Problemen die gerezen zijn door de groei van Velsen en Beverwijk Generaal Kruis had andere denkbeelden over de legeropbouw dan de regering -De radio geeft Vrijdag Haarlemse chemigraaf ziet zijn energie beloond PANDA EN DE MEESTER-OUBHEIDKUNDIGE Wereldni teuws SÏS« ?°r West-Duit^nd t DONDERDAG 8 MAART 1951 Minister s9 Jacob zet uiteen waarom de chef Staf uit zijn functie werd ontheven Generaal-majoor J. G.Warringa souschef van de generale staf Aanvullingsgroep Korea- vrijwilligers vertrokken Bruckner en Diepenbrock Kruideniers niet eens metwijzi van suikervoorziening Op vragen van het Tweede Kamerlid dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.) over de ontheffing uit zijn functie van chef van de generale staf van generaal mr. H. J. Kruis heeft de minister van Oorlog ge antwoord, dat het ten tijde van zijn ambts aanvaarding in October de minister bekend was, dat in en buiten het parlement ernsti ge twijfel werd uitgesproken over de vraag, of de leiding van de generale staf voldoen de voor haar taak berekend was. Bij de behandeling van-de begroting 1950 is deze twijfel duidelijk tot uitdrukking ge komen. De minister heeft zich toen voor genomen eerst een eigen oordeel te vor men, alvorens een eventuele wijziging voor te stellen in de hoogste legerleiding. Uiter aard heeft hij zich bij zijn oordeelvorming niet geheel los kunnen maken van hetgeen vóór zijn ambtsaanvaarding was geschied. Reeds in de maand van zijn ambtsaan vaarding bleek hem, dat de toestand, voor wat betreft de encadrering en de materiële uitrusting van de juist wederom onder de wapenen geroepen lichting 1949-11 onbe vredigend moest worden genoemd, zodat voor de minister de vraag gerechtvaardigd was, of bij het maken van de plannen voor de wederoproeping niet te optimistisch door de generale staf werd geadviseerd en ge handeld. Met deze ervaring moet het duidelijk zijn, aldus de minister, dat tegen het einde van 1950 bij hem bezorgdheid begon te ontstaan of de chef van de generale staf naast zijn onbetwistbaar grote ervaring en kunde in het overleg op militair gebied met andere mogendheden, dus in het kader dei- Westelijke Unie en van het Atlantisch Pact, wel alle eigenschappen bezat, nodig om hier te lande te verwezenlijken waartoe Nederland zich verplicht had. Programma voor de legeropbouw Nadat in de loop van December omtrent hetgeen te doen stond in 1951 intern over leg was gepleegd, waarbij soms verschil van inzicht bestond, onder meer over de duur der eerste oefening, en waarbij de mi nister zich op het standpunt stelde, dat men er voor diende te waken verder te willen springen dan de polsstok lang was, kon eind December toch in overeenstemming met de toenmalige chef van de generale staf een programma voor de landmacht voor 1951 worden opgesteld. Dit omvatte in de eerste plaats herhalingsoefeningen voor allen, die in Indonesië en Nederland onder de wapenen zijn geweest van 1945 tot 1949. Uit deze mankracht kunnen en moeten worden gevormd 5 brigades en 27 territoriale bataljons. (Eén divisie is drie brigades). Hierbij zal een nieuwe Ameri kaanse indeling der troepen worden toe gepast. Helaas kan dit jaar nog geen vol ledige Amerikaanse bewapening worden uitgereikt. Voorts zullen de opleidingen der jonge lichtingen versterkt en verbeterd dienen te worden. Tenslotte dient de mobilisatievoorberei ding met man en macht te worden aange pakt. De uitvoering van dit programma ge doogt geen uitstel. In de Eerste Kamer heeft de minister op 29 November gezegd, dat de tijd voorbij was van het steeds weer nieuwe plannen maken en dat thans met straffe hand de uitvoering dient te worden verwezenlijkt van het aanvaarde plan. Hij blijft deze me ning toegedaan en moet er op kunnen re kenen, dat de legerautoriteiten hem in de uitvoering zijner voornemens naar beste vermogen steunen. Diep teleurstellend was het daarom voor hem te moeten ervaren, dat hij, die ver antwoordelijk was voor de leiding van de generale staf, nauwelijks veertien dagen nadat de regering het rooster van werk zaamheden voor de Koninklijke Landmacht in 1951 had goedgekeurd, op eigen gezag naar buiten propaganda maakte voor een geheel ander denkbeeld, namelijk het on verwijld vormen van één parate divisie. Afgezien van het feit, dat zulks geheel inging tegen het vastgesteld beleid, zou dit denkbeeld neerkomen op een gedurende een aanzienlijk langere termijn onder de wapenen roepen van een deel der uit In donesië teruggekeerde troepen, niettegen staande de tekorten in de bewapening. Het zou ten koste gaan van een snelle opbouw van het leger en slechts mogelijk zijn door roofbouw te plegen op het kader, belast met de oefening van de jonge lichtingen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Alt en piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgel en zang. 12.00 Orgel en viool. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws., 13.20 Metropole orkest. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamerorkest. 14.50 Boekenschouw. 15.10 Platen. 15.35 Her sengymnastiek. 16.00 Platen. 16.30 Voor kin deren. 17.00 Film. 17.20 Causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 10.15 Prijzen- praatje. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Viool en piano. 20.35 Neutraliteit. 21.00 Populaire me lodieën. 21.30 Aethèrforum. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor zie ken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.30 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo. 13.45 Platen. 14.00 Tuinbouwpraatje. 14.15 Platen. 15.00 Voordracht. 15.20 Kamer muziek. 16.00 Platen. 16.15 Harp. 16.40 Voor dracht. 17.00 Platen. 17.30 Friese uitzending. 17.45 Volksmelodieën 18.00 Maandoverzicht Koninklijke Marine. 18.10 Platën. 18.30 Cau serie. 18.45 Vocaal kwartet. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest. 21.25 Techniek en wetenschap. 21.45 Orgel. 22.00 De levende Kerk. 22.15 Alt, cello en piano. 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00, 14.25 en 14.30 Platen. 14.45 Schoolradio. 15.45, 16.10 en 16.15 Platen. 16.30 Europa treedt aan. 17.00 Nieuws. 17.10 Muzikale kroniek. 18.10 Voor dracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Film. 19.50 Feuilleton. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 22.45 en 23.05—24.00 Platen. Dit alles zou bovendien gepaard moeten gaan met de afkondiging van een noodtoe stand, met een zeer ruime vorderingsbe voegdheid voor de militaire overheid, ten einde zodoende in de tekortkomingen te kunnen voorzien en de legering te verzeke ren. Het was aan de chefs van staven be kend, dat de minister de politieke wereld situatie van dat ogenblik niet zo beoordeel de, dat hij bereid was de verantwoordelijk heid te dragen voor deze diep ingrijpende maatregelen. Op grond van liet te groot verschil van instelling kwam hij tot de overtuiging, dat het landsbelang er mede gediend zou zijn de opbouw der landstrijdkrachten, waar voor de plannen thans zo ver zijn uitge werkt, dat met de toegezegde buitenland se steun na goedkeuring door de volks vertegenwoordiging snelle verwezenlijking daarvan mogelijk is, te beginnen met een nieuwe functionaris, van wie mocht wor den verwacht, dat geen principiële ver schillen van inzicht met de minister het grote werk van de legeropbouw zullen be lemmeren of in gevaar brengen. Alvorens de ambtsopvolger van generaal Kruis voor benoeming voor te dragen, heeft de minister zich ervan overtuigd, dat deze bereid was zich bij de uitoefening van zijn zeer zware functie niet te begeven op het buiten zijn eigenlijke militaire werk zaamheid liggende terrein der openbare voorlichting. De kolonel van de generale staf J. G. Warringa is met ingang van 1 April be vorderd tot generaal-majoor en benoemd tot souschef van de generale staf. Kolonel J. G. Warringa werd op 6 Mei 1899 te 's-Hertogenbosch geboren. Na ge plaatst te zijn bij het instructie-bataljon te Kampen werd hij op 17 September 1921 benoemd tot tweede luitenant bij 14 R.I. Vier jaar later volgde zijn bevordering tot eerste luitenant. In November 1927 werd hij benoemd tot leraar aan de school voor verlofsofficieren der infanterie (S.V.O.I.). In 1934 volgde hij de cursus aan de Hogere Krijgsschool. In Maart 1938 werd hij bevorderd tot ka pitein en op 1 November van dat jaar te werk gesteld op het hoofdkwartier van de generale staf. Na zijn terugkeer uit krijgsgevangen schap was kapitein Warringa in de rang van majoor wederom werkzaam op het hoofdkwartier van de generale staf. Op 15 October 1946 werd hij in de rang van luitenant-kolonel benoemd tot hoofd van de afdeling A 5 van het ministerie van oorlog. Na korte tijd te zijn opgetreden als chef van de staf van de bevelhebber in het Eerste militaire gewest, werd hij in No vember 1948 belast met de functie van hoofd van de sectie G 2 (thans G 1) van het hoofdkwartier van de generale staf. Op 1 Mei 1949 werd hij bevorderd tot kolonel. Er is te weinig grond om volledig te voldoen aan de behoeften van industrie en woningbouw Het Pensioenfonds der N.Z.H.V.M. zal op 17 Maart 25 jaren bestaan. Dit feit zal worden herdacht in een bijeenkomst, welke Zaterdagmiddag 17 Maart wordt gehouden. Toen bij de bevrijding het gemeente bestuur van Velsen voor de noodzakelijk heid stond plannen te maken voor de her bouw, werd ingezien dat niet volstaan kon worden met de vervanging (en verbete ring) van alles wat in de oorlogsjaren ver loren ging, maar dat ook rekening gehou den moest worden met een uitbreiding der industrie en een daarmee samenhangende uitbreiding van het aantal inwoners. In 1947 werden de basis-uitbreidings plannen (grondslagen voor de toekomstige ruimtelijke ordening) gepubliceerd. Velsen telde toen 48.800 inwoners, gerekend werd dat dit aantal zoii toenemen tot 67.000, een schatting die gegrond was op de toekom stige ontwikkeling van de voornaamste be- staansbronnen, voor zover die toen bekend waren. In het plan werd bezuiden het Noordzee kanaal 240 ha industrie-terrein geprojec teerd en benoorden 335 ha. Ds. Ph. P. Meerburg, Nederlands Hervormd predikant te Maastricht, die benoemd is tot leger-predikant bij het Nederlandse troepencontingent op Korea als opvolger van de gesneuvelde ds. Timens, is Woensdagavond per vliegtuig van Schiphol naar het Verre Oosten vertrokken. Hier passeert dominee Meerburg de controle in de Amsterdamse-luchthaven. Gisteravond zijn met de Constellation Vlaardingen van de K.L.M. de nieuwe leger-predikant kapitein Ph. P. Meerburg en een aanvullingsgroep van achttien man voor het Nederlandse Detachement Ver enigde Naties naar Korea vèrtrókken. De reis gaat via Bawgkok-en Hongkong naar Tokio. De groep,die bestaat uit specialisten (verbindingsdienst, monteurs, infanterie en hospitaalsoldaten) zullen de open gevallen plaatsen in het Nederlandse detachement gaan bezetten. De 30-jarige veldprediker, die sedert 1947 Nederlands Hervormd predikant te Maas tricht is, was optimistisch en vol goede moed. Ds. Meerburg is in 1946 veldprediker geweest in Eindhoven en Maastricht. Hij is voornemens het contact met zijn ge meente in de Limburgse hoofdstad te blij ven onderhouden. ,,Na één jaar", zo ver telde hij, „heb ik recht om te worden afgelost, maar of ik hiervan gebruik zal maken kan ik nu nog niet zeggen". Bij het vertrek was ook de weduwe van de gesneuvelde commandant van het deta chement, mevrouw Den Ouden, aanwezig. Zij onderhield zich geruime tijd met de vertrekkende militairen en deelde aan hen sigaretten uit. Onder de luifel van de vertrekhal werden de mannen namens de minister van Oor log en de chef van de Generale Staf toe gesproken door generaal-majoor B. A. Sjoersma. Hij zei onder meer dat deze eerste aanvulling voor het detachement van grote betekenis is. „Het verheugt mij, dat NIEUWE DIRECTEUR VAN PUBLIEKE WERKEN TE AMSTERDAM De gemeenteraad van Amsterdam heeft met algemene stemmen benoemd tot direc teur van de Gemeentelijke Dienst der Pu blieke Werken, in de vacature jhr. ir. J. E. van Heemskerck van Beest, ir. J. W. Clerx, sinds 1947 stadsingenieur van de hoofdstad. Aan ir. Heemskerck van Beest werd op zijn verzoek met ingang van 1 April eervol ontslag verleend. u allen zich zo spontaan hebt gegeven", al dus de generaal, die voorts de hoop uit sprak, dat de militairen zich als goede vaderlanders zouden gedragen in de strijd op Korea, die van zo'n groot belang is voor alle vrijheidslievende naties. Tot slot wenste hij hun allen een goede reis en behouden thuiskomst toe. De hoofdlegerpredikant, kolonel A. W. de Kluis was bij het vertrek der Korea- vrijwiiligers aanwezig. Ds. Meerburg werd uitgeleide gedaan door zijn echtgenote en zijn zoontje. Toen in 1949 de Planologische Dienst voor Noordholland een schatting maakte over de toekomstige bevolking kwamen de vol gende ramingen uit de bus: in 1960 68.967; 1970: 78.367. Dus alweer hoger. Voor Beverwijk, dat in 1949 27.600 in woners had, waren de remingen voor 1960: 50.709 en voor 1970: 58.709. Toen wij in Augustus een onderhoud hadden met de heer W. F. Visser, wet houder van Openbare Werken te Velsen, vond deze het niet gewaagd te voorspellen, dat Velsen en Beverwijk eens te zamen 200.000 inwoners zouden tellen. Toen wa ren namelijk bijzonderheden bekend ge worden over nieuwe uitbreidingsplannen van de Hoogovens. In „Forum", maandblad voor architec tuur en gebonden kunsten, vinden wij nadere gegevens over deze uitbreiding. Daarin wordt vermeld, dat het Hoogoven complex met 500 ha moet worden uitge breid, wat ten gevolge zal hebben dat daar dan in de toekomst niet 10.000 maar 20.000 arbeiders zullen werken. Deze primaire industrie veroorzaakt onvermijdelijk plaatselijke secondaire industrie, welke naar schatting 100 ha zal vorderen. Ook i hier zullen zeker 10.000 man werken. In totaal zal dus, boven hetgeen reeds in de uitbreidingsplannen is ge reserveerd, ruimte geschapen moeten worden voor 600 ha industriegebied, 600 ha aan woonwijken, benevens 200 ha voo!' bijbehorende terreinen, na melijk recreatie en verkeer. Het is duidelijk dat Velsen binnen zijn grenzen deze aderlating van 1400 ha niet meer verdraagt. Een week geleden deelden wij reeds mede, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting een werkcommissie heeft geïnstalleerd die als eerste opdracht heeft de regering te adviseren over de wijzee waarop een oplossing gezocht kan worden voor de problemen van de IJmond (waai-- toe behalve Velsen ook Beverwijk en in zekere zin ook het aangrenzende Heems kerk gerekend worden). De secretaris dezer commissie, mr. J. Vink, directeur van het Nationale Plan, verzekerde ons, dat de problemen, waar voor de commissie een oplossing moet Belangrijke vinding op lithogebied wordt in praktijk gebracht Toen wij in de zomer van het,vorige jaar berichtten, dat de Haarlemse chemigraaf de heer P. Regter na negen maanden ex perimenteren een procédé had gevonden om multilith- en rotoprintplaten te ver vaardigen, had deze vernuftige Haarlem mer nog niet de middelen om zijn inder daad belangrijke vinding in praktijk te brengen. Maar inmiddels zijn er nogmaals zes maanden verstreken en in die tijd heeft de heer Regter niet stil gezeten. Zijn energie zag hij gisteren ruim schoots beloond, toen hij in een werkplaats aan de Caeciliasteeg zijn zelf ontworpen machinerie, waarmee een gevoelige korn- laag op aluminiumplaten gebracht wordt, in gebruik kon nemen. De oplossing van dat probleem vormt de kern van het pro cédé. De heer Regter laat carboburundum (een slijplaag) op zodanige wijze door een stelsel van buizen, ketels en retorten circu leren, dat hij in de „spuitkast" een neerslag verkrijgt, dat juist de gewenste intensiteit heeft om de aluminiumplaten van de korn- iaag, die voor de reproductie van druk- en typewerk noodzakelijk is, te voorzien. De heer Regter kan, zittende op zijn „or- gelbank" voor het venster in de spuitkast, waardoor hij kan zien of de kornlaag reeds de gewenste dofheid heeft verkregen, met enkele handgrepen de gehele apparatuur bedienen. Er zijn in Nederland ongeveer achthon derd copiëerinrichtingen die bij de vinding van de heer Regter belang hebben. Tot dus ver waren deze aangewezen op Ameri kaanse en Engelse import, zodat thans een belangrijke deviezenbesparing mogelijk wordt. De heer Regter levert echter niet in het klein: hij heeft zijn gehele productie aan een Haagse groothandel verkocht. De alu miniumplaten betrekt hij uit Zwitserland en om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, heeft hij er maar vast vijftigduizend in voorraad genomen. Ook andere deskundigen hebben gepoogd „het geheim van de smid" te vinden, doch zij zijn daar niet in geslaagd. De heer Regter verkreeg een certificaat van het Technisch Natuurwetenschappelijk Onderzoek (T.N.O.). HUDDERSFIELD TOWN—SUNDERLAND 34. In de eerste divisie van de Engelse league werd gespeeld de wedstrijd Hudders- field TownSunderland. De bezoekers won nen met 43. 16. „En thans niet langer getalmd! Voort, voort! Op, naar een der grootste ontdek kingen van onze eeuw!" riep Joris Goed- bloed opgewekt, terwijl hij naast Panda in de auto sprong. „Wij moeten deze bouw vallen gaan ontdekken, voordat zij geheel tot stof vergaan zijn. Merken niet reeds mijn klassieke leermeesters op: Panta rei? In het aangezicht van hun schitterend voorbeeld roep ik nu: Panda rij!" Panda sloeg de motor aan, maar voordat zij weg konden rijden hoorden zij nog Jolliepop's bezorgde stem: „Gij weet dus gewis, dat gij mijn behulpzame hand niet van node zult hebben op dit uitstapje?" „Neen, neen, mijn brave!", riep Joris. „Er moet toch iémand thuis blijven om de nagekomen rekeningen te betalen? Blijf dus!" En daar gingen zij dan. Toen zij eenmaal lustig over de weg snorden, zei Panda opgewekt: „Eigenlijk vind ik hel óók wel eens prettig om er zonder Jolliepop op rat te gaan. Hij is een aardige bediende, maar soms ver veelt hij me wel eens„Gij spreekt daar een waar woord, baaske!", viel Joris bij. „Ik twijfel niet aan zijn brave inborst, maar zijn sukkelige, monkelende aanwezig heid is storend voor ons, meer beschaafden, die elkander zo gaarne intellectuele kwink slagen toewerpen! Hij mist bovendien die fijne, wetenschappelijke geest, die liefde voor leerzame boeken en geschriften, die wij op onze tocht zo zeer van node zullen hebben.Maar in dat laatste vergiste Joris zich toch, want toen Jolliepop alleen in het huis achter bleef, begaf hij zich naar een zolderverlrck waar hij vele boeken bewaarde, en daar verdiepte hij zich in een nauwgezette studie. „Hm zeer vreemdsoortig!", mompelde hij na enige lijd. „Ik heb nu het hele Academisch Jaar boek doorgewerkt, maar er wordt nérgens een professor doctor J. Goedbloed vermeld! Laat ik thans mijn aandacht eens wijden aan de Almanak van de Adel, en zien, of ik daarin een baron van Matyertus kan vinden. trachten te zoeken, zeer moeilijk zijn. Het staat namelijk wel vast, dat er niet vol doende grond beschikbaar is om volledig te voldoen aan de eisen van de industrie en van de woningbouw beide. Er zal dus een afweging van de beide belangen moeten plaats hebben, waarbij gestreefd moet worden naar het vinden van een compro mis. Daarbij zullen Velsen en Beverwijk als één gebied gezien moeten worden. Men moet daarbij niet alleen rekening houden met de belangen van de industrie, maar ook met verschillende andere belangen, zoals daar zijn de land- en tuinbouw. Bo vendien geldt de omstandigheid dat men gauw het wingebied der duinwaterleiding nadert, als men de uitbreiding der ge meente te veel naar het Westen zou willen zoeken. Onderzoek heeft aangetoond, dat aanstel ling van éérf man op de Hoogovens, mee brengt werk voor één andere arbeider in andere bedrijven. Indien beide een vrouw en twee kinderen hebben, wil het zeggen, dat aanstelling van één werkman op de Hoogovens nodig maakt, dat er een woon ruimte komt voor acht mensen. Wethouder Visser deelde ons indertijd reeds mee, dat de gemeenten Velsen en Beverwijk thans werken aan de samenstel ling van een gezamenlijk uitbreidingsplan. Daaraan kunnen wij nog toevoegen dat er ook twee gewestelijke uitbreidingsplannen in de maak zijn. Een voor de IJmond- Noord (omvattende dus behalve Velsen- Noord en Beverwijk ook de daarbij aan sluitende gemeenten) en een voor Zuid- Kennemerland, waaronder het deel van Velsen valt bezuiden het Noordzeekanaal. Ir. P. K. van Meurs, directeur van de Planologische Dienst, was overtuigd, dat in Velsen-Zuid nog een groot aantal woningen gebouwd zal kunnen worden, maar als men met de bebouwing te veel naar het Zuiden gaat, zou dit betekenen aantasting der dui nen. Dit heeft nadelen, want er is voor Haarlem en Amsterdam nog steeds be hoefte aan meer recreatie-terreinen. Door d'e openstelling der Kennemer Duinen is nog niet volledig aan de wensen voldaan. Bovendien zijn er bezwaren verbonden aan de omstandigheid om te veel arbeiders die in Velsen-Noord werken in Velsen-Zuid te laten wonen. De bruggen over de sluizen hebben immers een beperkte capaciteit. Ook al wordt de tunnel gebouwd, dan zullen voetgangers en fietsers op de pon ten aangewezen blijven, tenzij dat men autobussen voor het vervoer zou in schakelen. „Wat de tunnel aangaat verwachtte ir. Van Meurs, dat de bouw zal doorgaan, ook al zijn er financiële moeilijkheden. Men moet de tunnelbouw evenwel als één ge heel zien met de uitbreiding der Hoogovens en de verdere industrialisatie aan de IJ mond. De Rijkswaterstaat werkt hard aan de verdere uitwerking der plannen, zodat ik vertrouw dat wij over vijf .jaar de tun nel inderdaad in gebruik kunnen nemen". Voorjaarsconcert Koninklijk Mannenkoor „Caecllia" Een bijzondere sfeer werd Woensdag avond gewekt op het voorjaarsconcert van het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia". Directeur Nico Hoogerwerf had met zijn stevig bezet ensemble een programma voor bereid, bestaande uit composities van An ton Bruckner en Alphons Diepenbrock, muziek met een hymnische kracht, die uit een sterke potentie opwelt. In enkele dezer nummers kwam het orgel (bespeeld door Albert de Klerk) zijn stemmen met die van het koor paren. Dat werd een prachtig geheel. Het bracht een verrassend effect toen in Bruckner's „Trösterin Musik" na een halve strofe a capella-zang het orgel onverwacht met kracht inviel, zonder kans echter het sterke tutti van het'zeer zuiver zingende koor te overvleugelen. In het „Tantum ergo" en het „Veni Crea tor" van Diepenbrock was het aangenaam de twee elementen, koor en orgel, naast en met elkaar hun krachten te horen geven tot het bereiken van een bezield ensemble vol leven en beweging en fijne nuances. De schoonheid van het geheel mocht ons ech ter niet doof maken voor een paar zwak kere plekken in het koor, die nog niet ge heel uit de verf waren. Maar men kon dit vergeten bij het extatische slot van het „Veni Creator". Zonder begeleiding werd „Der Abendhimmel" van Bruckner gezon gen, een mooi stuk voor mannenkoor dat bijzonder fraai klonk. Maar het mooiste staaltje van gedragen samenzang bereikte Hoogerwerf met zijn koor in het door hem bewerkte „Ave Regina" van Bruckner, dat haast de vlotheid kreeg van een meerstem mig gezette gregoriaanse melodie. Ongemeen was op dit concert de mede werking van Schoorl's Gemengd Koor, on der leiding van Coi-nelis Jonker. Het is een ensemble dat buiten kijf kwaliteiten bezit, waarvan het bijzonder blijken gaf in „Christus is opgestanden" van Diepen brock. Het heeft vooral een mooie sopraan vleugel. De alten zingen echter doorgaans te laag op de keel met het onvermijdelijk gevolg van een te zeer doordringende klank, waardoor zij een gevaar vormen voor het toonpeil. Een aardige intentie van de dirigent was het zijn koor te laten inzingen met een mooie canon van Clemens non papa. Het kon echter niet verhinderen, dat „Adora- mus" van Clemens en „Ave Verum" van Mozart nog niet tot volledig evenwicht kwamen; de open klanken van het Latijn stonden het versmeltingsproces nogal in de weg. Beter voelde men zich thuis in de Hollandse koorwerken van Roeske („Troost") en van Bonset („Waterlelie"). Doch het was vooral met het Paaslied van Diepenbrock, dat Cornelis Jonker en zijn koor een beurt maakten, die naast de an dere mooie dingen van het programma met ere vermeld mag worden. De avond werd geopend met orgelspel: de Fantasie in f van Mozart, oorspronke lijk bestemd voor een mechanisch instru ment, maar gelukkig behouden in een virtuose bewerking voor orgel, die er de buitengewone schoonheid van openbaart. Het werk klinkt voortreffelijk op ons Cavaillé Coll-orgel. Dat dit ook het geval is met de brillante „Sonata Eroica" van Joseph Jongen, die we na de pauze te horen kregen, hoeft ons niet te verwonderen. De componist heeft het geconcipieerd op het orgel van het Conservatorium te Brussel, waarvan hij indertijd de directeur was. Dit instrument iok van Cavaillé Coll be zit nagenoeg dezelfde registratie en het zelfde klankkarakter als ons Paleis-orgel. JOS. DE KLERK. ït 2000 politik. vTond."De""koreaneneJ?5 een school voor een protesfafs^' Zij sloten de hekken Deze kreeg versterking hekken en dreef de demon?0*6"18 4 charges uiteen. Acht naar een politiepost meegeS> post werd spoedig daarop C?' Koreanen bestormd. Tension, Politie de orde te herstellen 4 Invasie. Grote zwermen snrinU Woensdag in Israel boven dï de Jordaan waargenomen 2?* dat zij afkomstig zijn uit mannen uit het bedfeigïe 2?'Vti deel aan de strijd tegen de%?> Het Israëlische ministerie v n bouw heeft verklaard, dat Israeli schikking heeft over grote chemische stoffen, om de spï? te verdelgen. Deze verdeleinS1* zullen, indien de plaag «51^ door vliegtuigen worden uitgÏÏJÏ Te weinig en te laat. Ofschoon Adenauer zijn voldoening overt 7s kondigde wijziging van het bezi? heeft gegeven, is de reactie in w Duitse politieke kringen en het algemeen niet enthousiaste van de „vrije democratische paft op éen na de sterkste irifil? drie-partijen-coalitie, zowel als S sociaal-democratische partij, deïï van de oppositie, noemden de heS- „verouderd". Ook in de bladen algemeen de opinie geuit, dat de ziemng „te weinig en te laat" is Veroordeeld. Oscar Collazo, een derf* Porto-Ricanen, die in November aanslag pleegden op president 1W is Woensdag ter dood veroordeeld* andere Porto-Ricaan werd bij dearö. doodgeschoten. Beschieting. Volgens officiële Arabic kringen is het Arabische dorp Idm- Zuiden van Bethlehem, gisteren te Israëliërs met mortieren beschoten zouden 140 granaten in het dorp tere® zijn gekomen. Persoonlijke ongelukfc deden zich niet voor. In sommige kr% gen te Amman gelooft men, dat de h' raeliers het dorp beschoten als vergt, ding voor het ontploffen van tweeik nen op Israëlisch grondgebied nabii h dorp. Afrekening. De leider van de nationals! m Nigeria, Namdi Azikiwe, heeft v* klaard, dat de nationalisten van B* en Frans tropisch Afrika het er oir eens waren geworden, met dr. Mik de Zuid-Afrikaanse minister-preste af te rekenen wanneer zij hun vrüÊ verkregen zullen hebben. Azikiwé in een begrotingsrede uiting aai, zijn,;', keer van de or,-Christelij ke politiek va- apartheid in het goddeloze land va Zuid-Afrika". Hij voegde er aan la: „Met vreugde heb ik kennis genoite van de morele moed van de Bme staatssecretaris van Koloniën en an;t:: vooraanstaande leden van het Brila parlement bij hun veroordeling van cï neiging tot rassen-discriminatie van i: lid van de Nederlands Hervormde Kerb Departement. Dertien conservatieveTeds van het Britse parlement hebben e- motie ingediend, waarin er bij de rep ring op wordt aangedrongen een depr tement voor politieke oorlogvoering vormen. Met de wind. De operatie „Speelgoed-bi len" zal binnenkort in Istanboel gek ceerd worden. De operatie zal beslat uit het doen opstijgen van een aacii oude Amerikaanse weerballons, diei«: de wind naar Rusland gedreven zulk worden en geladen zijn met een kleia hoeveelheid Westelijke litteratuur.)!;: verwacht dat de ballons over de-Zwri Zee tot diep in Zuid-Rusiand zuZr doordringen. Een soortgelijke actië n uit West-Duitsland binnenkort oud» nomen worden. De Stichting Kruideniersvakcentö gevormd door de hoofdbesturen van Algemene, de Christelijke en de Katholitfi kruideniersbonden, heeft gisteravond ff telegram aan minister Mansholt gezonde waarin onder meer wordt gezegd dat a stichting met verontwaardiging heeft ke:- nis genomen van de gang van zaken iia suikervoorziening. De stichting proteitee'. tegen de voorlichting welke volgens tre de schijn wekt hls zou de handel ore grote voorraden beschikken. De handel, aldus het telegram, volledig mede te werken aan een eccc:- misch verantwoorde suikervoorzienrt doch wijst de thans gevolgde met* welke tot stand kwam zonder voorover.:) van de hand. De Stichting Kruiden iersvakcen® deelde mee dat de wijze waarop de ciële berichten suggereren dat er w voorraden bij de handel zouden zie l leidend is en grote ergernis in haar kre gen heeft verwekt. Rekening hou®-- met de gehele of gedeeltelijke yerdw'j® de overheidssubsidie op suiker is, aliffi- stichting, door de regering de suiker^-' raad bij de fabrieken en depots dagmorgen geblokkeerd. Alleen tim reeds is van voorraadsvorming by ae® del geen sprake. Opvoering van de Pr^uc[' Sinds een jaar ongeveer wordt om alle kanten aangepraat, dat de prw teit opgevoerd moet worden en ae heeft het aanzijn geschonken aMee," tactgroep Opvoering Producövjf onversaagd begonnen ISd?ov. "J11" -rii- luxueus uitgevoerde publicaties bestaan te doen blijken. „„„.«.rfflÉ Eerst verscheen een weliswaar z maar in ieder geval beknopt wei hj moderne ontwikkeling v®n rïeliike-- en efficiency werk onder de titel spanning meer resultaat doch jg men het bedrijfsleven een boekje bladzijden druks aan over opslag binnen het bedrijf vorige op kunstdruk uitgevoe dien met tal van foto s en illustreerd. Het zal allemaal w en waar zijn wat er in die ooej K; maar wat ons betreft kon bet au beetje meer de soberheid weersp^ ons tegenwoordig al evenzeer geprezen. Gelukkig heeft de Con^ Opvoering Productiviteit met >uc(in«, over de kolenschaarste en d vou#' laten zien, dat zij het ook wat eei kan.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2