AUTO-RIJLES? het beste adres peze zomer heeft IJmuiden een der modernste visserijscholen van West-Europa NYLflNREPARATIE! Visserij-varia ponderdag^maartmo^ Ook zonder internaat en schoolschip voorlopig „af" .Kabelgat" marktberichten ASys* umSPBSSS MS; Agenda „IJmuiden" moet Zaterdag vechten om het behoud van het 3e klasserschap Uitreiking Bedrijfschapsprijzen op 27 Maart TANTE ELS slaat een week over Poppen speelden voor „gas en water" Ruim een millioen aan oude en nieuwe investeringen spreel!uur wet- Kinderen van 12 scholen tonen hun bloembollen voor Velsen-Noord Zes wedstrijden voor „IJmond" YvOtV'n9 GABARDINE JASSEN OVERHEMDEN DASSEN Bouw van nieuwe openbare school begonnen SCHEEPVAART ^^jfjjj/ISBEWERKINGSL OKA AL «FT EIND VAN DE HAVENKADE steekt al sinds jaar en dag het torentje i AN HE enteiijke Visserijschool zijn tinnen in de lucht, maar wat daaronder r\ van oe zo verschrikkelijk bij-de-tijd meer. En wat meer zegt: er is veel fe vinden is, s vQOr ,n gedegen onderwijs en voortdurend moet het onderwijs daarvan te weinigru ken. >s Avonds leentjebuur spelen bij de Moerbergschool voor een (ie verloopt in de prettigste sfeer, maar IJmuiden moet zijn jonge vissers Paarbeter onderkomen kunnen aanbieden. Dat kan het binnenkort, want, de iHip 7.inh naar hef" Oosten uitstrekt »lc opd eigenlijk een school, die zich naar het Oosten uitstrekt als een lange vleugel, „ieuwboui rvlakte groter dan het oude gebouw. Twee nieuwe leslokalen, een W machinekamer, een visbewerkingslokaal, een grote smederij annex bank- nieuwe m zo een paar grep6n uit de aanwinsten, waarmee deze voor uTJ'visserijbedrijf uiterst belangrijke instelling verrijkt gaat worden. Ze kan er b iip tiidmee gezien worden, zelfs bij de op dit punt verre van achterlijke buren 'i beland de Scandinavische landen en misschien zelfs wel in Polen, waar het wij ecWer op een heel andere leest geschoeid is. als nok in het oude, bestaande gebouw is een en ander veranderd Vroeger hingen fnVonden langs de wanden van het boet- breilokaal grote hoeveelheden materi ën die veel ruimte in beslag namen, Sr nu heeft men dat opberg-probleem h stijl" weten op te lossen: midden in het iókaal is een kabelgat gemaakt, compleet it ijzeren haken bijwijze van trap en daaronder werd een pracht van een „ruim" «dolven. Als een stevige muur de water dichte schotten niet verving, zou het met van het overeenkomstige scheepsmagazijn te onderscheiden zijn. En natuurlijk wordt het oude interieur duchti" onder handen genomen, zodat het straks niet al te zeer afsteekt bij de nieuwe Visbewerkingslokaal De heer P. Verwayen, de directeur van de school, laat zich even uitwaaien om ons de nieuwbouw te tonen. De huidige ma chinekamer wordt uitgebreid er moet een muur worden weggebroken zodat er een grotere ruimte ontstaat, die als het eerste nieuwe leslokaal dienst gaat doen. Daarnaast komt het tweede en met deze er bij zal de Visserijschool kunnen beschik ken over totaal zeven klassen. Dit zijn in feite uitbreidingen van be staande mogelijkheden, maar een nieuwig heid ligt verder Oostwaarts in de vleugel, mar zich de omtrekken aftekenen van een visbewerkingslokaal, compleet met visbun- ker. Daar zullen de vissers der lockomst hun krachten kunnen beproeven op de oogst der zeeën en daar zal dus een be zwaar tegen het visserij-onderwijs worden weggenomen als zou het zich teveel richten op de theorie. De oude smederij, die nu nog onderge bracht is in een stenen gebouwtje, wordt met de bankwerkerij in een groot nieuw lokaal ondergebracht en de nieuwe ma chinekamer daarnaast belooft een al even grote vooruitgang te worden. Stoomma chine, diesels-met-lichtmachine, stuurma- chine en alles wat er verder op een vissers boot voor de voortstuwing en de mecha nische besturing komt kijken, vindt hier zijn vertegenwoordigers. En dan is er tenslotte het hart van deze mechanische afdeling: de donkey-ketel. De Visserij-school heeft tot nu toe de beschik king over een knaap van een Schotse ketel, maar eigenlijk is deze een beetje groot voor het doel, zodat deze nu als onderwijs-object gaat dienen en de kleinere donkey-ketel stoom gaat leveren voor de machine. Zo bouwt IJmuiden een haast ideale „tempel der wijsheid" voor zijn visserij. Eigenlijk komt IJmuiden daar een beetje laat meer, maar dat ligt mede aan de oorlog en zijn nasleep. Want al voor de wereld brand lagen de plannen voor 'n uitbreiding klaar; weliswaar niet zo groots als ze zich nu aftekenen, maar dan toch in de vorm van een flinke uitbreiding. Toen al werd gevoeld, dat Nederland achterop raakte bij de buren, toen al merkte men. dat Neder land alleen met kwaliteitsvis een plaats 14 Maart 1951 ,0»» gr' ton^ 2-55-2,3oTgi-Zmn k 'm' l0'lg K931.76; kl. tong per kg g 1'84-1'64: tarb0t 1 JjWo 4.4~28; sr. schol 32—25; gr.m. O KJd;mTv s,c„hoi 62~59; kl. schol I g^hèlJisïS 25~16^fr^l 323^i 1.50; "X24Sngv?2'50rio9: gr" guI 56^3; poontjö 27^2?2'M if I 2 37ham 88-7°: kGrVV?,4^7 pe^VkgZW' 25~20: kL të-38' '3°r ?36~180: Sr' koolvis zw. 'Atr kl°251VkSg.Wlt 92~82; gr' leng k'kisten'schart 6" ta±t' 12 kistenlfeïbo" •dsten schar w vff' ?90 kisten «*ol, 105 ki2"'®>ffn bot, 630 kisten haring, k'aten wijtirS !sten schelvis, 615 2(1 kisten lene 9 i-S u kabeliauw en gul, 400 kisten kooivic 'n 5 kisten P°on' kisten ten dlversen. Totaal Mary nSJ 20 Polderman f 18.920; IJM 61 ADVERTENTIE Autorijschool RE IJM ST-1-- 8939 (K2560) r verkeerslessen en borden. ^a.20uDurnde^ïi5+Ma^ avond". omt een vriend van- tX'20 uur: ..Naked city" ^huis. Maart: rond de Noordzee en op de wereldmarkt kan behouden. Nu, meer dan tien jaar later is dit inzicht er nog, maar heviger en meer geladen met de angst voor de toekomst. Een gedegen en vooral veelzijdige op leiding van de jonge mensen zal in dit op zicht nog veel kunnen verbeteren. En de liefde voor beroep en product kunnen aankweken. Jong bloed nodig Men besefte bovendien, hoe belangrijk het voor de visserij blijft, jong bloed toe te voeren. Dat moet mogelijk zijn door een goede scholing, die zich niet uitsluitend op de visserij richt, maar een uitwijkmoge lijkheid naar de koopvaardij open houdt vandaar dan ook, dat de visserijschool weloverwogen opleidt voor de kleine han delsvaart. Werkelijk effectief echter zou de toevoer van jonge mensen eerst kunnen zijn, als de IJmuidense school een internaat rijk zou zijn op de nieuwe vleugel bijvoorbeeld. Maar de gemeente mag al blij zijn, dat ze dit grote project zonder internaat onder handen heeft kunnen nemen, want de halve vis is nog altijd verkieslijker dan het lege velletje. Hoe het helemaal „af" zou zijn? Met een eigen schoolschip voor de visserij, waar door de jongelui de „Prinses Juliana" niet langer met anderen zouden hoeven delen. Dit zijn echter dagdromen, die voorlopig als zodanig geboekt moeten blijven. Hoofd zaak is thans, dat er een Visserijschool ont staat, waar een goed kader gevormd kan v/orden voor visserij en scheepvaart. Zuidvogels is geen onge vaarlijke tegenstander Zaterdag ontvangt het eerste elftal van IJmuiden het sterke „Zuidvogels" uit Hui zen, dat nog een theoretische kans op het afdelingskampioensschap heeft. Daar tegen over staat dat IJmuiden de punten hard no dig heeft om de gevreesde onderste plaats, met als gevolg onherroepelijke degradatie naar de vierde klasse te vermijden. Men verwacht dan ook een spannende strijd. IJmuiden moet nog thuis Zuidvogels ontmoeten en uit CSV-Dindua en IJssel- meervogels. CSV-Dindua krijgt thuis IJmuiden en SSVU en moet uit naar Zuidvogels. SSVU ontmoet thuis IJsselmeervogels en Huizen, uit gaat het naar CSV-Dindua. De stand is nu: Huizen 12 6 5 1 17 Spakenburg 12 7 3 2 17 Kennemerland 12 6 2 4 14 IJsselmeervogels ..11 6 1 4 13 Zuidvogels 12 6 1 5 13 S. S. V. U11 3 3 5 9 IJmuiden 11 2 2 7 6 C. S. V.-Dindua ..11 1 1 9 3 De reserves houden nog een kans op het kampioenschap mits ze de resterende wed strijden winnen. Zaterdag zijn zij de gast van Telefonia. Het vierde elftal verspeelde verleden week tegen Concordia 1 zijn kampioenskans en het ontvangt nu Kennemerland 6. Het vijfde gaat naar Sizo 5 en zal daar op zware tegenstand stuiten, vermoedelijk moet het een veer laten. De junioren ontvangen VSV c. Het kan een aardige strijd worden tussen twee gelijk waardige tegenstanders. Aspiranten A en B ontvangen respectieve lijk VVB B en Stormvogels D en zullen alle zeilen bij moeten zetten om een behoor lijk resultaat te boeken. Naar wij vernemen zullen de Bedrijf schapsprijzen voor de best verzorgde vis en haring op Dinsdag 27 Maart in Den Haag worden uitgereikt. De plaats van de uitreiking is nog niet bekend. De kinderrubriek moet een week achter wege blijven. Volgende week komen de vriendjes van Tante Els hopelijk weer nor maal „aan hun trek". Ze heeft ons gevraagd jullie te verzoeken de briefjes zo mogelijk voor Dinsdag aan de krant op te sturen. „In den vroeden sotscap" met paradoxaal programma Een begaafd paar mensen heeft gister avond de leden van de personeelsvereniging „Gas en water" bijna drie uur weten te boeien met zijn poppentheater. Henk Zou tendijk en Marja van Bergen, die eerder de „Peer Gynt" in een „poppenversie" naar Velsen brachten, kwamen ditmaal in het Patronaatsgebouw met een minder sterk programma. Toch is het publiek van het begin af in de ban van dit tweetal poppenspelers geraakt en de bekoring van het kleine theatertje, dat bij ingespannen kijken voor de toeschouwer allengs groter vormen wil aannemen, heeft de zaal ook deze avond niet losgelaten. Wat voor een deel op rekening komt van de voortreffe lijke techniek, waardoor stem en gebaar zo volkomen gelijktijdig zijn geworden, dat deze mogelijkheid telkens weer ver rast. Maar Marja en Henk hebben een voor treffelijke training in hun Haags theater tje „In den vroeden sotscap", waar het poppenspel tot een volkomen uitgebalan ceerde kleinkunst wordt verheven en het effect van elk gebaar een studie op zich zelf krijgt. Het programmadeel voor de pauze, op vriendelijke wijze toegelicht door Zouten dijk zelf, was harmonisch gebouwd. „Ware- nar", het blijspel van P. C. Hooft, dat in sierlijke woordkunst het realistische ver haal van de geldwolf vertelt, werd gevolgd door een gedramatiseerd gedicht van Mar- tinus Nijhof „Een idylle", ontleend aan de liefdeshistorie van Pyramus en Thisbe. Vooral Hoofts verhaal kreeg het volle pond en de lang niet makkelijke zinsbouw van deze hoofse schrijver leverde voor de beide stemmen, die zich zeldzaam goed bij de wisselende personen aanpassen, blijk baar generlei problemen op. Over Nijhof's idylle heen werd een parodie daarop van de jonge dichter Kees Stip gespeeld, een fijnzinnig stukje kolder met heerlijke woordspelingen en onzin nigheden zoals: „de buurman heeft mijn hond vergeven en jij bent blijkbaar ook niet meer in leven". Als het peil van het gebodene ook na de pauze gehandhaafd ware,, had dit op treden van de beide Haagse poppenvirtuo- zen vlekkeloos genoemd kunnen worden, maar de „klucht" van Pietje de Dood en zijn zeer benevelde vrienden was in opzet wel wat al te platvloers. De vlotheid waarmee het verhaaltje op de miniatuur-planken gezet werd en de baarlijke nonsens die de omzwervingen van de heer Pietje tot een volledige farce maakten nemen niet weg, dat de sfeer van voor de onderbreking volkomen verdwe nen was. Het is de vraag, of de wens om iets „licht verteerbaars" te brengen deze ontstellende tegenstrijdigheid in het pro gramma wettigde. Wat het eerste gedeelte aan sympathie had gewonnen voor het poppenspel in al zijn fijne nuances, deed het tweede teniet in zijn bewijs voor de geringe afstand, die naar de „poppenkast" kan voeren. Toegegeven moet worden, dat deze pop- penkastcrij alleszins aan de lachspieren appeleerde, waarmee ze dus op zichzelf veel goeds deed. J. F. Velsens sportvelden Jaarlijks tekort van ƒ44.612 Gevolg gevende aan een toezegging, ge daan in een der vorige raadsvergaderingen, hebben B. en W. de Velsense raad uitvoe rige inlichtingen gegeven over de gemeen telijke sportvelden. Hieruit blijkt dat tot en met 1950 reeds in totaal alleen voor „Schoonenberg" f 259.006,11 is geïnves teerd, een bedrag dat aan jaarlijkse af schrijvingen tot nu toe f 13.184,33 heeft gekost. Men rekent er op, dat er boven dien nog f 17.700 geïnvesteerd zal moeten worden voor de outillage en f 119.000 voor de grondverbetering. De grond zelf is 182.379,01 waard. Samen met de andere Velsense sportvelden rekent men op een investering van f 465.700 (inclusief Schoo nenberg), wat samen met de investeringen tot en met 1950 ad f 560.903,32 de som van f 1.026.603,32 maakt. Het jaarlijks tekort op de exploitatie der velden wordt op f 44.612,55 geraamd. ap m t feJwh é- aadhuis iaqh Maart: lt*. 20 Uuï.\'IVvr°UwenSevangenis", vrouw van mijnheer". De geallieerde autoriteiten in West-Berlijn hebben een verscherpte controle ingesteld om smokkelen zo veel mogelijk tegen te gaan. Dientengevolge ondervindt het Rijnaak- verkeer op de kanalen, welke de Russische zone met de Russische stadssector ver binden, enige vertraging. De Sovjet-autoriteiten spreken van een „blokkade", doch van geallieerde zijde wordt medegedeeld, dat ledige aken en schepen, die aan bederf onderhevig zijnde goederen vervoeren, zonder oponthoud mogen passerc7i nadat de papieren onderzocht zijn. Britse Militaire Politie aan de Charlottenburgerslilis in de Britse sector van Berlijn, in afwachting van de komst van schepen uit de Sovjet-zóne (op de achtergrond)van welke lading en papieren nauwkeurig worden onderzocht alvorens toestemming tot doorvaren wordt gegeven. De kinderen van twaalf Velsense scho len, aan wie het vorig jaar door de afde ling Velsen van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde bloembollen werden uitge reikt, zullen Vrijdag en Zaterdag in het Gemeentelijk Vergaderlokaal aan de Abe lenstraat tonen, wat daar onder hun voort durende zorg van is terecht gekomen. De tentoonstelling, welke alle aandacht van ouders en belangstellenden verdient, is Vrijdag van 17 tot 21 uur geopend en Za terdag van 14 tot 18 uur. Behalve de ge bruikelijke prijzen en de twee medailles voor de beste en de grootste schoolinzen- ding, krijgt iedere kleine bollenkweker van de Maatschappij een versnapering. In September zal weer een potplanten- tentoonstelling worden gehouden. Dank zij de grote medewerking van de onder wijzers zullen ruim 2200 kinderen van bij na alle Velsense scholen hiervoor een pot plant grootbrengen. De Velsense afdeling van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft redenen om zich te ver heugen over dit grote aantal inschrijvingen want het zelf bemoederen van Flora's tere telgen zal ongetwijfeld leiden tot een stij gende achting voor alles wat er groeit en wellicht de vernielzucht tot kleinere pro porties terugbrengen. ABE BROUWER KOMT BIJ „FRYSKE TROU" OP BEZOEK De bekende Friese auteur Abe Brouwer, van wiens boeken verscheidene ook in het Nederlands zijn vertaald, is Maandagavond de gast van de Velsense /.Fryske krite" „Fryske Trou". Hij zal iets vertellen over ontstaan en opbouw van een zijner laatste boeken „Syn greate kammeraet". Na de pauze zal de heer Brouwer zijn gehoor enige lichte schotels voorzetten, onder meer een Fries radiohoorspel „De stomste boer fan Fryslan", dat in een „eenmans- bezetting" op het toneel van de Centrale Keuken aan de Abelenstraat komt. „ONVOLTOOIDE" INBRAAK IN DE TROMPSTRAAT In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een inbreker een huis in de Tromp straat op deszelfs geslotenheid beproefd. Eerst heeft hij getracht met een schroe vendraaier de schuiframen aan de achter zijde los te werken en toen dat niet lukte forceerde hij het keukenraam. Na een kleine verkenning van het interieur is de nachtelijke gast weer „onverrichterzake" verdwenen. ROOZENBURG SPEELDE REMISE TEGEN HOFMAN Deze week is te Rotterdam de uitgestelde partij Roozenburg—Hofman gespeeld, die na 55 zetten in remise eindigde. Door dit resul taat heeft ook Roozenburg zich in de finale 1952 van het persoonlijk damkampioenschap van Nederland geplaatst. Om de overige vier plaatsen wordt nog spannend geduelleerd, Hofman, Bandstra. Bizot en Zuilekom hebben de beste kansen. De stand der deelnemers is als volgt: Dukel: 11 pnt. uit 8; Roozenburg: 9 pnt. uit 8; Zuilekom: 8 pnt. uit 7; Hofman en. Bandstra: 3 pnt. uit 8; Bizot: 7 pn.t. uit 7; Stahlberg en Craane: 6 pnt. uit 7; Hartgers: 5 pnt. uit 8 en Drenth: 4 pnt. uit 4. ADVERTENTIE Oosterduinweg 25 - Tel. 4592 - IJmuiden Voor de handbalvereniging „IJmond" wordt het Zondag nog even een drukke wedstrijddag. Met uitzondering van de kampioenen van het eerste, komen alle overige zes elftallen in het strijdperk. De laatste uitwedstrijd van het eerste dameselftal gaat tegen Foresters 1 te Hei- loo. In deze ontmoeting, die voor beide ploegen bij winst alleen een verbetering van plaats op de ranglijst betekent, komen voor IJmond in het veld de dames M. Kles- ser; L. Mossel en W. Prins; L. Vissinga, M. de Jager en K. Beers; N. v. Deyck, D. Marckelbach, A. Harmeyer, R. v. Dongen en M. v. Vliet. Ook de andere IJmond-dames hebben uitwedstrijden. ÏJet bezoek van IJmond 2 aan Rapiditas 2 te Haarlem betekent voor de Velsense dames een vrij moeilijke taak; daarentegen is het mogelijk, dat de wed strijd Gita 2-IJmond 3 in het voordeel van de laatste uitvalt. IJmond 4 gaat naar Krommenie voor een bezoek aan Rood-Zwart 2. Op „Watervliet" worden twee wedstrij den voor de heren gespeelt. Hier maakt IJmond 2 tegen Rapiditas 3 kans op beide punten. IJmond 3, dat blijkens de grote nederlaag van vorige week wat meer rou tine nodig heeft, zal in OSS 1 uit Zandvoort weer een moeilijke tegenstander hebben. BESTUUR VAN „VELSEN-NOORD VOORUIT" BLIJFT ONGEWIJZIGD Onlangs werd medegedeeld, dat de mo gelijkheid van een wijziging in het be stuur der vereniging „Velsen-Noord Voor uit", het overkoepelend orgaan van de vier Noord-Velser buurtverenigingen, niet uitgesloten was als gevolg van het bedan ken van de voorzitter van „Schulpen", de heer J. W. L. Scherpenhuizen. Deze fun geert als voorzitter-secretaris van „Velsen- Noord Vooruit", waarvan hij tevens de stuwende kracht is. De buurtverenigingen hebben medege deeld, de post gaarne door de heer Scher penhuizen gecontinueerd te zien. Hij heeft hierin toegestemd. WIJDINGSURE IN GEREFORMEERDE KERK Uitgaande van de Gereformeerde Evan gelisatie commissie zal Woensdag 21 Maart in de Gereformeerde kerk aan de Ko ningsweg een Paaswijdingsure worden ge houden. Ds. F. E. Hoekstra van 's-Gravenhage, de vroegere predikant van de Gerefor meerde kerk van Velsen, zal voorgaan over: „Mijn God, waarom?" Medewerking verlenen het Gereformeerd Evangelisatie Zangkoor Velsen-Beverwijk en het Chris telijk kinderkoor „De Zangvogels", beide ond^r leiding van de heer H. Slings. Or ganist is de heer Th. Kohier. ADVERTENTIE 9 \z^ \3 oV <"0°* HERENMODES Kennemerlaar» 24 4963 Wij bieden U dit voorjaar een bijzondere sortering van de allerbeste merken (Falcon, Shelter enz.) die, in verband met de huidige stoffen- prijzen, zeer voordelig genoemd kunnen worden. Onze collectie is Iets aparts, zowel in kwaliteit (poplin, tricoline), als in prijs, terwijl wij in voor U tot Pasen een verrassing hebben. Door de aannemersfirma H. Ribberink uit Soest, die de bouw van de nieuwe open bare lagere school in Velsen-Noord kreeg toegewezen, is dezer dagen een aanvang gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden. Tussen Wij kerst raatweg en Van Diepen straat is Woensdagmorgen het uitzetten van het bouwgebied over een oppervlakte van ongeveer 2500 vierkante meter gereed gekomen en zijn de palen voor de afras tering geslagen. Een dragline is thans aan de smalle parallelweg van het Stratingplantsoen be zig het terrein te ontdoen van zich nog in de grond bevindende obstakels, waaronder zich oude boom- en heesterwortels en een oude beschoeiing van een vroegere sloot bevinden. Het nieuwe schoolgebouw zal uit twee verdiepingen bestaan. Van de zeven leslokalen komen er drie parterre, waar naast een gymnastieklokaal is ontworpen en boven zullen vier leslo kalen worden gebouwd. Alcyone. 13 v. Karachi n. Bombay. Aldabi, 13 Dwars Casablanca. Alnati. 13 pass. Finisterre. Arnediik, pass. 13 Bahamas. Averdijk. 13 v. New York n. Antwerpen-Rott. Aludra. 14 terug Manzanillo Cuba. Andijk. 14 op rede Vlissingen. Amsteldijk, 13 Ouessant. Aagtekerk, 13 te Hongkong. Aalsdijk, 13 400 m. O. Bermuda. Agamemnon, 14 te Aruba verwacht. Aldegonda (t) 13 te Bangkok. Alkeid. 14 Kan. eilanden verwacht. Alpherat, 13 v. Pt. Elisabeth. Arm ilia (t) 14 te Haiphong verwacht. Arundo, 13 100 m. W. Ouessant. Abbekerk. 13 100 m. O. Trinidad. Almdijk, 13 180 m. Z. Bermuda. Amstelstad, 120 m. W.Z.W. Khorya Morya. Arendsdijk, 13 275 m. Z. Kaap Race. Arendskcrk, 13 te Bremen. Axeldijk, 13 050 m. Z.O. Bermuda. Bonaire, 13 pass. Finisterre. Boschfontein, 13 dwars Massawa. Barendrecht (t) 13 180 m. W. Burlings. Britsum, 13 P. Cuardafui. Bintang, 13 225 m. O. Guardafui. Caltex, 13 pass. Ouessant. Celebes, 13 Golf v. Biscaye. Camphuvs, 13 te Menado. Cottica, 13 750 m. N.O. Trinidad. Drente, 13 v. Basrah n. Bahrein. Dalerdijk. 13 v. San Francisco-Tacoma. Diemerdijk, 13 te Bremen. Edam, 13 pass. Scilly's. Eemland, 13 te Ilheos. Esso Amsterdam (t) 13 450 m. N.O. Sombrero. Etrema, 13 p. Khorya-Morya eiland. Esso Rotterdam, 13 850 m. Z.W. Flores. Friesland, 13 te Holtenau. Gaasterland, 13 v. Las Palmas. Groote Beer (emigranten), 13 66 m. Z. ten W. Dondrahead. Gaasterkerk, 13 360 m. N. Flores. Haarlem. 13 v. Cura^ao-Aruba. Hermes, 12 v. Belize. Hestia. 14 te Curagao verwacht. Helena, 14 te Barbados verwacht. Hera, 13 450 m. W. Azoren. Japara. 13 te Bangkok. Jupiter. 14 te Napels verwacht. Kedoe, 14 te Singapore. Kertosono, 13 (20 u.) te Pt. Soedan. Kota Agoeng, 13 180 m. O. Dondrahead. Langkoeas, 13 (22 u.) te Semarang v. Cheribon. Lawak. 13 v. Rangoon n. Tandjong Priok. Luna, 13 te Lissabon. Langleescot. 13 te Genua. Leersum, 14 te Bermuda verwacht. Laagkerk. 13 pass. Dahlae. Lutterkerk. 13 500 m. Z.O. Suez. Limburg. 13 600 m. O.T.Z. St. Helena. Loenerkerk. 13 pass. Gibraltar. Mataram, 13 Golf v. Biscaye. Muiderkerk, 13 v. Aden. Midas, 13 v. Catania-Palermo. Maas, 14 te Georgetown. Ma com a (t), 14 te Sydney verwacht. Melampus, 12 te Bohihan. Mijdrecht (t), 13 250 m. Z.W. Kaap Frio. Myonia, 13 pass. Ras Al Hadd. Malea (t) 12 100 m. Z.W. Madeira. Mentor. 13 pass. Bougi. Merwede. 13 pass. IJmuiden. Metula (t) 13 750 m. Z. Azoren. Modjokerto, 13 nog te Makassar. Molenkerk, 13 te Bandarshapur. Nieuw Amsterdam. 14 te New York verwacht. Orion. 13 te Istanboel n. Izmir. Oberon, 14 te Carupano. Orestes. 14 te Iquique. Ovula (t), 13 te Singapore. Paula (t), 11 te Pulu Bukum. Perna (t). 13 150 m. Z. Bali. Prins Willem 2. 13 400 m. W.N.W. Flores. Prins Philips Willem. 14 te Ryeka verwacht. Prins Willem III, 13 te Malta. Prins Willem v. Oranje, 13 pass. Finisterre. Ridderkerk, 13 p. Kaap Blanco. Rondo, 14 te Durban. Rotti, 14 te Singapore. Roepat, 13 900 m. O. Guardafui. Rijnland, 14 te Santos. Sibajak, 13 Dwars Brisbane. Sloterdijk, 13 te Semarang. Schiedijk, 12 v. New Orleans te Havana. Stad Maassluis, 13 v. Saffi n. Rott. Stad Haarlem, 13 v. Vlaardingen-Savona. Stad Maassluis, 13 v. Saffi-Roterdam of Vlaar- dingen. Stad Vlaardingen, 13 v. Rotterdam-Narvik. Salawati, 13 te Tandjong Priok. Siberoet, 13 bij Palembang. Sliedrccht (t) 14 te Suez. Sommelsdijk, 13 275 m. O. Bermuda. Sunetta (t), 13 v. Sabang. Swartenhondt, 14 te Donggala. Tjimenteng, 14 te Durban. Tibia, 13 v. Curacao-Montevideo. Tjitjalengka, 11 te Djakarta. Tjibadak. 11 te Osaka. Tjibesar, 10 te Nagoya. Tiberius, 13 te Trinidad. Taria (t), 13 100 m. O. Madeira. Teucer, 13 te Makassar. Vulcanus, 13 v. Gibraltar-Antwerpen. Veendam, 14 te Rotterdam van New York. Van Riebeeck, 14 te Soerabaja. Van Heutsz, 11 te Hongkong. Zeeland, 13 te Kopenhagen. Waikelo, 14 te Tandjong Priok. Wcsterdam, 13 750 m. W. Scilly's. Winsum. 13 625 m. Z.W. Scilly's. Waterland, 13 v. Santos. Willem Barendsz, 18 te Kaapstad verwacht. Weltevreden, verm. 14 4vm) ft Vigo. Pittige prijzen. De Woensdagmarkt was weer puik na een paar niet onbevredi gende voorgaande dagen. De schelvis bracht het tot 77.voor de kleinmiddel- soorten, maar de braatschelvis spande de kroon met 60.per kist. Ook de grove wijting werd met 32.50 per kist goed be taald. De loggers die aan de afslag kwamen met plat- en fijnvis hadden evenmin over belangstelling te klagen. Grote scholsoor ten gingen vlot voor 33.van de hand en de kleine schol 2 was zelfs uitzonderlijk duur met 47 per kist; kleine pufschol wist het liefst tot 26.te brengen. De grove slips maakten een prijs, die de laatste weken niet is voorgekomen: 1.84 per kilo. De kleine beetjes haring welke nog door de trawlers werden aangebracht vonden vlot kopers onder de rokers tegen 25.per kist voor de gevraagde kwali teiten, iets minder courant goed noteerde als laagste ƒ16 per kist. Ook de makreelprijzen liepen sterk uit een als gevolg van variërende soorten: de grote noteerden ruim 22.en de klein tjes golden van 16.tot 18.per kist. De totale aanvoer op de Woensdagmarkt bestond uit ruim 5200 kisten waarvan 165 fijnvis, 390 schol, 630 haring, 2500 makreel en 615 wijting. Dus goed geld. De besommingen vie len Woensdag niet tegen. De Mary besom- de voor een 14-daagse reis 14.148, de Lim- burgia voor een 13-daagse reis 14.630, de Johannes Polderman 18.920 en de Tzonne (als laatste binnenkomer de topscorer) 30.200 voor een 11-daagse reis. Van de vele loggers was ditmaal de Kat wijk 44 de hoogste met 7440. De opbreng sten van de overige loggers varieerden van 4000.— tot 5000.—. Eentje maar. Daar de Tzonne Woens dag nog kon lossen was vandaag alleen de Herman als trawler aan de afslag met 20 kisten schelvis en piepers, 60 gul en kabel jauw, 110 wijting, 720 makreel, 200 haring en 140 koolvis. Vrijdag nog een. Voor de Vrijdag markt zal van de trawlers alleen de Suma tra aan de afslag zijn met een aanvoer van 780 kisten makreel, 210 haring, 150 gul en kabeljauw, 70 wijting en 40 schelvis. Daar Woensdag nog niet alle verwachte over- weekse loggers zijn binnengekomen kun nen hier nog vele voor de Vrijdagmarkt van worden binnenverwacht. Wind tegen. De Assan Reis, welke aanvankelijk voor de Vrijdagmarkt zou komen is door het slechte weer opgehou den en komt nu Zaterdag. Dinsdagavond moest nog ruim 570 mijl worden afgelegd, zodat daardoor juist de Vrijdagmarkt ge haald had kunnen worden. De harde wind verminderde de snelheid van de thuis- stomer echter met de helft. Ook de Her man welke vandaag aan de afslag was kwam later binnen. Het normale 10-mijls vaartje werd door de felle bries tot de helft teruggebracht. Overkant. De trawler Vikingbank welke aanvankelijk Dinsdag in Grimsby zou markten maar wegens te grote „eigen" aanvoeren daar tot Woensdag moest wach ten, maakte een besomming van 2470. De schelvis was een gevraagd artikel en noteerde ruim 5 per kitt. De makreel werd afgenomen voor ruim 2 per kitt, maar de haring kon geen afnemers vinden, zodat deze aan de vismeelfabrieken werd toegewezen. De Vikingbank is uit Grimsby weer naar de visserij vertrokken. Deneb in dok. De loodsboot Deneb heeft Woensdag een dokbeurt ondergaan. In en uit. 14 Maart kwamen binnen: de KW 44, 86, 122, 155, UK 105, 60, IJM 213, UK 36, 48, VD 9, SL 47. Naar zee ver trok de Vios. IJsel, 13 pass. Azoren. Zeeland, 12 pass. Kiclerkanaal. Zeeland. 13 (14.30) v. Aden. KLEINE VAART Actinia, 13 te Londen. Batavier. III. 13 te Sodertelje. Bree Helle. 13 te Hamburg. Brinda. 13 te Parijs. Clio. 11 v. Antigua. Casana, 13 te Kopenhagen. Citadel. 15 te Rouen verwacht. Dacapo. 14 te Londonderry. Deni. 13 te Runcorn. Deneb, 13 te Charlestown. Eban, 14 te Antwerpen. Eemsstroom, 12 te Kalmar. Eljo, 11 te Bilbao. Evertsen, 13 te Rotterdam. Ellewoutsdijk, 14 te Portsmouth. Expres, 11 v. Rouen. Ferocia, 14 te Antwerpen. Frem, 12 te Boness. Ibis, 13 te Londen. Karei, 13 te Delfzijl. Kemphaan, 13 te Benghasl. Lerenberg, 14 n.m. voorgaats IJmuiden verw. Merak 20 ol 21 te Londen verwacht. Mcike, 14 te Antwerpen. Mizarn, 12 te Mazagan. Mulan, 13 te Londen. Nettie, 13 v. Aalborg. Nelly, 14 te Nantes. Odysseus, 14 te Venetië verwacht. Oranje, 13 te Rotterdam. Palma, te Frederikstad. Remmert, 12 te Antwerpen. Spes, 12 v. Workington. Sirius, 13 te Parijs. Spurt, 13 v. Portrivals. Texel, 14 op rede Vlissingen. Uni F, 14 nog te Liverpool. Volkerak. 13 v. Padston. Veenenburgh. 13 v. Aberdeen. Westlaan, 13 te Rotterdam. Westropa, 12 te Swansea. Westkust, 14 te Wismar. IJsel, 19 te Antwerpen verwacht

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7