De radio geeft Vrijdag Koffie op bon 489 PANDA EN DE MEESTER>OUDHEÏDKUNBIGE Zuid-Wester ranselde Nederlandse kust Radicale beperking West-Duitse invoer verontrust Nederlandse bedrijfsleven ^Wereldi nieuws Schepen in nood hij Sckeveningen en Texel Urker visser over boord geslagen Concentratie gas-voorziening in Noordholland Prof. Van der Waerden verlaat Amsterdamse Universiteit alkalivrij wasmiddel ongekende waskracht in 3a4 druppels! Importstop zou op 1 Juni ivorden opgeheven mm Werkgelegenheid in Nederland voor juristen en notarissen Engelse vliegvelden bij Nederlandse grens Gedupeerde tuinbouw Onvoorzichtige importeurs Algemene termen ASPIRIN Aspirin BH) Haarlemse arbeider viel van de Velserbrug Luchtvaartshow 1951 kan groots vliegfeest worden DONDERDAG 15 MAART 1951 Na een ruwe dag met storm parallel aan de kust en uitschieters van 100 a 110 kilo meter snelheid per uur heeft de IJmuiden- se loodsdienst gisteravond om kwart over zes tenslotte toch het loodje moeten leggen tegenover de elementen. De thuisvarende vissersschepen, die uit de Noord kwamen, hebben het de afgelo pen dagen uitermate moeilijk gehad met de zware Zuidelijke tegenwind en de „As- san Reis" bijvoorbeeld moest er de Vrijdag markt in IJmuiden al voor laten schieten. Kleine eenheden vluchtten de behouden haven van Den Helder binnen: de kotter IJM 11 bijvoorbeeld nam het zekere voor het onzekere en deed Nieuwediep aan evenals de SCH 70. Toch glipten gister avond nog een paar kleine schepen binnen. Vanmorgen om 6.50 uur is de loodsdienst voor IJmuiden hervat, die voor Vlissingen is later in de ochtend weer begonnen. Ook voor de Scheveningse kust heeft het danig gespannen. Daar raakte de schokker SCH 183 gistermiddag ongeveer 40 mijl uit de kust in moeilijkheden, doch kon nog net door de Goeree 8 op sleeptouw genomen worden. Bij het naderen van de haven hoofden werd het echter steeds moeilijker de hevige wind het hoofd te bieden en wat iedereen aan boord verwachtte gebeurde: de sleeptros brak. De toestand van het Scheveningse vissersbootje werd daarmee zeer hachelijk. Men "vreesde dat het scheep je op de havenhoofden stuk zou slaan. De bemanning liet daarom het anker vallen. De reddingboot Arthur zette alle zeilen bij om de schokker, die als een speelbal op de kokende golven danste, hulp te gaan bie den. Om zeven uur slaagde men er in de vier bemanningsleden over te nemen. Om tien minuten voor half acht kwamen zij behouden in Scheveningen aan, waar ze bij warme koffie en droge kleren weer wat op verhaal kwamen. De pogingen van de Arthur om de sleeptros van de SCH 183 weer aan de Goeree 8 te bevestigen had den geen resultaat. De Scheveningse schokker was daarmee aan het wilde spel van wind en golven overgeleverd. Gisteravond om half negen strandde het bootje ten Noorden van het Noorderhavenhoofd. Vanmorgen is in de haven van Den Hel der binnengelopen de Urk 126 met aan boord het stoffelijk overschot van de 57- jarige Tromp Bakker. Tijdens de storm is Bakker gistermorgen 30 mijl Noord-West van Terschelling overboord geslagen en verdronken. De overige opvarenden hebben nog getracht de drenkeling binnenboord te halen, doch Bakker kon de lijnen niet meer 'houden en gleed opnieuw in het water. Hij sloeg onder het schip door en werd enige tijd later bewusteloos opgehaald. Bijna twee uur is men bezig geweest met het toepassen van kunstmatige ademhaling. De overledene, afkomstig uit Urk was gehuwd en was vader van acht kinderen. Zijn oud ste zoon was eveneens aan boord van de Urk 126. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pla ten. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Platen. 12.00 Orgel en trompet. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.40 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Platen, 15.25 Cabaret. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinder koor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Vergade ring V.V.D. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 De ducdalf. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.30— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Lichte muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gevarieerde muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35- Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Om roeporkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Reportage. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 15.00 School radio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Lichte muziek. 18.18 Katholiek signaal 18.30 Metro- pole-orkest. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Amusements muziek. 19.48 Katholiek signaal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Koor. 20.35 Klankbeeld. 21.35 Omroeporkest. 22.10 Piano. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen! 23.50—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.45 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.30 Europa treedt aan. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.15 Cau serie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Filmrevue. 19.50 Feuilleton. 20.00 Film. 20.15 Opera. 21.15 Kunstkaleidoscoop. 21.30 Platen, 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Opera. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Opera, De Helderse botter HD 47 raakte gister morgen ten Zuiden van-Texel stuurloos en zonk. De botter H.D. 180 die tegelijk met de 47 van volle zee naar Den Helder op- stoomde dreef af en is enige tijd spoorloos geweest. Vannacht rond drie uur is de bot ter behouden de haven van Den Helder binnengelopen. De kleine motorkotteï Stellendam 5, Ma ria, raakte gisteren op tien mijl ten Westen van het lichtschip Haaks bij Texel in nood. De sleepboot Holland voer onmiddellijk ter assistentie uit. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling heeft vannacht de „Stellendam 5" bereikt en op sleeptouw genomen. De „Holland" is met de „Stellen dam 5" op weg naar Terschelling, waar de schepen in de loop van de middag worden verwacht. Na een langdurige discussie is door de Enkhuizer raad besloten de gemeente te laten toetreden tot de N.V. Gasvoorziening Kop van Noordholland. Deze N.V. beoogt een concentratie van de gasvoorziening in haar gebied om daardoor te komen tot een goedkopere wijze van produceren en om te voorkomen, dat de provincie de gasvoorzie ning tot zich zou trekken. B. en W. van Amsterdam deden de ge meenteraad het voorstel toekomen aan prof. dr. B. L. van der Waerden op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ont slag te verlenen uit zijn ambt van gewoon hoogleraar in de zuivere en toegepaste wiskunde aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. ADVERTENTIE MET SAPOBIEl - BESCHERMT DE HUID g De Italiaanse minister-president De Gasperii en zijn minister van Buitenlandse Zaken graaj Sforza zijn in Londen om besprekingen te voeren met de Engelse regering. Een. foto, genomen in de ambtswoning van de Engelse premier in Downingstreet 10. Van links naar rechts: graaf Sforza, Clement Attlee, Aleide de Gaspèri en dè nieuwe Engelse minister vanBuitenland se Zaken Herbert Morrison. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft bon 489 algemeen (A- en B-kaarten) en 497 algemeen (D- kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 16 Maart worden ge bruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot er. met 31 Maart. Het rantsoen moet dienen voor zes we ken, zodat de eerstvolgende bonaanwijzing pas op 26 April zal geschieden; AFGEBROKEN CARRIèRES Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot openstelling van rech terlijke betrekkingen, advocatuur en nota riaat voor bepaalde groepen van Indische juristen, notarissen en candidaat-notaris- sen. In de Memorie van toelichting van de Minister van Justitie staat onder meer: „Tengevolge van de souvereiniteits- overdracht is de loopbaan van vele juristen in Indonesië plotseling afgebroken. Het is daarom redelijk, dat men degenen, die in Indonesië een loopbaan hebben gekozen op grond van hun doctoraal-examen in het Indonesisch recht of van een daaraan ge lijkwaardig examen aan de Rechtshoge school of de Universiteit van Indonesië, dan wel op grond van een examen, dat toegang geeft tot het Indonesisch notariaat, de ge legenheid biedt deze afgebroken loopbaan in Nederland voort te zetten. De bevoegdheid om bij de rechterlijke macht benoemd te worden en om zich te doen inschrijven als advocaat of procu reur geldt echter niet voor allen, die het doctoraal examen in het Indische recht met goed gevolg hebben afgelegd. Van gelijk stelling van het doctoraal exan n in het Indisch recht met het examen Nederlands recht is geen sprake. De regeling geldt slechts voor hen, die na het afleggen van het examen in Indo nesië zijn werkzaam geweest in de jaren tussen 1 Januari 1939 en 1 Januari 1950. Als vereiste geldt steeds, dat om be noemd te worden of om de toestemming te verkrijgen om inschrijving als advocaat en beëdiging als procureur te verzoeken, de loopbaan van de betrokkene in Indone sië het waarschijnlijk moet maken, dat hij de geschiktheid bezit tot het vervullen van de betrokken ambten of beroepen. Een Indonesisch notaris of candidaat- notaris moet teneinde benoembaar te zijn tot notaris altijd twee jaar in Nederland op een of meer notariskantoren gewerkt hebben doch daarnaast moet hij tenminste een jaar in Indonesië notaris zijn geweesi of als candidaatnotaris hebben gewerkt. Het aantal vacatures, dat op het ogen blik in de rechterlijke macht en in het no tariaat bestaat, is niet zeer groot. Stichter „Vrije Katholieke Kerk" in Engeland overleden Gisteren is in Engeland op 68-jarige leeftijd overleden mgr. J. I. Wedgwood, de stichter van de „Liberal Catholic church" (Vrije Katholieke kerk). In 1920 ontstond de „Vrije Katholieke kerk" in Nederland, aanvankelijk onder leiding van bisschop Wedgwood. In 1924 heeft hij met de medewerking van mevrouw M. van Eeghen-Boissevain de stoot gegeven tot de vorming van een geestelijk middelpunt te Huizen, het centrum „St. Michael", dat èn voor de nieuwe kerk èn voor de theoso fische beweging van grote betekenis is geworden. In 1930 moest bisschop Wedgwood zijn taak aan anderen over dragen om gezondheidsredenen. „Kota Inten" met 956 Ambonezen op 22 Maart in Rotterdam De „Kota Inten", het eerste schip dat met Ambonezen naar Nederland komt, wordt Donderdag 22 Maart in de morgenuren te Rotterdam verwacht. Het aantal Ambone zen, dat die dag aan de Lloydkade zal ont schepen, bedraagt 956. Op de aan de Zuid-Limburgse gemeenten Schinveld en Ubach over Worms grenzend- de Tevernerheide in Duitsland, welk hei develd één geheel vormt met de Brunsum- merheide, zal ten behoeve van de Royal Air Force een' groot vliegveld worden aan gelegd. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat dit- vliegveld op het grondgebied van zeven ten Noorden van Geilenkirchen' gelegen dorpen zou komen. Op aandrang van de in deze dorpen wonende boeren heeft men thans echter de Tevernerheide gekozen. Een tweede vliegveld voor de Royal Air Force is reeds in aanleg bij het zeven hik meter ten Oosten van het Limburgse grens dorp Vlodorp gelegen Duitse dorpje Wil- denrath. BONN (Reuter). Franz Blücher, de vice-kanselier van West-Duitsland, heeft verklaard, dat de Duitse invoer uit de lan den van dc Europese betalingsunie, gedu rende de komende maanden niet meer dan 140 millioen dollar per maand mag bedra gen. De beperking van de invoer tot 140 millioen dollar per maand betekent een vermindering van 40 °/o, aldus de vice- kanselier. Het stelsel van aflevering van vergunningen zal volledig gereorganiseerd worden. De invoerstop, die de bondsrege ring op 20 Februari heeft ingesteld, zal op 1 Juni weer worden opgeheven. Zodra de Europese betalingsunie haar standpunt ten opzichte van het Duitse me morandum zal hebben bepaald, zal begon nen worden met het uitschrijven van nieuwe invoervergunningen, die echter niet voor 1 Juni geldig zullen worden. De Duitse invoer, die dus in totaal niet meer dan 140 millioen dollar per maand zal belopen, zal voor rond 60 uit geliberaliseerde invoel en voor 40 °/o uit gecontingenteerde invoer volgens-handelsverdragen, beslaan,. Deze mededelingen, neergelegd in een memorandum aan het Directoraat van de Europese betalingsunie over de voorgeno men invoerpolitiek heeft in Nederlandse kringen van handel, industrie, land- en tuinbouw verontrusting zowel als verbazing gewekt. Men vraagt zich af, of de regering te Bonn werkelijk van zins is de op 28 februari aangekondigde importstop tot 1 Juiii te handhaven. Dit zou voor het Neder lands-Duitse handelsverkeer wel eens funeste gevolgen kunnen hebben. Verwacht wordt,-dat van Nederlandse zijde, wellicht eerst, informeel, opheldering over deze kwestie zal worden gevraagd. Voorts vraagt men zich in Nederland af of de aangekondigde zestig procent van de geliberaliseerde invoer en veertig percent van de gecontingenteerde invoer tot een totaal bedrag van 140 millioen dollar per maand zich zullen uitstrekken over alle importgoederen, of dat luxe- en andere niet-noodzakelijkegoederen geheel van de importlij sten geschrapt zullen worden. Vooral voor Nederlandse tuinbouwpro ducten klemmen deze vragen zeer. De ex port van fruit naar West-Duitsland staat reeds lang stop en de importvergunningen voor groenten naar dat land lopen aan het einde van deze maand af. Zou het werker lijk de bedoeling van de regering te Bonn zijn, vraagt men zich af, om tussen 1 April er. 1 Juni bijvoorbeeld geen Nederlandse tuinbouwproducten te importeren? In vooraanstaande Nederlandse tuinbouw- ADVERTENT1E Bij herhaling blijken importeurs goede ren te bestellen of zelfs reeds in Nederland te hebben ingevoerd, zonder dat zij er zich tevoren van hebben vergewist, dat vergun ning tot betaling van de goederen kan worden verleend. In dergelijke gevallen moet de betalingsvergunning dikwijls worden geweigerd door de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer, omdat voor deze in voer geen deviezen beschikbaar zijn. Het gevolg van zulk een weigering is, dat de importeur in een moeilijke positie komt te verkeren ten opzichte van zijn buiten landse leverancier. De C.D.I.U. vestigt er de aandacht op, dat de overheid zich bij het beoordelen van dergelijke aanvragen niet kan laten beïnvloeden door het vol dongen feit van de geplaatste order of van de aanwezigheid der goederen hier te lai e. Dit standpunt is gegrond op de over weging, dat aan de Nederlandse deviezen- positie geen nadeel mag worden toege bracht om importeurs te helpen, die door eigen onvoorzichtigheid in moeilijkheden zijn geraakt. Bovendien zou het verlenen van betalingsvergunning onder deze om standigheden onrechtvaardig zijn tegen over andere importeurs, die alvorens tot aankoop en import der goederen over te gaan een vergunning aanvroegen, doch een afwijzende beschikking ontvingen wegens het ontbreken van deviezen. kringen kan men zulks moeilijk geloven. Indien dit voornemen juist zou zijn, dan zou dat opnieuw een zware slag voor de tuinbouw betekenen. In die maanden im mers komt op de Nederlandse veilingen grote aanvoer van verse, jonge groenten. Daar in het kader van het bestaande han delsverdrag veel ruimte voor tuinbouwpro ducten is gelaten, hebben de kwekers hier mee bij de aanplant rekening gehouden. Zou het West-Duitse afzetgebied voor twee maanden wegvallen, dan is de schade nog niet te overzien. Men wijst er echter op, dat het memo randum aan de Betalingsunie in algemene termen is gesteld en dat een uiteindelijke beslissing nóg niet is gevallen. Men hoopt, dat de West-Duitse regering rekening zal houden met seizoenproducten en verwacht, dat hiervoor een speciale regeling zal wor den getroffen. Men zou zich kunnen voor stellen, dat meer seizoengoed per maand zou worden geëxporteerd, dan overeen zou komen met het daartoe beschikbare bedrag, doch dat een deel der betalingen naar vol gende maanden onder garantie van de Duitse regering zou worden opgeschort. ADVERTENTIE alleen echt met het BAYER kruis Ernstig ongeluk bij reparatie-aroeia Vannacht omstreeks kwart over een wa ren op de Velserbrug drie arbeiders bezig aan de revisie van een stroomrail van de electrische bovenleiding. Zij stonden op bet dak van een montagewagen. Om bij een isolator te komen klom de 50-jarige W. A. Kamp uit Haarlem op een ladder, die rustte tegen een metalen dwarsbalk. Hij greep zich met een hand aan de stalen brugrand vast en met de andere aan eei ophangingskabel. Deze scheen onder stroom te staan, zodat men plotseling gro te vonken zag-overspringen. De man sloeg los en viel van achttien meter hoogte naar 'beneden. In zijn val raakte hij de ijzeren brugdiagonaal. Hij kwam bij de basalt blokken vijf meter uit de Zuiderwal van het Kanaal in het water terecht. Door mede-arbeiders en brugpersoneel is hij op het droge gebracht. Onmiddellijk waren dr. De Weerdt en de heer Bakker aanwe zig. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het Antonius ziekenhuis vervoerd, waar men een schedelbasis- en een ribfractuur alsmede inwendige kneuzingen constateer de. De man is nog steeds buiten bewustzijn. Zijn toestand is ernstig. Vele attracties en grote buiten landse deelneming te wachten Zoals bekend is, wordt de derde inter nationale luchtvaartshow Ypenburg (ILSY) op 27, 28 en 29 Juli op het vliegveld Ypenburg gehouden. De Nederlandse luchtstrijdkrachten heb ben hun volledige medewerking toegezegd, niet aFeen wat betreft de demonstraties, maar ook voor de ontvangst en de huis vesting van het personeel der deelnemende buiten.ondse luchtmachten. Belangrijke contingenten uit de Verenigde Staten, Engeland, België, Frankrijk en misschien nog andere landen, zijn te verwachten. Onze luchtmacht zal vertegenwoordigd zijn met een stuntescadrille Gloster „Meteors" en tevens defileren met een grote formatie vliegtuigen van uiteenlo pende typen. Ook de „eerste Nederlandse Parachutisten Club" zal met een demon stratie van de partij zijn. 22. „Nee, nee, nee!", sprak de veldwachter van Ezelsbrugge. „Ik kan dit volstrekt niet toestaan! Dat graaft hier maar zonder ver gunning alsof het niets is! Ik kom hier de orde herstellen!" „Het recht is aan iiw zijde, trouwe waker!", sprak Joris Goed- bloed eenvoudig. „Aan uw dwingende, maar simpele eisen zal worden voldaan. Ik betaal u zonder morren een tientje boete, terwijl ik in navolging mijner klas sieke leermeesters deemoedig beken: „Sum mum jus, summum pecunia"! Voorts zal ik u een tientje schenken teneinde daar mee de beoogde vergunning deelachtig ie worden; andermaal een tientje schenk ik u wanneer gij u wilt belasten met het op een afstand houden van de nieuwsgierige menigten, welker komst ik voorzie, en een laatste tientje zij u deelachtig voor die aardige krant, die ik gaarne van u kopen wilde. De heer Panda zal zo goed zijn, u deze vier tientjes uit te reiken!" „O, ja?" vroeg Panda, maar Joris gaf hem geen antwoord en verdiepte zich onmiddellijk in de krant, terwijl de veldwachter met uitgestrekte hand bleef staan tot Panda betaald had. „Goed!", .zei de politie-man toen. „De orde is hersteld! Goeden middag, heren!" en met die woorden ging hij heen.. Terwijl Joris de krant las, kon Panda nu rustig graven, en op twee meter diepte deed hij zijn eerste vondst. „Kijk eens, Joris!" riep hij, terwijl hij het opgegraven voorwerp omhoog stak. „Is dat soms Ro meins?" Joris legde zijn krant terzijde en keek eens aandachtig. „Hm een belang wekkend siervoorwerp, inderdaad," gaf hij toe. „Maar ik vrees, dat deze wekker eer der Byzantijnse dan Romeinse invloeden verraadtToen groef Panda weer verder. Keuze. De radicale partïi"TTT heeft haar leden verbod*?, van de onder leiding van Gaulle staande „Rassemhf'leraal Peuple francais". KSSftS het bestuur der radicale Ï,S?T10I 8 mening te kennen, dat do ?U Gaulle die van dé ene If Tf "6tn er' die Hitler aan j6 p- heeft gebracht en die in de&fe wordt toegepast". De burfJ?^ Bordeaux Jacques Cha?S**k van de radicale partij heen v ®a--' klaard, dat hij wSgért^S0»* van De Gaulle te befil °fe zal de radicale partij bij de W? verkiezingen een half miK 7** kosten, aldus de burgemeeS Ori«"t-Express. Heden wo?^ eerst in elf jaar, de Simplon press uit Parijs te Athene Gisteren arriveerde de uit bestaande trein, gekoppeld ?an H?4 wone express-trein in Bdgrïïf drie passagiers, allen Amerfif*- ken de volledige driedaagse' Een van hen, J. M. Boles slLnf kundige van de E.C.A teÏÏ?f* klaarde een belangrijke tarie Js' te verwachten voor de Marö? goederen, die van West-EurlB' Griekenland worden vervoerd Exodus. Volgens een bericht van d» IV Telegraph verlaten Irakse grote getale het land en wordt en-nacht luchtdienst onderhoudt sen Ba«dad en Lydda om aan naar vervoer te voldoen. De 1? begon toen enige dagen geleden def gering van Irak de bankrekening de Joden blokkeerde en de Jood*? kels sloot. Verleden jaar reeds heef";: groot aantal minder welgestelde Irak verlaten en men vermoed' de correspondent van de Dailv graph, dat nog 70.000 Joden voor Mei het land zullen verlaten De vV telingen moeten al hun bezittingen'- terlaten. Valse munters. De Franse politie is V, met een onderzoek naar de her«- van ongeveer 200.000 „illegale d or die, naar men aanneemt, kl, afgelopen acht maanden telkens-" duizend tegelijk op iedere beuren de markt te Parijs of Lyon werden^ bracht. De munten bevatten het JL lijk gewicht aan edel metaal, maart, niet door de Franse munt geslagen. Zf zijn op het oog niet van de echte cm ten te onderscheiden. Men vermoed^- het merendeel van de gouden in het buitenland is vervaardigd es -v de makers ervan een winst van veer 150 millioen francs hebben verb, gen. De inkoopsprijs van een kiloba goud ligt ongeveer 120.000 francs!;? dan de prijs van het overeenkomt gewicht aan goud, dat in de „Louisö'k' verwerkt is. Voedsel. Op een persconferentie heef! premier van India. Nehroe, geaniraj op de vraag of India een eventueel aa bod van de Sovjet-Unie voor voefó leveranties zou aanvaarden. Nehroezü „Als er een concreet voedselaanbodk: de Sovjet-Unie wordt gedaan, twijfel 1 er niet aan dat wij voordeel uit r een aanbod zouden trekken." Nek;; verklaarde voorts dat met de Sorn Unie over deze kwestie was gecst^l pondeerd en hij meende dat India r:;j graan had ontvangen, maar er was e geen concreet aanbod door de So# Unie gedaan. Oplossing. De uitgever van een Zwifei weekblad drukte op het nieuwjaa;< nummer een reproductie af van VMl Churchill's schilderij „Winter in (fe well" en kwam na het verzenden ra de 200.000 exemplaren tot de ontdek&j dat hij hiermee de reproductierecht: had overtreden. Hij zond een briefs: excuses aan Churchill en sloot ee: cheque van twintig gulden in. Churéï eiste echter via zijn advocaat duke: gulden schadevergoeding. De uitgK heeft echter een andere oplossing ge vonden, die Churchill heeft aanvae: de uitgever betaalt tweeduizend guke onder voorwaarde, dat het geld gebni wordt om zwakke Engelse kinderen e vacantie in Zwitserland te laten te(- brengen. Verbod. De politie van Teheran heeft bijeenkomsten in de straten van de Pr- zische hoofdstad verboden. In de t» komst zal ook een speciale verging nodig zijn voor besloten politiekere- gaderingen. Dit is de eerste regens- daad van premier Hoessein Ala Ce doeling ervan is wanordelijkheden* relletjes met anti-buitenlandse tóf zowel van de zijde der communiste - van die der uiterst-rechtse Mohamï danen, te voorkomen. Kort haar. De Chinese communis- overheid van Kanton heeft de VHjB® gelast het haar kort te knippen, o* de verzorging van lang haar te vee.re vergt en dus niet economisch - „kort haar"-plicht geldt voor alle re- wen beneden 60 jaar. Op met-na.^--; wordt een boete van 7 pond rijst g»» Geregeld. Het Tsjechoslowaakse WP dove Noviny" beschuldigt de oiid-a^ bisschop Josef Beran er van met testeerd te hebben „tegen de la«£ verzinsels van buitenlandse ra tions, dat er een proces tegen «c- voorbereiding is". Men dat mgr. Beran's verbanning rat - definitief is en dat de regering cec als geregeld beschouwt. Vergaan. Het Noorse schipAW.® Maart achter een sleepboot mi U vertrok met bestemming Rot in een Zuid-Wester storm vergaf hoogte van de Engelse Zuidku niemand aan boord. De Bn moest de verbinding met het schip breken. Grote voorraad stapelp'®1^"11 in Noordholland Een belangrijke voorraad s^pe!^- ten is in de schuren en K Noordholland opgeslagen. J* witte kool was het belangryK van 17.020.000 kg werd verkocm, zakelijk naar de Verenigde De voorraad was Per3'i 718,De£' Rode kool 841 wagons, gele fjjje se witte kool 857, uien 698, JJ kroten 353 wagons van W Het hangt verder van export a raden tijdig geruimd zullen - De KLM-gezagvoerder huis. die Zondag zijn 60ste tra y retourvlucht zal maken, za April vaarwel zeggen, om lisa gen-ote en vijf kinderen op j Canada te gaan vestigen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2