpetten en tapijten bij een IJmuidense huisvrouw die zich tot een kleed van 75.liet bepraten. Zij betaalde, maar merkte daarna, dat de kleedjes man haar voor vijftig gulden te veel had uitgekleed en boekte de post met bloedend hart op de rekening: oninbare vorderingen. Ik durf nauwelijks haar ver bazing te schetsen, toen deze week de kledenaar voor de deur lag en trouwhartig het teveel geïnde bankje overhan digde. Dat is toch maar weer even heel erg prettig, lieve lezers, ondanks alles. LAMPENIER taling nauwelijks bij te houden, waardoor hij hier en daar niet helemaal tot zijn recht komt. Teken-technische wonderen zijn de metamorphose van een pompoen in het rijtuig waarmee Assepoester zich naar het hof beweegt en de rit, die dit ijle voertuig maakt. Wonderlijk genoeg steekt het bal, in de uitbeelding waarvan men het hoogtepunt van deze film zou verwachten, in dit geheel maar sobertjes af. Hierbij wordt de aandacht getrokken door een grens, die Disney's kunnen toch niet vermag te overschrijden, namelijk het aanvaardbaar maken van figuren, die hij volgens het gegeven van zijn sprookje niet kan caricatureren. De houterige prins is daar het voorbeeld van. Gelukkig hin dert hem dat minder bij de weergave van de hoofdpersoon Assepoester, doordat zij steeds is omgeven door een dierenschaar, die de aandacht verdeeld houdt, en be giftigd met een aardige zangstem. De ko ning en zijn hofmaarschalk zijn verrukke lijke caricaturen. Samenvattend kan ge zegd worden, dat Disney's genie van een oud sprookje een oeuvre heeft gemaakt, dat iedere toeschouwer verkwikt. H.B. Voor deze film toont Disney in Thalia de vier jaargetijden in „Bevervallei" en de lotgevallen van een dierenkolonie in haar schilderachtige omgeving. Niet al leen van die sympathieke ltnagers, die on vermoeibaar doorgaan hun houten huizen te bouwen, zonder voor andere water werken aandacht te tonen. We zien in het voorbijgaan het wasbeertje, de altijd fri vole otters, een zwarte beer, de zalmen, die stroomopwaarts zwemmen om te gaan kuitschieten, een slanke maar slechte prairiewolf tot de krekels, de schildpadden en de kikvorsen toe, waarvan de geluiden door Disney's technici tot een ware rhap- sodie v/orden verwerkt. Beide rolprenten worden ook de volgende week tot en met Donderdag in het Thalia-Theater vertoond. „Gevaarlijk spel". (Tot en met Maandag in Rex) is een brilliante filmcomedie van wijlen Ernst Lubitsch, waarin Carole Lom bard als Maria Tura en Jack Benny als Joseph Tura het geestige en oorspronke lijke scenario en de oorspronkelijke visie van de regisseur alle recht doen weder varen. Het thema is de strijd tussen de schei-pe geest van een groep Poolse toneel spelers in Warschau tegen stompzinnige Duitsers, die het „duizendjarig rijk" daar vertegenwoordigen. Door diverse mas kerades, waarmee deze acteurs nu eenmaal vertrouwd zijn, wordt de Gestapo in een zeer lastig parket gebracht. Ook de sluwe spion, professor Siletsky (in welke rol Stanley Ridges bovendien een summum aan spanning in deze film bewerkstelligt), krijgt niet de kans de vele raadselen waarvoor de Duitsers zijn gesteld, te ont hullen. De toneelgroep, die hen een rad voor de ogen draait verdwijnt ten slotte in een vliegtuig naar Engeland, waar een van hen, die, nog altijd als Hitier ver momd, aan een parachutte neerdaalt, twee boeren tot de verrassende gewaarwording dwingt van: „Eerst Hess, nu hij!" Bij de IJmuidense bridgeclub „De Jumn* zijn in hotel „Kennemerbof" de wedstriife om het clubkampioenschap voor paren voort- gezet. Er werd gespeeld volgens het „Howeü' systeem. De uitslagen waren: A: Born—Moot 4614 p.; Ligthart—Witte- brood 46 p.; Boer—Konz 45 p,; Jonker- Mains 45 p.; Smit—Weij 43 p.; Suyk-Wc- nink 3714 p.; De HaasKramer 3114 p.; Brem Breur 2914 p. B: echtp. Dc Groot 31 p.; mevr, v. Dok heer Laman 2614 p.; Amsing—v. d. Ber» 24 p.; v. d. Burg—Kuys 2314 p.: mevr. Olden burg—v. d. Meer 2214 p.; mevr. Konz-Koudiis 2214 p.; dames De Haas—Kramer 18 p. De onderlinge competitie van de schaak club „Santpoort". De uitslagen van 27 Februari luiden: Groep I: Bilder—Brugman 0I; Sterk- Elfferich afgebroken; Schweitzer—Blansjaai 0:1; Pelsdr. M. de Groot 1—0. De strijd om dc begeerde eerste vier plaat sen duurt hier nog onverminderd voort. Groep II: NederlofDe Boer 1—0. De nieuweling in deze groep leed dus zijn tweede nederlaag. Groep III a: (bekergroep): v. d. Blom-Y, Dongen 01. Groep III: HulmerWinters 0—1, Donderdag 8 Maart speelt liet tweede tien tal tegen Kijk Uit in IJmuiden, waarmee de Santpoorters een laatste kans krijgen in de tweede klasse te blijven. De Santpoortse dammers van „Sportief boekten de volgende resultaten in hun com petitie: Groep I: E. Ras Jr.—A. Zwart 2-0; l WijkerP. Westerwal 2—0; C. v. Os—F, Schuller 0—2; P. Schaap—W. Post 0-2. Groep II: A. Bras—A. Verschuren 2—0; P. BakkerJ. Jonker 20; J. Lichtendaal- K. Lichtendaal 20. Voor het Kennemerland-tournooi won Ce Ruiter van Schaar ADVERTENTIE OLD CLOTHES NEW is sneller en beier CHEM. REINIGEN EN PERSEN - Koningsplein 10 - IJmuiden - Tel. tó» DE DIENST voor de Nederlandse Ha ringcontróle is wellicht een van meeste nuttige, maar tegelijkertijd ook ea van de meest aangevochten organisa-të uit het visserijbedrijf. Speciaal de rosen hebben het nog al op de dienst voorzi en dan wordt de instelling wel eens georfo aan soepelheid verweten. Er zijn partijen naar het buitenland ver kocht, die bijvoorbeeld niet voldeden 5® de strenge eisen van de dienst en die fl terecht door. de controleurs werden tel0' gehouden. Maar aan de andere kant vr® geen rekening gehouden met het fe», o sommige landen een zeer speciaal s»1 eisen stellen aan de bokking: Italië w voorbeeld is dol op de zogenaamde herring", een droog, lichtgerookt en u over o8 zout product. Er is een hele ruzie1 vraag ontstaan, wat nu precies Shverh ring was en het Centraal Instituut w- Voedingsonderzoek moest er zelfs aan pas komen, om het uit te knobbelen. i er een partij van deze bokking;11, klaar stond, vond de haringcontrole geen Silverherring maar doodgewone g steurde haring en er werd dan ooa *- zodanig geen uitvoervergunning voor ais geven, want het Bedrijfschap mcf\.lirS wel richten naar wat de haringcontro er in meerderheid van vonden. Met m P volg, dat de prijs een geduchte k kreeg. IJmuiden heeft ook de ruzie j om de verse, lichtgezouten haring, middellijk voor steur werd versletem Het blijft een moeilijk en 000"" vak, van de controleur. Maar wij toch na uitvoerige informaties de m dat een zo groot mogelijke begrip 1 exportmogelijk- en moeilijkheden export alleen maar ten goede Kan Waarom zouden we die Italian droge, zoute bokking niet geven, a zo graag willen hebben?

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10