Mr. L. A. Kesper noemde „Keukenhof" een stuk nationaal belang Franse regering treft maatregelen voor energie- en vervoersbedrijven sss&rSoestdijk De Stille Wens Wat voor weer met Pasen -Clowntje Riek Bemanning van verbrande „Bonaire ongedeerd in Rotterdam aangekomen OVERSPANNEN NERVA-NOVA Ageoda voor Haarlem Kinderen sprongen uit raam van brandend bovenhuis Aflevering van meel, vetten en margarine weer vrij Haarlemse arbeider gewond bij Breedband-nieuwbouw Hoge Raad verwierp cassatieberoep van Haarlemse politie-inspecteur Een bom in de „Kennemerduinen"gevonden Mijnstaking voorkomen door loonsverhoging Nederlandse kustvaarder aan de grond bij Terschelling Oorzaak van de ontploffing die brand deed ontstaan is niet bekend Adviesraad voor militaire productie geïnstalleerd H. DE GiRAAFF Santpoort WOENSDAG 21 MAART 1951 Terwijl een hagelbui over de Keukenhof te Lisse joeg, sprak Dins dagmiddag de Commis saris der Koningin in Zuidholland, mr. L. A. Kesper, de openingsrede uit. Maar toen de geno digden hierna zich op maakten voor een rond wandeling over de ten- toonsteUing, scheen het zonnetje weer vrolijk! Onder de gasten wa ren de Amerikaanse am bassadeur mr. Selden Chapin en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. F. J. Th. Rutten. Be halve de besturen van de Algemene Vereniging van Bloembollencultuur en de Bond van Bloem bollenhandelaren merk ten wij nog op de bur gemeesters van Haar lem, Bennebroek, Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout, War mond, Noordwijk en Voorhout," de directeur- generaal van de Land bouw ir. A. W. v. d. Plassche, de voorzitter en directeur van het Be drijfschap voor Sier teeltproducten de heren dr. A. J. Verhage en J. G. A. Orbaan, de Land- bouw-attaché van Bel gië ir. F. Serroen en zijn Canadese collega mr. Marshall, dr. A. Ples- man, directeur der K.L.M., de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw en vele vooraanstaande per soonlijkheden in en buiten het bloembol lenvak. Het welkomstwoord werd uitgesproken door de heer T. M. H. van Waveren, voor zitter van het Stichtingsbestuur van „Keu kenhof". „De bloemetjes buiten" „Wanneer in een gemeente de bloeme tjes iets te veel worden buitengezet", aldus mr. Kesper, „dan maken wij ten Provincie huize de betrokkene daarna onze mening kenbaar. Nimmer is het echter voorgeko men dat de commissaris der Koningin, met twee gedeputeerden en de griffier, zich daartoe naar de betrokken gemeente begaf. Hier is dus sprake van een novum, maar ditmaal komt men niet om te laken maar om te prijzen. Want het provinciaal bestuur ziet dit zetten van de bloemetjes buiten in Lisse gaarne, verheugt zich over het succes der tentoonstelling en is vervuld van de beste wensen voor het welslagen van het thans aanvangend seizoen. Keukenhof heeft nationale betekenis in drieërlei zin", ver volgde spreker. „Zij draagt in belangrijke mate bij tot de vermaardheid van de bol lenstreek en de teelt, die zo'n grote rol spelen in de voor ons steeds belangrijker wordende export. In de tweede plaats is de tentoonstelling van nationale betekenis als cultuurmonument. En ten derde toont ze dat wij in Nederland toch ook nog wel wat kunnen. Al is ons land zwaar geslagen en gaat het een zeer moeilijke tijd tegemoet, wij moeten daar geen minderwaardigheidsge voel docr krijgen. Als wij geen vertrouwen in de toekomst hebben, zal die toekomst zéér duister zijn. Individualisme en groepsgeest van het Nederlandse volk mogen een tegengif vor men tegen de dictatuur, maar ze praedis- poneren voor nationale onverschilligheid. Nederland moet omhoog, en als het wil, kan het dat. „Keukenhof" laat ons zien wat wij aan goeds bezitten en wat wij met kunde en energie kunnen bereiken. ADVERTENTIE Het en is ditmaal wel een zeer vroege Pasen al hebben wij kans op een mild lente zonnetje; er kan nog wel eens een Maartse buis tussen vallen. Maar in ieder geval zult U de feestvreugde verhogen door Uw gezin te tracteren op een heerlijk kopje pittige Paarsmerk-Koffie van Niemeijer: dit maakt van elke dag een feest dag Èn U geniet dan dubbel, want zonder kosten spaart U met Niemeijer's waardepun- ten (ook op de pakjes Gala-Thee en Prin- cess-Thee) het prachtige „Safira"-tafelbestek bij elkaar. Voor een betrekkelijk gering aan tal punten kunt U al een mooi stuk „Safira" krijgen. Een briefkaart aan Th. Niemeijer N.V., af deling Geschenken, te Groningen en U ont vangt per omgaande de geschenkenlijst franco thuis. De deelnemers aan de grote Niemeijer prijs vraag. worden verzocht nog even geduld te hebben, daar wegens een overstelpend aan tal inzendingen de uitslag eerst na Pasen bekend kan worden gemaakt. ADVERTENTIE Lijdt U aan nerveuze hoofdpijnen, slaapt U slecht, zijt gij geïrriteerd, gemakkelijk gede primeerd, dan zijn Uw zenuwen ov-jrspannen. Een kuur met NERVA-NOVA zal U van deze verschijnselen afhelpen. Duizenden onder vonden dat reeds tot hun vreugde. 1.25 en 2.70 p. verp. bij Apoth. en Drog. tegen overspanning. WOENSDAG 21 MAART Grote Kerk: ds. A. K. Straatsma spreekt over „Pilatus", 8 uur. Luxor: „Mannen", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ,.De Indische graf tempel" (De tijger van Eschnapur"), 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De ondergang van de Red Witch", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het teken van de gorilla", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Pi-ima Ballerina", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gereserveerde kamers", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 22 MAART Grote Kerk: prof. dr. G. C. van Niftrik spreekt over „Maria", 8 uur. Gebouw Nas- sauplein 8: De Tempelbouwers, bijeenkomst, 2.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. Een der hofdames van Jacoba van Beieren bij de tulpen in Keukenhofs warenhuis Het zou niet goed zijn, in overgroot en thousiasme de betekenis van deze tentoon stelling te gaan overdrijven. Ze vormt slechts een onderdeel van datgene waarin de waarde en kracht van ons land tot uiting kunnen komen, maar in al haar be scheidenheid toch een onderdeel van natio naal belang!" Hierna maakten genodigden een rond gang over de Keukenhof, waarbij bijzon dere aandacht gewijd werd aan het grote warenhuis waar reeds verscheidene tul penvariëteiten in bloei stonden. Vroege openingsdatum Door de vroege Paasdagen is Keukenhof reeds in Maart geopend. Behalve in het Warenhuis waar de gebroeide bloemen zijn geëxposeerd, is er thans nog niet veel op de tentoonstelling te zien. In April zullen de narcissen bloeien; als het weer een beetje meewerkt, misschien eind Maart al. Maar in de tweede helft van April valt het drukste bezoek aan de Keukenhof te ver wachten, wanneer de liefhebbers kunnen genieten van de kleuren en geuren van hyacinten en tulpen. Dinsdagavond heeft in de Joden Bree- straat te Amsterdam een felle brand ge woed, waardoor de drie verdiepingen van het perceel 77 totaal zijn uitgebrand. De weduwe Kist mei vier kinderen, de familie Alma met vier kinderen en een ander gezin Kist, man, vrouw en één kind, zijn door deze brand dakloos geworden. De brand is om acht uur op de eerste verdieping ontstaan. Om negen uur had de brandweer het vuur bedwongen. Enige kinderen hebben zich uit het brandende huis gered door uit een raam van de eerste verdieping aan de voorzijde naar beneden te springen. Zij werden op gevangen door agenten van politie. Omtrent de oorzaak van de brand wordt medegedeeld, dat de bewoonster van de eerste verdieping bezig was in een kamer, waar een petroleumkachel brandde, kle ren in benzine te wassen. Nu de overheidsmaatregelen ten aanzien van de grondstoffenprijzen bekend ge maakt zijn, heeft het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten de beper king van de bereiding en aflevering van tarwemeel, -bloem en -griesmeel, die op 9 Maart werd ingesteld, opgeheven. Even eens heeft het Bedrijfschap voor Marga rine, Vetten en Oliën de op 10 Maart inge stelde beperking van aflevering van mar garine en bak- en braadvet ingetrokken. De maatregel tot beperking van de afle vering van suiker is reeds eerder ongedaan gemaakt. Dinsdag gleed de 48-jarige Haarlemse arbeider J. O. bij het grindstorten op het terrein van de N.V. Bx-eedband, de uitbrei ding van Hoogovens, uit op een grindhoop, met het gevolg dat hij de klep van een lossende auto tegen het hoofd kreeg. Met een zware hersenschudding moest de man, die in dienst is bij een tx-anspox-tfirma, in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in het beroep van de Haarlemse inspecteur van politie G. v?n S. tegen een ai-rest van het Gerechtshof te Amsterdam. De inspec teur was belast met het onderzoek in de Velser affaire en werd er van beschuldigd zijn zwijgplicht betx-effende dit onderzoek te hebben geschonden door mededelingen te doen aan een van zijn tipgevers. De Haarlems rechtbank sprak hem vrij, welk vonnis echter vernietigd werd door het Hof te Amsterdam, dat een maand ge vangenisstraf oplegde. De Hoge Raad overwoog onder meer dat door de inhoud van de ambtseed mede wordt gestaafd, dat de aard van requirants ambt een zwijgplicht meebracht ten aan zien van de inhoud der processen-vex-baal jegens een tot kennisneming onbevoegde. Het cassatie-beroep werd op deze en andere gx-onden verworpen. Voorzorgsmaatregelen bij de ontploffing In het nationale pai-k de Kennemer Duinen onder Bloemendaal is Dinsdag bij het graafwerk voor het duinmeer (dus ongeveer in het hart van het pax-k) een bom gevonden. Dadelijk werd de Mijn- opruimingsdienst gewaarschuwd. Deze zal morgen, Donderdag, de bom tot ontplof fing brengen. Daar het een bom van 1000 kg. is moeten er voorzorgsmaatregelen genomen worden. De ontploffing is om ongeveer 12 uur te verwachten. Er worden 's morgens geen bezoekers in het pax-k toegelaten. De politie van Bloemendaal geeft de be- wonex-s van Overveen en de kom van het dorp Bloemendaal in overweging even voor twaalf uur de ramen en deuren open te zetten. De Zeeweg zal van kwart voor twaalf tot na het ontploffen van de bom afgesloten worden. AANKOMST „KOTA INTEN" Het troepentransportschip „Kota Inten" wordt heden in de loop van de avond voor Hoek van Holland verwacht. De „Kota Inten" brengt de eerste groep Ambonese militairen met hun gezinnen naar Neder land. De ontscheping der opvarenden zal Don derdagmorgen te 8 uur in de haven van Rotterdam beginnen. PARIJS (Reuter). De Parijzeiiaars ondervonden Dinsdag ongerief van een lage gasdruk, een ongeregelde treinenloop en een nagenoeg volledige afwezigheid van bus sen. Een ernstige stagnatie in de stroom- levering heeft zich echter niet voorgedaan. Van de gasfabrieken werkte er een op de vier en van de electriciteitsbedrijven een op de drie. De Franse regering heeft gis teren de ministers van transport en han del gemachtigd om het nodige personeel te requircren voor de handhaving van het Parijse bxiurtspoorwegverkeer en van de gas- en electrieiteitsvoorziening. Na een bijeenkomst van vakverenigingen van mijnwerkers en de directies van mijn bedrijven werd bekend gemaakt, dat de re gering besloten had toestemming te verle nen tot loonsverhoging voor mijnwerkers tot een bedrag van 12 milliard francs. De px-emier heeft de adviescommissie voor de lonen thans voor Dondex-dag bij eengeroepen. Voorts heeft hij een kleine commissie van ministers benoemd voor de bespreking van een verhoging van de mi nimumloonschalen. De vex-hoging van de mijnwex-kerslonen heeft ten doel een natio nale mijnwex'kersstaking te voorkomen. Premier Queuille heeft gisterenavond een x-adiorede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de verhoging van het minimumloon een belangrijk punt vormde in zijn regerings verklaring. Hij deed een bex-oep op de sta kers het werk te hex-vatten, „daar deze het land als geheel doet lijden". Queuille ver oordeelde de „opstandige elementen, die de stakers misbruiken".. De bladen wijzen ex- echter op, dat de stakers looneisen zonder meer stellen en niet zoals bij vroegere sta kingen „politieke eisen, door de communis ten geïnspireerd". Dit, gezien in het licht van de spontaneï teit van de spoorwegstaking de vakver enigingen hebben de staking nog steeds niet goedgekeurd en de stakingen in de textielindustrie, wijst er op, aldus Reuter, dat het hier om een „orthodoxe staking" gaat, voornamelijk veroorzaakt door de prijzen van het voedsel. De christelijke vakvex-enigingen hebben hun leden bij het gas- en electriciteitsbe- drijf verzocht het werk te hervatten zolang onderhandelingen gaande zijn. Deze vak verenigingen omvatten echter slechts tien procent der arbeiders. Ongeveer 75 procent is bij de (communistische) C.G.T. aange sloten. Meer stakingen De politie heeft heden' in zes Parijse voor steden de electriciteitsfabrieken bezet, ten einde te voorkomen dat de arbeiders zich aansluiten bij de stakers van de andex-e krachtstations. Op vier mijl afstand van de vuux-toren Brandaris op Terschelling is een Neder landse kunstvaai-dei-, de „Vienna" uit Gro ningen aan de grond gelopen. Van Terschelling zijn de reddingboot Bran daris en de sleepboot Oceaan ter assistentie uitgevaren. Ds. J. van Buuren, predikant bij de Ge reformeerde Kerk van IJmuiden-Oost zal op 15 April zijn afscheid prediken om op 22 April te Amsterdam zijn intrede te doen. Ze hadden allemaal veel plezier om dat geval van Bunkie in de kist en hij lachte zelf maar mee! 't Was immers goed afgelopen. Na het eten had Plop nog 'n plannetje.In hun tuin stond een appelboom, en die hing vol mooie, glimmende appels. Ze waren al rijp ook. „Kom!", zei Plop. „We zullen vast eens wat van die appeltjes gaan plukken, dan mag je er zelf van eten en je kunt er ook 'n mandje vol van meenemen voor Tante Liezebertha!" Dat vonden ze fijn. Ze volgden Plop in de tuin en hij zette een laddertje tegen de stam; toen plukte hij de mooie appels netjes tussen de blaren uit en liet ze vallen in het gras, waar de jongens ze ijverig raapten en in 'n mandje legden. Ook zetten ze gauw hun tanden in zo'n heerlijke vrucht, en dat smaakte, hoor! Plof.plof.ploftelkens kwam er xveer 'n appel naar beneden Plop stond op het trapje en plukte maar door. En toen, opeens. „Au!", riep Bunkie, en wreef z'n bol. Hij had 'n appel precies op z'n hoofd gekregen! Heden waren er vrijwel geen bussen in de Parijse straten te bekennen. Slechts een zesde gedeelte van het normale aantal treinen van de ondergrondse liep. Op elke vier gasfabrieken waren er drie buiten werking. De druk op het gas was weer laag. De spoorwegstaking, die het verkeer in de Parijse voorsteden reeds heeft stilge legd, breidde zich heden ook uit tot andere delen van Frankrijk, namelijk Lyon, Cha- lon, Rennes, Amiens en Caen. A.F.P. meldt dat de spoorwegarbeiders van Bordeaux en Marseille heden een 24 uur staking wilden houden. Reuter deelt mede dat in de Noord- Fi-anse centx-a van de textiel-industrie Rijssel, Roubaix en Tourcoing de helft der arbeiders het werk heeft neergelegd. Bouwvakarbeiders begonnen in geheel Fx-ankx-ijk symbolische stakingen, om aan hun looneisen kracht bij te zetten. A.F.P. seint dat het vakvex-bond van Parijse gemeente-ambtenaren heeft mede gedeeld dat het personeel van het water leidingbedrijf heden voor 24 uur in staking zal gaan. Ook de doodgravex-s zullen staken. Na de Paasvacantie £iHH!LBea,rix *ïr middelbare school een Gedurende de Paasvacantie znllon dit wintersportcentrum vertoeven De Koningin is voornemens pL hard bij zijn vertrek naar Zniri a 94 ^Ulü-Amerüs 'ürich a waar zij hoopt enkele dagen h"Kt Antto 2U ia op 24 Maart te vergezellen tot ZüriA vandaar door te reizen naar SankulV waar zij hoopt enkele dagen in ge van haar oudste drie dochter? wintersport te genieten. an 4 Na de Paasvacantie zal prinsen n De Werkplaats" van Kees BoekeS? hoven verlaten en voortgezet o, gaan genieten op een te '^gezet onder*, ■e Soestdijk te s® 1 met een eer:<; is, ten school. Daar wordt met klasse begonnen, maar de bedoelinü deze school in de komende jaren fatL volledig lyceum zal uitgroeien DP i hiervan hebben de Koningen opgedragen aan dr. J. A. vor deTxu oud-rector van het lyceum te Baarn iS dr. H. W. F. Stellwag, hoogW'^ paedagogiek aan de Amsterdam^ uniC; text, wordt als paedagogisch advise^ de nieuwe inrichting verbonden Het 1 wijs zal worden gegeven door docsntl, verschillende scholen voor 45Ü2 hoger en middelbaar onderwijs in In geving vaii Soestdijk. De voltallige bemanning van de 10 mijl ten Westen van Dungeness verbrande Ne derlandse kustvaarder „Bonaire", bestaande uit acht koppen, is in de afgelopen nacht met het Noorse tankschip „K. J. Knutsen" in de petroleumhaven van Pernis aange komen. Uit hun mededelingen bleek, dat de „Bo naire" van Londen op weg was naar Bayonne, in ballast. Het schip was splinter nieuw. Op 10 mijl ten Westen van Dunge ness werd de bemanning opgeschrikt door een hevige explosie. Men rende naar boven en zag één laaiende vuurzee op het achter schip, waar de brug zich bevond. „In zulke ogenblikken besef je pas, wat radio waard is", vertelde de kapitein. Enige malen klonk het door de aether: „Wij staan in brand, verzoeken hulp en blusmiddelen". Onderwijl probeex-den enkele leden van de bemanning met de nog bereikbare blusmid delen iets tegen de vuurzee uit te richten. Anderen lieten de stuurboordsloep strij- ken, die het gunstigst voor de wind hing. „Dat is ons behoud geweest, want net had den wij deze sloep buiten boord of de bakboordsloep begon al te branden. Had ook de tweede vlam gevat, dan hadden wij in zee moeten springen, met heel geringe kans op redding". Tevoren had de eerste machinist nog kans gezien de motor, die was blijven draaien, stop te zetten en de luchtketels te laten leeglopen, waardoor een ontploffing kon worden vermeden. Alle opvarenden, acht in getal, wisten in de boot te komen. Er stond een harde wind, die het nodig maakte uit de boot wat le vensmiddelen te lozen om haar lichter te maken. Zo bleef men op zee zwalken, anderhalf uur lang, maar tenminste met de weten schap de radio aan boord had het nog kunnen opvangen dat er hulp onder weg was. De „K. J. Knutsen", een Noorse tanker, met een volle lading olie op weg naar Rotterdam, was het dichtst in de na- De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft hedenmorgen in Den Haag de adviesraad voor de militaire productie geïnstalleerd. In zijn installatierede zei de minister on der meer dat de defensieve krachtsixispan- ning zowel van binnen uit als van buiten af haar invloed op het economisch bestel van ons land doet gevoelen. Voor een grond- stoffenarm, dichtbevolkt land als Nedex-- land is deze invloed stex-k ongunstig. Zij vereist dan ook onder meer een welbewuste ombuiging der lijnen van de economische politiek. Het economisch herstel van Nederland was sinds de bevrijding in tal van opzich ten bevredigend. De vermindering van de internationale waarde van de Nederlandse productie met c.a. 10 pet. en de noodzaak in de eerstkomende vier jaren 6 milliard uit te trekken voor het Nederlandse aan deel in de gemeenschappelijke verdediging, hebben het bevredigende beeld van na de oorlog ingrijpend gewijzigd. De thans op tredende nieuwe verstoring legt een extra last van tussen 1 en lVz milliax-d per jaar op de schouders van het Nederlandse volk. bijheid. De schipbreukelingen kwame allen zonder een schrammetje opgelopen ts hebben daar aan boord. Ook een onderzèeê kwam zich melden, maar deze waagde hét niet al te dichtbij te komen. Later kwame: een Franse trawler aanstomen, die prcé beerde de „Bonaire" vast te maken. He! gelukte inderdaad en twee man van d» bemanning van de trawler begaven M aan boord. Maar de vlammen sloegen hoog boven de stuurhut uit. Na een kwarfe gaven zij dan ook seinen, dat ze weë afgehaald wilden worden. Dit gebeurde ook. Een geluk voor de mannen van de naire" v/as het, dat de „K. J. Knufstf onderweg was naar Nederland. Om 9.20e gisteravond voer men de pieren van Hoé van Holland binnen. Hoe de ontploffing, die de brand ver oorzaakte, ontstaan is, weet niemand roe! enige zekerheid. ADVERTENTIE Door onze grote voorraad Uw matrassenreparatle zonder prijsverhoging 's morgens gehaald, 's avonds gebracht HAARLEMS MATRASSENHl'lS Grote Houtstraat 103 Telefoon 111!! Vlugge vingers maar vluggere vangers De Hoogovens zijn de laatste operatieterrein verheven door het gilde ce: langvingers. Een 31-jarige transportarbeider'uit Be verwijk, D. G. werd door de terreinpolio; gepakt omdat hij 614 kilo koper ^weder rechtelijk" in zijn bezit had. De mar. ii naar de Velsense politie overgeheveld. De 40-jarige IJmuidense krabbarmac:- nist B. Z. kon evenmin de handen thuis houden en vergreep zich aan een wietó- band, dat oorspronkelijk bij een kraz hoorde. Ook hij viel eerst door de van de tex-reinbewaking en daarna 'S Velsense politiebureau binnen. Voorts miste een IJmuidense labors van de Hoogovens zijn fiets en werd klaarheid gebracht in de verdwijning vu twee kostbare bronzen lagerschalen. e door twee knapen uit de Walserij-fe ontvreemd bleken te zijn; dezelfde jongeii die onlangs door de politie werden ■saae* houden als verdacht van diefstal van kanos uit de stalling bij de voormalige PB' centrale. De gemeentepolitie heeft tenslotte K voddendief gegrepen, die niét een baal. pen achterop de fiets huiswaarts kwam de zak gestolen bleek te hebben uit es bedrijfje aan de Middenhavenstiaa. t IJmuiden. Het was de 22-jarige Hum* naar K. B. GEDIPLOMEERDE COSTUMIeREb D COUPEUSES Voor de in Utrecht gehouden mode-v examens van de Stichting Verenigde Mt» Vakscholen in Nederland slaagden deo^ A. P. de Beurs. W. Broek, F. Schö 'e^ G. C. P. Schaap (voor costumiere) en Bragt en L. de Waard (voor coupeuse) FEUILLETON DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels 42) Zij lachte tegen Marigold. Toen zag zij- Peter. Even keek zij verbaasd, toen gaf zij een kreet van blijdschap. „Peter, wanneer ben je teruggekomen?" „Vanmiddag." Sally keek van Peter naar -Max-igold. Haar gezicht straalde. „O, Sally!" Impulsief liep Marigold op haar zuster toe en gaf haar een innige zoen. Sally begreep het. „Dit betekent....", vroeg zij. „Dat Marigold met mij gaat trouwen," vulde Peter aan. „Lieve mensen, ik ben zo blij voor jul lie!" „Peter," zei plotseling Sally op een ern stiger toon, „jou had ik juist willen zien." „Waarom?" vroeg zij verbaasd. „Omdat ik er achter ben gekomen, wie jij feitelijk bent!" HOOFDSTUK XVIII. „Je bent dus detective geworden?", vroeg Peter met een glimlach. „Ik had gedacht, dat Anne het wel ont dekken zou. Ik had er wex-kelijk niet op gerekend, dat jij het zou zijn." „Waar gaat dit allemaal over?", vx-oeg Marigold vex-baasd, van de een naar de ander kijkende. Sally keek naar Peter. „Wil jij het haar vertellen, of zal ik het doen?" „Wacht eens even," riep Marigold, „voor dat jullie iets vertellen, dat er iets vrese lijks met Peter is, hoe slecht ook, ik zal altijd van hem blijven houden!" „Ben je daar wel erg zeker van?", vroeg Peter met een schalks lachje. „Zeker?", herhaalde Max-igold, „absoluut zeker!" „Zelfs indien ik je bedrogen heb?" „Dat kan mij ook niets schelen." „Nu Sally," zei Peter, „vertel maar op." Hij legde zijn ax-m om Marigolds schou ders. „Nee", zei Sally, „vertel jij het maax\" „Goed dan," en hij vervolgde: „Ben je klaar om de schok op te vangen, Max-i gold?" „Ja." „Mijn wex-kelijke naam is Montague Pe- terfield Sebastian Fenwick. Dat is heel wat, hè?" „Fenwick?", herhaalde Marigold. Toen begon wat bij haar te dagen. „Is dat niet de familienaam van de Cheyns?" „Is zij even knap?", vroeg Peter. „Maar Peter," ging Marigold enigszins van haar stuk gebx-acht voort, „dan ben jij De kleinzoon van de hertogin. Ik heb mij allang afgevraagd hoelang het voor Anne geheim zou kunnen blijven. Maar hoe ontdekte jij het, Sally?" „Ik zag een foto van je in een van de albums van de hertogin." „Lieve hemel, heeft zij die nog bewaard? Ik dacht, dat ik totaal uitgebannen was." „Integendeel! Je zult weer in de familie kring opgenomen worden! Daarom wilde ik je vandaag zo graag zien!" Peter keek verbaasd. „Je gx-ootmoeder zal je een bx-ief schrij ven." „Wat heb ik nu dan weer gedaan?" „Nee, dat is het niet. Het gaat erom wat zij niet heeft gedaan! Zij voelt zich be schaamd en wil weer vx-iendschap met je aanknopen." „Wie heeft hier een handje in gehad? Ben jij het soms geweest, Sally?" „Misschien heb ik er wel iets mee te maken," gaf zij toe. „Maar Peter-, je moet vx-iendelijk voor haar zijn!" „Ik wil voor niemand vx-iendelijk zijn, behalve voor Marigold!" en hij vervolgde: „Mijn grootmoeder is een oude autocraat, die zich met alles en nog wat wil be moeien." Sally zweeg. „Je moet mij alles uitlegen Peter", zei Max-igold. „Ik ben er helemaal opgewon den van! Peter Aird is dus helemaal niet je eigen naam?" „Neen, ik werd Petex-field gedoopt, met vex-der al die andere gekke namen. Aird is de naam van mijn moeder." „Toen ik het stof van de Cheyns van mij afschudde", vex*volgde Peter-, „nam ik de naam van mijn moeder aan." „Vertel mij alles Peter!" „Laat mij eerst een sigaret opsteken." Hij greep naar zijn koker. Staande voor de schoox-stenmantel begon hij zijn vex-haal: „Toen mijn vader en moeder bij dat auto-ongeluk omkwamen, was ik juist bij- de Guax-ds gekomen. Hun dood was een geweldige schok voor mij. Ik hield van beiden dolveel. Ik ging naar mijn groot moeder en vex-telde haar, dat ik de mili taire dienst wilde verlaten. Het was mijn plan om in de scheepsbouw te gaan. Mijn gx'ootvader, Douglas Aird, had een werf aan de Clyde. Zij wilde hier echter niets van horen. Zij was woedend! „Er is altijd een lid van de familie bij de Guax-ds ge weest, dus jij moet blijven." Ik antwooi-d- de toen, dat als de wereld aan het ver anderen was, er ook wel eens iets in de oude families kon gaan verandex-en. Toen werd zij helemaal nijdig. Het resultaat van de ruzie was, dat ik verstoten wex-d. Ik ging toen naar mijn grootvader Dou glas. en legde hem alles uit. Op zijn manier nam hij het nogal grappig op. Gelukkig voelde hij wel wat voor mijn plannetje. Ik werd dus in de zaak opgenomen en noemde mij van die tijd af Peter Aird." „Ga door", zei Marigold, daar Peter even zweeg. „Ongeveer een jaar had ik op de werf gewerkt, toen de oorlog uitbrak. Ik werd naar Fx-ankrijk gezonden in mijn oude Brigade, keerde via Duinkei-ken terug en ging toen naar het Oosten. Ik had werke lijk een geweldig geluk! Even voor het einde van de oox-log werd ik gewond." „Je hebt me nooit verteld, dat je ge wond bent geweest!", zei Max-igold vex-wij- tend. „Het was ook niet zo belangx-ijk." Peter ging vex-der met zijn geschiedenis: „Toen ik in Engeland terugkwam, voel de ik er weinig voor weer naar de wex-f te gaan. Ik bleef dus in Londen hangen. Grootvader Aix-d beviel dit echter niet al te best. Hij beval mij bijna weer terug te komen naar Schotland. Ik schx-eef hem toen, dat ik zou terugkomen als ik klaar was en misschien zelfs helemaal niet meer. Zijn antwoox-d leek erg veel op dat van mijn grootmoeder. Hij stuurde mij geen cent meer! Dat deed mij echter niet bar veel. Ik had nog wat geld op de Bank en verdiende vrij aardig met tekenen. Ik be hoefde dus geen honger te lijden! Ik huur de hier dichtbij een werkkamer en alhoe wel ik mij niet erg gelukkig voelde, rolde ik best door het leven. Totdat ik jou zag Max-igold!" Peter drukte zijn sigaret uit en legde beschermend zijn arm om Marigold. „Toen wist ik precies wat ik wilde!" „Peter", riep Marigold verheugd, M je al direct van mij?" „Van de eex-ste seconde, dat ik je I had!" Hij haalde eens goed adem en guiS 6 9"Ken tijdje geleden dus verfrol Londen. Ik ging naar mijn jgootw«r zoete broodjes te bakken. Het gemakkelijk hem over te halen, bezweek hij echter. Nu werk ik op de werf en hard ook: ik moet ee verloren jaren inhalen!" Hij keek naar Marigold en bau, „Dat is dan mijn geschiedenis- „Je wilt toch we! weer vrede met je grootmoeder, Peter. Haar stem klonk bijna smeken- „Waarom?", vroeg Peter. mijn eigen boontjes doppen. „Maar /ij kan niet rond «5 Zij wordt erg oud. Voordat I wil zij het met jou weer in hebben!" t «en „Dat lijkt helemaal met op - van haar." peter. „Zij is veel ouder 0eite fc* zult haar misschien maar met kennen!" .__j Marigold greep Peters han „Je moet het doen. Peter. „Goed, ik zal het doen. h „Vreemd", zei gnomen" de familie zal worden opg Sally gaf een verbaasd^

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6