Het Hek van de Dam - - Onze puzzle 1 a i 1 l Haarlems uitgever optimistisch over mogelijkheden in Indonesië De slanke lijn Haarlemse gevelstenen 48 Kruiswoordraadsel *Ï5 grondsoort; 22. honingverza- 24 chemisch symbool voor tin, ïnkbéeld', 26. voor iets anders, 29. ont- r «vprtraging, 30. en wat daarop volgt, PJor kan niet 33. bloem, 35. heren, 38.' tennisterm, 39. uitgeput 40. 1 datum, 41. onderaan (uitdrukking SSond), 44. scheikundige ven- Snelle industrialisatie stelt hoge eisen aan technisch onderwijs Nieuw radioprogrammablad vandaag verschenen Open mond Open hart In de hoofdstad uit „Verblijfplaats van geadres seerde onbekend" Agenda voor Haarlem MAART 1951 5 Z' 7 ft" to ii 11 15 ,b '7 2b V 28 11 16 36 18 m 66 65 66 *7 5o ïi 5S" 5t~" 6i 6b 68 ©9 '«nniaal' 1 overlast, 6. bevel, 9 medi- Horizontaa -n Incj0nesie veel rfTheeft verricht, 14. ouderwets ie welverzorgde ontvangst, 18. Afrikaanse kust, 19. hetzelfde (af- „1 99 hnninPVfiVZa- Jig 48. volkeren-organisatie, 49. wat Sen, maanden en jaren samen pleegt En te Vlieden, 50. winterkost, 52. vogel, M riviertje in Nederland, 54. rond gesle- «i« 56 Vogel, 58. en omstreken, 60. ThouSute uitroep, 62. mening, 65. be- M67. grove stommiteit, 68. schrijfgerei, M kerkelijke bijeenkomst. Verticaal: 1. populaire begroeiing, 2. per- ik, 3. ongebruikelijke afkorting voor Stand 4, wollen dek, 5. metalen staaf, S e, 7. Noorse godheid, 8. riviertje n Voord-Brabant, 9. groente, 10 kracht- broUl voertuig, 12. niet aflatend, 13. ri- SSi in Oostenrijk, 16. ontkenning, 17. SSdige, 21. steensoort, 23. drank, 27 plaats in Duitsland, 28. duivel, 30. ge- |«e 32 telwoord, 34. voorzetsel, 36. vogel, li 'gehoor 42. ouderwets lidwoord in tiêuwe spelling. 43. merk van brandstof, 45 plaats,46. lidwoord, 47. grond, 51 ouder- Kb voegwoord, 53. sprookjesfiguur, 55. gevangenis, 57. meisjesnaam, 59. lofdicht, ei familielid, 63. antwoord betaald, 64. voegwoord, 66. figuur uit Griekse mytho- Oplossingen moeten ingezonden worden san onze bureaux: HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. IJMUI- DEN Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit lijn, Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". Voor do goede oplossingen loven wi.i uit: Mn prijs van 7,50; één van 5.— en één van 2.50. Oplossing van de vorige puzzle pe oplossing van de puzzle van de vorige week is: Ingevuld moesten worden de volgende woorden: content, biljart, gemaakt, pen dule, vermaan, regenen, stencil, tornado, bariton, genaken, variant, breipen, droevig, verraad. In de juiste volgorde gezet, namelijk: biljart, regenen, vermaan, gemaakt, va riant, stencil, content, bariton, droevig, tor nado, pendule, verraad, genaken, breipen Toekenning Frans Duwaerprijzen B. en W, van Amsterdam hebben de Frans Duwaer-prijs ten bedrage van f 150 voor de ontwerper van het typografisch best verzorgde boek, tijdschrift of handels drukwerk, verschenen tussen 1 October 13<3 en 1 October 1950, toegekend aan de beer B. C. van Bercum te Amsterdam voor de typografische verzorging van het boek „Organisatie der Vereniging voor hoger onderwijs op Gereformeerde grondslag". Eervolle vermeldingen kregen de heer H, Saldèn voor het „Verzameld Werk" van Menno ter Braak en de heer A. Bornkamp voor hel boekje „Laten wij eens over onze kinderen praten". Aan de heer Henri Friedlaender te Was senaar werd eenzelfde prijs beschikbaar «ld voor de best verzorgde bibliophiele uitgave, verleend voor de wijze waarop hij voor de firma Boucher te 's-Gravenhagè Plaquette „Testament" van Rodin heeft gedrukt. h!l2!~Flell'ing. institwt van St. 'he iiigenicirpin ?(l'dihgton, Londen, is februik moZ„"T<! nior°-chirur9" in w, '"icro-orpanjo,irmee het mogelijk dimeter Site te Mn m%1lder dan 2/100 *lime S illHet instel Pncelten waarmn .aar^ne lancetten en :^hcZZZde rbot is «toerust, f'^klcel ónrt fm, zel^s de klein~ ■5C!erie "'I Ten nuf99™ °f één enkele ""leren. Sjr aIpv^J ^fn'"kolonie" te fk,;crW« de Sur F\emin9, de ont- "hderzpekinoen PersoonlVk T^mineoSil U «Paraat (dal ff'loopt dat het. Iip m1i een microscoop) J naweur allercerst zal helpen *J?'om bepaaiJe 'g - het vraaüstuk, ien duur afharrln a l len~variëteiten op rdcn tegen penicilline. (waarbij het mogelijk is woorden met een zelfde middelste letter van plaats te ver wisselen), kan men van boven naar bene den uit de middelste letters lezen „Je main- tienclrai". De prijzen De prijzen werden als volgt toegekend: le prijs 7.50): C. L. Veerhoff, Nobel- laan 1, Heemstede. 2e prijs 5.J. H. Knipper, Twijn- derslaan 43, Haarlem. 3e prijs 2.50): L. Winter, Van Broek- huyssensstraat 2, IJmuiden-Oost. „Voor de Nederlandse uitgeverijen liggen in Indonesië nog aantrekkelijke perspec tieven. Het is in het geheel niet zo, dat de autoriteiten van de jonge staat alles op haren en snaren zetten om zo spoedig mogelijk van alle Nederlanders verlost te zijn. Zij aanvaarden integendeel gaarne de hulp van buitenlandse bedrijven bij hun breed opgezette campagne tot bestrijding van het analphabetisme en de maatregelen die op korte termijn de Indonesiërs zoveel technische kennis moeten bijbrengen, dat de plannen voor een snelle industrialisatie van het overbevolkte Java kunnen slagen. Drukkerijen, uitgeverijen en boekhandels hebben daarmee in de eerste plaats te maken en de Indonesiërs zijn nog niet zover ook al wordt hun invloed ook op dat terrein aanmerkelijk groter dat zij reeds geheel met eigen krachten aan de hoge eisen die thans aan het boekenbedrijf worden gesteld kunnen voldoen. Daarom doet men gaarne een beroep op de buitenlandse bedrijven, de van origine Nederlandse inbegrepen Dit optimistische geluid liet de heer TI. Slam jr. horen, de directeur van de Perner- bit Buku Tehnik Batang, de in Djakarta gevestigde dochteronderneming van de N.V. Technische Uitgeverij H. Stam in Haarlem, die de belangrijkste producent is van leerboeken voor het technische onder wijs hier te lande. „Batang" ('t Indonesische equivalent voor Stam) werd in 1948 gesticht. Het duurde meer dan een jaar voor het eerste boek in de officiële taal van het nieuwe Indone sië van de pers kwam, hetgeen niet onbe grijpelijk is als men enig inzicht heeft in de talloze grotere of kleinere vereisten die aan de uitgaven op dit vrijwel braak lig gend gebied worden gesteld. Geen „kachelpijpen" In de eerste plaats moeten de op Neder landse omstandigheden gebaseerde leer boekjes voor het technische onderwijs of zelfstudie aangepast worden aan de Indo nesische samenleving. Een woorcl als Twee Franse automobiel-constructeurs, de gebroeders Loubière, hebben deze uitzon derlijke wagen vervaardigd, die op de salon van Genève zal worden geëxposeerd. De wagen heeft een kleine benzine-motor, die een generator aandrijft. Deze voedt vier electro-motoren die ieder een wiel aandrijven. De topsnelheid is 100 km. per uur en de wagen biedt plaats aan zes personen. Zoals op de foto tot uiting komt heeft de auto schuifdeuren en grote ramen. „kachelpijp" bijvoorbeeld zegt een bewo ner van de Archipel niets en het aldus aangeduide begrip moet dus door een ander worden vervangen. Vervolgens moeten de boekjes elemen tair zijn, want de nieuwe Republiek heeft in de allereerste plaats behoefte aan men sen die dadelijk in de praktijk iets kunnen presteren. Dan is er de moeilijkheid van de groeien de Bahasa Indonesia, dat er steeds woor den en woordvormen aan de reeds be staande taalschat worden toegevoegd of gewijzigd. Dit laatste is soms zo sterk, dat de Indo nesische, die op 't Haarlemse bedrijf belast is met het corrigeren van de drukproeven van de door Indonesische taalkundigen in het Bahassa vertaalde tekst, voor taal- en spellingskwesties komt te staan die hij niet dadelijk kan thuisbrengen. In 1949 zag dus het eerste boek in de Bahasa Indonesia het licht en sindsdien is er zo hard gewerkt, dat de fondscatalo gus van het bedrijf in Djakarta reeds een veertigtal werken vermeldt, op het gebied van metaalbewerking, electrotechniek, bouwkunde, autotechniek en enige alge meen vormende vakken, zoals wiskunde. Voorts werden een paar kinderboeken voor Indonesisch gebruik bewerkt. In sa menwerking met een commissie voor tech nische taalaangelegenheden werd tevens een technisch woordenboek uitgegeven. De oplagen kunnen vrij groot zijn, om dat men werkt voor een taalgebied met tachtig millioen inwoners, aan de andere kant moet men rekening houden met een vrij beperkte „omloopstijd" van iedere uitgave, omdat vooral tegenwoordig boe ken over techniek snel verouderen. Ook de hoge kostende prijs, gevolg van uit den treure herhaalde factoren, vormt een be lemmering De Nederlandse teksten worden dus in Djakarta bewerkt en vertaald en daarna in Nederland grafisch verzorgd. De bestaande drukkerijen in Indonesië hebben op het ogenblik zo'n massa op drachten te verwerken al was het maar aan alle officiële papieren dat er geen denken aan is de boeken in het land zelf le laten drukken. En de inrichting van een eigen drukkerij zou thans nog niet op een gezonde econo mische basis kunnen plaats vinden. Het belangrijkste is evenwel, zo zei ons de heer Stam jr., dat uit mijn contacten met de Indonesische autoriteiten en in het bijzonder met het Departement van On derwijs, gebleken is, dat men buitenlandse steun gaarne aanvaardt. Natuurlijk dienen dan allerlei gevoelskwesties vermeden te worden. Men moet thans bij de Indone- De heer Gervais Combarette uit de Franse plaats Thizy in het Rhónedal verdeelt zijn tijd tussen zijn fabriek en zijn trompet. Of liever zijn trompetten, want hij is een geestdriftig liefhebber van de blaasinstru menten, getuige ook zijn voorzitterschap van het plaatselijk fanfarecorps. Het liefst zou hij alle partijen zelf voor zijn rekening nemen en daarom is hij maar begonnen op twee trompetten tegelijk te oefenen. De heer Combarette is nu zover, dat hij rechts de melodie en links de begeleiding kan produceren, met welke bezigheid men hem hier doende ziet. Vandaag is uitgekomen „Het Radiopro gramma", officieel orgaan van de gelijk namige stichting. In 24 pagina's bevat het de volledige programma's, zoals deze in de loop van de volgende week, door de binnen- en buitenlandse stations worden uitgezonden. Dit eerste nummer van het nieuwe or gaan opent met een „geleide" van het be stuur der stichting en van de Vereniging van radio-luisteraars. Het algemeen be stuur bestaat uit mevrouw W. Wynaendts Francken-Dyserinek, mevrouw J. R. Klee- kamp-Wassenaar, prof. mr. J. Drion, dr. E. D. Hirsch-Ballin, mr. C. van Nievelt, mr. J. W. F. Donath, mr. S. A. M. Botten- heim, ds. E. Daalder, mr. J. M. A. Bude, K. Leyenaar en M. G. Haringman. Het dagelijks bestuur der vereniging wordt gevormd door: mr. J. M. A. Bude, voorzitter, IC. Leyenaar, secretaris-pen ningmeester, M. G. Haringman, bestuurslid. Enkele onvoorziene omstandigheden aldus het bestuur hebben ietwat ver tragend gewerkt, zodat niet aan alle abon- nés vandaag reeds het blad kon worden bezorgd. siërs niet trachten de vroegere bevoor rechte positie langs een achterdeur weer binnen te halen. Dat is dan ook de reden, dat jonge, na 1945 in Indonesië ge komen Nederlanders meestal betere resul taten boeken dan hun oudere landgenoten, die veelal te zeer moeiten hebben de nieu we situatie te aanvaarden en dat helaas ook wel tonen. Aan het moeras, dat zich uitstrekt tussen Rijksmuseum en Concertgebouw en dat ook wel eens Museumplein wordt genoemd, staat een groot en wij zouden wel willen zeggen riant heren huis, waar de Amerikaanse vlag uit hangt. Komt men er voor de deur te staan, dan mag men deze vrijelijk ope nen, op voorwaarde dat men haar na het binnentreden weer sluit. Uit deze ongebruikelijke gastvrijheid moet men afleiden, dat in dit huis geen heren wonen, want dezulken zijn op zo'n aanloop niet gesteld. Men bevindt zich in het perceel van de USIS, hetgeen zoveel wil zeggen als de Voorlichtings dienst van de Verenigde Staten van Noord-Amerika, een indertijd door de heer C. Columbus ontdekt gebied, waarover nogal wat te doen is geweest. Een ieder is hier welkom, mits hij de deur achter zich sluit en de boeken niet bevuilt en dat welkom wordt onderstreept door allerlei bewijzen van .gastvrijheid, die haast verlegen maken. Zo wordt men begroet door een meisje, dat er zo aardig uitziet, dat men de mond niet eens hoeft te openen om haar goedendag te wensen, aangezien deze al van verbazing is opengevallen. Zij be groet u vriendelijk in vloeiend Hol lands, hetgeen verbazingwekkend zou zijn, wanneer zij geen Hollandse was en nodigt u uit om gebruik te maken van al het gerief en iedere gelegenheid tot verrijking van de geest, die het ge bouw biedt. Die laatste is er overvloe dig aanwezig, want de wanden gaan verborgen achter eindeloze rijen boek werken over onderwerpen, die variëren van „Hoe fok ik betere en grotere kippen" tot een verhandeling over de Amerikaanse literatuur. De bezoekers zijn dan ook voortdurend verdiept in de Saturday Evening Post en Life. Wij willen niet verhelen, dat wij ons een beetje voelden als een door om standigheden verarmde neef, die op bezoek komt bij zijn gefortuneerde oom, van wie hij een maandelijkse toe lage ontvangt. Het zag er ook wel erg rijk uit allemaal. Fraaie walnoten panelen, cederhouten tafels, lederen clubs, indirecte verlichting, kortom al het gemak, dat men zo gaarne in uit Hollywood afkomstige films ziet afge beeld. En ware het niet dat wij bedachten dat onze grandeur met glimmende elle bogen, onze stijlvolheid met rafels, dan toch maar grandeur en stijlvolheid waren, wij zouden ons niet op ons ge mak hebben gevoeld. Gelukkig lieten ook de aanwezige Amerikanen niet merken, dat zij onthutst waren over hun sjofele neef. Zodat wij op ons ge mak in een stoel gingen zitten, teneinde op korte termijn een inzicht te krijgen in de verrichtingen der Verenigde Sta ten op allerlei gebied zoals dat van de Europese bewapening", een onderwerp waarvan wij altijd graag op de hoogte worden gehouden. Nadat wij ons hierin enige tijd had den verdiept, werd ons oog echter onweerstaanbaar getrokken door een tijdschrift, uitgevoerd in vele en fraaie kleuren. Toen wij het ter hand namen, bleek ons wel dat het leven in de V. S. louter Four Roses-geur en maneschijn moet wezen. Vriendelijke dames en ge- electrificeerde wastobben, huisvrouwen met „Mmmmmmmm. wat heerlijk tomaten" en andere opgewekte tafrelen brachten ons in de verrukkelijke stem ming van de particuliere initiatief nemer. Helaas viel, toen wij weer een bladzij omsloegen, ons oog op een heer, die met energieke tred recht op ons toegestapt kwam. Hij stak wel echt keurig in de kleren, maar hij zag er zo zelfverzekerd uit, dat ons eigen zelf vertrouwen ineenkromp als een hond die een trap heeft gekregen. Gelukkig werden wij weer helemaal op ons gemak gesteld, toen wij binnen traden bij mrs. Parkin, het hoofd van de dienst. Want in haar kamer stond een borstbeeld van Gandhi, die per slot van rekening ook nooit door de ver enigde kleermakers als de bestgeklede man ter wereld is uilverkoren en toch een grote figuur was. En de open hartige mrs. Parkin zelf vonden wij ook erg aardig. Ten eerste vertelde zij, dat zij grote bewondering had voor Franklin D. Roosevelt, hetgeen bij een Amerikaan altijd een geruststellend teken is en ten tweede zei zij, dat wij perfect Engels praatten, maar eruit zagen als een Amerikaan, hetgeen na* tuurlijk een compliment mag heten. Mrs. Parkins vertelde ook aardige dingen over zichzelf. Haar vader had een kleine krant in een kleine stad en reeds toen zij schoolmeisje was, kon zij daar alle voorkomende werkzaamheden verrichten. Zij kon schrijven, machine- zetten, de pers bedienen, kortom alles doen, hetgeen er te doen viel. Nader hand kwam zij bij Time, het nieuws- weekblad, dat zo aardig is om te lezen aangezien de onjuistheden erin altijd in zo'n smakelijke vorm gesteld zijn. In de oorlog was zij hoofd van de lucht bescherming in Cleveland (Ohio), waar niet minder dan anderhalf miljoen mensen wonen. Na de oorlog kwam zij bij UNNRA in Griekenland en nu zit zij op het Museumplein, hetgeen weer heel wat anders mag heten. Hoewel wij er nooit voor voelen om met de deur in huis te vallen, aan gezien dat zo'n rommel maakt, deden wij het dit keer toch en vroegen haar op de vrouw af, wat zij dacht over de nogal eens voorkomende geprikkeld heid in de verhoucÜhg tussen haar en óns werelddeel, zoals bijvoorbeeld over de vrijlating van enige lieden in Duits land. Zij zat daar wel een beetje mee in, maar zei dat het nooit zo makkelijk is om achter een bureau gezeten een beslissing te nemen, die iedereen bevre digt. Aangezien de juistheid van deze stelling wel ruimschoots door de onbe vredigdheid in Europa werd bewezen, konden wij hiertegen niet veel in brengen. Zij en wij rangeerden het gesprek dus weer van het gevaarlijke spoor en kwamen op de meer algemene kwesties der verhoudingen tussen de volken. Daar was mevrouw Parkins wel hoop vol over, want zij meende dat die beter zouden worden, naarmate de commu nicatie-middelen zich uitbreidden. Daar waren wij het nou lekker eens niet mee eens. Wij zeiden dat de verhoudingen tussen de volken juist het beste zou zijn, wanneer er wat minder communi catie-middelen zouden bestaan. En toen vonden wij het erg aardig van mrs. Parkins en ook Amerikaans, dat zij ons daarin gelijk gaf. Zij ging zelfs onze stelling verdedigen met vuur en aan halingen uit een artikel van André Gide, dat zij beloofde ons toe te zullen sturen. Zij heeft het ons inderdaad toege- Het Ballet der Lage Landen treedt vandaag en morgen in „Bellevu'e" op, onder meer met een nieuw werk van Pieter van der Sloot: „Garden Party". De Nederlandse Comedie vertoont het door Johan de Meester geregis seerde stuk „De dood van een rat" van Jan de Hartog, met Ank van der Moer, Ellen Vogel, Philippe la Cha- pelle, Fons Rademakers, Johan Fio- let, Ton Lutz en anderen. Dagelijks in de Kleine Komedie aan de Am-stel. Het A.T.G. speelt Zaterdag in de Stadsschouivburg „Het dubbel leven van Sir William" door Emlyn Wil liams en Zondagavond „De reis van Noach op de wateren" met Jo Stern- heim. Het Nederlands Volkstoneel vertoont Zaterdag en Zondag in de Doelen zaal „Eva Bonheurvan Heijervians (met Marie Faassen) en in Hypokri- terion „Nieuw Land" van Hans Tie- meyer. Maandag wordt in de Doelen zaal „Toen wij trouwden" van Priest ley opgevoerd. De Nederlandse Opera heeft voor Zondagmiddag „Rigoletto" van Verdi op de agenda staan en voor Dinsdag „Hoffmann's Vertellingen" van Of fenbach, in de vertaling van Jan Engelman. Amsterdams Oratoriumkoor voert Zaterdagavond de Mathhaus Passion van Bach uit, met. medewerking van de H.O.V. en een knapenkoor. Vocale solisten zijn: Mea Naberman, Annie Woud, Anton Dermota (Evangelist), Theo Baylé (Christus-partij)Wiebe Drayer en Peter de Vos. Dirigent is Piet van Egmond. Het abonnementsconcert door het Concertgebouw Orkest van Zondag middag staat onder leiding van Jean Foumet. De solist Willem Noske speelt het. Vierde Vioolconcert van Badings. Zondagavond treedt Anton Karas met zijn cither op. De agenda van de kleine zaal van het Concertgebouw vermeldt voor Zaterdagavond een recital door de pianist Geza Anda, voor Zondag avond een Frans programma door het duo Ethel Bartlett en Ray Ro bertson. In de bovenzalen van „Arti et Ami- citiae" aan het Rokin exposeert Sierk Schroder tot 1 April schilderijen en tekeningen. Tevens wordt er een her denking s-tentoonstelling gehouden van werken van Herman Lugt. Wij vermelden voor deze week drie films: Kiss the blood off my hands" van Norman Foster in De Uitkijk, verder „Parijs bij nacht" van Ray Ventura in Cineac aan het Damrak en tenslotte een Amerikaans product van Powell en Pressburger: „De on vindbare Pimpernel" (in Tuschinski) y stuurd en dat vonden wij ook echt en prettig Amerikaans. Wij hebben het gelezen en stegen toen weer een heel eind in onze geknakte Europese achting. Maar zo'n Amerikaans pak is toch ook wel mooi. BOEDA Twee Engelse dikke dames zijn een ver mageringskuur voor de radio begonnen. Haar plaatjes staan in vele Engelse cou ranten. Ik ben er al een half jaar mee bezig. Ik ben zes kilo wat zeg ik?.... ik ben twaalf pond afgevallen. Die dames zijn nog maar begonnen. Hebt u mijn plaatje, in welke courant dan ook, gezien? Hebt u mij voor de radio zien vermageren? Maar wanneer iemand een onderwerp wil hebben voor een gulden boek der roemruchtigheid- laat hij bij mij komen en dan het liefst wanneer ik aan tafel zit: gekookte vis, sla zonder olie en een ver rukkelijk appeltje toe. Het kan ook wel eens een stukje gekookt vlees zijn en 's Zondags een augurk in plaats van sla en een mandarijn voor die appel. En elke morgen een verrukkelijk hard ei met een heerlijke kop zwarte koffie. En elke lunch: een verrukkelijk hard ei met een heerlijke kop zwarte koffie. En één hele dag in de week alleen maar van die zalige knappe rende zure appelen. Appelendag. Alleen- meer-appelendag. Kunt u zich iets zaligers voorstellen? Wat zegt u? Houdt u van brood? Hoe bestaat het, meneer. Nee, geen kruimeltje voor mij stel je voor, brood! En aardappeltjes? Hoe krijgt u het in uw hoofd! AardappeltjesEen ge vaar, dame, aardappeltjes een verfoeilijk gevaar! Jus op uw biefstuk? Hoe is het moge lijk dat u die vettigheid lust. De gedachte alleen al doet mij gruwen. Laatst zag ik iemand zo maar een slag- x-oomtaartje eten! Hoe durfde hij. En genever? Wist u niet dat u daar in elk opzicht x-ond van wordt? Broodmager is een wonderlijke taalkun dige tegenstrijdigheid, maar het is verruk kelijk. Het is heerlijk geen gebraden vlees te eten. Het is zalig alles met i*oom en melk en suiker te mogen weigeren. Geen suiker in de koffie. Nooit gezeur met aardappelen. Geen geklieder met jus. Niet die overlast van bx-oodsnijden. En bovendien mooi en rank zijn als een jonge god. Wilt u wel geloven dat ik mij nu al op overmorgen verheug? Dan is het appelen geblazen. De ganse lieve dag. Maar mij zetten ze niet in de krant. ELIAS. Deze gevelsteen zit in het perceel Hout- max'kt 7 te Haarlem. Vroeger was daar de brouwerij „Het Scheepje" gevestigd. Op de steen ziet men een zeilend schip op zee, omgeven met een ornament en medaillon waarin God de Vader is afge beeld. Onderaan staat: „Godt bewaert het Schip". De brouwerij „Het Scheepje" dagtekent uit 1351, dus zij zou, als zij ongeveer 25 jaar geleden niet was opgqjxeven, dit jaar haar 600-jarig bestaan hebben kunnen vieren. Vermoedelijk is de gevelsteen een product uit de 16e of 17e eeuw, zodat aan- Houtmarkt 7. genomen kan worden dat hij eens ge plaatst is toen de brouwerij een verbou wing onderging. In het begin van de 17e eeuw was „Het Scheepje" eigendom van Johan Claes Loo, burgemeester van Haarlem, deken van het Brouwersgild. Haarlem had toen een zeer groot aantal brouwerijen en het vak van brouwer stond toen in hoog aanzien. In de loop de eeuwen ziin alle brou werijen in Haarlem verdwenen. De een na de ander moest de strijd om het be staan opgeven. „Het Scheepje" was een van de laatste. De omstandigheid dat een brouwer een zeeschip als onderwerp van zijn gevelsteen koos, wettigt het vermoeden dat Haarlem toen hier naar verre landen exporteerde. De Franse politie zoekt, in samenwerking met kunstexperts, de eigenaars van 18 kisten met schilderijen en kunstvoorwer pen die in de buurt van Bayonne op het strand zijn gevonden. Aan een van de kis ten hing een kaartje met het opschrift: „Martin Bormann, Reichsleiter, München". Behalve schilderijen zaten in de kisten Sèvresvazen, kandelaars en antieke klok ken. Photo's van de voorwerpen zullen worden gezonden naar de organisatie die belast is om de door de nazi's geroofde kunstvoorwerpen op te sporen en naar de centrale organisatie van de Franse natio nale musea. ZATERDAG 10 MAART Stadsschouwburg: „De verrader" (Come- dia), 8 uur. Gemeentciyk Concertgebouw: Optreden van Anton Karas, 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling collectie me vrouw Wallbrink—Oud, 1016 uur. Zondag 1316 uur (tot en met 11 Maart). Kunst zalen Frans Hecrkens Thyssen: Mans-ten toonstelling, 10 tot 5 uur (tot 11 Maart). Palace: Abbott en Costello ontmoeten Boris Karloff, 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „The third man", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarae: „In de schaduw van de misdaad", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De erfgename", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Rembrandt: „De vader van de bruid", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. ZONDAG 11 MAART Stadsschouwburg: Volksvoorstelling „Oom Wanja" (Comedia), 8 uur. Frans Hals Mu seum: Instituut voor Arbeidersontwikkeling, filmochtend, 10.30 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. MAANDAG 12 MAART Stadsschouwburg: „De eerbiedwaardige lichtekooi" (Comedia), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7