^gemene vraag in de Nederlandse pers: ,.3loest dit nu wel zeven weken duren?" 489-497 KREMER'S K°"iebranderii Millioenste buis in bloemen en linten OE KABINETSFORMATIE 2 doet overigens nlents, bijZOnder de liberale Nieuwe Rotterdamse Coii- fnrmateur, vaV?vL»t van een wijs beleid getuigt, dat hij de nieuwe staf van hel schip „«(schrijf*.dat nei meegegeven: de instemming van vier fractieleiders zowel DE NIEUWE KOFFIEBON Kremer's koffie KREMERS jwjjieenflue SANATOGEN Flora 1953 Agenda voor Haaiiein Storm veroorzaakt ernstig ongeluk De M.T.S. in het jaar 1950 „Tuinfeest"- nieuw ballet door Pieter van der Sloot LAAT GERUST Kapitein „Metamorfosis" nam te weinig kolen mee Piloot die te laag vloog kreeg 500 boete Brand in een slagerij Aan de Kwarfaalabonnés Belastingverlaging compen seerde prijsstijgingen De 25.000 is er uit De kleine wereld Open brief Wielrijdster op de Delftlaan door auto aangereden Het verkeer te Haarlem en pONDER dAG 15 MAART 1951 LrtïÈÖ van 'prof! ^Nederlandse da i!fJl£omeen gevoel van onbehagen dat na het gedokter van® 1S we] die Van S SZ- uit de bus is gekomen dan een wSSÏÏewHrSiT ,^ckon toch c,2e? J niets af aan de waardering of zelfs de lof vnnr i kabinet-Drees. 01 Y?or de laatst opgetreden O O /.W W gepaard aan de medewerking van deze fracties ministerzetels. dat nog niet kan morden vastgesteld ui net nieuwe kabinet sterker zal blijken dan het oude. De Zater- dag af te leggen regeringsverklaring zal te fczen meer aanwijzingen kunnen geven. 3iaar vooralsnog kunnen we op grond van van het nieuwe ministerie «iüènlijk "iet me» T;( "a{ aan de waardering of zelfs de lof voo! S Sam gepaard aan - - -- f ""Z« partijgenoten ter besetting van b'ihc'1 d dat nog niet kan gemakkelijk uit de koets vallen dan één. Toch meent het d 't nieuwe kabinet Dan blijft er toch nog altijd de V.V.D. met •- vastgesteld oUdc. De Zater- haar unieke liberaal en de heer Wemmers, __i die van de informateur een liberale kleur gekregen heeft, doch van wie anderen op goede gronden weten te vertellen, dat hij zo dirigistisch gezind is. Een man, die zo veel kleuren in zich vermengd houdt, komt tenslotte bij de kleurloosheid terecht (zoals zijn voorganger de bekwame minister Spit zen), zodat er op dit stuk minder veranderd is dan de spectaculaire persoonsverwisse ling te vermoeden zou kunnen geven." Voorts blijkt „De Tijd" begrip te tonen voor de Anti-Revolutionnairen, die, liever dan een halfslachtige positie in het kabinet, de zeer belangrijke en noodzakelijke taak der oppositie hebben aanvaard. De hoofdredacteur van ,.T r o u w" (chris telijk nationaal) heeft dat onder de titel „Oude Adam" als volgt toegelicht: „Wij krijgen nu een kabinet met het oude jlaar vooiawt, cesamenstelling van het nieuwe ée'vraag, of de uitgelokte kabinetscrisis zin heeft gehad, niet bevestigend beant woorden. Integendeel, het oude kabinet wzs reeds doende aan de noodtoestand het 3 h.'orien en het beloop van de crisis het opstellen van aanzienlijke mate w« hoofd te bieden en het ot._ teelt aangetoond, dat bij het opstellen van iet nieuwe program in aanzienlijke mate j, geput uit de voorbereidende arbeid van het oude kabinet. Van een uitvoering van voornemens is in deze zeven weken ver dorste nationale tijd nog niets kunnen komen. Hoe funest dit uit een oogpunt van poli- tieke psychologie is geweest, kon reeds blij den uil de reacties op de maatregelen welke 'deregering moest nemen met liet oog op de noodzakelijke vermindering van de subsi dies op bef levensmiddelenpakket. Deze maatregelen, die in het kader van een af gerond noodprogram verklaring en begrip hadden kunnen vinden, zijn nu óf geheel verkeerd opgevat óf ten onrechte alleen op hun eigen merites beoordeeld. Wanneer de democratie, juist in moeilijke omstandig heden, haar onschatbare waarde wil blijven tonen, dan zullen de politici bij de bepaling van hun beleid meer dan ooit aan de poli tieke psychologie aandacht moeten schen ken. Politiek kan, vooral bij ons volk, alleen grot: massa vinden, indien zij verstaanbaar karakter begrip bii de', duidelijk Het andere blad van liberale signatuur, hetAlgemeen Handelsblad, blijkt van mening, dat vooral de vervanging van enkele figuren in de oude ploeg toejuiching verdient, nadat het geconstateerd heeft dat san dc materiële inhoud van de motie-Oud volledig is voldaan, omdat in het program van de kabinetsformatie is vastgelegd, dat ce kwestie-Nieuw Guinea zal moeten blij ven rasten. De bezwaren blijken voo-ral gericht te zijn tegen de ministers Van Maarseveen wegens zijn „slappe Indonesië- beleid" en s'Jacob, aan wie een gebrek aan tact wordt verweten. Ook ..Het Parool" (onafhankelijk socialistisch) ziet winst in het aantrekken van de figuren van ir. Peters en de heer Wemmers. „Een tweede winstpunt zou kunnen zijn, dat mr. P.cmme's geduldige, systematische en ingenieuze vervulling van de informatie opdracht de C.H.U. en de V.V.D. in de komende moeilijke maanden tot een meer positieve houding in het parlement heeft verplicht. Op dit ogenblik is nog niet dui delijk in hoeverre deze de facto oppositie partijen zich formeel tot steun aan de rege ring hebben verbonden. Die steun ligt thans moreel voor de hand, maar dat is in de afgelopen jaren een zwak fundament, ge bleken. De „roer-moet-om"-taal der libe rale propaganda-organcn en de drieste de magogie van mr. Schmal en zijn volgelin gen, ware tot de volgende verkiezings campagne beter op te schorten." „De (Rooms-Katholieke) Tijd" meent in een uitvoerig hoofdartikel dat hier sprake is van een „onverkwikkelijke ge boorte" en dat „niemand kan zeggen, waar om dit kabir.et sterker zal zijn dan het vorige of een overtuigder en overtuigender beleid zal voeren, tenzij men dan zou wil len redeneren, dat twee C.H.-en minder ADVERTENTIE Besteed deze goed en koop: U is dan verzekerd van de beste VOORTREFFELIJK ALLE TWEE! HAARLEM Thccpakkerü ADVERTENTIE Schatten van Gezondheid zal U zich vergaren door Sana- cogen enigen tijd regelmatig te gebruiken en zo Uw spieren, bloed en zenuwen te voorzien van precies dat wat zij nodig hebben. Het Zenuwsterkende Voedsel zeer: Een samenwerking K.V.P.P.v.cl.A., die beheerst wordt door de Rooms-rodc spanning. Met alle gevolgen van halfslach tigheid en onvermogen, die in het verleden in de Indische politiek zo duidelijk aan het licht zijn gelreden." „De positie van de P.v.d.A. berust in wezen niet op een overwicht in het getal barer ministers, maar op de aanvaarding door de K.V.P. van baar onmisbaarheid. Want wie onmisbaar geacht wordt, is de baas. Dan geeft het niets of er wat K.V.P.-. of C.H.-, of V.V.D.- of A.R.-ministers bij komen. Dat kan de P.v.d.A. dan allemaal best hebben. En blijkbaar de meerderheid van C.H. en V.V.D. ook. Maar de A.R. partij kan dat niet aan vaarden. Wij menen, dat het een geluk voor Ne derland is, dat althans de A.R. partij niet onder het Caudijnse juk van de Rooms- rode zelfhandhaving is doorgegaan. Dat er nog een partij is, die haar vrijheid van spreken heeft behouden en die niet heeft ingeruild voor een meedoen aan een pseudo-nationaal kabinet." Het werk der voorbereiding is begonnen Het uitvoerend comité van de internatio nale bloemententoonstelling „Flora 1953" te Heemstede heeft zijn eerste vergadering gehouden. De directie, waarvan de samen stelling reeds eerder is bekend gemaakt, werd geïnstalleerd. De voorlopige plannen, die door haar waren ontworpen, werden goedgekeurd. Over deze plannen zullen binnenkort nadere mededelingen worden gedaan. ADVERTENTIE Dat zuurbranden op Uw maag kunt ge blussen in enkele minuten met één of twee Rennies. Laat ze gewoon smelten op de tong, zonder water of wat ook en die brandende pijn wordt sneller gestild dan ze gekomen is. Iedere Rennie is apart verpakt en zo kunt ge ze bij U steken om dadelijk Uw pijn tc blussen, bij iedere voor komende gelegenheid overal en altijd. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. DONDERDAG 15 MAART Stadsschouwburg: „Gaslicht" (Dc Ver- ®igde Spelers). 8 uur. Gemeentelijk Con- «rtgebouw: Orgelconcert Gabriël Ver- sehraegen. 8 uur. Dreef zicht: Nationale partij, afdeling Haarlem, spreker dr. W. K. H- reuilletau de Bruyn, 8 uur. Gebouw Vcrcni- ginS van Vrijzinnig Hervormden: Vereniging voor Paedagogick, spreker ir. Kees Boeke, otiur, Kerkgebouw Comclisstceg 9: open bare vergadering, 8 uur. Wilsonsplcin 11: tentoonstelling van schilderijen van dr. D- -'t. Hoogevecn, 10—5 uur (tot 26 Maart! {Wis Hals Museum: Tentoonstelling col- locïie mevr. Wallbrink—Oud, 10—16 uur dot en met 18 Maart). Palace: Abbott en wstello ontmoeten Boris Karloff, 14 j., 2, ,7,] !;n 9-15 uur- Luxor: „Mannen", 14 j„ li - V,en 9'15 uur- City: „The third man", A »',v j' 4'30, 7 en 9-15 uur- Spaarne: „In schaduw van de misdaad", 14 j„ 2, 4.15, en 9.1a uur_ Frans Halstheater: „De erf- E6 '^lle leeft- 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem- 5 ••De va(ler van de bruid", alle leeft., 4 U5, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 16 MAART "«open: Middag- en avondvoorstellingen. Een wielrijdster onder een autobus geraakt Woensdagavond even 7 uur reed een autobus van de firma Maarse en Kroon uit de Zuiderhoutlaan naar de Heemsteedse Dreef. Voor de autobus uit fietste de 53- jarige mejuffrouw A. S. uil Haarlem in de zelfde richting. Vermoedelijk als gevolg van een hevige windstoot week op de Blauwe brug de wielrijdster onverwachts naar links uit en kwam onder de autobus. Zij werd met een zware hersenschudding en een hoofdwonde in zeer ernstige toe stand per ziekenauto naar het Diaconessen- huis tc Haarlem vervoerd. Hedenmorgen was het levensgevaar nog niet geweken. De hoofdinspecteur van politie te Heem stede verzoekt (met uitsluiting van de pas sagiers van cie autobus) allen die getuige van deze aanrijding zijn geweest, zich voor het geven van inlichtingen te melden aan het politiebureau. In het jaarverslag van Haarlems Middelbare Technische School wordt meegedeeld, dat het kalenderjaar 1950 een vlot en rustig ver loop had. In het najaar werden de nog ont brekende namen van de oorlogsslachtoffers in het gedenkteken bijgevoegd, waardoor de aesthetische waarde van het geheel, dank zij het ontwerp van ir. H. J. Geyl aanmerkelijk heeft gewonnen. De leerlingen werden door gelicht. Er deden zich geen afwijkingen voor. Een der leerlingen, W. Brouwer, bouwt onder toezicht van enige leraren een wind tunnel van ongeveer vijf meter lengte en drie meter hoogte. Dank zij zijn grondige voorpraktijk in de houtbewerking, belooft de windtunnel een fraaie aanwinst voor dc school te worden. Gehoopt wordt de tunnel in 1951 bedrijfsklaar tc krijgen. Onder de leerlingen bevonden zich 73 gedemobili- seerden. Op 1 Januari 1950 waren 756 leerlingen ingeschreven. Op 1 September jl.. zijn 238 nieuwe leerlingen ingeschreven; aangemeld hadden zich 238. Woensdagmiddag hummen de leden van de nieuwe regering voor de eerste maal bijeen in het kabinet van de minister-president. Op de achterste rij van links naar rechts de heren H. H. Wemmers; mr. A. M. Joekes; mr. J. H. van Maarseveen; prof. dr. A. H. M. Albregts; mr. H. Mulderije; mr. F. G. C. J. M. Teulings; prof. dr. F. J. Th. Rutten. Voorste rij van links naar rechts: mr. D. U. Stikker, prof. J. R. M. van den Brink; ir. C. Staf; mr. dr. J. in 't Veld; mr. P. Licftinck; dr. W. Drees en de formateur prof. C. P. M. Romme. De ministers Peters en Mansholt waren afwezig. Op de beide avonden, waarmee dezer dagen het 25-jarig bestaan van de afde ling Amsterdam van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in gebouw Bellevue werd gevierd, vertoonde het Ballet dei- Lage Landen (onder artistieke leiding van Max Dooyes en Mascha ter Weeme) een populair-paedagogisch programma, dat blijkens de reacties van het zeer talrijke publiek danig in de smaak viel. Over het eerste gedeelte behoeven wij geen verslag uit te brengen, daar dit geheel uit oude bekenden bestond. Ook de drie fragmenten uit de Chopin- suite „Les Sylphides" van Fokine, waarmee men na de pauze begon, zagen wij reeds eerder van dezelfde solisten, maar het stemde tot voldoening een niet geringe vooruitgang te mogen constateren. De Ma zurka van Pieter van der Sloot, technisch volkomen beheerst en in stijl uitgevoerd, haalde een voor de Nederlandse danskunst bijzonder hoog niveau. Voorts loonde hij zich een ideale partner. Men krijgt dan ook steeds meer reden om te betreuren dat zijn samenwerking met onze eerste ballerina Marie-Jeanne van der Veen is verbroken. Maar helaas schijnt het onmogelijk te zijn mede door gebrek aan belangstelling van de overheid om onze be9le krachten in een onder deskundige leiding staande groep te verenigen. Dit kan ons echter niet ver hinderen steeds weer op de noodzakelijk heid van een dergelijke concentratie te wijzen. Hanny Bouman, aan wier onmis kenbare talenten thans voorbarig hoge eisen worden gesteld, zou zich onder de gewenste verhoudingen trouwens veel nut tiger kunnen ontplooien dan thans ge schiedt. Nieuw was het vrolijke divertissement „Garden Party" (Tuinfeest) door Pieter van der Sloot op tintelende muziek van Offenbach, fleurig en zonder pretentie. Dit laatste is een voordeel in zoverre als men rekening houdt met het beschikbare mate riaal, dat nu gemakkelijk te realiseren kan sen krijgt en die inderdaad met de grootst mogelijke gretigheid aangrijpt. Maar daar staat toch tegenover dat deze jonge, vin dingrijke choreograaf eigenlijk tot een compromis werd gedwongen, dat hij het op een accoordje met de middelmatigheid heeft gegooid. In dit opzicht kan een ver gelijking met „Fancy-free" van Jerome Robbins, hier vertoond door het Ameri kaanse Ballet Theatre, nuttig zijn. Daar immers werd in hoge mate gebruik ge maakt van de virtuositeit niet alleen in een spectaculaire functie, maar wel dege lijk ook als uitermate suggestief hulpmid del ter openbaring van een inhoud, van stemming of gevoelens. Het in wezen niet eens zo merkwaardige verschijnsel doet zich nu voor dat dit overigens zeer aan trekkelijke werk van Pieter van der Sloot door dit uitschakelen (of misschien ge dwongen negeren) van de virtuositeit tevens in belangrijke mate aan expressivi teit heeft ingeboet. Ter compensatie van dit gemis verleende hij dit overwegend pantomimische ballet een meeslepende vaart, maar juist daardoor beseft men na afloop te sterker dat er iets van zeer we zenlijke betekenis werd overgeslagen. Het spel tussen man en vrouw voltrekt zich hier te vlot en oppervlakkig, terwijl de dans het middel had kunnen zijn om dwars door de luchthartigheid heen op een ple zierige wijze het eeuwig-elementaire daar van te openbaren. Men zou ook kunnen opmerken dat de bewegingen tekort schieten in hun drama tische of emotionele functie. En het heeft zin om dat te doen, aangezien men het zelfde verschijnsel moest constateren bij het „Oud-Hollands prentenboek" dat hij voor de groep van Sonia Gaskell maakte. Ook dat was leuk en aardig, maar zonder dat (bij voorbeeld in het ijstafereel) de kern van de zaak voldoende tot zijn recht kwam. Hetgeen allemaal niet wegneemt dat „Tuinfeest" een welkome verrijking van het répertoire betekent, waarmee nog dikwijls een dankbaar applaus geoogst zal worden. Het is jolig en afwisselend, getuigt van grote fantasie-en bevat een flinke dosis op scherpe waarneming der menselijke ge dragingen berustende humor. Het ensemble slaat er een goed figuur in. DAVID KONING. ADVERTENTIE IN uw bril zo voor eri na eens even nazien, rechtzetten en napassen faij KEIP. 't Verlengt de levensduur en maakt het dragen aan genamer. Wij dóen het gaarne even voor U. KEIP. Gr. Houtstraat, naast Luxor. Lof voor loods en reddingwezen De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake de stranding van het Griekse stoomschip „Matamorfosis", die op 2 December 1950 bij IJmuiden plaats had. Het oordeel van de Raad luidt: Het moet als een fout van de kapitein van het Griekse stoomschip worden gerekend, dat hij de reis van Brunsbuttel naar IJmui den aanvaardde met een te geringe voor raad kolen. Toen door slecht weer de reis wat langer duurde, had de „Metamor- fosis" toen zij voor IJmuiden kwam, een zo geringe kolenvoorraad aan boord, dat het schip moest trachten zo spoedig mo gelijk naar binnen te komen. Door een tijdig bericht is het loodsvaartuig „Deneb", hoewel door het slechte weer de loods- dienst feitelijk reeds gestaakt had moeten worden, buiten gebleven en de loods En gels is onder zeer moeilijke omstandighe den op het Griekse schip gebracht. De Raad sluit zich aan bij de woorden van hulde van de inspecteur voor dc scheepvaart voor het lofwaardige werk van het loodswezen bij het overbrengen van de loods aan boord van de „Metamor- fosis" en van het Nederlandse redding wezen en in het bijzonder van de opva renden van de „Neeltje Jacoba", die er in slaagden alle opvarenden van het gestran de schip te redden. Politieke delinquenten Het hoofd van het bureau Amsterdam van de stichting toezicht politieke delinquenten verzoekt mede te delen, dat, in verband met de thans aangevangen definitieve liquidatie dier stichting, alle spreekuren te Haarlem, Alkmaar en Utrecht zijn opgeheven. Alleen te Amsterdam blijven op Maandag en Dins dag de spreekuren voorlopig gehandhaafd, doch uitsluitend voor personen, die nog onder toezicht staan. Alle bemoeiingen met voormalige politieke delinquenten, die niet, of niet meer onder toezicht staan, moeten van heden af worden gestaakt. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de Haarlemse autohandelaar M. H. P. die op 2 Juli van het vorige jaar op minder dan tweehonderd meter hoogte boven het Bloe- mendaalse en Zandvoortse strand had ge vlogen, vanmorgen tot 500 boete, sub sidiair 25 dagen hechtenis. Tegen hem was veertien dagen geleden één maand hechtenis geëist en zes maan den ontzegging uit hel recht om een vlieg tuig te besturen en een boete van 300. Tegen de passagier van de vlieger J. H. H. die ter zitting valse verklaringen had afgelegd, was veertien dagen geleden, we gens meineed, een gevangenisstraf van zes maanden geëist. H. hoorde zich vanmorgen tot vier maanden veroordelen. De vlieger was in hoger beroep ge komen van een vonnis van de kantonrech ter waarbij hij was veroordeeld tot 200 boete. In de afgelopen nacht om tien over tweeën zagen twee agenten van politie rook in de Anthoniestraat. Het bleek, dat er brand was uitgebroken in een rookkast van een slagerij. De slager heeft het vuur geblust. Later bleek, dat de schoorsteen ook brandde. Hiervoor werd de brandweer gewaarschuwd. Honderd pond worst ging verloren. ADVERTENTIE Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1951 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad. f5,20 (voor abonnés die de krant per post ont vangen f5,70) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bij de Am- sterdamsche-, Twentsche- of Rolter- damsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afge schreven, wilt U dan een machti gingsformulier aanvragen bij onze administratie? Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans het interim-prijsindexcijfer van het gezinsverbruik per 15 Januari 1951 berekend. Het indexcijfer van de voeding steeg met 1 punt. Deze lichte stijging is de re sultante van een aantal prijsstijgingen en enkele prijsdalingen. De prijs van biscuits, suiker, boter, kaas en groenten liep op. Daartegenover stond een aanmerkelijke prijsdaling van eieren en sinaasappelen. Ook thee, beschuit en ontbijtkoek daalden enigszins in prijs. De prijsstijgingen in de kledingsector zetten zich voort, voornamelijk bij de wollen goederen. Ook huishoudelijk linnen goed, virtages en tapijten werden duurder. Meubelen en metalen keukengerei ver toonden eon lichte prijsstijging. Als gevolg van de oplopende papierprij- zen gingen dagbladen, tijdschriften en schrijfbehoeften omhoog. Ook sigaretten, tabak, rijwielbanden en schoenen werden duurder. Door de huurverhoging kwam het huur- indexcijfer op 115. Dat de bovengenoemde prijsstijgingen nog niet tot een algemene stijging van het indexcijfer leidden, moet voor een belangrijk deel worden toege schreven aan de verlaging van de loon belasting, die gelijktijdig met de huur verhoging inging. Op no. 16.422 van de Staatsloterij is een prijs van 25.000 gevallen. De jubileumtentoonstelling van de Amsterdamse Verkeerspolitie is gisteravond gesloten. In zes weken en een dag heeft deze tentoonstelling 25.000 bezoekers getrokken. „Ge zijt een vrouw, en ik ken u niet. Nochtans schrijf ik u, omdat ik mijn hart eens luchten wil. Het is maar over een onnozel iets, doch het zit in de weg gelijk tandpijn: En als het gezegd is, is het over. Ge moet niet denken dat ik iets tegen schooljuffrouwen heb. Er zijn schooljuf frouwen die voor mij zouden kunnen ge tuigen, wat dat betreft. En ik bewaar nog mijn goede herinnering aan dat jaar in de eerste klas, toen ik met dertig andere klei ne mannekes van een juffrouw het lezen en rekenen leerde. Ik leerde het ene goed en hot andere slecht, zoals dat uitvalt. En ofschoon ik menige klabats om de oren heb gehad dat kon zij gelijk de beste meester was ik danig op haar gesteld. Zie, dat is te verklaren. Als zij mijn oren deed tintelen en de sterretjes voor mijn ogen toverde met een ferme oplababbel, kwam zij met schrik en ontsteltenis vra gen of het erge pijn gedaan had en of ik na de school voor een cent drop zou willen kopen. Ik zei dan op beide vragen ja, en voelde mij opgewekt en trots. Zij was een vrouw, en regeerde gelijk een vrouw: met harde hand, maar een warm hart. Schooljuffrouw of geen schooljuffrouw, de vrouwen mogen falen in alles waarin te falen valt. dan nog zouden ze mij met een natte vinger kunnen lijmen als zij slechts faalden op de sierlijke vrouwelijke wijs. Ik schrijf u, omdat ge niet gefaald hebt. Naar ik verneem hebt ge kordaat en flink de teugels van uw klas in handen gehou den en strak getrokken toen er getrokken moest worden Het moet mij van het hart dat ik dit met leed vernomen heb. Ik weet hoe dat gegaan is. Ge hebt voor een volle klas met kinders gestaan en hun verteld dat zij en alle kinderen van de school de volgende dag een film zouden zien. Een film! Zij hebben in hun kleine hoofdjes visioenen van dat komende feest gehad, schone visioenen moeten dat ge weest zijn, want ge moet niet denken dat een film voor een kind zo maar een klei nigheid is. Het kan op die leeftijd een even plezierige gedachte zijn als voor een vrouw zoals gij de gedachte aan uw ko mende bruiloft. De kinderen zijn rumoerig en opgewon den, zij denken niet meer aan de sommen die ge zo netjes op het bord hebt geschre ven of aan uw voorschrift van armen- over-elkaar en mondjes-dicht. Ik kan dat begrijpen. Zoudt gij met uw armen over elkaar en uw mondje dicht stijf en stil in een houten bank kunnen blijven zitten als ge wist dat uw bruiloft in aantocht was? Maar ge hebt die vergelijking vergeten, te maken, naar het mij schijnt. Ge hebt streng gedreigd: Stil, of er komt van de film niets. Zij zullen dat wel niet ernstig hebben genomen. Ge zoudt dat hebben kunnen begrijpen als ge weer die vergelijking zoudt hebben gemaakt. En ze zijn doorgegaan met rumoeren en smiespelen: Morgen naar de film! Dat zal een feest worden, mannen! Toen hebt ge helaas niet gefaald. Ge hebt de bovenmeester verteld dat uw klas niet verdiend had naar de film te gaan. De bovenmeester nam dat van u aan, al zat zijn eigen zoontje in uw klas. Hij zal gedacht hebben: De juffrouw zal wel weten wat ze verdienen en wat niet. En ge hebt uw klas vervelende sommen laten maken, terwijl de andere juffrouwen en meesters met hun kinderen van het feest zaten te genieten. Ik weet niet of dit zo onnozel is. Uw kinders zullen er anders over denken, nu en later. Zij zullen u zeker niet vergeven dat ge enkel dat zoontje van de bovenmeester naar de film hebt laten gaan. Ik denk nog met plezier aan mijn warme oren en de vele centen die aan drop wer den besteed, en aan haar wie ik beide te danken had. In mijn tijd werd er niet zozeer schoolsgewijs naar de film gegaan, maar ik weet wat zij gedaan zou hebben in uw geval. Zij zou links en rechts wat oren rood getrokken hebben en een aantal pat sen gelijkelijk verdeeld, en de volgende dag zou zij mét ons naar de film zijn ge stapt, glimlachend van verwachtingen over onze kinderlijke vreugden. Zie, dat wou ik u schrijven. Ge ziet dat ik geen hekel aan schooljuffrouwen heb. Maar er zat iets in de weg gelijk tand pijn: En nu het gezegd is, is het over". J. L. ADVERTENTIE Hedenochtend om acht uur heeft op een met bloemen en linten versierde oplegger de millioenste buis uit de buizengieterij het complex van de Hoogovens verlaten. De buis, die voor die gelegenheid blinkend is geplamuurdis een geschenk aan het gemeentelijk energiebedrijf in Rotterdam, een grote afnemer van de buizengieterij. Vijftien jaar geleden werd hier de eerste buis gegoten, althans de eerste die slaagde, want er zijn mislukkingen aan voorafge gaan. Buizen gieten was toen nog geheel nieuw en onbekend in ons land. Naast dit eerste geslaagde product, dat ter ge dachtenis in de gieterij is opgehangen prijkt nu ook de eerste van het komend millioen. Van de 200 mm.-buizen, waartoe ook de millioenste behoort, worden er niet minder dan 540 per dag gegoten. Woensdagavond tegen half acht wilde de een-en-twintigjarige wielrijdster me juffrouw T. K. de Delftlaan oversteken bij de Stuyvesantstraat. Zij liet twee auto's, welke uit Noordelijke richting kwamen, passeren, doch bemerkte daarna niet, dat uit Zuidelijke richting nog een auto na derde. Door deze auto werd zij aangere den. Zij liep een lichte hersenschudding op. haar linkerpols werd gebroken en haar linker onderbeen werd gekneusd. Per zie kenauto is mejuffrouw T. K. naar het Diaconessenhuis overgebracht. Haar fiets werd beschadigd. Voorrangskruisingen voorrangswegen B. en W. van Haarlem hebben, daar de aard en de intensiteit van het verkeer ter plaatse dit gewenst maken, nadere regelen vastgesteld voor de kruispunten Zuider houtlaan - Fonteinlaan - Spanjaardslaan en Kleine Houtweg - Badhuisstraat. Het is gewenst beide kruispunten als voorrangskruising aan te wijzen, in dier voege, dat aan het verkeer op de voor naamste wegen, welke deze punten krui sen, de Fonteinlaan en de Zuiderhoutlaan resp. de Kleine Houtweg, voorrang moet worden verleend. Verder is het gewenst de Zuiderhout laan, de Fonteinlaan, alsmede de Dreef (tot een punt, gelegen 50 m ten Noorden van de kruising Florapark - Dreef) als voorrangs wegen aan te wijzen. Daarom hebben B. en W. de desbetref fende besluiten genomen en bekend ge maakt.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5