Overtrekken en bijvullen CkefariiMM Radio geeft Donderdag HAARLEMS MATRASSENHUIS PANDA EN DE MEESTER.OUDHEIDKUNDIGE^) Herinneringen aan Formosa „SCHOONMAAK" Wereldnieuws !N DE WERELDPOLITIEK 'n enkel tablet doet wonderen m Jhr. mr. Snouck Hurgronje overleden Er wordt reeds op vier plaatsen gewerkt aan de Oosterpolder Grieks schip, bij Terneuzen aan de grond, vlot gekomen „Het Lichtspoor" verdwijnt Herbouw-en herstelfinanciering De roofoverval aan de Romerkerkweg Haagse P.T.T.-ambtenaren pleegden verduistering Spoorwegarbeider vergat de spoorbomen te sluiten H. DE GEAAFF EEN GOED BEGIN! WOENSDAG 28 MAART 1951 Opnieuw heeft Washington narigheid van het „moeilijke kind" MacArthur, dat vorige week op zijn bekende voortvarende manier.zijn mening te kennen heeft gege ven ten aanzien van de weg, die in Korea zal moeten worden gevolgd. Hij gaf te ken nen dat hij zijn troepen bevel had gegeven de 3oste Breedtegraad niet te eerbiedigen wanneer de strategische noodzakelijkheid zich daartegen zou verzetten. Bovendien deed hij een indirect en officieus aanbod om te onderhandelen met de vijand over een wapenstilstand, waarbij hij vooropstel de dat deze onderhandelingen zich zöuden beperken tot de Koreaanse kwestie uitslui tend. Deze uitlatingen van MacArthur, Waar over gisteren en vandaag in een besloten vergadering van diplomaten der landen die aan de Koreaanse veldtocht deelnemen weer harde woorden zullen zijn gevallen, wekken herinneringen aan de beruchte Formosa-verklaring van de generaal, die hem indertijd een terechtwijzing van Tru man kostte. Deze Formosa-verklaring, die niets meer of minder het belang van het eiland Formosa voor de Amerikaanse mili taire positie in het Verre Oosten accen tueerde en ruimte liet voor de veronderstel ling dat Washington derhalve het eiland niet kon opgeven, ging lijnrecht in tegen de afspraken die Amerika had lopen met zijn bondgenoten uit de tweede wereldoorlog. Ofschoon het de vraag was of de verkla ring van MacArthur niet zuiverder de si tuatie weergaf dan de bedekte en vage uit latingen die Washington gewoon was over de toekomst van Formosa te doen, heeft MacArthurs ontboezeming toen de regering van Truman dusdanig gealarmeerd, dat zij de president zelf in het' openbaar de gene raal deed verzoeken zijn verklaring in 'te trekken. Wat ook prompt gebeurde. Maar de in druk ervan bleef en naar alle waarschijn lijkheid heeft zij de Chinese communisti sche regering bewogen bij de later acuut wordende Koreaanse kwestie zich niet tot schriftelijke protesten te beperken doch op volkomen vrijbuitersmanier in te grijpen, met het gevolg dat de U.N.O. niets anders meer doen kon dan haar aanvankelijk wel willende houding ten opzichte van de Chi nese eisen te laten varen en ook de moge lijkheid tot een U.N.O.-lidmaatschap voor China naar de verre toekomst te verschui ven. Deze herinneringen brengen de kwestie- Formosa weer op de voorgrond, ook al, om dat deze zo nauw verbonden is met alles wat zich in en om Korea heeft afgespeeld. Dat voelde MacArthumatuurlijk ook, van daar de alinea in zijn laatste verklaring die een eventuele wapenstilstandsovereen komst voor Korea uitdrukkelijk scheidde van „andere zaken". Formosa is bij Korea op de achtergrond geraakt, doch er zijn meer dan enkele regel rechte verbindingslijnen tussen deze twee kwesties, zelfs is de eerste in vele opzich ten de kern van de tweede. Formosa is een deel van China. Wanneer' men dat in het oog houdt en er is geen enkel argument, noch economisch, noch geografisch, noch ethnologisch, ;dat dit feit zou kunnen wegcijferen dan begrijpt men hoeveel moeilijker in" wezen de oplos sing van de kwestie-Formosa voor de be trokkenen zijn zal dan de toch al zo gecom pliceerde Koreaanse zaak. Reeds in 1943, op de eerste December, werd tijdens de conferentie van Cairo tus sen Engeland, Amerika en China de bin dende afspraak gemaakt, dat Formosa na de oorlog aan China' zou worden terugge geven. Deze afspraak werd later in het ver drag van Potsdam opgenomen en kreeg dus toen ook de bevestiging van Russische zijde. De overeenkomst hield in dat de teruggeving van Formosa aan China zou worden neergelegd in het toekomstige vre desverdrag met Japan Japan, dat toen nog heer en meester op het eiland was. De Chinese republiek van Tsjang Kai Tsjek nam direct na de Japanse capitulatie het bestuur over het eiland voorlopig over van de Japanners, op dat moment nog wei nig vermoedend dat het spoedig haar laat ste bolwerk en toevluchtsoord zou worden. Wanneer dit laatste zich toen al duide lijker had afgetekend, zou het bewind van Tsjang over het eiland waarschijnlijk tac- ADVERTENT1E TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 75 CT. tischer geweest zijn. Nu ging men er zo on bekookt tewerk, dat de bevolking van For mosa de strenge doch op vooruitgang van het eiland gebaseerde dictatuur van de Ja panners verkozen zou hebben boven de on- derdrukkings- en corruptiemethoden der Chinese Nationalisten wanneer zij die keus zou hebben gehad. De ruim 150.000 inheemsen werden in alle opzichten aan de Chinese immigranten onderworpen ge maakt. Niet minder dan acht millioen vaste land-Chinezen en een millioen nationalisti sche soldaten regeren thans het eiland en de Formosaan komt er niet meer aan te pas. Vooral toen het contingent nog nagenoeg onder beheersing van de Kwomintang stond, had. de Formosaan het erbarmelijk slecht. Later ging Tsjang Kai Tsjek de schroeven wat losser draaien omdat hij in zag hoe de binnenlandse betrouwbaarheid van Formosa wel eens belangrijk kon zijn. Toen was er trouwens weinig meer van de inheemsen te halen, want zij waren uit alle functies en rechten ontzet en in volkomen knechtschap geraakt. Ook thans hebben zij nog geen politieke vrijheid, geen persvrij heid en geen kiesrechten. Wel zijn zij naar communistisch voorbeeld gepaaid met landhervorming en lagere leverings belastingen. Vroeger eiste Tsjang dat 75 procent van de oogstopbrengsten aan de (nationalistische) landheren moest worden afgedragen,. Dit percentage is thans terug gebracht tot ongeveer 35. De baten van het rijke eiland door de Japanners snel en doeltreffend ontwikkeld vallen natuur lijk via de Nationalistische bestuursfuclio- narissen aan de defensie toe, nadat de tra ditionele Chinese corruptie er het nodige aan heeft beknabbeld. Het schijnt echter dat de Kwomintang ook die corruptie heeft weten te beperken en bezig is van Formosa het voorbeeld te maken van hoe in de toe komst (na verovering van het continent!) een Chinese provincie zal worden bestuurd. De Nationalisten reken er nog steeds op via een invasie te zijner tijd weer meesters op het continent te worden. De laatste tijd hopen zij op en streven zij naar een invasie in Korea met Amerikaanse toestemming. En hier wordt dus opnieuw het contact tus sen Koreaanse en Formosaanse kwestie tot- standgebracht. Het is MacArthur, die Tsjang Kai Tsjek tot zijn troetelkind heeft gemaakt en tracht Washington te bewegen tot een nieuwe koers, namelijk tot een ge zamenlijk optrekken van Tsjangs en zijn eigen troepen naar China zelf, wanneer Peking niet goedschiks het Koreaanse avon tuur opgeeft en berust in een blijvend ver lies van Zuid-Korea en Formosa. De uitlatingen die MacArthur in deze kwestie pleegt te doen, komen dus zeer be grijpelijk voor Washington uitermate onge legen zolang er geen sprake is van een Amerikaans besluit in deze zaak. Dat dit besluit er nog niet officieel is, ligt voorna melijk aan de tegenwerking van Amerika's bondgenoten, vooral Frankrijk en Enge- r. Op liet ereveld te Poesan, de havenstad aan de Zuid-Oostkust van Korea, is het stoffelijk overschot van de commandant van het Nederlands Detachement Verenigde Natiesluitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, ter aarde besteld. De eerbewijzen bracht een peloton van het Tiende Amerikaanse Legercorps, waarbij het Nederlandse deta chement is ingedeeld (onderste foto), waarna de kist met het stoffelijk overschot van de gesneuvelde commandant aan de aarde werd toevertrouwd (foto boven). land, die niets voelen voor een grote Azia tische veldtocht tegen het communisme of wat daarvoor doorgaat. Gisteren en vandaag is er over deze aan gelegenheid opnieuw zwaar geconfereerd. Misschien heeft men thans voorgoed afge rekend met de suggesties van MacArthur? Of ze geaccepteerd? Oudergewoonte werd na de bijeenkomst geen verklaring uitgegeven en de deelne mers weigerden te zeggen over welke on derwerpen was gesproken. J. L. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.30 De Antwoord man. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Muziek-étalage. 11.40 Causerie. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zie ken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor ten nissers. 18.20 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.05 Causerie. 19.15 Metropole-orkest. 19.40 Boekbespreking. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Kamerorkest. 21.10 Discussie over sociale vraagstukken. 21.40 Amusements muziek. 22.00 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM Iï, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Piano. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Alt. hobo en orgel. 16.00 Bijbellezing. 1'6.45 Vocaal ensem ble. i7.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Oost-Veluws programma. 18.00 Volksmelo dieën. 18.30 CWV-kwartier. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen. 19.30 Regiments marsen en signalen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22,10 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Pla ten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Opera. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Instrumentaal Sextet. 13.45 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.25 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekpro gramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Piano. 21.45 Actualiteiten. 22.00- Nieuws: 22.15 Zang en piano. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. Oud-secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken Maandag is jhr. mr. A. M. Snouck Hur gronje, oud-secr.èlaris-genevaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken en tot zijn dood secretaris-generaal van het Per manente Hof van Arbitrage, overleden. Jhr. Aarnout Marinus Snouck Hurgronje werd op 24 September 1882 te 's-Graven- hage geboren en bezocht daar het gymna sium. Vervolgens studeerde hij rechts wetenschappen aan de Leidse .universiteit. In 1907 promoveerde hij tot doctor. Toen begon zijn loopbaan aan het de partement van Buitenlandse Zaken, waar hij na enige rangen doorlopen te hebben, op 1 Juli 1921 tot secretaris-generaal werd benoemd. Als referendaris trad hij op als chef van de voormalige tweede afdeling, waar de handelspolitiek en de consulaire zaken werden behandeld. Na de opheffing van die afdeling werd jhr. mr. Snouck Hur gronje belast met de leiding van de afde ling Economische Zaken van het departe ment, in de rang van administrateur. Toen op 1 Juli 1921 aan mr. R. J. H. Patijn eervol ontslag als secretaris-gene raal van het departement werd verleend volgde jhr. Snouck Hurgronje hem op. Hij heeft dit ambt bekleed tot 31 December 1947 en bleef daarna als honorair adviseur aan het departement verbonden. Met ingang van 1 Januari 1948 is jhr. mr. Snouck Hurgronje benoemd tot secretaris generaal van het Permanente Hof van Ar bitrage, als opvolger van wijlen mr. C. Crommelin. Jhr. mr. Snouck Hurgronje is lid ge weest van de Haagse gemeenteraad, voor zitter van de Haagse ambachtschool, voor zitter-van het bestuur van de Carnegie- stichting, curator van de Nederlandse han delshogeschool te Rotterdam, lid van de commissie voor de aanwijzing van candi- daten voor de consulaire dienst. Voorts was hij president van het Nederlands golf- comité. Jhr. Snouck Hurgronje was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, groot officier in de orde van Oranje-Nassau, dra ger van het grootkruis der Koninklijke Militaire orde van Onze Heer Jezus Christus van Portugal, ridder in de Dane- brog-orde van Denemarken, grootlint in de Kroonorde van België, commandeur van de Poolster van Zweden eerste klas, groot kruis van de Kroon van Roemenië en van de ster van Roemenië, commandeur eerste klas St. Olaf-orde van Noorwegen, groot kruis in de orde van St. Sava van Zuid- Slavië, grootofficier in de orde van de Zon van Peru, drager van het ereteken van verdienste eerste klas van Chili en van de bronzen medaille voor menslievend hulp betoon. Dinsdagavond is het 7176 ton metende Griekse schip Virginia, dat op weg was naar Antwerpen, even ten Westen van Ter- neuzen op de Westerschelde aan de grond gelopen. Uit Vlissingen vertrok onmiddellijk de sleepboot Schelde, uit Walsoorden de Go liath en uit Terneuzen de John P. Best en de Walvis. De positie van de Virginia werd aanvan kelijk gevaarlijk geacht. De mogelijkheid van breken scheen niet uitgesloten. Hedenmorgen is het schip met acht Bel gische sleepboten vlotgetrokken. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen vervolgd. Wegens bezuiniging zal de uitgave van het weekblad voor de strijdkrachten „Het Lichtspoor" per 1 April worden gestaakt. Met de aanleg van een slaperdijk bij Harderwijk is begonnen Er is thans een begin gemaakt met de werkzaamheden aan perceel S van de Oosterpolder. Dit vierde perceel omvat de bouw van een slaperdijk en dé aanleg van een bouwput, beide bij Harderwijk. De slaperdijk zal in de toekomst de Oosterpolder aan de Zuid-Westelijke zijde beschermen tegen het dan overgebleven water van het IJsselmeer. Wanneer de aan de Oosterpolder grenzende Zuiderpolder later gereed 2al zijn, zal de slaperdijk de scheiding aangeven tussen beide polders, die dan feitelijk één grote polder zullen vormen. Deze dijk loopt van het toekomstige Flevostad in de richting Harderwijk. Be gonnen wordt nu aan dat deel van deze dijk dat op enige afstand van Harderwijk in het IJsselmeer in de richting van Flevo stad zal lopen. Dit gedeelte zal ongeveer zeven kilometer lang worden. Er zijn op het ogenblik baggermolens bezig een scheepvaartgeul en een zg. werk- geul te maken. De slaperdijk zal bij Har derwijk aansluiten op de meercfijk van het toekomstige Eemmeer. Dit meer komt tussen de Oosterpolder en de kust van Gelderland. Een klein deel van de meerdijk zal eveneens tot perceel S be horen. In de zo ontstane punt zal een bouwput voor een der drie gemalen van de Oosterpolder komen. De bouwputten voor de andere twee gemalen zijn in wording bij Flevostad en bij de mond van de Ketel. Verder wordt in Harderwijk zelf ten Oosten van de bestaande haven een werk- haven aangelegd. Er wordt op vier plaatsen aan de Ooster polder gewerkt, namelijk midden in het IJsselmeer bij Flevostad, aan de mond van het Keteldiep en ten Zuiden van Kampen. Deze percelen, P, Q en R zullen respectievelijk gereed moeten zijn op 1 Augustus 1953, 1 Augustus 1952 en even eens 1 Augustus 1952. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 LODEN REGENJASSEN .1 De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting is bereid diegenen tegemoet te komen die zijn gaan bouwen zonder voor lopige financieringsregeling. Zij worden tot 1 Mei in de gelegenheid gesteld alsnog een aanvraag daarvoor in te dienen. Voor deze aanvragen zal de financieringsregeling gel den welke tot 26 Januari 1951 van kracht was voor herbouw en herstel. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: N. de Ruiter, bloembollenhandelaar, wo nende te Heemskerk, Hoogdorperweg 46. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden. D. C. Tas, bloemenexporteur, wonende te Aalsmeer, Oosteinderweg 53. Rechter-com missaris mr. H. G. Rambonnet. Curatrice mevrouw mr. J. F. M. ScheltensCharbo, advocate en procureur te Aalsmeer. E. Janssen, vrachtrijder, wonende te Zand- voort, Oosterparkstraat 58. Rechter-commis saris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. J. H. Junge, advocaat en procureur te Haarlem. Willem Estarippa, vertegenwoordiger, wo nende te Haarlem, Parklaan 11. Rechter-com missaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. S. Groen, advocaat en procureur te Haarlem. J. Engel, houtbewerker, wonende te Haar lem, Diezestraat 6. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curatrice mej. mr. M Gooszen, advocate en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: Michiel Johan van Torenburg, kok, wonen de te Haarlem, Delftstraat 23. Willem Strijbos, wonende te Haarlem, Scho- terweg 150, handelende onder de naam of firma Inverco, agenturen en groothandel in aardewerk, porcelein etc. P. H. Kok. hovenier, wonende te Haarlem, Rollandstraat 12. Door het verbindend worden der enige uit- delingslijsten zijn geëindigd de faillissemen ten van Jac. van Splunter. loondorser, wonende te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Stoter- weg 893. I. Mulder, destijds wonende te Bloemen- daal, Dennenweg 5. Jan Adriaan Teeuw, aannemer, wonende te Haarlem, handelende onder de naam Aan nemersbedrijf „Nibo", Middenlaan 11. N.V. Bouwbedrijf „H.A.C.U.", gevestigd te Driehuis, gem. Velsen, J. Catslaan 26 en haar directeur M. de Haan, wonende te Driehuis, gem. Velsen, Jacob Catslaan 29. Vermoedelijke dader meldde zich bij de politie in Breda De vermoedelijke dader van de gerucht makende aanslag op de Beverwijkse bloe- menventer Van Amersfoort aan de Romer kerkweg:, welke in de avond van Goede Vrijdag deze buurt in opschudding bracht, heeft zich Dinsdag vrijwillig bij de politie in Breda aangemeld. Zijn indentiteit was inmiddels in Beverwijk komen vast te staan. Het is (namelijk de timmerman R. J. Z. uit de Grensstraat, een vroeger buurman van de Ibloemenventer. Dinsdagmiddag om twee uur is hij aan de Beverwijkse politie uitgeleverd. Deze gaf als haar mening te kennen, dat de verdachte zich in Breda vrijwillig heeft aangemeld omdat hij geen uitweg meer wist. Hedenmorgen was het verhoor nog gaande. De rijksrecherche is enige tijd geleden op het spoor gekomen van kleine ver duisteringen bij de afdeling verzending van de pakketpost van het Haagse post kantoor aan de Grote Markt. De vijf P.T.T.-ambtenaren, die zich aan deze ver duisteringen hebben schuldig gemaakt, de 52-jarige J. van S., de 35-jarige A. F. B., de 56-jarige L. P. L., de 21-jarige W. J. N. en de 22-jarige L. van der B. zijn han gende het onderzoek geschorst. De geschorste ambtenaren zouden zich schuldig gemaakt hebben aan verduiste ring van postzegels. De zaak kwam aan het licht bij de verzending van postpak ketten van twee grote Haagse zaken. Deze ondernemingen boden regelmatig pakket ten ter verzending aan, waarop zij om een en ander te bespoedigen zelf reeds de ver schuldigde frankeerzegels hadden geplakt. In twijfelgevallen werd een hogere waar de aan postzegels opgeplakt. De bewuste vijf ambtenaren haalden in dergelijke ge vallen de te veel geplakte postzegels van de pakketten en verkochten de postzegels ten eigen bate. Het is niet waarschijnlijk dat de ambtenaren het publiek door deze knoeierijen voor aanzienlijke bedragen hebben benadeeld. Drie dagen hechtenis geëist Een hechtenis van drie dagen eiste de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank Dinsdagmorgen tegen de 34- jarige spoorwegarbeider M. W. de V. uit Schiedam. Hem was ten laste gelegd op 7 Novem ber van het vorig jaar gevaar voor het treinverkeer op het traject Schiedam-Delft te hebben doen ontstaan. Op die datum was De V., aldus de dagvaarding, belast met het bedienen van de spoorwegbomen bij de overweg te Kethel. Toen een trein passeerde zou hij de bomen niet hebben gesloten, waardoor een wagen met een paard er voor in botsing met -de trein kwam. Eerst had hij, zo verklaarde de verdach te, uit. Schiedam een sein voor een nade rende trein gekregen en daarna een sig naal uit Delft voor een trein uit die. rich ting. Daar hij wist dat de laatste trein meestal het snelst was, keek hij in de richting Delft en vergat de andere trein. Toen deze trein naderde stond de wagen op de overweg en deze werd aan de ach terzijde door de trein geraakt en bescha digd. De bestuurder van de wagen kreeg geen letsel. De officier van Justitie meende in zijn requisitoir dat een ernstige correctie op zijn plaats zou zijn. De verdachte, die geen raadsman had, verklaarde als vervanger dienst te hebben gedaan bij die overweg. Uitspraak over veertien dagen. FILMS VOOR DE JEUGD De commissie voor jeugdvoorstellingen voor het openbaar lager onderwijs te Haar lem biedt de schooljeugd in de Paasvacantie enige vertoningen aan van de Nederlandse film „Kees, de zoon van de stroper", die ge geven worden op Donderdag 29 Maart, in gebouw St. Bavo in de Smedestraat en op Vrijdag 30 Maart in de Wethouder Wester- veldschool in de Overtonstraat. ADVERTENTIE In één dag Uw bed als nieuw terug. (Java-ka'pok) NU NOG TEGEN DE OUDE PRIJS, 's Morgens gehaald, 's avonds teruggebracht. Gr. Houtstraat 103, Haarlem - Tel. 11485 31. Toen professor Delver Delfgauw haastig verdwenen was om al zijn boeken opnieuw te gaan schrijven en er déze keer in te zétten, dat er wél Romeinen in Ezels- brugge waren geweest wel, toen viel er even een stilte, die het eerste verbroken werd door Jolliepop, Panda's trouwe die naar. „Ah-ahum, mijnheereh Panda!", sprak hij. „Ik wens uitdrukking te geven aan mijn gevoelens! Ik moet toe geven, dat wantrouwen ten opzichte van ons oudheidkundig onderzoek geheel mis plaatst was! Wij hebben een schitterende vondst gedaan! Wij„Ja maar Jol liepop, kijk, zie je, het zit zo....", begon Panda, die van plan was om zijn bediende uit te leggen dat die kruiken daar helemaal niet opgegraven waren.doch nu viel Joris Goedbloed haastig in de rede: „Het zij zo! Geen woord meer hier over, mijn goede man! Ge hebt deerlijk gedwaald! Gij behoordet hier in het geheel niet te zijn, maar niettemin aanvaarden wij uw verontschuldigingen en uw gelukwensen, mijn beste„Verschoon mij wanneer ik opmerk," ging Jolliepop onverstoorbaar verder tot Panda, „dat onze wetenschap pelijke triomf ons wel eens de vurig be geerde onderscheiding zou kunnen bren gen! Na een dergelijke vondst zou men op een ridderorde of iets dergelijks kunnen rekenenEn nauwelijks was hij uit gesproken, of wie kwam daar aanstappen De burgemeester van Ezelsbrugge! „Goe den middag!", riep deze. „Aha! Dus jullie zijn die onderzoekers die mijn stad beroemd hebben gemaakt. Fijn! Nou we zaten hier erg om een stelletje ruines verlegen, want we waren te weinig beroemd, zie je? Best! Ik kom jullie het ereburger schap van de stad Ezelsbrugge aanbieden! Dat komt net mooi. uit, want we kunnen ook wel een paar deftige ereburgers gebrui ken!" Haat. zijde onfvTnferbeUehteThebt^ huid, dat op Paaszondag een pr enoi tal contra-revolulionnairen'ÏÏ5* is terechtgesteld. De berk? Pf- dat de terechtstellingenTï? het militaire comité van Pek? uitgevoerd Het commun2> bureau „Nieuw China" dat zich onder de terechtge ,ft dende contra-revolutionnai? teurs, leiders van geheime en voormalige nationalistisch? naren bevonden. Velen werden h schoten op openbare pleinen^aft- persbureau, waar tienduiSS^ rechtstellingen bijwoonden at. „Al Misri", het blad van deW sche regeringspartij schrijf fn Sïï" tikel: „De Britten zijn om laatste vijanden, in het verlek ,6 heden en in de toekS^? de vijanden van de Arabiï het algemeen. Zij hebben nistische microbe in het h Arabische landen geplant. De W* hebben een nieuwe methode 2? den om de aanwezigheid van buf? pen bij het Suezkanaal te rechtvJ? gen door met het spook van het?' sische gevaar te zwaaien" aid! blad, maar wij haten hetWpSj meer dan het communisme" De weg terug. Een één-en-twintfe korporaal van de Britse bezettij? pen, die tien maanden geledJ'A Oost-Duitsland was gedeserteerd J zich, vergezeld van zijn twee en f tigjarige Duitse vrouw, waarmede de Sovjet-zone in het huwelijk 4 V !new?.?ee!"bij zijn,tro«S in West-Berlijn gemeld. Hij verkl? „schoon genoeg" te hebben va? levensomstandigheden in de SU zone De korporaal is> hangende''" knjgstuchtelijke behandeling van desertie, in arrest gesteld Schaakmat. Studenten van d? univer<,- van Toronto (Canada) hebben!» eigen methode om het eommnM,'" iijf te gaan. Onlangs werden 60 communistische studenten lid van communistisch gezinde Vredesraad - de universiteit. Deze studenten b-J ten een motie van wantrouwen iii"- het bestuur van de organisatie et? nieuw bestuur werd gekozen. Dit we bestuur besloot dat in plaats ia steun te verlenen aan de oproep ut „vrede" van Stockholm, de Raad bï toekomst zich uitsluitend zou bepak tot het steunen van niet-politiekefe nationale organisaties. Bovendien vei met algemene'stemmen aangenomeap voorstel om alle gelden, waarover l Raad beschikte, over te dragen aanha Rode Kruis. - Wijziging. Volgens een in San Srartia opgevangen bericht van radio-Peq zijn in de generale staf van de coir, nistische strijdkrachten in Indo-Ga belangrijke wijzigingen aangebracht is zelfs gezegd, dat de leider van Vietminh, Ho-Tsji-Minh. door een ere- giekere leider vervangen is. Ho-I:;- Minh zou tot ere-president vaak nieuwe revolutionaire front, deIk- viet", benoemd zijn. Titoïsmc. Tijdens de Paasdagen is te fc: een conferentie gehouden ter oprichÊ van een nieuwe partij .onder de r» van „Onafhankelijke arbeiderspafiij i Duitsland". De conferentie werd ten woond door een 250-tal afgevaardigd voor het merendeel communisten éi uit de communistische partij zijn gk den of geroyeerd, zoals Josef Scha::-: De nieuwe partij distar.cieert zich wel van de socialistische als van 4 communistische partij en zegt een te weging te willen zijn naar het nas van cle in Joegoslavië gevolgde police Comité. Het „Europese arbeidcrscoisïij dat Zondag in een geheime zittingrt het „Europese arbeiderscongres": Oost-Berlijn is samengesteld, is Din-é: verschenen voor 3000 leden van tieke organisaties van de Russische tor van Berlijn. In aanwezigheids: president van Oost-Duitsland, WA' Pieck, die tezamen met de andere hoorders minutenlang „Vrienfe riep, zetten de leden van het ctn nogmaals hun „strijddoel tegen dek' se herbewapening" uiteen. Volgenen ingelichte kringen van de&EFra men het „Europese arbeiders^ beschouwen als een zusterorganisrt van de Cominform. Loonsverhoging. Het bestuur ''ank- gemeen Belgisch Vakverbond p Dinsdag met ingang van ff-f loonsverhoging voor de handel er^ dustrie gevraagd, daar het indes? der kleinhandelsprijzen met meer a 5 procent in twee maanden is gek5 ADVERTENTIE Met Ivorol-tandpasta als begin Luidt de dag fris en heerlijk in. „Nederlandse dagen" in Straatsburg STRAATSBURG, (ATP) landse dagen", georganiseerd door a - turele attaché bij de Nederlanase sade te Parijs, in samenwerwn,, Franse en Nederlandse regeringen.- begin April in .Straatsburg word den. Het programma van deze dagen omvat een expositie van tigtal werken van moderne g schilders in de zalen van hetio^ het kasteel de Rohan, een ta in hetzelfde museum van kortfM^ geven Nederlandse boeken en een gewijd aan de wederopbouwende de universiteit. Voorts staat gramma een concert door hefL kamerkoor in de kapel van kasteel. Uitgevoerd van klassieke en hedendaan uit Frankrijk en Neder and. JL Ook zullen in de weekran enige Nederlandse geleerd en lezingen houden aan de Straatsburg. Beurtschip op IJselmeer gezonken Op het IJselmeer is de Amsterdamse rederij K PP Bornstroom, ter hoogte K straks Flevostad komt te»-Deieve? onbekende oorzaak gezon - varenden, de schipper met drie kinderen, f1fl stuurm zijn door een /01JU UUUi «li maei--, schappij tot Uitvoering p: gered. De Bornshoom met beurtgoederen uit ken trokken.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2