Kennemer t, Lantaarn Predikbeurten i De „Clara" (Sch 130) werd achtereenvolgens door wind, een motor en gas voortbewogen Old Clothes New Ruim driehonderd gediplomeerden voor „Veilig Verkeer" IJmuiden kan op het witte doek de asfaltjeugd leren kennen Zondagse belagers van het bruine leder Burgemeester Kwint reikte extra prijzen uit MARKTBERICHTEN F.4, PU VIS ZATERDAG 7 APRIL 1951 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Eens voer zij met houten zeillogger voor een Vlaardingse rederij IN HET EERSTE JAAR van de Tweede Wereldoorlóg hield de firma H. van dei- Burg in Vlaardingen op te bestaan. Zij verkocht haar laatste logger, die van 1916 af onder de naam Marie (VL 49) in de vaart was geweest. De rederij was 44 jaar oud geworden. In 1896 werd zij opgericht en het jaar daarop had zij twee houten zeilloggers: de Hillegonöa (VL 178), schipper: Jan van der Ster en de Petronella Neeltje (VL 179), schipper Jan Groeneveld. Dit tweetal kreeg gezelschap, want in de loop der jaren kwa men er enige andere schepen bij. In 1914 telde de rederij zes loggers, waaronder nóg een houten zeillogger onder de naam Marie (VL 49), welke in 1916 door een nieuwe logger, nu een ijzeren, werd vervangen. Behalve dit schip en de twee hierboven genoemde behoorden de Margaretha Cor nelia (VL 17), de Martinus Cornelis (VL 67) en de Jan Hendrik (VL 177) tot de vloot van de firma H. van der Burg. Het ging in de twintiger jaren weer snel bergafwaarts met deze rederij. In 1928 had zij nog drie schepen, een jaar later werd dit. aantal tot één teruggebracht, dat was de Marie, die tot 1940 bij deze Vlaardingse rederij is gebleven. De Scheveningse rederij J. J. van dei- Toorn had enige jaren voordat de oorlog uitbrak de IJmuidense trawler van het driftertype, Flandria (IJM 330) aangekocht. Dit vaartuig onderging een verbouwing, kreeg een 240 pk Industriemotor en werd verdoopt in Clara (SCH 130). Nadat de bezetter dit vaartuig in 1940 had gevorderd zocht deze rederij er een andere Clara voor in de plaats en dit was de Marie (VL 49), door welker afschaffing de firma H. van der Burg als rederij ophield te bestaan. Toen het schip in Scheveningen nieuw emplooi vond, was het overigens al lang niet meer de zeillogger van vroeger, in tegendeel: sedert 1929 behoorde het tot de vloot der motorloggers. Op de foto is het schip nog aangeduid als Marie (VL 49), groot 108 bruto- en 64 netto reg. ton. Tegelijk met de naams wisseling tot Clara (SCH 130) is het schip met 5,67 m verlengd, zodat het een geheel ander aanzien kreeg, al bleef de stuurhut' hetzelfde. Hoewel ons land bezet was werd de Clara loch in de visserij gebracht; IJmui- den was de haven van vertrek en binnen komst. Gasgenerator De logger ging geheel met de tijd mee, want in 1941 kwam er een gasgenerator op. Met anthraciet en een kleine hoeveelheid gasolie kon het bedrijf doorgaan. Maar nog steeds werden er schepen gevorderd en het duurde niet lang of ook de Clara werd uit de visserij gehaald om vracht In de voor beide partijen belangrijke wed strijd tegen Haarlem verschijnt VSV met: Van der Wint Van Gelder, Kunst Schoon, Spaans, Stijger Van der Kuil, Hazeveld, Tielrooij, Michel, De Graaf VSV 2 speelt tegen haar plaatsgenote Stormvogels '2. Beide ploegen staan boven aan ieder met 20 punten, zodat hier een spannende wedstrijd verwacht mag worden. VSV komt uit met: Broekhuizen Den Dunnen, Van Lint Van der Klooster, Schoon, Van Calcar B. Bouwens, Zwanenburg, J. Bouwens, De Vries, Dekker Stormvogels 2 komt als volgt uit: Venus Van Vliet. Van Dokkum Glas. Effern, Tol Luppens, Meijer, Angenent, Freriks. Van Opbergen VSV 3 moest het kampioenschap uitstellen wegens afkeuring van het Kennemers-ter- rein. Morgen gaat dit team naar HBC 2, die op de tweede plaats staat. Aan een gelijk spel zou VSV genoeg hebben. De opstelling is als volgt: Serné Van der Sluis, Zeuw T. de Gelder, Fortuin, Kloosterman Warmenhoven, Van der Steen, Zeuw, Brederveld, Thoolen Stormvogels naar Voorhout Vanmiddag speelt Stormvogels, zoals wij reeds meldden in Voorhout een wedstrijd ten bate van de Ouden van Dagen aldaar. Stormvogels komt uit met: Kraak: v. d. Oever. Broekhuizen; H. Snoeks, G. Snoeks, Goedhart; Deuling, Venus, Van Onselen, De Boer, J. Snoeks. Stormvogels 3Kennemers 2. In deze ontmoeting komt Stormvogels als volt uit: Rechsteiner; Blinkhof Jr., Borst; Schuit, Twisk, De Boer; Siebels. Zwemmer Sr. Zwemmer Jr., Groet, Blinkhof Sr. Stormvogels 4Kinheim 2. Het vierde elftal van Stormvogels, dat hard voor het behoud van zijn plaats in de eerste klas vecht, komt als volgt in 't veld: Van Riessen; Zeilmaker. De Vries; Grave- maker, Lampers. Van Dongen; Van der Steen, Luitjes, Blok, Reekers, Veldman. DECTerrasvogels. De bezoekers komen uit met: Akkerman Sr.; Nederlof, Akkerman Jr.; v. d. Linden, Dortmundt, Cobben; Schol, Zaal, Spanjaard, Röbken, Wijnen. CSV is voor de derde maal in successie Zondag vrij en gebruikt deze dag om vriend schappelijk tegen USVU uit Uitgeest te spe len. CSV verschijnt met: G. de Heer; L. Keesman en C. Boot; J. Dubbelman, C. Blei en Fr. v. d. Klashorst; C. v. 't Hul, G. Riet horst, H. Jacobs. B. Beumer en H. Hartog. Vitesse komt voor de competitie uit tegen ZSGO uit Amsterdam, en aangezien de Amsterdammers op de onderste plaats beland zijn kunnen de Castricummers deze wedstrijd winnen. Vitesse komt in het veld met: K. Zonneveld; W. de Wildt en H. van Velsen; B. Lute, J. Hollemberg en J. Tool; Fl. Twisk, A. v. d. Valk, H. Eickhoff, H. Duin en A. Groot, De elftallen voor „Velsen-Noord" HollandiaKinheim (te Hoorn). Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en S. de Vries; M. v. Doesburg. W Jroeneveld en N. N.; J. v. d. Linden. J. Starreveld, E. v. d. Wel, C. Luntz en J. Muskee. NautilusVVB (te Amsterdam): WB: C. v. Veelen: R. Schriemer en H. v. Riems dijk; J. Schildwacht, P. de Wolf en M. de Boer; H. Souverein, H. Verswijveren, P. Schildwacht, J. v. Loon en N. Michel. IEVWaterloo (terrein Koningsweg): IEV: W. v. Tunen; J. Schavemaker en W. Michel; A. Leering, P. v. d. Berghe en S. Slotema- ker; F. v. Aalst, H. Duin, W. Castricum, H. Prinsen en J. v. d. Vlies. te varen met een andere, vreemde beman ning. De eerste Clara (SCH 130), welke dooi de Duitsers van de Rederij Van der Toorn was afgenomen, is na de oorlog niet teruggevonden. Clara (SCH 130), nummer twee heeft het er beter afgebracht. In November 1945 was deze logger alweer in IJmuiden terug na zowat vier jaar in .vreemde handen te zijn geweest. De ver bouwing voor de visserij was gauw voor niet meer aan te zien dat het schip die ja ren voor de vrachtvaart dienst heeft ge daan. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden) ADVERTENTIE CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. DRY CLEANING ONLY Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 JUMP-NIEUWS De IJmuidense bridgeclub ,.de Jump" speelde in hötel „Kenoemerhof" de weke lijkse wedstrijd om het kampioenschap voor paren. Met nog enige wedstrijden voor de boeg, stijgt de spanning om de bovenste plaats nu aanmerkelijk. De uitslagen waren: A: 1. LigthartWonink 30L p.; 2. Jonker —Mains 29 p.; 3. Breur—Breur 25'1 p.; 4. Smit-4-Zandwijk 24 p.; 5. echtp. De Groot 21L p.; 6. BornMoot 19Vs p. B: 1. De Haas—Kramer 45L p.; 2. Kuys— Porck 45 p.; 3. LamanWeij 44 p.; 4. dames Kramer—Rolloos 43 p.; 5. Mw Brouwer—v. d. Burg 42!i p.; 6. BoerKonz 40 p.; 7. Mw. Konz—Koudijs 39L p.; 8. dames v. Dok— Laman 361-2 p. „Verbond voor Veilig Verkeer. Di ploma voor N. N„ die heeft bewezen de regels voor een veilig verkeer goed te kennen en tevens heeft getoond deze stipt te kunnen toepassen, daarbij de nodige voorzichtigheid in acht ne mende". Aldus vertelt het mooie stuk papier dat niet minder dan 317 jongens en meisjes in Velsen gisteren in hun bezit kregen als bekro ning van het verkeers- examen. Er waren ook minder gelukkigen, 56 candidaten werden af gewezen en gezien het feit, dat de voorbereiding voor dit examen uiter mate kort is geweest, mag de commissie niet ontevreden zijn over het resultaat. In de grote zaal van het Patronaat heeft de voorzitter van de commissie dr. P. Brom mer, rector van het gymnasium, een woord van welkom gesproken en er op gewezen dat de commissie blij was dat zovelen zich spontaan voor dit examen hadden opge geven. Burgemeester mr. M. M. Kwint heeft daarna de commissie de dank van de ge meente overgebracht voor het genomen initiatief. De resultaten, aldus de burge meester, zijn zeer bevredigend. Er zijn scholen die wat het verkeersonderricht aan gaat nog wat meer hun best dienen te doen. De burgemeester wees op de noodzaak de verkeersregels volkomen in acht te nemen. Behalve het feit, zo vervolgde mr. Kwint, dat men de techniek goed kent, moet men bij de toepassing bezield zijn met een zekere sportiviteit jegens mens en dier. Speciaal het dier, dat niet ingesteld is op snelverkeer, moet op de verkeerswegen voorzichtig behandeld worden. Ten slotte wenste de burgemeester de geslaagden ge luk met het behaalde succes en hij liet een negental jongens en meisjes naar voren komen, die bijzonder goed en met een aan tekening van extra waardering het diploma haalden. Burgemeester Kwint reikte hun als spe ciale erkenning voor hun prestaties be halve het diploma een vex-keersspeld uit. De namen van deze gelukkigen luiden: Thea Johanna Rijken leerlinge H.B.S., (rijwielexamen; 0 fout schriftelijk werk, 2 extra waarderingen practisch examen). Alida Grootveld, leerlinge „Moerberg- school", (rijwielexamen; 0 fout schriftelijk werk, 1 extra waardering practisch exame- men). Jacoba Krab, leerlinge „Moerberg- school", (rijwielexamen; 0 fout schriftelijk werk, 1 extra waardering practisch exa men). Johanna M. Twisk, leerlinge „Moer- bergschooP', (rijwielexamen; 0 fout schrif telijk werk, 1 extra waardering practisch examen). Tr. van de Aart, leerlinge C.V.O.- school „Uw Koninkrijk kome" (voetgan- gersexamen; 0 fout schriftelijk werk, 1 extra waardering practisch examen); Rita Fortuin, leerlinge Huishoudschool, (rijwiel examen; 0 fout schriftelijk werk, 1 extra waardering practisch examen). Cornelis W. M. Castricum, leerling „Ir. L. P. Krij- 6 April 1951 Prijzen Heilbot 2.80—2,10; gr. tong 2,80—2.55; gr.m. tong 2,70—2,45; kl.m. tong 2,45—2,30; kl. tong I 1,72—1,63; kl. tong II 1,34—1,25; tarbot I 3,20—2,70, per kg. Kl.m. schol 62; kl. schol I 8649; kl. schol II 49—18; schar 40—11; bot 17—13; verse haring 2519; makreel 1713; gr. schelvis 62—51; gr.m. schelvis 72—58; kl.m. schelvis 7166; kl. schelvis I 6358; kl. schelvis II 39,50—20; wijting 25—17; poontjes 27—23, per 50 kg. Gr. kabeljauw 114104; gr. koolvis zw. 32,50, per 125 kg. Aanvoer 52 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 257 kisten schol, 54 kisten schar, 63 kisten bot, 35 kisten haring, 393 kisten makreel, 223 kisten schelvis, 111 kisten wijting, 32 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten poon, 10 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 1251 kisten. Besommingen IJM 38 Zeelandia f 17.570. KW 170 f 3160; KW 10 f 1940; KW 189 f 170; KW 12 f810; E 405 f 1330; E 334 f 1010. gerschool" (rijwielexamen; 0 fout schrifte lijk werk, 0 fout practisch examen). Jan Beyer, leerling „Moerbergschool" (voet- gangersexamen; 0 fout schriftelijk werk, 0 fout practisch examen). Cornelis van Weert, „Wilhelmina"-school, school voor B.L.O., kwam zichzelf opgeven voor het examen (rijwielexamen; 0 fout schriftelijk werk, 3 extra waarderingen en 2 fouten practisch examen). De heer H. G. F. Smakman reikte daar na de diploma's uit en toen kwam de beurt aan de heer Chr. Pointl, die een paar aar dige films vertoonde. Wanneer al deze gediplomeerden zich stipt aan de regels houden, zal het aantal verkeersongevallen in Velsen zeker belang rijk worden verminderd. BEKNELD TUSSEN TRANSPORTEUR VAN IJSMOLEN Bij het bedienen van een ijsmolen in de Vem-IJsfabriek aan de Zuidzij raakte de 65-jarige A. Giesin uit de Van Leeuwen straat in IJmuiden met de linkerarm be kneld tussen de transporteur. Zijn arm werd in de elleboog ontwricht en kreeg bovendien een fractuur. De heer A. P. Bak ker verleende eerste hulp en bracht de ge wonde naar het Anthoniusziekenhuis. SPREEKUUR BURGEMEESTER VERSCHOVEN De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, zal Maandag van 10 tot 12 uur geen spreekuur hebben, dit is verschoven naar de daarop volgende Woensdag van 10 tot 12 uur. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE HERVORMDE KERKDIENST IN DE CHR. SCHOOL. Zondagavond wordt in de Christelijke school aan de Van Langeveldstraat een kerkdienst gehouden van de Ned Hervorm de Gemeente. Voorganger zal zijn ds. H. P. Huisman. WAAROM KIEST U DE OPENBARE SCHOOL? Vrijdagavond 13 April spreekt de heer K. Faber voor de ouders van de nieuwe leer lingen der Moerbergschool aan de Kerk straat als hoofd over het onderwerp: „Waarom kiest u de openbare school,?" Tevens worden er enige films vertoond. ADVERTENTIE ZANG - MUZIEK - TONEEL - PO. LESSEN - CURSUSSEN - NIEUWS - ENZ Alles in Uw huiskamer te horen dank zij nu met Visserijband 225, 295 en wy hebben PHILIPS en ERRES toestellen va Betaling in overleg KOOPT UW RADIO bij een erkend N.V.R.D,han Electr. wasmachines v.a. 198.—. R. g M' wringers, strijkbouten, electr. kachels^'cIpptTV'5 apparaten cn verlichtings-artikelen. sc"Per- WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 - TELEFOON In de film „Kinderen van de straat" van het Deense regisseurs-echtpaar Astrid en Bjarne Henning Jensen, die Zondag middag en de daarop volgende drie dagen in Thalia draait, maakt men kennis met een van die morbide gebouwen waarvan het onderhoud duidelijk zichtbaar niet be paald tot de belangrijkste exploitatieposl behoort en die desondanks een gewaar deerde huisvesting blijken te bieden aan gezinnen waarvan de groeikracht; maar al te vaak omgekeerd evenredig is met de inkomsten waaruit het levensonderhoud moet worden bekostigd. Zo'n behuizing, waarin de mensenharten bijna even zeer van steen zijn als de wanden. Muren vol met verboden: om te fluiten, te zingen, hard te lopen, stil te staan, te spreken, te tekenen en wat verder in deze opsomming vergeten mocht zijn. Zo wordt de jeugd de straat opgedreven naar het kattekwaad in het schuldigste, naar de ledigheid die tot des duivels oorkussen dient, in het ergste geval. Maar zie, de hemel zendt een engel: de oude verbeten concierge van het ge bouw wordt vervangen door een blijmoe dige baas, die het met de bengels wel wil proberen, die ze in hun stijl aanpakt en er in slaagt, hun genegenheid te winnen. Wanneer hij dan ook beschuldigd wordt van diefstal een gevolg van het feit, dat hij het met de doortrapt slechten evenzeer aan de stok krijgt als met een enkele verstokte, die eenvoudig niet kan aannemen, dat er ook nog mensen zijn die zonder bijbedoelingen wat voor hun misdeelde naasten over hebben zweert het hele troepje dat het niet zal rusten, voor het de daders te pakken zal hebben. Dit vooral is de verdienste van deze, met eenvoudige, maar de roos rakende midde len vervaardigde rolprent: hij- is geschikt om een zeer breed samengesteld publiek in de vijf kwartier speelduur evenzeer aan genaam bezig te houden, als te doordrin gen van de persoonlijke verantwoordelijk heid, die ieder onzer ten opzichte van dit probleem draagt. Het aantal adhaesie- betuigingen uit de kringen van hen, die zich met deze zaken bezig houden (kin derpolitie, jeugdleiders en alle anderen die bij de jeugdzorg betrokken zijn) is dan ook overstelpend en terecht. Maar ook uit filmisch oogpunt kan men meer dan tevreden zijn. „Montana". Deze technicolor-film, die dit weekeinde in Thalia gaat, geeft een sap pig conflict weer tussen cowboys en schaapherders, of wel tussen het kaas- en het wolvolk in Montana. Koeien en schapen in dezelfde weide doen elkaar niets, gelijk de eeuwenoude ervaring in de Nederlandse veeteelt leert, maar in het Wilde Westen blijken de eigenaars daar anders over te denken. Dat ondervindt een rechtschapen schapenbaas (om duidelijker te zijn: Errol Flynn), die het met zijn kudde eens in de domeinen der schurk achtige runder-baronnen wil gaan pro beren. Hij zou met al zijn schapen zeker voor de bijl zijn gegaan als hij zich niet had gestoord aan de waarschuwingen van een reizend koopman (Szöke Szakall) en indien er in het binnenste van een zo'n vee-magnate geen sympathie voor hem was gaan groeien, die niet normaal meer genoemd kon worden. Alleen al die scha pen van hem, die zijn voor deze dame zo moeilijk te overbruggen. Het wordt een indrukwekkende tweestrijd. Haar stand- gevoel geeft haar de gedachte in: pak je pistool, maar haar hart.... ach, ge kent dat wel. Daarom doet ze het maar alle twee: ze schiet op hem, maar niet zo goed, dat ze niets meer aan hem heeft en gaat hem vervolgens koesteren. En de schapenfokker vindt dat allemaal best, want zijn belaagster (Alexis Smith) is tenslotte ook niet iedereen. „Wiener Madeln". (Tot en met Maandag in Rex). Willi Forst vertelt in deze onderhoudende amusementsfilm de ge schiedenis van de componist Carl Ziehrer, die, als wij Willi Forst mogen geloven, een schuchtere jongeman zonder enig zelfvertrouwen was, die aanvankelijk zijn eigen carrière in de weg stond, maar die later toch, ondanks de grote concurrentie van Johann Strauss, een beroemd man werd. Zijn belevenissen leverden stof voor deze romantische film, waarin Willi Forst zelf de hoofdrol speelt, getrouwelijk gese condeerd door Hans Moser. Dat liefheb bers van Weense walsen niets tekort ko men behoeft geen betoog; men heeft zelf een aardige climax bereikt door Ziehrer's kapel een wedstrijd te laten houden met een Amerikaans orkest. Een dergelijke In de Deense film Kinderen van de straat" treft men voor liet grootste deel dezelfde figuren aan als in „Ditte, een mensenkind"Rechts op de foto herkent men het meisje, dat in die film met zoveel ongekunsteldheid de rol van Ditte speelde, Tove Maës. Heerementijt De oudjes in het driehoekje van de Esdoornstraat monke len bedroefd over niets-ont- ziende automobilisten, die hun wagens zonder respijt over het smalle tegelpaadje voor hun huizen (om het plantsoentje) scheuren. Dat geeft kuilen van de wielen, die vol lopen en zich onder de druk van nieu we wielen doen ledigen tegen de ruiten van opgemelde oudjes. Zij hebben zich al een paar keer bij de rijders be klaagd en gevraagd hun bete geld avondlandie niet meer te be-„scheuren", waarop de chauffeurs de ritssluiting van hun lippen dermate open scheuren en dergelijke voze lastertaal uit het donkerst van hun hart daaruit slingeren, dat de oudjes slechts „Heere- mentijt" kunnen stamelen. Nog meer fladderaars De belangstelling van de kinders voor het dier kan al leen maar plezierig genoemd worden en in dat opzicht doet de Velser Dierenbescherming veel goed met haar Octoberse hondenparade, al moge worden opgemerkt, dat die Dierenbe schermers de rest van het jaar veel te weinig aan de weg tim meren. De verenigingen van duiven melkers gaan de waarde van de verhouding tussen geve derde en gebroekte vriendjes ook steeds meer inzien en na de Santpoortse Jeugd-Duiven- melkers-organisatie is er nu ook in IJmuiden een jeugd club opgestaan de lendenen omgord en tikkende de klok ken een jeugdclub wel te verstaan van de postduiven vereniging „De Snelvlieger". Enthousiasten tussen de 12 en de 18 kunnen zich vliegensvlug gaan melden bij de heren Sloot, Edisondwarsstraat 7, Hand- graaf, Meidoornstraat 16 en Winkel, Hofdijklaan 11. Je tante Het geschiedde op de Rijks weg onder Velsen, dat een al- leenlopend heer daar een al even alleenlopend meiske van hooguit tien lentes aantrof en toen hij bemerkte, dat het kind slechts met pantoffels ge schoeid was, achtte hij het geval vreemd genoeg om het agentarium aan het Tiberius- plein in te lichten. Er rukten onmiddellijk enige agenten derwaarts om het geringe pan- toffelheldinnetje op te vangen. Zij vertelde woonachtig te zijn in Beverwijk, de beide ouders een dag na elkaar te hebben verloren, te zijn onder gebracht bij de buren, die van deze kinderlijke inwoning niet gediend waren en het kind dus naar andere buren overhevel den. Deze zonden het arme kind na luttele dagen de be kende Hort op met de om schrijving: „Ga maar naar je tante". Dat wilde ze niet zei ze, na snikkend bij dit drama tisch verhaal en toen was zij er vandoor gegaan. Waar ze dan op school was geweest? Nergens en nooit niet, zei ze. De Tiberiuspleinbewoners hebben alles grondig onder zocht en toen bleek alleen waar te zijn, dat het kind in Beverwijk woonde. Waar zij per kerende post weer heen gezonden is. Bochtjesnijden De hoek Zeeweg-Velserduin- weg is het onbetwiste oefen terrein van de uit Haarlem ko mende buschauffeurs, die daar tegen elkaar opbieden in het zo scherp mogelijk afsnijden van de bocht. Zulks is voor het verkeer van de Velserduinweg niet zo erg, want dat kruipt dan maar even het trottoir op en toevallige voetgangers, die daar dan de brutaliteit hebben te lopen, moeten zich met de eenvoudige reuzenzwaai in een veilig tuintje werpen of zich desnoods bij de op de hoek wo nende Figaro laten scheren en haarsnijden, voor zover dit al thans nog niet door het lieve verkeer geschied is. Laatst is daar een dame in een auto de pas afgesneden door zo'n bus en ze kraakte prompt tegen de zijkant der- zelve, wat haar een schrik en de auto een stapeltje dure on derdelen kostte. Ze werd door de kadi vrij gesproken, omdat die bus zo sneed. Maar de bussen blijven daar snijden. Als daar nu eens een aardige agent kwansuis ging staan, zou dat stille toezicht de buschauf feurs wellicht aan de rechter kant der witte streep houden. Dertien knapen cn een ouwe granaat Daar waren ereis dertien IJmuidense jongetjes, die een Maandagmiddag misbruikten voor een strooptocht door het Slingerduin. Wat vonden zij daar? Een mooie patroon van een snelvuurkanon, zoals de mensen bezigen in hun vlieg tuigen. De knaapjes torsten het projectiel de Planciusstraat binnen en peuterden daar in het openbaar de springstof uit de huls, zonder dat er tot hun eigen verwondering ook maar dat gebeurde. Later hebben zij de inhoud gezellig aangestoken om te kijken, wat thans weer het resultaat zou zijn, maar een paar omwonenden ging dat net iets te ver en zij riepen de po litie er bij. Deze rekende het ongelukstal tot de laatste man in en veroordeelde de mannen tot een middag strafklas op het bureau. Dat is dus weer eens goed gegaan. Dat het op het nippertje is geweest, kunnen we gevoeglijk aannemen en dat het nog wel eens minder mooi zal aflopen kan even rustig worden aan genomen. Tenzij het struinende jonggoed nu eindelijk eens wijs wordt, de ouders eindelijk eens in grote getale harde oorvijgen gaan uitdelen en iedereen elke vondst in het duin hardlopend bij de politie gaat melden. Want: wie het beslist horen wil, moet het meestal voelen ook. LAMPENIER -GNDS JAAR EN DAG heeft het ,- O valletje uil de traan, de leveren" kuit de opvarenden van de trawlmv aan een gewaardeerde extra-inkom?,-" holpen en wat groeide aan de boezer t traditie werd later vastgelegd in hc f beidscontract. De reders eisten eénï-': van de opbrengst op, argumenterende^ zij hun installatie afstaan „voor het doel en na veel gepraat is er dan lijk een regeling uit de bus gekomen elk de helft van de opbrengst zou cheren. Sinds een paar jaar is er r prijsafspraak tussen de vier belanniib Nederlandse traanopkopers en de re^ die rustig bestaan bleef ondanks de in m reeds inzettende prijsstijging voor tri Tot het in het late najaar van 1950 reders wat te bar werd en men wel wilde praten. Er is onderhandeld, ma af vier kopers dachten er blijkbaar met een hogere prijs neer te tellen en de rei-- maakten toen het plannetje een inschrij ving op de traan te houden, waarbijó vier „oude" opkopers voorrang genot Ook daar waren de traar&opers echternie' voor te vinden zodat er voor de reders niet zo heel veel anders overbleef dan contac: te zoeken met een buitenstaander, die -='■ licht voor rede vatbaar zou zijn! Dat §- beurde en toen deze eenmaal een arii bezwaren had overwonnen, was hij bst een heel wat hogere prijs te bieden dans vier voorgangers. Er kwam een contract uit de bus, dat eerste Mei gaat aflopen om alsnog de m opkopers de kans te geven, zaken te oe met de IJmuidense reders. Maar ook al- nieuwe traajif abrikan ten, want het gaat e de reders om, een zo hoog mogelijke pf; los te krijgen. In dit opzicht zitten tóe- en opvarenden dus in één schuitje: k schuitje, dat zo heel vaak is bestormd cos de golven van de sociale Golf van Bik-;- wonderlijke potpourri zal men niet ü- wijls horen. De film is gekleurd volgens het Agia- procédé; de kleuren zijn zachter dan va het Amerikaanse teehnicolor-systee. (Rex heeft deze week maar één film, we'. in de loop van de volgende week word: het theater met twee toneelavonden offi cieel als schouwburg in gebruik genome, zoals wij reeds eerder berichtten). ZONDAG 8 APRIL IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden; 17 uur: J. van den Berg. Christelijke Belangen, 10 uur: vissen", jeugddienst, preker de heer E Remiëns. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45:: ds. J. van Buuren; 15 en 17 uur: as. C. W. Thijs. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 17c: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: Stuari B. Bijleveld, van Apeldoorn. Doopsgezinde Gemeente, Helraste. 10.30 uur: ds. W. Veen; 19.30 uur: te Santpoort, ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, Zaterdag 19 Voorbereiding. Zondag 8 uur: Vr% dienst; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: ie; pers. Dinsdag, 9 uur en Donderdag uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, Zaterdag, 19J0 c- Straatzang. Zondag 19 uur: Cpeniic- samenkomst; 20 uur: Verlossinp®* komst. Leidster: kapt. HemminUia.- dag, 14.15 uur: Gezinsverbond. Dank dag, 19.30 uur: Straatzang. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herder^ 10.30 uur: ds. G. Wassenaar; 19 uur: - M. van der Voet, van Haarlem. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, a 16.30 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., 10.30 uur: os Heidinga, van Haarlem. Evangelisatievereniging „Etonu- broot-zijstraat, 19.45 uur: de he van de Flier, van Enschede. SWg 19.45 uur: de heer J. A. Bruin, van senaar. ras» Vergadering van Gelovigen, Emoe- straat 30. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Aw 10.30 uur: ds. R- D. Beukema. Evangelisch Lutherse Gemeentel kamer Westerveld: de heer G. ft mer. VELSEN: r 0 Ned. Herv. Kerk, lO uur. (in de school); 10 uur: ds. (Heilige Doop); 19 uur: ds. H. man. BEVERWIJK: m,rdr.A& Doopsgezinde Gemeente, 10 Maranatha, 9.30 uur: Bidstond;10^' de heer F. Niemeyer. van fljj® Rijn; 11.45 uur: Zondagssch Leger des Heils, 10 uur: Mgfo 12 uur: Zondagsschool, 2 l uw singssamenkomst, ondei 7301112: luit. A. Meyberg. Heiligingsdienst, onder leiding luit. A. Meyberg. SANTPOORT: p iflje Ned. Herv. Kerk, 10 uur. <L laar (Doopsbediening)- vE De Toorts, 10 uur: ds. B. R Heemstede. Gelder, 50 Kapel, 17 uur: ds. B- van Haarlem; 19.30 uur: D00M meente, ds. W. Veen. dsJL Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur. 0. J. C. Kluis. joentf»* Geref. Kerk (Art. 31 K.O.)» ds. N. Bruin. HAARLEM: Kinderhui" Church of England, Kuwe 3 p. m.: Evensong, rev- Wilson.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 16