GERARD VAN PR A AC „Er ligf een nieuwe, suggestieve architectuur in de windselen" Visserij-varia De heer Verbeek beleefde dag vol huldeblijken in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort In Januari daalde de omzet in vele branches van de detailhandel Ir. W. M. Dudok over „Bouwkunst Velsens stadsarchitect gaf zijn visie op de grote lijn en het détail Competitierad van HOSC draait verder AUTO-RIJSCHOOL REIJM Agenda voor Beverwijk Van Wegenwacht en bromfietsproblemen Kinderen op de planken bij „Volksonderwijs" Kiest Eieren IJMUIDER KLEDINGMAGAZIJN „De Messias" van Handel „Falcon"" Victory"' Oxford99' Velsen Begrotingsbehandeling begint 28 Maart Castrim V n IJ DAG 16 MAART 1951 TUIST OMDAT STEDEBOUW J voor de eeuwen bedoeld is, komt het er voor de architect op aan, tijdelijke critiek ter zijde te kunnen leggen, hoe moeilijk het soms ook is. Deze stelling van architect ir. W. M. Dudok. de supervisor over de herbouw van Velsen, de ontwerper van het nieuwe raadhuis, het Hoogovenkan toor en zovele andere onverganke lijke monumenten der moderne bouw kunst was een van de vele, die hij Donderdagavond in het Beverwijkse Statenhuis aan zijn gehoor leden van de Hoogovenbeambtenvereniging „De Gieteling" voorlegde. Zijn causerie over „Bouwkunst" is een gevoelige verdediging geworden van de moderne begrippen omtrent de noodzaak om „nieuwe steden uit de grond te stam pen" en daarbij de schoonheid voor alles te dienen. Zijn onderwerp viel uiteen in twee stukken: stedebouw en architectuur. De heer Dudok begon met een niet nieuwe maar wel zeer rake definitie van „bouwkunst", die wel eens genoemd is: „het organiseren van de ruimte". Hij greep terug op de volkomen degene ratie der architectuur in de 19e eeuw, toen de mens de weg der minste weerstand zocht en lange, lelijke huizenrijen plantte langs de toegangswegen der groeiende steden. Daarvóór in de zeventiende eeuw en vroeger werd het bouwen verheven tot het „opbouwen van de schoonheid dei- natuur" zowel de graven van Holland als de Amsterdamse patriciërs verrijkten het landschap in niet geringe mate met hun scheppingen. Na de inzinking van' de negentiende eeuw, toen men slechts bouwde om de wassende en zich moderniserende gemeen schap zo gemakkelijk mogelijk onder dak te brengen, heeft de moderne mens zich op nieuw bezonnen op de architectuur: men ging inzien, dat de mens het stuur in han den kan houden en dat bijvoorbeeld de groei van de „randstad Holland" afgeremd kan worden door een verschuiving naar het Oosten. Men ging beseffen, dat de steden niet slechts stenen-stapelplaatsen-voor-mensen waren, maar dat die mensen er in leven moeten en dus behoefte hebben aan onder breking van de huizenmassa's door groen en bloemen. Daardoor zou een recreatiegebied, hoe gering ook, dichter bij de stadsmens ge bracht worden. Vroeger groeide een stad „huis voor huis" en als daar dan een goede bouwkun dige aan te pas kwam, was er nog wel iets moois te maken. Dat gaat nu niet meer, aldus ir. Dudok, want oorlogsschade en in dustrialisatie hebben complete nieuwe ste den gevraagd, steden waarvan de huizen dus in zekere mate genormaliseerd moeten worden, waardoor herhalingen onvermij delijk maar „opvallende dingen" wenselijk zijn geworden. „Het mooiste instrument is in feite een orkest" merkte de heer Dudok vergelijken derwijs op „en het mooiste gebouw is een stad." Geld tekort? Géén excuus! Dat de eentonigheid der herhaling een zekere schoonheid kan opbrengen, toonde de inleider aan met het voorbeeld van de Parijse Rue de Rivoli, die plotseling een aesthetische climax krijgt door het archi tectonische lijnenspel van het Louvre. „Wij kunnen ons nooit verontschuldigen met financiële bezwaren", aldus de archi tect, „want zelfs met eenvoudige middelen kan de Westerse kunst schone effecten be reiken". Overgaande naar het tweede deel van zijn betoog, de architectuur, legde de heer Dudok de vinger bij de dwaalbegrippen, die zelfs een man als Berlage soms gevangen hielden als zou een eenvoudige maar eer lijke constructie reeds een zekere architec tonische schoonheid doen ontstaan en hij zette daar tegenover de opvatting, dat con structiedétails als een stalen geraamte nooit „aan de oppervlakte" mogen komen: de natuur bedekt haar geraamte immers ook met het vlees der volmaking? In het Statenhuis aan de Velserweg heeft de Hoogovenschaakclub Woensdagavond de wedstrijden voor het clubkampioenschap voortgezet. De uitslagen luidden: Afdeling 1: Th. Spijker—M. P. Suiker 01; P. ZwartA. P. de Bruin afgebr.: A. Spijker J. C. de Haas afgebr.; J. ZoontjesB. Wulms afgebr. Afdeling 2: P. ZeilstraP. Hart UVa; J. BeentjesH. v. Laaren 10; J. Grootir. D. G. Huygen afgebr. Afdeling 3: P. BosG. Schouten 10; P. H. JansenH. de Vries 01; J. v. Roden burgP. Siebers I. OortM. Voerde- man 0—1. Afdeling 4: C. D. AffourtitJ. v. Dijk 10; E. RijkenB. v. d. Laan 10; J. A. Leechbruch AuwersJ. Bennink 0—1; H. SteemanC. Zoon Vi',L Nieuwe leden: T. VosC. M. Oudendijk 01; C. DocterN. Claassen 01; P. Stal R. Bosman 1—0; J. UittenbogaardG. La- verman 10. ADVERTENTIE Kent U reeds de nieuwe VERKEERSREGELS en -BORDEN? Wij geven hierin les; elke Woensdagavond ten huize van Mevr. BAARDA, Kennemer- laan 42, Tel. 5301, van 8—10 uur. Kosten 3-per avond. HAGELINGERWEG 134 SANTPOORT VRIJDAG 16 MAART Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De schrik der zeven zeeën. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Malakka. W. B: Theater, 8 uur: Het verraad van Ogana. ZATERDAG 17 MAART Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De schrik der zeven zeeën. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Malakka. W. B. Theater, 8 uur: Het verraad van Ogana. Staal ir. Dudok meende dit in het Hoogovengezelschap met enige nadruk te mogen opmerken is een prachtig mate riaal, maar het moet ingekapseld worden. En in dat opzicht biedt zelfs de bouw van een eenvoudige arbeiderswoning legio mo gelijkheden, meer dan die van een slag schip bijvoorbeeld, omdat dit tot in de kleinste onderdelen aan het doel gebon den is. Hij liet dan ook de schoonheid van een bouwwerk afhangen van de suggestieve waarde: als uit een kerk niet een zekere devotie, uit een school geen vriendelijke ordelijkheid spreken en als een schouw burg niet iets feestelijk uitdraagt, kan het bouwwerk niet verantwoord zijn. In dat verband haalde ir. Dudok het nieuwe Hoog ovenkantoor aan, dat de functie van afslui ting van de schijnbare chaos van een in dustriecomplex vervult en tegelijkertijd de aandacht wil concentreren op de orde en de ernst van de arbeid om de reclame voor een machtig bedrijf dan nog maar buiten beschouwing te laten. „Nieuwe constructiemethoden scheppen nieuwe vormen en er ligt een nieuwe, sug gestieve bouwkunst in de windselen, die werken kan met grote hoogten en wijde overspanningen." Met deze visionnaire woorden sloot ir. Dudok zijn betoog af, dat na de pauze bij de beantwoording van een serie vragen een nadere detaillering kreeg. Jammer was het, dat het rumoer uit een belendende vergadering de woorden van de inleider meermalen onverstaanbaar maakte. Voor de leden van de personeelsvereni ging der Beverwijkse machinefabriek C. Maters C.V. heeft de A.N.W.B. Donderdag avond in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" bij monde van een zijner propagandisten, de heer J. Palstra, iets van het bondswerk verteld. De meeste mensen, zo zei de heer Palstra, weten wel iets van het karakter van de A.N.W.B. af, maar bij velen is het geval toch niet helemaal duidelijk. De bond is opgericht in 1831 en bemoeide zich in de eerste 15 jaar van zijn bestaan al leen met de fietsers, later ook met bestuurders van andere voertuigen. Via de Nederlandse reiskas die door de A.N.W.B. is gesticht, is het thans mo gelijk te sparen voor de vacantie, waarbij de mogelijkheid bestaat een reductie te genieten op het reizen per trein en bus. De afdeling reisinlichtingen kan door de leden gepolst worden over het samenstellen van een vacantietocht. De A.N.W.B. heeft ver der een boekje uitgegeven waarbij de nieu we verkeerswet 1951 wordt belicht. De snelle toeneming van het aantal bromfietsbezitters. nu al.tot honderddui zend, heeft een typisch verkeersprobleem geschapen: de bromfietser verkeert nog steeds tussen servet en tafellaken. Ook de Wegenwacht kreeg natuurlijk haar aandeel in de beschouwing. Dit appa raat is al uitgegroeid tot 108 motoren met zijspan en de propagandist wekte tenslotte de aanwezigen op om lid van de A.N.W.B. te worden. Na deze causerie werden verschillende films vertoond, waarvan „Ridders van de weg" een uitstekend beeld gaf van het werk der Wegenwacht. Het openingswoord werd gesproken dooi de voorzitter, de heer G. Rosemeyer. De afdeling Beverwijk van „Volksonder wijs" heeft Donderdagavond in het Kenne mer Theater een alleszins geslaagde feest avond belegd, waarvan het programma ge heel door de kinderen van de Beverwijkse Openbare Lagere Scholen werd verzorgd. Behalve een aantal gymnastiekoefeningen werden er ook verschillende dansjes en schetsen opgevoerd en de aanwezige ouders waren het dankbaarste publiek, dat de kinderen zich konden wensen. Een propa gandistisch woord werd gesproken door de heer P. van Thuyl uit Amsterdam, lid van het hoofdbestuur. Hij zette uiteen welke plaats de openbare school in de Neder landse samenleving inneemt. De school moet vooral geen gevangenis zijn, want bij goed en verantwoord onderwijs gaan de kinderen graag naar school. Bijzonder be langrijk was hierbij volgens de heer v. Thuyl dat er een goede verstandhouding heerst tussen de leerkrachten, de kinderen ^en de ouders. Vervolgens zette hij uiteen, dat men bij het openbaar onderwijs niet kijkt naar kerk of kerkgenootschap, doch alle kinde ren met dezelfde ogen bekijkt en aangezien kinderen bij kinderen horen, zet de open bare school de jongens in dezelfde klas als de meisjes. Spreker besloot met er op te wijzen dat ..Volksonderwijs" totaal 125.000 leden telt, doch dat de afdeling Beverwijk met 300 leden in verhouding te klein is. Vooraf sprak de heer H. L. Diederik namens de plaatselijke afdeling een kort openingswoord. „SANS ATOUT" NADERT DE BESLISSING In het „Witte Kruis" badhuis aan de Baan- straat heeft de Beverwijkse bridgeclub „Sans Alout" Woensdagavond weer een paar wedstrijden gespeeld in de finale van het nu snel naderende clubkampioenschap. De uitslagen luiden: Afdeling I: heren BraamStiphout 36$ m.p.; 2. heren De Kruyf—Hoogeboom 35 m.p.; 3. heren W. en G. de Boer 33'A m.p.; 4. heren BoomBlom 32'i m.p.; 5. heren Geldermans v. Zutphen 31'i m.p.; 6. hei-en BosBloe- mendaal 30 m.p.; 7. heren Tabak—Hooge boom 29U m.p.; 8. heren v. d. LindenHoo geboom 27Vi m.p. Afdeling III: heer en mevrouw Winkel 36'a m.p.; 2. heer en mevrouw Kok 34Ï1- m.p.; 3. heren v. ZonAdmiraal 33$ m.p.; 4. heren HoenKerkhof 32 m.p.; 5. heren v. d. Wal— v. Groningen 31 m.p.; 6. heren Tandv. Essen 29 m.p.; 7. heer en mevrouw Thomas 29 m.p.; 8. heren Krab—Tabak 26'A m.p. Afdeling V: heren Tabak—Tuinman 39$ m.p.; 2. mej. Van Klaverenheer Oosterveen 38 m.p.; 3. heren Groot—v. Groningen sr. 36L m.p.; 4. heren Hamersde Mooy 32 m.p.; 5. heren KuisNijman 3011» m.p.; 6. hee» en mevrouw Stiemer 27 m.p.; 7. dames Braam—Tabak 26'l- m.p.; 8. dames Reymer— Schaafsma 22 m.p. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: André, z. van D. Vergunst en H. Jansen; Martinus P. J., z. van J. J. Kuijs en M. van der Laan; Hendrikus J. M„ z. van Th. Mulder en G. A. Hofland; Christi na D.. d. van J. S. Fris en J. Koomen; Theo- dorus W., z. van W. Kuil en J. Alkemade; Maria H., d. van Adrichem en A. Steenbeek; Agnes A., d. van P Rohof en W. van dei- Linden: Elizabeth H. A. d. van M. v. Luijk en M. van der Pluijm; Maria J„ d. van A. J. Demmers en M. A. van der Meijden; Mar- garetha C. M„ d. van W. J. de Boer en A. Limmen: Maria C„ d. van H. C. J. Dullemans en M. Vrouwe; Cornelis M.. z. van Th. de de Wildt en M. de Jong; Johannes Th. J., z. van B. J. H. Schroei- en G. M. ten Thije. ONDERTROUWD: A. Post en Tr. N. So.e- teman: N. Th. Smit en S. H. Kimman: P. Geldermans en Tr. v. Galen; W. J. Aarden burg en A. J. Fenger; C. Beentjes en M. J. Kloes; H. C. Zillig en M. J. Bakker; Fr. van der Ploeg en H. J. Robregt; A. Fr. Gjertsen en H. Th. Vermeulen. GETROUWD: J. P. Beentjes en M. Kruij- ver; W. J. Bras en A. JVT. E. Pruimboom. OVERLEDEN: G. E. van der Goes, 59 j., geh. met J. Heidoorn; P. J. Lustig, 5 j., z. van P. Lustig en G. Daalderop: G. F. W. Pfister, 60 j., weduwnaar van A. H. v. d. Graaf; W. Koper, 26 j., geh. met KI. A. Hoogewerf; E. Selij, 71 j„ wed. van N. Tervoort; A. de Jong, 87 j., wed. van H. Burger. ADVERTENTIE voor Uw geld tegen Pasen U hoeft niet direct te kopen. Komt gerust alléén mtaar kijken en passen Als U plannen heeft om een costuum, jas of mantel te kopen, wilt U wel graag eerst wat zien en passen. Komt U rustig binnen. Wij adviseren U graag. Wij vestigen Uw bijzondere aandacht op onze grote keuze in EGYPT. KAT. JASSEN voor Dames, Heren en Kinderen. OOSTERDUINWEG 33 IJMUIDEN-O. - TEL. 4074 - v.h. Briniostr. en Driehuis ALLEENVERKOOP JUMBO VAKKLEDING Alvorens te kopen, eerst even bij DE ROOY aanlopen Aangesloten bij het Centraal Spaarfonds. Koor en orkest leverden indrukwekkende prestaties Bij het lezen van Handels biografie staat men versteld over het scherp com mercieel inzicht van deze grote kunste naar. Nadat hij met wisselend succes maar liefst 46 opera's had geschreven, besloot hij na zich grondig georiënteerd te heb ben over de zakelijke perspectieven van het oratorium in het algemeen zich aan het componeren in dit gewijde genre te zetten. Nadat hij in het tijdvak 1704-1740 een zestiental oratorische werken had ge maakt, verhoogde hij het tempo en schreef de overige zestien in nog geen vijftien jaar! „De Messias" kwam binnen 24 dagen tot stand (Augustus 1741). De eerste uitvoe ring te Dublin geschiedde ten bate van een liefdadige instelling en steeds heeft Handel de opbrengst der uitvoeringen van dit machtige werk voor een dergelijk doel bestemd. Er is geen Christus-partij. Het koor heeft in het werk een lerende, pro feterende en lofprijzende functie. Er zijn in dit oratorium grootse momenten; de Pastox-ale Symphonie, waarin onder meel de komst van de Messias wordt aange kondigd; het duet voor sopraan en tenor „Hij zal Zijn kudde weiden" en het be roemde Hallelujah-slotkoor van het twee de deel. Toen in 1743 „De Messias" in eerste uit voering te Londen gegeven werd (het werk is door Handels langdurig verblijf in Engeland daar zeer populair), en het koor in deze Hallelujah-jubel openbloeide. stond de Koning van zijn zetel 'op en hoor de staande deze Lofprijzing aan. De toe hoorders volgden dit voorbeeld en men heeft zich hieraan nadien gehouden. In 1945, na de bevrijding, werd „De Mes sias" hier te lande uitgevoerd en door geallieerde militairen uit Engeland en Canada bijgewoond; men nam toen ook hier dit voorbeeld over. Bij de uitvoering, die het Toonkunst koor Donderdagavond in de Nederlands Hervormde kerk gaf en die zeer druk be zocht was, vielen in het bijzonder de pres taties van het door P. J. Potgieser geleide koor en orkest te waarderen. Het eerste liet fraai verzorgde zang horen, die vooral metrisch goed geschoold bleek te zijn. De verschillende grote Messias-koren met hun fugatische moeilijkheden zaten er stevig in. Het orkest was een ensemble, dat onbekend wenste te blijven: het speel de anoniem en bestond kennelijk uit ama teurs, aangevuld met vakmensen. Ik kan niet anders schrijven dan dat het prima was. Het ontwikkelde een beschaafde klank 'en leverde samenspel van de bo venste plank. De terdege bestudeerde par tituur werd volkomen recht gedaan. Het enige tekort was een onvoldoende bezet ting van celli en bassen, zodat de onder grond slechts ijl van klank bleef. Het kwartet solisten bestond uit Aukje Karssemeijer-de Jong (sopraan), Lenie Henning (alt), Reinhardt van Randwijk ADVERTENTIE 99 IN IJMUIDEN VERKRIJGBAAR BIJ OOSTERDUINWEG 29 Vraagt inlichtingen en prijsopgave of VRAAGT ZICHTZENDïvp noodwinkcl of telefonisch No. 5501. 'n 0D« (tenor) en Frans van der Ven (bas), waarvan eerstgenoemde verreweg het beste bij stem was en daarenboven tref zeker. De reeds genoemde aria „Hij zal Zijn kudde weiden" zong zij zeer muzi kaal en zo werd deze, mede door de voor name orkestbegeleiding, een toonbeeld van volmaakt musiceren. Lenie Henning beschikt over een goede techniek, maar haar geluid bleef deze avond vrij glans loos; de tenor zong verdienstelijk maar niet steeds trefzeker en de bas bleek spoe dig vermoeid te zijn door de voor deze solist te zware eisen, die zijn partij hem stelde. Potgieser heeft het geheel vrijwel zonder belangrijke coupures muzikaal en geestdriftig geleid en mag over zijn werk tevreden zijn. A. J. VAN DER WEIJDEN PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN. In gebouw de Harmonie heeft de Bever wijkse afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen een ledenvergadering belegd. In haar openingswoord herdacht de presi dente, mevrouw Van Weelderen-Middel koop, het overleden lid mevrouw Van Es sen. De heer Stom uit Aalsmeer vertoonde een serie kleurige plaatjes van natuur taferelen zowel in het binnen- als het bui tenland. Besprekingen werden voorts gevoerd over het zomerreisje der vereniging dat gehouden zal worden op Dinsdag 5 Juni. Men gaat een bezoek brengen aan het Na tionale Park „de Hoge Veluwe". De gemeenteraad van Velsen zal Woens dagmiddag 28 Maart om 2 uur beginnen met de behandeling van de begrotingen. Deze vergadering wordt 's avonds voort gezet, daarna de middag en de avond van de volgende dag en eventueel ook Vrijdag de 30ste Maart. De heer Verbeek beleefde een dag vol huldeblijken in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. De hele samenleving in het wereldje-apart van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort had zich Donderdag opgemaakt om een van haar leidende, ordenende figuren op luisterrijke wijze te huldigen. De hoofdadministrateur, de heer R. Verbeek, die deze dag zijn veertig jarige dienstperiode voor het ziekenhuis beklonk, werd met fanfaremuziek door de patiënten-muziekvereniging naar de plaats van de huldiging getroond en hoor de zich toen door een lange rij sprekers roemen om hetgeen hij tot stand heeft gebracht. In onze vorige editie konden wij daarover al in het kort berichten. In de zaal „Musis Sacrum" zat de heer Verbeek al dadelijk in het zonnetje van blitzlampen en in dat van de aandacht der sprekers. De heer J. Rustige, voorzitter van de commissie van bestuur en gedepu teerde van de provincie, karakteriseerde hem door het lezen van enkele citaten uit een financieel-economisch overzicht, dat de jubilaris bij het eeuwfeest heeft ge serheven; met welker interpretatie hij nogal hilariteit verwekte. Hij gaf de heer Verbeek de verzekering dat het bestuur en de provincie hem de volle medewerking zullen verlenen om de idealen te verwe zenlijken, die hij nog koestert op het ge bied van de economische en administra tieve verzorging en overhandigde hem een geschenk onder couvert. De heer A. W. Michels, lid van de com missie van het bestuur die dertig jaar als voorzitter van deze commissie met de ju bilaris samenwerkte, beschreef de ontwik kelingsgang van de oude naar de nieuwe wijze van beheer, waarachter de heer Ver beek de grote stuwkracht is geweest. Er moest verandering komen: de provincie Blijkens het cijfermateriaal dat door het Economisch Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd met betrekking tot het om- zetverloop in detailhandel en ambacht in Januari kon dit jaar in vele branches een belangrijke omzetteruggang worden waar genomen. Zeer sterk was deze omzetdaling in het banketbakkersbedrijf, het chocola- teriebedrijf, de detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken, in parfume rieën, cosmetische- en toiletartikelen en in glas, porcelein, aardwerk en huishoudelijke artikelen. In enkele branches werden in Januari opruimingsverkopen gehouden en deze leverden met name in de detailhandel in textiel, in schoeisel en in meubelen en aan verwante artikelen bevredigende resul taten op. De verkoop werd nog gestimu leerd door de bij een deel van de Neder landse bevolking bestaande vrees voor ko mende prijsverhogingen van tal van arti kelen. Vergelijkt men de omzet in Januari van dit jaar met die in Januari 1950, dan blijkt dat in vrijwel alle takken van detailhandel sprake is geweest van een stijging van de geldomzet. Hierbij dient evenwel te worden opgemerkt dat de sedert Januari 1950 ingetreden prijsverhogingen mede hun invloed hebben doen gelden. Betwij feld moet worden of deze vergroting van de geldomzet gepaard is gegaan met een stijging van de hoeveelheidsomzet. De omzetten in het banketbakkersbedrijf daalden van December op Januari met 39 Toch werden ook in deze branche de omzetten van Januari 1949 overtroffen. De in dit opzicht behaalde omzetvermeerde- ring bedroeg in de deelnemende banket bakkersbedrijven 7 °/o. In het chocolateriebedrijf vertoonden de omzetten ten opzichte van de voorafgaande maand een daling van 37 Dit is een van de weinige branches waarin de omzet in Januari eveneens lager was dan die in de overeenkomstige maand van 1950. De om zetdaling ten opzichte van Januari 1950 bedroeg 9 De indexcijfers betreffende het omzet- verloop in de detailhandel in tabaksartike len wijzen uit dat de Januari-omzet in 1951 18 °/o beneden het peil was van dat in de voorgaande maand. De omzet in bij-artike len en die in sigaren daalde met respectie velijk 27 °/o en 22en die in sigaretten en tabak met 18 en 9 Ten opzichte van Januari 1950 was de omzetbeweging het ongunstigst in sigaren. Er vond een teruggang plaats van 4 °/o. In sigaretten, tabak en aanverwante artikelen werd daarentegen een omzettoeneming ge noteerd van respectievelijk 11, 1 en 16 °/o. De totale omzet in Januari 1951 was 4 hoger dan die in Januari 1950. In tal van schoenwinkels werden in Ja nuari opruimingsverkopen georganiseerd en de indexcijfers voor deze branche bren gen aan het licht, dat deze niet zonder suc ces zijn gebleven. Er werden omzetten ge noteerd welke zelfs nog een fractie boven de toch reeds hoge omzet van December lagen. Hierbij dient wel te worden opge merkt, dat de vrees voor prijsstijging mede tot deze gunstige omzetbeweging heeft bij gedragen. De geldomzet in Januari 1951 was in deze branche 53 hoger dan die in Januari 1950. Zulks komt voor een belangrijk deel op rekening van reeds doorgevoerde prijs verhogingen, hetgeen duidelijk blijkt uit het feit dat de stijging van de parenomzet ten opzichte van Januari 1950 slechts 9 bedroeg. De gemiddelde opbrengst per paar schoenen was gestegen van 12.35 in Ja nuari 1950 tot niet minder dan 17,78 in Januari 1951. In December bedroeg deze gemiddelde opbrengst 13.50. In de detailhandel in textiel steeg de om zet van December op Januari met 26 °/o, hetgeen dient te worden toegeschreven aan de gehouden opruimingsverkopen alsmede aan de ook hier bestaande vrees voor ko mende prijsverhogingen. Ten opzichte van de corresponderende maand in 1950 was in Januari 1951 sprake van een omzetver- meerdering van 35 In Januari 1951 is het omzetverloop het gunstigst geweest in de stoffenzaken, in welke ten opzichte van December een om zetstijging werd geboekt van 121 en ten opzichte van Januari 1950 van 64%. In de herenmode- en in de dameshoeden zaken was de omzet in Januari lager dan die in de voorafgaande maand. De omzetten in de speciaalzaken in heren- en jongens- confectie, in damesconfectie, in wol, in corsetten en in bedrijfskleding vertoonden ten opzichte van December een stijging, welke varieerde tussen 15 en 33 Vergelijkt men de omzet in Januari van dit jaar met die in Januari 1950, dan blijkt slechts in de wolwinkels omzetdaling te zijn opgetreden. In de dameshoedenwinkels werden in deze maanden omzetten van ge lijke omvang behaald. In de overige ge noemde groepen waren de omzetten toege nomen met 22 tot 60 had de helft van de belastingopbrengst nodig voor de krankzinnigenverpleging. De verwachting die men voor de reorga nisatie van de heer Verbeek koesterde, werd niet beschaamd. Na de heer Michels, die de jubilaris een paar boeken als ge schenk gaf, voerde de geneesheer-direc teur dokter P. van der Esch het woord namens het personeel. Hij ging de snelle promotie van de heer Verbeek na en noemde als diens twee grote verdiensten de invoering van de commerciële boekhou ding, waardoor men tot een nauwkeurige bedrijfsanalyse en een goede kostenverde ling kon komen en zijn verwerkelijkte streven naar actieve therapie. Het personeel had in het jubileumge schenk iets van het dynamische van de heer Verbeek willen doen uitko men, zeide dokter Van Esch terwijl hij een paar toneelgordijnen opende en een bromfiets „onthulde". „In het prospectus staan allerlei deugden, die wij ook u zelf kunnen toeschrijven en zelfs in het gebrom horen wij uw welwillende critiek", aldus spreker. Ook de vroegere geneesheer-directeur, prof. W. H. van der Scheer uitte veel waardering voor de kordaatheid waarmee de jubilaris de weg aanwees in de moei lijke tijd van een noodzakelijke omwente ling in het beheer, welke weg de juiste is gebleken. „U hebt het belang van de provincie in deze gediend, zonder het be lang van de zieken uit het oog te verlie zen", aldus prof. Van der Scheer. Namens het college van B. en W. der gemeente Velsen, dat ook vertegenwoor digd was door wethouder F. J. A. Strij- bosch en de secretaris der gemeente de heer J. Veenstra, sprak wethouder W. F. Visser de hoop uit, dat de heer Verbeek naast' zijn drukke werkkring steeds zijn ruime belangstelling voor het maatschap pelijk leven zal behouden. Dokter A. J. van Leusen huldigde hem vervolgens na mens de gemeenteraadsfractie van de Par tij van de Arbeid waarvan hij voorzitter is, de heer Textor namens de Provinciale Accountantsdienst, dokter Cleyndet na mens de Stichting van het Nederlandse Ziekenhuiswezen, de heer J. A. Valk na mens de Vereniging van Administrateurs, de heer J. H. de Groot namens de Unie van Personeel en de heer A. Tinkelenberg. „Wind in de zeilen" Met een dankwoord en enige kwink slagen reageerde de jubilaris ten slotte zelf op de lofredes. Hij zeide met grote voldoening op de 40-jarige dienstperiode terug te zien, door het succes dat hij steeds had en het begrip dat hij overal ontmoette. „Ik heb altijd de wind in de zeilen gehad, het werk heeft me in hoge mate geïnteresseerd en de vriendschap en de erkentelijkheid welke ik steeds van de commissie van bestuur en de geneesheer directeur ondervond waren een belang rijke steun. 's Middags kwamen enige honderden mensen naar „Meerzicht" om de heer Ver beek en diens echtgenote en kinderen de hand te drukken, onder meer deputaties van de twee andere Provinciale Zieken huizen in Bakkum en in Medemblik onder leiding van de geneesheren-directeuren van -deze inrichtingen, respectievelijk dr. P. E. M. Teenstra en dr. H. Hirschfeld, de griffier van de Staten van Noordholland, mr. M. A. Stufkens, verschillende admi nistrateurs van andere ziekenhuizen en allen, die in de loop van de morgen het woord hadden gevoerd in „Musis Sacrum". De receptie werd onderbroken door mu ziek, volksdans en zang van patiënten en verplegers. aan de afslag'met* een^aaE kisten makreel, 210 haring kabeljauw, 70 wijting, 40 se J 10:5 diversen Verder waren weekse loggers aan de afsla» «ivf kotters. n Morgen ook niet. Zaterdag zuil* af3lag ^-'n, de Assan Reis Er voer van 500 kisten schelvis Claesje met 200 kisten silverpiff w 250 stijve kabeljauwen V£uff*. 12o kisten silverpitt haring en wat i?! a«s on 100 koolviT^ "u har-4 ttkje ns Panne. De logger KW lïVrrf een defecte motor Woensdagavond binnenkomen. De vangst bedrog maar 2o manden diversen Volgende week. Volgens de verte data kunnen m het begin van dev. week van de trawlervloot binnen «m. verwacht: Haarlem en Tubantia (veM ken 5 Maart), Zwarte Zee (vertroïvi Maart), Norma Maria en Batavia hA' ken 7 Maart), Bergen, Man Waft de Danser en De Hoop (vertrok Maart). Verder bevonden zich op 16J'"- de volgende schepen op de verre Eveline (vertrokken 20 Febr. naarW Claes Compaen (vertrokken 26 Febr. -T Lofoten), Petten (vertrokken 27 Feb'X IJsland) en de Maria van Hattum (vtrC ken 7 Maart naar IJsland). Van deze schepen kunnen in de to volgende week de Eveline en de Coca binnen worden verwacht. Mooie markt. De geringe ronfc, voer veroorzaakte Donderdag een vafe hausse. De grote schelvis, die 77 wist te bereiken, deden Dondekg niet minder dan 83 per kist en ook j braat maakte het met 59 per kist stekend. De verse haring en makreeir. ren eveneens hoger dan Woensdag kwaliteiten haring haalden 27 en dep makreel ging voor 18.50 vlot van dei::: De zwarte koolvis heeft zich intussen weer aardig hersteld en bracht het tot per 125 kilo. De tong bleef haast onveranderd uitzonderingen van de tongen 1, welke':; tot 2.77 per kilo brachten daarmeeht«! noteringen boekten dan de grovere. 5 grote schol steeg tot 36 per kist er, klemmiddelsoorten golden ruim 72, De totale aanvoer op de Donderdap:; beliep ruim 2600 kisten waarvan 200 kik; fijnvis, 500 schol, 280 haring, 700 make en 160 koolvis. Mooie Herman. De Herman weikei enigste trawler Donderdag aan de atï was, besomöe voor een !2-daagsez eventjes 26.600. Van de vele loggers was de KW Si hoogste met 4710. Haring Iaden. Donderdag were IJmuiden verwacht de Engelse ws Helen Fairway die een lading haring de binnenschuiten zal overnemen voo:: buitenland. „Zorg voor onze kinderen' De fluistering der gevallenen „Zorgw onze kinderen" de film uitgaande vaü stichting „Het vierde Prinsenkind Donderdagavond in hotel Roozenaaal® toond voor de leden der Nederlan tholieke huisvrouwenbeweging, Castricum. De stichting, welke in de bres staat ra de kleine oorlogsslachtoffertjes, wier n, of moeder door oorlogshandelingen p» werden, wil een groot aantal kinaert. onbezorgde vacantie laten genieten, film, toegelicht door de secretaris stichting, de heer F. Hofstede un-- drecht, en zuster Van der Grinten eens uit Dordrecht, gaf tevens een zicht van het mooie werk van „He. 'r Prinsenkind" en liet niet na diepe- op de aanwezigen te maken. Aan de film ging de laar^L vooraf. De bestuursverkiezinghad sultaat, dat met volledige instem» aanwezige leden de dames Marcker werden herkozen. De P meesteresse mevrouw De Grco haar jaarverslag mede, dat ei saldo van f 655,29 in kas was e Wols wekte de leden op de actie missienaaikrans voor het priesterkleren aan de missionary J VooTde zomer heeË jfng castricS Vrouwenbeweging, afdeling im reis rond het IJselmeer en het vogelpark in Alphen aan het programma. TW-mhoi^ De presidente mevrouw Braken^, de mededeling dat de jaar op 23 Mei zal gebeuren en de Castricumse R.-K- ,>eniiek! groten getale naar Heiloo zou BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Ronald.zJ^ huis en M. J. Ommen Schwtenw ONDERTROUWD: An,home Castricum en Margaretha Castricum. Mackenbaó' OVERLEDEN: Catrina m 81 j., geh. met D. f j, J te Wassenaar; Jan Hannen, nende te Ilpendaip en Marg ria Velzeboer, oud 4 fi9 Castricum; Jan Hoevens. ou E. C. de Krijger, wonende te PUIK PAARD Op de Woensdag fjflS stelling te Schagen behaalde van de heer J. Huibertó afdeling fijnste siaclvga. waarin hij driemaal ult v eérvollevC prijzen, een ereprijs, en melding.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8