Meer dan 50.000 vierkante meter handel en wandel in de Domstad Chefarine ,4 J Radio geeft Donderdag PANDA EN DE MEESTEIWJUDHEIDKUNDIGE^ Foster Dulles maakt een verdrag QWereldi Chefarine „4" doet wonderen. IN DE WERELDPOLITIEK BARTEUORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Uit Russische uranium- mijnen ontsnapt? Protèsten tegen wreedheden jegens dieren Negen dagen Jaarbeurs begonnen Alles is weer present zelfs een pop, dié te echt is Ni Naar het plafond Gemeenten kunnen nu ook lenen tegen 3% percent De Prins bezocht Nederland- school in Montevideo Belgische onderscheiding voor mr. J. Milius Pensioenen van oud-Indische landsdienaren nieuws Nederlandse soldaat spion- neerde voor de Darul Islom WOENSDAG 4 APRIL 1951 John Foster Dulles, reizend ambassadeur der Verenigde Staten, heeft de laatste maanden veel werk verzet bij de vervul ling van zijn taak: het ontwerpen van een vredesverdrag met Japan. Dezer dagen heeft hij in een rede te Los Angeles ont huld hoever hij met zijn werk gevorderd is en hij legde daarbij een voorlopige tekst van zijn ontwerp over, die onder meer voorzag in de erkenning van Japans recht tot deelneming aan „individuele en collec tieve zelfverdedigingsafspraken." Tevoren had Dulles erop gewezen dat volgens hem de bijdrage van Japan tot de veiligheid in het gebied van de Pacific on ontbeerlijk zou zijn, en dit, gevoegd bij de bovengenoemde voorziening in het ont- werp-vredesverdrag, is een bevestiging van de reeds eerder door Foster Dulles gegeven verzekering dat een Japanse herbewape ning onmogelijk te vermijden zal zijn in de omstandigheden die op het ogenblik de situatie in het Verre Oosten beheersen. Tevens verwierp Foster Dulles de moge lijkheid dat de Japanse scheepsbouwcapa- citeit aan beperkingen onderhevig zal blij ven een mogelijkheid die vooral de En gelsen als een noodzakelijkheid zien en hij motiveerde dit door te verwijzen naar de geallieerde ervaringen in Duitsland, „waar de beperkingen van deze aard slechts verbittering hebben geschapen." Foster Dulles heeft bij zijn voorbereidin gen van het ontwerp-verdrag gesproken met alle partijen die volgens de daartoe tijdens de oorlog tegen Japan getroffen re geling een stem in het kapittel hebben: de Sovjet-Unie, Engeland, China (van Tsjang Kai Tsjek), Australië, Nederland, Frank rijk, India, de Philippijnen, Canada en Nieuw Zeeland. Het ligt voor de hand dat tijdens deze besprekingen verscheidene dei- partijen zich hebben uitgesproken tegen een Japanse herbewapening, doch Foster Dulles heeft zich blijkbaar naar het voorbeeld van MacArthur, slechts laten leiden door zijn instructie van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het is bekend dat de geallieerde bestuurs commissie, waarin bovengenoemde par tijen met de Verenigde Staten zitting heb ben, reeds sinds het begin van het geza menlijk bezettingsbestuur over Japan, ern stige grieven hebben gehad tegen de ma nier waarop MacArthur de aanwijzingen van de commissie negeerde. De Sovjet- Unie heeft sedert 1947 de vergaderingen van de commissie geboycot om deze reden en heeft zich sindsdien weinig meer met de Japanse aangelegenheden bemoeid, behalve door middel van protesten. Het is te begrijpen dat de wijziging van de Amerikaanse politiek in het Vei-re Oos ten, die haar volledige beslag kreeg toen de communisten onder Mau Tse Toeng het Chinese continent gingen beheersen, ook een verandering heeft gebracht in de Ame rikaanse inzichten omtrent Japan. Japan, dat de doodsvijand van de Amerikaanse belangen in het Verre Oosten was en zich opwierp als de leider der Pacific-volken, is uitgeschakeld, doch zijn plaats is ingeno men door China. En zolang China gere geerd werd door de aan Amerika verknoch te Kwomintang van Tsjang Kai Tsjek was er voor Washington weinig reden om Japan nieuwe militaire macht te geven, integen deel. Doch een communistisch China met achter zich de Sovjet-Unie is zo mogelijk een nog groter gevaar voor de belangen dei- Verenigde Staten dan het voormalige fas cistische Japan, zodat het evenwicht in de Pacific slechts weer kan worden bereikt door van dat Japan een gecontroleerd bastion te maken dat dezelfde rol ten gun ste van Amerika zal moeten vervullen als het eertijds machtige China van Tsjang Kai Tsjek. Zo zijn dus de bohdjes in de Pacific ver hangen en op deze situatie moet het Japan se vredesverdrag worden afgestemd. Als men deze kwestie uit zuiver Aziatische ge zichtshoek bekijkt, zoals bijvoorbeeld India dat doet, kan men licht begrijpen hoe de Amerikaanse politiek van uitspelen der Aziatische krachten tegen elkander wrevel wekt en oppositie uitlokt. India maakt zich nu eenmaal niet druk om het Aziatische communisme, maar wel om het kolonia lisme en zogenaamd imperialisme der Wes- ADVERTENT1E CV'./' WINDJACKETS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichie muziek. 13.35 Zang en piano. 14.00 Prome nade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pla ten. 15.30 Cembalo. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Instrumen taal septet. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 Causerie. 18.45 Koor 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en pastoraal antwoord. 19.30 Causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.20 Buiten lands overzicht 22.40 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkkwar tet. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieusw. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleu ters. 11.00 Radioscoop. 11.45 Causerie. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spion netje. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Clavecimbel en viool. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor tennissers. 18.20 Sport. 18.30 Concert. 19.00 Gesprek met de brandweerman. 19.10 Metropole-orkest. 19 50 Voor burger en militair. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 Kamerorkest. 21.20 Hoorspel-reportage. 22.05 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Lichte muziek. 15.45 Franse les. 16.00 Platen. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.1524.00 Dans muziek. terse mogendheden in het Verre Oosten. Het wil dat Verre Oosten een eigen machts structuur geven onder de inspiratie van het onmiskenbaar aan de dag tredende Aziatische reveil en is bereid daarin aan China een belangrijke rol toe te kennen. Het vreest echter in de groei dezer machts structuur opnieuw een naar de leiding sti-evend Japan te zien opduiken en is des wege scherp gekant tegen de Japanse her bewapening, evenals trouwens de meeste leden van het Gemenebest. Het merkwaardige in deze ontwikkeling is, dat de Japanners zelf tot nu toe op enkele uitzonderingen na op geen enkele wijze blijk hebben gegeven van 't vei-langen opnieuw een militaire macht te worden. Integendeel, de belangrijke socialistische partij onder leiding van Suzuki, die 25 pro cent van het totale aantal stemmen be haalde bij de laatste verkiezingen, heeft herhaaldelijk met klem tegen de Ameri kaanse vooi-nemens tot heroprichting van een Japans leger geprotesteerd en ook an dere partijen geven blijk van volkomen lus teloosheid ten aanzien van een eventuele nieuwe bewapening. Natuurlijk speelt hier de slechte economische toestand van Japan een hoofdrol bij, doch het zou jammer zijn wanneer in deze omstandigheden niet de kans gegrepen werd om een van nature aggressief volk als het Japanse te genezen van deze kwaal en het een constructiever basis te geven. De Aziatische ordening hangt hiermede ten nauwste samen, en het is de grief van landen als India dat deze herordening thans wordt opgeofferd aan het waandenkbeeld dat een land als China, op andere wijze geregeerd dan op Ameri kaans systeem, bij deze reorganisatie geen rol mag spelen en de oude toestand van Amerikaanse controle op alle Aziatische strategische punten moet worden hersteld. Natuurlijk kunnen de Amerikanen „hun" vredesverdrag met Japan doordrijven, want Foster Dulles heeft reeds verklaard dat er geen rekening zal worden gehouden met een eventueel Russisch veto, doch het is de vraag of daardoor in het hart van de Paci fic die taaie oorlogsbacil kan worden uit geroeid, die van het Verre Oosten sinds mensenheugenis een heksenketel van el kander bestrijdende inheemse en vreemde hartstochten maakte. J. L. Een lid van de Wegenwacht, dat pa trouilleerde op de weg tussen Utrecht en Amsterdam, werd aangehouden door een ongeveer 23-jarige vreemdeling, die vroeg te mogen meerijden naar Amsterdam. De Wegenwacht bracht de jongeman naar het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Daar bleek, dat men te doen had met een 23-jarige Tsjech, die via België op clan destiene wijze ons land was binnen gekomen. Volgens zijn verklaringen was hij onge veer een maand geleden ontsnapt uit de uraniummijnen op de Duits-Tsjechische grens nabij Eibenstock. Via Oostenrijk en Duitsland was hij in België gekomen. In Antwerpen had hij getracht te monsteren op een schip, maar toen dat niet gelukte, wilde hij het in Amsterdam proberen. De jongeman zal vermoedelijk naar Bel gië, vanwaar hij naar Nederland was ge komen, worden teruggebracht. Onder presidium van dr. mr. W. Hu- genholtz uit Leiden heeft het bestuur van de wereldfederatie tot Bescherming van Dieren in Scheveningen vergaderd. Pro testen tegen wreedheden jegens dieren werden gezonden naar de regeringen van Monaco, Frankrijk, Portugal en Noorwe gen. Men protesteerde tegen het duiven- schieten tijdens feesten in Monaco. Aan de Noox'se regering werd een verzoek ge zonden om het ongelimiteerd jagen op robben tegen te gaan. Verzocht wordt om deze jacht binnen redelijke grenzen te brengen. Aan de Franse raad van de republiek is telegrafisch verzocht het wetsontwerp tot beperkte wederinvoering van stierenge vechten niet door te zenden naar de na tionale vergadering. Een dergelijk ver zoek werd gedaan aan de Portugese rege ring om het houden van stierengevechten in Portugees Oost-Afrika niet meer toe te staan. Deze week zullen in vele plaatsen de dienstplichtigen van de lichting 1951-1 opkomen voor het vervullen van hun eerste oefening. Vóór alles worden de recruten in de militaire kleren gestoken. Vol ijver zoeken de jongens hier een joaar passende kistjes uit de grote stapel van de fourier. (Van een verslaggever) EGEN DAGEN LANG is Utrecht uit verkeersoogpunt bekeken getransformeerd in een modelstad bij elke oversteekplaats een martiale agent om de voetgangers in het rechte spoor te houden, duizenden autos vlekkeloos in het gelid op de uitpui lende parkeerterreinen en een ordelijke, gestage stroom tussen Vredenburg en Croeselaan; hart en aorta van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, die deze lente ruim 50.000 vierk. meter Domstad voor Mercurius' halfjaarlijkse wapenschouw opeist. De eerste „dure" dagen van deze grootste aller jaarbeurzen beloven niet druk te wox-den en Dinsdag was het zelfs stilletjes in de kleurige tempel van de internationale handel. Wat voor een deel werd toegeschx-even aan de beperkingen, die op de leveran- ties van divex-se artikelen al voelbaar worden als gevolg van de defensie-economie. Niettemin wemelt het van de verrassingen voor de onvermoeibai-e, die de ettelijke kilometex-s stands aandurft, want de bezige mens lijkt elke nieuwe Jaarbeurs weer aan te grijpen om te bewijzen, dat hij het nóg beter kan dan de vorige Jaarbeurs. Zo is er thans het laatste, verlossende woord op poppengebied vei-schenen en de zorgzame heer, die deze „Prince Charming" op Vredenburgs derde étage ten doop houdt, steekt zijn vreugde over dit geestesproduct niet onder de twee stoelen, welke zijn stand rijk: is. Deze plastieke „Prince" drinkt namelijk met een ontroerende echtheid een fles leeg, doet daarna wat er biologisch meestal op volgt, draait verleidelijk met de ogen en spreekt via een luidspi-ekertje in zijn afwasbaar buikje alles wat er met een micx-ofoontje ingebracht wordt. Het dunkt ons een ingrijpend probleem of de met-poppen-spelende-generatie deze won- derpop op haar juiste (is volgens de cata logus ook zeer hoge) waarde weet te schatten. Die andere meneer in het gangetje om de hoek vindt het alvast maar niks, want hij voert een pop ten tonele, die het een fox-s eind in het wandelen heeft gebracht en zelfs al geheel zindelijk is. Magnetisch roeren Er zijn ook serieuzer zaken in Utx-echt vergaai-d. Onder de naam „Neonovo" is een listige lichtreclame tentoongesteld, die het zelfde effect geeft als gewone „neon", maar zonder hoogspanning en dus op het nor male lichtnet, zelfs op elke gewenste onder- gi-ond. Enkele vakken verderop wordt een hunkerende schare dames door een onzeg baar fraaie juffrouw geconfronteex-d aaix een electrische naaimachine van Neder landse bodem, welke met een hoge snel heid allerlei steken doet, waax-van een man zelf niet gedroomd zou hebben, tot soutache toe, wat dat dan ook mag zijn. Een „Stir- matic" is een ander ingenieus apparaat: het roert magnetisch elke vloeistof om, die zich wil laten omroeren en doet dat zeer ge ruisloos en snel. Minder mooi vonden wij een belendende gramofoon, die gevat was in een onafzienbare hoeveelheid glanzend metaal en die 42 verschillende platen speelde op verzoek van de klant, die met dit gevaarte in een café zou willen gaan experimenteren. Ach, en dan wentelt er nog een stofzui germotor tussen zestien verschrikte tropi sche vissen. Deze kleine plagerijen, die de vissen kennelijk keer op keer de stuipen op de schubben jaagt, is bedoeld ter demon stratie van de betrouwbaarheid van die bepaalde stofzuiger en er staan gedurig vele mensen rond dat onrustige aquarium, zodat de demonstratie geslaagd mag heten. Wist u tussen haakjes, dat in Oost- Duitsland zoveel kerstboomartikelen ge maakt worden? Wij hoorden dat met enige verbazing van een standhouder, die er goed in zat en ons het verschil heeft diets ge maakt tussen een geblazen, een gespannen en een gegoten bol, om van een getrokken piek nog maar helemaal te zwijgen. Wie de moeite neemt naar het plafond van het Vredenburg-gebouw te stijgen, zal daar in de uiterste Oosthoek een zeer be zienswaardige stand aantreffen, ingericht door de Rijksnijverheidsdienst, die advi seert en stimuleert bij nieuwe objecten. Een nieuwe „ontstoorder" voor radiotoestel len, die zelfs een hard-vonkende electro motor van zich af houdt, voortreffelijke staaltjes van toegepaste kunstnijvex-heid en vele kleine, amusante vindinkjes zijn daar uitgestald, zodat de moeite der vijf ver diepingen daar althans ruimschoots be loond wordt. Op de terugweg kunt ge dan onmiddellijk constatex-en, dat het probleem van de overkokende melk de mensheid nog steeds niet loslaat: weer een nieuwe anti- overkoker, die het hier gehoox-zaam doet ook. De lift is geduldig en naar de Beatrixhall is het dus xxiet eens zo'n grote afstand: de trots der Nederlandse textielindustrie is er gedi-apeex-d op een gx-oots palet vol pastel tinten en wat speciaal de „kunstvoorwer- pen" en de „ornamentale lampen" aan artisticiteit tekort komen, halen de voort- bx-engselen der textielnijverheid ruim schoots ixx. Ox-igineel en aantrekkelijk gerangschikt, ook om de op dat punt verwende buiten landse klanten te gex*ieven, heeft deze af deling een geheel eigen bekoring gekregen. Naar de Croeselaan De expansie van de industx-iële sector op de texTeinen aan de Cx-oeselaan doet de Jaarbeurs daar steeds meer uit de kluiten wassen en het wordt zo langzamerhand een hele toer, wegwijs te worden in het mast bos der hijskranen en het gebrul der trac toren. Achtex-af, in de Noordoosthoek, is echter door de Nedexdandse Maatschappij voor Volkshuisvesting uit Amstex-dam ech ter voor een oase der stilte gezox-gd in de vorm van een dubbel montagehuis, dat vol ledig ingex-icht tot en met de najaarbeux-s te px-onk zal blijven staan aan de x-and van een heuse maar onwaarschijnlijk-blauwe vijver. De stichting „Goed Wonen" heeft de beide huizen ingericht met de eenvou dige smaak, die haar tot een te waai-deren schakel tussen klant en industrie heeft ge maakt en er zullen ongetwijfeld vele huis vestingsautoriteiten komen kijken naar deze oplossing van een nijpend Nederlands probleem. Pi-ofessor Zwier en de architect Berghoef wax-en de ontwerpers van de huisjes, waax*van er vele honderden in Am sterdam verrijzen zowel in laag- als in hoogbouw. Buitenlandse inzendingen De collectieve inzendingen uit het buiten land, goeddeels ondergebx-acht in een der paviljoexxs op het Vredenburg, laten Israël aan het woord met een compacte, maar uitex-mate hax-monieuze show van zijn jonge economische ki*acht en geven Polen de kans zich op de borst te slaan en de be schouwer kond te doen van een serie voor uitgangen in dat land, dat het opvallend is. West-Duitsland houdt zich op in een ach- teraf-paviljoen aaix de Croeselaan, maar is xxiettemin zeer bezienswaardig, omdat de px'ijzen zijner industriële producten naar het zeggen van een aantal likkebaardende klanten, beangstigend laag blijven. Wat oxxze Oostelijke buren alweer presteren laat een leeuw-met-vurige-ogen zien, die elke tien seconden een ander artikel uitspuwt: variërend van veiligheidsspelden tot druk knopen. En dan zijn de i-estei-ende 21.367 artike- len ongenoemd gebleven, wat allex-minst discx-iminerend bedoeld is voor hen. Nu een staatslening van 200 millioen tegen 3!^ rente is aangekondigd is ook wijziging gebracht in de voorwaarden, waax-tegen de lagere publiekrechtelijke lichamen leningen kunnen aangaan. De hoogste rentenorm voor deze leningen is thans VA en geldt voor leningen met gelijke jaarlijkse aflossingen met een loop tijd van ten minste 30 jaar dan wel voor leningen met niet gelijke jaarlijkse aflos singen met een gemiddelde looptijd van ten minste 15 jaar. Indien de looptijd ener regelmatige af lossende lening ten minste 40 jaar bedaagt kan de uitgifte 1 beneden pari plaats vinden. Voor regelmatig aflossende leningen met een looptijd van ten minste 10 jaar is de hoogst toelaatbare rente gesteld op 3 voort soox-tgelijke leningen met een loop tijd van texx minste 20 jaar op 3A Leerlingen zongen het Wilhelmus in het Nederlands Prins Bernhard heeft in Montevideo een bezoek gebracht aan de openbai-e school die de naam van ons land draagt: „Escuela de los Paises Bajos". Het is in Uruguay de gewoonte, scholen te noemen naar vreemde landen. Op de verjaardagen van de betrok ken staatshoofden wordt op deze scholen dan feest gevierd. Men had op de Nederland-school veel werk gemaakt van het bezoek. Honderden jongens en meisjes zongen de Prins in het Nederlands het Wilhelmus toe. Poppen, door leex-lingen van de school vervaardigd, werden de Prins aangeboden met het verzoek ze aan de prinsesjes te willen geven. In tegenwoordigheid van de minister van Onderwijs, dr. Eduardo Blanco Acevedo, nam de directrice, senora Yolanda Costa de Gonzalez, de onderscheiding in ont vangst, die de Prins haar uitreikte: x-idder in de Orde van Oranje Nassau. De Prins heeft ook een bezoek gebracht aan de „Banco de la Repüblica" in Monte video en in de kluizen het goud kunnen zien van een der thans rijkste landen ter wereld. Uruguay heeft geen gebrek aan goud. Elke dag stroomt dit edele metaal zijn grenzen binnen, uit alle delen der wereld. Veel zogenaamd „vluchtgoud" is er bij, waixt Uruguay wordt veelal beschouwd als een der veiligste landen, zowel strate gisch als politiek. De dollar is er geen be geerde munt meer, want met de Uruguayse peso komt men even ver. Bij de huidige koers van de peso betaalt een Nederlander in een goed hötel in Uru guay voor een één-persoons kamer met pension f 65 a f 70 per dag. Een pakje Amerikaanse sigaretten kost er voor Ne derlanders een rijksdaalder, een behoor lijke lunch f 12.50. De president van het directorium. dx\ Alberto Zubiria bood de Prins een album aan, waarin specimina wax-en geplakt van alle bankbiljetten, die Uruguay kent. Op de eerste dag van de Utrechtse Jaarbeurs heeft de Belgische ambassadeur-, de heer E. Graeffe, aan de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, mr. J. Milius, mededeling gedaan van diens benoeming tot officier in de Kroonorde van België. ADVERTENTIE Wanneer U zich onbehaaglijk voelt o! hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde ge neesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. tegen pijnen en griep 20 tabletten f 0.75 Onlangs kwam te Utrecht een groot aan tal oud-Indische landsdienaren bijeen. Zij bespraken de door hen ondervonden moei lijkheden bij de uitbetaling van het pen sioen, dat hun in de oox-log tijdens hun ver- blijf in de kampen niet is uitbetaald. Bij de overdracht van de souvereiniteit wai-en nog niet alle vorderingen voldaaxx. Hoewel door de R.I.S. met de Nederlandse regering was overeengekomen, dat zij alsnog deze achterstand volledig zou uitbetalen, is dit slechts geschied tot ongeveer half Februari 1950. Toen echter was nog een duizendtal gevallen niet afgewerkt. Na de monetaire maatx-egelen van begin 1950 wil de R.I.S. de betrokkenen genoegen doen nemen met een derde gedeelte van wat hun rechtens toekomt. Ter vergadering in Utrecht is een com missie in het leven geroepen, die tezamen met mr. H. J. M. Tonino te Haax-lem de be trokken instanties de noodzakelijkheid hoopt te doen inzien oin aan hen, die niet zo gelukkig waren het hun toekomende voor de fatale dag waarop de monetaire maatregelen van de R.I.S. ingingen, te ont vangen, alsnog recht te doen. De K.N.A.C. deelt mee dat tot nader ox-der de benzinelevering aan buitenlandse automobilisten, die tijdelijk in West-Duits land vertoeven, is vrij gegeven. 37. Panda was natuurlijk zeer terneerge slagen, nu hij zo in de gevangenis beland de. „Ik had het moeten weten," mompelde hij. „Ik moet me nooit met je bemoeien er komt altijd ongeluk van. Jij kunt je nooit eens eerlijk gedragenMaar Joris was intussen buiten zichzelve geraakt van wanhoop. „Spaar me toch dat goed koop verwijt!", kreet hij uit. Zit daar niet uwe gemeenplaatsen in mijn gekweld ge laat te slingeren! Bedenk liever eens, hoe mooi alles had kunnen zijn! Daar stonden wij, geëerd, geacht, beroemd! Welk een verrukkelijk moment! Maar nu.Zullen mijn kleinkindertjes later zich verdringen om mijn schoot, roepende: „Ach, opa, ver tel nog eens van hoe u ere-burger werd?" Neen, neen, want ik moet deze schande voor immer aan de kleinen verzwijgen! Zullen zij smeken: „Ach, grootvadertje, verhaal ons nog eens van hoe u een fortuin ver diende met uw boeken over de oudheid kunde?" Neen immers want als spin huis-gast zal ik geen boeken schrijven! En hoe komt dat? Uw bediende! Hah! Ei! Uw bediende! Uw eervergeten knecht, die ons verried. Zijn trouweloosheid troj ook u makkertje! Samen zullen wij hier ver blijven, samen zullen wij hier ondergaan." Wie weet wat hij allemaal nog meer ge zegd zou hebben, wanneer niet op dat moment onverwacht de deur weer geopend was. Daar stond de burgemeester, lachend en buigend en naast hem stond Jollie- pop! „Mijnheer Panda," riep de burgemees ter uit, „het is allemaal een vergissing! Uw bediende heeft het me uitgelegd! U bent vrij, mijnheer Panda!" Wattevroeg Panda verbaasd maar Joris was in het geheel niet verrast. „Zie je?", vroeg hij in een veranderde, kalme toonaard. „Dat zei ik u toch? Jammer toch niet zo! zei ik nog tegen u. Justitia omnia vindt, riep ik uit, of wel, om tegemoet te komen aan uw min dere ontwikkeling; het recht zegeviert. Laat ons gaan!" En hij greep zijn hoed. Verongelukt. Gistermiddag k mentele straaljager Hawir le e: Zuid-Engeland in de S'P'U Lewes verongelukt r,. "f.eving Wade is daarbij om het J'005 V Het vliegtuig, een straaljager^?0®9 wijkende vleugels en snelheden was opgespot K normale vlucht. „Wimper wï xnvlxeger der Hawker fabrieL?'c'- jaar. Hij was een zeer bekend" xnvlxeger. ncie Enge^ Nu al. De Griekse volksvertepPm, heeft Dinsdagavond een !!i°r^ goedgekeurd, waarbij aan d?f^> van Griekenland het acttef J kiesrecht wordt verleend Admiraal. In Londense diolonxatieko gen is men van mening dat de kaanse admiraal William R t- waarschijnlijk binnen de^eer'stta dagen tot opperbevelhebber lantische vloot zal worden l Na de van conservatieveSi"!50* Britse Lagerhuis geuite protestenk-" de voorgenomen benoeming (JJiS? bezetting van deze post door3 gelsman gerechtvaardigd) heeft 2? manente groep voor militaire zS de Atlantische verdragsorganiw Washington uitvoerig hierovSt' ken, maar blijkbaar niet haar S gewijzigd. m{S( Vrees. De voorzitter van de commissie*, de strijdkrachten van het Amerika huis van afgevaardigden Carl heeft verklaard, dat „de Sovjet-U7, binnen korte tijd een voldoende I raad atoombommen zal hebben om Z verschrikkelijke luchtaanval op <J steden te ondernemen, wanneer zji t maar wenst". J Smokkelarij. Voor het „Landgericht1". Dusseldorp is een proces begonnen t«e een zestal personen, dat ervan'- wordt bijna 45 miliioen Amerika® sigaretten naar Duitsland te hebben", smokkeld. Een der verdachten is' te dertigjarige Nederlandse schipper vr een motorschip. Volgens de hoofd*, dachten zouden vijf scheepslading sigaretten naar het ontheemdenkan- Bergen Belsen zijn gebracht. Terreur. Volgens radio-Peking zijn in heel China „strengere maatregelen ia- gen contra-revolutior.naire eleaet ten" bevolen. Het nieuwe besluit, vervat was in een hoofdartikel van at in Peking verschijnende orgaan van ca Chinesche communistische partij, vols op de openbare terechtstelling van te minste 230 personen in de laatste te weken van Maart. Eisen. De arbeiders van de Engelse as- nalen weigeren overuren te mak waardoor het Engelse herbewapent# program in gevaar komt. Zij eisen te weken betaalde vacantie. Hugh Gain- keil, minister van Financiën, is Dia- dag persoonlijk in het conflict tussen beide gekomen en heeft eenvakbttó- delegatie gezegd, dat de economise:! toestand van het land niet toesik dat aan hun eisen wordt voldaan. Es welslagen van het herbewapen::# program hangt in de eerste plaats -t van een toenemen van de productie, aldus de minister. Atoomcursus. De eerste school w atoomenergie, bestemd om bedrijfslei ders en medici het gebrute van radio actieve materialen te leren, is in ts Britse atoomcentrum Harwell geopd Er zullen maandcursussen worden organiseerd voor technici uit de c- dustrie, waar de eigenschappen zie worden uiteengezet van isotopen, zou de radioactieve elementen genoe:: worden. Deze vormen de belangrijk aanwinst voor wetenschap en in dustrie. In de diverse laboratoria zó len zij binnenkort overal gebrs worden. Twee schelven hooi. De regering van b dia overweegt aanbiedingen van totaal 1.5 millioen ton aan graan v de Sovjet-Unie en communiste China. Er wordt echter vernomen, er belemmeringen zijn voor vaarden door India dezer aant De Sovjet-Ur.ie heeft 500.000 ton e China 1 millioen ton aangeboden. het Amerikaanse Congres is een ra- stel aanhangig om 2 millioen ton gr» aan India te verstrekken. De Sovjfi hebben naar verluidt in ruil voor graan de leverantie gevraagd re ijzererts, jute, mangaan en andereP ducten, welke in India schaars zijn cc waarvoor India reeds andere VB» tenissen heeft aangegaan. Tweede klas. De stokers der Finse stó- spoorwegen zijn gisteren in staking P gaan, omdat de directie hun en hun P- zinnen geen vrij reizen tweeoe W wilde toestaan. Ongeveer zeventig» sagierstreinen in de dienshegPi moesten vervallen. De vakverw der Finse spoorwegarbeiders en voor de spoorwegen hebben gis*- later op de dag vergaderd en ne-1' schil besproken. Voor het Hoog Militair Geredg diende Dinsdag het beroep van dejf N. J. R. uit Halfweg tegen oegjj straf van twee jaar en zes ontzetting uit de imbtatfe»j gelegd bij vonnis van de kujg- Den Haag. R. is tijdens zijn diensttijd m getrouwd en Islamiet gewor diensttijd was verstreken- Indonesië gedemobiliseerd te werd hem niet toegestaan. Hfl J het verkeerde pad op en st«. p# een jeep. Dit kwam hem jaar gevangenisstraf. Hij herowik ontvluchten. Een korporaa tegenhouden sloeg hij nee gi ren staaf. Na zijn vjuTch, m cm vaD$ eerst aan bij de Darul I j over te gaan naar de - j. c spionneerde voor de TndonesisP- werd gearresteerd door d politie, maar wist wedexom Tenslotte werd hu door de militaire politie gearre.t De advocaat-fiscaal eiste nisstraf van twee jaar zo uit de militaire dienst Dera^ in de situatie m Indonf; „eV3ngeni clementie en bepleitte ee g van niet hoger dan een de door de auditeur-militair voor raad was geëist. Hoog Op 23 April zal het hoos rechtshof uitspraak doen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2