Kennemer Tax" AUTO-RIJLES RADIO Kennemer t, Lantaarn Het voorjaar breekt aan STET's Kapitale boerderij verzandde en verdween: het „Geversduin" gaf geen oogsten meer De Vulpen specialist Twee buitenbeentjes onder de loggers begonnen als „zei!kotters" ZATERDAG 10 MAART 1951 Lang voor het P.W.N. het duinwater aftapte Schapenop zoek naar gras dwaalden steeds verder weg Semafoor zal weldra de water standen weer „belichten" J. P. KEUTER „Het 25ste uur" voor 't Nut MARKTBERICHTEN REVUE VAN DE ZUIDZIJ „Jan" en mr. „Dirk" oorspronkelijk als vrachtschepen bedoeld FA. PRUIS RIJWIELHANDEL Burgerlijke stand Velsen Bloemenmagazijn KRAAK Nieuwe verkeersregels De elftallen voor morgen ZOALS DE REIZIGER IN DE WOESTIJN wanneer het water hem ontbreekt tot sterven is gedoemd, zo verstart een boerenbedrijf tot een vereenzaamd, verlaten bouwsel, als de grond waarop het staat niet voldoende water meer oplevert om de dorst van alles wat er rondom wil opwassen, te bevredigen. De boer die merkt, dat het water zich langzaam maar zeiver uit zijn landerijen terugtrekt kan zwoegen, reor ganiseren en vernieuwen wat hij wil: zijn gewassen worden jaar op jaar schraler, zijn oogsten worden dermate gedund, dat zij tenslotte de moeite van het zaaien niet waard bleken. De hoeve, die eens met zoveel toewijding en verwachting is opgebouwd, zal een triest bouwval worden, dat herinnert aan een strijd zonder uitzicht op leven, zoals een verbleekt geraamte in de woestijn. De tuinders op de vruchtbare geestgron den achter de duinenrij in Kennemerland krijgen nu en dan een toekomstbeeld voor ogen, dat hier zorgwekkend veel op lijkt. De bevloeiïng van hun kostbare bunders geeft hen kopzorgen en dat is allemaal de schuld van de Waterleiding, zeggen zij, die slobbert al hun water uit de aarde naar zich toe. En natuurlijk heeft de bevolking dat water ook nodig tenslotte moeten de consumenten bijvoorbeeld kroppen sla kunnen wassen maar als het zo doorgaat dan zal het hele tuindersbedrijf verzanden. Het Provinciaal Waterleidingsbedrijf Noordholland is er niet op uit om haar water-onttrekking van de bodem te ont kennen, dan zou dit bedrijf de reden van zijn bestaan zelfs laten vallen. Integendeel, het heeft niet minder zorg over de snelle vermindering van watervoorraad en be raamt middelen om dit gevaar te keren. Zoals bekend, zal men in de toekomst het Lekwater doen bijspringen om de water voorziening uit dit gebied te verzekeren. En toch is de P.W.N. niet de enige afnemer van het levensvocht van de tuinbouw. Er is er nog een, een geheimzinnige afnemer, die de bekwaamste onderzoekers nog niet helemaal hebben kunnen identificeren. Het is een geduchte mededinger, véél ouder dan het P.W.N. en de tuinders. Want ook zon der dat deze laatste twee het water weg zuigen verdroogt de grond hier bij de duinen. Tragedie van een boerderij In het duinterrein „Castricum" van het P.W.N., het voormalige „Geversduin", staat een huis, dat eens de woning is ge weest van een groot boerenbedrijf „De Brabantse Landbouw". Het was een van de grootste hoeven van Castricum, die reeds ver voor de negentiende eeuw moet zijn gebouwd. Zij bevatte een op Zuid-Neder landse wijze ingerichte stal voor dertig koeien, een paardenstal, een kleine kaas makerij, opslagplaatsen voor hooi en zaad, een dorsvloer en een wagenschuur. Het was een „gemengd bedrijf". Het bijbe horend weiland strekte zich ver naar het Oosten, het Noorden en het Zuiden uit. Groen en grazig waren de „Weierij", de „Stekelhoek", „Jolianneshof", „Westkroft", „Watervlak", „Van Diepenswei" en „Le- miet", met al deze percelen kon de boer zijn vee ruimschoots bedruipen. Daarnaast behoorden niet minder dan 250 hectaren tot dit grondbezit, de „Korte akkers", de „Lange akkers" en de „Teelakkers". Bo vendien was er aan deze hoeve een bloeien de schapenfokkerij verbonden. Ten Ztiiden van de boerderij stond een schaapherders woning met een grote kooi en ten Noorden er van was ook een onderkomen voor de kudde gebouwd. Bij het krieken van iedere dag gingen twee herders met driehonderd schapen Westwaarts, het duin in, 's avonds huppelde de kudde naar de kooien, vrolijk blatend, want er was in de duinen genoeg om de leemte onder hun vacht te vullen. Het bedrijf moet ver in de 19e eeuw uit stekend hebben gerendeerd. Maar in het midden van deze eeuw is, langzaam en onherroepelijk, een tragisch proces begonnen, waarin het zweet dat de landbouwer afwiste en het zaad. dat hii om zich heen strooide, steeds minder baat bracht. Dit sombere verhaal is door de heer C. Schoen, die veel later zijn intrek in het woonhuis nam, dat eens tot deze boer derij had behoord in een rapport vastge legd. dat nu in de archieven van de P.W.N. in Bloemendaal is opgeborgen. Toen Hendrik Docter in 1853 de hoeve en de landerijen pachtte was de kudde scha pen al ingekrompen en de kooi in het Noorden afgebroken. Ook het bouwland van de Korte- en de Lange akkers werd spoedig niet meer gebruikt, de nieuwe pachter liet er maar bomen op zetten. Boer Docter kon zich de weelde van twee schaapherders niet meer veroor loven; de schapen, die hij nog over had zwierven zonder geleide door het duin. Als zijn twee zonen van school thuis kwamen, werd hen snel wat eten toegestopt en dan gingen ze de schapen halen. De jongens waren steeds langer onderweg, want het duin waar de kudde haar voedsel vond, leverde niets meer op. Iedere dag dwaalden de scha pen verder weg. Tenslotte zwierven ze helemaal bij Wijk aan Zee rond. Weiland verdorde In 1880 werd het melkvee voorgoed van de „Weierij" afgehaald: de diei*en kregen er alleen maar honger van het zoeken naar voedsel. Andere boeren hebben nog ge probeerd om dit prijsgegeven grasland als bouwland te benutten, maar hun moeite was vergeefs. Een paar jaar later is de schapenfokkerij op „De Brabantse Land bouw" geheel aan kant gedaan. Lange tijd herinnerde nog de schaapskooi ten Zuiden van de boerderij aan deze voorheen zo bloeiende bedrijfstak, totdat deze in 1910 wegens grote bouwvalligheid werd afge broken. Het water in de bodem, dat een levens behoefte was voor dieren en planten trok verder weg. In 1895 viel nóg een groot stuk weiland weg, de „Lemiet", waaruit ook al weer enkele boeren nog wat aardappelen en erwten trachtten te oogsten. Tot 1902 heeft men dit op een kleine strook volgehouden, toen kwam ook daar deze hele vlakte braak te liggen. Het weiland was al tot de helft ingekrompen toen Hendrik Docter in 1895 stierf. Hij had 42 jaar lang koppig geworsteld tegen het verval van zijn be drijf maar hij koesterde geen illusies meer over de voortzetting van dit werk door zijn zoon Dirk. Dirk huurde grasland in de Oosteliike polders en transporteerde het hooi, dat hij er maaide naar zijn stallen. In de bosrijke grensstrook langs de Limburgs-Duitse grens heerst op het ogen blik een konijnenplaag. .Een landbouwer in het grensgehucht Herschel kwam tot de ont dekking, dat de konijnen drie bunder win terrogge hadden kaalgevreten. Of hij kocht dit wintervoer op veilingen. Zijn eigen land leverde dat nauwelijks nog op, na 1900 zelfs helemaal niet meer. Hij liet nog ongeveer tien stuks vee op het ..Watervlak" grazen maar deze naam kon hem in 1905 ook alleen nog maar verbit terd doen lachen. Watervlak! Het kwam braak te liggen en een paar jaar later zaten er al grote „stuifblinkers" in Verstoven welvaart Er bleef voor Dirk Docter geen andere mogelijkheid over, dan het verplaatsen van al zijn melkvee naar de polder. In het duin zou dan misschien het bouwland nog wat opleveren. Ook dat laatste perspectief werd verduisterd door het droge, stui vende zand, dat het gewas verstikte. Tien jaar later was nog maar een zeer gering deel van de 250 hectaren bouwland in cul tuur. In 1917 was al het grondbezit uitgeput en Dirk Coster uitgeboerd. Zijn vertrek uit dit eens zo vruchtbare domein kan een vlucht genoemd worden. De boerderij stond leeg en doods tussen de duinen. „Zonde van zo'n kapitaal bedrijf", dacht toen een an dere boer, Bank Beentjes, „biedt het dan werkelijk geen kans meer?" Hij ging het nog eens px-oberen met een paar koeien en wat pootgoed totdat ook hij in 1921 inzag dat er niets meer uit te halen was. Het lijkt nu wel of er op deze woeste zandvlakte nooit bouw- en weiland is ge weest, alleen de naam „De luwert" in dit oord herinnert er nog aan, dat grazend vee er tussen de bosjes luwte heeft gezocht. De boerderij is in 1923 afgebroken en het woonhuis werd vernieuwd. Zo verdweeen een omvangrijk boeren bedrijf. Het heeft gebloeid, vóór en tijdens de vorige eeuw. Maar het is van uitput ting en dorst gestorven. Dat gebeurde toen het Waterleidingbedrijf nog geen enkele pomp op het duin had gezet. Het is een mysterieus proces, dat eentonig voort schrijdt en steeds dieper het achterland in vreet. Hopelijk zal het grootse werk dat men tot behoud van de drinkwatervoorzie ning in het algemeen voorbereidt er toe kunnen leiden, dat ook de levessappen voor agrarisch Kennemerland kunnen worden gered. De laatste onderdelen van de belangrijke installatie op de Semafoor, die voor de oorlog de lampen ontstak welke de scheep- voort op de hoogte brachten van de water standen in het Zuider Toeleidingskanaal, zijn in de loop van de laatste dagen weer gemonteerd. Hiermee is de kostbare appa ratuur, welke door dë Duitsers was geroofd, geheel vernieuwd. Indien er niets tussen komt zullen de rode en groene lichten, die door aantal en kleur de waterstand weergeven, dezer dagen definitief worden ontstoken. BEGROTING EIND MAART IN DE RAAD Thans kan wel als vaststaand worden aangenomen, dat de gemeente- en bedrijfs- begrotingen voor 1951 nog voor April in openbare behandeling door de gemeente raad zullen worden genomen. ADVERTENTIE Vclserduinplein 5 IJmuiden-Oost - Tel. 5593 voor. en graveerinrichting ZOUTENDIJKS POPPEN SPELEN VOOR PERSONEEL VAN GAS EN WATER Woensdagavond zal in het Patronaats gebouw het Poppentheater van Henk Zoutendijk optreden voor de personeels vereniging Gas en Water. Dit poppen theater heeft een paar jaar geleden, toen het in „Rex" op de planken kwam, grote belangstelling getrokken met de opvoering van Peer Gynt. Deze keer zal het een ge varieerd programma uitvoeren, onder meer bestaande uit „Het spel van de vrede" en de „Klucht van Pietje de Dood". ADVERTENTIE 99 TELEFOON 5633 FILIAAL: ZEEWEG 275 TELEFOON 4333. Dinsdagavond 13 Maart zal mr. Pragano de actuele roman „Het vijf en twintigste uur" van Constant Virgil Gheorghiu be spreken in IJmuiden. De bijeenkomst', die uitgaat van het de partement IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, wordt gehouden in het Patronaatsgebouw. JÜMP-NIEUWS De IJmuidense bridgeclub „de Jump" heeft de wekelijkse competitiewedstrijden om het clubkampioenschap voor paren voortgezet. De automatische promotie en degradatie welke tot nu toe na elke twee wedstrijden plaats vinden, komen nu te vervallen. De uit slagen van de laatste „Howell" waren: A: 1. LigthartWonink 52'.i p.; 2. Born Moot 50 p.; 3. MaarleveldSuyk 46!b p.; 4. Dc HaasKramer 41 p.; 5. JonkerMains 40'.i p.; 6. BoerKonz 32'.2 p.; 7. Kuiper Weij 31 p.; 8. Kuys—Smit 30 p. B: 1. Mw. KramerN. N. 27Ys p.; 2. dames BrouwerDe Haas 27',a p.; 3. echt.p. De Groot 27 p.; 4. Laman—v. Pel 27 p.; 5. Amsing— v, d. Berg 23 p.; 6. dames KonzOldenburg 18'i p.; 7. dames v. DokLaman 17lé p. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 9 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ransel van Nörrkoping. Hoogkerk van Antwerpen. Delfinus van Rot terdam. Quirina van Fowey. Martini van Londen. Hollandia van Gothenburg. Prinse gracht van Antwerpen'. Dolly van Frederiks- stad. Holdernook van Londen. Gordias van Bremen. Spaarnestroom van Huil. Radjah van Indonesië. Caribia van Plymouth. Vertrokken zijn: Dotterel naar Manchester. Leartes naar Balik Papan. Myra naar Liver pool. Bonaire naar Dover. Frigg naar Zee- brugge. Juno naar Stockholm. Draco naar Aarhus. Hilda Rebecca naar Hamburg. 9 Maart 1951 Prijzen Gr. tong 2,20—2,05; gr.m. tong 1,72—1,62; kl.m. tong 1,551,48; kl. tong I 1,851,71; kl. tong II 1,47—1,40; tarbot I 2,30—1.95, per kg. Tarbot IV 44; gr. schol 25,50—22,50; gr.m. schol 47—40; kl.m. schol 68—57; ld. schol I 51—38; kl. schol II 25—11.50: schar 20—9,50; bot 15,50—8; wijting 23—.16,50; gr. gul 35, per 50 kg. Gr. kabeljauw 10286, per 125 kg. Aanvoer 155 kisten tong en tarbot, 555 kisten schol, 170 kisten schar. 20 kisten bot, 160 kisten wijting, 200 kisten kabeljauw en gul. Totaal 1260 kisten. Besommingen KW 6 f3275; KW 76 f 54C0: KW 176 f 1075. SCH 62 f350; HD 125 f1120; IJM 213 f960; KW 92 f800; KW 12 f755; KW 35 f655; KW 16 f 38. NOORDZEEKANAAL WORDT BIJ DE VELSERBRUG OOK DIEPER. Op last van de Rijkswaterstaat wordt thans een gedeelte van het Noordzeekanaal bij de Velser-spoorbrug op 11.50 -meter- NAP gebracht en hier en daar wordt zelfs tot op 13 meter gebaggerd. De rest van het kanaal naar Amsterdam is bij een der verbredingen al op 11.50 gebracht. ADVERTENTIE AUTORIJSCHOOL RE HM Hagelingerweg 134 - Telef. 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE GEBROEDERS BOOT in Leiden bouw den in 1918 een tweetal loggers, die er anders uitzagen dan de gewone vislogger. Zij kregen de namen Schiedam en Zaan- 'dam en zij waren bestemd om er vracht mee te varen. In die tijd was dat niet zo'n bijzonderheid want ruim zeventig andere loggers hebben ook al als zodanig dienst gedaan. Bovengenoemde schepen waren echter langer dan de gewone zeilloggers, namelijk 30 meter en zij vielen op door de cam pagne. In een oude lijst van koopvaardij schepen staan zij te boek als zeilkotter. Het woord kotter doet op het eerste ge zicht vreemd aan, maar alle loggers voeren het kottertuig, zodat de aanduiding niet verkeerd genoemd kan worden. De schepen voelden zich blijkbaar meer tot de visserij aangetrokken dan tot de vrachtvaart. Na oorspronkelijk in .Rotter- ADVERTENTIE ZANG - MUZIEK - TONEEL POLITIEK LESSEN CURSUSSEN NIEUWS - ENZ. - ENZ. Alles in Uw huiskamer te horen dank zij nu met Visserijband 225, 295 en 398 Wy hebben PHILIPS en ERRES toestellen v.a. 115.- Betaling in overleg. KOOPT UW RADIO by een erkend N.V.R.D.-handelaar Electr. wasmachines v.a. 198.R. S., Hoover, e. a. wringers, ^rykbouten, electr. kachels, electr. scheer- apparaten en verlichtings-artikelen. WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 TELEFOON 5726 „Jan", een schip met een verleden. dam te hebben thuisgehoord zien we ze in 1920 naar Scheveningen gaan. Dit bete kende een hele verandering want zij kre gen een motor en een visnummer. De maatschappij De Merwede, waarvan de heer K. Knoester directeur is geweest gaf de Schiedam de naam Merwede II (SCH 128) en de Zaandam werd Merwede III (SCH 154) genoemd. Vier jaar later werd het weer eens tijd om te veranderen van baas en ook van haven. Tot nu toe waren ze trouw bij elkaar gebleven en in 1924 gingen zij ook weer tegelijk naar Katwijk, doch niet aan dezelfde rederij. De Zaandam werd aange kocht door Meerburg's Noordzeevisserij en kreeg de naam Mr. Dirk Donker Curtius (KW 2) ter vervanging van de houten zeil- logger van die naam. De Schiedam ging over aan de N.V. Rederij Heemstede, di recteur de heer E. A. de Gruijter, die de naam Merwede II (SCH 128) handhaafde. In 1928 vinden we deze logger vermeld bij de Visserij Mij. „Na Lijden Verblijden" onder de naam Jan (KW 50) onder welke het schip nu nog bekend is. Enige jaren later toen de Mij. „Na Lijden Verblijden" geliquideerd werd ging de Jan toebehoren aan de mij. Ten Brittenburg, welke rederij later de fa. D. Ouwehand Azn. is ge worden. De een bij Meerburg, de ander bij Ouwehand namen de schepen gewoon aan de visserij deel. Een nieuwe verandering bracht natuurlijk de oorlog teweeg. Op gas varen De Mr. Dirk Donker Curtius is in ons land gebleven. In de jaren 19411944 be oefende het schip van IJmuiden uit de Opvliegen voor weinig geld In Kennemerland wieken 's zomers nogal wat duiven tegen de blauwe lucht, want de duivensport is een van de geliefkoosde liefhebberijen on zer inboorlingen, die met smel tende blik de duivenklok koes teren, v/anneer de tijd daartoe weer naakt. En het duurt zo lang niet meer, of er wordt weer ingekorfd, afgetikt, ge ringd of gelokt en vader loert 's Zondag de wolken haast in tweeën als het moment nadert waarop de vleugelen zijner duiven en doffers rond de dakgoot gaan zoeven. Maar het is nogal duur, dat spel op het duivenplat en de meeste vaders kunnen hun jongens dan ook niet de vrije teugel laten bij deze sport. In Santpoort hebben ze daar nu iets op gevonden De veelzeggende vereniging „Luchtpost" gaat het komende seizoen drie of vier wedvluch ten voor duiven van knapen tussen de tien en de vijftien in elkaar zetten en dat kost deze knapen maar een dubbeltje per duif. Met echte prijzen, waaron der jonge duiven uit gerenom meerde eieren, zullen de win naars beloond worden. Tweede Paasdag brandt het feest voor de eerste keer los na kerk tijd zeggen de organisatoren nadrukkelijk, want eerst de geest en dan de vogels. Tot 18 Maart kunnen de jongens zich opgeven bij de duiven- mannen J. Molenkamp, Wüste- laan 73 en A. Hols, Terrasweg 6. Om voor een koopje op te vliegen. Apotheken verhuizen Een oud man, die deze week dringend poeders behoefde van de apotheek, spoedde zich derwaarts om de medicijn te halen. „Over een half uurtje zijn de poeiers bij u". Het heeft wat langer geduurd en nu is de oude kwaad op de apotheker, want in spoedgeval len, zegt hij, moeten die on middellijk lclaar staan en het is in IJmuiden, zegt hij, hele maal geen goeie gang van za ken, dat er twee apotheken vlak op elkaar zitten en sa men zo'n uitgestrekt rayon moeten bepoeieren en bedran- ken. Daargelaten, of de mop perpartijen jegens de apo theker juist zijn, want daar hebben ze ook niet alles meteen klaar liggen, moet toegegeven worden, dat de apotheken haast bij elkaar op schoot zitten. Dat gaat evenwel verande- ren, lieve lezers, want de Ken nemer Apotheek verhuist bin nen niet te lange tijd naar de Rembrandtlaan en de Apo theek- Ledeboer verkast in de richting Lange Nieuwstraat. Dan is dat dus ook alweer opgelost en staken wij het mopperen. Goede vredeswapens Er is in de kringen van het Heilsleger altijd een prettig optimisme te vinden en dat vertedert mij immer jegens deze hardwerkende groep mensen: geen gewauwel over afbraak of vernietiging, maar alleen maar bouwen aan een betere wereld, vaak tegen alles in. En er wórdt gebouwd, gees telijk en materieel en tallozen hebben er een nieuwe levens houding door ontdekt, die beter is dan het negativisme en de hopeloosheid. Verdient dit vreedzame Leger niet onze steun, hoe we ook tegenover zijn religieuze basis mogen staan? Als er van 12 tot 31 Maart een collectebusje onder uw welgevormde neus wordt gehouden, hoop ik, dat ge ook vertederd en warm van harte wordt. Want al die dubbeltjes, waarmee u zo verschrikkelijk zuinig moet omspringen, wor- kleine bloemlezing van het werk, dat door dat dubbeltje gesteund wordt: kindertehuizen, ook voor de allerarmsten, tehuizen voor in validen, goodwill-arbèid, ont spanningscentra, asyls en zo kunt ge nog wel een stief kwartierke doorgaan. Wordt er een dubbeltje ge reserveerd? Zevende timmerlustrum Er kwam 35 jaar terug een blozende krullenjongen bij Mulder en Rijke in IJmuiden, om daar de kunst van het ver vaardigen en repareren van schepen te leren. Het beviel deze 12-jarige Arie de Man zo bijzonder best, dat hij bleef hangen en zich nu de baas van de scheepstimmeraars mag noemen. In die vele jaren heeft Arie een macht kennis over alle soorten en maten vissers schepen opgestoken en hij werd een erkende vraagbaak in deze speciale techniek. Van morgen moest Arie bij de baas komen en die heeft hem gehul digd en er kwam zelfs een nieuw ameublement bij te pas, waar het huis aan de Headly- straat nornmer 11 een juweel tje mee is geworden. Van deze kant: proficiat Arie, en dat ge nog maar vele jaren uw Mannetje mag staan. LAMPENIER. visserij en kreeg in 1942 een gasgenerator. Deze werd geplaatst op de campagne, waardoor de stuurhut vóór de achtermast is komen te staan. De Jan heeft het er anders afgebracht. De rederij had het schip onderhanden ge nomen om het in de vaart te brengen, de gasgenerator ontbrak zelfs niet, maar op zekere dag kwam de Duitse marine om de Jan mee te nemen. Het vaartuig moest ge bezigd worden voor de vrachtvaart in de Noorse wateren. De Jan werd dus weer vrachtvaarder, niet onder de naam Jan, maar onder het nummer 441. Wat het schip precies uitgevoerd heeft is niet bekend. Het eerste bericht van de Jan kwam weer in 1945 toen de logger in Cux- haven arriveerde. Tot het laatst toe heeft het schip als vrachtvaarder dienst gedaan. In Noorwegen had men het een lading stenen in laten nemen, besteld voor Rot terdam, waar het tenslotte via IJmuiden aankwam. Zoals de Jan op de foto staat ziet het schip er niet meer uit. Nog niet zolang ge leden heeft men er een dekhuis met stuur hut op laten zetten. Al is het vaartuig niet verlengd is het net zo groot als vele andere loggers waarmede dat wel gebeurd is. De inhoud is 148 ton bruto en 91 netto. De dengte bedraagt 30,20 m„ de breedte 6.73 meter en de holte 2.90 meter. De voortstuwing geschiedt door een 160 pk. M.W.M.-motox*. De Mr. Dirk Donker Curtius is vrijwel gelijk aan de Jan, alleen heeft eerstge noemd schip een 100 pk. Kromhout, maar niet meer die welke er vroeger ingezet is. Nadat het schip nog geen jaar geleden met ernstige motox*schade binnenkwam heeft men in x*ecordtijd de oude motor er uitge haald en die van de Heemstede (IJM 53) er ingezet. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). ADVERTENTIE VELSERDUINWEG 330 Uitsluitend le klas merk-rijwielen GEBOREN: F. E. Donkerslootvan Beest, z., Sti-atingplantsoen 76 rd, Velsen-N.; A. Sluimer—Balk, z., Zoutmanstraat 7, IJmui- den-O.; C. Koperde Ligt, d.. Wolframstraat 9, IJmuiden; L. C. LeeuwVink, z., Velser- duinweg 217, IJmuiden-O.; W. I. Gerrits Stuij, d., Pres. Krugerstraat 36, IJmuiden; M. LeeringBakker, z., IJsselstraat 53, IJmuiden; G. A. PlantenEecen, z., Drie- huizerkerkv/eg 38, Driehuis; M. Evers-Frek, d.. Homburgstiraat 20 rd, IJmuiden; M. G. HeereGomes, z., van Dalenlaan 44, Sant poort; B. BorstNol, z., Da Costalaan 25, Driehuis. OVERLEDEN: A. Smit, 65 j., echtgenoot van J. Breukhoven, J. v. Heemskerkstraat 27, IJmuiden; M. J. Crol'lart, 80 j., weduwe van J. C. Roodt, Bloemendaalsestraatweg 29, Santpoort. ONDERTROUWD: M. van der Duin, Schoutenstraat 15, IJmuiden en E. Schouten, D. Hartoghstraat 52, IJmuiden; A. J. Ooxns, Beverwijk en I. A. Kostex*, van Speijkstraat 31, IJmuiden-O., toekomstig adres: Van Speijkstraat 31, IJmuiden-O.; W. Oorthuij- sen, Zandei'sstraat 34, IJmuiden-O. en W. A. Zwart, Vleetstraat 21, IJmuiden; J. Bos, van der Palstraat, Beverwijk en A. Bx*oek, IJmuiderstraatweg 135, IJmuiden-O.; J. Guijt, Ruijsdaelstraat 1, IJmuiden-O. en J. Snijders, Ruijsdaelstraat 1, IJmuiden-O.; G. Jongejan, Keizer Wilhelmsti-aat 5, IJmuiden en M. Over de Linden, IJmuidersix-aatweg 132, IJmui- den-O.; F. van der Wiele, Kennemerlaan 1, IJmuiden en B. Tijms, Enschedestraat 42, IJmuiden, toek. adx*es: Enschedestraat 42, IJmuiden; A. Koster, IJmuiderstraatweg 145, IJmuiden en T. Bruinink, Huijgens- straat 45, IJmuiden; G. A. Zwart, Pres. Kru gerstraat 24, IJmuiden en J. J. A. van der Wijk, Str. v. Linsehotenstraat 69, Bever wijk, toek. adres: Str. v. Linsehotenstraat 69, Beverwijk; P. de Moor, Aalsmeerderdijk 252, Haarlemmermeer en M. A. den Dunnen, J. P. Coenstraat 83, IJmuiden-O.; T. J. H. Franken, Zeeweg 222, IJmuiden-O. en J. G. van Putten, Stratingplanitsoen 44 rd, Velsen- Noord; J. G. van der Hoek, van der Zwaag- straat 11, IJmuiden en L. M. Kerkhof, Trompstraat 52, IJmuiden-O.; S. Hoogeboom, IJmuiderstraatweg 72, IJmuiden-O. en W. Harteveld, Wilhelminalaan 11, Alkmaar; H. Prins, Pres. Kx-ugerstraat 17, IJmuiden en G. Groen, Pres. Krugerstraat 28 a, IJmuiden; J. Markerink, Middenduinex*weg 89, Sant poort en M. Dekker, Middenduinerweg 89, Santpoort. GEHUWD: W. Zwemmer en J. Th. M. Louwerens, Schoolstraat 6, IJmuiden; C. Hol en C. Böeseken, Meidoornstraat 20, IJmuiden- Oost; G. de Graaf en W. Siewertsen, Elzen straat 36, IJmuiden-O.; G. Slootweg en E. de Jong, Meidoornstraat 142, Zaandam. e:£.G>^!Yi<e;r ADVERTENTIE Kennemerlaan 29 - Tel. 4528 SPECIALITEIT IN BRUIDSBOUQUETTEN U MUIDEN HEEFT GISTEREN gemengde gevoelens de fflJJ uit Duitsland de hal zien binn2^Ch®e en IJmuiden heeft drommels 25^ voeld, dat de mechanise «f?» voorpost in het bedrijf heeft vV" eu*s eerder is op deze plaats betoogj 2? dreiging" der mechanisatie doofl? 14 ten hevig wordt overschat want ï?6* praktijk heeft sinds het imddi negentiende eeuw bewezen dat 2 ?n gelegenheid door de machine2' uitgebreid dan aangetast. Dit is Worot misch axioma geworden, waawJ00811, meer te tornen valt. an De REHACO heeft echter n™ plannen in petto cn ook deze dezelfde richting als deze fiw - en'M doet: door mechaniseren e'S'*5* vooral verkoopbaarder product in brengen cn daarmee het gehele viS bedrijf een stoot in de goede richtw nj" Er is sprake van een „kippeSfe^ Clean-plate machine, die de bokkig vuilen" zal en wellicht een drooSf «et kan niet uitblijven, IJmSffJg zich invoegen in de internationale f? van een modern geoutilleerd visseriiS want IJmuiden ligt reeds te 22? bij de koplopers Amerika, Engeland Scandinavische broeders. En al de» !iü zullen ongetwijfeld een stimulerend?0 vloed hebben op het vollecügëb2?f de gunstige gevolgen van een Jffi? menwerking nog maar niet een t noemen. Dat staat vast al wil heul lang niet allemaal „in". Wie van richting wil veranderen m van te voren hier duidelijk kennis 2 geven De voetganger, die een straat? oversteken, dient terdege uit te kijken? er op de rijweg, van welke kant ook V vaar dreigt. 6E Kinderen hebben vaak de gewoon plotseling van achter een auto komende de weg over te lopen, zon der op het verkeer ui! andere richting te lei- ten. Zij dienen, hoe klein ook, terdege his op gewezen te worda Wat het rij verkeer betreft, hiervoor gek artikel 4: Bestuurders van alle voertuigen, ruiter:, geleiders van rij- en trekdieren en vee,ajn verplicht op duidelijk zichtbare wijze en tijdig het voornemen tot richtingsverande- ring aan te geven. Hoe dit gedaan moet worden is niet aan gegeven. Aangeraden wordt zich aan de ge bruikelijke tekens te blijven houden: hei uitsteken van mechanische richtingaanwij zer, arm, zweep, stole of ander voorwerp. Het VSV-elftal speelt deze keer een bp langrijke wedstrijd tegen Blauw Wit, Eet komt in het veld met: Van der Wint Van Gelder, Kunst Schoon, Spaans Stijger Van der Kuil, Hazeveld, Tielrooij, Michel, De Graai Verder wordt op het terrein Hagelinger weg de junioren-wedstrijd VSV b-Stok- vogels c om 12 uur gespeeld. Mocht VSV b deze wedstrijd winnen dan is dit team kam pioen van zijn afdeling. HVCStormvogels. In Amersfoort komt Stormvogels als volgt in het veld: Kraak; v. d. Oever, Broekhuizen; H. Snoaks, G, Snoeks, Goedhart; J. Snoeks, Venus, Van Onselen, De Boer, Van Dokkum. Kennemers 2Stormvogels 3. De IJmui- lenaren komen uit met: Rechsteiner; Blink- hof, Borst; Schuit, Twis'k, De Boer; Sieb- beles, Zwemmer sr., Zwemmer jr., Groei, Blinkhof. TerrasvogelsVitesse. De thuisclub komt als volgt uit: Akkerman sr.; Neder- lof, Akkerman jr.: v. d. Linden, Dortmund; Cobben; Schol, Zaal, Spanjaard, RÖbkn Wijnen. Vitesse komt in het veld met: Kl. Zosne- veldt; H. van Velzen en W. de Wildt; N. Lute, A. Hollenberg en J- Tool; Fl. Twüj A. v. d.. Valk, H. Eickhof, A. Groot en P. Duijn. Aan de Zeeweg te Castricum speelt CSj vriendschappelijk tegen het Zaanse KyV en komt met een geheel nieuwe opstelling in het veld welke er als volgt uit ziet: Dam; J. de Beurs en C. Blei; H. Veldhuizen, H. Jacobs en Fr. v. d. Klashorst; G. v. Hul, H. Tiemstra, H. Hartog, J. Kimmelaa: en C. Boot. Kinheim naar Krommem? Voor de Velsen-Noordse voetbalver enigingen zal Zondag alleen Kinheim ea competitie-wedstrijd spelen. De geel-zwarten gaan naar Krommes:! voor een ontmoeting met G.V.O. en kon® uit met: Th. Keirsgieter; A. Paap en Mol; S. de Vries, W. Groene veld en l Luntz; J. Muskee, J. Starreveld, J. v. c. Linden, J. H. v. d. Wateren en W. Lu» SINT ELISABETHVERENIGD'G De in de R.-K. parochie van St. Joj* bestaande St. Elisabethvereniging, ten doel heeft steun te verlenen aan ken en hulpbehoevenden, heeft het lopen jaar weer veel nuttig werk kun»- verrichten. Behalve voor een bedrag ongeveer f 260 aan fruit, manufacturen^ vleeswaren konden aan de benoe s worden verstrekt bijna 900 liter melk, eiei*en en 80 flesjes room. ADVERTENTIE O l D ClOTHES NEW is sneller en bete' CHEM. REINIGEN EN PERS^ Koningsplein 10 - IJmuiden Agenda voor Vete ZATERDAG 10 MAART. Thalia, 19 en 21.15 uur: ,,My toobshg, Rex, 20 uur: „Schandaal in New ZONDAG 11 MAART. j Thalia, 15 uur: „Het teken van Zf*1 en 21.15 uur: „My foolish hear Rex, 15 en 20 uur: „Schandaal jg leans". ,..AnT MAANDAG 12 MAART. Raadhuis, 10—12 uur: spreekuur meester. Thalia, 20 uur: „Horizon m Rex, 20 uur: „Schandaal in New 0.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10