Tsfi De Parijse voorjaarsmoclellen Parijse silhouetten Van revolutie geen sprake De Stilie Wens Vier modellen. S ti u f j es-af d cl i tig Dezelfde lijn Tuinkers Menu voor Maart Sauzen milUETON Ö00R BARBARA CARTLAND v«lia!d uil het Engels ZS' 5? is uit de »«d- ,aTEBDAG3MAART 19 51 Wnnritu ook van sprookjes? Ik wel en i ben ik de jaarlijkse gewoonte ge- E ook ditmaal weer naar de Arts Me- Zm eeweest. Dit is de Parijse tentoon- X"' van huishoudkunsten, waar elk ,'liaar uitzonderlijk inventieve geesten duizenden huisslavinnetjes als xk hun ls-tste snufjes presenteren. Vorig jaar twamen er ruim een millioen Parisiennes Sten maar onder deze massa belangstel- laiden' waren maar weinige enkelingen die Hi hier enig vindsel eigen konden maken, want de prijzen jokken er waarlijk niet om Een meneer die wel erg goed moet kun- m rekenen is tot de conclusie gekomen èat voor een bedrag van 1.200.000 francs - laat ons zeggen een dikke elfduizend widen - een Parisienne haar apparte mentje up to date kan laten maken. En cmdai de heren fabrikanten tenslotte toch «k wel inzien dat die kosten, enfin, nu ja, toch wel een beetje prijzig mogen heten, stellen ze ons een vernuftig systeem van koetaling voor. Als ik het goed begrepen heb. kan je er een half jaar voor uittrekken om dat sommetje op je huishoudboekje uit te sparen. Maar indrukwekkend is de ex- poitie ontegenzeggelijk, op voorwaarde dan dat u, net als ik, van sprookjes houdt. De heren huishoudkunstenaars gingen van de juiste gedachten uit dat de Parijze- naars te klein behuisd zijn. Gezinnen van vijf a zes personen die in een flat van twee kamertjes wonen zijn hier inderdaad geen uitzondering. Daarom was het streven er op gericht met elke vierkante decimeter te woekeren en verder alle huishoudelijke in strumenten die maar even gemist konden worden uit te bannen of met andere appa raten te combineren. Ket systeem van boven-elkander-gebouw- de bedden dat, in alle bescheidenheid, wij zonder de Arts Ménagers ook al lang hadden geadopteerd werd hier dus op brede schaal toegepast. Er zijn hier kinder kamérs die veel lijken op een scheepskajuit; erg knus overigens. Nu is in Parijs een badkamer al een tamelijk hoge luxe, en ook deze waarheid hebben de sprookjes- heren nu erkend. Zelfs het woord badkamer be'oben ze op de index geplaatst. In het vervolg mag alleen nog van „water-ver teld' gesproken worden. In die kamer die je overigens ook maar hebben moet - komt onder meer een wasmachine te staan en een geysertje te hangen, maar het bad blijft weg omdat dat meubel natuur lijk te veel ruimte vereist. Ze stellen daar om een gummi fauteuil voor, die als water dicht wordt gegarandeerd en welke handig in elkaar valt te frommelen. Het hoogte punt van de tentoonstelling wordt overi gens natuurlijk door de keuken gevormd. Keuken? Laat ik zeggen: het culinaire laboratorium. E«n Amerikaanse geleerde heeft op zijn beur' uitgerekend hoeveel kilometers wij huisvrouwen per dag zo wel af plegen te tippelen, van keuken naar eetkamer en vandaar weer naar het slaapvertrek en dan weer naar de huisdeur. Ik ben het getal natuurlijk weer vergeten, maar het cijfer was zo indrukwekkend dat ik met een diep mededogen voor mezelf werd vervuld. Een Amerikaan heeft dus een systeem ontwor pen volgens hetwelk een huishouden vrij wel zonder inspanning of beweging te be smeren is. 'sMorgens zet ;ie je op een tabou- netjegedurende een kwartier in je lab. Niet om te werken natuurlijk, maar eenvoudig om al je machines wat te controleren die «nodige arbeid voor je verrichten gaan. not koken, dat behoef ik natuurlijk niet eens te zeggen, geschiedt allicht electrisch. n in record-tempo. Dat is niets nieuws. --ar er zijn mensen geweest die van oor- neei waren dat sommige spijzen voor hun üetdmg 'flü eenmaal een zekere tijd sud- °e™efden. Een kalkoen bijvoorbeeld Zljn ar°ma, zo vonden ze, wanneer braadstuk al te snel op tafel wilde i L ze grief is nu °p ziin waar- ösgehalte getoetst en erkend geworden. ■l" r Wees niet bang dat die erkenning ons Dit charmante zonnejurkje is er één van het modehuis Carven. Het is van linnen en heeft een ruime aangerimpelde rok, een ingeweven rand, van voren een hoge vlin derachtige strik en van achter een blote rug. U ziet het zelf: van een revolutie of zelfs maar een evolutie is dit jaar op modegebied nauwelijks sprake! De zwierige wijde topper is ook al een ontwerp van Carven. Het opvallendst aan dit wijde manteltje zijn de indrukwekken de zakken, in de vorm van een trapeze geknipt. Ook de zakkleppen vertonen de zelfde geometrische figuur. Het koker- nauwe rokje is onder de topper de enig werkelijk flatteuze dracht. Iets bijzonders is het pakje van Jacques Griffe, dat bij nadere beschouwing geen pakje blijkt, maar een jurk met een jasje er over. Let u eens goed op dat jurkje. Het heeft van voren een rondgesneden los pand, wat typerend is voor de mode 1951. U zult het nog wel vaker tegenkomen. Het nu extra tijd zal gaan kosten. Wanneer uw hennetje, na luttele minuten, uit de electrische oven verschijnt, dan vat u de injectienaald ter hand om het op een speciale plaats een vocht toe te dienen dat zo straks op tafel de gewenste geur ver spreidt. Natuurlijk heeft het ruimteprobleem ook voor de keuken de huishoudartisten een thema ter overdenking geleverd. Een der oplossingen wordt geboden in de vorm van een apparaat waarin liefst vijftien verschil lende instrumenten werden gecombineerd. Ik vraag u! Deze clou van de Salon maalt de koffie, klutst de eieren, slaat het beslag, hakt het vlees, schilt de aardappelen om ze later tot purée te malen, snijdt de groente, perst het fruit, slijpt de messen, poetst het zilver en bovendien de schoenen. De rest is me ontschoten. Is het heerlijk? Het wonder kost niet meer dan elfhonderd guldens. Zo, en nu maar weer even flink aan de slag. De aardappelen moeten nog geschild worden, er staat nog een aardig vaatje van gisteren, de vuilnisemmer moet nog de 180 treden naar beneden worden gesjouwd. Ik houd écht van sprookjes, maar op zijn tijd. Parijs, 26 Februari 1951. ève. korte jasje heeft een iets afstaand schootje, dat de heupen accentueert. De kleur van het pakje is zwart, met als garnering op de jurk een geborduurde rand in wit en felgroen. ARLETTE. Tuinkers, sterkers of bitterkers roe pen deze namen geen herinneringen bij u wakker? Herinneringen aan een kinder hand, die kleine zaadjes strooide in de tuin, in de vorm van letters, waaruit straks in fijn groen de naam van de kleine zaaier op zou schieten? Of een herinne ring aan een schoteltje met een nat fla nellen lapje er op in de vensterbank, waarvan dagen achtereen met een schaar de zelfgekweekte boterhambelegging ge oogst kon worden? Van begin Maart tot Mei zaait men het kruid in de tuin of in een bakje met aarde op het balkon, vrij dicht op rijtjes of in de vorm van naamletters of aardige figu ren. De aarde moet goed vochtig gehouden worden. Ongeveer 3 weken na het zaaien kan men de jonge stengeltjes met het blad reeds gebruiken. Deze worden met een schaar afgeknipt. De tekeningen op deze pagina werden tijdens de Parijse shows gemaakt door mevrouw Falk van een modehuis in Zeist. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Brussels lofsoep 1 liter nat van Brussels lof, aangelengd met water, (kleine stukjes overgebleven Brussels lof), bouillonblokjes, liter (bij na 1 y2 kopje) melk, 40 gr. (ruim 4 eetlepels) bloem, boter of margarine, wat nootmus kaat, zout. De bloem aanmengen met de melk. Het groentenat met water en bouil lonblokjes aan de kook brengen en binden met aangemengde bloem. De soep even doorkoken. Eventueel een restje kleinge sneden groente er aan toevoegen en de soep afmaken met boter of margarine, zout en nootmuskaat. Stamppot rauwe raapstelen met bonen 11/2 a 2 kg aardappelen, 500 gr. raap stelen, 250 gr. (ruim ly2 kopje) witte of bruinen bonen, boter, margarine of vet, zout, (melk). De bonen wassen, weken en gaar koken. De aardappelen schillen, wassen, in stuk ken snijden en opzetten met weinig water en zout. Ze in een goed gesloten pan in 20 minuten gaar koken. De aardappelen snel tot purée stampen, de gewassen en fijngesneden groente, de bonen en boter of margarine of vet er door mengen. Als de stamppot te droog is, er melk of bonennat aan toevoegen. Het gerecht nog even door warmen, doch de groente niet gaar laten worden. Rijstpudding 1 liter melk, 200 gr. (1 1/3 kopje) rijst, iets zout, 80 a 100 gr. ('/2 kopje of meer) suiker (geraspte) citroenschil. De melk aan de koop brengen, de gewas sen rijst en de geraspte of hele citroenschil ën iets zout toevoegen. De melk even goed doorroeren en het gerecht ±1/2 uur heel zacht laten doorkoken (er op letten dat het niet aanzet!). De pudding afmaken met suiker en overdoen in een met koud water omgespoelde puddingvorm. Volop stijl 1951 is dit ensemble van Pierre Balmain. De redingote van code faille valt behalve door zijn kleur meteen op door de merkwaardig geconstrueerde mouwen. Enorm wijd zijn die en bollend "door een lint, halverwege de arm gestrikt. •Het jurkje is eveneens de xjio.eite van het agpkijken waal-d. Het matêriaal is zware 'witte' kant over een onderjurk van ook al weer rode faille. Een met kant overtrokken matelot, in de juiste stand op het hoofd geplaatst, een witte paraplui en witte schoenen maken het ensemble compleet. Dior is de enige man die dit jaar met werkelijk opzienbarende nieuwe dingen komt. Neem bijvoorbeeld deze bolero, door hemzelf „spencer" genoemd. Let u eens op de vorm van de halsuitsnijding. Heeft het geheel niet veel weg van een sleutelgat? Na het hoefijzer-décolleté dus nu het sleutel- De gedachte om in een groot magazijn een bepaald nieuw snufje te demonstreren is niet nieuw. Maar wat wij onlangs in één van de grote warenhuizen in Amsterdam zagen, was toch wel aardig. Men had op één van de bovenverdiepingen een „huis- houd-fair" ingericht. En daar viel men als het ware van. het ene snufje in het andere nieuwigheidje. Sommige van die snufjes, die gedemonstreerd werden, bestaan al enkele jaren, maar om de een of andere reden hebben toch vele huisvrouwen er nog geen kennis van genomen. Bovendien was er een stand van de Huis houdelijke Voorlichting, waar men allerlei aardige en handige brochures kon krijgen over voeding, onder meer over het bereiden van vis, het bewaren van levensmiddelen enzovoort en voorts over motbestrijding, speelgoed, paedagogie en tal van andere onderwerpen. Verder hebben we er gekeken naar een demonstratie met een pansponshouder, de toast geproefd, die gebakken was met een nieuw soort wafelijzer, welk instrument zo is ingericht, dat er geen deeg verloren gaat; we hebben een plastic shaker zijn werk zien doen en de werking van een „pressure" bestudeerd. Waarna bleek, dat het half uurtje, dat wij voor de bezichtiging van deze afdeling hadden uitgetrokken, allang verstreken was. En is dat eigenlijk niet het beste complimentje, dat wij de organisato ren van deze „huishoud-fair" kunnen ma ken? gat-décolleté. De jurk onder het jakje toont de ronde heuplijn, die Dior dit jaar lan ceert. Het rustieke naar voren getrokken hoedje is, evenals de bolero, van steen- grijze ottoman gemaakt. Castillo, de Spaanse ontwerper van het huis Lanvin, heeft deze galajapon ge creëerd. Het materiaal is ijsblauwe kant, met zilverdraad geborduurd. Een split tot aan de knie dient om het lopen mogelijk te maken. Het. schouderbandloos décolleté kan met 'n klein cape-je worden bedekt. Op de rug hangt een grote strik en de twee sle pende losse panden over het kokernauwe rokje zijn typerend voor de wijze waarop Maart, op de kalender de eerste officiële voorjaarsmaand, kan dikwijls nog geen af stand doen van haar wintergarderobe. Naast zonnige brengt ze ons gure en storm achtige dagen! Zo bestaat ook ons Maartmenu nog voor een groot deel uit wintergerechten, ander deels beginnen de eerste voorjaarsgroenten hun intrede in de maaltijden te doen. Jonge malse raapstelen, veldsla, spinazie e.d., welke ons een ruime toevoer van vitamines verzekeren, zijn reeds verkrijgbaar. Met het oog op het dalen van het vitamine-C gehalte der aardappelen (door het lange bewaren) moeten we, als het enigszins kan, van deze verse jonge groenten maar ge bruik maken! Zondag: spruitjes, aardappelen, vleês, (rijstebrij of rijstpudding met appelmoes). Maandag: koolraap, aardappelen, rest vlees en jus. Dinsdag: stamppot rauwe raapstelen met bruine bonen (griesmeelpap). Woensdag: Brussels lof, aardappelen, ei, botersaus (wentelteefjes). Donderdag: Brussels lofsoep, bieten, aardappelen, gebakken bloedworst. Vrijdag: spinaziesla, aardappelen, vis, botersaus (custardvla). Zaterdag: rabarber, aardappelen, gehakt (desgewenst met veel brood aangemaakt). Zure eiersaus (bij gekookte vis, witte bonen). 2 eidooiers, ruim 1 eetlepel bloem, A 1. water, azijn of kruidenazijn, 50 gr. boter of margarine, zout. De eidooiers met iets zout kloppen. Met wat water de bloem aanmengen tot een glad papje en bij de eidooiers'doen. De rest van het water en de azijn toevoegen en alles „au bain Marie" verwarmen tot de massa gebonden is (er is dan geen schuim meer bovenop). De boter er bij kleine stuk jes tegelijk doorkloppen. Stroopsaus (bij gebakken grutjes, gort, trommelkoek). 4 dl. melk, A potje stroop, 25 gr. boter, ruim 2 eetlepels bloem. De boter smelten, de bloem er door roeren en de hete melk er langzaam bij doen en laten doorkoken. De stroop er roerende bij doen en warm opdienen. dit jaar niet aanwezige ruimte wordt ge suggereerd. - r Meer origineel dan mooi vinden wij deze creatie van Schiaparelli. Het materiaal is zware zwarte crêpe en de enorme strik van voren, vervaardigd van wit linnen, waarop geborduurd een zwart motief, schijnt ge ïnspireerd te zijn op de kleding van de Japanse vrouw. Eigenaardig is óók de stijf naar voren gebogen bovenkant van het lijfje, die niet "ten onrechte de naam „plank"-décolleté draagt. Ook hier een split tot aan de knie. IT) wie nog meer?" ik'hun namo«h niet wijzer w°i"dcn indien Michael v®rt,elde- ik zie hen steeds niet allen k°men en het zijn zeker actrices do Irouwen lords. Het zijn werpers' !rP),c W1eri van bankiers, ont- en We avonri"' bergen 2eld hebben gain, Er is ü®r de beste restaurants halve, dat ziitnt pzonde,rs aa" hen, be- horen." «njke mensen" be- 5i°ilnSZ°utal niet kennen." geheel niet m»36 hertogin- Zi-i telt in 't stertje en h=A u Barlow Was een dien- dan L** ma^ niet iets uitge" v?n de riiw arlow zeker niet gorden". mannen van Londen Anne,Z°U Ze'%er zubte mensen hgtenl", zei ^SlTtiok de1' maa*rik ni6t!" de avondjurk aan. Haar schouders leken tegen het zachte groen buitengemeen blank en haar ogen fonkel den onder het schittex;ende haar. Zij zag er werkelijk beeldig uit. Als Sally thuis was geweest, had zij zich zeker zorgen gemaakt Deze zat echter met David in een klein restaurant ergens in Soho. Hij had haar gevraagd hem hier te ontmoeten, het was niet al te ver weg van zijn ziekenhuis. „Ik ben bezorgd Sally", zei David. „Wat is er aan het handje met Marigold?" „Ik weet het niet", zei Sally oprecht. „Zij is veranderd sedert jullie naar Lon den kwamen," ging David voort. „In het begin dacht ik, dat de stad haar veranderd had, maar zij is niet gelukkig, Sally. Dat is het wat mij zorgen baart. Zij is helemaal niet gelukkig." „Ben je er wel helemaal zeker van, dat je niet een beetje overdrijft?", vroeg Sally. „Zij heeft toch een mooie tijd?" „Ja, dat weet ik", en David balde zijn vuisten. „Maar ik kan haar niet geven wat zij allemaal wil". Sally zei niets, maar keek David aan dachtig aan. „Soms denk ik", ging David voort, „dat ik mijn baantje in het ziekenhuis er maar bij neer moest leggen en in zaken moest gaanom geld te verdienen. Ik zou zéker van onderaf kunnen opklimmen tot iets behoox-lijks". „Je bent ongetwijfeld handig", mex-kte Sally op, maar denk je dat het je goed zou doen? Je zult, zeker in de handel, niet ge lukkig woi'den en als jij zélf niet gelukkig bent, kun je het Max-igold ook niet maken." David keek haar aan en zei toen: „Ik heb de kans, Sally, om met Hubex-t Haydn onderzoekingen te gaan vexTichten. Je hebt toch wel eens van hem gehoox-d?" „Natuurlijk", antwoox-dde Sally. „Jij en je vader praatten nauwelijks over iemand andex-s!" David glimlachte. „Je moet weten, dat hij mij gevraagd heeft of ik bij hem in zijn laboratox-ium wil komen wei-ken. En dat is een eer, een gi-ote eei\ Maar hij zal mij zó vasthouden, dat ik bijna geen tijd meer zal hebben Marigold te zien." Sally zocht zox-gvuldig naar haar woor den. „Geloof je niet, David, dat het een goed vooi-stel is? Mai-igold heeft het op 't ogen blik erg moeilijk. Zij moet wennen aan nieuwe omstandigheden en nieuwe vrien den. Ik geloof dat zij „Genoeg heeft van haar oude vrienden", vulde David aan. Sally knikte. „Zoiets is het, maar het zal wel vooi-bij gagn." Zij zwegen een tijdje. „Mijn raad is, David, dat je de uitnodi ging aanneemt. Wij moeten erg trots op jou zijn, dat je zo'n aanbod kreeg". „Als ik aan mijn vader denk, hij wilde altijd zo graag dat ik dokter wei-d. O, Sally, ik wou zo gi-aag, dat ik Maxigold alles kon geven wat haar hartje begeeii. Sally voelde plotseling duidelijk, dat David nooit met Marigold zou ti-ouwen. Nu en dan kon zij in de toekomst blikken met grote zekerheid. Zij wist, dat David Marigold nooit voor zich zou kunnen win nen en dat Marigold nooit op hem verliefd zou woi-den. Maar zij zei niets tegen David. HOOFDSTUK X. Mai-igold legde de laatste hand aan haar kapsel, toen Ben Barlow met zijn grote Mei-cedes Benz voorreed. Mijnheer Jax-vis x-iep naar boven dat de heer Barlow er was, waax-op Marigold naar beneden rende, zich afvx-agende, wat Ben zou denken van de saaie en onaantrekkelijke hall. En om dat zij zich voor haar woning wat schaam de, voelde zij er ook niets voor hem te vragen boven te komen. Hij was een grote, vrij donkere, jonge man met een vrij laag voox-hoofd en te dicht bij elkaar staande ogen, iemand vol levenslust, die van alles kon genieten en van iedereen houden en toch geen echt fuifnummer genoemd mocht worden. Ex- was iets ontwapenends in zijn optreden. Bax-low had vele vx-ienden, maar talx-ijke van die vx-iendschappen waren van zeer kox-te duur. Al met al was zijn x-eputatie niet al te best en Marigold zou zeker ge aarzeld hebben hem aan haar vader voor te stellen. „Zo, lieve kind, je ziet er bepaald duur uit vanavond", was de begroeting van Ben Barlow. „Dank je wel, Ben. Ik heb een spik splinternieuwe jurk aan, en ik hoop, dat de avond het waax-d is!" „Daar mag je je leven om vexnvedden!" Hij hielp haar in de wagen en reed enige ogenblikken later met vrij grote snelheid weg. „Wie komen er vanavond feitelijk?", vx-oeg Max-igold. „O, een paar vx-ienden." Max-igold, die zijn gezegdes kende, was daax-om niet verbaasd in het restaurant een tafel te vinden, gedekt voor dex-tig mensen, en te hox-en, dat er later nog meer gasten, zouden komen. Verschillende van Beixs gasten wachtten al op hem in de bax*. Marigold keek hen even aan, en haar hart kromp bijna ineen, ondanks haar wens tot de „uitgaande we reld" te behoren. Tot op zekere hoogte konden de mamxen er mee door. Allen hadden iets met paax-deixrennen te maken. De vrouwen waren echter geheel anders Marigold had al enige keren met Ben geluncht en zij had toen de indruk gekre- gn, dat zijn smaak wat vrouwen betx-of nu niet bepaald te bewonderen viel, maar vanavond wax-en zij erger dan ooit. Hun gezichten waren hard en hun kleding en verschijning uitdagend. Glinstex-ende ju welen, dure orchideeën, bloedx-ode nagels. Max-igold voelde, dat zij vijandig wex-d op genomen. Zij was nieuw, onbekeixd en mooi, zij was gevaax-lijk voor hen. Ben stelde haar voor en Marigold moest inwendig lachen om hun namen. Zij had den te veel px-etenties: Gloria de Vere, Cynthia Clax-emoixt, Desirée Doncaster. Alles was te veel berekend en toonde dui delijk de smaak van de eigenax-essen van die fi-aaie namen. „Nu, laten wij aan tafel gaan", zei Ben, nadat zij iets gedx-onken hadden. Marigold had slechts aan haar glas genipt. Zij dromden naar het restaux-ant. De band speelde een rumba en een van Bens gasten maakte in zijxx eentje enkele dans passen. Het leek Max-igold, dat iedei-een naar heix keek, dat iedex-een opgehouden had met eten om hen aan te staren. Zij px-ees zich gelukkig, dat niemand haar kende! Zij had er geen idee van, hoe zij ver schilde van de andere vrouwelijke gasten van Beix in haar zacht groene avoixdjux*k en met haar natuux-lijk glanzend haar. „Kom rechts van mij zitten, Marigold", zei Ben Bax-low en Marigold voelde de afgixnst van de anderen. Aan Bens linkex-kant zat eenbijzonder duur uitziende blonde vrouw, het lange haar hoog opgemaakt. Haar armen waren als het wax-e beladen met juwelen en in haar oren dx-oeg zij robijnen, evenals op haar diep gedecolleteerde jux-k. „Je hebt Laura toch wel eens ontmoet?", introduceerde Ben haar. Het blondje knikte stijfjes en zag klaar blijkelijk opzettelijk Marigolds vriendelijk uitgéstóken hand niet. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 9