weer MARKT Gezellig Koopjes halen! Anthony van Kampen naar dwergPaPoeas en won(krlijke valleien Het Brusselse „Manneke" vier en zeventig costuums heeft Huisvrouwen Luidsprekers ;zAlEKPAGj5ÜRT 1951 iuistdoet De eerste spinazie passeerde de veilingklok „Havenkwartier" speelde ten bate van de Blindenbond voor Uitgeest Castricum IJmuiden Jan Musch veroverde Haarlemse schooljeugd Steun aan kunstenaars Volledige subsidiëring der bijzondere kleuterscholen Paulusherdenking in April SCHEEPVAART Professor F. L. Kidner over het Amerikaanse onderwijs Vracht was te hoog om onder viaduct te rijden Koninklijke felicitatie voor honderdjarige Haarlemse Schrijver over eigen werk van de boekenweek ver blekende schrijver Anthony teldev mnen onder auspiciën van de van KamPeiJ irse boekhandelaren, drie BeverWP^e bovenzaal van Vrijdagavond mKennemerland" over veilinggebouw - Je Pimpernei en u'V11" tot de laatste plaats bezet De zaal was tot H j j Schol_ toe" burgen^ Hij vond dat tens de avond P^onder geslaagd mag deb0e5S ïSs op de grote geestelijke hetende dï van een goed boek kan jen ide hoe '"J'^uid^ver "di^eiland vloog wnN00i; nïatussen mist- en regenwolken de PSw Guinea is het meest regen door achtige - f ÏÏte bergketens een groene val se.11 dVn°eren ontdekte. Dit werd in Den le, met en de jonge doctor I83* Victor de Bruyn het departement Ü~v! het Nederlandse Gezag in dit aan fl vestigen, verkreeg hij hiervoor fmming Dr. De Bruyn werd in de toestemming- hiermede begon een ra!le! "flat fn de geschiedenis zijn weer- "TvMt De vallei en omliggende f n;netbÏÏen bevolkt te zijn met een Lnvolk de bergpapoea's dat nrirrdtief leefde. Na veel moeite leer- f/S B uyn hun taal en na enige tijd t ouwden ze hem als hun gelijke. Dr. ris Bruyn, inmiddels bekend als „Jungle SS» kreeg dit volk lief. De schrijver, die enige jaren geleden Jf in dit gebied is geweest verbond er e commentaar aan dit niet te kunnen begrijpen, want hij vond het maar „af- ^Toeh'de 'tweede^wereldoorlog uitbrak hw dr De Bruyn als enige blanke op S» Guinea achter, toen later een zendtoestel werd „gedropt" heeft hij de eeallieerden vele grote diensten bewezen n het de Japanners aardig lastig ge maakt Dr. De Bruyn heeft drie jaar op muizen en spinnen geleefd en de Jappen, cie zijn aanwezigheid op het eiland ken- den hebben hem nooit kunnen vmden. De moedige Nederlander kreeg na de oor loc voor zijn diensten een brief van de Koningin en Anthony van Kampen meen- je dat er slechts weinig Nederlanders zijn die een zo persoonlijke brief van Hare Majesteit mochten ontvangen. Vervolgens verhaalde de schrijver hoe hij in tegenwoordigheid van dr. De Bruyn en een fotograaf dit dwergvolk heeft be- „Existentialisme kan Humanisme helpen" Prof. dr. C. A. Mennicke voor Beverwijkse Humanisten Voor het toegewijde gehoor van de Be verwijkse gemeenschap van het Humanis tisch Verbond sprak Vrijdagavond prof. dr. C. A. Mennicke, directeur van de School voor Wijsbegeerte in Amersfoort, over het Existentialisme, bezien uit de Humanisti sche gezichtshoek. Daartoe ging hij eerst uitvoerig in op de kern van de humanisti sche wereldbeschouwing zelf, waarin de mens wordt geschetst als drager van zekere waarden en normen, die, wanneer hij zich er van bewust wordt, niet meer hoeven te worden gesteund door een bindende macht, zoals die van de godsdienst. „Uit de Griekse oudheid", aldus prof. Mennicke, „is een stroom door de hele Christelijke geschiedenis gegaan, weliswaar overspoeld door iet Christendom maar toch steeds weer naar boven komend, en soms zeifs aanwezig in het Christendom zelf". In de achttiende eeuw culmineerde deze stroom in het Rationalisme, dat de mens afhankelijk achtte van de rede en niet van het geloof. En wanneer de mens zich die rede als leidend orgaan bewust werd dan had hij alles wat hij behoefde. De rationalistische denkers in de Franse revo lutie waren ontzaglijk optimistisch over de kracht van de rede. Zozeer dat zij vrijwel overtuigd waren, dat Europa over dertig, veertig jaar tot een redelijke samenleving zou zijn geworden. Dat is anders uitgeko men en gedeeltelijk juist die wetenschap, die zich uit het rationalisme ontwikkelde, ontdekte dat de mens ook volkomen andere kanten heeft dan de rede, waardoor de laatste voortdurend gedwarsboomd wordt. Zi] concludeerde dat de mens een biophy- sische grondslag heeft. De mens is ten slotte ook een dier en heeft dientengevolge iIiju g to* ze^behoud, die hem vaak in s.md brengt met zijn medemens. En voor zdver hij zijn driften loslaat werken weer fijn aardse omstandigheden dikwijls be lemmerend. Bet existentialisme ziet nu de mens in zoverre van het dier gescheiden, dat hij n vrijheid heeft: een mogelijkheid om ri!, dte verl3eteren of te verslechteren, i strikte betekenis van de existentialisti- .ne conceptie van vrijheid is het in staat rL; V3n ?e mens om mogelijkheden te «a Keren als unieke waarde. Hij moet in w,.An handelingen het respect voor deze benawaUltdrukking brengen en deze oepaiend doen worden voor zijn hele leven. van i vanzelf naar een vernieuwing law persoo"iljkheid tot in het oneindige. KS die het in PracUjk brengt zal Het vYn?ig?-e,rvan daSelijks ondervinden. aLkSjntlS?i?e erkent> dat de mens zronrkhi 1J van zi-in biophysische deze "T dat raakt niet het minst zijn groeit UWingsmogelijkheden van èw Chte?WisseIing waartoe na merkt Hat v ge bestond werd opge- S ',b,lh1nihiUsme «ls kenmerk van de snrekpr Sartre's Existentialisme van tafen L/i (seen aandacht had ge- niet het u-a,. antwoordde dat nihilisme van het ExisteXf Wel.het uitgangspunt tot ook rip .a '®e 1S- Daarom beziet to mens ah '"^lkkelin,gsmogelijkheid van Dat nihilismp ^wlVer schePPen<de macht, bezinning Er jfLlltaat van redelijke daad stromintrph v ,gens spreker inder- het negaties rit,!!1]1®- Existentialisme, die tot nihilisme wït^?.ven en daardoor in mc'n ar echter v-fn raken. Wanneer Va« doordrongen wmvnat 6n Gr steeds meer wordt men er ook zocht en de wonderlijke belevenissen die hij daar heeft meegemaakt. Spreker wees op het bestaan van een tweede, ongeveer zelfde vallei, waarin enkele Amerikanen zijn doorgedrongen. Volgens ooggetuigen bevinden zich hier grote akkers met ver nuftige irrigatie systemen, welke tegen de bergwanden zijn aangelegd en spreker zeide dat wij binnen enkele jaren wel nadere bijzonderheden over deze vallei zouden vernemen. Tenslotte lichtte de schrijver een aantal lichtbeelden over zijn reis naar de binnenlanden van Nieuw Guinea toe. Opleving in haast alle soorten Op de groentemarkt kwam deze week wat opleving: naar bepaalde producten kwam meer vraag en de prijzen liepen op. Boerenkool is en blijft een gevraagd pro duct, waarvoor op de laatste marktdag tot 38 cent per kilo werd betaald. Spruiten gingen eveneens vlot weg met oplopende prijzen tot 70 cent per kilo en voor de groene kool, die voor export in aanmer king komt, is hier een oorzaak voor goede prijzen: voor mooie kwaliteit werd tot 28 cent per kilo betaald. Waspeen was er deze week minder dan voorgaande week. Voor goede kwaliteit legde de handel tot 30 cent per kilo neer. Minder goed gaat het met de prei: een enkele partij ging tot 22 cent per kilo, maar het merendeel bleef hier ver onder. Er was deze week een primeur aan de veiling: de eerste spinazie kwam onder de klok, die 95 cent per kilo opbracht. Het aanbod van witlof wordt nu steeds groter, maar met de prijs gaat het minder goed, want voor de eerste kwaliteit werd maar van 26 tot 30 cent per kilo betaald. Rabarber komt in ruimer hoeveelheden aan de markt en levert van 18 tot 41 cent per bos op. Op de bloemenveiling was er tegen het einde der week een opleving te bespeuren, nadat het enkele dagen minder goed is ge gaan. De tulpen brachten van 52 tot 96 cent per bos op, met een enkel partijtje boven de gulden. Gele narcissen waren weer duur en konden 72 cent per bos opbrengen. Trosnarcissen variëèrden van 27 tot 53 cent per bos. Groter werd weer de vraag naar blauwe druifjes, waarvoor tot 33 cent per bosje werd betaald. Het aanbod van hyacinten is gering, de vraag naar goede kwaliteit is groot en voor gemengde hyacinten had men liefst tot 21 ct. per stuk over. Freesia begint er wat meer te komen; anemonen The Caen zijn er nog weinig en voor de paar aangevoerde bosjes bestaat veel animo. Er waren deze week weinig potplanten; wel kwamen de eerste perkplanten aan de markt. Ook ziet men al weer diverse soor ten heesters en vruchtbomen de klok pas seren. De Castricumse groenteveiling van Vrijdag mocht zich in een goede en ge varieerde aanvoer verheugen en ook hier waren de pijzen veel beter dan Maandag. Op deze veiling werd de eerste rabarber aangevoerd, welke 46 cent per kilo op bracht en voor de schorseneren werd van 22-25 cent betaald. De spruiten a liepen flink omhoog en brachten 84 cent op. De grove spruiten bleven op 31 cent staan. Voor de andere soorten groente kregen de tuinders: prei 13-18, groene kool 10, gele kool 8-9, knolselderij 12 boerenkool 20- 30, witlof 26, sjalotten 6, peen III 4-5yt cent. De toneelvereniging „Havenkwartier", heeft de goede gedachte gehad het toneel stuk „Ghetto" van Herman Heyermans Vrijdagavond in het Kennemer Theater nogmaals voor het voetlicht te brengen. Deze maal waren de baten bestemd voor de Nederlandse Blindenbond en het was zoals de secretaris van de toneelvereni ging, de heer C. Hoeben, in het openings woord constateerde, verheugend dat het Beverwijkse publiek in zo grote getale was opgekomen. Het toneelstuk zelf is reeds bij de eerste opvoering in deze kolommen belicht, reden waarom deze maal het stuk zelf buiten beschouwing blijft. Het publiek heeft de voorstelling met aandacht ge volgd. Tijdens de pauze hield de propagandist van de Nedeiiandse Bindenbond, de heer A. C .v. d. Berg een korte rede. Hij deelde mede dat Nederland het enige land in Europa is dat „als land" niets voor z'n blinden doet. Spreker vertelde verder, dat de blinden geen medelijden vragen doch als mens willen worden behandeld en als zodanig in de maatschappij willen worden opge nomen. Tot besluit van zijn inleiding wekte hij de aanwezigen op, lid of dona teur van de Nederlandse Blindenbond te worden. DERDE OPERATOCHT De Hoogovenbeambtenvereniging „De Gieteling" organiseert Vrijdag 30 Maart haar derde operatocht van dit seisoen. Ook deze maal wordt een bezoek gebracht aan de Stadsschouwbui'g te Amsterdam, waar zal worden opgevoerd de opera „Tosca", gevolgd door het ballet „Jeux D'enfants". Zaterdag 3 Maart Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Geen groter zonde". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het beest met vijf vingers". W. B. Theater, 8 uur: „De wraak van Hakim". Zondag 4 Maart Kennemer Theater, 2.15 uur: „Elephant boy"; 4.30, 7 en 9.15 uur: „Geen groter zonde". Luxor Theater, 2.15 uur: „Cassidy's be schermelinge; 4.30, 7 en 9.15 uur: „Het beest met vijf vingers". W.B. Theater, 2.30 uur: „Guerillastrijders" 4.30 en 8 uur: „De wraak van Hakim". Maandag 5 Maart Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Geen groter zonde". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het beest met vijf vingers". W.B. Theater, 8 uur: „De wraak van Hakim". JAARVERGADERING VARA De afdeling Beverwijk van de VARA zal Dinsdag 6 Maart in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" haar jaarver gadering houden. Op deze vergadering zal de film welke is opgenomen bij het fami liefeest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de VARA worden vertoond. WIE VOETBALT ER ZONDER SCIIOEN? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 17 uur en des Maandags tussen 16 en 18 uur Inlichtin gen te krijgen omtrent de volgende gevon den voorwerpen: een bril met koperen montuur in koker, ceintuur', ladder, ben zinedop, ketting, bankbiljet, een paar voet balschoenen, shawl, bal, kindex-tasje, ko peren sleutel, uitlaat hulpmotor, muntbil jet, een paar sportkousen, armband, hor logeketting, vulpenhouder, vulpotlood, portemonnaie met inhoud, bruin zadel- dekje, groene vulpen, damespolshorloge, kinderkruiwagen, glas van vrachtauto lamp, verschillende wanten en een linnen kinderportemonnaie. Twee honden. JAARVERGADERING S.S.S. Donderdagavond hield de gymnastiek vereniging S.S.S. haar jaarvergadering, welke door voorzitter D. Kierchens werd geleid. Uit het jaarvei'slag van de secre- tar-esse mej. E. Schram bleek dat S.S.S. thans 414 leden telt, juist iets meer dan vorig jaar. Verder werd meegedeeld dat ook in 1950 S.S.S. een behoorlijk bezet jaar heeft gehad. Ook de penningmeester de heer P. Niesten liet in zijn jaarverslag uitkomen dat de financiële positie van S.S.S. nog steeds kerngezond is. Toch werd besloten met het oog op de steeds stijgende kosten de contributies voor dames, heren en oudste meisjes en jongens iets te verhogen. De begroting voor 1951 werd zonder op of aanmerkingen goedge keurd. Deze sloot met een bedrag aan ont vangsten en uitgaven van'/4127. Verder werden wegens bedanken van een tweetal bestuursleden ?.an het bestuur toegevoegd mej. R. Pels en de heer H. Dekker. Ook besloot de vergadering deel te nemen aan een spaarregeling, door de Rijkspostspaar bank daartoe in de gelegenheid gesteld. Hierdoor wordt het mogelijk dat S.S.S. gaat deelnemen aan wedstrijden in verder afgelegen plaatsen. De heer v. Rijn, de technisch leider van de vereniging, hield een korte lezing over de gang van zaken in de verenigingen van vroeger en nu. EERSTELINGEN Aan de bloemenveiling Het Centrum te Beverwijk werden door de heer A. Boo gaard uit Uitgeest de eerste bosjes lelietjes van dalen aangevoerd. ESPERANTISTEN BIJEEN Het district Noordholland van de Bond van Arbeidei's Esperantisten komt Zondag 4 Maart in hötel De Ooievaar bijeen voor de j aarvergadering. BRANDJE Door kortsluiting ontstond een begin van brand in de garage van de heer v. d. G. te Uitgeest. De brandweer was spoedig ter plaatse doch hoefde geen dienst te doen, want de eigenaar had, met behulp van om wonenden, het brandje in de kiem kunnen smoren. KERKDIENSTEN Ned. Hervormde Gem. 10 uur: ds. Can- negieter. Gereformeerde Kerk 10 en 17 uur: ds. Kornet. Hervormde Evang. Ver. 10 uur: ds. v. d. Linde van Amsterdam. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur wordt de Zondagsdienst waargenomen door dr. J. de Jongh, Ko ningin Julianastraat 1. De wijkverpleging is in handen van zus ter Bosdriesz, Torenstraat 29. OPRICHTING AQUARIUMVERENIGING Verschillende aquariumliefhebbei-s in Castricum en Bakkum hebben het plan opgevat een vereniging op te richten. In verband hiermede komt men Donderdag 8 Maart in hötel Egigers bijeen. BUSLIJN WORDT OMGELEGD. Met het oog op de afsluiting van de Kennemerlaan wegens het „rechttrekken" van het voormalige Kennemerplein zal de NZHVM-busdienst enige weken een gewij zigde route volgen. De bus rijdt over de Wijk aan Zeeërweg en de Julianakade en zal, zo deelde de directie der NZH ons mede, „overeenkomstige haltes" krijgen als aan de normale route. „KIJKJE IN DE VISHALLEN" Maandagmiddag 5 Maart wordt in de schooluitzending van de NCRV (14 uur) een reportage gegeven onder de titel „Een kijkje in de vishallen van IJmuiden". Onder auspiciën van de Haarlemse Boek verkopers Vereniging en bij wijze van slot manifestatie van de Boekenweek 1951 heeft Jan Musch gisteravond een voordracht avond gegeven en daarmee stormenderhand de middelbare schooljeugd, voor wie dit evenement in de eei'ste plaats bedoeld was, veroverd. Reeds lang vóór achten was de grote zaal van gebouw St. Bavo tot de laatste plaats bezet met druk pratende en luid ruchtig elkaar begroetende jongelui, maar nauwelijks had Jan Musch hen met de eei' ste sti'ofen van een Lucifer-fragment op zijn gramme Beëlzebub en een extatische Apollyon onthaald of gans het jeugdig audi torium verstomde tot een ademloze aan dacht, waarin zelfs de meegebrachte bon bonzakjes vergeten werden. Opmerkelijk was daarbij dat de machtige slotx-ei uit Lucifer, I, Hooft's précieuze minnedichtjes en Huygens' forse „Scheepspx'aet" nauwe lijks minder geestdriftige reacties uitlok ten dan bijvooi'beeld een boerte van Bre- dero of Poe's beklemmende thriller „Het hai*t dat zichzelf verried", hetgeen bij dit prille publiek wellicht minder op volledig begrip van onze vaderlandse klassieken dan op bewondering van Musch' duivels kunsten van uitbeelding en dictie berust zal hebben. En terecht, want wat. deze altijd jonge nestor van ons toneel ook nu weer met een enkel accent, een simpel handge baar of een lichte stembuiging aan stem mingen en typeringen opriep, dat zal zijn jeugdig auditorium Vondel even nabij ge- bracht hebben als Edgar Allan Poe, Ada- ma van Scheltema, Gezelle of Andex'sen, in wiens Sprookjes Musch' ongeëvenaarde voordrachtskunst ook nu weer haar toppunt bereikte. (Van onze correspondent in Brussel) Ook tijdens deze koude en regenachtige dagen kan het voorkomen, dat men te Brussel op straat door een Engelse dame wordt aangesproken of door een Hollands toerist met de vraag: „The little man?" „Het manneke van de Stoofstraat?" Terwijl de Engelsen het beeld van het naakte „manneke" sedert generaties on veranderd „shocking" vinden, is de eerste indruk van de Nederlander er een van ontgoocheling. Want het 55 centimeter hoge beeldje heeft niets bijzonder aan trekkelijks. De Stoofstraat evenmin. En toch moet men dit beeldje gezien hebben. Anders gelooft niemand dat men in de Belgische, hoofdstad is geweest. Wie echter de kans heeft het blijmoedig spektakel mee te maken, als het manneke wederom een nieuw costuum krijgt, zal zich niet gedupeerd voelen. Steeds wordt een dergelijke ceremonie gepresideex'd door dr. J. van de Meulebroeck, burge meester van Brussel (in de wandeling „Jef Sigaar"), waarbij aan de gasten een glas champagne wordt aangeboden. Een buitengewoxxe verrassing was het toen 't vorig jaar het manneke plotseling x-ode wijn begon te spuiten. Het gebeurde ter gelegenheid van zijn benoeming tot rid der in de Orde der Tastevings. Deze orde van wijnkenners werd in Frankrijk opge richt met het doel, de faam van de Bour gognewijnen te handhaven. De candidaat- leden moeten een twintigtal Bourgogne wijnen, zo op de smaak af, kunnen noe men met hun jaartal. Langzamerhand heeft de orde buitenlandse politici en vooraan staande persoonlijkheden als lid aanvaard. Het was indertijd een koddig gezicht, al de Belgische Tastevin-ridders daar in de Stoofstraat samen te zien, terwijl zij zich voor het manneke verdrongen, dat gx-atis, voor niets, hun bekers met Beaujolais vulde. In de kleren In twee en een halve eeuw heeft het marmeke vier-en-zeventig costuums ge kregen. Deze collectie, die aan de goede zorgen vaix de Brusselse stadsarchivaris is toevex'tx'ouwd en in het Broodhuis op de Gx-ote Markt is ondergebracht, heeft daar om een zekere historische en internatio nale betekenis gekregen, omdat bijna uit alle landen en uit verschillende klassen van de maatschappij costuums werden aangeboden. Volgens een van de „Excel lente Chronijcken" schonk Lodewijk XV, Franse Koning, in 1747 aan het manneke een prachtige, in brokaat uitgevoerde markiezendracht. 's Konings soldeniers hadden het plan opgevat het manneke te roven en door de geste van de koning wex'd, aldus de geschiedenis, een bloedbad met de Brusselse bevolking vermeden. Het manneke heeft in zijn garderobe echter een meerderheid vaix democx-ati- sche costuums: Vlaams trekker, advocaat, verkenner, het tenue van Maurice Che valier, die speciaal naar Brussel kwam om de door hem geschreven „Manneke samba" te zingen, mijnwerker, Inca, In diaan, voetballer, Amerikaanse militaire politie, Frans brigadier en tientallen te- In 1950 werden door de gemeente Haar lem van 9 kunstenaars in totaal 52 werken aangekocht voor een totaal bedrag van f 10.620, waarin door het Rijk voor 75 pro cent werd deelgenomen. Thans profiteren zes kunsteixaax's van de regeling Sociaal- economische hulpverlening aan beeldende kunstenaars. B. en W. van Haarlem hebben aan de raad meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt binnenkort aan de raad een voorstel te doen om de zeven thans gedeeltelijk ge subsidieerde bijzondex'e kleuterscholen het volle subsidie toe te kennen. Het aantal leerlingen bij het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs verhoudt zich thans als 1 tot 2.53. Een aantal px-edikanten van de Her- vox'mde, Doopsgezinde, Remonstrantse, Ge reformeerde, Lutherse, Baptisten en Vrij Evangelische gemeenten alsmede een pas toor van de Oud-Katholieke Kex-k hebben een interkex-kelijk comité gevox'md, dat het initiatief heeft genomen tot een Paulus herdenking in April. Aangenomen wordt, dat het ongeveer in het jaar 51 was toen de apostel Paulus in Macedonië voet aan wal zette. Plet is dus negentien eeuwen geleden, dat het evangelie naar Europa wex'd gebracht. Het is dit feit, dat met de Paulus-herdenking onder de aandacht wordt gebracht. De herdenking wordt Zondag 1 Apx'il geopend met een dienst in de Utrechtse Domkerk, waarvan de voorzitter van de Oecumenische Raad, prof. dr. S. F. IP. J. Berkelbach van der Sprenkel, de leiding heeft. Prof. dr. A. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht der Oud-Katholieke Kerk en prof. dr. H. A. Miskotte uit Leiden zullen spreken over de gang van het evangelie door de wereld van 51 en door de wereld van 1951. Op 4 April spreken in de Nicolaikerk te Utrecht prof. dr. W. J. Koopman over Paulus de mens, dx\ H. Berkhof, rector van het seminarie der Hervoi-mde Kex-k te Driebergen, over Paulus de denker en prof. dr. J. H. Bavink uit Baarn over Pau lus de apostel. Op 6 April wordt in het N.V.-huis een opvoering gegeven van „Genesius" van Henri Ghéon. Dit wex'k, een gedramati seerde vertolking van de ontmoeting der klassieke wereld met het evangelie, wordt gegeven door de speelgroep „De reghte liefde", onder leiding van C. A. Schilp. Tot slot van de herdenking volgt op Dinsdag 17 April een avond voor de univex'sitaix-e gemeenschap. Prof. dr. I-I. Wagenvoort spreekt over „De wereld waar in het evangelie gekomen is en waarin het nu staat". Prof. dr. W. A. P. Smit zal frag menten uit brieven van Paulus voorlezen. Ds. F. Pop, directeur van „Kex-k en We reld" heeft een tekst geschreven welke zal dienen als handleiding voor de middelbax-e en lagere scholen, waar door eigen docen ten aandacht aan de betekenis van Paulus zal worden geschonken. De N.C.R.V. en het Ikor zullen radio-uitzendingen van enkele der gebeurtenissen geven. In verschillende andere plaatsen van ons land worden eveneens voorbereidingen ge troffen voor een herdenking. In Dokkum wordt het oratorium „Paulus" van Men delssohn uitgevoei'd. Het comité dat een herdenking in Grie kenland voorbex-eidt, zal voor de tweede helft van Juli een pelgi'imstocht per schip organisex-en langs dezelfde plaatsexx die Paulus op zijn reizen heeft bezocht. nues van Belgische regimenten. Over het ontstaan van het beeld lopen vijf of zes verschillende legenden. De meest geloofwaardige is misschien wel die van de oox'log tussen de Vlamingen en de Brabanders in de Middeleeuwen. Vlaamse soldaten van de gilden, die tot op de Grote Markt waren doorgedrongen, keken plotseling verwonderd op, toen zij van uit een venster niet met olie of pek, maar met het water van een wakker ventje werden besproeid, hetgeen hun krijgslust een ogenblik in lachlust deed overslaan. Zij zouden daax-na de strijd hebben op gegeven. Enkele jaren geleden installeerde het Oost-Vlaamse stadje Geex-aardsbergen, het bekende sigarencentrum, ook een man neke. Onnodig te zeggen, dat de Brusse laars dit „misbaksel" van de „apekop- pen" uit de provincie met gepaste verach ting verloochenen. Voor het genootschap Nederland-Enge- land heeft professor F. L. Kidner gister- avond in Brinkmann een lezing gehouden over het Amerikaanse onderwijs. De spre ker, die hoogleraar is aan de universiteit van Californië, vestigde er de aandacht op, dat men over dit onderwijs niet kan gene raliseren, aangezien het in alle staten ver schillend is. In het algemeen kan men echter zeggen dat de voor-universitaire op leiding circa 12 jaar duurt. Er gaat daarna een aanzienlijk groter aantal jonge men sen naar de universiteit dan in Europa, een te groot aantal zelfs, ware het niet dat men uitgaat van het px'incipe, dat men beter 10 mensen kan hebben, die de studie later moeten opgeven, dan er één te missen, die v/èl de capaciteiten heeft. Hij vertelde dat men op de Amerikaanse universiteiten streeft naar een synthese tussen spreiding en concentratie van de be langstelling der studenten en de verschil lende vakken. De spreiding, die algemene belangstelling moet wekken, kenmerkt vooral de eerste twee jaren. Het richten op specialisatie geschiedt later. Hoewel de vrijheid van keuze, die de studenten ten aanzien van de te bestuderen vakken heb ben, groter is dan in Europa, hoeft men er allerminst uit af te leiden, dat deze onbe perkt zou zijn. Integendeel. Wat de sociale activiteiten op de univer siteiten aangaat, zei professor Kidner, dat er geen onderscheid bestaat in acceptabel heid tussen de grote groep die de studie zelf geheel of gedeeltelijk bekostigt en de anderen, die er niet voor hoeven te wer ken. Op onze desbetreffende vraag zei pro fessor Kidner, dat hij de rassen-discrimi natie, die in sommige staten ook bij het onderwijs geldt, ten zeerste betreurt cn afkeurt. Hij noemde echter enige voorbeel den, die op een verbetering in deze toe stand wijzen. Voorts antwoordde professor Kidner ons, dat het onderzoek naar „on- Amerikaanse activiteiten" een onderzoek, dat hij in het algemeen als „dwaas maar niet kwaadaardig bedoeld" qualificeerde, inderdaad gevaren in zich herbergt. Hij had echter voldoende vertrouwen in de geestelijke integriteit der Amerikaanse hoge scholen om er zeker van te zijn, dat deze practijken op de lange duur de vrij heid van onderwijs geen schade zullen doen. Ter illustratie vertelde hij, dat de ganse staf van zijn universiteit zeer beslist heeft geweigex'd de „beledigende eed" af te leggen, dat men geen communist is. Universiteiten uit het gehele land betuig den hun sympathie met deze houding. Vrijdagmiddag om half drie reed een Bloemendaler met een vrachtauto, waax'op een gx-ote betonmolen was geplaatst, op de Julianalaan in de richting Overveen. Bij het viaduct van de lijn Haax'lem-Zandvoort stonden twee agenten van politie die de bestuurder waarschuwden, dat het niet mogelijk was onder het viaduct door te rijden. Deze kon echter niet meer sttoppen. De betonmolen kwam in aanraking met het viaduct en viel van de auto. De molen is zwaar beschadigd en het viaduct liep schade op. Mevrouw C. M. Krouwels-Traksel, Haarlems oudste inwoonster, die gisteren onder zo gx-ote belangstelling haar hon derdste verjaardag vierde, ontving een brief van Koningin Juliana waarin deze haar feliciteex'de en de hoop uitsprak, dat mevx-ouw Krouwels in goede gezondheid deze voor haar zo heugelijke dag mocht doorbrengen. Ampenan, pass. 1 Minorca. Amstelvaart, 1 bij Aden. Amstelveen, pass. 1 Ouessant. Alphacca, 26 te Santos. Axeldijk, 26 te Santos. Atlantis (repatriërenden), 1 v. Colombo n. Aden. Algorab. 2 te Antwerpen. Aagtedijk, 1 230 m. ZO. Kp. Sable. Agatha (t), 2 te Tarakan verw. Alblreo, 1 370 m. Z. St. Vincent. Aldabi, 1 450 m. Z. Bahia. Alelta (t), pass. 1 Menado. Aludra, 1 te Pilon. Armllla (t), 2 te Singapore v. Pladju. Arundo, 1 490 m. W.ZW. Lands End. Ball, 1 v. Djakarta. Barendrecht, pass. 2 Recife. Baarn, 1 v. Talcahuano n. Lome. Bacchus, 2 verw. Inagua v. New York. Bloemfontein, 1 360 m. Z. Walvisbaai. Blijdendijk, 1 375 m. W.NW. Flores. Chama, pass. 1 Kreta. Cottica. 1 v. Paramaribo n. Demerara. Caltcx Nederland (t). pass. 1 Kp. de Gata. Corilla (t). 1 200 m. NO. Martinique. Delfland, pass. 1 Kp. Blanco. Delfshaven, 1 275 m. Z.t.W. Palma. Diemerdljk, pass. 1 Vlissingen n. Londen. Eemland, 28 v. Buenos Aires n. Santos. Erinna, pass. 1 Singapore. Ena (t). 1 v. Curacao te Trinidad. Enggano, 1 te Khorramshar. Esso Rotterdam (t). 1 800 m. ZW. Fayal. Friesland, 1 v. New Orleans n. Charleston. Gooiland, pass. 1 Evenaar. Groote Beer. pass. 1 Malta. Gadila. 25 te Curacao v. R'dam. Heemskerk, 1 bij Kp. Leeuwin. Helicon, 23 v. Curacao tc Maracaibo. Hera, 25 te Guantamano baai. Hermes. 28 te Puerto Barrios. Haarlem, 1 250 m. NO. Curagao. Hestia, 1 1000 m. ZW. Fayal. Jupiter, 1 v. R'dam n. Tanger. Kelbergen, pass. 1 Gibraltar. Klipfontein, pass. 1 Bathurst. Kota Baroe, pass. 1 Miami. Kota Inten, 1 300 m. W Anderhalfgraadskanaal. Kertosono, 1 250 m. W. Sabang. Leersum, 1 v. Brownville n. New Orleans. Lissekerk, pass. 2 Ouessant. Laurenskerk, 1 v. Barcelona. Luna. 1 v. Catacolo n. Tunis. Leerdam, 1 450 m. W. Scillies. Leuvekerk, pass. 1 Napels. Lucita (t). pass. 1 Flamborough. Lemsterkerk, 2 te Damman. Lutterkerk, 2 te Dubai. Loenerkerk, 2 verw. R'dam v. Londen. Murena, 1 te Curagao. Myonia, pass. 1 Dahlac eil. Marisa, 1 v. Curagao n. Buenos Aires. Macoma (t), pass. 1 Menado. Malea (t). 3 verw. Curagao v. Londen, Mapia, 1 rede Semarang. Mariekerk, pass. 1 Kp. Daroca. Marken, 1 rede Redondo. Molenkerk, 1 te Bahrein. Maas, 2 anker rede Puerto Cabello. Mijdrecht (t), 2 te Buenos Aires. Nelly repatriërenden 1, 1 210 m. OZO Socotra. Nieuw Amsterdam, 2 te San Juan v. New York. Nestor, pass. 1 Kp. Bougaroni. Nieuw Holland, pass. 1 Barrier Rif. Oranjestad, 2 v. Azoren n. Southampton. Orion, 1 v. Tripoli n. Malta. Oranje Fontein, l te Bremen. Ovula (t). 1 v. Singapore n. Pladju. Ondina (t), 1 700 m. O. Bermuda. Orestes, pass. 1 Kp. San Lorenzo. Parkhaven, pass. 1 Flnisterre. Polydorus, 26 v. Houston te New Orleans. Prins Willem v. Oranje, pass. 1 Lissabon. Prins Willem II. 1 575 m. O. Chesapeake baal. Prins Willem IV. pass. 1 Burlings. Poseidon, 27 v. Turks eil. te New York. Prins Alexander, 2 te Antwerpen v. Hamburg. Prins Joh. W. Friso, 1 620 m. W.NW. Flores. Rotula (t), 1 660 m. O.NO. Sombrero. Ruys, 1 575 m. N.NO. Tristan da Cunha. Rijn, pass. X op Bojador. Sarangan, 1 v. Singapore n. Pinang. Sibajak (emigranten), 1 250 m. W Sharksbai. Slamat, 1 v. Belawan te Kantang. Stentor, pass. 1 Ouessant. Sumatra, X v. Khorramshar n. Bahrein. Snlatlga, 27 te Vancouver. Schledijk. 2 te Mobile. Saroena (t), 1 v. Pladju n. Singapore. Sibigo, 1 v. Balik n. Soerabaja. Singlcep, pass. 1 St. Johns eil. Stan vac Benakat (t), 1 n. Djakarta. Schie, 2 te Maracaibo. Taria, 28 v. Aruba n. Piraeus, verw. 2 pass. Martinique. Tosarl, 28 te Makassar v. New York, Tabian. 1 550 m. O.t.N. Bermuda. Tasman. 2 verw. te Swatow. Teiresias, 1 v. Falmouth te Liverpool. Tjiwangi, 1 v. Hongkong n. Singapore. Tiberius. 2 v. Port of Spain n. Paramaribo. Tibia, 28 v. Kobe n. Osaks. Triton, 25 v. Trinidad n. New York. Uni, 26 v. Puerto Padre te New Orleans. Vulcanus, 1 v. Vathy n. Candia. Veendam, 1 300 m. ZO. Sandyhook. Volendam, 1 250 m. O.ZO. Kp. Sable. Winterswijk, 1 v. R'dam n. Cuba. Willemstad. 2 v. Trinidad n. La Guaira. Willem Ruys. 2 12 u. te Rotterdam v. Djakarta. Westerdam, 1 630 m. O. Kp. Race. Woensdrecht, (t), 375 m. W.NW. Finisterre. Zeeland (ssm), 1 te Stettin. KLEINE VAART Bianca, 2 v. Casablanca te Nantes verw. Bernard, 28 v. Dundee n. Arbroath. Barendsz, 1 v. Huil n. Kingslynn. Birmingham, 2 v. R'dam te Harlingen. Borneo, 27 v. Antwerpen te Preston. Casabianca, 1 v. Casablanca n. Nantes. Citadel, 1 v. Rostock n. Wismar. Caland, 1 te Goole v. R'dam. Dacapo, 1 v. Glassondock te Leixoes. Eban, 28 v. Hayle n. Newport Mon. Elisa, 1 v. Casablanca te Port Lyautey. Eemstroom, 27 te Newport. Ferm, 27 v. Hartepool te Dundee. Hoogland, 1 te Stettin v. Kopenhagen. Import, 1 v. Casablanca n. Sete. Java, 2 v. Waterford n. St. Nazaire. Jo, 27 v. R'dam te Belfast. Matar. 2 v. Cardiff te Rouaan verw. Maraat, 27 v. Middlesbro te Newcastle. Meeuw, 27 v. New Burgh n. Londen. Mulan, 1 te Karlshamn v. Naestved. Patria, 27 v. Weston Point n. Liverpool. Regulus, 26 v. Passage West n. Newhaven. Rolf, 27 v. Blyth n. Gothenburg. Rose Marie, 28 te Casablanca v. Rouaan. Servus, 1 v. Drammen te Kragero. Silvaplana, 1 te Gothenburg n. Malmo. Silvretta, 1 te Rouaan v. Southampton. Unl, 3 v. Cardiff n. Swansea. Urmajo, 1 te Swansea v. Kiel. Veenenburgh, 1 v. Middlesbro n. R'dam. Vivo, pass. 1 Terschellingerbank. Walenburgh, 1 te Bordeaux n. Le Havre. Wickenburgh, 1 v. Casablanca n. Londen. Wilhelmina, pass. 2 Holtenau. ENGELS voor emigratie en examens. Nachtegaallaan 16, IJmuiden-O. Gevraagd: een net FLINK MEISJE van 8.30 tot 4 uur. C. Koster, Linnaeusstraat 3. IJmuiden. Gevraagd: een TWEEDE BEDIENDE voor de brood bakkerij, boven 18 jaar. Aart- sen, Broodbakkerij, Stephen- sonstraat 72-74. Gevraagd net MEISJE boven 18 jaar, goed kunnende ko ken. Café Bi'uinvis. Visse- riiigstraat 1, IJmuiden. ONTHARING door Diather- mie, verw. v. wratten, moe- dervlekk. Vele aanb. H.H. Doktoren. Pijnboomstr. 6, tel. 24402. KAPOKMATRASSEN EN BEDDEN driedelig maken en bijvullen met Storis tijk en damast. Fa. A. v. 't Hoff, Ro- mei'kerkweg 47, Beverwijk. WONINGRUIL gezocht van Dennenstr. naar omg. Zee weg bij Ziekenhuis. Brieven L 2896. WONINGRUIL agb. te Be verwijk, Reguliex'straat 49, voor woning in IJim.-O. liefst nieuwbouw. WONINGRUIL. Gr. boven huis Wilhelminakade voor huis Kennemerlaan, Wijk a, Zeeërweg of IJm.straatweg. Brieven L 2894. WONINGRUIL. Aangeb. wo ning omgev. Watertoren, ka mer, keuken en 3 slaapk. v. grotere woning in IJm.-O. Brieven L 2895. TE KOOP: jongensrijwiel in prima st. 6 a 10 j. f 55, ver stelbare pianokruk en mu- ziektafeltje, samen f 11. Py- thagorasstr. 7, IJm. lp. mod. nw. br. PAN TOFFELS m. bontrand en nw. br. vilten dameshoed. Na 5 uur. IJm.straatweg 57, IJm. DIK VEREN BED f 60 met peluw en divan f 35. Tromp straat 58. Te koop: MOTORBAKFIETS Sachs 98 c.c. Fransens, v. d. Zwaagstraat 18, IJmuiden-O. Te koop agb. Takbes FOTO TOESTEL m. blitzlicht 6x6 De Ruytersti'aat 91, IJm.-O. TE KOOP: mooie lange bruids- of aannemingsjurk 2 x gedragen, Ift. 12 a 13 j. Kastanjestraat 34, IJm.-O. TE KOOP AGB.: geheel re- reviseerde stofzuiger, merk Holland Electx-a, 4 jaar oud, compleet met alle hulpstuk ken. Waalstraat 102. 's Av. tussen 5 en 7 uur. OPL. PEDICURE, Voetkunde Aanvang nieuwe cursus be gin April. Inl. en prosp. Hrl. Kweekschool, KI. Houtweg 39, Tel. 17377. WONINGRUIL. Agb. 2 ka mers m. keuken op le etage, te Haarlem. Gevr. grotere woning in Velsen-IJmuidexx. Brieven L 2898 Doet uw voordeel. Koopt Dinsdag 6 Maart op de uit gebreide markt voor de win kelgalerij Oosterduinweg. Dinsdag 6 Maart v. 9—6 uur voor de winkel galerij Oosterduinweg. komt toch ook? Er komen steeds meer kra men op de markt voor de winkelgalerij. Dat moet u Dinsdag niet verzuimen TE KOOP: pr. 2 pers. veren- bed f 45. merk Haax'd met plaat en pijp f 35, pr. hoogte- zon f 45. Brieven L 2897. Kunt u op de mai'kt voor de Winkelgalerij, Oosterduin weg a.s. Dinsdag v. 9-6 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7