estreken voor een nieuw Eerste peng hoofdkantoor van gas en water JS3ÏÏ een stad heeft D.C.IJ .-ers hebben uitstekende papieren voor persoonlijk damkampioenschap „Het vijf-en-twintigste uur heeft nog niet geslagen" Visserij-varia Woensdag - he! vervaa"rdigcn i enZorjT der Verzets- 1 V00r h*t monument. a voor Velsem AUTO RIJSCHOOL REIJM Landgenoot van Gheorghiu besprak diens boek voor 't Nut Velsen-Noord Driehuis volgasr THALIA 14 MAART 1951 levenseis Z snel groeiende gemeenté Aan de voet van de be- Lnse «af °ïS„tie aan deze gemeen- !rdC aaneen nieuwe toe- wordt gebouwd a wederopbouw l I>e echJ In keet. die als smid- nKt door in deTiou garage waar de fungeert''"de vrolijk-rood glanzende Iweer haalr ter de smalle ramen, ns stalt en achter a ccrd wor. en een groei tot vele nieuwe ^bedhefl waande Umuiden „onder ijken van het was paar stappen ver- iS'kan h0";retoren jn het zand gepoot "Sen'oo te groeien in de stad, die «h rondom ontwikkelt. bedrijfsbegroting en al is Dat zegt de bewu schets en een ^'T i verte™ voor dit jaar 1951 P mt over de plannen mat Velsens iaat gebeuren aan de Wijk Zeeërweg? ^ï'S'de «asfabriek - die gasfa- TL maar „slijter" - groeit Pf a Jkleren en zij heeft bijvoorbeeld KSrtTe» "taw kantoorge- £t vele jaren terug werd er een Ëi£ voor de machinisten neerge- daar heeft het kanton van gas en hter zich sindsdien mee moeten behelpen. w ten Er is alleen nog maar een begin aan het L kantoor, want de begroting houdt foorlopig rekening met een bedrag van !ö000- ter bekostiging van de voorbe- lidingen. to nieuwe tekenkamer is nog meer no- Z zolder wordt het zo langzamerhand te benauwd en dit jaar wil men een öteWuW er naast zetten om de teke nen een paar opzichters wat meer arm ste geven. Een nieuwe werkplaats met eraéschap komt er ook, in de plaats van .bekrompen opstallen, die nu nog achter be' kantoor staan een budget van Voor 8.500 gereedschappen allen net gasbedrijf verder moderniseren, ta betonplateau met smalspoor maakt de «lasplaats voor materiaal wat meer tot opslagplaats en zo zullen er meer din er grondig gaan veranderen in en om het Meegroeien met de gemeente Maar gas gaat de gemeente in. Het stroomt door 120 kilometer buis on- Velsense plaveisel naar de comfo- n, de geysers, de haarden en de industrie, gemeente wordt groter en steeds verder tornt dat gas, steeds langer worden de idingen. Een bedrijf als het Velsense ft het voorwaar niet gemakkelijk, want el moet zorgen, de snelle was van de ge le voor te blijven. De eerste huurder van een nieuw huis oei nog gevonden werden, die niet on- iddellijk de aardappelen op kan zetten, snt eerst liggen de gashuizen in de grond en dan pas komen de woningen. Voor blijven wil ook zeggen: vooruitzien en met de tijd meegaan. De begroting ver meldt bijvoorbeeld de aanleg van nieuwe abrieken, leidingen en het parallel koppe en van compressoren, waardoor Velsens jsdruk overal gelijk blijft. Sinds de be vrijding is er „vol gas" gewerkt, om bij te iCmen en te blijven, want er was een ach- «rstand ontstaan in de voorgaande jaren en deze politiek wordt voortgezet: 1474 ïieuwe gasmeters (het bedrijf rekent op nieuwe huizen), 4000 meter nieuwe mis voor gas en 4000 meter nieuwe buis ïoor water naar de Heerenduinen, Drie- ais. Santpoort en overal waar gebouwd wrdi of vernieuwing nodig is. Wiistelaan krijgt dikkere buis Santpoort zal bijvoorbeeld op korte ter- ijn zeker zijn van een flinke gasdruk, varaan het daar nog al eens mankeerde: if' buizennet wordt verwijd zodat bijvoor- ski de Wiistelaan binnenkort overhoop maald moet worden om er een dikkere pijpleiding in te leggen. Deze plannen liggen gebed in de schoot .■•■Wijk aan Zeeërweg. In elke snel lende gemeente zullen zulke toekomst- echtingen worden besproken en tot Uit een begroting is meestal de omtrek der toekomst af te leiden een bedrijfs begroting leert vaak in exacte cijfers iets over de plannen in een bepaald bedrijf. Nadat wij verleden week een globaal overzicht gaven van de te ver wachten bedrijfspolitiek van het Vel sense gasbedrijf en daarbij op grond van de cijfers voorspelden, dat de prijs voor huishoudelijk gebruik binnenkort omhoog zal moeten gaan, volgt hier naast een dieper-gaande beschouwing over „gas en water". Hierbij moge wor den opgemerkt, dat vooral de woning bouw op losse schroeven is komen te staan, zodat ook de plannen van deze bedrijven die daarmee samenhangen, in dit licht bezien moeten worden. Ove rigens zijn deze regels een bevestiging van een frisse wind door de bewind voering over de Velsense bedrijven. XXXJOOC DOOOOOOOOOOOC werkelijkheid gewekt. Maar Velsen heeft in zijn gas- en waterbedrijf wel een bijzon dere figuur geschapen, omdat deze in wezen dubbele exploitatie in één hand ge houden is. Betalend logé Het waterbedrijf is te vergelijken met een betalend logé van het gasbedrijf: de water leiding betaalt bijvoorbeeld huur aan „gas" voor het medegebruik van de gebouwen en er komen bij de gecombineerde boekhou ding heel wat problemen kijken, voor de oedrijfsvoeringen gescheiden zijn en men precies weet, wat het gas en wat het water tosten en wat ze opbrengen. Maar het komt „er uit". Ondanks deze schijnbare ingewik keldheid heeft Velsen van 1917 af nog altijd dezelfde waterprijs en van 1946 af dezelfde gasprijs voor huishoudelijk gebruik. Dat laatste zal nu wel gauw moeten verande ren, maar dat ligt aan de stijgende mate riaalkosten en zeker niet aan het bewind. e/t oni°!lZJ°hn.Riideker, die opdracht Metdh Dam, bij een mniT monument op de Thalia, 2oïSD£G.14 MAART Sgte j&PSfi Vlammen" JstaeU de1'Hddenmbr00tStraat' 1945 ft,H. C. LuSlnen dt Gemeente", e' "Eton". Ucardle voor Evangelisatie ivïia' 20 uurERE?ï 15 MAART van- Ken! U reeds de nieuwe VERKEERSREGELS en -BORDEN Wij geven hierin les; elke Woensdagavond ten huize van Mevr. BAARDA, Kennemer- laan 42, Tel. 5301, van 8—10 uur. Kosten 3.per avond. HAGELINGERWEG 134 - SANTPOORT Slecht weer langs de kust Het is vannacht zwaar weer geweest op de Noordzee en de windkracht (89) pas seerde meermalen ruimschoots de storm- grens. Doordat de storm overwegend uit Zuidelijke richtingen woei, was de zee niet zo heel wild, maar voor Hoek van Holland bijvoorbeeld gingen de elementen dermate te keer. dat de loodsdienst van morgen om 3.15 uur gestaakt moest wor den. Om 7 uur vanmorgen is de dienst hervat. DE HEER S. G. APPELDOORN VOOR GEMEENTE-AMBTENAREN. In het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat komen Velsens gemeente ambtenaren op Dinsdag 20 Maart bijeen, om naar een uiteenzetting van de heer S. G. Appeldoorn te luisteren. Deze spreker, bekend om zijn radiorubriek, waarin hij. het financieel weekoverzicht onder de loupe neemt, houdt in Velsen een lezing over: de huidige economische en financiële toestand van ons land. DOKTER VAN LEUSEN VOOR DE „MOERBERGSCHOOL" Op Maandagavond 19 Maart zal in de toneelzaal van de Moerbergschool aan de Kerkstraat te IJmuiden de laatste ouder avond worden gehouden vóór het uitrei ken van het Paasrapport. Na de opening zal dr. A. J. v. Leusen een inleiding houden over het onderwerp „Gezinsmoeilijkheden". Door een overwinning op de Amster damse meester Stahlberg, en een remise partij tegen Utrechts damkampioen Hofman, heeft B. Dukel van de dam club IJmuiden in het voortournooi van het damkampioenschap van Nederland, thans de leiding genomen. Met zijn 11 punten is de DCIJ-er al zeker van een der bovenste zes plaatsen, waardoor zijn uitkomen in de eindstrijd voor 1952 om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland gerechtvaar digd is. De uitslagen der zevende en achtste ronde luiden HartgersBandstra 02; Zuilekom— Hofman 2—0; Bizot—Drenth n. gesp.; Craane Roozenburg 1—1; Dukel—Stahlberg 2—0; Bizot—Hartgers 2—0; Stahlberg—Roozen burg 0—2; Zuilekom—Drenth n. gesp.; CraaneBandstra 11; DukelHofman 11. De stand is nu: gew. gel. verl. pt. Dukel, IJmuiden 3 5 0 11 Zuilekom, Rotterdam 2 4 1 8 Roozenburg, Rotterdam 2 4 1 8 Bandstra, Leeuwarden 1 6 1 8 Bizot, Zwaag 2 3 2 7 Hofman, Utrecht 2 3 2 7 Stahlberg. Amsterdam 2 2 3 6 Craane, Den Bosch 1 4 2 6 Hartgers. Apeldoorn 2 1 5 5 Drenth, Emmercompascum 0 4 0 4 Tweemaal zijn de leden van het Depar tement Velsen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen nu geconfronteerd met de ernstige gevaren in de huidige ont wikkelingsgang van de wereld, die het voortbestaan van de mensheid bedreigen. De eerste maal door de bespreking van het toneelstuk „De wereld heeft geen wacht kamer" door de schrijver, Maui-its Dekker, de tweede keer Dinsdagavond door een causerie over het opzienbarende boek „Het vijf-en-twintigste uur" van de Roemeense schrijver Virgil Gheorghiu, welke werd gehouden door diens landgenoot mr. Pra- gano. Hoewel de essentie van dit boek min stens even navrant is als die van het ge noemde toneelstuk, was er een opvallend en interessant verschil tussen de manieren waarop deze sombere kanttekeningen bij de hedendaagse geschiedenis werden be schouwd. Dat was natuurlijk in niet gerin ge mate beïnvloed door het feit, dat Dekker eigen werk behandelde en mr. Pragano het werk van een ander. De eerste was er in geslaagd zijn gehoor onder diepe indruk te brengen van zijn gegeven, de tweede streefde daar nauwelijks naar. Hij gaf een nuchtere, hier en daar ook laconieke be schrijving van ontstellende toestanden, zo als iemand die beziet, die er zoals ook hij in is opgegroeid en er een harde weerstand tegen heeft gekregen. Die schijnbare onbewogenheid zou een beetje wrang hebben aangedaan wanneer deze spreker niet vooraf de historische achtergrond van de roman had belicht. Het Roemeense volk is al oud, maar de zelfstandige Roemeense staat ontstond pas in 1880 na een lange overheersing door de Turken. Tachtig procent van het volk, dat voornamelijk zijn bestaan vindt in de land bouw, is zeer arm. Na de laatste oorlog waren nog 55 procent van de vrouwen en 30 procent van de mannen analphabeten. De vraag, die naar aanleiding van Gheor- ghiu's boek, door velen in het Westen ge steld wordt, namelijk of er dan geen wet ten in het land zijn om de rechten van het volk te beschermen, beantwoordde mr. Pragano bevestigend. „We hebben de mooi ste wetten op papier", zeide hij, „maar wanneer bijna de helft er slechts kennis van kan nemen, blijft daarmee voor vele autoriteiten de mogelijkheid open, er mee te sollen, zoals zij dat voor hun eigen be langen nodig achten". De rechteloosheid, die de schrijver illustreert door de volko men ongemotiveerde deportatie van de hoofdpersoon in het boek op initiatief van een opperwachtmeester, was werkelijk niets ongewoons in de half-fascistische monarchie in dit land voor de oorlog. Maar Gheorghiu hekelt de mensonwaardige toe standen in zijn vaderland als een onderdeel van de zorgwekkende nonchalance tegen over de rechten van het individu, dat deze hele maatschappij is ingegeven door de voortschrijdende techniek en het monster van de bureaucratie. Het welzijn van ieder mens is afhankelijk geworden van de categorie waarin hij door deze geheim zinnige macht is ingedeeld. De schrijver geeft in de lotgevallen van een andere persoon in „Het vier-en-twintigste uur", naar hij in een brief aan mr. Pragano heeft medegedeeld, voor een belangrijk deel zui ver zijn eigen wedervaren weer, dat hem heeft geleid tot de pessimistische slotsom, dat er geen hoop meer is op redding van de mensheid, omdat het daar reeds te laat voor is geworden. Daar duidt ook de titel op. Hij laat de man, die in dit hoek een afspiegeling is van hem zelf, tenslotte zelf moord plegen in de overtuiging, dat het beter is, zo onder te gaan, dan door de verstikkingsdood, die de mensheid volgens hem te wachten staat. „In de practijk doet Gheorghiu zelf ech ter anders", aldus spreker, „en dat ont zenuwt zijn pleidooi voor een deel". Hij achtte het te begrijpen, dat de auteur onder de inderdaad zeer zorgelijke om standigheden waarin hij het boek schreef, tot deze conclusie kwam. „Maar", zo deelde mr. Pragano mede, „zijn boek dat eerst in het Frans verscheen en daarna binnen één jaar in 19 talen is overgezet, heeft zijn positie dermate ver beterd (hij is nu een welgesteld man in Nice), dat hij niet alleen hoop voor zich zelf, maar ook weer hoop voor de mens heid in het algemeen heeft opgevat. Hij heeft mij in een brief bericht, dat hij nu bezig is aan zijn tweede boek, waarboven hij als titel zal zetten: „De laatste kans..". De spreker besloot met de woorden: „Zoals Gheorghiu zich op het moment dat hij zijn boek schreef niet kon be vroeden in welke welvaart hij korte tijd later weer zou leven en van stand punt zou veranderen, zo is het immers even waarschijnlijk te noemen, dat er op de wereld toch nog dingen gepres teerd zullen worden, die er toe kunnen dienen om mens en maatschappij te redden. Daarbij komen wij met défaitistische ideeën, zoals die in het werk van Gheor ghiu blijken, niet vooruit. Dus hoe groot ook de verdienste is, welke deze roman als waarschuwing heeft, moet men zich niet al te zeer aantrekken, wat de heer Gheor ghiu er op een zeker moment van denkt." MARKTBERICHTEN Dinsdag 33 Maart 1951 Prijzen Heilbot 3,002,25; gr. tong 2,20; gr.m. tong 1,76; kl.m. tong 1,81; kl. tong I 1,97—1,75; kl. tong II 1,58—1,40; tarbot I 2,45—2,30, per kg. Schartong 3227; gr. schol 24; gr.m. schol 42; kl.m. schol 59; kl. schol I 37; kl. schol II 3123; schar 3512,50; v. haring 2313,50; makreel 18,5010,50; gr. schelvis 71; gr.m. schelvis 74; kl.m. schelvis 73; kl. schelvis 7067; kl. schelvis II 5430; wijting 3021; gr. gul 55—45; mid-d. gul 4441; kl. gul 39-35; poontjes 18,5016,50: kl. koolvis zw. 2216; kl. koolvis wit 39—38, per 50 kg. Gr kabeljauw 12498; gr. koolvis zw. 43—34.50; gr. koolvis wit 83—78; gr. leng 110—84, per 125 kg. Aanvoer 16 kisten tong en tarbot, 8 kisten heilbot, 8 kisten tongschar en schartong, 40 kisten schol. 13 kisten schar, 315 kisten haring. 1735 kisten makreel, 72 kisten schelvis, 245 kisten wijting. 52 kisten kabeljauw en gul, .12 kisten leng, 12 kisten poon, 210 kisten koolvis, 50 kisten diversen. Totaal 2788 kisten. Besommingen IJM 39 Schoorl f 13.720; IJM 38 Zeelandia f14.200; IJM 25 Flamingo f25.500; KW 163 f 2410. HOUTSTOF AANGEVOERD. Voor de papierfabriek.Van Gelder Zonen is aangekomen het Duitse s.s. „Sankt Lo- renz", dat van Gothenburg (Zweden) een lading van ongeveer 830 ton houtstof aan voerde. Thalia" herinnert nog eens aan het Franse verzet „Er komt een vriend vanavond" Donderdagavond geeft Thalia een spe ciale voorstelling van de film „Er komt een vriend vanavond", een verzetsfilm zonder standbeeld-voor-helden-allures en toch een monument voor het Franse ver zet. Met een wonderlijke fijnheid hebben de Elaix-studio's de mens in het onder grondse werk weten uit te beelden: zijn zwakheden, zijn zin voor humor, wanneer het er om gaat een „Boche" bij de neus te nemen en zijn tragiek wanneer de illegali teit zijn zieleleven komt beroeren. Zo is een gaaf werk ontstaan, waarin de camera het boeiende scenario op de voet volgt zonder scrupules wordt het krankzinnigen gesticht als hoofdkwartier van de Maquis getoond, maar nergens zijn deze verdwaas den afstotend. De sterken van dat verzet zijn geen halfgoden geworden en de zwakke broeders geen lafaards. Juist door de krankzinnigheid van dat groepje patho logen blijven de anderen scherp geschei den van het pathos: de enige overdreven helden zijn welicht de boeren, die met de hooivork de bezetter te lijf willen. Er is geen film van bloed en gruwelen gegroeid maar het bleef een „thriller" over he verzet; een liefdevolle camerabehandeling en gespannen spel maken van deze rolpren een „vriend, die ge graag ziet komen". VOORSCHOTTEN AAN BIJZONDER ONDERWIJS Ingevolge een artikel van de Lager- onderwijswet 1920 verleent de gemeente raad, op verzoek van de betreffende schoolbesturen en onder voldoende borg- stelling, een voorschot op de vergoeding, die per leerling wordt verstrekt. Dit be drag wordt berekend over het gemiddelde aantal leerlingen in het afgelopen jaar, volgens de maatstaf van artikel 28 van ge noemde wet. Het voorschot wordt elke 3 maanden tel kens voor een vierde gedeelte aan het schoolbestuur uitbetaald. Van de besturen van alle bijzondere scholen in deze gemeente zijn verzoeken ingekomen om bedoeld voorschot te mo gen ontvangen over het jaar 1951. De aanvragen voldoen aan de wettelijke bepalingen, daarom wordt de raad voorge steld de voorschotten te verlenen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 13 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Werna van Stockholm. Stentor van Rotterdam. Texelstroom van Liverpool. Wibold Böhmer van Gibraltar. Teddy van Danzig. Alfi van Londen. Aldo van Rotterdam. Lydia van Abö. Harm van Londen. Brandaris van Rotterdam. Wilhelm Lükring van Rotterdam. Kieldiep van Lon den. Ary Scheffer van La Palice. Escaut van Parijs. Kate Maersk van Abadan. Vertrokken zijn: Ransel naar Bohus. San gamon naar South Shields. Sankt Lorentz naar Antwerpen. Waria naar Rotterdam. Nanny naar Rostock. Albert D. naar Rotter dam. Arisa naar Bristol. Echo naar Rotter dam. Falcon naar Londen. Regeja naar Lon den. Berkelstroom naar Huil. NIEUW BEDRIJFSPAND WORDT IN GEBRUIK GENOMEN. Als gevolg van de bezetting hebben ver schillende zakenlieden hun bedrijfspanden verloren, die thans echter langzamerhand weer kunnen worden opgebouwd. Tot hen behoorde ook de heer E. Marke rink, die Zaterdagmiddag zijn nieuwe be drijfspand een ongeveer 2000 m3 grote kolenopslagplaats met kantoor aan de Cooymanstraat in gebruik gaat nemen. Hieraan is een officieel tintje gegeven, daar de'voorzitter van de „Vereniging van Oorlogsgetroffenen" het pand zal openen. Bovendien viert de heer Markerink die dag het veertigjarig bestaan van zijn zaak. Zaterdag wordt de laatste ronde gespeeld. Dukel ontmoet nog Craane, v. Zuilekom ontmoet Stahlberg en Drenth. Roozenburg speelt nog met Hofman en Hartgers. Band stra en Bizot zullen wel remise spelen, waar na beide spelers met hun gemiddelde een goede kans hebben zich bij de bovenste ze3 te plaatsen. Voor de burgemee9ter-prijs van Doetin- chem heeft Dukel een score van 6 gesp. 8 pnt. en nog één partij te spelen. Roozenburg 5 gesp. 7 pnt. en nog twee partijen te spelen. In de finale heeft Laros nog een partij met Jurg te spelen. Deze laatste ronde wordt Zaterdag in Den Haag uitgevochten. Als de Jmuidenaar deze partij remise schuift is ook zijn deelneming aan de finale 1952 zeker. VERVAARDIGING VAN VLAKGLAS De studieclub Schilders van Velsen, Be verwijk en omstreken komt Vrijdag bijeen in de Nijverheidsschool in IJmuiden-Óost, waar de heer H. Kröder spreekt over de abricage van vlakglas van haar oorsprong ;ot heden. ONDERZOEK NAAR VIS-PRIJZEN OP NEW FOUNDLAND De Canadese regering zal, naar „Fishing '«lews" meldt, een onderzoek instellen naar de prijzen van vis in New Foundland, dat wellicht gevolgd wordt door een gelijk gericht onderzoek van de gelijknamige orovincie. De autoriteiten worden hiertoe genoopt door de grote veranderingen die zich in het visserijbedrijf van New Found- and hebben voorgedaan. Er zijn diverse nieuwe diepvriesbedrijven aan de Zuid westkust gevestigd en nieuwe mechanische droogtunnels voor gezouten vis ingericht. Zo is de modernisering van het visserij bedrijf ook in andere sectoren reeds ver voortgeschreden. Kinheim speelt inhaalwedstrijd Het eerste elftal van „Kinheim" zal op tweede Paasdag een inhaalwedstrijd spelen. Dan gaan de geel-zwarten een bezoek brengen aan I.V.V. in Ilpendam voor de derde klasse A-competitie. Crematie Joseph Bacilek Vele Tsjechische en Nederlandse vrien den hebben gisteren in het crematorium te Velsen de laatste eer bewezen aan de over leden stichter van de Comeniusbeweging in Nederland Joseph Bacilek. In de grote aula voerden achtereenvol gens het woord de oud-voorzitter van de Tsjechische vereniging in Nederland, de heer G. M. Ambroz, die in de landstaal van de overledene zijn goede hoedanigheden roemde. De heer M. Duvivier sprak als vriend en ten slotte uitte impresario Deen woorden van waardering. Nadat de heer Eddy Vervuurt een eigen orgelcompositie had gespeeld en mevrouw Jeanne Bacilek een drietal Tsjechische lie deren ten gehore had gebracht, daalde de met bloemen bedekte kist onder de tonen van het Tsjechische volkslied Ma Vlast, een compositie van Smetana. SCHEEPVAART Druk. Behalve verscheidene kotters, die door het gunstige visweer vandaag al aan de afslag kwamen en een serie over- weekse loggers, waren van de trawlervloot nog present de Mary met 20 kisten schel vis, 120 koolvis, 530 makreel, 100 wijting, 100 haring en 25 diversen; de Limburgia met 25 schelvis- en piepers, 45 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 160 wijting, 170 makreel en 70 haring en de Johannes Pol derman met 20 schelvis, 40 gul en kabel jauw, 80 koolvis, 130 haring, 600 makreel, 75 wijting en 5 stokkebit. Twee „verkochten". Voor Donderdag worden aan de afslag verwacht de Herman met 20 kisten schelvis, 60 gul en kabel jauw, 110 wijting, 720 makreel, 200 haring en 140 koolvis en wellicht de Tzonne met ruim 1500 kisten, overwegend makreel, (als het schip althans vanmorgen niet reeds ge markt heeft). Vrijdag dun. De Sumatra zal waar schijnlijk Vrijdag de enige aanvoerder van de trawlers zijn. Hij heeft 780 kisten ma kreel, 210 haring, 150 gul en koolvis, 70 wijting, 40 schelvis en 20 varia bij zich. Makreel voor haring. De laatste dagen is er practisch geen haring meer gevangen. Vele loggers, die de haringvisserij op de Silverpittgronden beoefenden, hebben daarom maar weer omgeschakeld op verse vis en ook de trawlers vangen aanmerke lijk minder zeebanket. Inplaats hiervan werden echter ruime makreelvangsten ge meld. Vorige week werden tot en met Don derdag niet minder dan ruim 5000 kisten van deze sierlijke visjes in IJmuiden aan gevoerd. Tegenslag. De KW 34, die Maandag naar zee vertrok, kwam Dinsdagmorgen met een defecte motor alweer binnen. De Katwijk 47 is Maandag naar Leider dorp vertrokken om te repareren. Noorse haring-weelde. De Noorse ha ringvisserij blijft nog steeds uitstekende vangsten aanvoeren. Het overgrote deel wordt verwerkt in de vismeelindustrie, maar ook de Duitse markt neemt nog voortdurend haring van goede kwaliteit af tegen zeer langzaam dalende prijzen. Sinds het begin van dit jaar zijn er in Hamburg. Bremerhaven en Cuxhaven uit Noorwegen reeds 238.550 kisten haring ingevoerd. (Fishing News). De Dinsdagmarkt. De paar kisten schelvis, die Dinsdag in de markt stonden, vonden grage kopers. De noteringen lieten daardoor niets te wensen over zodat voor de kleinmiddelsoorten niet minder dan 75 per 50 kilo kon worden geboekt. Ook de kleinere soorten, zoals de schelvis 1, haalde gemakkelijk noteringen van 74 per kist en de braat werd naar evenredigheid ge waardeerd op 54 per kist. De wijting, die de laatste dagen niet al te royaal wordt aangevoerd, noteerde ruim 30 per kist. De koolvis bleef staan op 45 tot 40 per 125 kilo. De makreel, die uiteraard zeer ruim vertegenwoordigd was, varieerde van 10,50 tot 18,50. De haring haalde voor de gevraagde kwaliteiten 23 per kist en mindere soorten brachten het tot 15. De tong onderging geen verandering waardoor de grote soorten op 2,20 en de grove slips op 1,58 per kilo bleven staan. De totale aanvoer op de Dinsdagmarkt beliep ruim 2700 kisten waarvan 16 fijnvis, 315 haring, 1700 makreel, 245 wijting en 245 koolvis. Verre visser naar huis. De trawler Assan Reis, die 19 Februari naar de Lofo- tenvisserij vertrok, is nu op de thuisreis. Gedurende de reis was het weer bar en boos, zodat de visserij ernstig belemmerd werd. De verre visser zou Vrijdag aan de afslag kunnen zijn wanneer het weer al thans tijdens de thuisstoom meehelpt. De vangst bestaat uit 500 kisten schelvis, 500 kabeljauw en gul, 100 roodbaars en wat kisten diversen. In en uit. Dinsdag kwamen binnen (tot 15 uur): IJM 25, 54, 20, KW 34, UK 81, 70, 105, 203 en IJM 61. Naar zee vertrok ken: IJM 249, 241, 200, 202, 215, 206, 318, 239, 57, 33, 129, UK 172, 86, 105, 203, 194, 75, 18, 9, 4, 8, 94, 19, 90, 85, 47, 70, 81, 105, VD 68, 9, 60, KW 90, 66, 189, 128, 163, 151, SCH 36, SH 20. De tonnen legger Delfzijl kwam Dinsdag de IJmuidense vissershaven binnen en is later op de dag weer vertrokken. De UK 203, die averij aan de motor kreeg, zag zich genoodzaakt door zijn collega UK 105 naar binnen te laten slepen. Kon beter. Door de gunstige note ringen van Dinsdag konden door de traw lers de kwantiteit in aanmerking geno men matige tot redelijke opbrengsten worden geboekt. De Schoorl besomde voor een 14-daagse reis met een aanvoer van 650 kisten 13720, de Zeelandia met een aanvoer van 550 kisten voor een 14-daagse reis 14200 en de Flamingo als topscorer met een aanvoer van ruim 1000 kisten 25500 voor een 12-daagse reis. Een logger, n.l. de KW 163 „Janna", welke Maandag verstek liet gaan besomde 2410. (het theater met de beste films) Donderdag 15 Maart - aanvang 8 uur slechts één speciale voorstelling van HET BEKENDE FILMWERK Er komt een vriend vanavond met Michel Simon en Madeleine Sologne. Een uitzonderlijk gegeven vol felheid en hevige emoties, tegen de achter grond van een zuiver menselijk conflict Toegang boven 18 jaar r de defecte asIJ b0UW betekcnt voor S,a3t d/,ns Belfort en IJmuidens Hoogste van ADVERTENTIE Tot de vele nieuwe aanwinstendie deze zomer in het Rijksmuseum voor Volkenkunde (het Nederlands Openluchtmuseum) te Arnhem te zien zullen zijnbehoort een Staphorster boerderij met complete inventariszoals die vroeger in dergelijke boerde rijen werd aangetroffen. De opbouw van de Staphorster hofstede. Alclabi, 12 v. Las Palmas. Alderamin. 13 te Dakar. Alphard, 12 bij Kaap Verdische eil. Alwaki, 12 te Paranagua. Almkerk, 13 te Singapore: Ampenan, 12 te Aden. Amstelpark, 12 dwars Aden. Abbedijk, 13 v. Port of Spain n. Rio de Janeiro. Arkeldijk, 10 te Coatzacoalcos. Atlantis (rep.), 12 18.30 u. v. Suez. Aagtedijk. 13 te R'dam. v. New York. Andijk, 13 (ca. 17 u.) n. New Orleans. Alnati, 12 140 m. ZW. Landsend. Amstelkerk, 12 v. Dakar. Amstelstad, 12 dwars Makalla. Annenkerk, 12 300 m. O. Aden. Aalsdijk. 12 200 m. Z. Bermuda. Adinda (t) 13 te Pladjoe. Alamak, 12 pass. Ouessant. Alchiba, 13 verw. Duala v. Port Gen til. Agatha (t), 13 te Singapore v. Pladjoe. Barendrecht, 12 dwars Casablanca. Bengkalis, 13 pass. Azoren. Blitar, 13 verw. Tj. Priok v. Cheribon. Boschfontein, 12 v. Aden. Breda, 12 pass. Finisterre. Baarn, 13 v. Callao n. Pimentel. Bloemfontein, 13 v. Teneriffe n. Southampton. Bandjermasin, 12 v. Djakarta te Soerabaja. Bintang, 12 460 m. O. Socrota. Bonaire, 12 420 m. ZW. Ouessant. Bacchus, 13 nm. v. Trinidad te Paramaribo verw. Corilla, 13 te Lissabon v. Curasao. Ceram, 13 te Antwerpen. Camphuys, 12 v. Galea n. Ternate. Celebes, 12 pass. Casquets. Cistula (t), 13 v. Madras te Calcutta. Congostroom, 12 550 m. ZW. Gibraltar. Drente. 6 nog te Basrah. Ena (t), 12 600 m. ZZW. Kp. Verd. eilanden. Esso Amsterdam (t), 12 900 m. OZO Bermuda. Felipes (t), 12 v. Bangkok n. Pladjoe. Friesland, 12 300 m. NNW. Bermuda. Gaasterland, 12 te Las Palmas. Groote Beer (em.), 12 650 m. ZW. Colombo. Gaasterkerk, 12 420 m. ZO. Kp. Race. Gadilla (t), 12 750 m. ZW. Azoren. Groote Kerk, 13 v. Beira te Lorenzo Marquez. Hera, 12 900 m. W. Azoren. Hercules, 12 Kp. Bon. Helicon, 13 v. New York te Turkisland verw. Japara, 13 te Bombay v. Karachi. Java, 13 te Belawan. Jupiter, 12 pass. Kp. Spartivento. Kertosono, 12 te Djeddah. Kota Inten (rep.), 12 150 m. W. Alexandrië. Kota Agoeng, 12 12u. pass. Point de Galle. Kedoe, 13 te Port Swettenham. Langkoeas, 12 v. Djakarta n. Cheribon. Larenberg, 12 pass. Ouessant. Loosdrecht, 13 te Madras. Lutterkerk, 12 pass. Port Soedan. Linge, pass. 12 Monrovia. Leuvekerk, 32 v. Aden. Mentor, 12 Dears Om. Merwede, 12 v. Hamburg. Muiderkerk, 12 te Aden. Marisa, 12 pass. Recife. Mataram, 12 3 u. pass. Ouessant. Maashaven, 13 v. Rosario te Buenos Aires. Maetsuycker, 12 v. Singapore n. Djakarta. Malea (t), 12 600 m. ZW. Azoren. Manoeran. 12 410 m. W. Colombo. Marken 12 v. Amboina n. Accra. Marpessa (t), 12 bij Port Soedan. Metaula (t), 12 dwars Madeira. Molenkerk. 12 v. Koeweit te Bandarshapoer. Murèna (t), 12 900 ma ZW. Azoren. Mijdrecht (t), 13 verw. bij Rio de Janeiro. Maas, 12 v. Trindad n. Georgetown. Noordwijk. 12 Str. Bonifacio. Omala, 12 dwars Semarang. Oranje, verw. 13 bij Colombo. Ovula (t), rede Miri. Orestes, 13 v. Pisco te Iquique verw. Papendrecht, 32 v. Horta. Prins Willem IV, 13 pass. Gibraltar. Parkhaven, 10 te R'dam repareren. Prins Maurits, 13 v. Valencia te Gandia. Prins Philip Willem, 12 pass. Malta. Prins Willem v. Oranje, 12 pass. Lissabon. Poseidon, 13 v. Diudad Trujillo p. Pto. Plata. Roepat, 12 500 m. W. Colombo/Aden. Rufina. 13 verw. Trinidad. Sibajak, 12 v. Sydney n. Soerabaja. Sumatra, 13 te Madras. Siberoet, 12 v. Singapore n. Palembang. Socstdijk. 12 v. Baltimore n. Galvestone. Sliedrecht (t), 13 verw. bij Suez. Stanvac Pendopo <t), 12 n. Soengeigerong. Tabian, verw. 13 pass. Kreta. Tegelberg, 8 v. Port Elisabeth n. Durban. Ternate, 12 te Djakarta. Tankhaven I, 12 n. Saigon. Tankhaven III, 12 n. Port Swettenham. Tarfa, 13 verw. bij Kp. St. Vincent. Tjibesar. 8 v. Shimizoe te Yokohama. Tosari, 12 rede Macassar. Veendam, 14 (ca. 15 u.) te R'dam verwacht. Westland, 13 v. Montevideo. ADVERTENTIE Waikelo, 12 v. Singapore n. Tandjong Priok. Westerdam, 12 400 m. W. Landsend. Zeeland, 12 pass. Kielerkanaal. KLEINE VAART Batavier III, 12 v. Stockholm n. Sodertelje. Brem, 12 te Oporto v. Lissabon. Bernisse. 11 v. R'dam te Swansea. Bree Helle, 12 v. Antwerpen te Bremen. Constant, 12 te Dieppe v. Grimsby. Cronenburgh, 12 v. Casablanca te Pt. Lyautey. Deneb, 12 v. Belfast te Cardiff. Elisabeth. 12 v. Parijs n. Londen. Escaut, 12 v. Rouen n. Rotterdam. Evertsen, 10 v. Hamburg te Grimsby. Frejo, 12 v. M'bro n. Dieppe. Flandria, 12 v. Duinkerken te Le Havre. Henriette. 12 v. Delfzijl n. Kingslynn. Houtman, 12 v. Blyth n. Kalandborg. Heemskerk. 12 v. Immingham n. Elsenore. Hebe Nobel, 13 v. Shoreham. Ingeborg, 13 v. Sandefjord n. Gdynia. Marietje Bohmer, verw. 13 v. Galway. Matthew, 12 v. Kingsby n. R'dam. Merel, 11 v. Rieme te Huil. Moby Dick, 7 v. Las Palmas n. Prt. Lyautey. Norma, 13 v. R'dam n. Londen. Poortvliet. 12 nog te Londen. Sambre, 12 v. Rouen n. Parijs. Trompenburgh, 12 te Boston (L.). Timor, 12 te Antwerpen v. Par. Veenenburgh, 12 v. R'dam te Aberdeen. Viking, 13 v. Frederiksund n. Huil. Volkerak. 10 te Padston v. Blyth. Vrouwepolder. 12 v. Leixoes te Lissabon. Westpolder, 14 v. Lisabon te R.dam verw. Wiebold Bohmer, 13 te A'dam v. Tunis.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7