Zware Hoest VAL DA UNO en China Radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTEÏWJUDHEIDKUNDIGE Wereïdi 0LIEST00K BïttlttS nieuws IN DE WERELDPOLITIEK Schoonmaak in den lande PUROL voor de handen Wettelijke aansprakelijkheid voor bromfiets-berijders Arbeid in banketbakkerijen Botsing tussen goederentreinen Roofoverval te Almelo was geënsceneerd Bepaalde lichtreclame is weer toegestaan Tram Alkmaar—Bergen gaat weer rijden Bezuiniging bij strafgestichten In Korea gesneuveld Nederlandse straaljager maakte noodlanding Kind werd onder auto geduwd Neem een doos echte F=> A s T I L LES KE ELPIJ N DWT versloeg VZV met 7—5 Waterpoloprogramma Laatste gedeelte der zwemcompetitie Nationale wedstrijd voor meisjes GROEN Co. Inhaalprogramma's DINSDAG 13 MAART 1951 Nadat MacArthur vorige week „langs de neus weg" het gevaar van een remise in Korea stelde tegenover de mogelijkheid dat de oorlog zou worden uitgebreid tot China zelf door de Chinese bases en aanvoer- wegen tot doelwit van bombardementen te maken, heeft Washington zowel als Lake Success ongetwijfeld ernstig overwogen wat de toekomstige strategie in de Ko reaanse oorlog zou moeten zijn. Washington en Lake Success zijn twee verschillende autoriteiten met betrekking tot Korea: Op bepaalde belangrijke aspecten van de oor logvoering der UNO in Korea betwisten zij elkander zelfs het beslissingsrecht. Een van die aspecten is het aanvallen van de Chi nese aggressoren op hun eigen grondgebied, in Mandsjoerije voornamelijk, waar niet alleen de Chinese maar ook de Noord- Koreaanse soldaten hun training en uit rusting ontvangen. Men kan zich indenken dat de ontwik keling van de Koreaanse oorlog de mili taire leiders telkens weer met wrevel doet denken aan dat onuitputtelijke reservoir van mensen en materieel, dat Noordelijk van de „heilige" Noord-Koreaanse grens gelegen is en onophoudelijk zorgt voor aanvulling van de gehavende vijandelijke regimenten. De politici van Lake Success zullen moeite hebben om hun overwegin gen, die meer gericht zijn op de gevaren die "de Koreaanse kwestie voor de wereld vrede meebrengt dan op de directe mili taire eisen van de Koreaanse veldtocht, in overeenstemming te brengen met die van Washington. Het verluidt zelfs dat de Amerikaanse legerleiding reeds een plan gereed heeft om met behulp van de Chinese nationalis tische legers die op Formosa staan het Chinese vasteland aan te vallen. Dit trekt opnieuw de gedachten naar de situatie in dat communistische China, dat thans weer geconfronteerd zou kunnen worden met een hernieuwde oorlog tegen Tsjang Kai Tsjek, een oorlog die reeds jarenlang zoveel leed en verwarring heeft gebracht over de Chinese millioenenbevol- king. En tegelijk dringt zich daarbij de gedachte aan de gehele Aziatische situatie naar voren, een situatie die primair in be langrijkheid is voor de toestand op de wereld. Wanneer de Koreaanse oorlog zou leiden tot een herbegin van de Chinese burgerstrijd, en aldus de UNO de verant woordelijkheid zou gaan dragen voor een nieuwe bloedige omwenteling in China, zou deze landen-organisatie zich verplichten de formule te leveren voor een verwijdering van de kiem, die in Azië en voornamelijk in China sinds jaar en dag de gevaarlijke labiliteit heeft veroorzaakt waaruit alle ellende voor de Aziaten is voortgekomen. Het is zeer ongelukkig dat de UNO voor een strijd op het continent van China tegen de machthebbers van Peking zou zijn aangewezen op Tsjang Kai Tsjek, de figuur op wiens hoofd de vloek van de Chinese massa's is neergekomen voor de mateloze ellende waarin de Chinese plattelandsbe volking sinds jaren heeft verkeerd en waaruit zij zich heeft pogen te verlossen onder leiding van communistische agenten, werkend en agerend onder inspiratie van Mau Tse Toeng. Het voortreffelijke en met Waarblijken de liefde voor het Chinese volk geschreven boek van de Amerikaan J' - Belden, „De Rode Taifoen", geeft een Westerling veel te denken ten aanzien van de aard en het wezen der Chinese revolutie, doch het toont ongetwijfeld één ding zeer duidelijk aan, namelijk dat het regiem van de Kwo- mintang, onder leiding van Tsjang Kai Tsjek, de Chinese boeren ruggegraat der natie in de armen van de communisten heeft gedreven door een stelselmatige, ge reglementeerde terreur en een vernietigen de uitbuiting, die de massa geen andere keus lieten dan onder te gaan of te rebel leren. Dat Mau Tse Toeng de wind heeft meegehad en met een, oorspronkelijk ge brekkig geoutilleerd en ook in omvang vol komen tweede-rangs, leger tenslotte de sol daten van Tsjang van het Chinese conti nent kon verdrijven, was in niet geringe ADVERTENTIE Smelt, om de prikkeling te verlichten, het slijm los te maken en het hoesten te verzachten, een weinig VapoRub in kokend water en adem de medicinale dampen in. Voor het slapen gaan keel, borst en rug flink met deze zalf inwrijven. mate te wijten aan het corrupte bewind van de Kwomintang, dat de geïsoleerde dorpen tot broeinesten der revolutie maakte. Plet gevaar is groot dat een nieuwe strijd tussen Mau Tse Toeng en Tsjang Kai Tsjek van het oogpunt der Chinese bevolking uit een strijd zal worden om het behoud van verworven sociale vooruitgang want de communisten hebben niet nagelaten de wantoestanden op het Chinese platteland aan te pakken, omdat voor hen dit de enige manier was om zich van de sympathie der bevolking te verzekeren. De landhervor ming was daarbij een van de meest in het oog lopende verbeteringen, waardoor in vele gevallen de landpachters gered wer den van hun „wandeling langs de randen van het graf", een wandeling waartoe zij waren gebracht door de met ouderwetse machtsmiddelen regerende landheren, die de steun van Tsjang genoten. Bovendien moet in het oog worden ge houden dat in China de revolutie voor een groot deel gedragen werd door intellectue len, omdat deze gedurende de strijd tegen de Japanners dichter bij het volk kwamen en de ten hemel-schreiende nood der kleine boeren leerden kennen. Dat Mau Tse Toeng thans de duidelijke blunder heeft gemaakt zijn macht te ge bruiken voor imperialistische doeleinden, kan in de ogen van het Chinese volk wor den goedgemaakt met het argument, dat dit geschiedde om de invloed van het Westen af te schudden, aangezien het Westen zich vereenzelvigde en dat blijkbaar nog doet met Tsjang en dus met de oude corrupte kliek. Al deze overwegingen zullen ook in Lake Success wel een rol spelen, omdat men daar moeilijk blind kan blijven voor de dingen die de ontwikkeling van de Aziatische situatie meebracht. Daarom lijkt het voors hands moeilijk aan te nemen, dat de UNO zich zonder tegenstribbelen zal laten bin den aan de strijdwagen van de Amerikaan se militairen, die de weliswaar moeilijke, HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Radio Volksuniversiteit. 11.30 Platen. 12.00 Accor deon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire reportage. 18.30 Radio Volksuniversiteit. 19.00 Lezing. 19.15 Sport. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Concertgebouworkest. 21.20 Hoorspel. 22.00 Dansmuziek. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Hoorspel. 12.00 Bas-bariton en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.20 Mari nierskapel. 14.00 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Fluit en piano. 15.30 Platen. 16.00 Pianoduo. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Metro- pole-orkest. 18.00 Gemengd koor. 18.30 Volksmelodieën. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Commentaar familie-competitie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gere formeerde kerkdienst. 21.30 Omroeporkest. 22.30 Causerie. 22.40 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Symphonie-orkest. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Cello en piano. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Verzoekprogramma. doch in de aard ongecompliceerde taak hebben om een militaire campagne tot een militair verantwoord einde te brengen, en niet om het Chinese volk tegelijk te ver lossen van een historisch gegroeide maat schappelijke verwording. De UNO zal echter die taak wel hebben, wil zij haar Handvest honoreren. Zij zal haar roeping geweld aandoen door opnieuw in China een regiem te grondvesten, dat door het Chinese volk onmiskenbaar ver oordeeld is. De algemene situatie in het Verre Oos ten gedoogt een dergelijke vergissing niet, omdat er voor Azië en de wereld onbe rekenbare nieuwe rampen uit zouden voortvloeien. Zelfs generaal MacArthur, de militair van top tot teen, die echter door zijn erva ringen op het politieke Aziatische terrein heeft kunnen constateren waar eigenlijk de schoen wringt, heeft gisteren in een ver klaring gezegd dat „het Aziatische volk niet zozeer geïnteresseerd is in een ideolo gie dan wel in de vraag, hoe het genoeg voedsel en kleren krijgen kan. Waar de armoede wijkt", aldus de generaal, „ver dwijnt ook het gevaar dat de valse belof ten der communisten voor de massa aan trekkingskracht zullen hebben." Deze mening, toegepast op China, moet toch wel duidelijk maken dat een oorlog van de U.N.O. met dit geteisterde land de greep van het communisme op de Chinese bevolking slechts zou kunnen verstevigen doordat Mau Tse Toeng er nog het natio nalistische argument als psychologische factor bij zou krijgen. J. L. Als gevolg van een periode vaii strenge vorst in het Zuiden vaii de Verenigde Staten zijn de prijzen van kool daar thans zeer sterk gestegen, waardoor er grote vraag is naar Nederlandse kool, welke veel lager in prijs is. Een New Yorkse groen- tenhandelaar sluit met een grossier een overeenkomst over een partij Nederlandse kool, welke zojuist is aangekomen. ADVERTENTIE Het aantal bromfietsen op de Nederlandse wegen heeft reeds de 100.000 overschreden. Er is nog geen enkele bromfiets met een gewoon rijwiel gelijkgesteld. De bromfiet ser, die betrokken raakt bij een ongeval, zal ervaren, dat de wetgever, die hem slechts formeel beschouwt als een motor rijder, deze formaliteit dan plotseling om zet in harde werkelijkheid. Dit zal ook het geval blijven, wanneer de bromfiets gelijk stelling met de gewone fiets zal hebben verkregen. De gelijkstelling geschiedt slechts voor wat betreft de bepalingen van het Wegenverkeersreglement, maar niet voor de bepalingen van de Wegenverkeers wet. En juist in deze wet is de aanspra kelijkheid geregeld. Dientengevolge wordt de bromfietser als bestuurder van een motorrijtuig, evenals alle andere bestuur ders van motorrijtuigen, aansprakelijk ge steld voor de uit een ongeval voor derden voortvloeiende schade, tenzij hij bewijzen kan, dat de andere partij schuld heeft of er overmacht in het spel is. De bewijslast wordt dus gelegd op de bromfietsers, behalve wanneer er bij het ongeval een ander motorrijtuig betrokken is. Dan staan beide partijen gelijk. De A.N.W.B. acht het zowel juridisch als feitelijk onjuist om enerzijds de gedrags regels voor het rijwielverkeer toepasselijk te verklaren op de bromfiets, maar deze wat de aansprakelijkheid betreft te be schouwen als motorrijtuig. De A.N.W.B. heeft zich daarom tot de minister van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek stappen te onder nemen om tot de hiertoe benodigde wets wijziging te geraken. De staatssecretaris van Sociale Zaken (Arbeid), heeft aan hoofden of bestuur ders van banketbakkerijen toegestaan dat door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder in de week van 19 tot en met 24 Maart, op 1 en 2 Mei, en op 10, 11 en 12 Mei 1951 gedurende ten hoogste 11 uren per dag arbeid wordt verrricht. De werk tijd op die dagen moet in zijn geheel gele gen zijn tussen 7 en 20 uur. In de week van 19 tot en met 24 Maart 1951 mag de arbeidsduur niet meer dan 60 uren bedra gen. In de weken, waarin de overige ge noemde dagen vallen mag de arbeidsduur per week met zoveel uren worden ver meerderd als op die dagen langer dan nor maal wordt gewerkt. Op 30 April en 5 Mei 1951 mag door alle arbeiders arbeid worden verricht tus sen 6 en 7 uur. In de afgelopen nacht is te Eist een uit de richting Arnhem binnenkomende goe derentrein in botsing gekomen met een rangeerdeel. Beide locomotieven werden beschadigd en van het rangeerdeel ont spoorden tien wagens, die daardoor even eens schade opliepen. Daar de hoofdspo ren weldra vrij gemaakt konden worden ontstond geen vertraging in de reizigers- dienst van hedenmorgen. Eind vorige week werd Almelo opge schrikt door een roofoverval op de 42- jarige mevrouw H. H., die in een der bui tenwijken van de stad woont. De buit van de indringers was slechts 33.50. Achteraf is gebleken, dat de vrouw de gehele overval in scène heeft gezet en dat er van roof geen sprake is geweest. Bij het onderzoek kwam de politie al direct voor een aantal onwaarschijnlijkheden te staan. Zo trof zij bankbiljetten verspreid door het huis aan, die de indringers niet hadden meegenomen. Wèl hadden zij volgens de vrouw een aantal bankbiljetten uit een ge sloten busje gestolen. Verscheidene punten in het verhaal dat de vrouw de politie deed waren aanvechtbaar. De signalementen die zij van de daders opgaf, waren te nauw keurig. Het waren de signalementen van twee mannen die op het moment van de overval in de buurt convocaties hadden rondgebracht. Zij werden door de politie verhoord, doch het alibi dat zij opgaven klopte. Daarop werd de vrouw opnieuw aan de tand gevoeld en het resultaat was dat zij tenslotte bekende de overval in scène te hebben gezet. Zij had enige uitga ven gedaan van het geld van haar zoon en was bang dat hij dat zou ontdekken. Zo kwam ze op de gedachte van een roof overval. Zij opende een dressoirlade en gooide papieren en bankbiljetten in het rond, bond zichzelf met een touw en een ketting aan de tafelpoot vast en sloeg zich vervolgens met een klomp op het hoofd. De vrouw is onder doktersbehandeling gesteld. De directeur-generaal van de Energie voorziening heeft ontheffing verleend van het bepaalde in de electriciteitsbeschikking 1950 ten aanzien van: het verbruiken van electriciteit voor lichtreclame, inhoudende de aanduiding van naam of bedrijf ten be hoeve van hotels, café's en restaurants, verkoopautomaten, taxistandplaatsen, ben zinestations, garages en onderhouds- en reparatie-inrichtingen ten dienste van het wegverkeer, ziekenhuizen, kraaminrichtin gen en apotheken. De ontheffing geldt ook voor theaters, bioscopen en andere amuse mentsinrichtingen, doch slechts voor de tijd, dat de inrichting voor het publiek geopend is en voor zover de lichtreclame voor dienstverlening aan het publiek noodzake lijk is. Toegestaan is het verbruiken van electriciteit voor lichtreclame in voor het publiek toegankelijke inrichtingen gedu rende de tijd, dat deze voor het publiek ge opend zijn. De burgemeester van Bergen (N.H.) heeft in de gisteren gehouden raadsverga dering medegedeeld dat de tram Alkmaar Bergen aan Zee op 20 Mei weer zal gaan rijden, indien althans de kolenschaarste opgeheven is. Met Pasen en Pinksteren zal de tram telkens drie dagen rijden, zij het met zeer beperkte dienstregeling. Algemeen was de gemeenteraad van mening dat de voorziening met Pasen en vooral met Pink steren zeer onvoldoende zal zijn, waardoor de belangen van Bergen aan Zee in het gedrang komen. Aan B. en W. werd opge dragen bij de bevoegde instanties aan te dringen op een betere voorziening. ADVERTENTIE Ontslag van personeel Naar het A.N.P. verneemt zouden dras tische bezuinigingen op het personeel van rijkswerkinrichtingen en strafgestichten in het voornemen liggen, een en ander als gevolg van een verminderde bezetting van de gestichten. Er blijkt op het ogenblik een overschot aan ambtenaren te zijn. Zo zullen met ingang van 1 Mei zeven ambte naren van de rijkswerkinrichting te Norg (het vroegere Veenhuizen I)die op arbeids contract werken, worden ontslageh. Bij de afdeling Landbouw van deze in richting heeft men zich genoodzaakt gezien van de twintig boerderijen achttien te ver pachten. Het personeel, dat bij deze dienst werkte, heeft aanzegging gekregen naar ander werk om te zien, evenals verschei dene ambtenaren, die op arbeidscontract werken. Voorts zou het in de bedoeling liggen ambtenaren met 35 dienstjaren bij de rijks werkinrichtingen met pensioen te zenden en het strafgesticht Blankenbosch (het vroegere Veenhuizen II) te sluiten. De daar gedetineerden zouden naar de rijkswerk inrichting te Marum in Groningen worden overgebracht. 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. De re gering maakt bekend, dat tot haar leed wezen tijdens de actie bij Hoengsong op 12 Februari is gesneuveld de adjudant-onder officier-instructeur M Schuringa, afkom stig uit Eindhoven. De adjudant-onderofficier-instrucöeur Martin Schuringa werd geboren 10 Juni 1916. Hij maakte deel uit van het corps beroepsonderofficieren der Koninklijke Landmacht. Hij diende verscheidene jaren in Indonesië en was daar onder meer ge detacheerd bij de militaire politie. In de loop van 1950 repatrieerde hij en meldde hij zich bij het Nederlands UNO-detache- ment. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. De naaste familie is gewaar schuwd. Een één-persoons Gloster Meteor straal jager van de luchtstrijdkrachten van de vliegbasis Leeuwarden heeft, gistermiddag omstreeks 4 uur in de omgeving van Har- degarijp in Friesland een noodlanding moe ten maken. De straaljager werd daarbij zeer ernstig beschadigd. De piloot liep een hoofdwond op. Hij is overgebracht naar een militair hospitaal. Ernstig gewond in ziekenhuis te Beverwijk opgenomen In de Peperstraat te Beverwijk is gister middag een vreemd ongeluk gebeurd, dat een negenjarig jongetje met ernstige in wendige kneuzingen in het Rode Kruis- ziekenhuis deed belanden. Toen er een vrachtauto langzaam door deze straat reed achter een handkar aan, is de negenjarige B. S. door een onbekend ge bleven meisje van het trottoir geduwd. Hij liep daar met 'n fiets aan de hand, viel tegen de auto en kwam onder een der achterwielen terecht. Zijn toestand is nu, zo deelde men ons in het ziekenhuis mede, weliswaar ernstig maar naar omstandigheden redelijk wel. ADVERTENTIE Waterpolo Voor de eerste klasse heren werd in het Sportfondsenbad gespeeld de wedstrijd DWT—-VZV. Fons Roozekrans plaatste een vrije worp naar P. Geukers die met een kalm boogballetje doelpuntte. Een overtreding bij de Haarlemmers bracht VZV nummeriek in de meerderheid, waarvan het gebruik maak te, Gravemaker bracht de partijen op gelijke voet. Fons Roozekrans bezorgde met een ver schot DWT wederom de leiding, waarna B. Roozekrans de voorsprong van de gast heren op 31 bracht. Door toedoen van Pum Swier ging de rust in met 32. Direct na de aanvang ging DWT wederom tot de aanval over. Een schot van Fons Roozekrans ging tegen de lat. Direct hierop deed F. Lablans het beter en bracht de stand op 42. Nadat Gravemaker de achterstand van de Velsenaren had verkleind brachten de gebroeders Lablans en Fons Roozekrans de stand op 73. Hierna passeerden de Velse naren nog tweemaal de doelverdediger van DWT (7—5). Dinsdagavond worden in het Sportfondsen- bad de volgende waterpolocompetitie wed strijden gespeeld: tweede klasse heren: Haar lem 3VZV 2; derde klasse heren: HVGB 4 Watervrienden 1. Het programma van de op Zaterdagavond in het Sportfondsenbad te spelen wedstrijden luidt: eerste klasse, dames: HVGBDWT, VZV—HPC. Bekercompetitie Koninklijke Nederlandse Zwembond (heren): HVGBDJK; eerste klasse, heren: HPCDWR; tweede klasse, heren: HPC 2—DWT 2. Zwemmen Met de wedstrijden van Zaterdagavond, door de Watertrappers voorbereid, is de tiende zwemcompetitie van de kring Haar lem van de KNZV besloten. De uitslagen waren: 66 2/3 m. vrije slag, jongens: 1. G. Giebels (Haarlem) 43.1 sec.; 2. W. Vosman (HVGB) 44 sec.; 3. H. Wolters (Haarlem), R. van Driel (DWT) en R. Geeroom (HVGB) allen 45 seconden. 100 m. rugslag, dames: 1. R. Nelissen (DWT) 1 m. 27.8 sec.; 2. J. Wisker (DWR) 1 m 28.2 sec.; 3. B. Nelissen (DWT) 1 m. 29.5 sec. 100 m. vrüc slag, heren juniores: 1. M. Peeters (Haarlem) 1 m. 6.6 sec.; 2. F. Roo zekrans (DWT) 1 m. 7.5 sec.; 3. J. Kneyns- berg (DWR) 1 m. 7.7 sec. 5 x 66 2/3 m. vrye slag estafette, dames: 1. DWT 4 m. 11.2 sec.; 2. Haarlem 4 m. 18 sec.; 3. DWR 4 m. 19.9 sec. 3 x 66 2/3 m. wisselslagestafette, heren juniores: aan deze estafette werd door 27 ploegen deelgenomen. 1. HVGB 2 m 24.4 sec.; 2. DWR 2 m. 24.9 sec.; 3. HVGB 2 2 m. 25 sec. De stand na de wedstrijden is als volgt: Dames, clubkampioen: De Watertrappers 1622.9 pnt. De overige plaatsen zijn DWR 1647.7; Haarlem 1688,2; HVGB 1695.2 en HPC 1822.4 pnt. Heren, junioren: clubkampioen Zwemclub Haarlem 1276.4 pnt.; HVGB 1305.3 pnt.; HPC 1325 pnt.; DWT 1349.4 pnt.; DWR 1381.7 pnt. Heren, nieuwelingen: clubkampioen HVGB 1021.4 pnt.; Haarlem 1077 pnt.; DWT 1125.9 pnt.; HPC 11.97.2 pnt.; DWR 1206.7 en VZV 1263.1 pnt. Meisjes: clubkampioen zwemclub Haarlem 469.7 pnt.; DWT 473.2 pnt.; HVGB 493.3 pnt.; DWR 507.4 pnt en HPC 516.9 pnt. Jongens: clubkampioen HVGB 381.3 pnt.; Haarlem 387.7 pnt.; DWT 410.9 pnt.; DWR 448.5 pnt. en HPC 454.4 pnt. Gymnastiek Onder matige belangstelling van het pu bliek hield GIOS Zondag nationale wed strijden voor meisjes in de beide turn zalen aan de Badhuisstraat. Voor deze wedstrijden, omvattende een vrije oefe ning, een oefening aan ringen, rek, brug, paard alsmede een -paardsprong, hadden zes verenigingen ingeschreven, te weten Olympia Zaandam, Leidse Turnclub, Esca Arnhem, „Rotterdam" Rotterdam (2 ploe gen) Gios Haarlem en Olympia IJmuiden (2 ploegen), Nadat drie onderdelen verwerkt waren, t.w. vrije oefening, brug en paard was de stand: 1 Olympia Zaandam, 279.90 pun ten; 2 Esca Arnhem, 270.25 punten, 3 Gios Haarlem 232.93 punten. Bij de volgende onderdelen kwamen de verschuivingen in de volgorde. Esca be haalde met ringen 106.50 punten tegen Gios en Olympia Zaandam resp. 99.5 en 89.75 punten. Bij rek behaalde Gios weer de meeste punten namelijk 88, Olympia Zaandam en Esca verwierven resp. 85.50 en 86.25 punten. Bij het paardspringen plaatste Esca zich weer eerste nl. met 48.25 punten, gevolgd door Gios met 45.42 p. en Olympia Zaandam met 42.87 p., zodat in deze kopgroep de strijd op en neer ging met als eindresultaat: 1 Esca Arnhem met 511.25 punten; 2 Gios Haarlem met 501.92 p.; 3 Olympia Zaandam 498.02 p. Als goede vierde plaatsten zich de meisjes van de Leidse Turnclub (446.2 p.) die door minder correcte afwerking veel punten verspeelden. Vijfde werd Rotterdam I met 437.72 p., zesde en zevende resp. Olympia I en II uit IJmuiden met 426, en 413.8 p., terwijl Rotterdam II als la,atste 410.57 p. verwierf. 20. Panda en Joris Goedbloed hadden natuurlijk geen tijd om te blijven praten met de oudste inwoner van Ezelsbrugge. Al spoedig waren ze dan ook weer druk in de weer met het slaan van paaltjes om het terrein van hun werkzaamheden heen, maar langzamerhand verzamelden zich nu meer Ezelsbruggenaars, die belangstellend toekeken naar wat zij deden; en de oudste inwoner, die er nu alles van wist, stelde de nieuw-aangekomenen geheel op de hoogte. „Uche-uche! Huh!", sprak hij. „Dat zijn lui die nog familie zijn van ene Ro Meier of zoiets, en die zoeken naar over blijfselen van oudheden, zie je? Uche!" De Ezelsbruggenaars begrepen het niet alle maal op één na! Die ene was de school meester, en dat was een zeer ontwikkeld persoon. „Aha het is duidelijk!", riep hij. „Je hebt goed opgelet! Je kunt een bank naar voren komen! Ha! Romeinen oudheden.jaja, ik begrijp er alles van! Wij bij het onderwijs hebben begrip van zulke zaken! Wij zijn niet zo bekrompen als sommigen wel denkenEn toe vallig trof het nu zó, dat deze schoolmees ter tevens de plaatselijke correspondent van een groot dagblad was. Dat was hij nu al elf en een half jaarmaar hij had nog maar één keer een nieuwtje aan die krant kunnen melden en dat ging over een weggelopen hond en het was niet eens in de krant gedrukt. Maar dit was iets anders! Hij rende onmiddellijk naar de telefoon en belde de krant op en vertelde alles, en even later was het bureau van die krant in rep en roer. „Hier is nieuws voor de vóór-pagina!", riep de redacteur. „Grote Oudheidkundige Expeditie van de Hoogleraren Goedpanda en Plukbloed Ont dekt Uitgebreide Romeinse Bouwvallen te Ezelsbrugge-aan-de-Aa!" En zó kwam het in de krant. Schadevergoeding. Israel w aan de diplomatieke verteSL'S van de Grote Vier te S 7°0r% doen overhandigen, waarfaT^Ï spiaak maakt op herstelbehlin drag van 1.500 millioendï Duitsland. Dit is gebased Uar fe riele verliezen, <üedoor jJS.* door de Nazi's bezette F,° te geleden, en eveneens op deT/8* die Israel had uitgegeven vn drak herstel aan slachtoffers van VH vervolging. Gevraagd wordt V? op te nemen op de agenda J nistersconferentie. 0l'Ei. Pijnlijk getroffen. De Israelis van buitenlandse zaken heeft Maandag de AmeribaÉ Sjst- sadeur een memorandum waarin wordt gezegd dat ring der straffen, opgelegd oorlogsmisdadigers, het we?v Neurenbergse processen in I? teniet heeft gedaan. Hij verkK^ de Israëlische regering en het door de maa^egff Veroordeling. De binnen- en buitel, - communicaties in Argentiï hedenmiddag gedurend?'X? ten verbroken worden, tengel^"' een door het algemeen vakw.rfi uuu! not algemeen vakverbnn Z door de regering wordt beheerstT kondigde staking in het gehele L4 teken van „veroordeling" van „Le Prensa". De vakbond van tit fisten heeft voorts de order uitgl? dat geen enkle telegram geadS aan of verstuurd door „La Pren«% v/orden behandeld. De Wai?!' Daily News" heeft de redafiX La Prensa dagelijks ruimte aani" den. Het blad verklaart, dat La sa" werd gesloten door „de re erinS; dictator Peron Uitgetreden. Naar te Milaan verluidt ro den ongeveer 1.000 voormalige ImZ se verzetsstrijders in vijf steden onfe uit de onder communistisch» \S, staande bond van partisanen (ANk zijn getreden en zich bij de andere J bond, die van de verenigde partij- (F.I.A.I.), hebben aangesloten Vfc een bericht uit Catanzaro zouden vite leden van de communistische partij Dasa, een plaats van 2.000 inwoners Calabrië, zich opgegeven hebben als van de Christen-democratische parffi Misdaad. De opperste Sovjet vdn de li' S.R. heeft Maandag een wetsonC goedgekeurd, waarbij oorlogspropag». da als „een ernstige misdaad tegence mensheid" wordt verboden en eeni&k die er zich aan schuldig maakt, als es gewone misdadiger wordt beschori Vriendelijk. Maarschalk Tito heeft Ma dag de Italiaanse gezant in Belgra:-- Enrico Martino, ontvangen. Volg? radio-Belgrado deelde de gezant maarschalk mede, dat de Italiaanse r». gering met belangstelling „de toest;:: in Oost-Europa en de bewapening m de Russische satellieten aan de grets: van Joegoslavië beschouwde en wens koesterde, vriendschappelijke h- trekkingen met Joegoslavië te hlijve: onderhouden." Maarschalk Tito ant woordde er zich over te verheugen, dn Italië op hetzelfde standpunt stond Joegoslavië met betrekking tot de toe stand in dit deel van de wereld en Ei betrekking tot de handhaving van c; vrede in dit gebied. Genezing. De strijd tegen de silicosis,ce gevreesde longziekte die mijnwerk;.- kunnen oplopen, heeft een nieuw sta dium bereikt door een ontdekking vu de Duitse geleerde dr. Cauer. De behan deling bestaat uit het doen inhales van zeer kleine deeltjes calcium, diee beschermende laag vormen over te kolenstof in de longen van de mijnwer kers, waardoor voorkomen wordt c." tuberculose ontstaat. Bij navraag bij 2 Nederlandse staatsmijnen vernam h A.N.P., dat deze behandeling zich Ei in een experimenteel stadium beviE Ook in Engeland worden soortgelijk proeven genomen. Een afdoende geus- wijze zou nog niet zijn gevonden. Dienstplicht. De Amerikaanse commas voor de gewapende strijdkrachten ra het Huis van Afgevaardigden heeft K; parig besloten de dienstplichtige leek;: op 18y2 jaar te brengen en deóienstt? op 26 maanden te bepalen. Regen. In de streek van Rome regent i nu reeds drie maanden bijna onops- delijk. Kardinaal Clemente Micaia" vicaris-generaal van Rome, heeft mu kerken speciale gebeden om een" houden van de regen voorgeschrevc Rechter-conducteur. De arrondisseir."- rechtbank in Essen is tot het oesti in komen, dat de rechters en open"- aanklagers beter inzicht dienen te." gen in de problemen van tramoestir-- ders. Daarom moeten 25 leden van" rechtbank lessen in het besturen r- trams gaan nemen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22l« Voetbal Voor Maandag 26 Maart enZondrf; zijn volgens de Sportkrome gramma's vastgesteld. Op lvv®L, ge worden gespeeld Haarlem 1 - ADO, De Volewijckers-VbV en op RC1,__ Haarlem—Blauw Wit, KFC-EUU De Volewijckers. rr,ii HFC speelt Zondag uit tegen CU heeft op Tweede Paasdag vrij. IJshockey Nederland versloeg Joegoslavië Nederland heeft te Parijs1 Igjpjce:; strijd in groep B om het we schap ijshockey gewonnen. - tegen Joegoslavië en het resu Italië heeft de leiding met twee ningen, dan volgen oei» overff;- Frankrijk en Oostenrijk met"" ni-ng en Joegoslavië verl°°flden de N$' Tegen de Joegoslaven speelden^_ landers beter dan tegen Ital v,este Overakker en Dietz warende j In groep A hebben Canad Zwitserland twee overuunn.ng" Verenigde Staten en_-^° hebben1 zege en Finland en Engeland heoo keer verloren.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2