Motie-Nederhorst tot instelling van prijsstop en prijsbeheersing Belastingplannen van minister Lieftinck nader toegelicht MS 5? A PAULINE ■Clowntje Riek Kort en Bondig Minister Van den Brink wijst de motie af en geeft richtlijnen voor de prijspolitiek Tekst der motie-Nederhorst Agenda voor Haarlem Sommige fabrikaten slaolie en margarine iets duurder Zeeuwse mosselkwekers werden teleurgesteld Geen algemene verhoging Inkomstenbelasting Voor de kinderen De bedrijfsfelling WOENSDAG 4 APRIL 1951 TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De ook door minister Peters bijgewoonde interpellatie-Nederhorst (Arbeid) over lonen, prijzen en investeringen, die niet alleen in de ogen van de minister-president, maar ook in die van de heren Andriessen (K.V.P.), Schmal (C.H.) en Korthals (V. V.D.) wel wat vroegtijdig kwam nau welijks veertien dagen na het debat over de regeringsverklaring, terwijl tal van pun ten op het door de interpellant bestreken gebied nog verder onderwerp van overleg in en met de Stichting van de Arbeid uit maken en bovendien diverse regerings maatregelen, zoals minister Drees op merkte, eerst nog hun uitwerking moeten hebben beoogde vooral uiting te geven aan de onrust, die volgens de interpellant in brede kringen van ons volk is ontstaan. In zijn ogen is deze ongerustheid vooral hieraan toe te schrijven, dat men de indruk heeft, dat de regering te veel achter de feiten aanloopt. Weliswaar verdiende het kabinet lof voor zijn snel en krachtig op treden, door binnen een week nadat het aan het bewind kwam, voor de 5 loonsver hoging te zorgen, maar toch was volgens de heer Nederhorst het vertrouwen in de doeltreffendheid van het regeringsbeleid sterk geschokt, doordat er niet krachtig genoeg tegen prijsopdrijving was opgetre den. en doordat er op het gebied van prijs beheersing en -controle niet gedaan was, hetgeen redelijkerwijze verwacht had mo gen worden. Tot de in een twaalftal vragen verwerkte klachten van de interpellant be hoorde ook het niet krachtig genoeg ingrij pen van overheidswege bij beperking (en toezicht daarop) van particuliere investe ringen. De hoofdzaken van de critiek van de heer Nederhorst bleken te zijn: het on voldoende percentage van de loonsverho ging, zodat hij vroeg of in het nader te voeren 'overleg mede „afronding" of „cor rectie" van de jongste loonronde ter tafel zal komen en voorts het achterwege laten van een prijsstop. Minister-president Drees stelde tegenover de beschouwingen van de interpellant, dat het kabinet in de korte tijd van zijn op treden al heel wat gedaan blijkt te hebben, dat overeenkomstig het regeringsprogram ma de beperkingen inzake verbruik en in vesteringen ongeveer gelijk moeten worden verdeeld, maar dat er toch ook wel bepaal de investeringen zijn, die in het algemeen belang dermate gewenst zijn, dat men die zoveel mogelijk heeft te ontzien. Dat tot verlaging van de subsidies was overgegaan zonder overleg met de Stichting van de Arbeid was een onmiddellijk gevolg van het feit, dat het daai-bij een onderdeel van het regeringsprogramma betrof, waaromtrent met de fracties via hun voorzitters overleg was gepleegd tijdens de moeizame kabinets formatie, toen men toch moeilijk ook nog eens deze stichting had kunnen inschake len. Onjuist noemde de minister-president het om het zo voor te stellen, alsof met één pennestreek het inkomen van de arbeiders zou zijn verlaagd. Veeleer kon men bewe ren, dat alleen voor hen met één penne streek een loonsverhoging mogelijk was gemaakt. Wat de kwestie van „afronden" van de jongste loonronde betreft, hieromtrent liet dr. Drees zijn gehoor nog in het onzekere. Hij stelde voorop, dat bij het overleg thans allereerst te bespreken valt, hoe verdere prijsstijging is te voorkomen door .niet de hogere kosten die uit de loonsverhoging zullen voortvloeien, te laten doorberekenen. Over wat dan vervolgens zal moeten ge- beui-en, ook als het met dat niet doorbe rekenen niet lukt, was de minister-presi dent vrij vaag. De heer Stapelkamp (A.R.) wenste juist nauwkeurig uitsluitsel aangaande deze kwestie, vooral ook omdat het zijns inziens van het grootste belang is te weten, of de consumptiebeperking inderdaad slechts 5% dan wel meer zal blijken te bedragen, door dat er een daling van het werkelijk inko men zou zijn, die boven de 10 uitgaat. De heer Andriessen (K.V.P.), die allerminst met de critiek-Nederhorst kon meegaan, aangezien hij die te voorbarig achtte, vroeg versterking van de progressie van de kinderbijslagen voor de grote ge zinnen en kondigde aan dat hij eventueel WOENSDAG 4 APRIL Stadsschouwburg: „De ernst van Ernst", 8 uur. Spaarne: „Ontmaskerd", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berliner ballade", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Annie get your gun", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: „Roseanna Mc. Coy", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mrs. Mike', 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moord te middernacht", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 5 APRIL Nassauplein 8: De Tempelbouwers, bijeen komst. 2.30 u. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. De tekst van de Dinsdagmiddag door de heer Nederhorst (P. v. d. A.) bij de debatten over zijn interpellatie ingediende motie luidt: ,De Kamer van mening, dat de huidige ontwikkeling op het loon- en prijsgebied tot bezorgdheid stemt, van oordeel, dat een krachtig beleid op het gebied van de prijs- en investeringscontróle meer dan ooit ge wenst is, teneinde de betalingsbalans- moeilijkheden op te lossen en een niet ge motiveerde verdere daling van het levens peil van de minder draagkrachtigen te voorkomen, nodigt de regering uit, a) ten spoedigste over te gaan tot het in voeren van een doeltreffend stelsel van prijsbeheersing voor de voor het levens onderhoud belangrijke artikelen, welke maatregel door de directe afkondiging van een prijsstop dient te worden voorafge gaan; b) zorg te dragen, dat het ambtelijk ap paraat beschikbaar is nodig voor het voor bereiden van bovenbedoelde maatregelen en voor de controle op de naleving; c) maatregelen te treffen opdat naast de financiële investeringscontróle een physieke controle op de investeringen plaats vindt, waarbij in het bijzonder te denken valt aan het weder in werking doen treden van het Bedrijfsvergunningenbesluit en andere soortgelijke maatregelen, die het investe ringsbeleid in directe zin beïnvloeden." een motie ten behoeve hiervan zou in dienen. Minister Van den Brink zette in den brede uiteen, waarom het niet juist noch doenlijk zou zijn tot een algemene prijsstop over te gaan. Hij zette uiteen welke voor schriften er zullen komen tot regeling van de prijzen die groot- en kleinhandel zullen mogen berekenen, alsmede de richtlijnen, die voor hetzelfde doel voor groot- en kleinindustrie zullen worden vastgesteld. In beide gevallen mag geen doorberekening van de jongste loonsverhoging in de prijzen plaats hebben. Prijsstop verlangd De interpellant zag hierin niets doeltref fends en kwam met een motie, die een al gemene prijsstop verlangt, te volgen door een doeltreffend stelsel van prijsbeheersing voor de voor het levensonderhoud belang rijke artikelen. Daarvoor moet dan een deugdelijk ambtelijk appai'aat komen, om voor de naleving van een en ander zorg te dragen. Verder drong hij in de motie nog op physieke controle op de investeringen aan, waarbij dan in het bijzonder te denken viel aan het weer doen intreden van het Bedrijfsvergunningsbesluit. Toen dit voorstel werd ingediend bleek duidelijk, dat het geenszins de instemming van de gehele fractie van de P. v. d. A. wegdroeg. Met spanning zag men hierop het antwoord van de zijde van de regering tegemoet. Vooral ook, omdat menigeen in deze motie ernstige critiek zag op een be langrijk punt van het economisch deel van het regeringsbeleid. De betekenis van een dergelijk optreden van de zijde van de fractie van de P. v. d. A. viel niet te onder schatten, aangezien hierin, vooral voor de minister-president en de overige tot die partij behorende bewindslieden iets onaan genaams zat. Maar in feite kwam deze mo tie alleen als gevolg van het doorzetten van een minderheid dier fractie ter tafel. Op vallend was, hoe de waarnemend voorzit ter van de fractie, mr. Burger, in de avond vergadering een langdurig gesprek met de minister-president voerde. Nadat de heer Korthals (V.V.D.) in het algemeen de regering was bijgevallen en geen vertrou wen in een kostbaar prijsbeheersingsappa- raat bleek te stellen, en ir. Van Dis (St. Ger.j voor de kleine middenstanders en zelfstandigen een lans brak, hield de heer Suurhoff (Arbeid) zich speciaal met de loonproblemen bezig. Hij wenste te weten of en in hoeverre er nog verder in het overleg iets aan gedaan zal kunnen worden. Voor de heer Welter (K.N.P.) vormde tegengaan van „ontwaarding" van de gulden het kernpunt van het lonen- en prijzenvraagstuk. De heer Gortzak (Comm.) was van oordeel, dat de arbeiders weer het loodje leggen; hij kwam met een motie voor loonsverhoging met 10 De heer Co melissen (V.V.D.) hield een pleidooi voor de handeldrijvende midden stand, waarna de heer Kikkert (C.H.) uiteenzette waarom ook hij de interpellatie voorbarig vond. Minister Van den Brink wijst de motie-Nederhorst af Om over half twaalf kwam minister Van den Brink aan het woord. Als in be drijfstakken, die in belangrijke mate voor de uitvoer werken, een volledige bezetting is, behoort de overheid daar niet direct ten opzichte van de investeringen in te grijpen, gaf hij te kennen. En wanneer de overheid op alle gebieden een prijsstop zou toepas sen, dan zou dat slechts tot een grote des illusie leiden en op den duur zou men juist hogere prijzen krijgen. Wat de heer Neder horst wil zou noodzaken tot het maken van gedétailleerde prijsregelingen voor bepaal de industrieën en dat achtte de minister verkeerd. Ten aanzien van de te volgen prijspolitiek en de investeringspolitiek be vat de motie aanbevelingen, waarmee mi nister Van den Brink zich, naar hij mede deelde. tot zijn spijt niet kon verenigen. Met de marge-regelingen vraagt de minis ter een offer. Dat weet hij, maar dat is juist de bedoeling. Over dispensatie in bepaalde branches zal zo snel mogelijk overleg plaats vinden. De marge-beschikking voor de groot- en kleinhandel brengt met zich mee, dat de rechter tegen hen die zich niet aan die beschikking houden, wegens overtre ding van de Prijsopdrijving- en Hamster- wet zal optreden. De motie-Gortzak noem de minister Van den Brink onaanvaardbaar. De debatten worden vandaag voortgezet. Minister Van den Brink is hierbij niet aan wezig, daar hij voor besprekingen naar Parijs is vertrokken. De minister-president zal hem vervangen. Ten gevolge van de verhoging van grondstoffenprijzen op de wereldmarkt is voor slaolie door het Bedrijfschap Marga rine, Olie en Vetten een heffingswijziging van 11 gulden per 100 kilo ingevoerd. Het percentage van heffingen houdt namelijk verband met de importprijzen. Hierdoor zullen de detailprijzen van slaolie tot tien cent per literfles kunnen stijgen. Op slaolie wordt door de regering reeds anderhalf jaar geen subsidie meer verleend. De recente prijsverhoging van margarine tot 52 cent per half pond was gebaseerd op verlaging van de subsidie, verhoging van de grondstoffenprijzen en het prijspeil van September 1950. Aan sommige fabrikanten en leveranciers van margarine is gebleken dat zij met een prijs van 52 cent niet uit kwamen. Enkelen hebben hun prijzen met twee cent verhoogd. Dit kunnen zij zonder meer doen zolang zij zich strikt houden aan de in Maart 1951 gegeven voorschriften. De prijs van 52 cent kan als een richting gevende prijs worden beschouwd. Op zeep en wasmiddelen wordt reeds lang geen subsidie meer gegeven. Door een samenloop van omstandigheden zijn de prijsverhogingen van deze producten samen gevallen met de officiële prijsverhogingen van gesubsidieerde artikelen zoals brood, meel, margarine, suiker en veevoeder. Ook deze verhogingen zijn het gevolg van de stijgingen op de wereldmarkt. Zolang ver hogingen op die grond redelijk zijn hebben de fabrikanten voor prijswijzigingen geen toestemming nodig. De Prijsbeheersing houdt alleen het oog op onredr.UjKe ver hogingen. Dertigduizend ton mossel zaad verdwenen De mosselkwekers uit Zeeland, die vorige week naar de Wester-Eems vertrokken om mosselzaad te vissen zijn weer op de terug weg. De dertigduizend tonnen mosselzaad, die daar volgens de Visserijinspectie in het Noorden aanwezig moesten zijn en die aan de Zeeuwen ter beschikking werden ge steld op hun bedrijf opnieuw op te bouwen, bleken daar, toen men ging vissen, niet meer aanwezig te zijn. Er bleef dus niets anders over dan onverrichterzake naar Zeeland terug te keren. In de regeringsverklaring van 17 Maart is medegedeeld, dat boven het voor 1951 geraamde bedi-ag van ongeveer 1 milliard gulden voor de eerstkomende jaren te rekenen valt met een extra uitgave voor defensiedoeleinden van 500 millioen per jaar. Het wordt raadzaam geoordeeld de nood zakelijke belastingverzwai-ing mede dienst baar te maken aan de bestrijding van het betalingsbalanstekort. De regering is van mening, dat daartoe beperking van inves teringen en van consumptie onmisbaar is, waarbij op beide gebieden een beperking van ongeveer gelijke omvang zal worden nagestreefd. In het complex van maatrege len, dat daarop is gericht, nemen de voor gestelde belastingvoorzieningen een belang rijke plaats in. Niet alle investeringen van welke aard ook en alle vormen van consumptie zijn op één lijn te stellen. Differentiatie is hier noodzakelijk. Er is dan ook naar gestreefd in de belastingvoorstellen voor zover zulks bereikbaar is, de gedachte der differentiatie tot uitdrukking te brengen. De differentiatie in de belastingmaat regelen wordt voor een deel beheerst door overwegingen van economische aard, maar voor een belangrijk deel ook door over wegingen van sociale aard en zulks in het bijzonder voor zoveel betreft de op beper king van de consumptie gerichte maatrege len. Het verbruik van noodzakelijke levens behoeften zal behoren te worden ontzien. Een verbruiksbeperking door middel van fiscale maatregelen zal vooral moeten wor den nagestreefd ten aanzien van goederen, die als weelde, of althans in de huidige omstandigheden als niet strikt noodzake lijk kunnen worden beschouwd. Zulks is te meer geboden nu de op bijna alle terreinen opgetreden prijsstijgingen mede ten gevolge van de vermindering van de subsidies met een bedrag van f 275 mil lioen sociaal gezien eenzelfde uitwer king hebben als een belasting op het ver bruik en wel, voor een belangrijk deel, op goederen voor noodzakelijk levensonder houd. De toegestane looncompensatie doet dit slechts ten dele, en niet voor alle groe pen van de bevolking, te niet. In de eerste plaats is gezocht naar fis cale maatregelen op het gebied van de di recte belastingen. Ook daar is het pi-incipe van differentiatie in aanmerking genomen. Zo wordt voorgesteld de belastingen op de bedrijfswinsten te vei-zwaren. Tevens is een beperking voorgenomen van de in 1950 gegeven bevoegdheid tot ver vroegde afschrijvingen op de voet van arti kel 8 van het Besluit op de Inkomstenbe lasting 1941 op nieuwe investeringen. Gemeend is voorts dat teix behoeve van de defensie-inspanning ook een fiscale bij drage in de vermogenssfeer behoort te worden geëist. Daax-toe zijn gekozen een matige verho ging van de Vermogensbelasting, met enige opklimming van het tarief voor de grotere vermogens en een bescheiden verzwaring van de successiebelasting, waarbij het zwaartepunt van de tariefsverhoging is gelegd bij de vei-ervingen anders dan aan kinderen en tussen echtgenoten. De indie ning van daartoe strekkende wetsont werpen is op zeer korte termijn te ver wachten. *j»een algemene verhoging der Inkomstenbelasting Afgezien is van het doen van een voor stel tot een algemene verhoging vaix de Inkomstenbelasting. Voorshands acht de Het werd al tamelijk kil in huis, met dat natte weer. ,,'t Wordt langzamerhand tijd, dat we de kachel maar weer eens voor de dag halent", zei oom Tripje. Hij klom naar de zolder, waar 's zomers de kachels werden opgeborgen. Netjes ge poetst, in kranten gewikkeld, stonden ze daar, net of ze 'n zomerslaap hadden gedaan! De kamerkachel kwam op haar plaats te staan. De pijp werd in de schoorsteen ge stoken, en toen kon de kachel worden aangemaakt met oude kranten en houtjes. Vrolijk speelden de vlammen daarbinnen, het hout en de kolen gingen branden. „Zij snort van plezier!", lachte Bunkie. „Zij heeft 't zeker erg eenzaam gehad, daar boven op zolder!" Toen Oepoetie uit school kwam, nat van de regen, keek hij vrolijk naar de brandende kachel. „Ha, lekker!", zei hij. Met z'n drieën gingen ze om de kachel heen zitten, en ze keken vrolijk naar de vlammen. „Pas maar op, dat jullie je nog niet te veel verwent!", zei tante Liezebertha lachend. minister het beter het onlaxxgs vastgestelde tarief thans niet te verzwaren, mede in aanmerking nemende de tengevolge van de werking van de subsidie-verminderingen en vaix andere factoren reeds opgetreden prijsstijging. De minister acht echter wel termen aan wezig om een voorziening te treffen voor die gevallen, waar de Inkomstenbelasting, bij gebreke van het in aanmerking nemen van de totale gezinsinkomsten, in een min der juiste verhouding staat tot de zware druk op anderen. Hiertoe is bepaald de kinderaftrek te beperken tot die gevallen waaraan hij zijn bestaansgrond ontleent, dat is tot kinderen van wie kan wox-den aangenomen dat zij ten laste van de ouders konxen. Voor kinderen van 16 jaar en ouder zal voortaan dan ook slechts kinderaftrek worden verleend, indien zij dagonderwijs genieten of niet in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien. Daar tegenover komt het bijzondere verhoogde tarief voor inwonende mindei-jarige kin deren te vervallen. Een algemene verhoging van de Omzet belasting komt thans niet in aanmerking. Wel worden enkele bijzondere voorzienin gen vooi-gesteld, die een verhoogde bate zullen afwerpen. De voornaamste er van zijn een ver hoging van het tarief van de weeldebelas ting voor een belangrijk aantal goederen van 15 tot 30 het onderwerpen aan het weeldetarief van 15 van goederen, die op abnormaal dure wijze zijn verpakt, het verhogen, in het algemeen, van het groothandelstatrief van tot 1 voor le veringen aan kleinhandelaren en het on derwerpen van meer goederen ook weeldegoederen aan een verhoogde heffing bij invoer ter voorkoming van een ongemotiveerde concurrentievoordeel vooi- ingevoerde goederen boven de binnenland se productie. Bij deze wijzigingen in de Omzetbelas ting worden de gevolgen voor het normale huishoudbudget tot een minimum beperkt. Voorts wordt voorgesteld een verhoging van de motorrijtuigenbelasting. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen perso nenautomobielen enerzijds en vrachtauto's, autobussen, taxi's en motorrijwielen ander zijds. Voor laatstbedoelde groep wordt een geringere verhoging toegepast dan voor eerstbedoelde groep, voor welke laatste groep overigens de verhoging meer zal be dragen al naar gelang de automobiel zwaar der is. Tot het dekkingsplan rekent de minister van Financiën ook de i-eeds aangekondigde verhoging van de gedistilleerd-accijns van 320 tot 475. In de desbetx-effende wetsontwerpen zal een bepaling worden opgenomen volgens welke de werkingsduur ervan tot vijf jaar zal zijn beperkt. Die bepex-king zal niet gel den voor die vooi-zieningen welke als ver beteringen van de fiscale wetgeving kun nen worden aangemerkt. De naar globale schatting te verwachten jaarlijkse opbrengst in millioenen guldens van de voorzieningen is als volgt: mill. gld. verhoging, met ingang van 1951 van het tarief van de vennootschapsbelas ting van 40% tot 45% met een tot 50% oplopend tarief voor hogei-e winsten vex-hoging, met ingang van 1951, van het tarief van de inkomstenbelasting voor wat betreft de bedrijfswinst, uit gaande boven 8000 met 5% oplopende tot IVzVo voor winst boven 100.000 beperking,voor wat betreft toekomstige investeringen van de vervroegde af schrijving, welke op een jaarwinst mag worden toegepast, tot 10% van de aan- schaffingskosten van het bedrijfsmiddel beperking van de kinderaftrek voor de inkomstenbelasting en de vermogens belasting, gepaard gaande met het ver vallen van het bijzondere tarief voor inwonende kinderen, met ingang van 1952 vex-hoging, met ingang van 1951, van de vermogensbelasting tot 0.6%, oplopen- de tot 0.7%, voor vermogens van meer dan 1.100.000 verhoging van het successiex-echt, in gaande onverwijld na de totstandko ming van de wijzigingswet12 wijzigingen in de omzetbelasting, in gaande onverwijld na de totstand koming van de wijzigingswet verhoging van de motorrijtuigenbelas ting (vrachtauto's enz. 30%, motorrij wielen 40%, personenautomobielen 60 120% van de bestaande belasting), ingaande onverwijld na de totstand koming van de wijzigingswet verhoging van de gedistilleex-daccijns, ingaande onvex-wijld na de totstand koming van de wijzigingswet BlNNENlAjjj Hamersveld m^HooSen'eeJ'6^ f Koninklijke uXÏTridf1 v» h van April, dienen weggebmikJ?^ te houden met haiar>n.::i.. ers ftkesb te houden'met belangrijk? van militaire voertuigen Kpt dw.T'Hs keer wordt op 5 April verwanht e Soesterberg over uS i. Tilhurcr van 60 20 10 15 15 75 18 bosch, Tilburg of RooseS\»! °sPavZ„°„T 'TV Utrecht—'s Hertogenbosch en b? Zoom—Tilburg Vught over bS? On-schot lussen 18 en 24 uur tJï Op dc Venlose veiling werden n» raapstelen aangevoerd. Dc nrö! dertig cent per kilo. De kassla J deel is bestemd voor Duitsland r®6 f25 per 100 stuks terug M De Arnhemse rechtbank heeft - jarige letterzetter A. A. van R. tot een jaar en zes maanden gevamV' en de 19-jarige letterzetter A g 23-jarige fabrieksarbeider W M Kt?" jaar en zes maanden jeugdgevangeni drie Nijmeegse jongemannen hebbeninA^- van het vorige jaar afgelegen buuft parken van Nijmegen onveilig gemaak t met gummiknuppels voorbijgangers n?:: slaan en daarna te beroven. l! De Commissaris der Koningin in<W- vincie Zeeland, jhr. mr. A. F C der-? broot, heeft in het gebouw derProvS?' Stoombootdiensten te Vlissingen eenb? gedenkplaat onthuld ter herinneringS dertien leden van het personeel, d& t de oorlog het leven lieten bij de uitoef van hun taak. De rechtbank te Amsterdam neet April als datum voor het houden va li pleidooien vastgesteld in het proces onü, termijn tegen de Koninklijke Pake:? Maatschappij aanhangig gemaakt doe? heren Lokollo en Aponno als bewonen Ambon. 1 Bij Beek en Donk zijn twee b™. in vlammen opgegaan, waardoor neeafe personen dakloos zijn geworden en X stuks vee om het leven kwamen De invoer van Spaanse wijnen, «n. enige tijd geleden was stop gezet >s fe weer mogelijk. Voor de import van'sh? is een bedrag van f 385.000 vrijgegeven, (to voor andere Spaanse wijnen is J eenzelfde bedrag toegestaan. De landelijke bedrijfsorganisatie overheidspersoneel heeft in een tek-: aan de ministerraad aangedrongen op direta uitbetaling der 5 procent loon- en safe vex-hoging voor rijks- en overheidspeisoKi De Amsterdamse architecten Hearib Grand en Ad. Polak hebben een ort? vervaardigd voor een middelbare schei welke in de kibboets Beth Hasjita in te' waar zich veel Nederlandse Joden hefe gevestigd, zal verrijzen ter ere van de Kp dachten is van dr. Henri Polak, in leven li: van de Eerste Kamer en voorzitter vc Algemene Nederlandse Diamantbewefe bond. Minister Slikker zal zich op 6 Apr! voor zaken, de O.E.E.C. betreffende, rsr Parijs begeven. Het grondstoffenvrasgsi zal een punt van bespreking uitmate Minister Van den Brink zal minister Stifc: vergezellen. HAARLEM EN OMGEVING De Paascollecte voor de arbeidde Ned. Herv. Kerk heeft te Bloetner.iL f 1190,55 en te Aerdenhout f696,76 om bracht. Als vertalers in de Indonesische tal zijn door de Haarlemse rechtbank A. Bakker te Heemstede, A. E. Benjamins te Ov ex-veen. Door de Stads-bibliotheek en ieesnf van Haarlem werden in Maart aan de Pd senhofbibliotheek uitgeleend 13.766 werk aan het filiaal 4377 werken, tezamen wei-ken (v. j. 17.897), waarvan 899 van Muziekbibliotheek (v. j. 759). De insiellkD werden bezocht door 5166 en 692 bezoekt en bezoeksters, tezamen 5848 (v. j. t 20 totale hogere opbrengst245 Tenslotte deelt de minister mede dat binnenkort een wijziging in het ontwei-p van wet houdende voox-zieningen inzake de financiële verhouding van het rijk en de gemeenten zal worden ingediend, strek kende om de opbrengst van de onderhavige fiscale maatregelen geheel aan het rijk ten goede te doen komen. Voorlopige ui Het Centraal Bureau vcor de Statistici publiceert de voorlopige uitkomst vaai Bedrijfstelling die 16 October 1950 ine land gehouden is. Er zijn toen geteld 2.422.425 werken: de bedrijven (waaronder 491.789 vrourc- tegen 1.676.343 (336.517 vrouwen) in f" Een stijging dus van 743.000. In de metaalnijverheid nam het aan werkers toe van 221.006 tot 431.061. In:: bouwnijverheid waren de cijfers: 1S5: 155.484; 1950: 290.931. De stijging bij metaalnijverheid was 95 °/o, bij de bef' nijverheid 88. Voor het grootste deel toe de totaalstijging dus voor rekening va* metaal- en de bouwnijverheid. Het aantal vestigingen is sinds 1939? stegen van 384.706 tot 403.212. Dat isoj In enige klassen is het aantal vèstiP gen afgenomen namelijk in de diana- nijverheid, in de houtnijverheid, inj ledernijverheid (hier blijkt het schoenherstellers sterk te zijn de klasse Mijnbouw (de veen de kleinhandel in winkels en bij de tfc-- wegen. In enkele provincies is hei aantal vestigingen zelfs gedaald, nl ningen, Noordholland en Zuidholland. Het aantal winkels is nog niet melig heid op te geven omdat de nevenbeonj- nog niet geteld zijn. FEUILLETON Een oorspronkelijke novelle door B. Rij des 6) „U krijgt bericht". Pauline begreep niet goed wat er onderzocht moest worden, maar ontzag voor de autoriteiten weerhield haar van verdere vragen. Het was een feestdag voor haar toen zij het kind in triomf mee naar huis mocht nemen. Het was een jongetje van naar schatting een jaar, met donkere krulletjes en een mooi gezichtje. De kleertjes, die zij bewaard had al die jaren door, bleken te klein. Ook de wieg verving zij al gauw door een ledikant je met lichtblauwe oli fantjes, geschildei-d op de zijkanten. Aan de bovenstang van de gordijntjes hing zij een i-ammelaar van celluloid. Zij naaide en breide, zij was niets verleerd en het jon getje lag te kraaien in zijn bedje. Met de zaak had zij een voorlopige regeling kun nen treffen waardoor zij van tijd tot tijd naar huis kon gaan om naar het kind te kijken. In de tussentijd hielden de buui-- vi-ouwen er een oogje op. Af en toe kwam ook de dame, die haar op het politiebureau had ontvangen, zich op de hoogte stellen, zij vond dat het kind goed groeide en er gezond uitzag. De kleine Paul hij stond in de registers ingeschreven als Paul Cax-pis, er waren be zwaren geweest tegen de achtei-naam, maar Pauline had volgehouden en haar zin ge kregen was een aantrekkelijk kereltje dat veel lachte en grappig met zijn korte beentjes lag te schoppen. Toen hij ouder werd en begon te lopen, zegde zij haar be trekking op, de kleine Paul had haar over dag te veel nodig en zij zocht en vond wex-k in de avonduren. Zij leerde het kind lopen, zelf zittende op de hurken en hem naar zich toe lokkend, en zij lachte zoals zij maar heel weinig in haar leven gelachen had als de kleine man de tafelpoot losliet en op haar toewaggelde. Zij zong liedjes, vaak met woorden, die zij zelf op het ogen blik verzon, en vertelde lange verhalen aan het kind, dat met grote ogen naar haar lag te luisteren. Het begreep geen woord van wat Pauline zei, maar antwoordde op de klank van haar stem met tevreden keelge luiden. Als Pauline haar boodschappen ging doen Paultje sliep dan, de handjes tot vuistjes gebald naast zijn ernstige ge zichtje haastte zij zich langs de winkels en terug naar huis. Zacht liep zij de trap op, voorzichtig deed zij de kamerdeur open. Zij was pas gerust als zij zag dat hij, zon der wakker geworden te zijn, in zijn bedje regelmatig ademhalend lag te slapen. Later leerde Pauline het kind alles wat zijzelf wist. Zij had alleen de lagere school bezocht en hield niet van lezen, haar fan tasie was bepei-kt en zij wist dat haar enige vermogen lag in de ki-acht en de bereid willigheid van haar handen om te werken. Maar zij was geen domme vrouw, de om gang met mensen had haar veel bijgebracht en zij begreep dat het nuttig en nodig was voor de kleine jongen al vroeg zich bezig te houden met het opzeggen van versjes en het maken van sommetjes. Ze zei hem de dagen van de week voor, leerde hem eerst tot tien en daarna tot honderd tellen. Het kereltje, dat vlug van begrip bleek te zijn, kon al spoedig de kleui-en van elkaar onderscheiden, en zij kocht een telraam voor hem en een doos met letters. De let ters legde zij stuk voor stuk voor hem neer, terwijl zij de naam ervan uitsprak, en maakte er daarna woorden van. Op die manier kon hij lezen toen hij naar school ging, en het was verbazingwekkend dat een ongelettei-de vrouw als Pauline zoveel aan haar kind had kunnen meegeven. Eens bekeek zij zichzelf in de spiegel. Zij was nu ruim veertig jaar en zij had een gezicht kunnen verwachten dat getekend zou zijn door het vele verdriet dat zij ge kend had, met x-impels om de ogen en de mond. Inplaats daai-van zag zij een vrou wengezicht dat weliswaar niet jong meer was als dat van een meisje, maar dat haar zelf, toen zij het aandachtig beschouwde, opviel door zijn frisheid. Ik word niet oud, dacht zij en lachte tevreden. Ik kan nog jaren mee. Het was de dag voordat zij Paultje naar school zou laten gaan. Hij was nu zes jaai-, het was goed dat hij met andere kinderen in aanraking kwam. Voor haarzelf betekende dit, dat zij haar avond werkzaamheden moest verwisselen voor werk, dat zij ovei-dag kon doen en dat haar vrijliet als de jongen thuis was. Paultje had zij 's ochtends naar school gebracht. Regelrecht begaf zij zich daarop naar de oude winkel, waar nog steeds de klanten in voortdurende stroom in en uit gingen. Het pand was van buiten hetzelfde gebleven, maar van binnen hei-kende zij het niet meer. Er was ook een nieuwe directeur gekomen de oude, die Pauline gekend had, was dood en toen zij naar een betrekking informeerde werd zij af gewezen met vriendelijke woorden, die haar niettemin duidelijk maakten waax-om: zij was te oud. Terneei-geslagen verliet zij het kantoor en ging de winkel uit zonder nog om te zien naar de stands. Haar eigen afdeling was trouwens verplaatst en van de winkelmeisjes kende zij er niet een meei-. Zij had echter de moed niet verloi-en en toen om half één Paultje thuis kwam met een vriendje en opgetogen verhalen deed over de kinderen en de juffrouw, ver gat zij haar teleurstelling. Het duurde niet lang of zij vond ander werk. Zij bood zich aan als werkster en op een kantooi-, niet zo heel ver van haar huis, werd zij aangenomen voor halve dagen. Zij ging nu 'smoi-gens tegelijk met kleine Paul het huis uit, zij had de tijd om hem naar school te brengen en begon dan om negen uur haar dagtaak. Het zware wei-k was zij gewend, in huis hield zij zelf alles schoon, zij boende de gangen en wreef de kantoormeubelen tot zij glommen. De kler ken bejegenden haar met respect, zij had iets over zich dat haar tot een vrouw maakte, die achting afdwong, en zij hield zich aan haar bezigheden zonder zich met de zaken van andei-en te bemoeien of haar tijd met beuzelpraat te vei-doen. Zij ver diende niet veel, maar genoeg om Paultje en haarzelf in het leven te houden en het schoolgeld te betalen. Bovendien was zij van plan ook naar een werkhuis voor de middagen om te zien. Het leek of in haar leven de kleine Paul de herinnering aan de grote Paul had ver- drongen. Pauline was dol op de jongen, die goed leerde op school en weinig reden tot klachten gaf. De onderwijzer was ook ei-g tevreden over hem en prees tegenover Pauline de jongen als een vooi-beeld van vlijt en gehoorzaamheid. Maar als op een goede dag de grote Paul voor haar deur had gestaan en haar gevraagd had met hem mee te gaan, dan zou zij zonder een woord te spreken, zonder van de jongen afscheid genomen te hebben of zelfs de deur achter zich dicht te trekken, hem ge volgd zijn. Zij bleef de ontrouwe trouw, haar hai-t vergat hem niet, zij droomde minder van hem maar intenser, en de we tenschap, dat zij hem nog steeds onver minderd liefhad droeg zij in zich om als een kostelijk bezit. Zij was gezegend met deze liefde als was zij de uitverkoren dx-aagster van een eindeloos geluk. Paultje was op school zijn klasgenoten verre vooruit. Het hoofd van de school maakte Pauline zijn compliment. De jon gen was zeer begaafd, meende hij, en hij dacht erover hem de tweede klas te doen overslaan. Daartoe moest hij bijlessen heb ben, zei het schoolhoofd. Kunt u die *- len? Pauline kleurde van blijdschap^ deze goede berichten en antwoordoe i- der aarzelen dat zij alles graag_aat: ovei-liet, voor het lesgeld zou aj z_ De eerstvolgende vrije middag gin§ Paultje uit, zij aten ijs in een salons een mai-ktplein, waar kennis de jongen draaien in een zweefmo - met ï-ingen werpen naar flesf"t gooide zij en met geluk, er glecn om de hals van een fles en zij de prijs uitzoeken, die zij gew°- Hij koos een doos met tinnen, .-e en 's avonds onder de lamp we- veranderd in een slagveld. I m jes en bordpapier had Pauline gemaakt voor het legen Zij nam er nu werk bij aan, eeisi enkele middagen in de wf?f0?;s. was zij alleen Zaterdags nog I mige dagen kwam zy tuss niet meer thuis, zij nam botei j t-;: die zij in een goedkoop bij een glas melk, en PauI h v;;:; school met andere J°n2e".: kwamen, 's Avonds, als J pjjj e: was, kookte zij, at same wanneer de jongen naar tj,aarcf was Pauline dikwijls z0, t'vjejen. boven haar verstelwerk y werken viel haar zwaa gedacht. Ik ben het ontwen J te werken, troostte zij zichzeu. (Worit verv0

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6