Het Hek van de Dam Nieuwe fiscale regeling voor winsten op in waarde gestegen voorraden Bloemendaals prachtige Openluchttheater bereidt zich voor op de komende zomer Hoge onderscheiding voor president Martinez Trueba Aan de Kwarïaalabonnés Voor nader aan te wijzen bedrijfstakken kan prijs stijging van de voorraad buiten beschouwing blijven De bevoorrading van de detailhandel met suiker Indo-Europees Verbond in Nederland scheidt zich af Heringa Wathrich Peróns beweringen wekken een glimlach MacArthur laat opnieuw Japanse misdadigers vrij Sporttournooi voor gymnasia begonnen In de hoofdstad uit Successen van de dames van Haarlem en V.Z.V. Tjebbes versloeg opnieuw Boxem op de vrije slag Belgische spelers voor nationale ploegen Preston boekte veertiende overwinning in successie Franse raceroeiers verdronken WOEN rpAG 28 MAART 1951 Amateurs uit Haarlem en omstreken geven reeks opvoeringen van ,,Dorp in opstand" PRINS BERNHARD IN URUGUAY ,mir van Bloemendaals Open- Het bestüiu energieke wethouder luchttheater, het hQofdi voert gedu_ A. van.G® weken drukke onderhandelin- rence deze rfe weldra komende gen Definitief vast staat er nog weinig. zome ?met de Young Vic enerzijds en Zo Ir LnH Festival anderzijds nog geen l>et f ^mins bereikt. Kan het jaar- overeenstem Engelse ensemble bflden -- voorlopig is dit vast- doorgang un g juü dan zal wor- gesteld van 1 JUI! gesle Jvönrd de persiflage op de roman den opgevoc „kken uit het Eliza- S de titel „The •idder rancis van 06 M584—1616) of door deze in Beaumont (15W vwher Hïfof the'buying01 pestle" (De ridder kD1Êde gloeiende vijzel) door Francs Jerking met John Fletcher geschre- nl Young Vic geeft half Mei de pre- ÏC>o van ciKe comedie onder regie van in het Festival o( Bnnkn'het Negerballet van Berto Pasuka St daarbij behorende Afrikaanse or- Sjt niltn vermoedelijk in het Open- S,,heater optreden en wel gedurende re achtereenvolgende avonden. Men «tuurt het er op aan ook dit evenement m het Holland Festival opgenomen te knj- n Daar het dansen op de Cara.bische eilanden normaliter in de openlucht plaats heeft mag men aangaande deze voorgeno- X' vertoningen hoge verwachtingen koesteren. Wat de danskunst betreft zul len verder besprekingen worden gehou den met de stichting Ballet Recital van Sonia Gaskell, met het Ballet der Lage Landen en met de groep Scapino, die spe ciaal voor de jeugd werkt. Toneel voor de jeugd staat eveneens op het program ma Men denkt aan het nieuwe gezelschap „Puck" en aan het ensemble van Rob Geraerds. De Plankeniers uit Naarden zullen deze zomer naar alle waarschijnlijkheid een reorise geven van „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" van William Shakespeare, maar ook met het beroepstoneel wordt contact gezocht, in het bijzonder met de Nederlandse Comedie onder leichng van johan de Meester, Han Bentz van den Berg en Guus Oster. Voor het lichte amusement zal „De jonge Nederlandse revue" van Ton van Maarén zorgen. Aantrekkelijk voor de liefhebbers belooft voorts te worden de demonstratie door een Finse dames-tum- groep in de tweede helft van Juni. Verder stelt men pogingen in her werk om Indra Dev Prasad en zijn Hincloe-ballet weer naar Blocmcndaal te laten komen, daar het optreden van deze groep met zijn schitterende costuums hel hoogtepunt van het programma van cle vorige zomer was. Men rekent er op dat hiervoor thans een veel grotere belangstelling zal bestaan. Kcnnemcr Toneel-Festival De amateurs uit Haarlem en omstreken krijgen dit seizoen eveneens gelegenheid een reeks voorstellingen in het Open luchttheater te geven, dank zij de gisteren officieel in liet leven geroepen stichting „Kenncmer Toneel-Festival", waarin de voornaamste verenigingen (ook uit Zand- voort en IJmuidcn) samenwerken. Deze stichting heeft ten doel de bevordering van de toneelkunst in Kcnnemerland en zal zich voor het eerst aan het publiek voor stelten in de week van 25 Juli tot 1 Augustus met een reeks opvoeringen van de romantische comedie „Dorp in opstand" (Fucntc Ovejuna) van de vermaarde Spaanse schrijver Lope de Vega (1562 1635). Dit zullen de eerste vertoningen van dit meesterwerk in ons land zijn. Met de regie is Cruys Voorbergh belast. Het bestuur van de stichting bestaat uit mevrouw M. Velsen-Quast (secretaresse) en de heren Joh. G. van Doorn, F. G. Hes- merg, J, H. W. Kraav, H. H. Kraneveld en de doortastende initiatiefnemer H. Fried- hoff, voorzitter. Als adviseurs van de stichting fungeren de heren Jaap Buys, Hm, Deinum, David Koning en W. van Mlege. Gehoopt wordt liet volgende sei zoen een Nederlands stuk, speciaal voor «ut doei te schrijven, aan het publiek te kunnen voorzetten. Technische verbeteringen Men heeft in het theater een aantal be- «angnjke verbeteringen aangebracht. Zo >s er thans onder het speelveld een riole- •jng aangelegd, die in de toekomst over- Jromingen, speciaal van de souffleurs- '.e, zal voorkomen. Er is een portiers- Lv u ^C en de kleedkamers heb- oen boders gekregen zodat de spelers /]Ch S K°,-u.et warm water kunnen wassen. <chprn'a !nP.masten zi-in zodanig afge- nietïf»?l- publiek °P de tribunes SoefS ,nder van de stralenbundels gnoeft te ondervinden. ,inVSiïh"lp van ecn attractieve beplan- thans L h Zljllchten °P bet speelveld •dan. aan de ogen van de toeschouwers advertentie MAART des Horen", 8 uur riiv t Spel :'Pe dag I3hltl alle leeft 91 - V n'A n zuiden va» geheimzin n inn a I I"H5 ?e®brandt: Vnih P30-> en 9.ïö uur. hSj" 2- 415. 7 on Q i- y°Ur gun"' alle generaal Ske w? U!,'r' Pa,ace: „Mijn r9,15 uur. Luxor TT? lecfl" 2' 415' 7 lo'7 en 9.15 uur "UltImatum", 14 j., 2, Si?®s^0°SjleDAK?AART p'l'am", 8 UUr' 7?? dubbelleven van S. Hug0 U'derkapcl: spreker ds. 22: Bond ,WilhcImina- ^."'"nendiik, 8 u! w! acl' spreker H. ^ondvoorstcliingen Bl0SC0Pcn: Middag- en Prins Bernharcl heeft Dinsdag een offi cieel bezoek gebracht aan de president van de republiek Uruguay, Martinez Trueba. De Prins richtte zich in de Spaanse taal tot dc president en zeide: „Om uitdrukking te geven aan de gevoe lens van oprechte vriendschap, die onze beide landen verenigen en aan de bewon dering, die ik koester voor uw persoon, mijnheer de president, heb ik het genoegen en de eer u mede te delen, dat H.M. Konin gin Juliana u bij Koninklijk Besluit heeft toegekend het Grootkruis van de Neder landse Leeuw, een orde, ingesteld door Z.M. Koning Willem I, bet-overgrootvader der Koningin, onmiddellijk na zijn troons bestijging in 1815. Het is de hoogste burgerlijke onderschei ding. die mijn land kent. Op het ogenblik, dat ik u deze onderscheiding overhandig, spreek ik de oprechte wens uit, dat u die vele gelukkige jaren zult kunnen dragen en dat zij u een aangename herinnering ->zal zijn aan mijn dierbare vaderland, zo innig verbonden met het uwe door verheven ge dachten van vrijheid en verdraagzaam heid." In zijn dankwoord zeide president True ba onder meer: „Deze mij toegedachte onderscheiding is niet slechts een formaliteit, doch manifes teert de vriendschap van twee landen, beide geografisch klein, doch groot van geest. Ik zie dit als een vriendschapsdaad, die de democratische inslag symboliseert van onze landen". Na het bezoek aan president Trueoa be gaf Prins Bernhard zich naar het dicht bij de regeringsgebouwen gelegen monument voor generaal Artigas, cle nationale held van Uruguay. Bij het standbeeld stonden leden van een cavalerie-regiment in schil derachtige uniformen en een muziekkorps van een infanlerieregiment opgesteld. Prins Bernhard legde een krans bij het monu- DE VOLEWIJCKERS ONTVANGT VSV. ment. onttrokken. Het schilderachtige gevolg van deze nieuwe aanleg is tevens dat de vijver overeenkomst vertoont met een beekje, waarvan men het begin en het einde niet kan zien. Langs de helling is een tweede trap aangelegd, hetgeen een verlevendi ging van cle eftscènering der op te voeren stukken mogelijk maakt. Bij deze en an dere verbeteringen heeft cle Engelse re gisseur George Devine van advies ge diend. In de toekomst zal men ook de be schikking krijgen over ecn metalen ge luidsschelp, ten behoeve van het ten ge hore brengen van muziek onder betere acoustische omstandigheden, die snel opge richt en gedemonteerd kan worden. Men is hiermede echter nog in het experimen tele stadium. Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1951 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad. f5,20 (voor abonnés die de krant per post ont vangen f5,70) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bij de Am- sterdamsche-, Twentsche- of Rotter- damsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afge schreven, wilt U dan een machti gingsformulier aanvragen bij onze administratie? De voor Zondag vastgestelde wedstrijd RCH— De Volewijckers is uitgesteld. Ingelast Is de ontmoeting De VolewijckersVSV. Des avonds was Prins Bernhard op een banket de gast van president Trueba. dcririg wordt toegepast als op de begin balans, zodat de prijsstijging van deze voor raad builen aanmerking blijft. Het zal de ondernemer in de bedoelde bedrijfstakken vrijstaan al dan niet toepassing van het nieuwe stelsel to vragen. Gaat hij er even wel toe over, dan dient de nieuwe methode van waarderen uiteraard ook duurzaam te worden gevolgd. In de regeringsverklaring heeft de re gering tot uitdrukking gebracht dat de fiscale winstvaststelling in overeenstem ming zal worden gebracht met redelijke bedrijfseconomische overwegingen. Tot dusvere is bij de fiscale winstvast stelling de waardering van grond- en hulpstoffen, halffabrikaten en dergelijke, geschied op basis van aanschaffings- en marktprijzen. Als gevolg hiervan ontstaan in tijden van stijgende prijzen extra winsten, waarover belasting moet worden betaald. Bij het opmaken van de commer ciële balans werd met het bijzondere ka rakter van deze winsten door vele onder nemingen reeds rekening gehouden door deze extra-winsten niet in aanmerking tc nemen bij de vaststelling van het winst saldo over het boekjaar. Het huidige stel sel van fiscale waardering maakt zulks evenwel niet'mogelijk bij de bepaling van de belastbare winst. Het bezwaar van dit laatste doet zich thans scherp gevoelen. De sterke prijs stijgingen van de laatste tijd hebben in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven grote fiscale winsten op voorraden doen ontstaan. De belastingheffing daarover dreigt bij vele ondernemingen ernstige fi nancieringsmoeilijkheden te veroorzaken en de regelmatige voortzetting van het bedrijf te verstoren. De minister van Financiën is bereid voor de daarvoor in aanmerking komende be drijfstakken de mogelijkheid te opeiten, van het waarderingsstelsel ten aanzien van voorraden, waaraan zij gebonden zijn (zo lang niet bijzondere omstandigheden een wijziging rechtvaardigen artikel 7 van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941), af te wijken en op een ander waarderings stelsel over te gaan. Dit fiscale waardcringsslelsel houdt in, dat bij een naar omvang gelijkblijvende voorraad op de eindbalans dezelfde waar- De minister is voornemens de aanwijzing van de bedrijfstakken, waar de overgang tot een ander waarderingsstelsel zal wor den toegestaan, spoedig te doen plaats vinden, zodat bij de fiscale winstbepaling over boekjaren, welke op of na 1 Januari 1950 beginnen, van de tegemoetkoming ge bruik zal kunnen worden gemaakt. Ook zal in een later jaar op het nieuwe systeem kunnen worden overgegaan. Er zal aan de ondernemer vrijheid worden ge laten welke soorten goederen van zijn voor raad hij op de nieuwe wijze wil waarderen. Ook zal de mogelijkheid openstaan om de toepassing van het nieuwe stelsel le beperken tot een bepaalde omvang van de voorraad. De belastingplichtige is dan echter gehouden ook in de volgende jaren deze stelregel te volgen. Verder dient men er rekening mee te houden, dat in geval van daling van de werkelijke voorraad beneden de voorraad, welke onder het nieuwe waarderingsstelsel is gebracht, slechts de werkelijk aanwezige voorraad volgens dat stelsel wordt gewaardeerd. De door het afstoten van een deel van de voorraad gerealiseerde extra-winst wordt derhalve wel belast. Indien de voorraad aan goederen, die volgens het nieuwe stel- stel worden gewaardeerd, uitbreiding on dergaat, komen die aankopen tegen de kos tende prijs op de eindbalans, maar in vol gende jaren mag voor die uitbreiding van de voorraad de laatstbedoelde waardering worden aangehouden. Minister beantwoordt vragen van de heer Gortzak Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) over de suikerbevoorrading van de detailhandel door de groothandel heeft minister Mans- holt geantwoord, dat het niet juist is dat hij de groothandel verboden heeft suiker aan de detailhandel af te leveren De oorzaak van de omstandigheid, dat de groothandel tijdelijk en in incidentele ge vallen de detailhandel onvoldoende met suiker bevoorraadde, was gelegen in de maatregel van het Bedrijfschap voor Sui ker. welke inhield, dat hel de suikerfabrie ken met ingang van 5 Maart 1951 verboden was zonder speciale ontheffing suiker af te leveren. Deze maatregel werd getroffen, omdat een aantal handelaren en suikerver werkende fabrikanten, speculerende op een kohiende prijsverhoging, grotere bestellin gen bij cle suikerfabrieken plaatsten dan normaal, hetgeen tot gevolg had dal ge durende de laatste weken een dubbele hoe veelheid suiker van de gewone weckbe- hoefte werd afgeleverd Indien hierin geen wijziging was gebracht, dan zou hierdoor wellicht de suikervoorziening op lange ter mijn in gevaar zijn gekomen. Teneinde de directe suikervoorziening voor de consument zo min mogelijk te doen stagneren, was het noodzakelijk de directe oorzaak van de maatregel van het Bedrijf schap voor Suiker weg le nemen door de voorgenomen prijsverhoging van suiker vervroegd, en wel met ingang van 10 Maart 1951, te doen ingaan. Na. de prijsverhoging is cle maatregel van het Bedrijfschap voor Suiker ingetrokken, waardoor cle consument suiker bij dc détailhandel naar behoefte kan afnemen. Het Indo-Europees Verbond heeft op het gedurende de Paasdagen te Soerabaja ge houden congres besloten tot omvorming van het verbond op warga negara-basis. Dc doelstelling van het verbond blijft on gewijzigd. De naam zal voortaan zijn „Indo-Eenheids Verbond". De afdeling Nederland zal zich na over leg met het hoofdbestuur in Indonesië, van het I.E.V. afscheiden. De in Nederland nieuw op te richten or ganisatie' zal de oude doelstelling blijven volgen, namelijk de sociaal-economische en culturele ontwikkeling van de Indische Nederlanders in algemene zin. Rechtsper soonlijkheid zal worclen aangevraagd. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS LONDEN, (ANP). Volgens de diplo matieke correspondent van de „Times" betwijfelt men te Londen of, af te gaan op de door de Argentijnse president, Perón, gedane mededelingen over atoomexperi- rnenten in zijn land, deze experimenten ceds uit het laboratoriumstadium zijn ge treden. Het eiland Huemul, waarop volgens de bekendmaking van Perón de installatie zich bevindt, is een zeer klein eiland in het Nahucl Huapi-meer, aldus merkt men op, zodat er geen sprake kan zijn van om vangrijke installaties zoals voor dit doel in Amerika en Engeland in gebruik zijn. Verder, aldus zegt men. lijkt de keuze van het eiland Huemul voor ..hoogst geheim en riskant werk" enigszins bevreemdend, aan gezien zich op de oevers van het meer, slechts enkele kilometers van het eiland af. hotels bevinden die des zomers en des winters bevolkt zijn met toeristen, onder wie politici en ambassadeurs. David Lilienthal, gewezen voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, noemde de Argentijnse beweringen over goedkope en eenvoudige opwekking van atoomenergie een „reclamestunt". Hij zei dat de Argentijnse geleerden weinig ge leerd hebben van atoomsplitsing van de Amerikanen maar des te meer op het ge bied van reclame. Generaal MacArthur heeft de autori teiten van de Soegamo-gëvangenis te Tokio order gegeven opnieuw negen Ja panse oorlogsmisdadigers op parool vrij te laten, aldus wordt door zijn hoofdkwar tier medegedeeld. In totaal zijn totnogtoe 222 Japanse oor logsmisdadigers op erewoord vrijgelaten. Het sporttournooi voor gymnasia, dat dit jaar door leerlingen van het Haarlemse gym nasium is voorbereid, is Dinsdag begonnen. Ruim driehonderdvijftig deelnemers(sters) van negentien gymnasia zijn ingeschreven. De meisjes en jongens buiten Haarlem zijn gistermorgen aangekomen en ondergebracht bij leerlingen van het Haarlemse gymnasium en bij particulieren. Des middags is het eerste deel van de sportwedstrijden afgewerkt. In de H.B.S. b en in het gebouw van de Doelen zijn volley balwedstrijden gehouden. Vanmiddag staan de eindstrijden op het programma. Op de banen van de Haarlemse Lawn Ten nisclub aan de Spanjaardslaan zijn van morgen dc tenniswedstrijden begonnen en op de .velden van B.D.H.C. hockeywedstrijden. In gebouw Sint Bavo is Dinsdagavond een feestelijke bijeenkomst gehouden. Leden van het Haarlemse gymnasium hebben daaraan hun medewerking verleend en na de pauze is de film over de Olympische Spelen 1943 vertoond. Ecn Jol0 van de volleybalwedstrijd tussen Leerlingen van de gymnasia uit Hengelo (witte shirts) en Den Haag. Kynologica De hondsdagen breken weer aan en daarmee hebben wij niet zozeer het be gin van de groene winter op het oog als wel de internationale hondententoon stelling „Winner 1951", die Zaterdag en Zondag aanstaande in de Apollohal zal worden geliouden door de Neder landse Kennelclub (.nette mensen zeg gen Kunnelclub) „Cynophilia". En gis teren hebben wij ons over doel en we zen van dit evenement een en ander laten vertellen. Het is niet mis. Ten eerste zo ver klaarde onze zegsman, dr. W. K. Hirsch- feld moeten de honden een verkla ring overleggen dat zij niet dol zijn. Dat is niet zo gek als het wel klinkt, want. naar wij vernemen, heerst er momenteel bijvoorbeeld in Oost-Duitsland honds dolheid op grote schaal. Wanneer de veterinaire keuring is geschied, begeven de honden zich naar de banken, niet zozeer om cheques te innen, als wel om zich neder te leggen en bekeken te worden. Daarna komen de keurmeesters aan de beurt en zij schijnen een lastige taak te hebben. Bij het voorbrengen komen namelijk allerlei aardigheden te pas, die het hen lastig kunnen maken. Zo lopen sommige honden aan het lijntje van bekoorlijke en charmant-geklede dames. Een goede keurmeester ziet daar echter doorheen, zo verzekerde ons de heer Hirschfeld. In ieder geval zet iedere hond voortdurend zijn beste beentje voor, hetgeen automatisch tot gevolg heeft, dat het dier in een cirkel loopt, hetgeen bij de keuring juist van pas komt. Zo ziet men toch weer, hoe won derschoon allies in de natuur geregeld is en men wordt daar even stil van. Na de rassen- en groepskeuringen komt uiteindelijk de verkiezing van de beste zelfgefokte hond en de beste hond van de tentoonstelling. En dan zijn er nog nationale en internationale kam pioenschappen en tal van andere prij zen, zodat er voor vele van de 774 hon den van 70 verschillende rassen wel een stukje edelmetaal zal zijn weggelegd. Voor de niet-winnaars bestaat voorts de mogelijkheid zich in denigrerende zin uit te laten over de keurmeesters in het algemeen en hun gezichtsorgaan in het bijzonder. Als wij het .wel begrepen heb ben, zijn de inzenders het niet eens met de keurmeesters en de keurmeesters het niet eens met de andere keurmeesters. Er doen zich immers allerlei lastige pro blemen voor, zoals het bepalen of de schouder van een hond nu wel of niet los zit. Ons dunkt, dat dit gemakkelijk vast te stellen zou zijn, maar experts denken daar anders over., Piet en Papilion Wanneer men het programma eens doorbladert, wordt men getroffen dooi de grote verscheidenheid van viervoe ters, die hier meedingen. Er zijn om c maar een paar te noemen Affen- pinchers, Dwergschnauzers, Griffons Bruxellois en zelfs ecn hond die Epag- neul Papillon heet. Onze hond heet Piet. Voorts treffen wij veertien Rottweilers aan, die hun naam zegt het al niet in hoge achting staan. Poedels zijn zeer talrijk, maar die worden dan ook op eenvoudige wijze op het biljart vervaar digd.. Er zijn verder 19 Duitse staande honden, maar het spijt ons te moeten melden, dat de liggende variëteit niet vertegenwoordigd is. Er komen niet minder dan 65 honden uil; het buiten land om hier een internationaal kam pioenschap in de wacht te slepen. Het programma bevat ook in de ad vertenties overigens nog allerlei we tenswaardigheden. Zo lezen wij dat de Dwergschnauzerkennel „Krasnouje- selo" (wat zou selo wel betekenen?) die gevestigd is in Klein Doenrade, „twee teefjes, geb. 19 Sept. 1950, peper en zout" af te geven heeft. Ja daarmee kan men zelfs hondenvlees wel smake lijk maken. De vader van deze diertjes is niemand minder dan Sieger Götter- bole Heinzelmannchen zelf. De groot vader is Reichsieger Zarewits Heinzel mannchen. U kunt nu wel weer op de plaats rust gaan staan, want wij zagen ook in een advertentie, dat de gladharige Duitse dwergpinscher „Jopie van de trouwe vrindjes" ter dekking staat. Dat vinden wij een veel aardiger naam. Wij werden tenslotte wel enigszins bekoeld in onze hondenliefde door de advertentie van een hondenbrood-fabrikant, die mee deelde het is ook zijn meester, waarnaar de trouwe viervoeter voor zijn eenvoudigste behoeften opziet". Ook pronkruggen Als grote bijzonderheid kunnen Wij nog vermelden dat er acht schapen doezen ten toon zullen staan en wij kregen daarover nog een klein referaat le vernemen van de heer P. M. C. Toe poel, die werd aangekondigd als de geestelijke vader der schapendoezen. Dit is een geheel Nederlands ras, dat uitmunt door schranderheid van oog en door de capaciteit om zonder aanloop een heel eind in de lucht te springen. En dan is er één Tibetaanse terriër, een zeer bijzondere inzending. Hij wordt ge keurd door onze stadgenoot F. M. Heerkens Thijssen, die dus wel voor een zware taak staat om de winnaar in deze goed-bëzette klasse aan te wijzen. De zelfde kamprechter zal zo zegt het programma ook de Pronkruggen keu ren, wat die ook wezen mogen. Wij wei-den door al deze zaken zo enthousiast, dat wij zin kregen om mee te doen en alsnog een aanvraag in dienden om een fraaie wentelteef te mogen sturen. Dit verzoek werd echter afgewezen. Deze kleine teleurstelling neemt nochtans niet weg, dat gij ons Zaterdag of Zondag in de Apolïo-hal zult kunnen vinden, want wij zijn dol op honden, mits zij niet dol op ons zijn. En als gij van honden houdt, hetgeen wij wel aannemen, anders zoudt ge deze hondsbrutale grapjes niet lezen, advi seren wij u dat ook eens te doen. Ge vindt er wonderschone exemplaren. Aan beide zijden van de lijn, zoals de keurmeester zei. BOEDA In de Stadsschouwburg vertoont de Haagse Comedie hedenavond het herfststuk ..Venus bespied" van Christopher Fryin de vertaling van Bert Voeten, onder regie van Cees Laseur, met onder anderen Paul Steenbergen en Elisabeth Andersen. Dc .Nederlandse Opera brengt Vrij dag ,.De Parelvissersvoor het voet licht (met Marjp Ingen Soet, Theo Baylé en Chris Scheffer), waarna de balletgroep Jëux d'enfants" van Bizet uitvoert in een choreografie van Darja Collin, met Miep Vleugels en Mascha Stom als voornaamste danseressen. In Carrc kan men iedere avond de zigeuner show van dc beroemde fla menco-danseres Carmen Amiga en 'laar gezelschap bezoeken. Uitgevoerd worden onder meer: Rituele vuur- dans van Manuel dc Falla en Bolero van Ravel. Dc abonnementsconcerten van Woensdag en Donderdag in het Con certgebouw hebben het volgende pro gramma: Derde suite in D grote terts van Bach, Nuits dans les jar- dins d'Espagne" van Dc. Falla en de Derde Symphonie van Brahms. Solist is dc pianist Willem Andricssen, diri gent Otto Klemperer. Vrijdag concerteert het U.S.O. in het Concertgebouw voor dc kunstkring ..Voor allen" onder directie van Paul Hupperts, met medewerking van de alt Jean Watson. Zaterdagmiddag speelt het Concert gebouw Orkest onder leiding van Otto Klemperer met medewerking van de alt Roos Boelsma en het koor van de afdeling Amsterdam van Toonkunst ter nagedachtenis van de gewezen dirigent prof. dr. Willem Mengelberg. De Amsterdamse Kunstenaars Com binatie houdt in het perceel Rozen gracht 40 een nieuwe expositie: schil derijen en tekeningen van Dan. Bek en anderen. \king J Lolsy hersteld Karei de Kaerel Lolsy is hersteld. Dat houdt in, dat hij in zijn functie als Bondspraeses clubs gaal complimente ren. Lolsy kan dat goed. Hij doet dat kort maar krachtig. Ten bewijze daarvan rapporteerden wij ruim drie jaar geleden dat Karei bij feestelijkheden van Wilhel- mina, Be Quick en EDO zonder meer had verklaard, dal deze clubs een school voor het leven, een sieraad voor 's Her- logenbosch (respectievelijk voor Gro ningen en Haarlem) en de trots van de KNVB waren. Wij vonden dat een mooi beeld, de herhaling waard, die trotse sieraad-scholen. En nu voor het eerst na zijn herstel heeft Lotsy weer gecomplimenteerd op het jubileum van het Utrechtse DOS. Hij zei: DOS is een school voor het leven, een sieraad voor Utrecht en de trots van de KNVB". Karei is weer geheel de oude. Waterpolo In de wedstrijd HVGBVZV (eerste klasse dames) die Dinsdagavond in het Sport- fondsenbad werd gespeeld, ging her. plaatsen van dc bal de HVGB-dames vooral in de eerste helft van de wedstrijd niet best af. VZV was steeds in de meerderheid en ver kreeg na een worp van Nini Kin-t met. mede werking van de doelverdedigster van HVGB de leiding, waarna Corric StcenkistTheel de voorsprong van de Velsense dames op 2.0 bracht. Nini Kim. moest een strafworp nemen. Het schot werd op keurige wijze door Ciska Halleen gestopt. Na de hervatting waren de Haarlemse dames beter op dreef en het duurde geruime tijd alvorens VZV van de numerieke meerderheid gebruik maak te door toedoen van Corrie Steenkist Theel. HVGB kwam door een overtreding bij VZV in de meerderheid. Marianne van Lelieveld verkleinde de achterstand, waarna de zelfde speelster uit ecn voorzet van Mar- got Marsman er 23 van maakte. In de wedstrijd HaarlemHPC. eveneens voor dc eerste klasse dames, werd van enige kansen om een doelpunt te maken door de Heemsteedsc dames geen gebruik gemaakt. Nanny Franken bezorgde Haarlem de leiding. De Heemsteedse dames zeiten hierna enige goede aanvallen op. evenwel zonder succes. Gerda Brans zorgde er voor dat de rust in ging me: 20. In de tweede hellt bleven doelpunten uit zedat Haarlem met 20 won. Zwemmen I11 het Sportfondsenbad-Oosi te Amsterdam hield de zwemvereniging Het IJ Dinsdag avond internationale zwemwedstrijden, waar aan de Engelse vereniging Cheltenham Swimmingclub deelnam. Op de persoonlijke nummers kwamen de Engelsen niet aan bod. De 100 meter vrije slag heren werd na span nende strijd met Aad Boxem gewonnen door Joris Tjebbes in 59.8 sec. Boxem verbeterde zijn persoonlijk record met 0.4 sec. en kwam nu op 60 sec. De 100 meter schoolslag heren bracht een interessante strijd tussen Cor Wiering en Bob Bonte. Op de laatste baan bleek, dat Wiering over meer uithoudings vermogen beschikte op de buttei-fly en hij tikte 0.8 sec. eerder aan dan Bonte. De Vries van HPC werd derde in het num mer 100 meter schoolslag heren in 1 min, 16.7 sec. De waterpolowedstrijd IJCheltenham leverde een zege van 10—7 op voor de Am sterdammers. Voetbal De volgende Belgische spelers zijn uitge nodigd voor de training te Brussel ter voor bereiding van de ontmoeringen op 15 April tegen Nederland en Luxemburg. Doel: Car els (FC Brugge). Daenen (Til- leur), Meert (Anderlecht) en Seghers (La Gantoise). Achter: Diddens (Mechelen), H. Diricx (St. Gilloise). Matthys (Anderlecht). Van Brandt (Lierse). Vaillant (Anderlecht) en Vanneste (Kortrijk). Midden: Bailse (Standard), Carré (Luik), De Buck (Eendrecht, Aalst), Delmullé (La Gantoise), Mees (Antwerp FC). Valet (An derlecht), Van der Auwera (Mechelen) en Van Pottelberghe (FC Brugge). Voor: Annicq (FC Renaix), Anoul (FC Luik); Freddy Chaves (La Gantoise), Henri Coppens (Beerschot). A. de Hert (Berchem Sport), Dimanche (White Star), Givard (Herstal). Huysmans (Beerschot). Lernbe- rechts (FC Mechelén), Mathonet (Standard), Mermans (Anderlecht), Reyniers (FC Meche len), Sermon (Anderlecht) cn Van Steelant (St. Nicolaas). Preston North End heeft zijn opmars naar de eerste divisie voortgezet met een 3—2 zege over Leicester City. De ploeg boekte hiermee haar veertiende overwinning in successie en is nu in negentien leaguewed strijden ongeslagen gebleven. Deze prachtige reeks van successen vormt een verbetering van het record dat in 1891 door het Preston team gemaakt werd met dertien opeenvol gende overwinningen. Na zijn jongste succes heeft Preston een voorsprong van tien punten op nummer twee van de ranglijst, Cardiff City. De ploeg moet nog vijf wedstrijden spelen en als ze daar drie punten uit haalt is de promotie naar de eerste divisie een feit. Vier punten zijn voldoende om haar van het kampioen schap te verzekeren. Tegen Leicester leek het even dat Preston gemakkelijk zou winnen want na vijf minu ten was de stand 30. Leicester kwam op zetten cn dc gasten moesten nog alle zeilen bijzetten om een kleine voorsprong tot het einde te behouden. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Aston Villa—Wolver hampton Wanderers 1—0; Huddersfield Town —West Bromwich Albion 1—2. Tweede divisie: Coventry CityGrimsby Town 1—0; Leicester City—Preston North End 2—3. Een tragischer voorval dan dat op de Theems, waar Zaterdag de Oxford-acht in de storm zonk, heeft zich Maandag in Frankrijk voorgedaan. Een raceploeg, die nabij Saumur op de Loire oefende, zonk en drie roeiers verdronken. Wellicht waren zij goede zwemmers, maar de Loire is een bij perioden verraderlijke rivier en maar zeer gedeeltelijk en tijdelijk bevaarbaar. Beneden Saumur wordt zij door lange, zandige eilanden, met riet en wilgen be plant, gesplitst. Sport in 't kort JACK GARDNER EUROPEES KAM PIOEN ZWAARGEWICHT. In een wed strijd over vijftien ronden om het kampioen schap van Europa zwaargewicht heeft de Britse kampioen Jack Gardner te Londen op punten gewonnen van de Oostenrijker Jo Weidin, houder van de titel.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5