Het Hek van de Dam. Twee feestelingen tegelijk in Hoogovenschaftlokaal gehuldigd R.D.M. Old Clothes New op „Wesferveld' ter aarde besteld thalia Visserij-varia Directeur van de VCWBd* gcdragen kist van Rotter" 1 muiden-West komt met linkend Oranjeprogramma film- en toneelavonden van v.v. „ijmuiden". 52u)vm: n studie ciat °p17 pn 18 hoogoven-tournooi „La Lunette" speelt voor „Schulpen" Uitvoering „Wilhelmina" T. C. de Vreeze en M. den Dekker een kwart eeuw bij dezelfde baas MARKTBERICHTEN Heringa Wuthrich Velser huisvrouwen vergaderden %nda voor Velsen Te laat voor bezwaar Bier en ivater Een ernstig tekort ln de hoofdstad uit Beverwijk P. v. d. A. vierde haar vijfjarig beslaan Concert Beverwijkse Harmonie Kapel zonder cabaret-toegift m fLn waren er nog ruim dert.g waren gekomen, om het pcrs0neel autobussen gecha Dr00gdok Maatschap- de laatste eer aan pij gelegenheid te geve dc R.D.M. de ""'r'Êndert Jr. te bewijzen. Drie heer D- C'°L,ukken en kransen be- aut°'s met b °em mee en buiten de laden 1 hPt crematorium waren luidspre- aulaVanffSd omdat do grote ruim e kers opgesp- tc klein was om alle binnen-li een plaats te kunnen bieden, aanwezigen een 1 hter de door personeel van u enwoordiger van liepen, waren de ter 8 hout.bij.nacht dam, W' Ü'uoonen bedekte kist in de Totn de S was opgebaard, betrokken rSt£ van t directie de ere- wacht' .er voerde de directeur A *52 Poli het woord. ..Diep versla- spreker, „staan wij hier aan de farvan de man. wiens naam 37 jaar aan bSm was verbonden en die m zo- d mate zijn stempel op het bedrijf aanf«Hr,ikt dat de namen Endert en hSf-Hentiek zijn geworden. Het bedrijf 'f i» ttïïa als sen gedenkteken 3 pinaiede de heer Van der Pols. "tn 7?n 'kwaliteit van voorzitter van de I" ,o kamer van Koophandel P van der Mandele. Spre- S noemde'de overledene een centrale ftaiur in de scheepsbouw wereld en bij de Ee en memoreerde het sociale werk da* de heer Endert ten behoeve van het Ssoneel verrichtte, waarvan tuindorp Sat een sprekend voorbeeld is. Vandaag hangen de blauw-wit-blauwe ..lain van de onderneming, de groen de van uw stad en de rood-wit- Hauwe vlaggen van het vadeiland in Rot- £m halfstok. Wij geven u hier op deze Ronde van IJmuiden en zeepkistenrace Het voorlopige programma voor de vle tter der 30c April heeft de oranjevereni ging „IJmuiden-West" de kans gegeven te laten zie», dat dit deel der gemeente Velscn de moed heeft iets aan tc pakken. Het pro gramma ziet er als volgt uit: In de ochtenduren feest voor alle school kinderen. 's Middags kinderspelen voor meisjes en jongens van 6 tot en met 9 jaar en van 10 tot en met 15 jaar en voor jon gen! van 10 tot en met 15 jaar als speciale attractie een zeepkistenrace. Des avonds wordt van 8—9 uur de „Ron de van IJmuiden" verreden voor transport en bakfietscoureurs en alle winkeliers kun nen naar deze race hun snelste krachten afvaardigen. Dat er reclame gemaakt mag worden, zal de feestvreugde aanzienlijk kunnen verhogen. Na afloop van deze „ronde" wordt er in „ie tent" een groot Oranjebal aangericht. Het voorlopig bestuur, dat zich nog graag een paar helpers en helpsters ziet opgeven ier assistentie bij de races, deelt mee dat aanmeldingen voor alle festiviteiten uiter lijk tel en met 21 April gedaan kunnen worden bij de heren J. van Leeuwen, Ken- nemerlaan 90 en J. Schafstall, Bloemstraat 10-12. Op de Bevrijdingsdag wordt des avonds eveneens een groot bal georganiseerd. „DE REGEN KWAM" IN TIIALIA. Donderdagavond geeft het Thalia-theater een speciale voorstelling van de film „De regen kwam". Dit is de verfilming van Louis Bromfield's beroemde roman, die de jaren al heeft overleefd en nog altijd ruime belangstelling trekt, ofschoon de filmopvat ting van de makers intussen is achterhaald door een modernere, die een dergelijk in drukwekkend gegeven in overtuigender vorm zou kunnen gieten. In ieder geval behoort deze film tot de producten, die men gaarne nog eens terugziet al was het alleen Mar om de uitstekende vertolkers der noofdrollen, Myrna Loy, George Brent en Rooert Taylor aan het werk te zien. Op.10 April a.s. organiseert de voetbal vereniging „IJmuiden" een filmavond,waar op de interessante opname van de Olyrnpi- ïLt j m Engeland zal worden vertoond, De toneelafdeling van de voetbalvereni- 8LiW?n" heeft het bijspel „De !or h/ voetlicht zal worden ge- wordan i avonden zal medewerking eniein? n end door do accordeonver - mginS JJmuidens Roem". vodbiE6, wedstriid in het Hoogoven- terrein aan de' v Dlnsdagavond °P het lussen pSv Koningsweg gespeeld eindi d i ee!nSn, Schrot 11 is gG" koningen 2-°-°verwinmng van Flik- plaats de verzekering, dat binnenkort zij van top zullen waaien, ten teken dat stad en land herrezen zijn", eindigde spreker zijn rede. Ten slotte heeft de heer Leo Smit uit naam van alle scheepsbouwers in Neder land de overledene herdacht. Hierna speelde Egbert Vos het Ave Maria van Gounod, waarna de vele hon derden zich naar de met bloemen om ringde groeve begaven, waar de zoon van de overledene, na het dalen der kist, dank zegde voor de grote belangstelling. De besturen van de buurtvereniging „Schulpen" en de gelijknamige toneel vereniging hebben besloten om voor de vierde én laatste avond van het seizoen de leden een toneelavond te geven, welke door de toneelvereniging „La Lunette" uit Heemskerk wordt verzorgd. Deze vereniging legt zich meer speciaal toe op het spelen van volksstukken; een genre, dat de leden van „Schulpen" nog niet bekend is. „La Lunette" zal Zaterdag 28 April in het Kennemer Theater te Beverwijk op voeren „Mottige Janus", spel met zang uit hel Hollandse matrozenleven in twee af delingen. KUNSTAVOND A.B.C. De Arbeidersbond voor Cultuur, afdeling Velsen geeft Dinsdag 17 April a.s. een kunstavond in het Rex Theater. Aan deze avond werken mede de beken de publicist en musicus Dr. E. Rebling en zijn vrouw Lin Jaldati alsmede de toneel vereniging O.K.V. uit Krommenie. Dr. Rebling zal zeven pianowerken ten gehore brengen waaronder Chopin's bal lade in As; Lin Jaldati zingt een aantal Jiddische liederen. Laatstgenoemde kun stenares oogstte vorig jaar met haar op treden te IJmuiden en elders een groot suc ces wegens de opvallend begaafde vertol king van haar folkloristische liederen. De toneelgroep speelt een actueel stuk, getiteld „Quo Vadis?" ADVERTENTIE CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. DRY CLEANING ONLY Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 De uitvoeringen van de Christelijke mu ziekvereniging „Wilhelmina" bevatten meestal „voor elck wat wils" en het be stuur betitelt ze daarom gewoonlijk met propaganda-avonden. Dit was ook nu weer het geval op de Woensdagavond gehouden bijeenkomst in het Patronaatsgebóuw, die zeer druk bezocht werd. Directeur L. H. F. Leistikow voerde zijn blazers aan in het muzikale gedeelte van het programma, dat begon met een pittig voorgedragen Belgische mars. „Een schone Meimorgen" van P. B. Bisselink zette men harmonieus in; de cornetsolo klonk be schaafd en het ensemble begeleidde met verzorgde nuanceringen. De sax-solo, kleur rijk door het hout overgenomen, sloot daar fraai bij aan. De klarinetten, tuba's en trobones musiceerden welluidend. Tsjaikofki's ouverture „Fedora" biedt het koper een ruime gelegenheid uit te blinken. De inleiding klonk veelbelovend en de daarin uitgedrukte muzikale span ning wist men vrijwel steeds te behouden. Het samenspel in de figuraties door klari netten en fluiten was goed en het respon deren'door het hoge koper ad rem. Bassen en trombones bliezen hun partijen vlot en met vuur, zoodat de uitvoering eert zeer goede indruk maakte. Een echt publieknummer was „Marching thru' Georgia", waar ook het tamboers corps aan meewerkte en met veel succes. Een door de dirigent samengestelde pot pourri „Vrolijke klanken" noopte al spoe dig de volle zaal tot het meezingen der po pulaire wijsjes. Nu de stemming zo opgevoerd was had de toneelgroep weinig moeite de lachers op zijn hand te krijgen met de onder leiding van F. Hunsche opgevoerde klucht „De huistyran". Hieraan werkten mede de dames Th. de Boer en E. te Kort en de heren M. Vlaming, C. van Wassenaar, R. de Boer en H. Dolving. A. J. VAN DER WEIJDEN Tijdens een zware regenval, die gepaard ging met mist, werd de Deense vrachtboot „Astra" ten Noordoosten van Atlantic City (New York), door een andere vrachtboot aangevaren. De „Astra" werd zwaar beschadigd en zonk; de andere vrachtvaarder kon op eigen kracht naar New York stomen. De bemanning van de „Astra" kón worden gered. Hier verdwijnt de „Astra" in de golven van de Atlantische Oceaan. In het schaftlokaal van de afdeling Hoogovens der K.N.H.S., dat op feestelijke wijze was versierd, werden de heer T. C. de Vreeze, voorman magazijn, en de heer M. den Dekker, kraandrijver ijzerpark, op hartelijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van hun zilveren jubileum. De gelukwensen der directie mochten de jubilarissen in ontvangst nemen bij monde van de voorzitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz, welke gelukwensen vergezeld waren van de gebruikelijke enveloppe. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies mocht vaststellen, dat het weer eens een bijzondere dag was, want twee jubilaris sen in de afdeling hoogovens konden wor den bejubeld en met deze mijlpaal wenste spreker zijn getrouwen van harte geluk. Ook de vrouwen der jubilarissen brachc spreker dank en hulde. Vervolgens lichtte de heer Spies het werkersdoopceel en aan het slot van zijn uitvoerige rede vereerde hij de zilveren jubilarissen met het ge denkbord en het getuigschrift der Maat schappij. De afdeling hoogovens had de voorzitter van de jubileumkas, de heer J. A. van Eeden, afgevaardigd voor de aanbieding der geschenken, waaronder een fraai por tret, getekend door de heer J. van der Kolk van de Gietmachine. Hij kweet zich geassisteerd door de heer P. Heijnis op geestige wijze van de hem gegeven op dracht en liet niet na om de jubilarissen er van te doordringen hoe goed zij bij de collega's staan aangeschreven. Ir. A. Vroege, chef van de afdeling hoogovens, stelde vast dat deze beide mannen hun taak, waarvoor zij ten volle berekend zijn, zeer hoog hebben opgevat en hij sprak de hoop uit, dat beide jubila rissen nog vele jaren hun post op dezelfde wijze mogen bekleden. De chef van het vervoer, de heer G. J. Voerman, uitte woorden van waardering tot de heer Den Dekker, die geruime tijd bij de afdeling vervoer heeft gewerkt. Spreker had aan hun beider samenwerking uit die tijd de beste herinnering. 3 April 1951 Prijzen Heilbot 3.10—2,05; gr. tong 2,80—2,75; gr.m. tong 2,75—2,65; kl.m. tong 2,80—2,70; kl. tong I 2,40—2,23; kl. tong II 1,76—1,58; tarbot I 3,15—2,60. per kg. Tarbot II 136; tongschar 10094; schartong 4433; kl.m. schol 82; kl. schol I 72—70; kl. schol II 4117; schar 2916,55; bot 24——22 v. haring 23—10,80; makreel 20—10,90; gr. schelvis 58.40; gr.m. schelvis 6348; kl.m. schelvis 62—49; kl. schelvis I 54—46; kl. schelvis II 44—30; wijting 29—11.50; gr. gul 69—42; midd. gul 45—41,50; kl. gul 38,50—37; ham 65—58; kl. heek I 92; kl. wolf 47—46; poontjes 21,5016; kl. koolvis zw. 2325; kl. koolvis wit 3231, per 50 kg. Gr. kabeljauw 186—120; gr. koolvis zw. 3531,50; gr. koolvis wit 76>71; gr. leng 12271; gr. wolf 10484, per 125 kg. Aanvoer 32 kisten tong en tarbot, 19 kisten heilbot, 6 kisten ham, 21 kisten tongschar en schar tong, 108 kisten schol, 24 kisten schar, 5 kisten bot, 645 kisten haring, 1800 kisten makreel. 185 kisten schelvis, 355 kisten wij ting, 110 kisten kabeljauw en gul. 12 kisten leng, 10 kisten heek, 11 kisten wolf, 12 kisten poon, 445 kisten koolvis, 50 kisten diversen. Totaal 3850 kisten. Besommingen IJM 37 Tubantia f 16.630; IJM 6 Norma f 23.360; IJM 16 Bergen f 22.950. KW 16 f 2950. KW 31 f910; BU 33 f1915; IJM 227 f160. De heer J. Beentjes, baas ijzerpark, droeg een door hem vervaardigd vers voor, waarin de jubilarissen hulde werd gebracht. De heer J. Teeling, baas hoogovens, droeg daarna het zijne tot deze harte lijke huldiging bij met een toespraak, die van vriendschap en waardering op bijzon dere wijze getuigde. Drs. A. Demmers kwam namens Hoog- ovenstaten die sinds 1 April in Kenne- merstaten zijn gemetamorfoseerd dank brengen voor de jarenlange daadwerke lijke medewerking van de jubilaris De Vreeze aan het verenigingswerk. Tot slot bracht de heer J. Steenbakker, met liedjes bij de gitaar, een muzikale felicitatie, waaraan alle aanwezigen met samenzang hun overtuigende medewer king verleenden. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS In groten getale waren gisteravond de Velser huisvrouwen naar het gebouw „Thalia" in IJmuiden-Oost getogen ter bij woning van de jaarvergadering van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Zo wel leden als introducés hebben er kunnen genieten van muziek en declamatie. Want, al was er een officiële agenda met de ge bruikelijke punten die op een jaarvergade ring worden behandeld, het overgrote deel van de tijd voor de pauze werd gevuld met het optreden van een muzikaal damestrio, dat zich uitsluitend wijdt aan het bestu deren van klassieke werken. Mevrouw R. Mantje-Coppée, die als vio liste in de jaren vóór de oorlog vele malen als soliste in concerten optrad, heeft aan vaardigheid en aesthetisch spel niets inge boet. Het was een vreugde haar spel te beluisteren. Mevrouw Q. Mechanicus-Klomp, wier zangstudie niet toelaat dat zij alsnog te veel in het publiek optreedt, heeft een drie tal liederen van Franz Schubert gezongen, een compositie van Cohen en de Uitvaart van Orpheus, een gedicht van Vondel dat door Dina Appeldoorn op wel zeer moderne wijze is getoonzet. Het moet voor deze zangeres deze avond buitengewoon moeilijk zijn geweest zich te kunnen „uitzingen" in deze van elke ac- coustiek verstoken zaal. Het grootste aandeel had mejuffrouw L. Hubbeling in dit muzikaal gebeuren. Niet slechts als accompagnatrice wist haar pianospel te boeien, haar soli waren, on danks de vereiste technische strakheid, doorspekt met de nodige soepelheid. Na de pauze heeft mevrouw E. Oostwala- Brouwer uit Haarlem een comedie van Joh. van Doorn en een gedeelte uit „De kleine parade" van Henriëtte van Eyk voorge dragen. Wat de jaarvergadering betreft; er was geen commentaar op de jaarverslagen, de aftredende bestuursleden werden bij accla matie herkozen en de afdeling heeft op de bodem van de kas nog een bedrag van 17 liggen. Men hoopt echter dat deze avond er toe zal hebben bijgedragen dat het leden tal sterk toeneemt. «MM* ADVERTENTIE nut de best* fllmo WMn sKl?* (morgenavond) v REGEN kwam Cornfield mcteTvrn.b0ep van Louis Lov rl °ne„Power' Myrna Een film iffltlF?01?® Brent- ^grandioos verhiaS ^aakte do°r 'tin uu^a* 4 A"" ««BA, 20 uü? with a hom"' ®«nsen schelen'"' w Ïïnnen mij de aius, uit Delft vnlr u G- Wairffe" c wad. V00r Humanistisch Ver- AUri"Het 2rote offer", aoor C.J.M.V Het &etJ 0PS®V0«rd iwV' Mosterdzaadje" lllj> 20 uur rL 5 April Heistelling)r4?en kW3m" (bijzon" x' 20 uur; „Rigolgtto" Toen burgemeester Arnold J. d'Ailly in December van het vorig jaar toevallig een kort bezoek aan de hoofdstad bracht teneinde daarmee vriendschappelijke betrekkingen aan te knopen en tevens de ontvangst van de heer Sinterklaas Kapoentje (zoals de naam reeds zegt: een Spanjaard van voorname huize) bij te wonen, vond hij nog juist voor zijn vertrek naar het een of andere buiten land de gelegenheid een beknopt voor woord in het boek „Amsterdam" van mr. P. J. Mijksenaar te schrijven. Dit is een zogenaamd standaardwerk over verleden, heden en toekomst. Dc uitgever H. J. W. Becht heeft er dan ook een prachtband met goudstempel om heen laten leggen, teneinde er een sie raad voor de wachtkamers van doktoren en advocaten van te maken. Het telt 326 kloeke bladzijden. Hier stuiten wij weer eens op een van die onzinnige uitdruk kingen, waar onze overigens onvolpre zen moedertaal zo rijk aan is; want wie heeft er nu ooit een boek horen tellen? Gelukkig behoeft de lezer dit evenwel niet zelf te doen, aangezien de heer Becht zo welwillend was de pagina's (echter met uitzondering van de eerste vier) duidglijk te nummeren. Voor deze niet genoeg te waarderen medewerking betuigen wij hem gaarne hulde. Mede door de talrijke schitterende foto's werd het een flinke turf, met als gevolg dat het evenals alle andere brand stoffen bijna niet te betalen ië. Maar de inhoud stelt de lezer dubbel en dwars schadeloos Toch zag ook Mijksenaar er geen kans toe de herkomst van de stad geheel te kunnen ophelderen. Die blijft in „eenen dikken mist van twijfelach tigheid" gehuld, zo schrijft hij Wage naar reeds aanstonds na. Even verder lezen wij: „Prof. Brugmans heeft geen bezwaar de bedijkingsperiode tussen 1165 en 1200 te stellen". Het zou nu trouwens wel een beetje laat zijn om daar nog bezwaar tegen te hebben, vin den wij. „Stille getuigen in de grond geven zekerheid dat deze in elk geval niet ouder is dan de tiende eeuw", aldus oppert de gemeente-archivaris mr. W. F. H. Oldewelt, maar wij twijfelen aan de juistheid van deze opmerking, aangezien Mijksenaar zelf moet toegeven, dat deze zegsman een der jongste onderzoekers is. Wij vroegen ons af waarom hij niet iemand geraadpleegd heeft, die al wat langer meeloopt en over meer ervaring beschikt. Aan het slot van de eerste paragraaf lezen wij dat in de middeleeuwen het schippersvolk meer betekenis had dan de adelstand. Het devies van de toen malige Amstelredammer luidde blijk baar: liever reder dan ridder. Aan die schippers vroegen de Waterlanders of Gooierskinderen, als zij boodschappen in de stad te doen hadden, of zij moch ten overvaren, ja of nee. Hiervoor moes ten zij dan tol betalen op grond van een privilege, dat onder Gijsbrecht de Vierde echter verloren ging. Mijkse naar zet dit historische relaas dan met een pikant trekje voort: „In 1291 volgt een zoen". Hij is wel zo discreet om te verzwijgen tussen wie die gewisseld werd. Maar de goede verstaander heeft aan dit halve woord voldoende om te begrijpen, dat 1291 een gewichtig jaar tal in de geschiedenis betekent, want na die eerste betuiging van liefde breidt de bevolking zich gestadig uit. Wij hebben als goede discipelen van Courts-Mahler onmiddellijk op de laatste bladzijden gekeken om te weten hoe het afloopt. Welnu: het aantal inwoners wordt voor het jaar 2000 op rond 960.000 geschat. Doch nu alle scherts terzijde, want dit boek bevat een schat van gegevens op allerlei gebieden. Men vindt er zowel de heldendaden van Karei de Stoute als die van Fanny Blankers-Koen in ver meld. Wie alles van de stad wil weten, over kunst of industrie, over huizen met stenen zijgevels of de Rijksvroedvrou wenschool, over Coba Ritsema of het erfpachtstelsel, die kan met behulp van een uitvoerig register dit alles naslaan. Wist u bij voorbeeld dat in 1342 ons dierbaar Amsterdam een oppervlakte van omstreeks veertig hectaren in be slag nam en dat men toen drie poorten en 75 man ter verdediging had? Het stadje was dus niet groter dan het tegen woordige Vondelpark. Daarmee houdt de vergelijking op, want aan een inter nationaal cultureel centrum dacht men toen nog niet eens. In 1514 waren er welgeteld 2500 behuizingen binnen de muren. Dat „welgeteld" laten we voor rekening van de heer Mijksenaar, die deze cijfers waarschijnlijk ook niet ge controleerd heeft. De woningvoorraad bereikte op 1 Januari 1950 een aantal van precies 222.833. Behalve het proza komt ook de poëzie aan bod, immers Amsterdam is een veel- bezongen stad. „Met al jou pronk, met al jou prag, met al jou smeerge strate ook, het jij nog oor mij siel gesag!" heeft Louis Leipoldt eens geschreven. Maar niemand liet zich zo verheerlij kend uit als de betreurde Jan Campert: „Als ik een huis te bouwen had, ik had het hier gebouwdEen geheel an der geluid liet Victor van Vriesland horen toen hij, vertoevende buiten de grenzen, zijn gedachten liet terugdwalen naar het meest liberale plein van de hoofdstad, dat om deze reden dan ook naar Thorbecke werd genoemd: „De bloem der jeugd verflenst aan deze tafels, de meisjes houden geen moment haar wafels, de lucht is zwaar en ruikt naar alcohol, iedereen twijfelt aan zijn eigen lol." Bladerend in dit boek moesten wij tot onze verbazing constateren, dat Amster dammers veel minder zindelijk zijn dan de Nederlandse traditie zou doen ver moeden. Er wordt per hoofd van de bevolking slechts 135 liter water per dag gebruikt. Nu mag men wat ons be treft menen dat dit een vrij grote hoe veelheid is om een hoofd te wassen, doch in New York gebruikt men 400 liter per persoon. De cijfers over het alcoholge bruik liggen belangrijk lager, maar toch verkondigt Mijksenaar de stelling dat de economische groei van de stad haar oud ste oorsprong vond in de invoer van Hamburgs bier, die in 1322 verboden werd. Onder de rubriek „sportleven" vonden wij eveneens allerlei onthullingen, zoals die van de geboorte van het korfbal, die omstreeks 1901 in Amsterdam heeft plaats gehad. Het korfbal is, voor zover wij weten, een van de weinige sporten die „geboren" zijn. Het wordt dan ook nog altijd door mannen en vrouwen ge zamenlijk gespeeld. Vijf Amsterdammers hebben het wereldkampioenschap wiel rennen behaald. De eerste was P. Dickentman in 1903. Dat was u natuur lijk wel bekend, doch wij trachten hier ons streven naar onvolledigheid door enkele uitsonderingen te bewijzen. Wij hopen en vertrouwen intussen dat u uit dit alles begrepen zult hebben dat „Amsterdam: verleden, heden en toe komst" een onmisbaar, uiterst waarde vol boek is voor iedereen die zijn kennis omtrent deze stad vergroten of steviger funderen wil. Het is verlucht met uit stekend fotomateriaal. Bovendien zijn er talrijke statistieken en schetsen in op genomen. Wat ons alleen verwondert, is dat er met geen woord over de inter nationaal befaamde Amsterdamse korst jes wordt gerept. Als iemand over Gel derland schrijft, vergeet hij toch ook de Arnhemse meisjes niet. Wij nemen ech ter aan dat er bij een herdruk in deze ernstige lacune zal worden voorzien. BOEDA. De Old! Vic Company geeft heden-] avond in de Amsterdamse Stads- schouwburg een opvoering van „De bekering van kapitein Brassbound" door George Bernard Shaw onder regie van Hugh Hunt, met Ursula Jeans als lady Cicely Waynflete en Roger Livesey in de titelrol. De Nederlandse Comedie is terugge keerd in het Leidseplein Theater met een serie vertoningen van het blij spel „Leocadia" van Jean Anouilh onder regie van Johan de Meester. Met onder anderen Mary Dressel- huys, Lous Hensen, Guus Oster en Henk Rigters. De op gramofoonplaten vastgelegde muziek van Pottlenc wordt gespeeld onder leiding van Pierre Palla. De décors zijn van Doeve. De Nederlandse Opera geeft Donder dagavond een abonnementsvoorstel ling in de Stadsschouwburg van „Un ballo in maschera" van Verdi, waar bij de rol van Theo Baylé ivordt over- genomen door Otakar Kraus. De be langrijkste andere solisten zijn Gré Brouwenstijn en Frans Vroons. Comedia voert in het Centraal Thea ter dagelijks het blijspel „Vader thuisop (met Rie Gilhuys en Joan Remmelts). In de Kleine Komedie vervullen Johan Kaart en Johan Boskamp de titelrollen in de oude klucht „Potasch en Perelmoer". Woensdag en Donderdag geeft het Concertgebouw Orkest abonnements concerten onder leiding van Otto Klemperer met Rudolf Firkusny als solist. Het voorlopige programma luidt: Derde Pianoconcert van Beet hoven en Vierde Symphonie van Bruckner. Vrijdag is er een jeugd- concert onder directie van Hein Jor- dans met medewerking van Johan Schmitz, declamatie, in de „Ballade van den boer" door Rudolf Mengel berg op een tekst van Werumeus Buning. Verder worden uitgevoerd de Symphonie in Es van Mozart, be nevens voorspel en inleiding tot de derde acte van „Lohengrin" van Richard Wagner. De galerie Robert aan de Keizers gracht exposeert tot 7 April werk van Rinus Duin. In het I.C.C. in het Von delpark hangen schilderijen en teke ningen van Nola Hatterman. De gale rie Le Canard stelt tot 14 April werk van Maria MantonMarcel Fiorini, Louis Nallard en de Nederlandse beeldhouwer André P. Schalier ten toon. Duurte houdt aan. De noteringen van Maandag werden gisteren vrijwel geconti nueerd. Grote tong varieerde van f 2.70 tot f 2.85 per kilo en de kleine tong II haalde f 1.50 als gemiddelde. De platvis bleef peperduur. Kleinmiddelschol noteerde f 82 en de schol II ging voor f 41 vlot van de hand. De verse haring die uitsluitend door de trawlers werd aangebracht varieerde van f 12 tot f 23 per kist, naar gelang van sortering en kwaliteit. De makreel, die de boventoon blijft voeren, noteerde f 20 voor de gx-ote soorten en f 11 voor de kleine soorten. De totale aanvoer van de Dins- dagmarkt beliep ruim 3800 kisten waarvan 32 fijnvis, 100 schol, 645 haring, 1800 ma kreel en 445 koolvis. Goede reizen. De Tubantia maakte Dinsdag voor een 9-daagse reis f 16.630, de Bergen deed f 22. 950 voor een 10-daagse veis en de Norma Maria haalde als top scorer f 22.950 voor een 14-daagse reis. De enige logger KW. 16 voer f 2950 boven water. Klavertje drie. Vandaag waren be halve vele loggers de volgende trawlers aan de afslag: Batavia met 400 kisten ma kreel, 135 haring, 220 koolvis, 35 gul en kabeljauw, 135 wijting en 50 diversen; de Simon de Danser met 5 kisten schelvis, 10 stokkebit. 65 dichte wijting, 60 gestripte wijting, 240 koolvis, 760 makreel, 300 ha ring en 25 diversen ,en de Eli Chénévière van de Westkust met 150 kabeljauw en gul, 30 hake, 80 koolvis. 70 wijting, 90 rogge en 700 stijve kabeljauwen. Van de loggers kwam verder nog aan de afslag de KW. 122 Vrouw Maria, van de Westkust met een aanvoer van 240 kisten kabeljauw en gul, enkele kisten hake en 700 stijve kabeljauwen. De IJM. 5 „Texel" verkocht de oopgehouden voorraad van gisteren. Laatste. De laatste trawler van deze week, de Allan Water, zal Donderdag aan de afslag zijn met een aanvoer van 10 kis ten schelvis, 50 gul en kabeljauw, 200 ha ring, 160 koolvis, 250 wijting, 10 diversen en 800 makreel. In en uit. Dinsdag kwamen binnen; UK. 59: BU. 33; KW. 16; IJM. 43, 99, 32; UK. 93. Naar zee (tot 16 uur): IJM. 226, 249, 241; UK. 172; VD. 68; IJM. 206, 239, 318; KW. 90 UK 81. 70, 36, 200, 203, 59, 28: VD. 60; KW. 66; UK. 9, 185, 215, 86, 19, 8„90, 18; EH. 20; UK. 105, 114, 85, 194; IJM. 213, 227; KW. 189; IJM. 211; UK. 93; VD. 9; BU 33; KW. 31, 16; IJM. 20 RO. 53; UK. 47; IJM. 62, 221; KW. 176; IJM. 9 en UK. 8. Pech. De Herman, die Dinsdagmiddag naar zee vertrok, moest voor een reparatie terugkeren en kwam later op de dag weer binnen. Weer garnalen. Het mooie weer van Dinsdag lokte de garnalenvissers naar bui ten. Er kwamen 13 kotters aan de afslag met een aanvoer van ruim 1600 kilo. De prijzen voor de gezouten garnalen varieer den van 78 tot 84 cent per kilo. De vis wordt duur betaald. De omzet van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmui den bedroeg over de maand Maart van dit jaar f 2.428.898,78 tegen f 1.841.686,93 in dezelfde maand van het vorige jaar. De totale omzet over 1951 bedraagt thans f 6.618.811,68 tegen f 4.846.580,53 in de zelfde periode van het vorige jaar. Andere baas. De kotter SCH. 2 van de „Zuidelijke Visserij Mij." te Scheve- ningen is van eigenaar veranderd. Het schip is overgegaan naar Rederij C. Haas noot te Katwijk aan Zee en luistei't thans naar de naam Pieter Cornelis. Het visserij nummer is KW. 31 geworden. Fileerexperiment geen succes. Dins dagochtend zou de IJmuidense fileerma- chine van de REHACO een partij gul van de IJM. 5 „Texel" er door draaien, maar dit experiment is geen onverdeeld succes geworden. Doordat de bemanning er niet op gerekend had en de vis dus niet vooraf gesorteerd was, ging er van de eerste kist al zoveel verloren, dat men de zaak maar liever stop zette. Waaruit dus blijkt, dat de machine bepóald niet „denken" kan. De IJM. 5 heeft de vangst maar weer aan boord genomen om het vandaag nog eens te proberen. De Federatie Beverwijk en Wijk aan Zee van de Partij van de Arbeid heeft Dinsdag avond in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" een feestelijke jaarvergade ring belegd ter gelegenheid van haar eer ste lustrum. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter wethouder W. Alberda. Het jaarverslag van de penningmeester de heer J. Schmoll was optimistisch van toon, aangezien de boeken sloten met een bedrag van 309.02, waaronder een batig saldo van 219,12. Voordat het politieke cabaret „De Peperbus" met het eigenlijke feest programma kon beginnen, gaf de heer Al berda een overzicht van hetgeen er in de afgelopen vijf jaren is gebeurd. Opgericht op 20 Maart 1946 had de afdeling al spoe dig 127 leden. In datzelfde jaar behaalde men bij de verkiezingen 18.7 der Bever- wijkse stemmen en 3 jaar later was dit per centage nog bijna 2 procent hoger. Aange zien ook de Vrouwengroep haar eerste lustrum vierde bracht de heer Alberda de felicitaties van de Federatie over en hij bood de secretaresse mevrouw J. Visser als herinnering een boek aan. Spreker sloot zijn uitvoerig betoog met een propa gandistisch woord. Na dit min of meer officiële gedeelte kwam „De Peperbus" voor het voetlicht. Deze'groep Hilversumse amateurs voerde eèh non-stop programma op dat klonk als een klok, zodat de talrijke aanwezigen zich best geamuseerd hebben. Een aardige vondst was onder meer de schets „De denkmachine". Na de pauze heeft de se cretaris van de raadsfractie, de heer H. van Dorp een kort verslag gegeven van het werk van deze fractie in het afgelopen jaar. De Beverwijkse Harmonie Kapel onder leiding van de heer Herman Lureman zal Zaterdag 7 April in het Kennemer Theater een concert geven. Op veelvuldig verzoek zal na de pauze geen cabaretprogramma worden ingelast, zodat de Harmonie de ge hele avond gaat verzorgen. KAARTLEESRIT VAN DE MOTORCLUB De Kennemer motorclub zal Zondag 8 April een kaartleesrit organiseren voor haar leden. Om elf uur zal gestart, worden van het clubhuis, café „Parkzicht" aan de Groenelaan. De afstand van 112 km zal met een gemiddelde van 33 km per uur worden gereden.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5