cÖND0R gasfornuis <^V Begrotingsbehandeling met intermezzi hschenkenhuii A ficUct Geprikkelde raad uitte zich in algemene beschouwingen Plan Dadok wordt door de feiten achterhaald vanhet Drie 630-tons-trawIers voor de Noorse visserij Mannenkoor IJmuiden en Velser dameskoor DONDEBDAf,^ 29 MAAKT 1951 j-r-ER neert tussen tvvee en half elf gistermiddag en -avond een alge- EKX DOZIJ- v over (je gemeentebegroting 1951 door de Velsense raadzaal mcne bes, 0Uger elke afgevaardigde ook zijn eigen geluid liet horen, de sombere geklonken en hoeze^_^^ ec(monijsciie siuatie van dit moment en hun terugslag op het ondertoon ^"udboekje klonk twaalf keer duidelijk door. Enige onverkwikkelijke Velsense huls?0Uken (ie regelmaat der redevoeringen, allereerst toen de heer Kruis- jaclflentenverbr8 ^actie een „jtstapje in de buitenlandse politiek waagde en de nla u namens de Kwint, hem het woord ontnam. De raad echter gaf hem voorz i 11 e r» en'meerderheid dit woord terug. Enigszins benauwend ook was liet met een grote s Nieuwjaarsrede van de burgemeester, die twee onverbloemde open gesprok o vooJ„/j^el, (jeef] ontstaan en de delicate kwestie van het ontslag aan aanvallen op aml)tcnaar bleef evenmin buiten deze vergadering, waardoor er een geprikkelde stemmiHffe°n^ote Velgense p)robiémen, zoals de woningbouw, de nieuwe Overigens k\v ui{gaven ondanks de benarde begroting en het plan-Dudok telkens sociaal-cultur ntatje terug en er is vooral ten aanzien van dit laatste onderwerp weer "1^e,,a''|jej.e en de socialistische hoek met blijvende aandrang gevraagd om uit de K' denering, die zich weerspiegelde in hetgeen er ook over de benarde BiitesüDd en ziin bouwplannen ls gezegd. n» beschouwingen werden na loting dit Jamt de katholieke fractie aangesne- l heer Maas was de eerste van de den' j iLnc deze groep het komende gemeentebeleid onder ogen zag. Hij nam om gc-meeni Nieuwiaarsrede van burge- Kr M M Kwint nogmaals ter 3 eJ bleef Pleiten voor „goed Hollands" raacj en aan de andere kant „geen "\srnp uitlatingen aan het adres van wie ook" Na terloops de vraag te hebben £eld wat de plannen voor IJmuiden als c'r' badplaats precies inhouden, kwam hij kpt moeilijke punt der volkshuisvesting. }p groeoeerde zijn beschouwing om een ES vragen: hoe het bouwvolume ver- Sd wordt en wat er gebeurt met de res- ÏÏn die overblijven als de grote steden Kt gehad hebben. Er is een commis- Je aan het werk, die de nieuwe structuur ;.a, de IJmond voorbereidt en de heer Maas wilde graag weten in hoeverre Velsen Sarin gekend wordt, een opmerking, die hü eveneens maakte ten aanzien van de in dustrialisatie en de daaruit voortvloeiende woning- en recreatieproblemen. De heer Vaas had het getal van 400 nieuwe huizen voor migratie horen noemen plus 207 nieu- vve hu;zen over drie jaar te verdelen en al .werkt de supplerende herbouwplicht in Vef=en nog steeds vlot, zodat het eerst komende jaar nog niet veel van de nieuwe 'oaerkingen te merken is, toonde de Ka tholieke fractievoorzitter zich toch eniger mate ongerust. Hij illustreerde zijn argu menten met een paar cijfers over het toe nemend aantal ongehuwde vrouwen. De onbillijkheid, die ontstond doordat sinds de laatste volkstelling zich grote verschuivin gen in de Velsense populatie voltrokken, moet toch rechtgetrokken kunnen worden, meende hij en hij drong er bij het ge meentebestuur op aan, het aantal woningen voor „intern gebruik" coüte que eoüte te verhogen, Met verwondering had de heer Maas echter een artikel in de N.H.C. in dit verband gelezen, waarin werd gerept over „onrust" onder de arbeiders in het in dustriegebied van de IJmond en daaraan- vastknopend over een Velsense politiek die slechts huisvesting zou verlenen op uit drukkelijke voorwaarde, dat de betrokken arbeider in Velsen werkt. Dit artikel achtte hij niet prettig gesteld en onjuist boven dien, Operatie broekriem Als tweede kwam namens de Katholieke fractie de heer Nuyens aan het woord, die zijn bezwaren legen de korte tijd tus sen indiening en behandeling van de be groting staande hield. Financieel-technisch bepaalde de heer Nuyens zich tot de ang- siig-snelstijgende gemeente-uitgaven: een stijging die sinds de bevrijding weliswaar matig is gegaan, maar van 1950 op 1951 eventjes öOliet zien: openbare veilig heid, huisvesting, onderwijs en maatschap pelijke zorg doen de beschouwer de schrik om het hart slaan en dan zijn in deze be groting nog niet eens de verder-stijgende materiaalprijzen en de nieuwe loonronde ^doorberekend". Daar staat dan slechts een bijzondere rijksuitkering van 375.000. tegenover. Ook de Velsense schuldenlast is hevig opgelopen: van 120— per inwoner m 194o is de schuld in 1951 al 509— ge worden, Hij vond het in dit verband dan ook aan te bevelen, dat de gemeente Velsen het gemeenschappelijk werk met andere Men opzoekt. Dat aan de andere kant oh oe gemeentefondsen verscheidene grote «drageni worden uitgetrokken voor allerlei 2üC, eVe, .Plannen als schooltandart- iiiïrtn W- kle"teronderwijs blijft toe te met dJ" ri!m echter moeten roeien rievraJnf !n' Wlj hebben en het is gn deliï "emen het zullen houden" fidaïZ ^aRS V00rt' daarbiJ °Pmer" oommfssiphot Trdt' dat de urgentie- Zhet 1festeringsplan aflevert zo- tótleisen weet waar het aan tQe .g Qn_ belVn op Hpvp gemeente te beknib- n.°P vergoeding voor het politie- en mingsbudget, daar hier de zui- weet waar het aan toe is. On- nelenonHpS r6 gemeente te beknib- uchW ergoedmg voor het politie- en nt^deeSb,Udgei daar hier de Als de ovlln i op den duur bedriegt. n°g vele zwaree\vo)Jcen°lTaf °PZiCht zien. advertentie AUEN die Plan zijn een 9asfornuis te kopen. Dlllffmooi,te,n gehele omtrek. PRIJS 350 even in hef"'1 te kopen- ziet eerst Killpmch*.!.. gemsbeekweg 62—K4 retefoon 5324 IJmuiden Agenda vo»r Velsen Bex. 20 uuïUr:D';^fsterren Parade". Vrouw m de schhaduw". KaadhmsVSJbAG 30 MAART V'SjjVan Financiën30 UM: Spreeku"r Aan het eind van zijn rede zette de heer Nuyens de schoolgeldkwestie ter tafel: hij meende dat Velsen weliswaar geen cent kan missen, maar zei de argumentatie ten opzichte van de eerder afgekitste school geldverlaging nog steeds onjuist te vinden. Een tweede détail was de huur van een „tehuis" voor de luchtbeschermingsdienst, die volgens hem wel erg hoog opgejaagd was en hij liep vervolgens in een half uur de ganse memorie van antwoord op het afdelingsonderzoek nauwkeurig na. Middenstand in de knel De heer v. Leeuwen liet als derde zijn stem horen en bepaalde zich speciaal tot de middenstandsproblemen, profeterende dat de neringdoenden het in Velsen niet al te best zullen krijgen: niet alleen de alge mene economische situatie maar ook de locale opbouwmoeilijkheden maken de win keliers huiverig voor hun herbouwplicht. Hij wraakte voorts de concurrentie, clie de overheid de middenstanders ook nog aandoet door centrale inkopen buiten de gemeente welke houding de wederliefde niet bepaald aanwakkert. De heer Tonino sloot de Katholieke rij met een repliek op het antwoord door B. en W. over hel plan oud-IJmuiden ge daan tijdens de begrotingsbehandeling in de afdelingen: dat plan is dus een wet van Meden en Perzen meende spreker daaruit te mogen afleiden. Maar de gemeente houdt zich zelf vaak geenszins aan de Dudok-lijn, want de industrialisatie heeft er bijvoor beeld al een flinke deuk in gedrukt, zodat hij het ook helemaal niet erg zou vinden, als het plan op de helling kwam: de zaken lopen even anders dan men indertijd heeft verwacht. „Attlee zegt De communistische fractie had om ze be ginnen de heer Kr u isma n afgevaardigd, die direct al met de voorzitter over hoop lag omdat hij de zogenaamde „Velser affaire" vastknoopte aan de Nieuwjaars rede van mr. Kwint, waartegen ook hij be denkingen naar voren bracht. Hij bleek nieuwsgierig te zijn of de „tik", die de bur gemeester volgens hem nog krijgt in deze affaire, hem van het gestoelte der ere zou doen rollen en analyseerde vervolgens de „vredesvrees" op de New Yorkse beurs. De voorzitter dreigde hem het woord te zullen ontnemen, toen de wereldpolitiek verder werd doorkruist en het strijdperk naar Korea verlegd was. „Attlee", zo voer de heer Kruisman echter onverdroten voort, „heeft beweerden wederom werd de Velsense raad geconfronteerd met alles wat er zich verder op het politiek schouwtoneel afspeelt. Daarna viel de hamer. „Nu is het uit", zei de voorzitter, toen de CPN-fractievoorzitter midden in de Sovjet-Unie verwijlde, zodat de heer Kruisman zich gedwongen zag een voorstel aan de raad voor te leggen om hem tóch aan het woord te laten. De heer Nuyens ried zijn communistische over buurman vriendelijk aan nu maar bij de orde te blijven en de heer v. Leus en gaf de „hersenmedische" raad het de heer Kruisman „een jaar kwijt te laten zijn" en hem dus wel uit te laten spreken. De heer J. Visser (a.-r.) stortte olie op de golven, maar de heer Kruisman zei de begroting niet te kunnen zien los van het wereldgebeuren. Onder voelbare spanning kwam het voorstel in stemming: met drie stemmen tegen werd het geaccepteerd en de heer Kruisman kon voortgaan, waarna de voorzitter zich in een boek verdiepte. Het tweede incident ontstond doordat diverse vroede vaderen zich wat gingen vertreden en de voorzitter hen verzocht „stoelvast" te blijven. De heer Van Leusen repliceerde: „Dan moet u dat Engelse romannetje wegleggen", wat ook weer enige deining veroorzaakte, terwijl de heer Kruisman zo langzamerhand dich ter bij huis kwam en aan de woningbouw begon. Hij rekende voor, dat er niet 3185 maar meer dan 4000 huizen te kort zijn. Er kwam aan het eind een motie voor de dag, die op de onmiddellijke uitkering van de gelden, gereserveerd in het gemeente fonds, aandrong, welke 's avonds een roemloze dood zou sterven. De heer Scheringa nam Eisenhowers defensie plannen en de daaruit voortvloeiende re geringscrisis onder de lamp en meende dat de Velsense begroting sluitend is ge wrongen ten koste van het werkende volk. Een dubbelvoorstel om de sociale steunen en de lonen der gemeentewerklieden te verhogen ging later dezelfde weg als de motie voornoemd. Personeel bij gas De heer Visser (a.-r.) zette zijn rede eveneens in de slagschaduw der huidige moeilijke omstandigheden maar ging toch gedétailleerd in op de begroting zelf: hij vroeg zich onder meer af of het gasbedrijf wel over voldoende geschoold personeel beschikte om de te verwachten uitbrei dingen bij te houden en of daarnaast de attractie van het werk wel voldoende groot geacht mag worden om de juiste mensen op de juiste plaats vast te houden. In de subsidies zag hij een gevaar in dier voege, dat verschillende gesteunde verenigingen zich te veel aan de overheid gaan vastklampen. De heer Lips, die eveneens namens de a.-r.-fractie sprak, nam onder meer de gasprijs-vooruitzichten onder de loupe, die hij als weinig bemoe digend zag; het gebruik van gasverwar- ming wordt volgens B. en W. niet gesti muleerd, maar niettemin plaatst de ge meente steeds meer gaskachels in de scho len en openbare gebouwen en dat verwar- Geen lopende liefdesband Het huwelijksbootje steekt in Velsen's gemeentetempel viel eens wat prozaïsch van wal en hel lopende-band-werk, dat door Amors grote omzet vaak niet te vermijden is, heeft al voor menig ge voelig paartje een stukje van de luister doen verdwijnen. Dr. A. J. v. Leusen bracht het trouwen gisteravond tussen de vele andere bedrijven door in de gemeenteraad en hij vond. er op die manier niet veel aardigheid meer aan. „Laat de toespraak desnoods maar weg" stelde hij rigoureus voor „als de jongelui dan tenminste maar apart en stuk voor stuk de beslissende handtekening onder de Grote Acte mogen zetten". Burgemeester mr. M. M. Kwint voelde daar onmiddellijk voor, zodat er binnen kort knusse privé-hellinkjes in de trouwzaal zullen verschijnen, waar de scheepkens der minne elk op eigen kiel te water zullen glijden. mingsgas zal op den duur veel kostbaarder worden dan het „huishoudgas". Voor de vrije sector Als de op te richten sportstichting niet slechts een gevel blijkt te zijn, kan zij ver zekerd zijn van de A.R.-sympathie, aldus de heer Lips, die de bouwproblemen be lichtte van de zogenaamde „vrije" sector uit en hij vroeg of er geen aanleiding was een groter bouwvolume in Den Haag los te krijgen met het oog op de Breedband- plannen. Vóór het scheiden van de markt kreeg de heer Verbeek als fractievoorzitter van de P. v. d. A. de kans het zijne te zeggen en hij toonde zich allereerst verheugd, dat er heel wat nauwkeuriger geraamd is dan vroeger, hoewel hij het late tijdstip van de indiening der begroting betreurde, wat dan ook ten gevolge had, dat de behandeling lichtelijk geforceerd is: er is nog geen ver betering gekomen sinds vorig jaar en een verzoek tot uitstel zal bij een herhaling zeker niet achterwege kunnen blijven. Protest tekende de heer Verbeek aan legen het „doordrijven" van de gymnasium- bouw onder het mom van aandrang van regeringszijde op een bouw-in-een-étappe. De rijksbijdrage beheerst ook deze be groting, maar er ontstaat daardoor een raming die niet in de eerste plaats op de doelmatigheid, maar wel eens te veel op de rekbaarheid clezer overheidssteun is ge richt. Zoals al eerder gehoord was. maakte ook de heer Verbeek een opmerking over de stijgende kosten van de schoonmaak dienst, waarop zijns inziens nog wel wat bezuinigd zou kunnen worden en de pro motie van elf adjunct-commiezen naar commiezen eerste klas zag hij in ditzelfde licht: zou er niet beter een stimulerende en wellicht gezondere diploma-toelage ge geven kunnen worden? Toegevend, dat de stijging der arbeids productiviteit bij de gemeente moeilijk te constateren is, moest de Arbeid-fractie- president toch de vinger leggen bij een ver schil tussen het aantal in het ambtenaren reglement vastgelegde arbeidsuren en de praktijk, die daar in Velsen aanzienlijk onder blijft. Eerst zal er harder gewerkt moeten worden en dan eerst zal er billijk heidshalve sprake kunnen zijn van een ver hoging van de gasprijs. Een tekort aan personeel, waarover nog al eens geklaagd wordt, zou er direct mee opgeheven kun nen worden. De heer Verbeek kondigde een voorstel in deze richting aan. Na de „rust" kwam des heren V e r b e e k's voorstel ter tafel, waarin aangedrongen werd de werktijd voor de ambtenaren in- plaats van 36 op 39 uur per week te bren gen, in afwachting van het georganiseerd overleg, via hetwelk men tot 41 uur zou kunnen komen. Het voorstel werd gesteund door de heren Luykman, Maas en Tonino. De traagheid der investerings- of urgen tiecommissie voor de wederopbouw zat ook de heer Verbeek dwars en hij meende dat de groei van de gemeente sinds het boekje „IJmuiden, de stad aan de zee", waarin het plan-Dudok wordt weergegeven, in een andere richting is afgebogen, zodat de ge gevens correctie behoeven: er is uitgegaan van 16.250 huizen voor 65.000 inwoners, maar de gemiddelde bezetting der huizen schommelt tussen de 6 en 7 personen en voor 70.000 inwoners zal men straks over 3250 huizen meer moeten beschikken. „Vind daar maar eens een plaatsje voor in het basis-plan Dudok" merkte de heer Verbeek op, die kennelijk knabbelde aan de fundamenten van de wederopbouwplan- nen en naar zijn zeggen „meer omhoog" wilde dan Dudok in 1945 had kunnen voor zien. Meer hoogbouw In Den Ilaag heeft men inmiddels schoor voetend aanvaard, dat de hoogbouw inten siever moet worden aangepakt dan oor spronkelijk de bedoeling was met alle eco nomische voordelen op-de-lange-afstand van dien. Achter de herbouwplicht-proce- dure vermoedde de heer Verbeek een zekere laksheid: „is de vervulling van de herbouwplicht wel voldoende geanimeerd" luidde zijn vraag al bij het begrotings- onderzoek, die volgens hem kortaf en enigs zins stekelig beantwoord was en daarom de socialistische fractievoorzitter lang niet bevredigde. Er zijn nog 2300 herbouw- plichtigen in Velsen en als deze mensen „blijven zitten", zal de gemeente zelf deze 2300 huizen moeten bouwen ynet alle finan ciële consequenties daarvan. De heer Ver beek zag wel iets in een gezamenlijke flat- bouw voor deze herbouwplichtigen. Terug komend op de wederopbouw in haar totali teit meende hij, dat er ondanks alle vlijt in het recente verleden, andere wegen be wandeld moeten worden, wiljiet woning tekort opgeheven worden: dê woningtoe wijzingen voor het lopende jaar zijn in flagrante tegenspraak tot de nood. De win kelbouw is een eindeloze lijdensweg ge worden, herinnerde hij zich en hij zocht een der grondoorzaken daarvan in de on verzettelijkheid van architect Dudok, die bijvoorbeeld pas in Augustus het beruchte hoge pand op de hoek van het nieuwe raad huisplein „liet vallen". Waar via de finan ciële kronkelpaden van Den Haag nog eens een paar onontwarbare problemen bijkwa men. En als klap op de vuurpijl heeft de nieuwe economische situatie er een ferme punt achter gezet, nog daargelaten of IJmuidens middenstand zich ooit zal kun nen beroepen op een „achterland". „Geestdriftig gedacht" noemde de heer Verbeek het antwoord van B. en W„ waar in de ziekenhuisbouw naar de nog niet uit de windselen gestapte urgentiecommissie werd verwezen, maar hij vond de behoefte in deze gemeente toch wel zo groot, dat voorbereidende maatregelen geen over bodige weelde zijn. Wel 10.000.voor plannen voor een nieuw gas-kantoor, maar nog steeds geen cent voor een tweede ziekenhuis vond hij bevreemdend, omdat het ene vooruitloopt en het andere ver achterblijft. Scherpe repliek op de Nieuwjaarsrede De repliek op de Nieuwjaarsrede van de burgemeester bracht de heer Verbeek op de veronderstelling dat de voorzitter graag iets hatelijks heeft willen zeggen, wat hem dan ook volkomen gelukt is. De „beledi ging" in die rede vervat sloeg volgens de spreker door tot in de hogere bestuurs organen en hij kon weinig bewondering hebben voor de „lafheid" waarmee volgens hem mr. Kwint vluchtte in de abstractie (de gewraakte passage sprak over „mid delmatigheid en halfslachtigheid, die in het gestoelte der ere zetelen"). Hij trok verder van leer tegen de voorzitter door mee te delen, dat niemand verwijten zal mogen uiten, die zelf boter op het hoofd heeft. Over sommige dingen wast gras, tot er een kameel komt, die het er af vreet. In dit geval was er inderdaad sprake van een kameel, zo besloot de heer Verbeek zijn felle philippica. Ontslag cultureel ambtenaar Over de kwestie van het plotseling ont slag aan de culturele ambtenaar vielen eveneens harde woorden uit de mond van de fractiepraeses: hoe over deze kwestie door een bepaald blad geschreven is, kon door hem niet anders dan als „vies" worden gekenschetst en hij vermoedde ergens èeri lek in het raadhuis, daarbij onverbloemd de richting van „een lid" uitwijzend, dat over deze materie tijdens het afdelings-: onderzoek vragen stelde. Ook de behande ling van deze hele, naargeestige zaak vond bitter weinig waardering bij de heer Ver beek: daar is volgens hem meer gebeurd dan de buitenwacht weet. De heer A. J. van Leusen (Arbeid) kwam in de eerste ronde met een beschou- ADVERTENTIE Voor natuurlijk het' adres met 15 jaar ervaring Oosterduinweg 25 - Tel. 4592 - IJmuiden wing over de onvoldoende manier van ant woorden door het college, dat volgens hem de goede sfeer tussen raad en B. en W. niet bevordert. Na een speels en geestig toespraakje richtte de heer Van Leusen zich tot „communisten, die hij als „zijn infra-rode broeders", die hun kennis ont lenen aan de Waarheid, de dominé en Else vier" betitelde met een antwoord vol dode lijke speldenprikken, hen toewensend, dat ze in deze zaal volgend jaar ook nog vrij uit zullen mogen speechen.. Het onderwerp „IJmuiden als volksbad plaats" trok hem vervolgens weer de be groting binnen met een pleidooi voor een jeugdherberg misschien een der mooiste van Nederland in het magnifieke recrea tie-oord rond de zeereep. Hij meende, dat het college nu maar eens moet afkomen met een uitgewerkt plan voor de nieuwe badplaats, daarbij denkend aan een ideale nederzetting van volkshötels. Ellendiger dan de officiële cijfers Het woningvraagstuk verlokte ook dit raadslid tot een hartekreet: na zes jaar vredesarbeid is nog geen verbetering inge treden voor de trouwlustige jonge mensen; we hebben immers nog steeds 1000 wonin gen minder dan in Mei 1940 en de situatie is vooral voor de jonge mensen ellendig, ellendiger dan de officiële cijfers kunnen doen geloven. In het licht van deze vrese lijke toestand hebben alle andere maatrege len geen waarde en dr. Van Leusen meende de toekomst van het volk slechts te kun nen beveiligen door het gezin te hoeden. Uitbreiding van de vrije bouwsector kan deze nood wellicht niet lenigen, de over heid zal hier haar schouders onder moeten zetten. Met klem drong hij verder aan op een nieuwe begraafplaats: een volgende begroting zou niet meer acceptabel zijn zonder een voorziening in dit opzicht. Nadat de heer Van Dongen (C.H.) de woningnood onder ogen had gezien en aandrang had geoefend op een uitbreiding van het bouwvolume, kwam om half tien het college aan zijn eerste repliek toe. Mr. M. M. K wint ging diverse hem speciaal interesserende punten van het be handelde na, waaruit wel zonneklaar bleek, dat de tunnelplannen wel heel wankel zijn komen te staan. Over een „zekere affaire" gaf hij de heer Kruisman nadrukkelijk te kennen dat het artikel over de Velsense kwestie in de Volkskrant van enige tijd geleden apert onjuist is geweest. Op de klacht over de „traagheid" waar mee de urgentiecommissie te werk gaat, kreeg de heer Verbeek te horen, dat het college deze aangelegenheid nu binnenkort tot een einde zal kunnen brengen. De bur gemeester stapte bij de heer Verbeek in het schuitje voorzover hij een pleidooi hield voor meer hoogbouw in Velsen. Slofje onder Zijn nieuwjaarsrede noemde mr. Kwint „moeilijk te bespreken", omdat aanvaller en aangevallene heel anders denken, in elk geval voorop stellend, aldus mr. Kwint, dat de heer Verbeek niet altijd de waardig heid heeft gehandhaafd, die voor dit onder, werp nodig is. Bovendien zou de rede hem zijn ingegeven door een groot mededogen met het lot van het Nederlandse volk en hij achtte het onvoorzichtig onmiddellijk aan te slaan op zaken als deze: er zou zo gemakkelijk uit gedistilleerd kunnen wor den dat de heer Verbeek het schoentje dei- middelmatigheid zowel als het slofje dei- halfslachtigheid zou kunnen passen. „Een enkel woord latijn kan wel eens verzach ten" meende de voorzitter mede in dit ver band. „Moeilijk te rechercheren" noemde hij voorts het geval van het berichtje in Trouw over het ontslag van de culturele ambte naar en ten aanzien van het ontnemen van het woord aan de heer Kruisman consta teerde hij, dat de raad in dit geval tegen zijn eigen verordening inging. De rest der replieken werd naar van middag 2 uur verschoven. ONDERLINGE DAMCOMPETITIE DCIJ Indien Laros er in zou slagen zijn drie achterstallige partijen respectievelijk tegen voorzitter De Jong, G. Postma, en J. Smit te winnen, zou hij gelijk met Dukel komen. Deze week werd voorzitter De Jong het slachtoffer. De stand in de onderlinge kop groep is nu: Dukel 18 uit 10, Postma 16 uit 11, Laros 14 uit 8. De overige uitslagen waren: L. Vooys remise met K. v. d. Steen, W. v. Wort remise met J. de Boer, Nieuwenhuizen wint van J. de Boer, „Opa" v. d. Bos verliest van Nieuwenhuizen, Hei-me Langbroek remise met v. Beelen, Leo Binkhorst wint van Dek ker, J. de Boer wint van D. Blom, De Ruyter wint van Sloot, Leo Binkhorst remise met De Ruyter. P. Binkhorst wint van Sloot en Sloot remise met Dekker. Met 11 gespeelde partijen is de eerste helft van de onderlinge hoofdklasse-competitie om de clubtitel van DCIJ voorbij. Dukel ont moet nog J. Smit, Postma is uitgespeeld en Laros heeft nog drie partijen in te lopen. Met behoud van het aantal punten gaat de strijd van de bovenste zes straks om het clubkampioenschap en de' onderste zes om de degradatie te ontlopen. ADVERTENTIE rtikelen, goede merken dragend, zijn nog schaars. Goede merken waar borgen kwaliteit en afwerking. Van groot belang is het Uw geld te be steden aan artikelen die door hun merk, kwaliteit, afwerking en prijs waarborgen. Deze artikelen vindt u bij Ph. de Koning in de étalages staan. Ze zijn van de allerbeste fabrieken in binnen- en buitenland. U ziet o.a. producten van Falcon, Kerko, Fablo, Shelter, Delana, enz., te veel om op te noe men. Het is een genot deze te kopen. JC3- HERENMODES /.'/A Kennemerlaan 24 leleloon 49Ó3 Eén ervan reeds voltooid, uitgerust met vismeel- installatie Naar het weekblad „Fishing News" mededeelt heeft de Noorse premier dezer dagen Noorwegens grootste en modernste trawler, die kortgeleden op een werf te Kiel gereed kwam, geïnspecteerd. Het vaartuig „Möretral-I" geheten, meet 630 ton en kost meer dan honderdduizend Engelse ponden. Het staat ingeschreven in de haven van Kristiansund. De bemanning, de vis-exporteurs en de gemeente Kristian sund hebben elk een derde aandeel in de trawler. De „Möretral-I" kan 360 ton vis bevatten en is uitgerust met een installatie voor de productie van vismeel. Er is ook een traankokerij aan boord en een speciale vriesruimte. Er worden in Kiel nog twee trawlers van hetzelfde type voor Noor wegen gebouwd, die eveneens op coöpe ratieve basis zijn gefinancierd. ADVERTENTIE Ken! U reeds de nieuwe VERKEERSREGELS en -BORDEN? Wij geven hierin les; elke Woensdagavond ten huize van Mevr. BAARDA, Kennemer- laan 42, Tel. 5301, van 810 uur. Kosten 3.— per avond. AUTO RIJSCHOOL REIJM HAGELINGERWEG 134 SANTPOORT Als dank voor het aandeel, dat Canada heeft gehad in de bevrijding van ons land, heeft de Nederlandse regering dat land een schilderij van de zeventiende eeuwse Meester Meindert Hobbema, „De Twee Watermolens", ten geschenke gegeven. In de „Hall of Fame" in het Canadese Parlementsgebouw is dit schilderij thans in aanwezigheid van vele autoriteiten door de gouverneur-generaal van Canada aanvaard. Het sedert enkele jaren bestaande man nenkoor „IJmuiden" gaf Woensdagavond, tezamen met het pas opgerichte „Velser Dameskoor" in het gebouw voor Christe lijke Belangen een concert, dat zich in een flinke belangstelling verheugen mocht. Dirigent Jan Beider bleek, wat de keuze der te zingen liederen betrof, voor geen kleintje vervaard te zijn geweest en heeft van zijn zangers en zangeressen het uiter ste gevergd. Dat desondanks niet alles wat geboden werd ten volle vermocht te bevre digen moet men uitsluitend toeschrijven aan de omstandigheid, dat men zangtech- nisch nog niet die trap van ontwikkeling bereikt had, welke pas na jaren studie be reikbaar is. Er wordt, jammer genoeg, nog te weinig gebruik gemaakt van de oudste zaal in deze gemeente. Het gebouw is terecht be kend om zijn uitmuntende acoustiek en ook deze avond werd deze reputatie weer be vestigd. Beider stelde zijn ensembles op de juiste wijze op (onder de klankbodem van het kerkorgel) en men heeft er onder zijn inspirerende leiding naar hartelust gezon gen. Het mannenkoor muntte daarbij uit in een tweetal klassieke, geestelijke liederen: het ontroerende Requiem van Peter Cor- nelus en Palestrina's Hodie Christus natus est. Beide zijn niet eenvoudig, maar men voerde ze warm van klank en met inacht neming van de rhythmische effecten der gefigureerde contra-melodie uit. Toen de dirigent, als bij een orgel, de verschillende registers als het ware „open trok", bleek dat het koor goed materiaal heeft staan, waaronder fraaie tenoren. De forti zijn echter de zwakke plek; men heeft helaas te weinig leden en om dit te compenseren zingt men de forti te zwaar, soms zelfs rauw. Dit laatste euvel openbaarde zich wel heel sterk in Bede van Roeske, dat in de dubbele zin des woords een krachtproef was, maar dan één waar qua klank nog aan te schaven valt. Voor een debuut bracht het dameskoor het er veelbelovend af. Tegenover zuivere, maar tere sopranen klonken goede altstem men, die een welluidende zang ten beste gaven. Men wist vooral van de Lentezang van Cath. van Rennes een succesnummer te maken. Als soliste werkte mevrouw Leni Hen- ning mee. Zij beschikt over een volle en goed geschoolde altstem, die zij met veel uitdrukking weet te gebruiken. Een voor proefje gaf zij daarvan in het viertal Schu- bert-liederen. Pas in de Alt-rhapsodie van Brahms toonde de soliste tot welk uitste kend musiceren zij in staat is. Brahms ont leende de tekst van dit werk aan Goethe's „Harzreise im Winter". In de solopartij deed mevrouw Henning hieraan ten volle recht. De begeleiding door het mannenkoor, dat niet volledig tegen de moeilijkheden er van bleek opgewassen, was aan de supe rieure prestatie van de soliste niet gelijk waardig. A. J. VAN DER WEIJDEN. LOODSDÏENST LAG DRIE KWARTIER STIL De IJmuidense loodsdienst werd gister morgen, zoals gemeld, om 10 uur gestaakt, maar drie kwartier later stoomde de loods boot al weer naar het vaste plekje buiten de pieren om de dienst te hervatten.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 9