Mi Shag dat pakje fa. B. ENGELENBERG -Clowntje Riek PAULINE Geen doelpunten bij De Volewijckers-VSV Toor de braJfom dit pakje Velsen-Noord „Suomi" was op het wedstrijd pad in Heiloo Verfspuiten - Maskers Luchtslang VRAAGT PRIJS H. M. KOOYMAN EN ZN. IJmuiden MARKTBERICHTEN Velsen Vernieuwing aan de centrale verwarming Voor de kinderen SCHEEPVAART Sterfte aan kanker en hartziekten Santpoort MAANDAG 2 APRIL 1951 ADVERTENTIE M-33-M De kleine' kans, die DWV nog heeft om aan degradatie te ontsnappen, is er na het puntloze spel van de Volewijckers en VSV niet groter op geworden. De beide tegen standers van gisteren hebben het aantal punten elk met één vergroot. Zij kunnen hiermede tevreden zijn, want het vertoonde spel was met de uitslag in overeenstem ming. Het uitermate gladde en weke veld maakte goed voetbal zeer moeilijk. Alleen de spanning, welke er van het begin tot het einde heeft geheerst, boeide de belangstel ling nog enigszins. De techniek der Velse- naren stond weliswaar op een iets hoger peil dan die der thuisclub, maar gevaarlijk waren de spelers van VSV voor het doel van Hagenaars slechts zeer zeiden. Van dei- Kuil probeerde het enkele malen met een schot van grote afstand, evenals Stijger, maar de Amsterdamse doelman toonde zich zeer betrouwbaar. Aan de andere zijde had Van der Wint een rustige dag, want het korte en doorzichtige spel van het Amster damse binnentrio leverde Van Gelder, Spaans en Kunst niet de minste moeilijk heden op, zodat de Volewijckers aan schie ten vrijwel niet toekwam. Slechts enkele malen moest Van der Wint er aan te pas komen. Dit geschiedde, wanneer de snelle buitenspelers Van der Muts en Van der Ruit in het spel werden betrokken. Een hard schot van Michel werd fraai door Hagenaars gestopt, maar toen Van der Kuil kort na elkaar twee prachtige kansen kreeg, scheen VSV een voorsprong te zul len nemen. De Velsenaar faalde evenwel in beide gevallen. Baselaar deed dit de rechtsbuiten van VSV aan de andere zijde na, toen hij, na Van Gelder gepasseerd te zijn, een goede kans had gekregen. Zijn schot ging echter juist over de lat. Bij de rust was het nog steeds 00. In de tweede helft hadden de meeste spelers een dusdanige moeite om op de been te blijven, dat het spelpeil nog lager stond dan in de eerste drie kwartier. Vooral zware spelers, als De Ruijter bij de Vole wijckers en Van Gelder in de Velsense achterhoede, konden slechts met veel moei te meekomen. Enkele schoten van Michel en Van der Graaf gingen juist over het Amsterdamse De districts-veldloopkampioenschappen, die onder leiding van de athletiekvereni- ging Doves te Heiloo werden gehouden, hebben Zondag niet alleen een groot aan tal athleten op de been gebracht, maar ook veel toeschouwers. Voor de verschillende af te werken loopnummers was de deel name van de athleten in jaren niet zo groot geweest. Het slechte weer beïn vloedde de wedstrijden ongunstig. Begonnen werd met de veldloop voor de junioren B, waarin van „Suomi" H. Mar tens no. 9 en F. Spindelaar no. 10 werden. Bij de junioren A startten van de Velsense jongeren W. Tegel, W. Deenik, J. v. d. Toorn en A. Kist. Zij bezetten in het grote veld van deelnemers respectievelijk de 23e, 26, 28e en 30e plaats. Als bijnummer was een wedstrijd over 3500 meter ingelast voor C- en D-klasscrs. A. Koet bezette in de C-klasse de löe plaats. Een fraaie prestatie leverde A. Spek bij de D-klassers door als eerste de eindstreep te passeren, gevolgd door zijn clubgenoten. Twaalfde werd. G. Ouden dijk. veertiende W. Kok en achttiende E. Schik. Met belangstelling werden de prestaties gevolgd in het hoofdnummer, de 5000 m voor A-, B-, C- en D-klassers. Juist tij dens de start brak een regenbui los. Er werden aan de athleten hoge eisen gesteld. Joop Smit van Suomi, die de eerste 3000 meter prachtig aan de kop lag, kreeg daar na een inzinking. Deze handicap liet hem een tiental plaatsen terugvallen. Het pleit te echter voor zijn morele conditie, dat hij zich op de laatste 400 meter volledig her stelde en met een fraaie eindspurt toch nog als vierde eindigde. Bij de C-ldassers startte Loes Schol op de 5000 meter. Ook hij handhaafde zich en eindigde op de derde plaats. ADVERTENTIE Ooelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken doel en aan de andere kant belandde een schot van Van der Ruit in het zijnet. Bij een hoekschop op het doel van de Vole wijckers ontstond een verwarde situatie. De bal werd enkele malen ingeschoten, maar steeds voorkwam een Amsterdams been een doelpunt. We zagen nog eenmaal een schot van Baselaar, dat door Van dei- Wint tot hoekschop werd verwerkt, maar ook aan deze kant bleef de achterhoede de baas over de weinig schotvaardige voor hoede, zodat een doelpuntloos spel het resultaat van de ontmoeting was. ADVERTENTIE voor Uw loodgieterswerken, dakreparaties en alle voorkomende werkzaamheden. Driehuizerkerkweg 108 Driehuis-Westerveld - Tel. (K 2550) 4468 NIEUWE ONDERWIJSKRACHTEN AAN DE HUISHOUDSCHOOL De raad van Velsen wordt voorgesteld te benoemen tot leraressen en tot admi nistratieve hulpkracht in tijdelijke dienst aan de mevr. dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga- Elias-school (dagschool) te IJmuiden: mej. G. J. Dorst, voor het vak koken; mej. G. F. Dijkstra, voor de naaldvakken; mej. M. E. de Vos. voor fraaie handwerken en mej. M. A. van Croonenborg, als administratieve hulpkracht. JUMP-NIEUWS De IJmuider bridgeclub ..De Jump" heeft in „Kennemerhof, de wedstrijden om het clubkampioenschap voor paren voortgezet. De uitslagen waren: A: Kuiper—Maarleveld 51 p.; Ligthart— Wonank 50 p.; echtp. De Groot 48 p.; Jon kerMains 43% p.; BornMoot 39% p.; BreurWeij 37 p.; SmitZandwijk 36% p.; BoerKonz 28% p. B: dames KramerRolloos 31 p.; Kuys Porck 28 p.; mevr. Konz—Koudijs 24% p.; mevr. OldenburgN. N. 23% p.; dames Brou werDe Haas 22 p.; Amsingv. d. Berg 19% p.; De HaasKramer 19% p. 31 Maart 1951 Heilbot 3.302.25; gr. tong 3,052,75; gr.m. tong 2,652,45; kl.m. tong 2.482,23; kl. tong I 1,901,82; kl. tong II 1.321,23; tar bot I 3,9C3,00, per kg. Tongschar 11498; schartong 5137,50; kl. schol I 79; kl. schol II 3720,50; schar 39—8; bot 20.50—16; v. haring 24,50—13,50; makreel 189,20; gr. schelvis 5855; gr.m. schelvis 5954; kl.m. schelvis 6057; kl. schelvis I 5246; kl. schelvis II 5026; wij ting 248,50; gr. gul 4536; midd. gul 42—37; kl. gul 36,5036; kl. wolf 46; poontjes 23,5012; kl. koolvis zw. 2314.50 kl. kool- vis wit 3736, per 50 kg. Gr. kabeljauw 220108; gr. koolvis zw. 48,50—35; gr. koolvis wit 84; gr. leng 7768; gr. heek 110104, per 125 kg. Aanvoer 170 kisten tong en tarbot, 13 kisten heilbot. 13 kisten tongschar en schartong, 325 kisten schol, 125 kisten schar, 10 kisten bot, 11C0 kisten haring. 875 kisten makreel, 145 kisten schelvis, 835 kisten wijting, 100 kisten kabel jauw en gul, 15 kisten leng, 5 kisten wolf, 115 kisten poon. 210 kisten koolvis, 40 kisten diversen. Totaal 4096 kisten. Besommingen RO 46 Claesje f 12.015; RO 53 Dirkje f 12.190. VL 85 f5040. IJM 213 f650: IJM 227 f 605; KW 35 f 800; KW 66 f220; KW 189 f530; TX 33 f 1675; TX 19 f1190; HD 125 f1135. TWEE TIJDELIJKE LEERKRACHTEN WORDEN VAST BENOEMD Wegens het gemiddelde aantal leerlin gen over 1950 van de „Brederodeschool" te Santpoort (Zuid) en van de „Jan Cam- pertschool" te Driehuis moet, in verband met de bepalingen van artikel 28 der La- ger-onderwijswet 1920, het personeel in vaste dienst aan deze scholen met een leer kracht worden uitgebreid. Aan de eerst genoemde school is sinds 16 Augustus 1950 werkzaam in tijdelijke dienst de onderwij zeres J. D. Hilvers en aan de laatstgenoem de sinds 30 Augustus 1949 de onderwijzer A. Goejer. De hoofden der genoemde scholen ach ten het zeer in het belang van het onder wijs aan hun school, dat de tijdelijke leer kracht in vaste dienst wordt benoemd. De raad van Velsen wordt voorgesteld met ingang van 1 Januari 1951 in vaste dienst te benoemen: a. tot onderwijzeres aan de „Brederode school" te Santpoort (Zuid): J. D. Hilvers; b. tot onderwijzer aan de „Jan Campert- school" te Driehuis: A. Goejer. GO&,; Even voor het einde is Zondagmiddag de wedstrijd tussen Xerxes en B.V.V. welke te Rotterdam werd gespeeld, gestaakt, daar het niet doenlijk bleek de wedstrijd in de stromende regen, welke van het veld een modderpoel had gemaakt, uit te spelen. De stand was toen 1-1. Doelverdediger Möh- ring van Xerxes als één der acteurs in het modderballet. JAARVERGADERING MET „ATTRACTIES" VOOR HUISVROUWEN De Velsense afdeling van de Nederlandse Vea-eniging voor Huisvrouwen houdt Dins dagavond in het Patronaat haar jaarverga dering. Behalve de gebruikelijke jaarstuk ken en een bestuursmutatie wegens het aftreden van de dames I. R. Hofman-Vlas en A. Schoone-van Es (die beiden herkies baar zijn) staat er een voordracht van mevrouw E. Oostwald-Brouwer uit Haar lem op de agenda. Zij zal onder meer „De terugkeer van Helen Gardnee" door Joh. v. Doorn en „De betoverde sardientjes" uit Henriëtte v. Eyks „Kleine Parade" decla meren. Voor de pauze zullen mevrouw R. Man- tje Coppee (viool), mej. L. Hubbeling (piano) en mevrouw Q. Mechanicus-Klomp (zang) musiceren. RECHTSTREEKS UIT ZEE IN DE FILEERMACHINE De „Texel", die thans thuisstoomt met een vangst aan boord van 600 manden gul zal wanneer hij, zoals verwacht wordt, Dinsdagmiddag binnenkomt, dadelijk meren bij hal A om een gedeelte van de vangst onmiddellijk machinaal te doen fi leren. De volgende morgen zal deze gul in de vorm van filets aan de markt komen. WAT KUNNEN MIJ DE MENSEN SCHELEN? Woensdagavond spreekt in de R.H.B.S. te IJmuiden-Oost de heer M. G. Warffe- mius voor de Velsensche Gemeenschap van het Humanistisch Verbond over het onder werp „Wat kunnen mij de mensen schelen?" Een beslissing in verband met de huurverhoging In het tijdschrift Economisch-Statisti- sche Berichten wordt door de heer C. Klip pers te Rotterdam een artikel geschreven over de huurverhoging, waarbij hij in het bijzonder aandacht wijdt aan de financiële kant van de vernieuwingen aan centrale verwarmingen. Artikel 11 van het „Besluit bijzondere huurprijzen" bepaalt, dat, indien op of na 1 Januari 1951 een vernieuwing van de centrale voorzieningen van gebouwd on roerend goed tot stand is gekomen, de huurprijs kan worden verhoogd met een door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting vast te stellen percentage van een door dezelfde Minister vast te stel len gedeelte der kosten van deze vernieu wingen, voor zover deze kosten het rede lijke en gebruikelijke niet overschrijden en vóór zover zij voor rekening van de ver huurder komen. Onder centrale voorzie ningen worden o.a. verstaan centrale ver warmingsinstallaties, liftinstallaties, warm waterinstallaties en koelinstallaties. In het besluit van 2 Februari 1951 nu wordt o.a. bepaald, dat voor het vernieu wen van een centrale verwarmingsinstal latie de huurprijs mag worden verhoogd met 7,358 pet 's jaars van de gemaakte kos ten, met dien verstande, dat dit percentage mag worden benekend over een zesde ge deelte van deze kosten. Om een voorbeeld te noemen: een verhuurder, die in een ver huurde woning een nieuwe centrale ver warmingsketel laat plaatsen en daarvoor 600 betaalt, zou de huur mogen verhogen met 7,358 pet van 100 is 7.36 per jaar. De schrijver wijst er op dat die 7.358 overeenkomt met een 4 °/o twintigjarige annuïteit en dat het zesde gedeelte wel het verschil zal zijn tussen de algemene prijs stijging van de onderhoudskosten van de verwarmingsinstallaties. In de praktijk komt het er echter op neer dat de ver huurder in één keer 600 moet neertellen en dat de huurder een bedrag van 7.36 per jaar boven zijn huur moet betalen. Die bijdrage van de huurder vindt de schrijver laag, hij noemt het dan ook „een luttel be drag". De ervaring is bovendien dat de ketels in middenstan'dswoningen zeker geen 20 jaar meegaan, want de levensduur dezer ketels ligt tussen 10 en 15 jaar. SPECIFICATIE VAN DE „BUIT" De buit van het langvingerige gilde kon de laatste dagen weer aanzienlijk genoemd worden. De Velsense politie kon met be hulp van de aangiften de volgende speci ficatie maken. Bij de Mekog een paar rub berlaarzen, uit een werkplaats in de Lange Nieuwstraat een grote hoeveelheid tim mergereedschappen en enige meubelbe kleding, van een bouwwerk in de Wen- kebachstraat 25 meter rubberkabel, uit de in aanbouw zijnde huizen in de IJsselstraat het gehele gereedschap van een timmer man ter waarde van 120 gulden en ten slotte uit de opslagplaats van Van der Berg's papierwarenfabriek tien kilo ko perdraad. Het ging gelukkig goed met Ricks been. Aan het eind van de week kwam de dokter weer kijken; hij onderzocht R.icks knie en knikte geruststellend. Hij zei, dat Rick wel weer uit bed mocht, maar dat hij ivel de eerste tijd wat voorzichtig moest zijn met lopen. Dat was prettig. Zo'n iceek in bed liggen valt niet mee! Rick was blij, toen hij weer op mocht. Wel hadden de anderen alles gedaan, om hem gezellig bezig te houden, maar 't is toch altijd vèel beter, als je op mag staan! En zo kleedde Rick zich weer aan en kon door het huis lopen, al ging het nog wat stijf, nadat hij zo lang had gelegen; maar dat werd gauw anders. „En nou maar opgepast, baasje", lachte oom Tripje. „Als je de trap af gaat, geen treden meer overslaan, hoor!" Ja. daar zou R.ick wel voor zorgen. 's Middags zorgde tante Liezebertha voor 'n leuke verrassingze had een heerlijke taart gebakken! Per 1000 sterfgevallen zijn er 150 aan kanker en 175 aan hartziekten In „de Verzekeringsbode", het orgaan van de Ned. vereniging ter bevordering van het Levensverzekeringswezen, geeft sterfte cijfers over kanker en hartziekten in Ne derland. Daaruit blijkt dat aanvankelijk (vóór 1932) het aantal sterftegevallen aan kanker hoger was dan dat aan hartziekten, maar daarna is het juist andersom. In de periode 1920—1924 waren er op de 1000 sterfgevallen 91 aan hartziekten en 105 aan kanker. Voor de periode 1945 1949 zijn de cijfers evenwel: hartziekten 175 en kanker 150. De beide groepen zijn dus in die tijd zeer sterk toegenomen, maar die aan kan ker het meest. Aan hartziekten stierven er in 1949 250 mensen tegen 100 in 19201924. Per 1000 inwoners waren de cijfers: in 19201924 9,8 en in 1949 17,3. Een toeneming dus van 76.5 Opmerkelijk is dat de cijfers over de provincies nog al uiteenlopen. Over de periode 19451949 waren onder de 1000 sterfgevallen de volgende aantallen voor kanker en hartziekten: kanker hartziekten Groningen 155 178 Friesland162 187 Drente 144 154 Overijsel 144 170 Gelderland 123 169 Utrecht136 166 Noordholland 155 175 Zuidholland142 168 Zeeland178 176 Noord-Brabant 136 155 Limburg 123 161 Over de toeneming van het aantal sterf gevallen aan hartziekten wordt opgemerkt: De eisen, welke de oorlogsjaren en de na-oorlogse jaren aan de mensen stellen, zijn zeer groot en een toenemend aantal hunner betaalt de inspanning van hard en zeer hard werken of van allerlei rampen met een ernstige hartziekte en de dood. Vooral het jaargemiddelde van 1947 17.32 per 10.000 inwoners is zeer hoog. Per 1000 stei-fgevallen overleden in dat jaar niet minder dan 213 mannen en vrou wen aan een hartkwaal. Als regel is, behoudens hier en daar af wijkingen, evenals bij de kanker, de sterfte aan hartziekten onder de vrouwen gemid deld hoger dan bij de mannen het geval is. Na 1940 echter is hierin een verandering ingetreden. De toeneming van sterfte aan hartziek ten is het sterkst geweest in Utrecht, Lim burg, Overijsel en Drente. «n. SCHERPE PATRONEN TUSSEN DE BANKSCHROEF In een schuurtje achter een woning aan het Stratingplantsoen in Velsen-Noord be trapte de Velsense politie Vrijdagmorgen vier jongens van dertien jaar, die zich on ledig hielden met hét demonteren van scherpe geweerpatronen en het in brand steken van het kruit, dat zij er uithaalden. Er werden negentig patronen in beslag ge nomen. De ouders van de jongens wisten van niets, maar hun zonen zullen onge twijfeld binnenkort meer „weten". ENGELSE STUURMAN VIEL OP STOOTVLOT IN DE NOORDERSLUIS .Van het Engelse s.s. Taltibius is heden morgen om half 5 de vierde stuurman, Davie, op een der wrijvingsvlotten in de Noordersluis gevallen, waar het schip op dat tijdstip in gemeerd lag. Hij is door de bemanning en het sluispersoneel op een brancard naar boven gehaald en werd door de heer A. P. Bakker naar het An- thoniusziekenhuis gebracht. De man had een ribfractuur en een gebroken linker been. Zijn schip is inmiddels naar Amster dam doorgevaren. „DE DIAGONAAL" SCHAAKTE EN DAMDE In groep A van de schaakcompetitie van „Diagonaal" werd slechts een wedstrijd ge speeld, n.l. de Weijzev. d. Plas, welke bij de 37e zet werd afgebroken. In groep B verloor Eikelenboom van de Niet en Lam van Vlaming. In groep C behaalden v. d. Brink en Eling de volle winst. Uitslagen: De Weijze—v, d. Plas afgebr.; EikelenboomDe Niet 01; VlamingLam 10; Beukmanv. d. Brink 01; v. Lente Eling 0—.1. In de negentiende ronde van de damcom- petitie werden slechts enkele wedstrijden gespeeld n.l.: Kramerv. Wolferen 20; VlasveldSmit 02; v. RijswijkDe Groot 02; SmitKosters 20. FEUILLETON Een oorspronkelijke novelle door B. Rijdes 4) Het geld, dat Paul op de dag van zijn vertrek had achtergelaten, was al lang op. Pauline had daarna haar spaarbank boekje aangesproken zij was een zuinige vrouw, die met weinig tevreden was, en zo had zij er lang mee toe gekund en toen ook daarvan niets was overgebleven, vond zij op nieuw werk in het warenhuis, waar zij vroeger winkeljuffrouw geweest was, en waar men haar gaarne terug nam omdat zij goed met de klanten wist om te gaan. Haar vroegere vriendinnen, die haar hele geschiedenis kenden, fluisterden ver baasd toen zij weer achter haar toonbank stond. De vex-koop lukte haar beter dan haar voorgangstei-, die te stug was, en het spichtige meisje met het lelijke haar merk te op dat zij er nog beter uitzag dan voor haar huwelijk. Onbegrijpelijk, vonden de anderen, maar het oudere meisje, dat zacht zinniger oordeelde, was van mening dat je je niet verwonderen moest over iets, waai-van je de reden niet kende. Pauline stond als voorheen dag in, dag uit in de winkel, zij zag door de hoofddeur elke dag opnieuw stromen mensen binnenkomen en de zaak weer vei-laten, en soms was het haar of alles nog beginnen moest: de komst, in de regen, van de man met de verfom faaide hoed, zij moest hem de jas nog ver kopen en de eerste nacht in het smalle bed lag nog voor haai\ Inderdaad lag dit alles evenzeer voor als achter haar, het was tot haar ingegaan en had in haar zijn tijdelijke gebondenheid verloren. Wat de meeste mensen als een inzicht bezitten, dat zij met veel strijd hebben verworven, be zat Pauline van nature als een weten: dat alle geluk ligt in de mens zelf en dat het groter wordt, naarmate in die mens het vei-mogen om lief te hebben toeneemt. Toch had Pauline veel verdriet. Maar zij bewaarde haar tranen voor de avond, als zij alleen was. Zij sliep vaak in met een behuild gezicht. Maar 's morgens was zij al haar leed vergeten omdat zij in de droom met Paul gesproken had. En ook het kind was er. geweest. Die gedroomde ontmoe tingen gaven haar de kracht lachend de vele mensen te woord te staan met wie zij overdag in aanraking kwam, zij schon ken haar de overtuiging dat geen mens een zo groot geluk kon bezitten als zij, die zó lief had. Haar dromen, die elke nacht terugkwamen en die een scherpte kre gen, die de werkelijkheid overtrof ston den haar niet toe moedeloos te worden. Anderhalf jaar nadat Paul haar ver laten had, leerde zij Nicole kennen. Een heer drentelde door het gebouw, jong nog, met een snor, die hem een nog jongens achtiger gezicht gaf, en met een bril op waarachter hij hulpeloos leek. Hij keek oplettend naar het frisse meisje bij de jassenafdeling, en Pauline, die zijn blikken zag, dacht even dat hij op haar zou toe komen om haar aan te spreken. Maar zij zag hem pas weer toen zij om zes uur het gebouw verliet en de jongeman aan de ingang stond te wachten, scherp lettende, voor zover zijn slecht gezicht hem dat veroorloofde, op de meisjes die de winkel uitkwamen. Toen hij Pauline in het oog kreeg, liet hij haar langs zich heen gaan en volgde haar daarna, tot hij haar bij de hoek van de straat inhaalde. Hij nam zijn hoed af, zij zag dat hij zijn haar in het midden gescheiden droeg, en hij stelde zich voor. „Nicole Mercier", zei hij. „Mag ik u naar huis brengen?" Pauline kende dat zinnetje van buiten, zij was tientallen ke ren op dezelfde wijze aangesproken en had tientallen keren vriendelijk maar beslis.* geweigei'd. Ditmaal deed iets in de toon van de jongen haar aarzelen, wellicht het kinderlijke dat uit zijn hele houding sprak, en zij vroeg alleen: „Waarom?" Nicole scheen door haar vraag min of meer uit het veld geslagen hij herhaalde slechts dat hij haar graag naar huis wilde begeleiden en toen Pauline een beweging maakte om vei-der te gaan, liep hij mee. Hij was, zo vertelde hij, volontair in een boekhandel, op den duur zou hij een sala ris krijgen groot genoeg om te trouwen. Wilde zij met hem trouwen? Pauline begon te lachen. „Je loopt hard van stapel", zei zij. „Je kent mij niet eens". Ze zei „je" tegen hem, Nicole was een van die mensen tegenover wie men ongemerkt de afstand verwaarloost, zij denken te gering over zichzelf dan dat men gevaar loopt voor een te grote vertrouwelijkheid. „Ik wil u graag leren kennen", drong hij aan. „Ik voel mij eenzaam en u beni de vrouw die ik zoek". „Daar weet ik nog niets van", antwoord de Pauline. Zij waren aan het huis van Pauline gekomen en zij bleef staan. „Hier woon ik", zei zij. „U hebt mij nog geen antwoord gegeven", zei hij aarzelend. „Mag ik moi-gen weer op u wachten?" Pauline stak de sleutel in het slot, zij had hem beter kunnen weigeren, dadelijk en zonder enige hoop, of zonder antwoord de deur voor zijn neus dichtwei'pen. In plaats daar van antwoordde zij, dat zij erover denken zou, morgen wist zij zeker wat zij zou doen. Zij hoorde hem, toen zij de deur had laten dichtvallen, nog weggaan door de straat. Toen het geluid weggestorven was, ging zij naar boven. Haar vader, die sinds kort zijn intrek bij haar genomen had, was al ongeduldig geworden. Zij deed vlug hoed en mantel af en begon in de kleine keuken te redderen. Nicole wilde zij vergeten, zij maakte meer gerucht met de pannen en borden dan gewoonlijk en antwoordde kortaf, toen haar vader aan tafel vroeg wat er die dag zoal voorgeval len was, dat er niets gebeurd was. „Niets", zei zij, „helemaal niets". Na het eten ging de oude bij de kachel zitten die winter en zomer staan bleef en rookte zijn pijp. Pauline zat met sok ken op haar schoot, maar haar gedachten waren niet bij de grote gaten die zij moest stoppen. Een bescheiden jongen, Nicole, bedeesd bijna, grappig dat hij niet eens haar naam had gevraagd. Hij wilde met- haar trouwen, terwijl hij haar ternauwer nood had gezien. De volgende avond ging zij met Nicole uit, naar een bioscoop die niet ver van het warenhuis was. Zij zaten op goedkope plaatsen Paul nam altijd de duurste en Nicole scheen erg te genieten van de film, die in zijn avontuurlijkheid Pauline's rijpere geest niet meer boeien kon. De avond tevoren had zij stellig geweten dat- zij Nicole zou afwijzen, niet hard, maar duidelijk, dat hij begrijpen zou dat zij nooit en nimmer van hem zou kunnen houden. Nu zat zij naast hem in de bios coop en voelde af en toe hoe zijn hand de hare zocht in het donker. Tijdens de pauze kocht hij ijs voor haar en zij nam het van hem aan. Zij huilde toen zij 's avonds in bed lag, zij bedwong haar snikken niet, haar vader die doof was en die zich over het geheel weinig om haar bekommerde, sliep al enkele uren. Helder zag zij in dat haar uitgaan met Nicole een verraad was, zij meende jegens Paul, in werkelijkheid was het een ver raad aan haar liefde die zich wreken zou als zij, eenmaal getrouwd met Nicole, Aardijk. 31 Le Havre verw Adinda, 26 n. Pladju Agatha, 25 n. Pladju Almkerk. 31 v. Honékoncr Amsteldiep, 30 te Gibraltar ^aUk- Anncnkcrk, 31 te Fremantü Antonia, 25 v. Pladju n <?ifó Amstclpark, 31 v. Genua tp w' Arendsdijk, 30 n. New York arseUlf. Arundo, pass. 31 Kev Weet Arkeldijk, 30 bij Great BaL™ Alpherat. 30 840 m. NO tÖ??' Aldegondc (t), 30 n. s)neann?i°Upe- Alhena. 30 240 m. ZW K„ m Aludra, 30 900 m. ZW. Flore.00' Armilla, 1 v. Saigon te Ha.vL Algcnib. 30 225 m. NW Berm f Vei*. Averdijk. 30 v. Hamburg Albireo, 31 v. Antwerpen n rm, Barendrecht, 30 Algiers gepa« dam- Boissevain, 30 v. Hongkong te Blijdendijk, 3 April 20 u Bonaire. 30 n. Paramaribo HoUa"S Breda, 30 n. Georgetown Bandjermasin. 30 150 m. NNiv c Blltar. 30 375 m. w.t.N. BLSotr,t»k Boskoop. 30 500 m. NO Giiart^y" Blijdendijk, 30 540 rn. W. ScilW^ Pe' Baarn, 30 600 m. ZW. Flores Bintang, 30 480 m. O. Azoren Bloemfontein, 30 v. A'dam te m-, Caltex Delft, 31 te Sidon v Ceronia, 3 April te Curajo^' Castelbianco (tr.l, 30 375 m WsL Cottiea. 30 v. A'dam n. Antwerp Corilla, 30 150 m. W. t.N Kn Clavella, 30 660 m. W.ZW Porta Camphuys, 30 v. Djakarta n ChertLGadi Drente, 31 v. Bombay e Coeht ?°n- Delft, 31 v. Lebu n. Talcahuano Diemerdijk, 30 675 m. ZW Porta a Erinna, 30 bij Singapore ei) eI Esso Amsterdam, 30 375 m. W One», Felipes 31 v. Pladju te Bangkok Gaasterkerk, 29 300 m. Z Kp Frin Grootekerk, 29 300 m. Z. Kn fS?' Hersilia, 30 350 m. W.tN Ko St v- Helicon, 30 450 m. Z.Zog gtfi* Indrapoera, pass. 29 24 u. Perim Ilos, 30 v. New York n. Cape H»{ö Java, 31 te Soerabaja verw. v New V«* Jupiter, 31 v Gibraltar n. Lissabon M Helbergen, 30 v. Saffi te A'dam Klipfontein. 31 v. Beira te Durtan Kola Agoeng. 31 v Singapore te Sjah* Kota Gede, pass. 30 4 u. Dover Katwijk. 31 te Plymouth, daarna Temt-,.,. Limburg 31 v East London te DuC Lucita. 30 v. Newcastle te R'dam vera Lutterkerk, 30 te Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, pass. 30 Kp Comnri» Laertes. 31 bij Point de Galle Laurenskerk, 31 v. A'dam n. W Afrika Linge, 2 April v. Libreville te A'dam u-, Loosdrecht 30 150 m. ZO. Ras Al Kadi Leerdam, 30 600 m. O.t.Z. Kp Race Leopoldskerk, 30 te Duinkerken x W, Maashaven, 30 bij Kaap Verdische' eil Malvlna, 30 v. Singapore. Marken, pass. 30 Kp. Blanco. Marpessa, 1 verw. Colombo. Modjokerto, 31 te Belawan. Maas, 31 te Houston v. Mobile Macoma, 30 1150 m. O. Montevideo Mataram. 30 240 m. W. Dondrahead' Mijdrecht (tl, 30 240 m. W. Lissabon Myonia (t), 30 120 m. W. Manilla, Metula (t), 31 v. Curasao n. Havanna Nigerstroom, 31 te Agos. Noordam. 30 180 m. Z. Kp. Race. Omala, 17 April te R'dam verw. Ondina, 5 April te Gent verw. Oranje Fontein, 31 aldaar verw. Ovula, 30 300 m. NO. Balikpapan. Orestes. 30 240 m. W.NW. Falkland eiL Prins Willem v. Oranje, pass. 31 Finister-- Prins Willem II, 31 te R'dam v. Antwreè Prins Willem III, 31 te Gandia. Prins Willem IV, pass. 31 Vlissingen n. Hü 1 Prins Joh. W. Friso, 31 te Bremen. Rotula, pass. 30 Suez. Roma (rep.), pass. 31 Malta. Riouw, 30 780 m. ZW. Azoren. Reael, 30 te Tolitoli. Salawati. 29 v. Cheribon n. Djakarta. Slamat. 30 v. Genua n. Marseille. Soestdijk, 30 te Newport News. Stad Dordrecht, 30 v. R'dam 11. Hu el va. Sibajak (rep.), 30 G00 m. Z.O. Dondraieai Sarpedon, 30 v. New York n. Aruba. Stad Alkmaar, 30 v. Vlaardingen n. Nanü, Stad Arnhem, 2 April v. Huelva te A'damm Stad Breda. 31 v. Colon. Stad Leiden, verm. 2 April Panamakanaal Stad Schiedam, 30 v. Port Tampa n. R'dam. Stratheden (em. pass.), 29 v. Londen n. Sjdu.', Saroena. 31 v. Miri te Pladju, Schie, 31 v. Porto Cabello te Guanta. Ternate, 30 te Soerabaja. Tibia, 31 te Montevideo verw, Tosari, 30 v. Belawan n. Makallah. Triton, 30 v. Laguaira n. Puerto Cabello. Tiba, 30 300 m. NO. Kp. Frlo. Tjikampek, 30 600 m. O.ZO. Rio de Janeifl, Tjipanas, 30 300 m. W.ZW. Miri. Tjisadane. 30 200 m. O. Puluweh. Tankhaven III (t), te Tj. Uban. Themisto, 30 300 m. Z.ZW. Bermuda. Tiberius, 30 200 111. Z.ZO. Kp. Hatteraj. Venus, 30 te A'dam v. Levant. Volendam, 2 April 21 u. Hoek v. Holland. Winsum, 30 v. Antwerpen n. Dakar. Wcsterdanv 2 17 u. aan Hoek v. Hollands Willem Ruys, pass. 30 22 u. Point de Galli Willemstad, 29 v. Madeira. Waterland. 30 150 m. W. Kp. St Vincent Willem Barendsz, 30 650 m. Z. Kp. Palot Waingapo. 31 verw. Singapore. Waal, 31 te Maracaibo verw. Zaan, 2 April te Zaandam verw. Zijpenberg, 30 600 m. NO. Flores. KLEINE VA1Ï Fevocia, 29 v. St. Nazaire te Bordeuax. Fiandria. 31 v. Duinkerken n. Le Havre, Ingeborg, 30 v. Frederikstad te Vlaardingl Jacob Oorburg, pass. 30 Brunsbuttel. Marcella, 29 v. Pauillac n. Le Pallice, Monica, 31 v. R'dam n. Masnadsund. Njord, 31 Kralingseveer verw. Palma, 31 v. Sandefjord te Vlaardingen. Prima, 29 v. Bayonne te Londen. Wcstpolder, 1 v. Lissabon te Antwerpen m Scheper, met repatriëreaia Oranje, verm. 12 April v. A'dam n. Djö verwacht 3 Mei. Joh. v. Oldenharnevelt nog le IJmuidea Grote Beer, verm. 13 April v. Djakarta n.Aü alwaar 6 Mei verw. New Australia, verm. 2 April v. DjainJ» April te A'dam verw. ,.w Somersetshire, verm. 9 April V, Djanau ri te A'dam verw. Cheshire, verm. 28 April V. Djakarta al Amsterdam verw. Eairsey, verm, 8 Mei v. Djakarta 2 JU Amsterdam verw. w. Sibajak, 21 April te R'dam verw. verra-Sa-1 R'dam 15 Juni Sydney verw. Willem Ruys, 5 April te Djakarta WW? 12 April v. Djakarta 3 Mei verw. te Rt- Asturias, 24 April v. Djakarta 17 Mei te verwacht. Dorsetshire, 29 April R'dam verw. Goya, verm. 15 Mei v. Djakarta 10 W' in R'dam. tg Indrapoera,12 April te R'dam verw. vera)- v. R'dam n. Djakarta en Makassar. Kota Inten, verm. 7 April v. RdamJL?2r Roma, verm. 9 April te R'dam v.DeU-, Skaubryn, verm. 7 April v. Soerabaja April te R'dam. et, 's nachts van Paul dromen zou hoofd van Nicole op het RUSseE daar het donkere haar van Paul zo - sen en de glimlach op zijn s'aPen3lw Zij kreeg een plotselinge, heftige van Nicole's hand, die de hareraar*" had haar nog niet gezoend, maar dachte alleen al aan zijn mond op. lippen deed haar snikken van en walging van zichzelf. Zij had afgesproken hem te mJJ op de hoek van de straat, als om haar dagtaak zou zijn beemdigd. J de zich 's anderdaags zeer zoj zij ging steeds keurig gekl?e3 uiterlijk viel "iet het gering'e merken - kleurde haar tikje rood en deed poedei op gen. Het was alsof zij naar e Met een merkwaardig ongedmd zij op het einde van de middag, zij het warenhuis veriaten in het oog kreeg die op de W, plaats naar haar uitkeek, had jjiucua uacxi ljpf [Oê 0«' minste aarzeling meer. aij g j, haar arm nam, een fjam schuchtere Nicole veel ver maar verraste hem door j> van haar huis in te slaan. zij, „ik moet met je prate het park gaan Mcote samen liepen zij even later onae de lucht was warm, de zon dag hoog aan de g* ffL vogels waren nog

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6