^g^érwijk en Omstreken J Terugkeer van Ambonezen naar Indonesië is doel der regering Kort en Bondig VSV krijgt bezoek van Blauw Wit Industrialisatie van Zuid-Rhodesië neemt meer en meer vaste vormen aan in KVP-vergadering «i£S=e"Sabe,h"had Wederom Christendom en oorlog" Tweede uitvoering „Kindergeluk" Het laatste HOV-concert IJmuidens kalkzandsteenfabriek zou niet kunnen werken Men zal zijn best doen, om het hun aan niets te laten ontbreken Voetbaloverzicht Tabakscultuur kan economisch evenwicht in gevaar brengen Mohamed Roem tevreden over toestand op Ambon Saargebied struikelblok voor het plan-Schuman Drie brandjes op één middag Wie was getuige van dit ongeluk? SCHEEPVAART ponperdag 8 MAART 1951 Raadswerk i ter sprake Woningbouw en -verdeling primair Oll7oal van het K.S.A.-gebouw In debSS Beverwijk van de Katho- de aideiiiië Woensdagavond haar linke Volkspa1 t«_UAiif,pn. welke werd de heer w. rTSr de voorzitter de heer êeopen J ziin teleurstelling uitsprak c Vessies,die '|.omst der leden. De secreia de geringe op B«waar(j deelde in het het ledental het af- jaarverslag 807 is teruggelopen op «JSo Katholieke stemmen in Be- ,25'Tmoest het ledental volgens hem venvl] ifiiifl kunnen bedragen. ^stf van de penningmeester, de SSten met een bedrag van beerM-deJ J ba{jg saldo van 535,60. I van de kascontrölecommissie Tot leSn3 de heren L. Beentjes en werden beno bestuursverkiezin- p VeS1'in de plaats van de heer J. v. ?en Weï moest aftreden wegens vertrek Gdder.die moest heer A PeL Het ^Ik aftredende bestuurslid de heer M. PfÜnl zag zich met algemene stem- EbleS. Na deze korte vergade- hebben verschillende sprekers het Iffpvocrd over het raadswerk. f id de heer J. de Weyer zette (Vrekken uiteen wat de taken zijn mSr en wethouders. Eerstge- mde wordt benoemd door de Kroon en rthnuders worden door de gekozen aangewezen. Men moet, aldus Weyer, het werk van B. en W. Et bagatelliseren. Er is in Bever- E veel bereikt en de huizenbouw biSvJbeeld kan volgens de heer De Weyer de toets der critiek glansrijk doorstaan. In /verband wees hij de aanwezigen op het r^teem voor jonge mensen, waardoor SSheid bestaat met lOVo van het rie kapitaal een huis te laten bou- SJftStingvandeR-K. Ambachts- Jl noemde hij uitermate belangrijk S besloit met een opwekking voor de en J verkiezing geen stem verlo- ^Vervolgois beantwoordde het raadslid ce heer T. Ettema verschillende binnenge- Tdlvraag of bij de bouw van nieuwe ■Jen nog rekening wordt gehouden met rote gezinnen, ging hij wat dieper in. V ens de heer Ettema is dit een taak van het huisvestingsbureau, dat de beschikbare wanruimte altijd nog het best kan ver- De bevolking van Beverwijk "bestaat voor tóèveer 8'" uit grote gezinnen en het ruilen van woningen zal voor een deel op lossing kunnen brengen. Hierbij sneelt natuurlijk de huur der wo- cingen-een rol. Wel zal. bij de bouw van nieuwe woningen ongeveer 7 bestemd worden voor het grote gezin. Tenslotte gaf de voorzitter van de K.V.P.-jongeren, de heer D. v. d. Horst, een overzicht van het werk van deze jongeren-organisatie. Eisen voor Nieuw Zeeland: „Engels kennen en kunnen koken" Piter Van Beek over emigratie Voor de Kajotters der O.L. Vrouwe parochie aar, de Arendsweg' te Beverwijk sprak Woensdagavond pater Van Beek over emigratiemogelijkheden naar Nieuw Zeeland. Voor deze avond bestond uiter aard veel belangstelling. Niet alleen de Kajotters, maar ook vele buitenstaanders waren in groten getale gekomen om te luisteren naar het blijkbaar steeds belang rijker wordende vraagstuk. Pater Van Beek heeft 35 jaar in Nieuw Zeeland gewerkt, waarvan enkele jaren na de oorlog, zodat hij uit ervaring kon vertellen. In de allereerste plaats, zei hij, dient de aspirant-emigrant voldoende kennis te be nden van de Engelse taalen de huis vrouw moet de kookkunst grondig machtig Zijn, Een groot probleem in Nieuw Zee land, dat nog eens negen maal zo groot is au oij ons, is het woningvraagstuk. Er zijn v«l te weinig huizen en de huren variëren van 25.— tot 40.per week. Pater Van Beek vertelde hierna nog vele belangrijke dingen over de lonen, voeding ffl sociale voorzieningen. Tot slot werd er een groot aantal vragen afgevuurd, die de inleider geduldig en des- kunaig beantwoordde. Liefdadigheidsvoorstelling van „Korporaal Elisabeth" De toneelclub „TAVIDO" van Hoog- s gaf enkele weken geleden een twee- i r van het bliJsPel „Korpo- bf-iw! 6 h met zoveel succes, dat men Doen/aw66" ferde uitvoerinê te geven. Th t»! fnsdagavond in het Kennemer dea/n W f jDe baten kwair>en ten goe- maan he fonds voor de kankerbestrijding. dc;r,fnal7s,.s,tampvoL Daar de kosten sEhoiiri" bezuinigingen zeer laag Phoud n waren zal er een flink bedrai bale t\£ d°el overblijven. Een glo- leveidA a? aan, 1 einde van de avond taderd.gulden op®' een FEESTAVOND .VOLKSONDERWIJS" af- Maart inTe?? °''ganiseert Donderdag 15 wijk een f„oc,?enne,mer Theater te Bever- zorgd worden '.j °GZe zal Seheel ver- Openbare lS de leerlingen van alle ''M(dbestuur°ripe k '0^' Het lid van het woord voeren r R V" Thuyl zal er «ontmoeting tussen oost en west" Bsvarwijk^a/ls!'SC7 Verbond gemeenschap k0^ m de riLZondag 11 Maa'"t bijeen- JSn de Konhïoii van de heer Dors rf»l^pmngstraai 0 naar beer Kwee q T°m te luiateren 0Ver het onlv 3(1 lal' die zal spreken °ost en Wpst" A1? ,"0ntrn°eting tussen geleriBnbeer Kwee enige .spieden reeds in Velsen behandelde. "eken femme, mS"! 8 Maart ''«Mns ,.De VLUaUSer^b0nnementS" ^nnemet 9 Maar' slecht Cr' en 9,15 uur: Zo jong De Nederlands Hervormde commissie voor bijzonder kerkewerk organiseert Zon dag 11 Maart een bijeenkomst in het Ver enigingsgebouw aan de Schans. Het onderwerp zal zijn „Christendom en oorlog". Sprekers zijn ds. M. v. d. Voet uit Haarlem, lid van „Kerk en Vrede" en de „WIKA" der Nederlands Hervormde ge meente de heer H. Wallenburg. De geheelonthouders kinderclub „Kin dergeluk" zal Woensdag 2 Mei haar tweede uitvoering in het K.S.A.-gebouw geven. Door de kleintjes zal opgevoerd worden „Kinderleed en kindervreugde", een zang spel in drie bedrijven van G. Berghuis. De „grote" afdeling geeft „Prinses Rozelijn", een kinderzangspel in twee bedrijven met bekende melodieën van Schubert, Mozart en Johan Strauss ten beste, samengesteld door Ben Bunders en Jan van Rietschoten. In het K.S.A.-gebouw te Beverwijk zal het vierde en laatste H.O.V.-concert van dit seizoen op Woensdag 18 April worden gegeven. Dit concert staat onder leiding van Toon Verhey. Solist is de concert meester van het Residentie Orkest, Her man Krebbers. A.N.W.B. ONTMOET S.I.H.I. De personeelsvereniging der machine fabriek C. Maters zal Donderdag 15 Maart in het veilinggebouw ,,'t Centrum" een filmlezing organiseren over het werk van de A.N.W.B. Voor de rolprenten gaan draaien zal een korte causerie over het veelzijdige werk van de bond worden gehouden. Hierna draaien de films over Wegenwacht, getiteld „Ridders van de weg" en de grote bonds- film „De horizon wijkt" en er zal een kleine expositie te bezichtigen zijn, die een over zicht geeft van de vele vormen van ser vice, waarmee de A.N.W.B. touristen en weggebruikers ter zijde staat. „SPOOK TE KOOP" VOOR DE A.B.C.C. Onder auspiciën van de Algemene Be verwij kse Culturele Commissie zal Don derdag 12 April in het Luxor Theater een filmavond worden georganiseerd. Vertoond zal worden de film „Spook te koop" van de Franse regisseur René Clair. Theater, 8 en 9.15 uur: Niet gewenst, uur: Ontwrichte jeugd. Strijd tussen vakgroep en directie over het procédé De vakgroep Kalkzandsteenfabrieken heeft meegedeeld, dat zij betwijfelt of de IJmuidense Kalkzandsteenfabriek in staat zou zijn, uit het zeezand, dat in de IJmui dense haven wordt opgebaggerd, deugde lijke zandsteen te maken. Het zout-zou na melijk: e.en funeste invloed hebb'en op de menstèlling vgn de steen en hgt pleister- 'at-erHater* aw^rheêh f'pctie van het nieuwe bedrijf deel- óns hedenrrïor<gen mede, dat rta diep gaand onderzoek' 'van deze zaak-geen enkel bezwaar meer tegen het gebruik van zee zand bestaat. BINNENLAND Voor de bouw van 13 winkelpanden en 24 woningen in tuindorp Oostzaan-Oost heeft de gemeenteraad van Amsterdam 'n crediet verleend van f 433.400. Te Roermond is de brug over de Ham beek, die van vitaal belang is voor de verbinding RoermondHerten en omgekeerd hersteld. Deze brug werd in de laatste oorlogsjaren door de Duitsers opgeblazen. De heren Korder uit Amsterdam, Van Merkestein uit Rotterdam en Van Maanen uit Den Haag zijn de eersten die zullen pro fiteren van de pensioenregeling, die per 1 Januari van dit jaar voor het slagersbedrijf verplicht is geworden. Het pensioenfonds voorziet in een wekelijkse uitkering na de 05-jarige leeftijd tot een maximum van f 10 en een minimum van f 6. Ruim negen jaar is de heer Ellis A. Bonnet, consul aan het Amerikaanse con sulaat-generaal te Amsterdam, in de hoofd stad werkzaam geweest, eerst van 1934— 1941 en daarna sinds 1948. Thans gaat hij ons land verlaten om zich te vestigen in St. John (New FoundTand). De 45-jarige F. van T. uit Terneuzen die aan het werk was in het stalen geraamte van het nieuwe P.N.E.M.-gebouw te Breda, viel door een misstap van een hoogte van ongeveer 10 meter. Hij liep een schedel basis-fractuur op en was vrijwel op slag dood. Het hoofd van de Marshall-organisatie in ons land, mr. Clarence E. Hunter, heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan de N.V. chemische fabriek Naarden te Naar- den, teneinde zich op de hoogte te stellen van de verrichtingen op het gebied der organische chemie in ons land. „De mening van de Ambonezen, die binnenkort naar Nederland zullen komen, dat zij er recht op hebben, over enige tijd op kosten der regering te worden afge vloeid bijvoorbeeld naar Nieuw Guinea, wordt door de Nederlandse regering niet gedeeld. De regering baseert haar mening op het arrest van de Hoge Raad, waarin wordt gezegd, dat er geen sprake is van een onbeperkte vrijheid van keuze van de plaats van afvloeiing. Een redelijke keuze moet aan de Ambonezen worden gelaten, doch de beoordeling van de politieke, staatkundige en militaire factoren, die haar kunnen beïnvloeden, blijft aan de overheid", aldus de juridische adviseur van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr. Van der Valk op een persconferentie, die gisteren onder leiding van minister s'Jacob op het mi nisterie van Oorlog werd gehouden. Hoewel de regering zich dus deze be slissing voorbehoudt, bleek op de perscon ferentie duidelijk, dat het de bedoeling is het verblijf van de circa 13.000 Ambone zen in Nederland tijdelijk te doen zijn. De secretaris-generaal van Uniezaken, de heer J. M. Kiveron, die de commissie leidt die de kwestie der Ambonezen behandelt, legde er nog eens de nadruk op, dat men VSV leverde Zondag een goede prestatie door RCH op eigen terrein een gelijk spel af te dwingen. Wanneer dit inderdaad een gevolg is van de nieuwe opstelling, dan heeft men een stap in de goede richting gedaan ten opzichte van Het vraagstuk de voorhoede. Dat zou, wil men althans Zon dag tegen Blauw Wit een goed figuur slaan, geen kwaad kunnen. De Amsterdammers zullen ongetwijfeld geducht van zich af bijten, want met hun drie verliespunten minder dan RCH en Haarlem zullen zij met nog vijf wedstrijden voor de boeg en mede door hun zich in dalende lijn bevin dende prestaties, zich nog allerminst ver zekerd 'achten van de bovenste plaats VSV zal dus aan de slag kunnen. In theorie is Stormvogels nog niet kansloos, maar het zal wel op een kampioenschap van HVC uitlopen, want het is zeker niet te ver wachten dat de Amersfoorters in drie wed strijden vijf verliespunten zullen boeken. Zij kunnen reeds Zondag kampioen zijn, als zij uit hun thuiswedstrijd tegen Storm vogels minstens een punt behalen. Daartoe achten we ze in staat, al vermoeden we, dat de IJmuidenaren het zich tot een eer zullen rekenen op Birkhoven de baas te blijven. In de derde klas trok de vorige Zondag de grote overwinning van Velsen op Kin- heim de aandacht. De ploeg heeft een flinke achterstand op ZW. We kunnen ons voorstel len, dat men bij Velsen alle hoop nog i niet opgegeven heeft en zich Zondag a.s. tegen QSC tot het uiterste zal inspannen om op beide punten beslag te leggen. Dat zal moeten ook, want QSC heeft drie ver liespunten minder dan Velsen maar de Wormerveerders hebben vier wedstrijden minder gespeeld. Door de nederlaag tegen Velsen daalden de kansen van Kinheim aanzienlijk, maar misschien houden de spelers zich nog aan een stroohalm vast en zullen zij dus be sloten hebben Zondag van GVO te winnen, Wijk aan Zee krijgt DTS op bezoek. De voetballers uit Oud-Karspel schijnen de moed helemaal te hebben opgegeven, ge tuige hun 11-1 nederlaag van de vorige Zondag tegen ZW. We kunnen dan ook veilig een overwinning voor de thuisclub verwachten. DEM leverde tegen Wijk aan Zee kranig werk door met 4-3 te winnen. Dat geeft moed voor de komende uitwedstrijd tegen IW. In ieder geval rekenen we op een gelijk spel. Terrasvogels stelde tegen Vitesse wel terdege teleur, vooral, omdat het de laatste tijd zulke aardige resultaten geboekt had. Zondag spelen de Santpoortenaren weer tegen Vitesse Zullen zij op eigen terrein revanche nemen? Wij verwachten, dat het op een verdeling der punten zal uitdraaien. Beverwijk trekt naar Zaandijk en de conclusie, dat het tussen deze twee clubs zal spannen, is zeker niet gewaagd. Een gelijk spel ligt het meest voor de hand. De Kennemers heeft in zijn afdeling weer de kop genomen en we verwachten, dat het hem niet meer zal afstaan. Om te beginnen zullen de Beverwijkers Zondag SDW er wel onder houden. Het was voor WB een goede dag. Zelf wonnen de Breesapers van Meervogels en DRC, dat nog een vrij ernstige bedreiging vormde, verloor van WZ. Zondag zijn de WB'ers vrij. Dit is ook het geval met ADO. Zuid-Afrika is voor velen nog een ro mantisch oord waar pioniers uit alle wind streken zich door hard werken en het overwinnen van alle denkbare moeilijk heden en ontberingen een bestaan hebben verworven. Dat de Unie van Zuid-Afrika in vergelijking met de andere staten van dit rijke werelddeel een min of meer be voorrechte plaats inneemt in het vol ver wachting kloppende hart van emigranten is een onloochenbaar feit. Men heeft er langzamerhand begrip voor gekregen dat. er mogelijkheden braak liggen voor de ves tiging en uitbreiding van alle soorten in dustrieën. De industrialisatie blijkt inmid dels een patent middel te zijn Om het eco nomische klimaat in de Unie wat milder te maken. We kunnen het er overigens met een gerust geweten over eens zijn dat de Unie definitief is gaan behoren tot dè moderne landen en de vertelsels over een primitieve samenleving en allesbehalve comfortabele woongelegenheden naar het rijk der fabels verwijzen. Geen krijgsdansen, wel tabak. 'De buurlanden van de Unie hebben het het zwaarst te verduren in de sterke ver halen van mensen die de klok hebben horen luiden en de' klepel niet weten te hangen. Als we hen moeten geloven dan zijn de Afrikaanse landen slechts gebieden waar kleurlingen dag en nacht wilde krijgsdansen uitvoeren rond knetterende kampvuren, welke bezigheid zij af en toe afwisselen met een robbertje jagen of het uitvechten van aloude stamveten. Maar zo staan de zaken er in Afrika zeker niet voor. Uit mededelingen van het Afrika Instituut blijkt het tegendeel. Zuid-Rhodesië, dat ten Noorden van Transvaal ligt bijvoorbeeld laat geen gras groeien over zijn even overvloedige als waardevolle bodemschatten* Landbouwers uit West-Europa hebben daar jaren gele den met een omvangrijke dosis enthou siasme en energie, samen met de kleurlin gen, een tabakscultuur opgezet, die een geduchte concurrent voor Amerika dreigt te worden. Het lijkt er zelfs op dat zij dat nu al is. Het grote tekort aan dollars waarmee diverse landen na de oorlog te kampen kregen, was de reden dat uitge keken werd naar een andere tabaksleve rancier. Het spoor leidde naar Zuid-Rho desië, waar tabak te koop bleek die in sa menstelling' en kwaliteit het Amerikaanse product zeer nabij kwam. De verbouwers verdienden eensklaps fortuinen en wierpen zich met onverholen werklust op nog niet ontgonnen gebieden, om daar eveneens tabaks-goudmijntjes van te maken. Pro ductie en prijzen wedijverden in stijging, maar lieten helaas niet na andere cultures nadelig te beïnvloeden. Zo nam de ver- j bouw van tarwe en maïs onrustbarend af. Hoewel de tabaksteelt in niet geringe mate tot de ontwikkeling van Zuid-Rhodesië heeft bijgedragen, moet toch geconstateerd worden dat deze eenzijdige cultuur geva ren oplevert. Industrialisatie. De regering van Zuid-Rhodesië heeft dat begrepen en dringt dan ook aan op in dustrialisatie. Aan de vestiging van in dustrieën in dit rijke land zijn nauwelijks bezwaren verbonden. Grondstoffen, grond, arbeidskrachten en afzetmogelijkheden zijn in ruime mate aanwezig. En ook aan werk lust ontbreekt het er niet. Al met al: Zuid-Rhodesië is bezig het pionierstijdperk vaarwel toe te roepen en de industrie de aandacht te geven die zij nodig heeft wil het in de rij der vooruit strevende landen een vaste plaats inne men. De industrie in Zuid-Rhodesië is nog jong, bescheiden en grotendeels gecentra liseerd in enkele stedelijke nederzettingen; maar wat belangrijk is: De industrieën die er op het ogenblik gevestigd zijn komen van overzee, met geschoolde werkkrachten en technische installaties, die reeds jaren lang hun deugdelijkheid hebben bewezen. Kinderziekten, waarmee een nieuwe in dustrie te kampen pleegt te hebben, wor den daardoor meestal zeer spoedig gene zen. De meeste industrieën zijn van Britse origine en de belangstelling die men in Engeland voor de industrie in Zuid-Rbo- desië aan de dag legt is nog steeds groeien de. Rond acht honderd telt men er nu en om en nabij negentig duizend mensen, waarvan twaalf en half duizend Euro peanen, werken er. Zijn natuurlijke ligging aan de spoorlijn van de Unie van Zuid-Afrika naar het Noorden heeft Bulawayo gemaakt tot het belangrijkste distributiecentrum van Zuid- Rhodesië, van waaruit een vruchtbare werkzaamheid een net van allerlei bedrij ven heeft gesponnen. Bulawayo kan zich ondermeer beroemen op zeep-, biscuit-, meel-, staal-, leer- en textielfabrieken en een suikerraffinaderij. De hoofdstad Salisbury is in de eerste plaats regerings- en handelsstad, maar ontleent haar be drijvigheid toch ook voor een groot deel aan de asbestcementfabrieken, suikerwerk margarine- en meubelfabrieken. Voorts kan de welvaart van Salisbury niet in geringe mate worden toegeschreven aan de ijzergieterijen en constructiewerk plaatsen die binnen haar gemeentegrenzen zijn gevestigd. Aan de spoorlijn van de hoofdstad naar de havenstad Beira ligt Umtali, een ge liefd vacantie oord, waarvan de bewoners zich ernstig verzetten tegen de in dustrialisatie die er nu toch, zij het dan met enig oponthoud, is gekomen. Ook in Gwello, tussen Salisbury en Bulawayo, Que Que, ten Noorden van Gwello en Gatooma, tussen Salisbury en Que Que, vindt men industrieën die welvaart en vooruitgang voorspellen. Kortom: De Britse kolonie Zuid-Rho desië, die de status heeft van een self- governing colony met een eigen parlement en een eigen ministerraad en waar, op een oppervlakte van 389.000 vierkante kilo meter, naar schatting 1.212.000 mensen, waarvan 135.000 blanken, leven, maakt zich in volle ernst op een industrieland te worden, waarin noeste pioniersarbeid en nuchtere rr>k-l:'kheid her.-' in h.end gaan. Buaen ae greinen vuu uet nijvere z,uicl-liliodesie irejl 'men nog neyerstuirii die hun inheemse kledij verkiezen boven werkpak en overall. -an, alles zal doen om hen zoveel mogelijk geschikt te maken voor terugkeer naar Indonesië. Zo kunnen zij gebruik maken van een aantal scholingscursussen voor monteur, electricien en houtbewerker. Hun sociale verzorging zal gelijk staan met die van de gerepatrieerden. Deze overbren ging kost de regering aan transport, scho ling en onderwijs alleen al twintig mil- lioen. Het is in ieder geval niet de bedoe ling hen in Nederland te laten assimi leren. Zij blijven in grotere of kleinere gemeenschappen bijeen. Men hoopt de overbrenging in Juli ge reed te hebben. Na aankomst van de schepen, waarbij geen publiek wordt toe gelaten om demonstraties te vermijden, gaan de Ambonezen, die dan nog steeds de tijdelijke KL-status hebben, naar Amersfoort om daar medisch gekeurd en eventueel verpleegd te worden. Er schijnt onder hen namelijk nogal wat t.b.c. te heersen, die in ons koude klimaat wel eens virulenter zou kunnen zijn en men wil besmetting absoluut voorkomen. Een maal in Nederland aangekomen, worden zij gedemobiliseerd en zijn dan gewone Indonesische staatsburgers, die hier gast vrijheid genieten. De eerste schepen, de Kota Inten en de Atlantis komen binnen twee weken aan. Ongelukkige oplossing Minister s'Jacob zei nog eens, dat de terugkeer naar Nederland, die de regering opgedrongen is, de slechtst denkbare op lossing is. Deze mensen komen in een vol slagen vreemd land met een voor hen on gelukkig klimaat. Het wordt een lijdens gang, maar het is hen nu eenmaal door een aantal lieden aangepraat. Zij hadden veel beter naar Ambon kunnen gaan, waar per slot slechts een zwakke T.N.I.- bezetting is. Nu ze echter komen, zal de regering alles doen wat in haar vermogen ligt om hen goed te verzorgen. Geluk kig is er de categorische verzekering van de Indonesische regering, dat deze Ambo nezen met hun vrouwen en kinderen ten allen tijde in Indonesië welkom zijn en dat zij zonder formaliteiten kunnen terug keren. DJAKARTA (Aneta). De Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, mr. Mohamed Roem, die met de vice-president der R.I. Hatta en de minister van voorlich ting, M. A. Pellaupessy, een bezoek van twee dagen aan Ambon heeft gebracht, heeft bij zijn terugkeer Woensdagavond te Djakarta medegedeeld, dat in de Zuid- Molukken de toestand thans weer normaal is. „De Ambonese bevolking heeft de vice- president der R.I. een welkom bereid, dat zijn weerga niet kent". „Ik heb de indruk", zeide hij verder, „dat de bevolking van de Zuid-Molukken geen gebrek heeft aan voedsel en textiel. Wel zijn er tengevolge van de aangerichte schade gedurepdè de beweging van de Republiek Zuid-Molukken nog vele moei lijkheden met de huisvesting. Er wonen nog duizenden mensen in kampen". „Zeer belangrijk" aldus de minister „is, dat ik onder de Ambonese bevolkingsgroep geen separatistische tendenzen heb kun nen constateren. Men beseft er ten volle, dat de Molukken een deel vormen van In donesië en de Molukken willen één zijn met Indonesië. De voormalige aanhangers van de Republiek Zuid-Molukken, die thans zijn opgenomen in het politiecorps, vervullen hun taak op uitstekende wijze. Er bestaan geen spanningen tussen de voormalige volgelingen van de Republiek Zuid-Molukken en hen, die haar niet heb ben gesteund. De beweging van de Republiek Zuid- Molukken behoort tot het verleden. Bin nenkort zullen naar Ambon een rechter en een officier van justitie vertrekken om het onderzoek in de zaken van de leiders der Republiek Zuid-Molukken te bespoedigen", zei hij. BONN (ANP) In parlementaire kringen te Bonn wordt op scherpe wijze gerea geerd op een uiting van de Saarlandse mi nister-president Hofmann, volgens welke Frankrijk opneming van de Saar in het plan-Schuman en ondertekening van het plan door het Saargebied zou wensen. Een spreker der West-Duitse regering heeft er op gewezen dat tot dusver de Saar in het plan-Schuman niet ter discussie is gesteld. De uiting van Hofmann, als zou het verdrag ook voor het Saargebied moeten worden getekend, wordt volgens de regeringsspre ker beschouwd als een poging om twee dracht tussen Frankrijk en Duitsland te zaaien. Men voorziet ernstige storing in de vol tooiing van het plan-Schuman en men ver wacht ernstige schade voor deze eerste stap naar een Europese integratie. De persdienst van de Christelijke partij van dr. Adenauer schrijft: „Indien zulke plannen bestaan zou de regering tot ernstig overleg worden ge dwongen. Een plan-Schuman met de Saar als ondertekenaar zou geen kans hebben de goedkeuring van de bondsdag te krijgen". De Haarlemse brandweer is Woensdag middag drie maal uitgerukt. Om ongeveer half twee werd haar hulp in geroepen bij een brandje in de Oranjestraat dat was ontstaan door een lek in de schoorsteen. De houten betimmering van een kamer en enige meubelen liepen brandschade op. Om kwart voor vijf kwam de melding binnen dat brand was uitgebroken op een terrein tussen de drijfriemenfabriek van de firma Droste en de Spoorbaan. Daar waren enige werklieden bezig met het schoonbranden van een paar vaten, toen plotseling in een der vaten, waarin inkt had gezeten, zich een explosie voordeed. Er spoot inkt uit het vat. dat onmiddellijk vlam vatte. Het vuur verspreidde zich over de grond die door drenkt was met teer. Met één straal kon het brandje, dat weinig schade aanrichtte, geblust worden. Om ongeveer half zes bluste de Haarlem se brandweer een brandje in een timmer manswerkplaats aan de Veenpolderstraat met behulp van enige emmers water. Een partij houtkrullen had vlam gevat toen vonken uit een kachel spatten. Maandag 5 Maart heeft om ongeveer 8.35 uur op het Soendaplein nabij de Schoter bosstraat in Haarlem-Noord een aanrijding plaats gehad tussen een fiets, bestuurd door een 16-jarig meisje en een mo torcarrier. De bestuurder van de motor carrier is doorgereden. Van deze aanrijding is één persoon getuige geweest. Deze getui ge wordt verzocht zich te vervoegen op het politiebureau Noord aan de Rijksstraatweg. Aardijk, 6 v. Houston na Mobile. Akkrumdijk, 7 te Livorno. Algenlb, 6 v. Hamburg n. Hamptonroads Annenkerk, 6 te Port Said. Ariadne, 6 v. Tunis. Aagtekerk, 4 te Yokohama. Abbedijk, 6 dwars op Hatteras. Alamak, 6 te R'dam v. Antwerpen. Alcyone. 6 pass. Kurya Murya eiL Aldabi, 7 pass. St. Paul. Amstelstad. 6 pass. Djeddah. Aagtedijk, 6 900 m. W. Scillies. Albireo, 6 100 m. N.NO. Las Palmas. Aldegonda (t), 6 te Pladju v. Bangkok. Alkaid, 6 125 m. N. Fernando Noronlia. Almdijk, verw. 7 pass. Azoren. Ampenan. 6 dwars Napels. Armilla (t), 7 v. Singapore te Saigon. Arnedijk, 6 650 m. ZW. Flores. Aletta (t), 5 v. Balikpapan n. Makassar. Alphacca, 7 verw. Montevideo. Altair, 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Axeldijk, 6 325 m. N. Victoria. Averdijk, 6 v. Baltimore n. Norfolk. Beverwijk. 6 v. Vigo n. R'dam. Britsum, 6 v. Suez n. Aden. Bantam, pass. 7 Lissabon. Bengkalis, 6 v. R'dam n. Charleston. Barumun, 5 v. Huwuk n. Banggai. Bloemfontein. 6 660 m. N. St. Helena. Blommersdijk, 6 verw. Newport News. Blijdendijk. 6 200 m. Z. Sable eil. Bintang, 6 220 m. W. Sabang. Caltex Nederland (t), pass. 6 Ouéssant. Caltex Pernis (t), pass. 6 Ouéssant. Chama (t), pass. 6 Gibraltar. Clavella (t), 6 te Suez. Caltex Utrecht (t), 6 te R'dam v. Sidon. Celebes, 7 te Antwerpen. Camphuys, 6 v. Menado te Ternate. Cistula (t), 8 verw. Madras v. Abadan. Congostroom, 7 verw. Las Palmas. Corilla (t), 6 1000 m. Z.ZW. Azoren. Castor, 7 verw. New York v. Curagao. Cronenburgh. 6 pass. Finisterre. Delfshaven. 6 pass. Burlings. Esso Amsterdam (t), 6 600 m. NO. Azoren. Enggano, 7 te Khorramshar. Eendracht, 6 v. Piraeus n. Izmir. Friesland, 6 v. Charleston n. New York. Groote Beer (era.), 6 pass. Djeddah. Grootekerk, 6 v. Porto Amelia n. Mozambique. Gouwt, 6 te Librevillle v. Abidjan. Garoet, 4 v. Soerabaja. Gaasterland, 6 pass. Fernando Noronha. Heelsum, 6 te Savanna. Hector, 6 v. Algiers n. Tunis. Helena, 6 650 m. ZW. Azoren. Hera, 6 300 m. N. Sombrero. Hersilia, 6 360 m. NW. Azoren. Hestia, 7 verw. Laguaira. Helder, 6 pass. Cape Blanco. Hestia, 7 verw. Porto Cabello. Ittersum, 6 675 m. Z.ZW. Azoren. Ilos, 7 te Cape Haitien v. New York. Japara, 6 rede Muntok. Jupiter, 7 te Tanger verw. Kota Inten (rep.), 6 pass. Perim. Kota Ago eng, 5 v. Aden. Kota Gede, 6 v. Philadelphia. Kedoe, 7 verw. v. Penang. Leerdam, pass. 6 Cape Race. Leopoldskerk, 7 te R'dam v. Culcutta. Lissekerke, 7 te R'dam v. Calcutta. Lutterkerk, pass. 6 Ras Al Hadd. Leuvekerk, 7 v. Suez. Loenerkerk, 6 v. R'dam n. Basrah. Maaskerk, 6 te Duala v. Lagos. Manoeran, 6 pass. Siberoet n. Colombo. Meliskerk, 6 v. Port Swettenham n. Aden. Metula (t), 6 bij Finisterre. Malea (t), pass. 6 Guadeloupe. Malvina (t), 6 pass. Luzon. Mapia, 5 v. Soerabaja. Mentor. 6 v. A'dam n. Alexandrië. Madoera, 6 v. Soerabaja n. Semarang. Maetsuycker, 6 pass. Chrismas eil. Marisa (t), 6 300 m. O.NO. Paramaribo. Molenkerk, 6 te Damman. Nelly (rep.), 6 te Suez. Nieuw Amsterdam, 7 te Cristobal. Nieuw Holland, 4 te Sydney. Oranjestad, 6 v. Southampton. Omala ft), 7 verw. Balik Papan. Oranje Fontein, 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Polyphemus, 6 te Port Said. Prins Willem III, 6 pass. Ouéssant. Papendrecht. 6 v. Hamble n. Aruba. Prins Joh. W. Friso, 6 te St. John. Prins Willem II. 6 60 m. O. Kp. Henry. Poseidon, 7 te Aruba v. New York. Roepat, 6 v. Singapore n. Colombo. Rondo, 6 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Reael, 6 v. Djakarta n. Cheribon. Reyniersz, 6 v. Rangoon n. Belawan. Roebiah, 7 verw. pass. Minicoy. Rotti, 6 300 m. O. Port de Galle. Rotula (t), 6 650 m. W. Madeira. Ruys, 6 600 m. O. Rio Grande. Rijn, 6 dwars Lissabon. Slamat, 7 te Colombo. Sumatra, 6 te Bombay. Sibajak (em.), 7 bij Kangoerei eil. Stad Breda, 4 te Victoria. Sarangan, 6 te Tj. Pandan. Schie, 6 v. Punta Cardon n. Houston. Stad Vlaardingen, 6 dwars Bergen. Stanvac Pendopo (t), 6 te Belawan. Sunetta (t), 6 rede Miri. Swartenhondt, 5 v. Donggala te Menado. Stad Alkmaar, verw. 7 v. Narvik n. Emden. Stad Arnhem, 7 te Sluiskil n. Vlaardingen. Stad Vlaardingen, 9 verw. R'dam. Tero, 6 pass. Kanarische eilanden. Tegelberg, 5 te Kaapstad. Tibia, 7 verw. Pas Piedras v. R'dam. Tjikampek, 3 te Montevideo. Tabian, 6 360 m. W. Madeira. Tankhaven, 6 v. Bangkok n. Palcmbang. Tankhaven III (t), 7 te Soengeigerong. Tjlbodas, 6 rede Semarang v. Soerabaja. Tosari, 6 rede Makassar. Taria, (t). 6 1025 m. O.NO. Martinique. Tasman. 4 te Hongkong. Tjibadak, 4 te Yokohama v. Osaka. Tjibesar, 4 te Shimizu v. Soerabaja. Tjltalengka, 3 v. Soerabaja n. Makassar. Veendam, 6 650 m. W. Azoren. Volendam, 6 1000 m. W. Scilly's. Van Heutsz, 6 pass. Okinawa. Waterland, 6 v. Montevideo n. Santos. Waikelo, 7 te Singapore v. Pare Pare. Winterswijk, 6 350 m. NO. San Miguel. IJsel, 6 500 m. N.t.O. Sombrero. Zeeland. 6 v. Brunsbuttel. Zijpenberg, 6 pass. Kp. St. Sebastian. KLEINE VAART Actinia, 6 v. Londonderry n. Glasgow. Beverwijk, 11 verw. R'dam n. Vigo. Blue Boy, 6 te Londen v. Zierikzee. Bounty, 3 v. Rouaan n. Gothenburg. Birmingham, 6 v. Grangemouth n. R'dam. Confid, 6 v. Blyth n. Truro. Coolhaven, 33 v. Londen te Rouaan. Claes Compaen, 4 v. Sables d'Olonne te Bordeaux Cornelia, 6 v. Casablanca n. Safi. De Ruljter, 6 te Londen v. La Pallice. Domburgh, 6 te Bordeaux. Duiveland, 6 v. Kopenhagen n. de Tyne. Dacapo, 8 v. Leixoes te Glansopdock verw. Dagny, 3 v. Par Parijs. Elisa, pass. 5 Gibraltar. Evertsen, 6 v. Gluckstadt n. Hamburg. Echo, 7 v. Belfast te Dublin. Eljo, 7 v. R'dam n. Bilbao. Frejo, 6 te Montrose v. Hamburg. Flandria, 7 v. Duinkerken n. Le Havre. Hebe Nobel, 6 v. Antwerpen n. Shoreham. Helvetia, 6 v. Stroom n. A'dam. Heron, 2 v. Teignmouth te Calais. Irene, 7 v. Kingslynn te Zaandam. Ingeborg, 6 v. Londen n. Frederikstad. Jacoba, 4 v. Londen te Rouaan. Koningshaven, 1 v. Casablanca te Duinkerken. Leny, 6 v. Amay n. Swansea. Lyra, 4 v. Londen te Rouaan. Maystar, 4 te Genua v. Teignmouth. Matthew, 7 v. Kingsby te R'dam verw. Merel, 7 v. Rieme n. Hull. Monica, 7 te R'dam verw. Nettie, 6 te Blyth. Nottingham, 6 v. Goole n. Harlingen. Njord, 6 v. Rouen n. Londen. Palma, 6 v. Bergen n. Alesund. Rijnhaven, 1 te Casablanca v. R'dam. Rapid, 6 v. Parijs n. R'dam. Saba. 6 te Cardiff v. Auray. Sian, 6 v. Gothenburg n. Zwijndrecht. Silvaplana. 6 v. Gothenburg n. R'dam. Silvretta, 7 te Malmo. Spurt, 6 v. Liverpool n. Belfast. Texel, 6 v. Hamburg n. Goole. Urmajo, 6 te Par v. Swansea. Viking, 6 te Gothenburg v. Runcorn. Veenenburgh, 6 v. Middlesbro n. R'dam. Vrij burgh, 6 v. Bordeaux n. R'dam. Walenburgh, 6 te Casablanca v. Bordeaux Westlaan, 6 v. Bremen te Hamburg. Westpolder. 7 v. Lissabon n. Antwerpen. SLEEPVAART Atlantis. 2 v. Cherbourg n. Sfax. Humber, 6 te Terneuzen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3