eirais aan speelruimte - Par ij se silhouetten Wandel japoii van Dior De Stille Wens Colclwave Eenvoud Fabrieksmeisjes zijn le vroeg volwassen MO LEND UK's KAPSALONS H. DE GRAAFF Drie vrouwen, drie levenswegen FEUILLETON 'DOOR BARBARA CARTLAND vertaa!d uit het Engels TEBDAG 10 MAART 1951 Ook Parijs, zeker niet minder dan andere JZ worstelt met het nijpende woning- Sleèm. Er is hier eigenlijk niemand die, M meer of minder energie niet naar een Sning zoekt. Wat mij betreft mag ik me al gelukkig prijzen dat ik met man, twee kinderen en een poes in twee kamers mag uven En dan hebben we ook nog een bal- 1 Als die twee kamers mij wat benau- X za ik over de leuning hangen en tuur danover Parijs, met de wijde hemel er boven. Van mijn balcon kan ik nog juist het bovengedeelte van de Are de Triomphe zien de vergulde koepel van de Döme des Invalides en heel in de verte, als ik op mijn tenen sta, de Sacré-coeur op de berg van Montmartre. Recht voor mij is het Pan théon, waar Fra'nkvijks grote mannen zijn begraven en daarnaast zijn de afgeknotte torens van de Nötre-Dame. Dit weidse oanorama builen verzoent me, zonodig, met de beperkte ruimte waarover we binnen de beschikking hebben. Maar klagen mag ik nog minder wanneer ik denk aendie twee vrienden, een jong echtpaar, die voor 15.000 francs, per maand 165 gulden,- een héél klein, afschuwelijk ge meubileerd kamertje hadden gehuurd bij een familie in huis. Het was een ellendig hok, en als er méér dan drie mensen bin nen waren, moest er altijd één op het bed gaan liggen om de andere zitruimte aan te kunnen bieden. Bovendien moest er ook nog een piano in het minuscule hokje wor den geperst. Mijn vriend is n.l. componist. Sn als hij weer aan een nieuwe symphonie bezig was, moest zijm vrouw wegens plaats gebrek gaan wandelen,Wanneer ze dan ver moeid terugkeerde naar de huiselijke haard, werd zij amper in 's componisten nabijheid geduld. Een maand geleden werd, tot over maat van rampspoed, hun plotseling ook de huur nog opgezegd en toen begon de misère eigenlijk .pas goed. De hospita ver wijderde maar meteen de gordijnen van het enige raam, als aanwijzing dat ze op haast was gesteld. Alle advertenties in de ochtend- en avondbladen werden nage keken en vol moed liepen mijn vrienden adressen af. Van de vroege ochtend tot de vroege nacht. Eens richtten ze zo hun schreden naar een fraai en groot huis aan de Boulevard des Invalides. Er moest daar, volgens de Figaro, een appartement leeg staan. Geïmponeerd, doch ongelovig, be traden ze het vorstelijke trappenhuis. Ze belden schuchter aan en werden openge daan door een dame die ze meteen maar om de hals viel. Ah, con.me c'est gen til! Comme vous-êtes jeunes! In extase staarde ze het jonge echtpaar aan en deelde ter sluiks nog enige klapzoenen uit. Toen mijn vriend, na zich met moeite uit de omhel zingen bevrijd te hebben, haar vertelde dat hij vaste medewerker aan de radio was. werd haar geestdrift nog groter. Ah! dat was nog eens heerlijk! Madame zelf was namelijk dichteres en zij zei meteen: U kunt mij natuurlijk wel een engagement bij de radio bezorgen? Ik dacht zo twee maal in de week, om te beginnenHet leven wordt zo vreselijk duur. Wat zouden r~ ADVERTENTIE UW LERAAR KOMT WANNEER HET U SCHIKT leder ogenblik, wanneer U zin en tijd hebt, staat Uw ■prima privé leraar tot Uw dienst: de Bekende Schrifte lijke Cursus Resa-Hilversum regelt zieh naar U. Het instituut met de nwste geslaagden voor Hoofdakte A en B Handelskennis L.O., Wiskunde L'°- Frans, Duits en Engels L.O. en oudere officiële examens. Vraag ons prospectus 1951. V. NA DE LAATSTE OORLOG stonden maatschappelijke werkers en jeugdleiders voor een onverwacht zware en uitgebreide taak. Onze moderne samenleving heeft tot een groot aantal problemen geleid, die zich pas de laatste jaren doen gelden en die vooral op de jeugd neerkomen: De fabrieken in steden trekken grote .hoe veelheden personeel tot zich. Dit brengt, met zich mee, dat de woningcomplexen toe nemen, dat er in de stadswijken meer kinderen komen en dat er dientengevolge gebrek komt aan speelruimte voor deze kinderen. Daar begint het probleem van de grote- stadsjeugd. Cubhuiswerk en bedrijf sscholen Het woningprobleem werkt zeer nadelig op een gezond leven van de jeugd. De jongens en meisjes, die op de lagere school zijn en die dus nog veel vrije tijd hebben, worden de straat opgedreven. Moeder im mers, die de kamers vol met allerlei meu belstukken heeft staan, plus het wasgoed en de wieg met de baby, kan de kinderen die lopen kunnen, niet in de weg hebben. „Loop me niet voor de voeten", moppert zij. „Ga' de straat maar op daar kun je doen wat je wilt". Dat is de eerste botsing, die het kind krijgt. Op straat botst het opnieuw verscheidene malen, letterlijk en figuurlijk, en het leert op die manier op zijn hoede te zijn. „Je mag alles doen, als je maar zorgt, dat anderen het niet ontdekken", wordt het motto. Zo groeit de mentaliteit van een jeugd, die niet in de jeugdbeweging komt en die wantrouwen heeft tegen iedereen, die buiten haar kring valt. De stad zuigt deze jeugd op. Maar er is nog meer. Er is geen ruimte om te spelen. Dat betekent, dat de jeugd ook niet leert om echt te spelen. En dan als het meisje en de jongen vijf tien jaar zijn, dan wacht hun de fabriek. Dit is vooral voor het meisje de stap van de kindertijd in de volwassenheid. Het werk aan de lopende banc! is gemakkelijk. Na achtweken, hoogstens drie maanden, zijn zij bedrijfsvohvassen en hun verdiensten zijn betrekkelijk goed. In het oog van de mannen zijn deze meis- ADVERTENT1E Ja, maar van Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 r Haarlem ze mij kunnen betalen? Zelf dacht ik zo iels van 10.000 francs per week.... mijn vriend mompelde vaag beleefd iets van: ik zal mijn best voor u doen.... en zouden we nu misschien even de kamer mogen zien? Naturellement! Maar gaat u nog even gezellig zitten, clan zal ik u eerst een paar van mijn gedichten declameren. Ze haalde een solide bundel papieren te voorschijn en begon op onheilspellende toon voor te dra gen. Er was veel sprake in van noodweer, en van moord en doodslag, de dichteres kwam zelf erg onder de indruk en de tra nen stroomden haar rijkelijk langs de wan gen. Mijn vrienden huilden ook, maar dat kwam meer van het lachen. Tenslotte vroeg ze, toen ze haar - ontroering weer meester was: Zou mijn stem geschikt zijn voor cle radio? Zeer geschikt, zei mijn vriend met overtuiging, maar mogen wij nü even de kamers zien? Het mocht en de kamers ble ken prachtig. De dichteres vroeg 20.000 francs per maand. Er werd afgedongen tol 15.000. De honaria van de radio zouden het verschil ruimschoots compenseren. Mijn vriend gaf vast 5000 francs voorschot en dolgelukkig iets gevonden te hebben ging hij met zijn vrouw een glas wijn drinken op hun nieuwe woning. Helaas! Eén dag vóór de verhuizing stond de dichteres in eens weer voor de deur. Met iets van ver legenheid gaf zij de 5000 francs terug en zei dat ze haar kamers toch maar niet ver huren wilde. Zij gaf geen enkele reden op. Hulde zich in een mysterieus stilzwijgen. Bij wijze van troost gaf zij het echtpaar nog een kus op het voorhoofd en verdween toen schielijk. Mijn vrienden zitten nu in gede primeerde stemming in een hotelkamertje en voelen zich als verjaagde emigranten. Nee laat ik dus niet klagen over mijn flatje. En zeker niet nu de lentezon Parijs met een weelde van licht overstroomt en ik daar vanaf mijn balconnetje naar kijken mag. Parijs 6 Maart 1951. ève. jes vrouwen en déraillementen kunnen niet uitblijven. De jongen kan als hij wil verder komen, vakbekwaam worden of althans in zijn eigen werk groter verantwoordelijkheden op zich gaan nemen. Het meisje helpt de productie-capaciteit verhogc. Wat zij leert is echter voor haar toekomst van geen nut. Huishouden, koken, naaien e.d. komen niet aan de orde. De op sociaal terrein werkende instanties doen hun best het meisje bij deze pro blemen te helpen. Steecis meer fabrieken worden gewonnen voor de studie van vier uur per week in bedrijfstijd, die door de bedrijven betaald wordt. Het fa brieksmeisje voelt deze schooluren als een uitje. Bovendien geven zij haar een gevoel van eigenwaarde. Op school leren zij iets, dat ook voor hun later leven belangrijk is (huishoudvakken en hygiëne, e.d.) en dat schenkt haar voldoening. Ook aan de ka raktervorming wordt gewerkt, welke be staat uit persoonlijkheidsvorming en gods dienstonderwijs. Bekend op dit gebied zijn de Zonnebloem-scholen (wier hoofdzetel in Rotterdam is) en de Mater Amabilischolen in de mijnstreken van Limburg. De resul taten 'van deze bedrijfsscholen zijn in de fabrieken zeer goed merkbaar. Naast scholen zijn er ook kampen voor de fabrieksmeisjes. Daar kom ik later nog op terug. Tenslotte keer ik terug naar mijn begin punt: de kinderen. De praktijk heeft nl. geleerd, dat het niet cle groteren zijn, die men voor het jeugdwerk krijgt, maar de kleintjes. Dit jeugdwerk kan niet direct op grote schaal worden gedaan. Het is allemaal wijkwerk. Men moet er rekening mee hou den, dat iedere straat een gesloten gemeen schap is. De kinderen uit de ene buurt worden beslist niet opgenomen in een an dere straat. Vandaar dat in de grote steden overal clubhuizen verrijzen om deze kin deren te trekken. Er zijn verschillende instanties, die zich met dit jeugdwerk bezig houden en na de oorlog zijn er ook speciale opleidingen voor jeugdleiders. Over. deze opleidingscentra wil ik een volgende maal schrijven. DAPHNE. 0 Christian Dior heeft altijd iets bijzonders. Neemt u nu eens deze creatie. Nee, het is geen mantelpak, ook geen deux- pièces, het is een meesterlijk gesne den robe-manteau oftewel wandelja pon. De knopenrij zet zich voort tot onder aan toe en iet kleine opstaan de kraagje is ook volgens de laatste mode. Het mate riaal is loodgrijze flanel. Let u ook eens op de hoed, die volop stijl 1951 is! Arlette. ADVERTENTIE Door onze grote voorraad Uw mafrassenreparatie zonder prijsverhoging 's morgens gehaald, 's avonds gebracht. HAARLEMS MATRASSENHUIS Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 worden aan het I.A.V. (Keizersgracht 264). De jury bestaat uit de schrijfsters me vrouw Laman TripDe Beaufort en Beatrice Willing, verder de dames Boisse- vainVan Lennep, EsselinkKok en Bou- manEringa geassisteerd door vier I.A.V.- bestuursleden. Voorts wordt de inzendsters gevraagd, iets over haar eigen leven te vertellen. Deze eventuele toevoeging valt buiten de beantwoording van de prijsvraag. Dit is één van de opvallendste modellen uit de collectie van de Parijse ontwerper Jean Dessès. Het materiaal van het soepel vallende middagjurkje is een mengsel van geribde wol en linnen. De vondst is in dit geval een lange shawl, die rond het middel geslagen, eindigt in een nonchalante knoop ergens op zij. Het ene eind is gegarneerd met een diepe zak, waaronder een lange decoratieve franje. Mét dergelijke shawls wordt dit seizoen ook door de andere ont werpers veel gegverkt. Het spreekt vanzelf dat er heel wat variaties op> dit thema mogelijk zijn. Voor hel overige is dit jurkje van Jean Dessès vrij eenvoudig. Het lijfje heeft ge kruiste panden, de rok is rondom fijn ge- plisseerd. En de kleur van deze creatie? Wel, het best te vergelijken met zuivere room. Arlette. Het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging (I.A.V.) te Amsterdam heeft een prijsvraag uitgeschreven geti teld: „Drie vrouwen-levenswegen. Welke kiest u en waarom?" In de circulaire van het I.A.V. zijn drie wegen aangegeven waaruit een keuze moet worden gemaakt, een combinatie is ook mogelijk aldus cle toelichting op een onlangs gehouden persconferentie. De drie kort omschreven wegen worden bepaald door: de weg van het moderne, een actief aandeel in het openbare leven hebbend type vrouw, de weg van de moederlijke vrouw en de weg van de „begeesterende vrouw" („la femme inspiratrice"). De keuze en een omschrij ving van cle motivering in maximum 200 woorden moet vóór 15 April a.s. gezonden Grijs is dit jaar zeer in de mocle. Hier ziet u een eenvoudig jurkje in die kleur een creatie van het Parijse modehuis AU wynn. Het materiaal is een prachtige En gelse jersey. Het schortje, grijs-wit geruit, is kenmerkend voor de mode 1951, de kimonomouwen zijn. het ook. Arlette. Dezer dagen had den wij 'n jonge dokter op bezoek, die zich bijzonder interesseert voor tinderpsychologie. Wij hebben hardnekkig geweigerd hem enige inlichting te verschaffen over ons paedagogisch systeem. Wel hebben wij levendig gediscussieerd over de vraag of het in het algemeen zoel aanbeveling ver dient je spruiten volgens vastgestelde nor men te laten opgroeien. Na dit geanimeerd gesprek waren we het er wel zowat over eens dat je als ouder wel van alles kunt proberen, dat je met de beste voornemens bezield cle onbedorven geesten van de kin deren te lijf kunt gaanom ze zoals dat heet „voor hun later leven wat mee te geven", maar dat die kleine peuters van jongs af aan al zo'n eigen leventje leiden, dat je er op sommige momenten met al je volwassenheid eigenlijk niet eens tussen kunt komen. Lilibeth en haar kleine zusje zaten tij dens dit gesprek redelijk aanminnig te spelen, Zusje mocht als een wonder bijna alles wat ze vrilde en werd alleen maar af en toe vrij hardhandig terecht gewezen als ze al te brutaal naar Lilibeth's schatten reikteHet was wat je noemt een tafe reel voor een Hollands binnenhuisje met koffie en koek op tafel.... Opeens constateerden ivij bij Lilibeth meer dan gewone belangstelling voor wat wij alle'maal beweerden. Soms vraagt ze tijdens zulk een discussie of we met „die meneer" of „die mevrouw" ruzie aan het maken zijn. Ze is kennelijk niet op derge lijke uiteenzettingen gesteld. Plotseling stond ze gedecideerd op. „Kom, zusje", zei ze, terwijl ze haar tekenplank met klei en vouwblaadjes en zilverpapier en poppen optilde, „laten we maar naar beneden gaan. „Ze" zijn zo onaardig en dat begint me te vervelen....". 33) lA1^is .er niet «eschied. Wij zul- l\Z dneen met de gaan." Tusspn f6 ma u knik*e instemmend. jfiïmi\T hanlkjes" merkte Ben op doet'' Ik i,fl Chester Johnson al ont- pJJ geloof van niet." MahJiwmetuUJkennis te maken." Delfft,, 6. 2iJ'u hand- en men staote '"m,ddels boven gekomen WiaiT, r blnnen. vróeggBen. met °ns mee, Ches- avijesepa8ssen 1n'i antwo?rdde hiJ- ,.Jouw fcaren. Trouwens mi-g° J mijn grijze mij, ik j,00 "s> mijn vrouw wacht op juffrouw GranenU mij ver«even wilt, Ben zijn M?e' maar die feestjes van V°W hen, die onliVt0i5 •l0nge mensen> óf 21111 h« echter wefS'8 g?tromvd ziJn- U ■.Natuurlijk is ,1 met mij eens zijn." merkte Ben 'op niet met ie eens!", M*rigold lachte. „Ik geloof, dat mijnheer Johnson het bij het rechte eind heeft. Helaas behoeft men nog niet getrouwd te zijn om zich onge lukkig te voelen." Haar stem klonk enigs zins bitter, hetwelk Johnson niet ontging. Ben echter wel. In Savoy was het gebruikelijke gezel schap bijeen. Ben en zij bleven niet lang. Na een half uurtje nam hij haar mee in zijn auto, en Marigold meende, dat zij wel ergens in West End zouden blijven hangen. Hij reed echter in de richting van St John's Wood. „Waar gaan wij heen", vroeg Marigold verbaasd. „Wij gaan bij mijn moeder eten", ant woordde Ben. „Ik zou het prettig vinden, als zij jou eens ontmoette." „Je moeder?" Marigold herhaalde zijn woorden met verbazing. Dit had zij in 't geheel niet verwacht. „Ja, mijn moeder. Zij komt niet vaak naar Londen en nu zij hier een paar dagen is, gaan wij maar eens bij haar eten. Je vindt het toch niet vervelend?" „Natuurlijk niet, ik vind het heel gezel lig." Zij was werkelijk erg nieuwsgierig. Zij had al zoveel over Bens moeder gehoord, in het bijzonder wel, dat zij vroeger ach ter de bar had gestaan. De wagen kwam tot stilstand voor een klein huis in een rustige straat. Ben en Marigold liepen door het net onderhouden voortuintje naar de deux-, Ben bolde. Zij wachtten enige tijd. Een dienstmeisje op leeftijd deed eindelijk open. „Goedenavond, Ellen," zei Ben hartelijk. „Goedenavond, mijnheer Ben." „Is mijn moeder beneden?" Ja, zij zit in de tuin en vroeg, of u daar maar heen wilde gaan." „Kom, Marigold, ik zal je voorgaan". Hij ging een keurig gemeubileerde ka mer binnen, welke op de tuin uitkeek. Marigold had gedacht een oudere uit gave van Laura te ontmoeten: geblondeerd haar, rode nagels, vrij groot en fors. Zij zag echter een oud dametje met spierwit haar en een bril op het puntje van haar neus. „Hoe gaat het met u, moeder?" „Zo jongen, ben je daar?" De vrouw keek op van het boek, dat zij aan het lezen was en glimlachte vriende lijk. Zij gaf Ben een zoen en keek toen naar Marigold. „Dit is Marigold, moedei', ik heb u al over haar verteld." Mevrouw Barlow stak een oud handje uit, maar haar handdruk was riog vrij stevig. „Wilt u niet gaan zitten?" Zij wees op een stoel. Er klonk een zekere warmte en harte lijkheid in haar stem, al klonk die met een zeker dialect. „Het is vriendelijk van u mij te ontvan gen," zei Marigold. „Ben heeft al veel over u gesproken," merkte mevrouw Barlow op. „Ik hoorde clat u en uw zusters naar Londen zijn ge komen om te werken. Hoe bevalt deze grote stad u?" „Bijzonder goed," antwoordde Marigold. „En ik was al gauw zo gelukkig een baan tje te vinden." „Ja, dat vertelde Ben mij. Draagt u nu soms een jurk, die bij u verkocht wordt?" Marigold keek eens naar wat zij aan had: het was een eenvoudige middagjurk, welke echter bij Michael Sorrell flink wat zou kosten. „Ja," antwoordde zij, „wij kunnen steeds modellen kopen tegen gereduceerde prijs. Dat is een echte meevaller voor mij." „Dat kan ik mij voorstellen," merkte mevrouw Barlow op. „Ik vraag mij vaak af, hoe de jonge meisjes van tegenwoordig de eindjes aan elkaar kunnen vastknopen. Toen ik nog jong was, rekende men nog niet zulke hoge prijzen." Zij keek met enige bewondering naar Marigold. „Wat heb je vandaag gedaan, Ben? Je hebt je geld toch niet wéér weggesmeten bij de paardenrennen?" „Ja, ik ben naar de racebaan geweest." „Wanneer zul je nu eens verstandig wor den!" Zij zweeg enige tijd, en ging toen voort: „Nu ja, je moet ook je pleziertjes heb ben!" Mevrouw Barlow wendde zich tot Mari gold: „En toch vind ik het prettig, als Ben zich niet al te veel zorgen maakt en een vrolijk leven leidt. Zijn vader werkte altijd veel te hard en dat heb ik ook gedaan, tot dat wij genoeg geld hadden om stil te gaan leven. Ja, als je jong bent, dan begeert je hart vrij veel." „Dat is zeker," antwoordde Marigold. Toen Ben en Marigold vertrokken, drong hij er sterk op aan om ergens te gaan dan sen. Marigold bezweek voor de aandrang. Zij zagen natuurlijk weer vele bekenden en het feest eindigde met een rijkelijk souper. „Waar peins je toch over?", vroeg Ben meerdere malen, daar Marigold vaak voor zich uit zat te staren. Zij dacht terug aan het gesprek met Bens moeder en vroeg zich af, welke Ben de natuurlijke zou zijn: de luchthartige of de ernstige. Pas tegen een uur of twee bracht Ben haar naar huis. „Ik ben moe", dacht zij, toen ze lang zaam de trappen opklom. Tot haar niet geringe verbazing hoorde ze in hun kamer praten. Zij opende de deur: de lichten brandden en David liep er rond! „Zo, David, wat doe jij hier op dit uur?" Sally kwam van achter de gordijnen vandaan. „Anne is ziek," zei zij. „Ik heb daarom David maar geroepen, omdat ik mij erg ongerust maakte." „Ziek?", riep Marigold uit, „wat scheelt haar?" „Ik hoop, dat het niet erger is dan een heel lichte pleuris," antwoordde David, „maar morgen kom ik weer even kijken. Probeer jij nu wat te slapen, Sally." Hij legde zijn handen op haar schouders en keek haar vriendelijk aan. Toen wend de hij zich tot Marigold. „Heb je een gezellige avond gehad?" Zijn stem had een enigszins onaangena me klank en er lag een vreemde blik in zijn ogen. Marigold voelde zich alsof hij haar een fikse tik had gegeven. „Het was heel gezellig," zeide zij en zij voegde er aan toe als een soort zelfverde diging, „ik had er geen idee van, dat Anne ziek was toen ik wegging." „Nee, natuurlijk niet," antwoordde Sally snel, voordat David iets zou kunnen zeg gen. „Anne vertelde nu pas, dat zij zich de gehele dag al vervelend had gevoeld. Echt iets voor haar om niets te zeggen!" David begon enkele dingen in te pakken. „Je bent een hele tijd niet bij ons ge weest, David," merkte Marigold op. „Ik had het druk." „Zijn er zoveel zieke mensen?" „Nee, maar ik werk op 't ogenblik in het laboratoi'ium. Vertelde Sally je dat niet?" „O, ja, natuurlijk, nu herinner ik het mij." David wendde zich tot Sally. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 9