RR Handelsbalans is op enkele procenten na in evenwicht sinds vorig jaar mmêki PANDA EN DE MEESTEIW)UDHEIDKUNDIGE Wereldnieuws Radio geeft Woensdag WEK DE GAL UW LEVER OP Hol Er is nog overvloed in België 6^ Wgl0ï 't MEUBELPALEIS hieuwendijk 164.170 ahsterdam tel. 49209 Belangwekkende uitvoering in de Waalse kerk Speciaal poststempel voor „Keukenhof-tentoonstelling Nederlandse kustvaarder in brand Pogingen tot ernstige mishandeling Tien inplaats van zeven jaar voor N.S.B.-uitgever Belgische „Perzen" Belgische Koningin-Moeder naar Matthaus-Passion Ernstige binnenbrand in Den Haag Jaarvergadering N.V.S. Keukenhof' \e Lisse is weer geopend DINSDAG 20 MAART 1951 (Van onze correspondent in Brussel) Er is in België nog steeds een overvloed aan levensmiddelen en verbruiksgoederen en tot nu toe heeft de industrie geen moeite met de bevoorrading". Bij het begin van het jaar, toen de Amerikanen hun katoen export begonnen te beperken, heerste er in de Gentse spinnerijen enige ongerustheid. Maar sedertdien heeft men uit alle andere katoenlanden, zij het tegen duurder prij zen, ruwe katoen aangekocht. De deviezen werden zonder beperking verstrekt. Het is eigenaardig, dat de Belgische in- en uitvoer er sterk op verbeterd is. vergeleken met de voor-Koreaanse periode. In Februari had de uitvoer een waarde van 9.950 milliard francs, de invoer beliep 10.315 milliard francs. De invoer is dus door de uitvoer gedekt tot 96,5 procent, terwijl in Engeland en Nederland de handelsbalans verslech terd is. Men heeft, in België de indruk dat deze beide landen hun uitvoerprijzen niet snel genoeg aangepast hebben. Ofschoon de koopkracht van de Belgi sche lonen theoretisch beschermd is tegen de hausse der prijzen, blijkt het systeem van de binding van de lonen aan de index de vakbonden nog niet alle garanties te geven. Zij staan op het standpunt, dat de regering bovendien een aantal andere maatregelen moet nemen om de koopkracht te handhaven. Het lijkt erop. dat de rege ring dit heeft ingezien. Niets is op het ogenblik voor de op volle toeren draaiende industrie zo belangrijk als de arbeidsvrede, aangenomen dat de arbeiders een maxi mum-inspanning leveren. Daarom heeft de minister van Economische Zaken maxi mumprijzen gefixeerd voor katoenen arti kelen, zeep en breiwol. De bedrijven, die op grond van deugdelijke gegevens kunnen bewijzen, dat zij door die gefixeerde prij zen verliezen lijden, zullen gesubsidieerd worden. De meeste grote bedrijven komen daar echter niet voor in aanmerking, om dat zij op de export verdienen en het bin nenlands verlies dus kunnen dragen. Een psychologische betekenis heeft de speciale belasting op de winsten van vennootschap pen en handelaars. Naast de verhoogde be drijfsbelasting zullen de maatschappijen, die een grotere winst dan 500.000 frs. halen, nog eens 25 procent belasting betalen. Tegen deze maatregel, welke het parle ment nog zal dienen goed te keuren, is van de zijde der industrie geen noemenswaar dig protest gekomen. In een prijzen-gevoelig land als België beheerst de idee van de soliditeit van de munt de gehele economie, wat nog niet zeggen wil, dat alle industrieën het er mee eens zijn.dat de winsten, die toch niet hele maal zonder moeite werden gerealiseerd, zo maar afgeroomd worden! Duurder en duurder Intussen wordt het leven als maar duur der. Zo pas werd de tramkaart voor 20 rit ten van 40 op 45 francs gebracht. Een goed wollen costuum, dat voor de inval in Korea nog tegen 3500 francs te krijgen was, kost nu reeds 4200 francs. En dan die zeephistorie! Vele huisvrou wen vhebben er een strop aan gehad. In die „Koreaanse" dagen hebben ze dure Franse parfumzeep a 15 francs per stuk gekocht. Nu ADVERTENTIE ?M! Ukunt weer volop genieten van de gexonde en serkwiWkende ■hteW Jee* HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Platen. 8,50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hawaiïanmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinder koor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuit zending. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Radio Volksuniveristeit. 19.00 Causerie. 19.15 Instrumentaal kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Metropole-orkest. 20.55 Hoorspel. '22.15 Joodse uitzending. 22.45 Populair- wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9 30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00 Bas, bariton en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Mandoline. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Kamerkoor. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Platen. 15.45 Strijkkwartet. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 18.00 Koor. 18.30 Commentaar familiecompetitie. 18.40 Radiokrant. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Matthaus Passion. 23.45—24.00 Nieuws. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Opera. 12.30 Weerberichten. 12.32 Causerie. Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Amuse mentsmuziek. 14.00 Platen. 16.00 Concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Vlaams programma 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Lenteprogramma. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actuali teiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Verzoekprogramma. liggen de magazijnen vol met goede olijf- zeep a 5.50 francs. Maar het is zo ongeveer het enige artikel, dat niet 20 tot 50 percent duurder is geworden. In de grootste moeilijkheden zitten de krantendirecteuren. Want de prijs van het ingevoerd krantenpapier is in zes maanden gestegen van 6.50 francs per kilo tot op 13 francs per kilo. Onvermijdelijk moet de krant op 1.75 francs per los nummer ko men. De grote kranten geven nog dagelijks 16 pagina's voor 1,50 francs. De afdekking van de watermeter In de loop van de winter vestigden wij de aandacht op de maatregelen, welke toen ge nomen moesten worden tegen het bevriezen van de watermeter. Thans, nu geen vorst van betekenis meer valt te verwachten, is de tijd aangebroken om de bedekking te verwijderen en de meter- put schoon te maken. Alle zakken, stro. couranten en dergelijke, dienen derhalve nu uit de meterput gehaald te worden, opdat de meteropnemers behoor lijk hun werk kunnen doen. Indjen een en ander niet tijdig opgeruimd wordt is er grote kans dat er door rotting een vieze boel met ongedierte in de water- meterput ontstaat. Indien men overeenkomstig het advies van het Haarlemse Waterbedrijf de water meter tegen vorst beschermd heeft door een houten tussendeksel met handvat op halve hoogte in de meterput, dan moet ook dit tussendeksel thans verwijderd en opgeborgen worden. Het tussendeksel kan het volgende jaar wederom dienst doen. ADVERTENTIE De Johannes-Passion van Leonhard Lechner Hedenavond wordt door het Remon strants Kerkkoor, onder leiding van Jan D. Boeke, met medewerking van de orga nist Dolf Hendrikse, in de Waalse Kerk op het Haarlemse Begijnhof, een programma van oude kerkmuziek uitgevoerd. Het zijn composities van Samuel Scheidt, Melchior Frauck, Matthias Greiter, Johan Pachelbel en Leonhard Lechner. Van deze laatste een Johannes-Passion uit 1594, een zeer be langrijk werk, dat pas betrekkelijk kort geleden bekend is geworden door een ge drukte uitgave naar een handschrift uit Kassei. Dc Johannes-Passion van Lechner is een zogenaamde motet-passie, dat wil zeggen dat ze geheel meerstemmig doorgeeompo- neercl is, dus zonder éénstemmige ocita- licven, soli of koralen en bovendien onbe geleid moet worden gezongen. Dit alles onderscheidt haar van de koraalpassie (recitativisch gezongen door drie per sonen), van de dramatische passie (die gelijk is aan dc vorige, maar met toevoe ging van koren, die de volksmenigte uit beelden). Het onderscheidt haar ook van het passie-oratorium en van de oratorium passie, tot welke laatste vorm de passies van Bach behoren. Het doorlopend vierstemmig gezongen passie-verhaal was in 1594 geen nieuwe vorm. Van de Zuid-Nederlander Giles Bin- chois wordt al een motet-passie genoemd uit 1437. Het lag trouwens in de natuur lijke loop der ontwikkeling van de muziek vormen, dal het doorlopend meerstemmig zetten van het Evangelieverhaal in de Ne derlanden zou ontstaan. Vrij goed bekend is de motet-passie, vroeger toegeschreven aan Jacob Obrecht uit eBrgen op' Zoom, doch blijkbaar gecomponeerd door Longheval. We kennen er ook een van Cypriaan de Rore uit Mechelen en weten van het bestaan van vele anderen. Het be hoeft geen betoog dat deze motet-passies, in oud-Nederlandse poiyphone stijl ge schreven, op de Latijnse tekst gezet waren en dat zij als grondmelodie (cantus firmus) de liturgische lectie-toon hadden, dus de zelfde zangwijze waarop de oude koraal passie gezongen werd en die in de Katho lieke kerk nog onveranderd bij de voor dracht van de passies gebruikt wordt. Ten tijde van Luther werden de passies in de bestaande vormen en zelfs met de Latijnse tekst van de oude kerk door de Duitse protestanten overgenomen. Geleidelijk be gon men echter een ontwikkeling, die haar hoogste resultaat bij Bach zou vinden. Maar veel van het oude bleef bewaard, zelfs bij Bach. De eerste wezenlijke verandering was die van Johann Walter, die de Duitse tekst gebruikte voor zijn dramatische passie. Hetzelfde deed ook Leonhard Lechner. Maar dat is dan ook vrijwel het enige ver schil dat zijn motet-passie vertoont met gelijksoortige werken van vroeger. Lechner houdt ook nog vast aan de traditionele lectie-toon en evenals het steeds gebruike lijk was om de titel van het werk zingend voor te dragen en het geheel te besluiten met een kort gebed, zo gebeurt dit ook hier. Als tekst gebruikte Lechner een samen vatting uit Johannes 18 en 19. Wat niet direct tot de lijdensgeschiedenis behoort, is weggelaten. Er werden echter frag menten uit Mattheus, Lucas en Marcus in gelast. Ook de kruiswoorden zijn toege voegd. Muzikaal staat het werk zeer dicht bij de voorbeelden der Nederlandse school, wat om vele redenen te verklaren is, onder meer ook deze, dat Lechner een leer ling van Roland de Lassus was. Dr. Friedrich Blume noemt in zijn studie over de evangelische kerkmuziek het werk van Lechner het belangrijkste dat de ge schiedenis der Duitse motet-passie aan te wijzen heeft. De componist heeft hier zijn volle kracht getoond in het dramatisch ka rakteriseren, ondanks de zeer bindende vorm. En zo heeft hij het genre tot een ab soluut hoogtepunt opgevoerd. JOS. DE KLERK Apostel Paulus kwam 19 eeuwen geleden naar Europa In Utrecht is een comité gevormd, dat een bijzondere academische samenkomst voorbereidt ter herdenking van het feit, dat negentien eeuwen geleden de apostel Paulus naar Europa kwam als boodschap per van het Evangelie. De samenkomst zal worden gehouden op 17 April in de aula der Universiteit. Prof. dr. H. Wagenvoort zal een rede uitspreken en prof. dr. W. A. P. Smit zal voordragen uit de literatuur over en van de apostel Paulus. Ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Bond van Arbeiders-Espe- ramtisten zal van 24 t/m 23 Maart in Am sterdam een congres worden gehouden. De correspondentie, welke tijdens dit congres ter post wordt bezorgd, zal van een bij zonder stempel worden voorzien. Gedurende het tijdvak 20 Maart tot en met 14 Mei wordt ter gelegenheid van „Keukenhof" een bijzonder stempel be schikbaar gesteld. Alle daarvoor in aan merking komende correspondentie, die ge durende dit tijdvak te Lisse ter post wordt bezorgd, zal van dit bijzondere stempel worden voorzien. Het vijfhonderd ton metende Nederland se kustvaartuig Bonaire dat op weg was van Londen naar Bayonne, is ter hoogte van Start Point in brand geraakt. On middellijk nadat het bericht over deze ramp via de radio bekend werd, zette een vijftal schepen koers naar de Bonaire. Het Noorse stoomschip IC. J. ICnudsen heeft op acht mijl van Start Point zes van de acht bemanningsleden van het branden de schip overgenomen. Toen deze opva renden overstapten stonden de machine kamer en de hutten reeds in lichter laaie. De Britse vrachtvaarder Ellen en de reddingboot van Salcombe stelden pogin gen in het werk om het brandende vaar tuig op sleeptouw te nemen. De pogingen mislukten echter. Later in de avond kon lenslotte de Franse trawler Tarena, die de laatste twee opvarenden van de Bonaire overnam, eer. tros aan de Bonaire beves tigen. Tengevolge van zware zeeën kon zij het slepen echter niet bolwerken, waarna een sleepboot van de Engelse marine, de reebooter, het reddingswerk overnam. Haar bemanning begon onmiddellijk met het blussingswerk. Toen de brand op zijn hevigst was kon men de rook, die van de Bonaire opsloeg, cp dertig kilometer van het schip waarnemen. De Freebooter kwam vanmorgen vroeg met de Bonaire in Brixham aan. Op een gegeven ogenblik waren de vlammen zo hevig dat dc sleepboot het brandende schip slechts op vijftig meter kon naderen. De Engelse sleepboot Freebooter sleepte vanmorgen de Bonaire naar Plymouth. Thans wordt gemeld dat de brand in de afgelopen nacht geblust is. De Bonaire is zwaar beschadigd. De directeur van een café-restaurant in Den Haag kreeg Maandag een woordenwisser ling niet een Chinese collega. Hij gaf hem met een notitieboekje een klap in het gezicht, waarop de Chinees naar de keuken ging en even later met een groot hakmes terug kwam. De Hagenaar weerde de slag die zijn collega hem met dit voorwerp wilde geven af maar liep daarbij een grote snijwond aan de linkerhand op. Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht om zijn wonde te laten hech ten. De politie heeft de Chinees aangehouden wegens poging tot zware mishandeling. In de nacht van Zondag op Maandag bracht een 27-jarige expediteur zijn 17-jarige verloofde per auto naar haar woning in de Breedstraat in Den Haag. Zij praatten nog wat na en hoorden plotseling gerammel aan de voor de deur geparkeerd slaande auto. Door het raam zagen zij dat drie mannen aan de wagen stonden te knoeien. Na een heftige woordenwisseling ging de expediteur naar beneden en wilde met een stuk band ijzer de mannen, die het blijkbaar op zijn wagen voorzien hadden, te lijf gaan. Zij waren hem echter voor en maakten zich van het bandijzer meester. Daarop mengde het meisje zich in het ge vecht. Eén van de mannen gaf haar een harde klap met het wapen op het hoofd. Met een beschadigd schedeldak is zij in een ziekenhuis opgenomen. Twee van de drie mannen de 21-jarige A. B. en de 20- jarige A. J. van R. die later hun excuses kwamen aanbieden, zijn wegens zware mis handeling door de politie aangehouden. Bondsdagen. De Koninklijke bond van Christelijke zang- en oratoriumverenigingen houdt- op 26 en 27 Maart in Zwolle zijn bondsdagen. ADVERTENTIE SSTR WHIPCORD REGENJASSEN ADVERTENTIE U zult 's morRcn* „Itiplokkfr" uit bed spiliiRP". Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. De Bijzondere Raad van Cassatie ver wierp het beroep van de 60-jarige Am sterdammer G. W. Kettmann, die door de Bijzondere Kamer van de rechtbank te Amsterdam was veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven jaar met aftrek en ontzetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. De Raad verhoogde de gevangenisstraf tot tien jaar met aftrek van het voorarrest van 27 Juni 1949. Kett mann is directeur en leider geweest van de nationaal-socialistische uitgeverij „De Amsterdamse Keurkamer", die onder meer de Nederlandse vertaling van „Mein Kampf' uitgaf. De Raad verwierp het beroep op over macht met betrekking tot de dienstneming van requirant bij de Waffen-SS. Het is zaak. grote voorzichtigheid te be trachten bij het aan de deur kopen van tapijten. De kooplieden in zogenaamde „Perzische tapijten" zijn de laatste tijd weer actief en zij maken talrijke slacht offers. Veelal beweren deze kooplieden varensgezel te zijn en de „Perzen" zelf te hebben meegebracht. Zij verkopen echter Belgische vloerkleden van minder goede kwaliteit. Een halve eeuu) spoorman Dc heer II. Siecker, stationschef van Bloemcndaal, viert morgen een zeldzaam jubileum. Hij is dan namelijk vijftig jaar in dienst van de Nederlandse Spoorwegen cn daar de minimum-leeftijd van indienst treding bij de „N. S." 14 jaar is en het pensioen der employes op het 63ste levens jaar ingaat, is een dergelijk jubileum een unicum. De heer Siecker is nog, volgens een oude regeling, op dertienjarige leeftijd spoormangeworden en hij heeft een maand „dispensatie van pensionnering" gekregen om zijn gouden ambtsjubileum te kunnen vieren. Koningin-moeder Elizabeth van België zal zich Vrijdag naar Naarden begeven, waar zij de uitvoering van de Matthaus Passion door de Nederlandse Bachvereni- ging zal bijwonen. Maandagavond om half acht brak door het uit elkaar vallen van een petroleum stel brand uit op de tweede étage van een woning aan de Scheveningseweg te 's-Gra- venhage, dat door vier gezinnen wordt be woond. De brandweer wist het vuur tot de tweede étage, waar twee kamers een prooi der vlammen werden, te beperken. De bewoner van deze étage liep enige brandwonden op en moest naar een zieken huis worden overgebracht. De bewoner van de eerste étage slaagde er in zijn drie kinderen van respectievelijk zes, vijf en twee jaar, die op de tweede étage sliepen, te redden. De overloop van die étage stond reeds in brand toen hij met zijn kinderen naar beneden vluchtte. De oprichtingsvergadering van de Ne derlandse Vereniging van Suikerzieken be hoorde nauwelijks tot het verleden of het bestuur maakte ernst met één van de doel stellingen der vereniging: het stichten van een vacantiehuis voor suikerzieke kinderen. Maar alle activiteit ten spijt, men slaagde er niet in een dergelijk tehuis te bemach tigen. Het waren vooral de financiële kan ten van de zaak die tot een mislukking leidden. Men liet zich echter niet ontmoe digen en stelde alles in het werk om de jeugd toch een paar weken van zorgeloos heid te bieden. Na vele omzwervingen en tal van besprekingen slaagde men er vorig jaar zomer in om twee groepen van vijf- en-twintig kinderen enkele weken in Bijsterbos te Epe bij Apeldoorn onder te brengen. Tijdens de drukbezochte jaarvergadering van de afdeling Haarlem en omgeving, die Maandagavond in één der zalen van restau rant Brinkmaan aan de Grote Markt werd gehouden, kon de voorzitter, de heer J. van Kregten, meedelen dat ook deze zomer in Bijsterbos een aantal suikerzieke kinderen vertier zal gaan zoeken. Men zal dit maal zelfs drie groepen kunnen uitzenden, die bovendien voor langere tijd in de ko lonie zullen kunnen verblijven. Het ligt overigens niet in de bedoeling om ieder jaar een toevlucht tot Bijsterbos te zoeken, want de pogingen om te zijnertijd over een eigen vacantiehuis de beschikking te heb ben gaan onverminderd voort. Een interessant programmapunt van de bijeenkomst vormde de vertoning van een tweetal filmpjes: één over het bezoek aan Nederland van prof. dr. Ch. H. Best uit Toronto, die samen met dr. F. Banting de insuline uitvond en een over het onbe zorgde vacantie-leventje op Bijsterbos. Te voren hield de heer Van Kregten een korte propagandatoespraak, waarin hij wees op de werkzaamheid van de N.V.S. en de taak van de leden om hun verenigingsplichten te vervullen. Dr. P. A. Heeres, directeur van het Sint Elisabeth's Gasthuis te Haarlem, hield ver volgens een belangwekkende causerie. Hij begon met er op te wijzen dat 't samen met vacaiitie gaan van suikerzieke kinderen tal van voordelen heeft. Zo ervaren deze kin deren, die veelal zeer verwend zijn, onder meer dat zij niet altijd in het middelpunt van de belangstelling staan. Het is opval lend hoe snel zij minder lastig zijn, zodra zij in groepsverband bij elkaar zijn. Dr. Heeres zette hierna uiteen hoe in de loop der jaren de suikerzieken zijn be handeld en hij kwam daarbij tot de con clusie dat vooral tijdens de oorlogsjaren een schat van ervaring is opgedaan. Voor namelijk met betrekking tot het diëet. Spreker achtte het van groot belang dat de suikerzieken een regelmatig leven lei den en zich nauwgezet aan de voorschrif ten van de behandelende geneesheer hou den. Het vrije diëet dat meer en meer wordt gepropageerd, noemde dr. Heeres verwerpelijk. Hij gaf als zijn mening te kennen dat het de gezondheid op den duur zeer ernstig schaadt. Spreker achtte het van groot belang dat de suikerzieken zich organiseren en lezingen volgen die hun de ziekte beter leren kennen. Het zakelijke gedeelte van de jaarver gadering leverde een bestuursverkiezing op, waarbij de heer C. de Goede, penning meester en mevrouw A. R. M. Veldhuizen- Stevens, die periodiek aftredend waren, bij acclamatie werden herkozen. De heer H. van Etten. die voorzitter van de afdeling IJmuiden der N.V.S. is, werd benoemd tot bestuurslid van de Haarlemse kring, ten einde een levendiger contact met de leden in IJmuiden te hebben. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, heeft hedenmiddag de tentoonstelling „Keukenhof" te Lisse officieel geopend. Daarbij waren aanwezig vertegenwoordi gers van enige ambassades. De voorzitter van de stichting „Keuken hof", de heer T. M. H. van Waveren, heette de gasten welkom. Hij deelde mee, dat het bestuur met de verdere ontwikke ling van de Keukenhof bedoelt, om daarvan niet alleen een blijvend middelpunt tij dens de jaarlijkse bloeiperiode, doch in de tien jaren van de opbouw een waardige reclame in het buitenland te maken voor de Nederlandse tuinbouw en het bloem- bollenbedrijf in het bijzonder. Daarin is men het vorig jaar reeds geslaagd. Zon der twijfel zal de tentoonstelling, die ge dragen wordt door de liefhebberij van de inzenders en het bestuur, een niet te on derschatten stimulans zijn voor de vergro ting van de export. Het batig saldo van verleden jaar is aangewend om de aanleg belangrijk te verbeteren en te vergroten en bovendien een warenhuis van 2000 vierk m. op te richten. Hierdoor hebben wij, aldus spreker, kunnen voldoen aan de noodzaak, om op het tijdstip van de ope ning, wanneer er op het terrein nog te weinig bloemen zijn te zien, de bezoekers van Keukenhof iets bijzonder interessants en schoons te bieden. Tenslotte richtte de heer Van Waveren zich tot allen die hun medewerking heb ben verleend aan het bestuur, om de Keukenhof weer open te stellen. Hierna was het woord aan mr. Kesper die de tentoonstelling voor geopend ver klaarde. 26. We kunnen wel zeggen, dat Panda zich heel weinig op zijn gemak voelde toen die twee onverwachte bezoekers daar bij het hek verschenen! „Wij kunnen ons niet ont veinzen," zo sprak Jolliepop hem toe, „dat wij een weinig hulp van vertrouwde krach ten goed kunnen gebruiken! Ook mijnheer de Baron zal het stellig waarderen, wan neer wij met deskundigheid zijn werk zaamheden gadeslaan vooral nu de Hooggeleerde Delver Delfgauw zich in ons midden bevindt!" „Ach wat!", riep deze Oudheidkundige hierop uit. „Nonsens! Be drog! Oplichterij! Ik heb zélf in al mijn boeken geschreven, dat er nooit Romeinen in Ezelsbrugge zijn geweest, en dus zijn ze er niet geweest. Uit! Dat staat vast!" „Ojazo.knikte Panda. Deze professor scheen wel érg zeker van zijn zaak te zijn en wanneer hij gelijk had, dan kon hij hem misschien maar het beste binnen laten en hem de opgravingen laten zien.maar dat had Joris Goedbloed nu juist nadrukkelijk verboden! „Ik.eh. ik weet niet goed wat ik moet doen hakkelde Panda dus besluiteloos. „Wij moeten ons binnen laten! Dat is beslist in ons eigen bestwil!", meende Jolliepop. En professor Delver Delfgauw kreet: „Je moet me binnen laten! Bedrieger! Laat me er in, dan zal ik je ontmaskeren!" Het was een moeilijke toestand voor Panda..,. Een van de dingen, die ik tew„ holen heb, is de naam. Het is 2 lende, sensationele, gangster-acht??' die burgerrecht heeft gekregen Str even weinig zeggende als banak en zinswendingen. Het tef?emL T®* modieuze begrip: „gespj^Z1 veau", om een ander voorbeeld té g is meestal geen gesprek en de hoLJ*11" twijfelachtig. Het ligt er maar anhoe? de diepte is van waar uit u het Li Maar goed: als oen spetïhftft? dan is uw propere woonkamer onkL 1 Ik heb met een kennis, die wel l ?'1 deze holbewoners-op-hoog-nivear p 1:; van die hartbrekende lokaliteiten ft Haag bezocht en het is een teieuiï op-laag-niveau voor mij geworde- soort huiskamertjeszonde in het nelt. v* iemand, die de koorts van het sok -L in zijn bloed heeft, nog aardigS? dien. P"® Wat mij in die lokalen bizonderliik r- viel was de sfeer van brave burserltó die er heerste. Het eenvoudigste Hf aanzien van een helder middens^ rieur met dressoir, rookstandaard en schilderijen, en het „rijkste" gaf de van de salon van een weigesitueerd instituut: duur, dik en smakeloos Ook de levende have zorgde voor schok der ontgoocheling: nogal bieb Z doorrookte meneren en mevrouwen 2 jongens met de pinkringen, de gouden? bandhorloges en de zilvergrijze dassen ren verre in de minderheid en geen f-L vampier wekte mijn verlangens naai - zige verten op. De gezelschappen bekijkende kriietse-. indruk van dames en heren h.b b hJi Vi een kleine bijverdienste zoeken om he; i- in vloerkleed en beurs een beetje te pen: lieden zonder moorddadigheid der dramatiek en zonder pleizierjachte met-gouden-deurknoppen, die allang ir? blij zouden zijn wanneer zij Zaterdaz bakker en de slager konden betalen Misschien heeft ergens een mevroutf; gezeten dat met de moed der wanhoopt-'-- laatste huishoudgeld zat te verspelen nuT- uiterlijk was daar weinig van te mérkenE- van alle inzetten tezamen zou wijlen Kr pont Morgan geen week hebben kujje leven. Voor mij was het een desillusie,"" Men vervange het woord speelhol dv iets anders. Gok-salonnetje bijvoorbeeld. ELIAS Harteloos. Bij decreet van de Bulgaam premier en algemeen secretaris vanii communistische partij, Tsjervenko. e. de partij afdeling in het Koela-fe ontbonden en de leiders van de afdelq uit de partij gestoten worden. De leife van de afdeling zullen worden bereed: wegens verkeerde toepassing van t- voedsel- en agrarische politiek vanc; partij en de regering'. Volgens het ii- creet hadden de betrokken leiders „harteloze" houding aangenomen tegen over de boeren en „onwettige arrest ties verricht". Aanslag. Zes personen werden gisteren g- wond toen een handgranaat ontplofte i: de hal van de Amerikaanse voort;:- tingsdienst in Bagdad. Vier der gfe den moesten in een ziekeuhuiswóra;: opgenomen. Op het ogenblik dat kt: projectiel explodeerde, bevonden in de tijdingzaal van het gebouw vijlt: studenten. Agentschap. De Britse regering is accccd gegaan met de opening van een officia! Japans agentschap te Londen, waaro: reeds enige tijd door een vertegenwo::- diger van generaal MacArthur wasvt' zocht, aldus heeft de minister van sla: Kenneth Younger aan het Lagerfc medegedeeld. Het agentschap zal fcfa zijn met de vertegenwoordiging vanh- panse handelsbelangen en bepaalde cc- sulaire functies in Engeland. Versterking. Volgens het blad „Le Mok zijn de Franse Hoge Commissaris a Indo-China, generaal De Lattre de Ta signy, de door hem verlangde verste llingen toegezegd bij zijn bezoek a Parijs. Men zou tot overeenstemt zijn gekomen over het zenden van 1" man naar Indo-China. Dwangarbeid. De economische en sccif raad van de U.N.O. heeft Maande? -• vijftien tegen drie stemmen een Engts- Amerikaanse resolutie aargencs waarin de vorming van een specü commissie wordt voorgesteld die ft onderzoek moet instellen naar de ke ringen omtrent het bestaan van dwe-r arbeid in verscheidene landen. In oen solutie is een Frans amendement nomen, volgens hetwelk zalwordeaf zocht naar een duidelijke defnntie - dwangarbeid. Hongersnood. In de stad Patos, in M nenland van de Noord-BrazM staat Ceara, komen gemiddeld tra kinderen per dag van honger om. - staat Ceara en de Noord-BraziU- staat Parahyba is reeds meer ou maanden geen regen gevallen heerst hongersnood. De auton vrezen het uitbreken van epi1 Boeren dreigen met plundenni- hebben zich reeds twee gevaueo builenpest, waarvan een niet r1 ge afloop, voorgedaan. Duizendenvu- telingen begeven zich, have achterlatend, naar de grote s Mis. De opvolgers van de afgezet» lieke aartsbisschop van Praag, Beran, hebben zijn order waarby-^ minister van gezondheid Josei een geëxcommuniceerde p verboden werd missen te - van nul en geener waarde Aartsbisschop Beran narn Juni 1948 nadat pater communistische regering den. In de bekendmaking geconstateerd dat de n' icht(iz!C.' een „eind maakt aan het Plojhar is aangedaan wegens tieve houding ten °PZ'C volksdemocratische regm1 p werd toegevoegd dat Plotf1 mis sedert drie jaar me dragen in zijn geboort-P Budejovice in Bohemen- Bende. Een met een TeV0/v Ldaja^ zeventienjarig meisje is te Oslo gearresteerd. &KI beschuldigd als rL<:* den van een aantal^fl atten beschuldigd als -an een aantal Jon?e"= arjee jonger dan zeveng geveer twintig autodiefstal^^, gepleegd. De bene seerd. Haar leden kescn jg^iteii 8 tuigen om auto's open w gang te brengen. All «JJ, bende behoorden tot weig lies in Oslo.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2