-Clowntje Riek rrs pS- --s"5S. NEDERLAND Onder de rook van Uitgeest krijgt de „KI" een modern gebouw PAULINE llj\\ L Visserij- varia Beverwijk Twaalf mille provisie terug naar de leden van „De Vooruitgang" Aan de Kwarfaalabonnés Wit Gele Kruis heeft nieuwe voorzitter Eindbal dansschool Bolhoven Castricum Twee zomerkermissen op komst Spreiding van feestavonden Agenda voor Beverwijk Velsen-Noord MARKTBERICHTEN Voor de kinderen (O 85 Santpoort-dorp Arjen Miedema over zijn boek „Gesprekken met Gabriël" DONDERDAG 29 MAART 1951 Aan de rand van Uitgeest, op de zo genaamde Kleis, verrijst een gebouw dat opgetrokken wordt voor de Vereni ging voor Kunst 'ge Inseminatie De heer Jacob van 't Veer, de secretaris, vertelde ons er het volgende van: Opgericht in December 1947 begon de Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie „Assumburg" met een klein ledental. Het doel was en is nog om door kunst matige bevruchting, de kwaliteit van het vee tot grotere hoogte te brengen. Uiteraard stonden vele veehouders aan vankelijk sceptisch tegenover de nieuwe methode, maar de vereniging heeft zijn nut inmiddels al bewezen en het ledental liep op tot 250. met een gezamenlijke vee stapel van 4000 koeien. Nog steeds breidt Assumburg" zich uit, zelfs zo, dat men in de naaste toekomst zal moeten overgaan tot centralisatie. Het lidmaatschap van de vereniging brengt met zich mee, dat de leden gebruik kunnen maken van vijf bijzondere kwa liteit stamboekstieren tegen een gering bedrag. Het nieuwe gebouw Reeds lange tijd zag de vereniging naar een betere behuizing uit, temeer daar zij een zodanige bekendheid kreeg dat de leden thans woonachtig zijn in Uitgeest, Akersloot, Assen delft, Krommenie, de Zaanstreek, Limmen, Castricum, Heems kerk en Beverwijk. Er verrijst aan de Kleis een gebouw dat In veilinggebouw ,,'t Centrum" te Bever wijk heeft de aanvoerdersvereniging der B.E.T. veiling „de Vooruitgang" haar jaar vergadering gehouden. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter de heer J. Böhm de slechte toe stand van de koude grond tuinbouw in 1950, hoewel de eerste maanden aanvan kelijk alle hoop op een gunstig jaar gaven. Toch mag de streek Kennemerland, met Beverwijk als middelpunt, voor de tuin bouw niet verloren gaan, aldus de voor zitter. De jaarverslagen werden goedgekeurd, er was een saldo van 261,69 in kas. kas. Tot lid der controlecommissie werd de heer G. Muntjewerf gekozen. De aftreden de bestuursleden H. Nyman jz. en A. Tabak werden herkozen. De provisie voor 1951 bedraagt 7 pro cent, waarbij terug betaald zal worden mits een bepaalde minimum-omzet wordt bereikt. De directeur der veiling de heer A. Duyn, deelde mede, dat er over 1950 12.000 aan provisie of V/s procent wordt terug be taald. De heer Böhm deed nog een enkele mede deling over de nieuwe aardbei Climax, uit Schotland ingevoerd, die zich goed voor het plukken zonder dop" leent. Onder verschillende tuinders werden planten gedistribueerd om de goede of kwade eigenschappen te kunnen nagaan. „WEENINK" SPEELDE VOOR KAMPIOENSCHAP EN DEGRADATIE De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft Dinsdagavond in het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat een aantal wed strijden gespeeld voor het clubkampioen schap en voor de degradatie. Tevens heeft R. Gigengack aan een achttal borden simul taan gespeeld. Wegens de zware tegenstand en wellicht door onwennigheid, behaalde de simul'taanspeler nog geen 50 winst. De uitslagen luidden: afdeling I. Om het clubkampioenschap: J. Meijer Jr.—Ph. Bak ker 0—1; G. PaardenkopenK. Slings 'tVa; K. SlingsG. Paardenkoper afgebroken. Degradatie: A. PeekeiH. v. 't Hoff afgebr. Afdeling II: M. PloegerH. Nijman 10: L. P. Siebers—J. Reinhout afgebroken. Afde ling III: A. de Vries—J. Verseveld 0—1; G. H. de Koter—F. H. Piët afgebroken; H. Duin- meijer—J. G. Jimmink afgebroken. Afde ling IV: W. v. Dijk—A. de Wijs 0—1: A. de Wijs—W. v. Dijk 1—0; J. Bakker—M. van Leeuwen afgebroken. Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1951 thans te gireren bespaart U incassokosten U kunt het bedrag ad. f5,20 (voor abonnés die de krant per post ont vangen f5,70) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bii de Am- sterdamsche-, Twentsche- of Rotter- damsche Bank te Haarlem Als U er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afge schreven. wilt U dan een machti gingsformulier aanvragen bii onze administratie? FEUILLETON Een oorspronkelijke novelle door B. Rij des i) Pauline was geen mooie vrouw en even min een gelukkige vrouw. Zij trouwde weliswaar met de man, die zij hartstoch telijk lief had, maar werd door hem ver laten. Dat evenwel komt meer voor. En haar geschiedenis zou dan ook een banale geweest zijn, niet de moeite van het op tekenen waard, als zij niet vervuld was geweest van een zo grote liefde dat de eenvoudige gebeurtenissen van haar leven daardoor een zeer bijzondere glans kregen. Zij ontmoette Paul voor het eerst in het warenhuis waarin zij verkoopster was, op een dag dat het regende. Hij had donker haar en blauwe ogen, het contrast daar tussen viei echter minder op door zijn gaaf, wit gebit, dat als hij sprak onmid dellijk de aandacht trok. Hij droeg geen overjas en had een hoed op van bruin vilt, waarvan de rand door de regen verfom faaid was. Pauline zag hem maar kort. Hij kocht een regenjas, koos na enige aarze ling een heel goedkope, van een model dat in serie vervaardigd werd. Toen hij kan bogen op een voortreffelijke inrich ting, waarin zijn ondergebracht een dek- stal een stal met zes boxen, een labora torium en een kantoor. Zoals momenteel ook al het geval is zal dr. Bruins uit Uit geest als technisch adviseur aan het hoofd staan, hierin bijgestaan door de heren A. Eriks uit Schoorl en J. N. Kramer uit Wijde Wormer die als inseminatoren aan de vereniging zijn verbonden. Dit drietal controleert voortdurend de kwaliteit van het stamboekvee en van de jonge kalveren. De kosten van het gehele gebouw bedragen f 40.000,en het zal voor het gehele bestuur en voor de stie renhouder C. Glijnis welke zich voor de vereniging vele opofferingen getroosten de kroon op hun werk worden als in Mei van dit jaar de opening een feit wordt. De afdeling Castricum van het Wit- Gele Kruis kwam Woensdagavond in spoed vergadering bijeen in de kleine zaal van hötel Rozendaal om een nieuwe voorzitter te kiezen. De aftredend voorzitter, de heer Dinger- dis, moest, na een ambtsperiode van 12 jaar, de hamer uit handen geven in ver band met zijn gezondheid en drukke werkzaamheden. Het Wit-Gele Kruis ver liest in de heer Dingerdis een voorzitter die voor deze vereniging moeilijk te ver vangen is. Er was slechts een nieuwe candidaat in de persoon van de heer J. v. d. Meij. Na enig gediscussieer kon de aftredende voor zitter de hamer aan de heer v. d. Meij overhandigen en het was de oud-secretaris, de heer J. Mul, die de scheidende voor zitter dank bracht voor het vele werk wat door hem in de afgelopen twaalf jaar is verricht. Toen een B-36 bommenwerper dezer dagen op de kleine luchtbasis Sheppard in Texas landde voor een spoedreparatie aan zijn roerscharnieren, moest het grondpersoneel van de plaatselijke brandweer een Magirusladder lenen om het karweitje te kunnen klaren. In het Kennemer Theater te Beverwijk heeft de dansschool Gré Bolhoven Woens dagavond haar eindbal gehouden. Het openingswoord werd er gesproken door de heer W. Bolhoven, die het prettig vond alle leerlingen weer eens bij elkaar te zien. Tijdens het bal demonstreerden verschillen de leerlingen oude dansen, veelal uitmuntend door sierlijkheid. Een jong paar tezamen gebracht onder de naam „Pico Belli's" bracht enkele aardige liedjes ten gehore, begeleid door de heer A. Roemer. De dansmuziek was zoals altijd bij Roemers band in vertrouwde handen. In hotel De Rustende Jager vond de „aanbesteding" plaats voor de in Augustus te houden Castricumse kermis. Deze zal gehouden worden van 12 tot 14 Augustus, maar als gevolg van de Ka tholieke feestdag van Maria ten Hemel opneming op 15 Augustus zullen de ex ploitanten deze dag gratis met hun „spul len" mogen staan. In ruil voor deze gewaardeerde geste van het gemeentebestuur, wordt er op kosten van de diverse spullenbazen op het kermisterrein een groot vuurwerk afge stoken. Ook de standplaatsen voor de kermis in Bakkum werden aanbesteed waarvoor 23 gegadigden waren. Voor de Castricumse zijn er 54 stand plaatsen verhuurd. De inschrijvingen vari eren van f 5,tot f 450,— en de gunning zal in het eind van deze week worden bekend gemaakt. De Castricumse verenigingsraad zal Maandag 16 April in hötel Eggers bijeen komen. Op deze vergadering zal het plan naar voren komen om de feestavonden, vergade ringen en andere bijeenkomsten zodanig te verdelen, dat er op een avond niet meer dan één uitvoering zal plaats hebben. De heer Eggers heeft voor dit doel zijn zaal gratis beschikbaar gesteld, waaruit blijken moge hoe nuttig en nodig deze spreiding in Castricum is. LEZING VOOR AQUARIANEN Het hoofd der P.W.N. in Bakkum, de heer P. J. Duinker, zal Dinsdag 3 April voor de leden der Castricumse aquarium terrarium vereniging een lezing met licht beelden houden. De heer Tumrners uit Castricum geeft na de pauze een technische uiteenzetting over zelf-ontworpen filter en doorlich tingsapparaten. JONG „VITESSE" TOONDE ZIJN KUNNEN De aspiranten-afdeling van de R.K. gym nastiekvereniging „Vitesse" heeft Woensdag avond in hötel „De Vriendschap" een uitvoe ring gegeven die klonk als een klok. De verschillende nummers werden afge wisseld door enige schetsen welke een aan gename variatie boden en door de volle zaal op hoge prijs werden gesteld. Van de jogens van 6 tot 8 jaar mag het brugwerk zeker, genoemd worden en de meisjesgroep van de zelfde leeftijd liet zien hoe de ochtendgymnastiek moet worden be oefend. Rhythmische gymnastiek levert voor vele beoefenaarsters nogal wat moeilijk heden op, doch de meisjes van 12 tot 15 jaar brachten dit nummer op uitstekende wijze, en aan de rekstok lieten de gevorderde jongens goede staaltjes zien. Voor de technische leiders de heren M. Hopman en P. Bouwen en voor het grote aantal belangstellenden was het een goed geslaagde avond. KSA-gebouw, 8 uur: D.Z.T.V., operette „De Geisha". VRIJDAG 30 MAART Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Louisa. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Wiener Madeln. W. B. Theater, 8 uur: Dodge City. p. V. d. A.-Vrouwengroep vierde eerste lustrum De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, welke Woensdagavond in het gebouw van de Modevakschool aan de Van Rijswijkstraat in jaarvergadering bijeen kwam, heeft op eenvoudige wijze haar eerste lustrum ge vierd. Mevrouw Goossens-Brons, voorzitster, vertelde dat de afdeling 4 April 1946 onder leiding van mevrouw De Waal werd op gericht met 16 vrouwen, die vol goede moed haar werk begonnen. Hoewel een grotere uitbreiding was gedacht, telt de afdeling thans 40 leden en mevrouw Goos- sens knoopte hieraan vast, dat zij graag wat meer belangstelling bij de jonge vrou wen zou zien. Na de openingstoespraak werd Krelage s lied „Sluit u tesamen" gezongen. Mevrouw Kroon-Kuneke uit Haarlem vond vervolgens een aandachtig gehoor voor een door haar op voortreffelijke wijze voorgedragen serie lentegedichten. Haar goede voordracht en een gevoelvolle dictie wekten de gedichten van Margot Vos, Garmt Stuiveling en Henriëtte Roland Holst tot warm leven. Zij liet de verzen door korte verklaringen voorafgaan. De secretaresse, mevrouw Van Manen, deelde mede, dat de streekvergadering van het gewest Noordholland-Zuid op 17 April te Hoofddorp wordt gehouden. Mogelijk staat een bezoek aan „Keukenhof" op het programma. De bondsvergadering van de Vrouwengroep op 5 en 6 April te Utrecht, waarvoor de dames Goossens en Kremer worden afgevaardigd, zal door een aantal leden worden bezocht. In het jaarverslag van de secretaresse werd melding gemaakt van ledenwinst. Het financiële verslag van mevrouw Veenstra sloot in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 276,86. Wegens het aftreden van mejuffrouw Verveer, die niet herkiesbaar was, werd mevrouw Thiemeijer als enige candidate bij acclamatie in het bestuur gekozen. Dit bleef verder ongewijzigd. Na de pauze liet mevrouw Kroon zich nog eens in enkele gedichten horen en voerden leden het to neelstukje „Een verloren middag" op. Voor het afdelingsbestuur van de Partij van de Arbeid behoorde de heer K. Marks tot de gasten. 28 Maart 1951 Prijzen Heilbot 3,30—2,20; gr. tong 2,30—2,20; gr.m. tong 2,08—1,94; kl.m. tong 1.96—1,80; kl. tong I 1,36—1,25; kl. tong II 1,14—0,90; tarbot I 3,60—3.30, per kg. Schartong 49—33; gr. schol 75: gr.m. schol 94—71; kl.m. schol 92—82; kl. schol I 77—67; kl. schol II 58—24: schar 30—17,50; bot 21—20; v. haring 26.5011; makreel 1910,50; kl. schelvis II 57—49; wijting 40,50—22; gr. gul 59—42; midd. gul 53—40; kl. gul 42—40; poontjes 2114; kl. koolvis zw. 2923; kl. koolvis wit 42—40, per 50 kg. Gr. kabeljauw 174—134; gr. koolvis zw. 51—38; gr. koolvis wit 9490; gr. leng 92—82, per 125 kg. Aanvoer 305 kisten tong en tarbot, 12 kisten heilbot. 15 kisten tongschar en schartong, 405 kisten schol, 150 kisten schar, 15 kisten bot, 330 kisten haring, 1700 kisten makreel, 485 kisten schelvis, 295 kisten wijting, 900 kisten kabel jauw en gul, 20 kisten leng, 45 kisten poon, 460 kisten koolvis, 100 kisten diversen. Totaal 5237 kisten. Besommingen IJM 10 Hattem f49.000. Twee trawlers besomden f 56.700. SCH 107 f2140: SCH 36 f1070: SCH 200 f3500; VL 61 f860; KW 7 f2800; KW 5 f2310; KW 16 f2800; KW 25 f3520; KW 69 f2600; KW 45 f2560; KW 39 f3380; KW 41 f4060; KW 34 f 1890; KW 51 f2470; KW 67 f 1190; KW 19 f2670. y\/\ Daar lag Pack.... Hij probeerde op te staan, maar hij kon niet.... Wat deed z'n knie pijn! Maar de anderen hadden het lawaai ook gehoord. Bunkie was de eerste, die verschrikt de gang in kwam lopen. „Pack!", riep hij, „wat is er?" „Ben je van de trap gevallen?" Rick, met tranen in de ogen, knikte. „Doet het pijn, Pack? Kun je niet opstaan?" „Nee", snikte Rick. „Mijn knie doet zo verschrikkelijk zeer!" Toen kwam ook oom Tripje verschrikt toegelopen. Hij knielde bij Rick neer. „Maar, Rick.... hoe kon dat nu gebeuren? Stil maar, ik zal je voorzichtig op bed leggen en de dokter waarschuwen. Beweeg je maar zo weinig mogelijk!" Hij schoof zijn armen onder Ricks schouders en benen en droeg hem naar bed, waar hij hem zachtjes neerlegde. Toen ging hij gauw de dokter opbellen. ADVERTENTIE Nee. dat kun' Jengelde voor Toch n'et Achterover toen sloegen ste> welke b 1 lobrikanten het heUS l ^k^stel.en°n HnHn doen er U weer een pleger mee^ff Een prima tricotzijdeil onderjurk met ronde hals in alle rnaten voor f2.45 Deze zelfde onderjurk met bijzonder mooi ge borduurde hals Een schitterende charmeuse onderjurk, van fijne rayon, met valencienne kant en bustevorm. met A 35 schouderband. I Dezelfde onderjurk r a ge met ronde hals I Trompstraat 8—10 - Telefoon 5332 muiden.Oost Onder auspiciën van de contactgroep van het Provinciaal Ziekenhuis sprak de schrijver Ai-jen Miedema Woensdagavond in de Ge reformeerde Kerk aan de Santpoortse Frans Netscherlaan over zijn boek „Gesprekken met Gabriël". De avond werd geopend door zuster Graafland, die zeide verheugd te zijn dat de schrijver bereid was gevonden zijn boek toe te lichten. De heer Miedema legde uit dat zijn werk een wat men noemt „moeilijk boek" is dat men over het algemeen niet bij de eerste maal lezen begrijpt. Hij gaf als de sleutel bij het lezen van het geschrift de op gaaf. dat men zichzelf er in moet zien terug te vinden. De heer Miedema belichtte ver volgens de figuur van Jacobus van den Domme en zijn visie op het geloof. De figuur van de bovenaardse „Gabriël" is niet aan mijn brein ontsproten, maar deze is mij ver schenen, aldus de schrijver. Door het hele boek heen klinkt de belijdenis van de zon daar en de schrijver heeft hiermede tevens zo als hij het. uitdrukte „het arme zondaars gezicht" verworpen. Spotten met de zondaar is niet erg. maar de zonde onderschatten is gevaarlijk meende hij. De heer Miedema die met elk der gesprekken iets realistisch bedoeld heeft, citeerde meermalen passages uit zijn boek. De grove taal waarvan hij zich nu en dan bediend heeft was volgens hem een reactie tegen de gezwollen „farizeërs- taal". Na afloop was er gelegenheid tot het stel len van vragen. Verder zong het dameskoor 0. 1. v. mevrouw De Koeyer op gevoelvolle wijze enige liederen. Pracht markt. De stem™; hal bleef ook Woensdag P5W<H de tong, die weer eens geen hn zen haalde dan 2,30 voor do g?- voor de kleine tong 2, was al8ei):' lijk „gepeperd". De grote schn?^-betcr'' dag al goed betaald werd n,L0'.e.P--- kist, bracht het Woensdag tnt i /jJk f 85 per kist ea do klS een toppnjs met 92 per kil n- per0lkistWerd "V°°r gr00t" Ook de IJslandse schelvis ai van de Maria van Hattum ein/L01^ koek. De grote soorten brachten' 60 per kist op en ook de braakt bedongen met minder dan 50 nT®* der trawlers was met betaald. Ondanks de grote voeren hielden ook deze prijs 5^' ten varieerden van ƒ17 tot f io kleintjes deden van ƒ13 tot t'i2 r 1? De totale aanvoer op de WoenJ, beliep ruim 5200 kisten, waaSfe vis, 400 schol, 330 haring i7on m 1 900 kabeljauw en gul Vlag voor Maria. De Maria turn die Woensdag aan de afslag! een 18-daagse IJslandse reis, haal? recordopbrengst van dit jaar met/49iv Hiermede werd de beste hemmi- dit jaar, die tot heden op naam stoS* de Claes Compaen met ƒ47 900 \>TT 23-daagse reis ruimschoots gebrZ* Het daggemiddelde-record van iw blijft op naam van de Haarlem, die de r Januari 43.000 besomde en er een gemiddelde uithaalde van 3500 Her"' gemidddde van de Maria va, H., Ook de andere trawlers boekten m. resultaten: de Vios besomde voor een n daagse reis 32.370 en de Thorina/Ka» voor een 14-daagse reis. Van de vele loggers waren de met 4060 en de KW, 25 met 1 hoogste. Het mindert. Vandaag waren aan afslag de Tzonne met 1500 kisten maW 180 haring, 100 koolvis, 100 wijiS 140 diversen, en de Mary met 850 maknri 100 koolvis, 100 wijting en 50 dive-w Voor de Vrijdagmarkt zal het ook- tiger zijn met de trawleraanvoeren '.V leen de Bloemendaal is vertegénwoorfr met 180 kisten kabeljauw en gul T" heek. Voor Zaterdag waren Woensdags nog geen binnenkomsten van trawlersk kend. Er kan echter theoretisch met" Herman worden gerekend die de Maart naar zee vertrok. Klap. De 40-jarige monteur D, noot uit Katwijk, die Woensdagmorgen;: lichtmotor van de KW. 19 in ver kb wilde stellen, kwam door het uitsehiek: van de starlhandle met het hoofd in aa-l raking met een der uitstekende machir;. delen. Hij liep hierbij een bloeder;! hoofdwonde op. Nadat een doktere;:" hulp had verleend, is het slachtoffer ge auto voor verdere behandeling naar Antonius ziekenhuis vervoerd, Latere; de dag kon hij zich echter naar huis fc geven. Repareren. De Poolse loggers Korabl en Delfin 2 welke in de vissershaven re winterslaap hebben gehouden, zijn Woens dag voor reparatie naar Amsterdam ver trokken. Ook de KW. 50 vertrok naar te nen. De Katwijk 25 zal 3 weken in k haringhaven gaan opleggen om enkek reparatiën uit te voeren. In en uit. Door het slechte m gingen Woensdag weinig loggers naarzet Van de trawlers vertrokken de Hoop, c< Limburgia en de Zeelaridia. De Katwijk 28 zal een surveybeurlir.ee. ten ondergaan, zodat Woensdag netten andere toebehoren van boord werden haald. Engelse pekelharing naar Israël, Met het Deense vrachtschip „Birgitte Sta' zijn dezer dagen elfduizend vaten pekei- haring uit Yarmouth naar Israël ver scheept. Daarmee is een belangrijk aft van de pekelharing van 1950 „opgeruirr.:' De rest zal, naar verwacht wordt, bins veertien dagen worden geleverd. (FisiÈj News). Recordvangsten van de Noren. Noorse vissers hebben dezer dagen 'tt seizoenrecord van de haringvisserij, daiii 1948 werd gevestigd (8.800.000 hectoiüe reeds gebroken. Het ziet er naar uit de totale vangst van dit seizoen de neg;: millioen hectoliter zal benaderen. 5 waarde van de vangsten, die in dit seizce: tot dusver werden geboekt, beloopt re; 7.200.000 Engelse ponden. Buna zes millioen hectoliter haring ging naar i vismeel- en visolie-industrie, 775.000 h;:- toliter is uitgevoerd en 900.000 hl. is in zouten. (Fishing News). Duitsland slikte flapper. Ruim er. week geleden zijn de laatste hoeveelhe:;: Noorse steur- en „vaar"-haring u® Duitsland verscheept. Daarmee kwam fc totaal van de in dit land ingevoerde fi ring (336.623 kisten) iets boven het c;; van het afgelopen jaar te liggen, (hsr-i News). HOUTAANVOEP. Voor de papierfabriek Van Gelder is aangekomen het Zweedse ss dat van de Poolse haven Gdansk een !iu van ongeveer 875 vadem hout aanvetf- aan de kassa betaald had en bij haar terug kwam, merkte hij niet op dat haar hand beefde bij het aangeven van de jas, die zij niet had hoeven in te pakken. Hij schonk haar trouwens zo goed als helemaal geen aandacht. Pas toen hij wegging, keek hij haar een ogenblik oplettender aan en zag zij in zijn blik de vluchtige erkenning, ook bij haar niet zó aantrekkelijk uiterlijk, van haar vrouwelijkheid. „Merci, made moiselle. Au revoir". Hij lichtte de hoed, en zij zag hem gaan naar de deur. Hij keek niet meer om. Hij liep vlug. De verregende hoed gaf hem de losse zwier van de kun stenaar, een schilder of een toneelspeler. De daarop volgende dagen meende zij enige keren zijn hoed te herkennen tussen de hoeden der vele binnenkomende heren. Maar zij had haar standplaats ver van de hoofddeur van het gebouw en zij vergiste zich. Toch kreeg zij langzamerhand de zekerheid, dat zij zijn gezicht niet verge len kon, ofschoon zij het slechts eenmaal gezien had. Een knap, mannelijk gezicht, dat haar in weinige uren verwonderlijk bekend was geworden. Alsof zij jaren lang, van haar jeugd af, met hem in de zelfde straat gewoond had, in hetzelfde huis, en zij hèm alleen herkend had, toen hij het warenhuis was binnengestapt. De gezichten uit zijn kinderjaren raakt men immers niet meer kwijt. De vierde dag begon zij de moed te ver liezen. Zij begreep dat alleen de regen hem de winkel had ingedreven, hij had een jas nodig gehad om zich te beschutten. Dat hij om haar terug zou komen had zij overigens ook geen ogenblik verondersteld. Maar zijn bezoek aan de herenafdeling, voor de tweede keer, zou haar de gelegen heid gegeven hebben waarop zij in stilte hoopte, om haar herinnering te vergelijken met de werkelijkheid, het gezicht onder de bruine hoed waaraan de regen een donkerder kleur gegeven had. Het zou daarom beter geweest zijn, dat zij hem de tweede dag, of zelfs de derde nog, opnieuw had ontmoet. Misschien had zij dan gezien, dat zijn mond behalve de opvallend heldere tanden geen andere aantrekkelijkheid be zat dan een glimlach, die leeg bleef, en dat zijn ogen niet de diepte hadden van een mens die veel weet, of sterk vermag lief te hebben. Nu groef het beeld, dat zij van hem behouden had, zich dieper in haar en kreeg het trekken die slechts voor een liefhebbende vrouw nog terug te vinden waren in het werkelijke gelaat. Pauline had geen ervaring. Noch van de liefde, die die naam ten onrechte draagt en zich in portieken en parken schuil houdt, noch van het geluk dat in zijn vol maakte vorm voor de mens zich maar eens in zijn leven voordoet. Zij was een meisje met een doodgewoon gezicht, eerder lelijk dan bekoorlijk en in heel gewone omstan digheden groot gebracht. Haar ontwikke ling was gering. Een boek las zij nooit, van wat er in de wereld omging begreep zij niet veel meer dan wat haar onmiddellijk raakte. Een jonge vrouw zoals er duizen den zijn. Maar aan Paul Carpis was het beschoren, ofschoon hij het zich nooit be wust geworden is, de grootheid van haar hart aan de dag te brengen, dat dat uit zonderlijk was en van haar een vrouw maakte, die reeds op aarde weet van hemel en hel. Haar eerste ervaring was het zien van de man, die zich door haar liet raden bij zijn aankoop, die de jas „pakt u hem maar niet in, het regent, ik heb hem direct nodig" van haar aannam toen hij be taald had en met een nietszeggend „Au revoir" het warenhuis weer verliet. Maar elke ervaring sindsdien, die haar wezenlijk betrof, had een geheime verbinding met deze eerste ontmoeting en ontleende daar aan zijn betekenis. Op de vijfde dag gebeurde het wonder, waarop Pauline niet meer durfde hopen en waarin zij desondanks was blijven ge loven. Misschien omdat zij de nacht tevo ren gedroomd had van een man met een bruine hoed op, die in een slagregen voor haar uit liep en zijn parapluie zij liep hem na om hem er opmerkzaam op te ma ken dat hij er een bezat onder de arm droeg inplaats van hem op te steken. Maai de dag, waarop zij hem voor de tweede keer zag, was een dag van zon en de bruine hoed droeg hij niet. Hij drentelde het wa renhuis in zoals veel mannen dat doen. Zonder een vast plan en zonder iets te willen kopen. Zijn ene hand hield hij in zijn zak. Hij was blootshoofds, waarschijn lijk had hij geen andere bedoeling dan langs de stands te lopen, mensen te zien en een ogenblik zich te verliezen in de volte. Pauline zag hem de hoofddeur bin nenkomen hoewei zij haar beide ogen nodig had voor haar klanten en lang zaam in haar richting gaan. Hij had weinig belangstelling voor de artikelen die uit gestald lagen en keek alleen naar de men sen, naar vrouwen die gebogen stonden en mannen die verveeld naast hun echtgeno ten voortzeulden, en naar de verkoopsters van wie sommige hem enige tijd met de ogen volgden. Misschien was hij een auteur, die de mensen om zich heen waarnam en een roman zou schrijven over hun leven, dat hij in een oogwenk doorzien had. Of een schilder, die het model zocht voor een doek, dat hij in zijn gedachten had en waaraan hij eindelijk wilde beginnen. Pauline heeft nooit geweten wat hij pre cies deed om te kunnen leven. Gedurende de korte tijd dat zij met hem getrouwd was, had hij geld genoeg om te kunnen doen wat hij wilde, maar zij wist niet waar hij het vandaan haalde. Het was toevallig dat hij haar zag. En wellicht toevalliger nog dat hij haar her kende. Een ogenblik aarzelde hij, toen begon hij te glimlachen: „U heeft mij een regenjas verkocht". Pauline voelde haar hart bonzen toen zij zijn glimlach beant woordde. Had zij geweten hoe deze glim lach haar gezicht veranderde (sommige vrouwen bezitten een verrassende schoon heid, die zij achter het masker van haar gezicht verbergen tot plotseling ogen en mond die verraden), dan zou zij verwon derd geweest zijn over zichzelf en moed gevat hebben. Nu vond zij in naar >- legenheid geen ander antwoord oanj- schuchter „Bonjour monsieur zij zich schaamde. Geen van ae die zij gedroomd had, liet zich -- zeggen. En reeds meende zij dat voorbij zou gaan en haar alleen zo - met niets dan dit korte moment v y schap, toen hij plotseling nog <1 kwam. Hij keek haar aan en zei. mooi als u lacht. Waarom lacht u me. - tlJZij lachte om de rare vraag en dg juist wat hij wilde. „Uitstekend half in ernst en half plagend,» nog beter dan de eerste keei zelf, zodat ze zijn gave tanden zag-- u een hele avond laten lacne „Bent u verloofd?" Zij nend het hoofd, zij had zelfs heid nog nooit overwogen, „u ging hij verder, „dan bent -alfc. vrij". Hij bleef haar aankrj-en en haar ogen neer. „Zullen wjj :r maken?", vroeg hij.en nuhoort» ook al in het beeld dat zij1,1 „Vanavond om half acht wacMi^ hoofddeur van dit gebouw op J knikte, wist niets te zegg niet aan te weigeren. Ook e beurt het dat men niet alles gaat zoals het moet. gesproken", zei hij. 6 samen uit. Tot vanavond (Wordt vervol

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8