Haarlemse geveistene -Clowntje Riek Grotere fiscale soepelheid jegens schijnwinsten noodzakelijk Effecten- en Geldmarkt „Motordrijvers op loggers moeten bij de motor blijven" Huiseigenaren wensen bespreking over de huren De Millionnairsdochter 75 ets. PER PAKJE Veel gevallen van honds dolheid bij de Duitse grens Jaarverslag Beweging van Europese Federalisten N.O.V.-rapport over reorganisatie van het U.L.O. Pseudo-vogelpest te Lichtenvoorde Felle brand in verffabriek Omkoping van een ambtenaar Internationale motorraces te Zandvoort Justitie zet strijd tegen clandestiene pools voort „Hof van Holland" won ook van „Rembrandt" Kampioenschap klein biljart hoofdklasse 57/2 Voor de kinderen H. Z. en P. C. in de finale Nederlandse ruiters naar Nice en Rome Kans op een Nederlandse», conservenfabriek in Canada Voedingstuinbouw dispensatie van de 5% Uittocht uit Perzië „De Vloeiweïde" in vlammen opgegaan ZATERDAG 31 MAART 1951 Wanneer 1951, gelijk verwacht wordt, een critiek jaar zal zijn, houdt dit naar het zich laat aanzien, geen verband met de vrees vcor een teruggang van de in dustriële productie. Minister Van den Brink heeft dezer dagen bij de installatie van de Adviesraad voor de Militaire pro ductie medegedeeld dat de industriële pro ductie in 1950 50 procent hoger was dan in 1938 en wanneer men kennis neemt van de verslagen, welke thans over 1950 binnenkomen, blijkt daaruit in de meeste gevallen dat men over opdrachten niet te klagen heeft. Wanneer de grondstoffen- voorziening geen al te grote belemmering ondervindt zullen we vermoedelijk op een toenemende industriële bedrijvigheid in ons land kunnen rekenen, waartoe ook de defensie-opdrachten in belangrijke mate zullen bijdragen. Genoemde minister deelde mede dat reeds voor 1 milliard defensie-opdrachten is uitgegeven en in de komende vier jaar nog voor 3 mil liard zullen volgen. Fokker kreeg als bekend enige tijd ge leden reeds een order voor Nederlandse en Belgische rekening van 200 vliegtuigen, waarvan de eerst reeds aan België zijn af geleverd, maar ook voor de Nederlandse werven, de electro-technische en de con fectiebedrijven, zowel als voor de schoe nenfabrieken en dergelijken zijn vermoe delijk grote opdrachten te verwachten. De hoop wordt gekoesterd dat dit niet enkel binnenlandse opdrachten zullen zijn, maar dat Amerika bereid zal zijn ten behoeve van het Noord-Atlantisch Pact ook in Ne derland orders te plaatsen en deze met dollars te betalen, hetgeen onze dollar- positie aanmerkelijk ten goede zou komen, vooral wanneer de Marshallhulp voor economische doeleinden dit jaar, inplaats van het volgend jaar, zal eindigen. Uit de jongste weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat onze deviezenpositie de laatste tijd gaandeweg slechter wordt en er is weinig kans dat hierin zonder Ame rikaanse hulp spoedig verandering zal ko men. Minister Van den Brink heeft im mers gezegd dat onze ruilvoet, die in 1950 reeds 15 procent slechter was dan in 1947 en 1948, in de loop van 1951 nog met al licht 5 procent zal achteruitgaan, wat wil zeggen, dat we voor eenzelfde hoeveelheid import 20 procent meer zullen moeten ex porteren om aan de toestand van 1947/48 gelijk te blijven. Hieruit blijkt wel hoe groot de krachtsinspanning van het Ne derlandse bedrijfsleven moet zijn om tot een verbetering van onze betalingsbalans te kunnen komen. De arbeidsproductiviteit en de daarmee verband houdende loonpolitiek zijn hierbij uiteraard hoogst belangrijke factoren en de vraag hoe ver men thans bij de nood zakelijke verbruiksbeperking, met de loonsverhogingen kan gaan, niet minder. Maar tevens treedt hierbij de vraag in zake de financieringsmogelijkheden naar voren, een vraag, die temeer gaat klem men omdat, naarmate de prijzen stijgen, ook voor de financiering van nieuwe in vesteringen grotere bedragen nodig zijn. En dat terwijl van hogerhand op beper king van investeringsuitgaven wordt aan gedrongen. De geldnood, welke er thans bij vele be drijven bestaat, blijkt wel zeer duidelijk uit" de jaarverslagen en uit het toenemend aantal nieuwe emissies. De winstcijfers zijn weliswaar veelal be langrijk hoger dan een en twee jaar ge leden, doch wanneer men deze cijfers stelt tegenover de voor de bedrijfsexploitatie nodige kapitalen, krijgt men een geheel andere indruk en treedt ook de grote on billijkheid naar voren van het feit dat deze winsten, welke voor een goed deel het gevolg zijn van tussentijdse prijsstij gingen, door de fiscus als normale be drijfswinsten worden beschouwd en belast. Een sprekend voorbeeld vindt men in de jaarcijfers van de Holland-Amerika Lijn. Een inderdaad geweldige" winst van 29 millioen tegen 19X millioen in het vorig jaar, zijnde bijna 100 procent van het geplaatste kapitaal en meer dan Raad voor Scheepvaart over motoraverij op de SCH 5 Door de Raad voor de Scheepvaart is behandeld de zaak van de Scheveninger motorlogger „Jan van der Toorn", die in Juli van het vorige jaar motor-averij op liep. Tijdens afwezigheid van de motor drijver, die aan dek hielp met het verwer ken van de haring waren twee kruklagers leeggelopen en de beide krukpennen ern stig beschadigd. Het schip moest door een sleepboot van zee gehaald worden. De inspecteur van de scheepvaart meende de meeste ernstige motorstoringen op log gers te kunnen toeschrijven aan langdurige afwezigheid van de motordrijvers uit de machinekamer, zoals ook in dit geval. „De motordrijvers moeten op zee aan dek wer ken en zulks gaat vaak ten koste van het nodige toezicht op de motor. Het gevolg is, dat in Scheveningen juist de beste motor drijvers aan wal blijven, omdat de schip pers deze mensen, die meer zorg aan de motor besteden niet wensen", aldus de in specteur. Naar het oordeel van de Raad is de averij op de Sch. 5 zowel het gevolg ge weest van een onvoldoende smering als van onvoldoende toezicht. „Hoewel de motordrijver deze keer geen order heeft gehad om aan dek te werken, begrijpt de Raad, dat dit toch voorkomt uit een bestaande gewoonte, die even krachtig is als een bevel". Het bestuur van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft aan de Ministerraad een adres gericht waarin wordt betoogd dat de met ingang van 1 Januari 1951 toegestane huurverhoging van 15 is bedoeld ter stuiting van het voortschrijdende verval van het bestaande gebouwd onroei-end goed. Tengevolge van de sterke stijging van de prijzen zijn de onderhoudskosten aan zienlijk gestegen. Op een verdere stijging moet worden gerekend als gevolg van de verhoging van lonen en salarissen. Be toogd wordt, dat de huis- en grondeigena ren de nadelige gevolgen van de waarde vermindering' van het geld tot nu toe ten volle en zonder enigerlei compensatie heb ben moeten dragen. Het bestuur heeft daarom de Minister raad verzocht bij de nieuwe besprekingen op het gebied van de lonen mede het vraagstuk van de huren te willen betrek ken. 50 procent van de boekwaarde van de vloot. En welk een sterke positie heeft deze rederij. Naast een kapitaal van 31 millioen niet minder dan 59 millioen re serves, meer dan de boekwaarde van de gehele vloot. Wanneer men de winsten van 1950 echter eens tegenover de hui dige aanschaffingsprijs van schepen stelt, komt men echter tot een ander resultaat. De vloot van 32 schepen heeft 136 mil lioen gekost, maar zou vandaag drie a viermaal zoveel kosten, d.i. rond ƒ500 mil lioen. De winst van 1950 ad 29 millioen bedraagt dus slechts 5 a 6 procent van de huidige kostprijs van de schepen. Voor twee schepen in aanbouw, tezamen meten de 29.000 ton, heeft de maatschappij reeds 18 millioen betaald, dat is 600 per ton en de totale prijs zal vermoede lijk niet ver van de 1000 per ton blijven. Kapitaal en reserven bedragen bij de Holland-Amerika Lijn thans een 100 millioen, maar hiervan steekt thans reeds meer dan 70 millioen in de vloot en de deelnemingen en wat nog aan liquide mid delen nodig is zal dubbel en dwars voor de noodzakelijke nieuwbouw vereist worden. En dat de fiscus thans een meer soepele houding wil aannemen tegenover „schijnwinsten", zoals die uit de hierbo ven toegelichte cijfers blijken, wordt dan ook meer dan tijd, omdat anders de inte ring op het vermogen der ondernemingen en daarmee op het nationaal vermogen steeds grotere proporties aanneemt. ADVERTENTIE De misschien niet opvallend mooie, maar wel zeer rijke dochter van de rubbermag naat Bill Billson is een verwend meisje. Reeds als kind gebruikte zij voor haar speelgoedtreintjes locomotieven van ware grootte met machinisten in de originele afmeting, die bovendien werkelijk leefden, ofschoon niet tot hun genoegen. Nu maakt zij weer, samen met haar vader, een kameeltocht dwars door de oerwouden van Brazilië. Steeds dichter wordt de jungle en natuurlijk is er weer nergens een agent te bekennen. Geen wonder, dat de heer Bill son tenslotte zijn kameel inhoudt en zegt: „Truus, ik schei er mee uit. Dit is geen leven." Te laat. Veertig Gewapende Schur ken treden van achter het struikgewas te voorschijn. De heer Billson verbleekt. „Mannen," zegt hij, „jullie hebben het toch niet op mijn dochter gemunt?" „We zullen wel wijzer zijn," antwoordt het opperhoofd, „je geld moeten we hebben." Doch op het zelfde ogenblik klinkt er een schot en zinkt de leider met doorboorde schedel ter aarde. Opnieuw klinken er 16 schoten. En weer vallen er 16 bandieten om, alsof het loden soldaten zijn. De overigen kiezen het hazen pad. Een welgebouwd jonkman treedt glimlachend van achter een appelboompje te voorschijn. „Op vacantie, meneer Billson?" vraagt hij koelbloedig. „Kerel", zegt de rubbermagnaat, zijn beide handen grijpend, „je krijgt mijn dochter en de helft van mijn fortuin. Want dit was groot. Dit was allemachtig groot. Wil je wel ge loven, dat ik een ogenblik dacht: dit is iets uit de krant?" „U hebt gelijk ook," ant woordde de jonge man, „want het is reclame. Uw dochter en uw fortuin moogt U houden. Ik wil een North State van U hebben." Er is sprake van hondsdolheid op vrij uitgebreide schaal in de Duitse grensstreek. Sinds 1920 is er in ons land geen geval van hondsdolheid gesignaleerd, maar nu meent de inspectie van de Veeartsenij- kundige Dienst in Overijsel toch het sig naal „weest op uw hoede" te moeten ge ven. Volgens het meest recente rapport waren er in de periode 16 Januari31 Januari in Duitsland 46 gevallen van be smette dieren, alle voorkomend in de aan ons land grenzende gebieden. Het grootste vrachtvliegtuig, dat voor militaire transporten gebruikt wordt, is de C. 124 Globemasterdat sinds enige tijd in dienst gesteld is van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten. Arbeiders in de Douglas vliegtuigenfabriek, waar de C. 124 ge maakt wordt, bezig met het monteren van de vier machtige ..Wasp Major"-motoren. Uit het jaarverslag van de Beweging van Europese Federalisten over 1950 1951 blijkt, dat de beweging thans bijna 3000 leden telt. De eerstvolgende lande lijke conferentie is vastgesteld op 30 Juni en 1 Juli te Overschie. Er wordt een con ferentie voorbereid tussen de B.E.F. en de Duitse Europa Union. Volgens het ver slag heeft de federalistische gedachte in het afgelopen jaar in ons land veld ge wonnen. Aan het programma van actie voor 1951 ontlenen wij het volgende: Het doel der B.E.F. is en blijft het be vorderen van de totstandkoming van een algemeen Europees federaal gezag, be voegd te handelen op die terreinen, die niet meer door de nationale staten op be vredigende wijze kunnen worden behar tigd. In het huidige stadium der ontwikkeling schijnt de sprong van de inter-statelijke naar de federale vorm van Europese sa menwerking slechts bereikbaar voor wat betreft speciale, daarvoor geschikte secto ren. Voorbeelden daarvan zijn de voorge nomen samensmelting van de Europese kolen- en staalproductie en het voorstel tot vorming van een Europees leger. De B.E.F. zal daarom al haar steun ver lenen aan plannen die strekken tot het in stellen van zodanige bijzondere Europese boven-nationale gezagsorganen. Zij wenst daarbij echter nadrukkelijk vast te stellen dat de deelneming aan zulke organen voor alle vrije Europese landen moet openstaan, dat indien bepaalde landen in de aanvang aan de oprichting van zulke organen niet wensen deel te nemen, dit de overige lan den in beginsel niet mag weerhouden, op de ingeslagen weg voort te gaan en dat de op te richten bijzondere gezagsorganen van het begin af in een hecht verband moeten worden gevoegd met elkander en met een centraal overkoepelend orgaan. In de Woensdag en Donderdag te Lochem gehouden algemene vergadering van de ULO-leerkrachten van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging werd met alge mene stemmen het reorganisatie-rapport van het hoofdbestuur aanvaard. Dit rap port, dat een gevolg is van de verleden jaar aan het hoofdbestuur gegeven op dracht na te gaan of beperking, even tueel uitbreiding, van het aantal examen vakken voor ULO mogelijk en gewenst is, komt tot de volgende conclusies: Het ULO behoudt zijn aansluiting bij andere richtingen van voortgezet onder wijs. Het ULO moet gelegenheid bieden tot meer differentiatie dan tot dusverre, onder andere door rekening te houden met de behoeften van de leerlingen, spe ciaal der meisjes. Deze uitbreiding van de mogelijkheid tot differentiatie moet ge paard gaan met de uitvoering van een nieuwe didactiek. Deze twee elementen kunnen slechts langs geleidelijke weg wor den ingevoerd. Het eindexamen kan zijn algemeen karakter behouden mits het door zijn programma de ontwikkeling van de moderne didactiek niet in de weg staat. In Lichtenvoorde (Gld.) ziin gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd. De kippen van vijf bedrijven moesten worden afgepiaakt. De pluimveemarkt is afgelast. In de gemeente is een z.g. ophokgebod voor kippen uitgevaardigd. Vrijdag is in een lakstokerij te Alphen aan de Rijn brand ontstaan door overver hitting in een reactieketel, waarin zich ongeveer 2000 liter lijnolie bevond. Ontploffingen in de leidingen en de ketel waren oorzaak dat in een minimum van tijd de lakstokerij in lichter laaie stond. De kokende, zeer brandbare olie, die boven dien een er naast staande tank met terpen tine had aangestoken, deed de fabrieks- brandweer machteloos staan. De inmiddels gewaarschuwde plaatselijke brandweer be schikte slechts over beperkte schuimblus- capaciteit, zodat in afwachting van de Leidse brandweer met enkele stralen water werd gegeven. Na aankomst van de Leidse brandweer bleek deze evenwel niet met schuimblus- sers uitgerust te zijn, waarna men het eigen schuimblusapparaat in werking stelde. Om dat een branddeur open was blijven staan had het vuur de naastgelegen afdun-instal- latie ook aangetast. Met het schuimblusapparaat was men de brand vrij spoedig meester en kon men ongeveer anderhalf uur later met de na blussing beginnen. Grote voorraden lijn olie en terpentine konden worden ge spaard mede doordat het nieuwe gebouw brandvrij was gebouwd. De schade be draagt desondanks 1 a 2 ton. Voor het Haagse gerechtshof is negen maanden gevangenisstraf geëist tegen de autohandelaar J. H. H. uit Delft, die dooi de Haagse rechtbank tot zes maanden was veroordeeld wegens een poging tot omko ping van een ambtenaar. H. had een vergunning voor de invoer van dumpgoederen uit Duitsland willen hebben. Toen hem dit niet gelukte, liet hij een ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken weten, dat de ver gunning hem wel 3 a 4000 gulden of een auto waard zou zijn. Voor het hof ontkende H. aanvankelijk. Deze ontkenning was voor de advocaat-generaal aanleiding verhoging van de straf te eisen. Motorsport Op het circuit van Zandvoort worden Zon dag 6 Mei onder leiding van de K.N.M.V. motorraces gehouden, waarbij het accent ge heel op de internationale deelname zal worden gelegd. Ook verschijnen de Nederlandse cracks aan de start. De zijspanraces zullen thans ook inter nationaal zijn, hetgeen ongetwijfeld de aan trekkelijkheid zal verhogen en de Neder landse zijspanrijders in staat zal stellen te tonen, wat zij in internationaal milieu waard zijn. Voetbal Gemeld is, dat een der laatste beslissingen, welke mr. Struycken als minister van Justitie nam, was het afwijzen van onderscheidene aanvragen, welke op het departement waren binnengekomen, ten doel hebbende officiële vergunningen te verkrijgen voor het exploi teren van voetbalpools. Minister Struycken heeft overwogen, dat er uit practische overwegingen wel iets te zeggen zou zijn voor in wettelijke banen geleide voetbalpools. Hij heeft echter tegen over deze aspecten morele gesteld, die er tegen pleitten. Bij het afwegen van alle argumenten pro en contra heeft bij de mi nister vooral gegolden de zeer sterk gefun deerde opinie van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond; Naar het ANP verneemt, zal dc justitie de strijd tegen de clandestiene pools met kracht voortzetten. De nieuwe minister van Justitie, mr. Mulderije, deelt volledig het standpunt van zijn voorganger. Biljarten Ook het tweede gedeelte van de neder laagwedstrijd om de Nobelsbeker tussen „Hof van Holland" en „Rembrandt" leverde eveneens een zege van 84 voor de Haar lemmers op. De eindstand werd 168. De resultaten van gisteren waren: Rozenhart (70) 70 27 19 2,59 Pulier (90) 67 27 16 2,48 v. d. Veldt (130).. 76 34 33 2,23 Ceeli (105) 105 34 10 3,08 Van Wunnik (90) 61 20 9 3,05 Peel en (95) 95 20 16 4,75 Wagenvoort (70) 70 38 9 1,84 Van der Horst (60)51 38 6 1,34 Hoenderdos (50).... 50 42 6 1,19 Van Lochem (80) 61 42 13 1,45 Bouwmeester (60) 60 54 7 1,11 De Rosa (65) 62 52 7 1,14 De uitslagen van de te Apeldoorn voort gezette wedstrijden om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse klein biljart anker kader 57/2 luiden: Van Leur 300 12 136 25.00 Van Reijen 98 12 57 8,16 Wijdeveld 300 17 64 17,64 Wijnen 230 17 111 13,52 De Jong 300 17 67 17,64 Baarends 216 17 53 12,70 Storm 300 25 70 12.00 Vos 250 25 50 10,00 Baarends 300 13 59 23.07 Storm 125 13 25 9,61 Wijnen 300 14 84 21,42 Van Leur 297 14 81 21,21 De Jong 300 10 109 30,00 Vos 113 10 35 11,30 Van Reijen 300 11 77 27,27 Wijdeveld 170 11 48 15,45 De Jong heeft de leiding met vier gewon nen parijen; dan volgen Wijnen en Van Reijen met drie overwinningen. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. De zevende partij in de twee kamp tussen Botwïnnik en Bronstein om het wereldkampioenschap schaken werd na scherpe strijd, waarbij de titelhouder met wit speelde, afgebroken. Botwinnik heeft een Dion meer. Nou, dat viel dus erg mee! Bunkie slaakte een zucht van verlichting, toen de dokter zeidat het wel losliep met Ricks been. Rick moest nu wel een week op bed liggen, maar ja.dat was het ergste niet, daar kwam hij wel overheen. Het zou veel erger geweest zijn, als Rick z'n been had gebroken, niet? „Ik zal wel maken, dat je je niet verveelt, Rick!", zei Bunkie. En dat deed hij ook. Terwijl Rick op bed moest blijven, verzon Bunkie van alles om hem bezig te houden. Hij haalde boeken van Oepoetie's kamertje en las hem urenlang voor. Dat was prettig, want zo duurde de tijd niet zo lang voor Rick. En dan weer deden ze een spelletje, waarbij Rick zich niet te veel behoefde te bewegen; ze speelden halma en knipten poppetjes uit gekleurd papier. En als Oepoetie uit school kwam (want diens vacantie was alweer om), dan was die ook bij Rick, en hij vertelde allerlei leuke dingen uit de klas. Nee, Rick verveelde zich heus niet. Daar zorgden zijn vriendjes wel voor, evenals oom Tripje en tante Liezebertha. Die tante zorgde bovendien voor allerlei lekkere hapjes, die de patiënt maar wat heerlijk vond! Waterpolo In de halve eindstrijd voor de bekercom petitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft HVGB met 9—2 van HZ en PC verloren. De Hagenaars hadden door snel spel en gebruik te maken van fouten in de Haar lemse achterhoede spoedig een voorsprong van 20 en met rust was de stand 4—0. In de tweede helft strafte de scheidsrech ter enkele zware overtredingen van F. Ruimschorel goed af. Deze kreeg tot drie maal toe gelegenheid om te scoren. De Haar lemmers waren nu wel wat meer in de aanval. Aad Rot zag kans het eerste tegen- punt te maken. J. Hogeland Jr. doelpuntte uit een strafworp (72)Kort voor het einde maakten de Hagenaars nog twee doelpunten. Zij wonnen verdiend, doch enigszins ge flatteerd. Hedenavond, speelt HVGB een vriend schappelijke hoofdklasse polowedstrijd in Amsterdam tegen Meeuwen. Paardensport Aan de beide belangrijke internationale concoursen-hippique, welke van 14 tot en met 23 April te Nice en van 28 April tot en met 4 Mei te Rome worden gehouden, neemt een Nederlandse équipe deel, welke zal bestaan uit: ritmeester J. J. Gruppelaar met „Ran dom Harvest" en „Ampère", (chef d'équipe), J. Rijks met „Master" en „Romanichel", J. Gelderman met „Ambassadeur" en „Coun tess", D. Janssen met ,,C' est sa soeur" en „Golden Vale". „Ik ben van plan de mogelijk^ te gaan om een visconserven® Canada op te richten", verteld*Tu Wijnbelt directeur van SSfifc1 venfabnek te Woudrichem, 5?*? middag met de Veendam voor L aan Amerika en Canada vertrok' Op de grote meren van Canak heer Wijnbelt de visvangst Verder gaat hij in New York Wrik ton en Boston een studie mak-L - Amerikaanse verpakkingsmethode S visconservenindustrie "uevcorc; Ook wil de heer Wijnbelt fabrieken bezoeken, die zich toeleggen oo h {-t ceren van machines voor het "consent en invriezen van vis. w®erwa vraagt Het Koninklijk Nederlands Laife Comité, de Nederlandse Christelijke ren en Tumdersbond en de Kfe Nederlandse Boeren- en Tuiniffi hebben het College van Rijksbemidfc verzocht de werkgevers in de voeding bouw dispensatie te verlenen van t pbchting tot het uitbetalen v?dlï bijslag van vijf procent, welke met van 19 Maart is ingevoerd Dit betekent dat de verplichting tot M geven van de bijslag wordt opgeschort^' dat het college een beslissing zal heiïw genomen. Indien het verzoek wordt wezen moet de bijslag met terugwerkt kracht tot 19 Maart alsnog worden bekiii Dit keer geen gevelsteen, maar een in hout gestoken deurkozijn. Dit zit in het perceel Spaarne 108, met de mooie goed bewaarde gevel uit het begin der 17e eeuw. Mooi zijn ook de kruiskozijnen in de top gevel, die nog oorspronkelijk zijn. „Hendrick de Keijser", de vereniging die BAGDAD (A.F.P. en Reuter). In de laatste dagen is te Bagdad, de hoofdstad van Irak, een stroom van auto's uit Perzië aangekomen met, naar het schijnt, welge stelde Perzen en hun gezinnen, die over het algemeen via Irak naar Syrië en de Liba non gaan. Verscheidene vervoersonderne mingen hebben van haar vertegenwoordi gers in Teheran, dc Perzische hoofdstad, het dringend verzoek ontvangen om een groot aantal autobussen naar Teheran te zenden. Men voorziet namelijk de mogelijkheid, dat de uittocht uit Perzië zich ook zal uitbrei den tot de midden-klassen. Als gevolg van het in staking gaan dei- arbeiders der voor de Perzische oliebedrij- ven werkende vervoersbedrijven, is het aantal tot werkloosheid gedwongen werk nemers in deze industrie tot tienduizend gestegen. De sterkte der eigenlijke stakers is drieduizend. De stakende arbeiders dei- vervoersbedrijven eisen loonsverhoging. De staking heeft zich Woensdag uitgebreid tot het olieveld van Madjidi, dat 250 kilometer ten Noorden van Abadan is gelegen. De autoriteiten in Zuid-Perzië zijn er zeker van dat de stakingen zijn uitgelokt en worden bevorderd door de communis tische Toedeh-partij, die groot voordeel trekt uit de campagne van het (niet-com- munistisch) „nationale front", dat nationa lisatie der Perzische olie-industrie eist. Moeslafa Lanakarani, een bekende volks menner en leider der Toedeh-partij, is bij de Zuid-Perzische olievelden waargenomen. De Iraanse gezant in Ankara, de oud minister-president van Iran, Mohammed Said, is per telefoon door een landgenoot met de dood bedreigd. „U zult worden neergeschoten zoals de verrader Razmara, wanneer u de tegenwoordige Iraanse rege ring verdedigt",aldus de telefonische mede deling. De Turkse politie stelt een onder zoek in. Volgens een bericht van de correspondent van de Daily Mail zijn 15 buitenlandse adviseurs van de Perzische regering, onder wie enige Engelsen, ontslagen. De enige buitenlandse adviseurs zijn nu nog acht Zwitserse olie-experts en enige Deense spoorweg-ingenieurs, aldus deze correspondent. De villa De Vloeiweide te Rijsbergen is Vrijdagavond door brand verwoest. Het huis werd sinds ruim een jaar bewoond door ir. d'Arnaud Gerkens en was niet verzekerd. De brand is ontstaan toen de bewoners een open haard wilden aansteken en vlammen buiten de stookplaats kwa men. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. De brandweren van Rijs bergen en Breda konden weinig uitrichten. De villa genoot bekendheid doordat hier in 1944 een gevecht plaats heeft gehad tussen 44 illegale werkers, die 'er verbor gen waren en Duitse militairen. Vier illegale werkers sneuvelden daarbij en acht werden later gefusilleerd. Deurkozijn van het perceel Spaarne. zich verdienstelijk maakt door ae aaÉjj van belangrijke bouwwerken uit vrees eeuwen, heeft reeds vóór de oorlog aitp gekocht. In het deurkozijn zit een mooi pröi waarop een zeilend schip is gestoken. Ve- moedelijk is het huis vroeger gebouwdra een reder of kapitein die op zee voer, EEN NlE'JW VLIEGVELD EN NIEUWE VUEGME! De eerste acht Thunderjet-strajg bommenwerpers van een grote leu;-- die wij in het raam van het military programma van Amerika zullen om zijn in Nederland aangekomen. Met snelvuurkanonnen gewapenjWj de Thunderjet op als jachtvhegt^ met rekken voor bommen en vw» raketten onder de vleuge s kan komen als een zeer snelle en M menwerper. De Thunderjet is tactisch vliegtuig, dat Sebiu veMj ondersteuning van de troep Volk el, het vliegveld, waar dc gj de tactische luchtmacht js. bracht, kan men beschouwen^ we klank in de militaire luchtvaart^, in tot dusverre vooral de burg, Leeuwarden en jndei- bekend waren. Volkel, ee hoek Nijmegen-Den Bosm1 bleek bij nauwkeurig bodems stekend geschikt te ZlJ" (1 anS bruik en het terrein worot breid om deze zomei nog (eJ] nen zijn voor het dan opi Jgjdg mando der tactische1 b ,0nneii^ De Duitsers waren reeds begon aanleg van dit vliegveld. Kolonel Hoover van Sriii luchtmacht in Duitsland b op tijdelijk gestationneerd Volkel om onze yliegeisjn te helpen bij het veinZjne;^ nieuwe jagertype, hovend technici aanwezig van Thunderjet bouwt.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6