Eerste gezagvoerder J. v. d. Poel zegt de Velser veren vaarwel Denk er aan Ab. de long AUTO-RIJLES Vroeger om de opbrengst gekapt, nu voorde mensheid onderhouden MADIB SporthuisMOOY Visserij-varia Agenda voor Velseim 19ZS?sAG 3 MAART Velserbeek is waard gespaard te worden FA. PRUIS Beverwijk Santpoort-dorp TERDaG 3 MAART 1951 ^^J^oskoop'' voor Venezuela „Gebogen rug" van de vele verwijten, maar het meeste gleed er af „Hii Jiad ffat mö betreft nog: wel een blijven", zeggen de mensen pont it geza en op ""u want het Deieneiiw VenM htln gedurende de achttien jaar, vrtxZ mocht^ „oHcnnppl. dip. hii dp P°°t Vel r P0Ilt e" dat iS ThCt Tv*1*, «n d Lt gezagvoerder J. v. d. Poel verre reis naar mee ka" KrJ* hct betekent, dat ze hem de 36 man personeel, die hij de onder zich had op-en-neer heeft deze 55-jarige hoogste In.S bi het Velsense pontveer, de hef even niet meegerekend, 36 rijkswaterstaat gediend en op taar Ll wicht zou daar nog makkelijk begon in Diemen op S iMge poo^bV kunnen. ijaKda^van 1915,"waar hij knecht 3h?S het trekpontje. Later is hij, tot l Aprilt geweest op de oude draai- SStSSeffirtwS, die nu al lang Sm is door een moderne opvolger «JC zaandamse veer is v. d. Poel in ?2 terecht gekomen, waar hij de 16e Msart met de „Boskoop" vandaan trekt, I 70011 in Caracas op te zoeken. Member 1932 was het, toen ik voor heerst als pontknecht in Velsen mee L" vertelt schipper v. d. Poel „en de Li'dag de beste had ik het al gedaan f t Publiek", waarbij het pontpersoneel gt troSwens eeuwig verbruid schijnt te natwas nog in de tijd van de twee ket- tingponten plus een „losseen een lich- Spijl gaf in die dagen aan, voor welk phi verkeer moest oprijden. „De pijl 5 niet goed en een of andere ingenieur ÏÏÏerWk maakte daar ao'n «Schrikkelijke herrie over dat het wel de Hembrug leek. Want daar konden ze er °Hertseen8onuitputtelijk onderwerp; het «ak redeloze gemopper van sommige automobilisten, die meermalen alle nor- uit het oog verliezen en grof worden 7«en volkomen misplaatste insinuatie .'het adres van de pontknechts afvuren, 6 (óch er heus niet zijn om de gang van aken zoveel mogelijk tegen te werken Maaraffijn, in 1935 werd ik bevorderd tot tweede gezagvoerder-pontwachter 01 hultschipper, zoals dat bij ons in de wan deling heette en dat ben ik tot drie jaar geleden geweest, toen ik eerst gezagvoe- rend-pontwachter werd ofwel gezagvoer der A. „Brokken? Nooit gemaakt. 't Is wel eens moeilijk geweest in mist of zwaar weer en de Wek van de spui- stroom dwars op het schip, maar we zijn al die duizenden keren behouden geland. Het werd wel moeilijker toen de ketting ponten vervangen werden door op-zichzelf- varende schepen, want daar komt natuur lijk heel wat meer voor kijken, maar brokken? Nee. Wel zijn er een hele hoop dingen ge beurd, die een mens bij blijven. In de late avond van die sombere Meidag m' '40 bijvoorbeeld heb ik Prinses Juliana nog met een extra- pi® overgezet, vlak voor haar vertrek near Engeland. En in de oorlog hadden we die donder hond van een Duitse ordonnans, die als maar voorrang wou hebben. Als hij nog niet eens op de klep was, brulde 'ie al „A'ofahren"", want meneer moest een pont-alleen hebben en al stond er geen sterveling op 't dek het was „Abfahren. Of het nou wel verplichtend was, heb ik hem toen maar es langs m'n neus weg ge raagd. Man, man, wat ging die Mof te keer". Li de Ortskommandant zei later, dat die sinjeur helemaal geen recht op een privé- pon' kon laten gelden, zodat van der Poel rustig wachtte, tot hij een paar meer klan ten had. In die bezettingstijd was het rustig, maar toen de auto's weer loskwamen is het eigenlijk steeds drukker ensteeds on dankbaarder werk geworden. Ronde rug De ponten kunnen nog zo snel heen en weer jakkeren en dan moet de zaak toch volledig verantwoord blijven, want de vei lheid gaat in ieder geval voor er blijft altijd wel iets te snauwen of te sakkeren voor degenen, die wachten, 't Is te begrij pen, maar het doet wel eens een beetje pijn, om steeds maar weer verwijten te krijgen als je je uiterste best doet om de j klantjes zo vlug mogelijk naar de andere kant te helpen. lAVat dat betreft hebben we echter allé- Maal een ronde rug gekregen", zegt de -wipper lachend; „alles glijdt er af". Als gezagvoerder-A heeft v d. Poel de setejaarhet toezicht gekregen over («r-vU nse ^Personeel en zijn onder schikten weten niet zo heel veel kwaad 2!mtlVertellen- Er zal dan 00k nog el menig hartelijk woordje vallen, als hij 5 vt U!Sje op het Zuider pont- n deze plaats af wordt hem alvast advertentie Heden de laatste dag van de boekenweek ^WSOXSTRAAT 7 TEL. 5326 «poester? UUr: »Cinderella» (As- R?X'20 UU70TvS8AVaarlijk spel" B.H.B.S. ,n?AG 4 MAART Manlijke en vrnn^',Verschillen tussen 2U5 uur: ''5?lAS'ArGeVaarlijk spe1"' Raadhuis, lOdf^ 5 MAART ter, UUr- spreekuur burgemees- «halia 2o een goede reis en een onbezorgde toekomst in het nieuwe vaderland toegewenst. Wat wel slagen zal, want tact heeft hij genoeg kunnen leren in de vele jaren op een van de ondankbaarste posten, die de Rijkswa terstaat te vergeven heeft. De heer J. L. Berger heeft Vrijdagavond ah hoofdopzichter van de Rijksstoompont- vere'n in het personeelsgebouwtje van de Velser pont namens de Rijkswaterstaat afscheid genomen van de eerste gezag voerder J. v. d. Poel, die naar Venezuela vertrekt. Met een stepige handdruk sloot de heer Berger een 36-jarig verbond af met een man, die zijn vcrantiooordelijk werk naar beste weten heeft verricht Ziekenfondsen in Kennemer- land ook duurder De besturen van de ziekenfondsen wer kende in de gemeenten Beverwijk, Heems kerk en Velsen, hebben de premie moeten verhogen voor de vrijwillig-verzekcrden. De verhoging werd noodzakelijk geacht om de stijgende ziekenhuisverpleging, spe cialistische hulp, verloskundige hulp etc. op te vangen. Door deze verhoogde premie wordt een sluitende exploitatierekening voor het jaar 1951 verwacht. Op de nieuwe pi'emie zal aan de verze kerden, die op 1 Januari 1951 vrijw. ver zekerd waren en op 4 Maart 1951 de leef tijd van 65 jaar hebben bereinkt of over schreden, een reductie verleend worden van 30 cent per week. BEGROTING VOOR APRIL VASTGESTELD Naar wij vernemen kan de Velsense be groting voor 1951 nog voor het einde van Maart in openbare behandeling komen. Begin volgende week heeft het afdelings- onderzoek plaats en kort daarop komen rapport en memorie van antwoord af. Velsens voetbalelftallen voor Zondag StormvogelsVriendenschaar. De IJmuidenaren komen als volgt uit: Kraak; v. d. Oever, Broekhuizen; H. Snoeks, G. Snoeks, Goedhart; Deuling, Venus, Van Onselen, De Boer, J. Snoeks. Stormvogels 2EDO 2. Het 2c elftal der Vogels beschikt over: Venus; Van Vliet, Ad miraal; Glas, Effern», Tol; Lmppens, Meyer, Angenent, Freriks, Van Opbergen. Stormvogels 3Zandvoortmeeuwen 2 De blauw-witten verschijnen in de volgende opstelling: Rechsteiner; Blinkhof, Borst; Schuit, Twisk, De Boer; N. N., Zwemmer Sr., Zwemmer Jr., Groet, Blinkhof. VitesseTerrasvogels. Met de volgende ploeg trekt Terrasvogels naar Castricum: Akkerman Sr.; Nederlof, Akkerman Jr.; v. d. Linden, Dortmundft, Cobben; Schol, Zaal, Spanjaard, Röbken, Wijnen. Velsen-Noord VelsenKinheim. Kin^eim: Th. Keirs- gieter; A. Paap en W. Mol;' S. de Vries, W. Groeneveld en C. Luntz; N. N., J. Starre- veld, J. v. d. Liniden, J. H. v. d. Wateren en J. Muskee. MeervogelsWB. VVB: C. v. Veelen; R. Schriemer en H. v. Riemsdijk; J. Schild wacht, P. de Wolf en M. de Boer; H. Souve- rein, H. Verswijveren, P. Schildwacht, J. v. Loon en N. Michel. Castricum Voor de uitwedstrijd tegen Alkmaarse Boys is het CSV-elftal als volgt samengesteld: G. de Heer; J. de Beurs en C. Blei; A. Doctcr H. Jacobs en Fr. v. d. Klashorst; B. Beumer', B. Icke, H. Veldhuizen, H Riethorst en C. Boot. Vitesse speelt thuis tegen Terrasvogels en komt in het veld met: KI. Zonneveld; H. van Velzen en W. de Wildt; N. Lute, A. Hollenberg en J. Tool; F. Twisk, A. v. d. Valk, H. Eickhof, A. Groot en P. Duijn. BEROEP Ds. J. J. Arnold te Vrouwenpolder is be roepen bij de Geref. kerk onderhoudende artikel 31 K.O. te IJmuiden. AUTORIJSCHOOL REIJM Hagelingerweg 134 - Telef. 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Handelsverdrag met Frankrijk verlengd Zeventig millioen francs verse vis naar Marianne Het in Augustus 1949 tot stand gekomen handelsverdrag met Frankrijk is thans voor de tweede maal met zes maanden ver lengd. De besprekingen over de weder zijdse gecontracteerde handel hebben een zeer moeilijk verloop gehad, omdat de Ne derlandse delegatie tegenover haar grote import van grondstoffen een expansie wenste van de export van agrarische pro ducten, terwijl de Fransen kennelijk tot taak hadden, de laatste zoveel mogelijk te besnoeien. Die weevstahd is onder meer ook tot uiting gekomen in het drastiseli verlaagde, quotum voor zeevis en Wel met 25 procent. Er is echter een mogelijkheid geschapen voor een extra-uitvoer van zeevis voor 20 millioen francs, maar deze is afhankelijk gesteld van de invoer door Nederland van 15 millioen francs Franse visconserven boven de in het verdrag opgenomen hoe veelheid van 10 millioen francs, alsmede van 5 millioen francs voor verse tonijn en sardines. In de invoercontingenten voor ons land komen bovendien 30 millioen francs vis conserven uit Frans Noord-Afrika voor en 50 ton visolie plus vis, vlees en beender meel 750 ton. De uitvoercontingenten uit Nederland zijn: verse zeevis 70 millioen francs, bok king (naar Frans Noord-Afrika) IV2 mil lioen, pekel- en steurharing 750 ton, ge rookte zalm 5 millioen francs, visconserven 58 ton. Oostenrijk Met Oostenrijk is een nieuw verdrag ge sloten tot 7 Februari 1952. In het Neder landse uitvoercontingent komt een post voor van f 500.000 visconserven in olie. Postduivenliefhebbers hoorden een interessante causerie Sluitingsavond van „De Snelvlieger" De IJmuidense postduivenhoudersver- eniging „de Snelvlieger" heeft in het afge lopen seizoen enige propaganda-avonden gehouden om de belangstelling voor de duivensport te bevorderen en Vrijdagavond was de laatste aan bod in „Flora". De tal rijke aanwezigen werden welkom geheten door de voorzitter de heer H. Boon, waarna dr. W. C. Bom uit Bithoven een causerie hield over het houden en de behandeling van duiven. In hoofdzaak werd gesproken over post- duven. Hierbij gaf dr. Bom enige ervarin gen weer, opgedaan in eigen praktijk. Vele jaren heeft hij de duiven in verschillende stadia bestudeerd. Verschillende voedings methoden werden bijvoorbeeld onder de aandacht gebracht en ook het africhten van de vogels is niet vergeten. Men stelt hierbij de duiven, door ze geregeld los te laten, in de gelegenheid de omtrek en het hok .te leren kennen. Met voorvallen uit de praktijk maakte hij de bedoeling van het „verkennen" duidelijk en zo sprak hij ook over het te laatj of in het geheel niet aan komen van de duiven, waarvan men zegt dat de aethergolven hierop van invloed ziin. Vervolgens sprak dr. Bom over de con ditie van het dier voor elke vlucht: er is een duidelijk verschil in behandelen van kalme en minder kalme vogels. Ook dient men terdege te weten, of de duif de be- nodige kracht voor de vlucht bezit. Dat aan de voeding nauwkeurige aan dacht moet worden geschonken, werd met veel voorbeelden uit de praktijk aange toond, vooral ten aanzien van de behande ling van jonge duiven. Nadat ook het in- korven en diverse ziektekiemen besproken waren, werd de gelegenheid tot vragen opengesteld. Hiervan werd in dit gezel schap natuurlijk druk gebruik gemaakt. Tot slot werd een wedstrijd in hersengym nastiek gehouden. Aan de winnende ploeg werd een aardige, persoonlijke herinnering meegegeven. VELSEN, LET OP UW GROEN VELSENS MOEDERS weten precies, wanneer de lente komt en ze hebben daar geen kalender bij nodig. Dat vertellen de zonneplekken op de Lindelaan in Vel serbeek en als het er eventjes kan, krui pen ze er bij elkaar op de banken rond de hertekamp: om te praten en nog eens te praten. Als ze uitgepraat; zijn, beginnen ze op nieuw, want" zo zijn alle moeders ter wereld. De kinderen worden daar onder de kap van de wagen wel eens wakker van, maar daar helpt even heen-en-weer-duwen heel goed tegen. Het vreemde is, dat ze geen oog meer hebben voor de smalle overhuifde paadjes bij de Schapenwei en de Hermi tage, zoals ze dat vroeger wel hadden toen ze nog geen „mevrouw" werden genoemd, maar gewoon lieve Cor of nog erger. Op die paadjes. Over honderd jaar zullen er nog moe ders om de hertekamp zitten en nog paar tjes bij het Schapen weitje, dat tussen haak jes weer bevolkt wordt, wandelen. Mits er tenminste goed op dat stuk natuurbezit, omsloten door Van Tuyllweg, Stationsweg, Ver Loren van Themaatlaan en Parklaan wordt gepast. Als er tenminste tijdig wordt gekapt in het verwilderend hout en de be planting wordt aangepast aan de schrale grond van Velserbeek, want die grond is daar schraal, dat kunnen de spichtige dennetjes van het Westelijk deel beamen. Vroeger: hakhout In oorsprong was het duin van Kenne- merland, waar Velserbeek vanouds bij hoort, met eikenhakhout beplant van Heemskerk tot bezuiden Haarlem werd daar van tijd tot tijld een legertje kappers ingestuurd, om de zaak wat uiit te dunnen en dan drukte meneer de notaris de hoge zije' op het hoofd om met de afslager dat hout te veilen. Aan de tuinders en de boe ren, die er mooi paalhout en erwtenrijs aan hadden. Dit was in de tijd dat de Kennemer duin bossen slechts geld afwierpen voor de eigenaars en dat de kaptijden werden be-, rekend naar de kwaliteit van het rijs. Was het rijshout goed, dan werden er „kopen" uit gemaakt. Nu moet er vaak geld bij. De overheid, die het bos zo zoetjes aan in handen heeft gekregen, begrijpt met haar hogescholen en bosbouwkundigen achter zich steeds beter dat er op de ouderwetse manier nooit een bos onstaat, waar de mens wat aan heeft. Eikenhak hout is namelijk verre van gezellig; dat is hier en daar in Velserbeek nog wel te zien, waar de ongekamde haardos van de na tuur er weinig flatteus uitziet en dus geen nut heeft voor de recreatie van de ver moeide mens. Bovendien en dat. heeft die wetenschap haarfijn uitgeplozen is dat eikenhakhout helemaal niet sterk: het wordt in het voorjaar bijvoorbeeld gauw bruin na een nachtvoi'st en er kleven nog meer bezwaren aan. Als onderbeplanting van hoog-ongaand geboomte kan het daarentegen wel degelijk zijn nut hebben, zodat de Velsense plant soendienst van het gezonde eikenhakhout dan ook graag gebruik maakt om ener zijds hoge stammen te kweken en er aan de andere kant mooi, gaaf onderhout van aan te houden. Maar er moet toch heel wat gekapt worden, wil de aanplant van Vel serbeek gesaneerd worden, want lang niet alle hout is kweekhout. De openvallende ruimte wordt bezet met sterke Amerikaanse eiken of, als de grond minder goed van kwaliteit is, met een sparsoort. Want al lijkt een open plek in een bos erg mooi, de praktijk heeft be wezen, dat het directe contact van de zon nestralen met de aarde de humusvorming tegengaat en de grasgroei zwaar bevordert. Er zijn hele stukken in Velserbeek te Onze rijkdom vinden, waar Velsens plantsoendienst bezig is, vooral in de Westhoek. Een Am sterdammer zou er zijn commentaar in min der milde vorm over spuien, zo van: „En kappen jullie maar raak", maar een Am sterdammer heeft uiteraard geen verstand van bosbouw. Hij zou dan ook rustig over een piepjonge Sitca spar heen wandelen, die alweer tussen de stobben geplant is, maar nog niet opvalt en een belendend, ragdun Amerikaans eikje kon dan ook wel eens zijn slachtoffer worden. Misschien zelfs wel van een Velsense jongenshand.... Als er nu eens een on derwijzer met zijn pupillen langs wandelt en het verhaal van dit groeiende bos ver telt, zou die klas zich tenminste zeker niet vergrijpen aan de jonge aanplant. Want het is een verhaal. Een verhaal van zorgvuldig uitzoeken en nauwkeurig inplanten: daar is de grond droog en de wind heeft er vrij spel, dus daar komen Oostenrijkse dennen, hier kan een es het best gedijen en ginds zal de Amerikaanse eik een geschikte voedings bodem vinden. Amerikanisme Waarom er in Velserbeek geen inlandse maar Amerikaanse eiken worden geplant? Omdat de Amerikaan met een mindere kwaliteit grond tevreden is en sneller groeit, zodat het thans levende geslacht er ook nog wat aan heeft. De nadelen: slechter hout en minder windbestendigheid zijn niet zo heel erg belangrijk, want het laatste kan onder vangen worden door de bomen door andere collegas wat te laten beschermen en het eerste.de tijd is voorbij, dat een open baar bos alleen om der wille van de smeer werd aangelegd. De beuken doen het niet erg meer in onze omgeving: er zullen op den duur heel wat van die gladde stammen moeten sneven en er staan ook in Velserbeek verscheidene, die een flinke storm niet meer overleven. Dat is jammer, want een beuk geeft het landschap kleiu- en warmte, maar in deze omgeving met haar zeewind en industrie- gas is er. toch weinig hoop voor een beuk, die bovendien helemaal niets oplevert, als hij eenmaal gevallen is. De moeders bij de Hertekamp zien niet, wa,t er achter hen gebeurt en de paartjes hebben er hoogstwaarschijnlijk geen oog voor, maar er wordt een groot stuk werk verricht. En het is te hopen, dat vooral de jeugd dit respecteert. ZANG MUZIEK TONEEL - POLITIEK LESSEN CURSUSSEN NIEUWS - ENZ. - ENZ. Alles in Uw huiskamer te horen dank z\j nu met Visserijband 225, 295 en 598 Wij hebben PHILIPS en ERRES toestellen v.a. 115.- Betaling in overleg. KOOPT UW RADIO bij een erkend N.V.R.D.-handclaar Electr. wasmachines v.a. 198.R. S., Hoover, e. a. wringers, striykbouten, electr. kachels, electr. scheer- apparaten en verlichtings-artikelen. WILLEM BAREND SZSTR A AT 21 TELEFOON 5726 OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN KENNEMERLAND-NOORD Ook Woensdagavond zijn er in het vei linggebouw ,,'t Centrum" weer een aantal damwedstrijden gespeeld. De resultaten voor het kampioenschap van Kennemer- land-Noord waren: Hoofdklasse: Groep A: J. Slager-L. C. Vooys 20; P. Smit-J. Slager 20; T. Postma-P. C. Bais 11. Groep B: J. v. Straten-H. Diederiks 02; J. v. Straten-J. Jonker 20. Eerste klasse groep A: C. Snel-A. de Zeeuw 02; J. Haver-N. v. Nieuwenhui- zen 20. Groep B: H. Lichtendahl-J. Post 02. Groep C: J. Broek-J. Lichtendahl 11; J. Oussoren-J. Lichtendahl 20. Tweede klasse. Grpep A: J. Waal-G. v. d. Outenaar 20: J. v. Zutphen-A. Hof land 02: C. Reynders-N. v. d. Sluis 0—2. Groep B: H. M. Leeuw-W. de Graaf 02; G. v. d. Waal-E. Reinhout 02. Derde klasse. Groep A: E. Ras-J. Mai'ks 02; P. v. d. Bos-C. Roos Sr. 0—2. Groep B: W. Post-H. Langbroek 02; J. v. d. Meer-C. Roos Jr. 02; H. Lute- E. v. Os 2—0. Ook voor het clubkampioenschap voor de Beverwijkse Damclub werden verschil-? lende wedstrijden gespeeld. De uitslagen luidden: Hoofdklasse: Chr. Bakker-J. de Vlugt 2—0; P- C. Bais-J. de Vlugt 1—1. Eerste klasse: H. Engelhart-W. v. d. Elzen 02; W. Hoogenboom-W. de Smit 2—0. Dei'de klasse: W. Waarts-J. Pommerel 2—0; D. v. As-E. Stam 1—1. Vierde klasse: H. v. Zutphen-J. Komen 02; L. Klein-J. Komen 11; H. Marks- G. Bakker Sr. 02. SLAATJES EN HAPJES Vrijdagmiddag heeft de Beverwijkse af deling van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen een bijeenkomst gehouden in gebouw „Terpischore" aan de Zeestraat. In het bestuur werden gekozen: mevr. A. Moens-v. d. Veen en mevr. N. C. L. Bölger-Wevers. De kooklerares van een bekende olie- fabriek te Koog aan de Zaan heeft de aan wezige dames hierna het een en ander ver teld over de bereiding van diverse slaatjes en hapjes. Bloemenmagazijn KRAAK Kennemerlaan 29 - Tel. 4528 Uw adres voor moderne bloemwerken Burgerlijke stand Velsen GEBOREN: M. de Vriesde Boer, z., Trompstraat 108, IJmuiden-O.; E. van Essen —Groot, d„ Bruno Klauwersstraat 19, Sant poort; M. A. BruggeKrijnen, d„ Breesaap- straat 68 rd, IJmuiden; J. A. van der Pijl de Man, d.. Trompstraat 188 IJmuiden-O.; S. Groeneveldvan Huet, z., Hoofdstraat 58 a. Santpoort; A. M. BroekhuizenBurger, d., IJmuiderstraatweg 141, IJmuiden. OVERLEDEN; D. van der Zee, 73 j., we duwnaar van J. de Jong, Burg. Enschedé- laan 8, Santpoort; W. S. H. Schul, 65 j., echt genoot van G. C. Hezemans, Hagelingerweg 347, Santpoort; J. van Zetten, 35 j„ echtge noot van P. Koreman, Kerkweg 10, Sant poort. ONDERTROUWD: G. Kamps. Berkheide- straat 7 rd. Haarlem en A. van den Kommer, Westerwijkstraat 12, Velsen-N, toek. adres: Westerwijkstraat 12, Velsen-N.; C. van Har ten, Trompstraat 36, IJmuiden-O. en M. M. Brandwijk, Trompstraat 133, IJmuiden-O.; N. Kalkman, Koningsplein 1, IJmuiden en M. J. Slikker, Ahornstraat 23, IJmuiden-O.; J. F. van Rumpt, Hoofdstraat 13, Santpoort en A. M. Elias, Dr. Kauppstraat 25, Bergeijk; G. Hartstra, Stephinstraat 213, 's Graven- hage en L. N. Waardenburg, Bloemendaalse- straatweg 145 a, Santpoort, toek. adres: Lits- iaan 9, Santpoort; P. H. Koppen. Assendelft en S. IJff, Genieweg 48, Velsen, toek. adres: Dorpsstraat 424, Assendelft. GEHUWD: A. J. Grosman en J. Hogen- hout, Zandersstraat 3, IJmuiden-O.; K. van Tol en E. Dijkhuizen, Bilderdijkstraat 21 rd, Haarlem; H. Zwart en E. van Kampen, Ha ringkade 10, IJmuiden. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Zaterdag 10 Februari: mt. Maria van Hat- tem IJM 10 (IJsland). Maandag 13 Februari: st. Bergen IJM 16. Maandag 19 Februari: st. Assan Reis IJM 42 (Lofoten). Dinsdag 20 Februari: st. Norma Maria IJM 6. Mt. Batavia IJM 99; Eveline IJM 116 (Lofoten). Mk. Texel IJM 5 (Oostzee). Woensdag 21 Februari: st. Simon de Dan ser IJM 43. Donderdag 22 Februari: mt. Elie Chene- viere IJM 32 (Westkust). Vrijdag 23 Februari: st. Abraham SCH 91. Mt. Allan Water IJM 34. Ml. Wilhelmina I KW 25; Guus SCH 399; Janny VL 30. Zaterdag 24 Februari: ml. Sumatra KW 86; Prinses Marijke SCH 9; Excelsior SCH 310. Maandag 26 Februari: st. Claes Cömpaen IJM 41 (Lofoten). Mt. Claesje RO 46; Dirkje RO 53; Excelsior III KW 76. Ml. Vertrouwen KW 6; De Arend KW 7: Rijnmond IV KW 15; Willem Cornells KW 16; Arie Nico KW 17; Dirk KW 19: Orion KW 22; Cornells. KW 24; Margrietha Maria KW 29; Helena KW 39; Aafke Jacoba KW 41; Neptunus KW 45; Noordzee KW 47: Jan KW 50; Annie KW 54; Henk KW 56; Elizabeth KW 64; Volharding KW 65; Saturnus KW 69; Maria Jacoba KW 73; Excelsior II KW 73; Huiberdina Gijs- bertha KW 85; Willempje KW 89; Alida KW 91: De Vrouw Dirkje KW 104: Jacoba KW 107; Gebroeders KW 108; Rijnmond V KW 110: Avontuur KW 114: De Vrouw Jacoba KW 122: Petronella KW 125; Vooruit KW 151; Arie KW 155; Katwijk III KW 161; De Vier Gezusters KW 162; Janna KW 163; Gebroeders KW 166; Aleida KW 169; Zee meeuw KW 170; Karei Doorman KW 227; Bastiaan SCH 45; Dirk SCH 233; Jo VL 161; Cornells VL 83: Bertina VL 85: Neeltje VL 166; Bruinvis RO 1; Adjowico RO 9. Dinsdag 27 Februari: st. Zeelandia IJM 38; Schoort IJM 39; Petten IJM 49 (IJsland); De Hoop IJM 73; Vikingbank IJM 183. Mt. Thorina IJM 33; Medan IJM 57; Shamrock IJM 129. Woensdag 28 Februari: ml. Vertrouwen KW 6; Jacoba Gesina SCH 36. Donderdag 1 Maart: st. Haarlem IJM 9; Vios I IJM 24; Flamingo IJM 25; Limburgia IJM 54; Mary IJM 61. Ml. Rijnmond IV KW 15; Noordster KW 67; Wilhelmina III KW 147; Oceaan VII SCH 333. Weer wat hoop. De noteringen waren Vrijdag voor de fijnvis weer iets beter. Vooral de kleine tongen twee liepen wat op en wisten weer de 1.45 per kilo te bereiken. De grote schol kon stand houden op 25.tot 28.per kist en de schol 2 bereikte als hoogste noteringen 23.per kist. Met de schol 3 en de wijting ging het echter minder goed: beide soorten werden, voorzover ze niet werden afgenomen voor 8.per kist, aan de visverwerkende in dustrieën toegewezen. Een partij Silverpit haring, die veel be langstelling trok van cle rokers, bracht het gemiddeld tot 16.per kist. De totale aanvoer beliep Vrijdag ruim 1800 kisten waarvan 110 kisten fijnvis, 730 schol, 150 schar, 665 haring, 150 wijting en •enkele diversen. Die Claesje. De Claesje, die Vrijdag aan de afslag was; deed het weer puik. Na een haringreisje kon ruim 10.750 worden besomd. Van de overige aanvoerders was de KW 5 de hoogste met 4760 als eind resultaat. Tong mindert. Behalve de Tubantia, welke Vrijdag verstek liet gaan tot van daag, waren nog een groot aantal kotters aan de afslag. De tongaanvoeren van deze schepen waren aanmei'kelijk minder, een verschijnsel dat'zich halverwege de week al openbaarde. Maandag komen. Van de trawlers, die voor de Maandagmarkt worden verwacht, zijn reeds de volgende binnenkomers de finitief bekend. De Bergen (vangstopgave van Donderdagavond) met 1200 kisten waarvan: 875 haring en makreel, 60 schel vis en piepers, 60 gul en kabeljauw, 120 wijting, 90 kool vis en 25 diversen; de Ma ria van Hattum van IJsland met 650 ka beljauw en gul, 260 schelvis, 40 leng, 40 platvis, 15 wijting, 35 wolf en 60 koolvis. Verder worden nog verwacht de Batavia en Norma Maria. Omtrent de laatste kan op dit moment nog niet met zekerheid worden gezegd of er in Engeland of IJmui den wordt gemarkt. De aanvoer van de Norma bedraagt 120 kisten schelvis en piepers, 60 makreel, 120 kabeljauw en gul, 140 koolvis, 120 wijting, 460 haring en 25 diversen. Simon ook. De Simon de Danser zal voor de Dinsdag of Woensdagmarkt komen. De vangstopgave was Donderdag: 200 kis ten koolvis, 110 gul en kabeljauw, 225 ha ring, 75 makreel, 65 schelvis, 60 gestripte wijting en 70 dichte wijting.., Sprongetje. De' omzet vtm het Staats- vissershavenbedrijf' over de maand Fe bruari is ten opzichte van dezelfde maand in het vorige jaar aanmerkelijk gestegen. De omzet over Februari 1951 bedraagt 2.296.947.97 tegen 1.682.284,67 in de zelfde maand van het vorige jaar. De totale omzet over dit jaar werd hiermede 4.189.912,90 tegen 3.004.893,60 in 1950 over dezelfde periode. In en uit. Vrijdag kwamen binnen: HD 8, VD 9, Z 403, L.T. 263, UK 41. 2, 75, 70, 81, 120, 200, 194, 161, 80, 86, KW 5, RO 46, IJM 276, 229. Naar zee vertrokken: UK 8, 94, 19, 4, TEX 32, HD 8, IJM 20, Z 403. Naar binnen: UK 59, 90, 18, 1, 76, 48, 72, 194, 200, 53, 120, 75, 41, 2, 161, 81, 70, 7, 60, 186. (Opgave tot 15 uur). Sir Lancelot op bezoek. Het Engelse onderzoekingsvaartuig L.T. 263 „Sir Lan celot" kwam Vrijdagmiddag in IJmuiden binnen. Behalve dat er enkele gegevens werden afgegeven aan de Visserij Onder- zoekingsdienst, moest het echolood een kleine reparatie ondergaan. Het schip zal vandaag weer naar zee vertrekken. België bouwt. De Belgische vloot is weer uitgebreid: Vrijdagmoi-gen kwam van Amsterdam binnen de Z 403 (welke aldaar nieuw werd gebouwd). Het schip heeft de oude motor van afgedankt schip gehouden en zal in IJmuiden enkele dagen blijven om de „finishing touch" te krijgen. Vrij dagmorgen heeft het schip gekompasseerd. De nieuwe logger IJM 209 heeft Vrijdag ook het kompas bij laten stellen. voor al Uw sportartikelen Tasmanstraat 24 - Telefoon 4795 - IJmuiden TERRASVOGELS HEEFT EEN NIEUWE VOORZITTER In plaats van de heer C. Stolk is tot voor zitter van Terrasvogels de heer J. de Wolf gekozen. Ook de secretaris der vereniging, de heer J. v. Egten moest, mogelijk tijdelijk, zijn functie neerleggen. Wie zijn opvolger zal zijn, wordt nog nader beslist. In zijn vaca ture en in de twee, die ontstaan waren door uitbreiding van het bestuur van zeven tot negen leden, werden gekozen de heer C. de Jonge. C. Goedhart en N. de Wilde. BIJZONDERE KERKDIENST. Zondag zal 's avonds weer een bijzonde- xe kerkdienst in de Nederlandse Hervorm de Kerk te Santpoort worden gehouden. Als spreker zal hierin voorgaan ds. B. van Ginkel van Amsterdam, die tot onderwerp voor deze dienst koos: „God knielt neer bij al het leed der mensheid". Er gaat een zangdienst aan vooraf. Het Goede Herder kerkkoor van IJmuiden onder leiding van ae heer J. Huizinga verleent zijn mede- wei'king. JEUGDDIENST. Zondagochtend is er een jeugddienst in de bovenzaal van het jeugdhuis. Spreker is de heer H. van der Veen van Santpoort- Station. Het jeugdkerkkoor verleent mede werking. hl ven t heeft getrokken. V.UU uw*- neemt i?aw afscheid van zijn mensen ADVERTENTIE ADVERTENTIE De rijkdom, die Velsen bezit in zijn parken en plantsoenen, is een zijner grootste kostbaarheden: vooral in deze gemeentewaar de fabrieksschoorstenen het durende décor vormen van het dagelijks leven en de walm van- de moderne techniek het voordoek is, waar achter een deel van de tragi-comedie der samenleving zich afspeelt. Gelukkig is daartussen een enkele cou lisse, die aan de natuur herinnert en het is zaak, er zuinig op te zijn. Velser beek, Boschbeck, de duinen, Beecke- j steyn: het zijn stuk voor stuk onmis bare longen in een sterk lichaam. Welke zorg er aan het behoud ervan besteed wordt, weet slechts de insider, welk een verlies hun vernieling zou be tekenen, kan iedere wandelaar elke Zondag zien. Enige artikelen over deze „tegenpolen der industrie", Velsens par ken en plantsoenen, zullen van tijd tot tijd een poging wagen de liefde voor liet schaarse natuurbezit dieper in het hart der gemeenschap te drijven. „Velser beek", de vroegere zathe van een roem rucht geslacht en de speeltuin van tal loze hooggeplaatsten, is ons eerste on derwerp. ADVERTENTIE ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3