Het aantal bedrijven in Haarlem en omgeving fa. B. ruStSt—-m PAULINE Clowntje Rick Belangrijke uitbreiding busdienst Haarlem-IJmuiden IJmuidense kotter waarschijnlijk verloren Stakingen op scheeps werven in Groningen cfee MORRIS éejrnijcu Lij! FALCON REGENKLEDING 1 Oud-illegaal werker overtrad Vuurwapenwet Argentijnse onderscheiding voor Prins Bernhard Ruim 350 Italianen uitgewezen Zeepost voor overzee Post voor Hr. Ms. Piet Hein Daarin werken 68.532 mannen en 17.032 vrouwen ZO DE OUDEN DRONKEN, DRINKEN DE JONGEN ORANJEBOOM BIER! Voor de hinderen Leerlingen van ,/t Kopje" bezochten Parijs VRIJDAG 6 APRIL 1951 Ten Westen van de Velscrpont gaat het werk aan de verbreding van het Noordzee kanaal in fors tempo voort. De oude kademuren van de pont worden aan stukken geslagen door de explosies van dynamietladingen en dwars door het land is de toe komstige oever van het kanaal al „gesneden". Het is nog een brede, diepe geul, waarin rijshout en zware keien het kraagstuk - de oeververdediging - zullen vormen. Deze snede moet nog over 50 meter worden doorgetrokken: achter de vroegere „Normaal school", die voor een deel is gesloopt. Al het land dat tussen deze „schreef en het kanaal ligt - en dat heeft op een plaats nog een breedte van 80 meter - wordt de zware kost voor de diesel-electrische baggermolenAfrika" uit Sliedrecht.Dit „taludbaggeren" zal over een kleine maand beginnen en men verwacht er ongeveer omstreeks Augustus mee klaar te zijn. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de N.Z.H.V.M. met ingang van de aanstaande zomerdienst de busverbinding tussen Haarlem en IJmuiden aanzienlijk uit te breiden. Er zal van Driehuis tot IJmuiden langs twee verschillende routes worden gereden, de ene ten gerieve van de bewoners van de nieuwe wijk in de Heren duinen, de andere voert langs het tot nu toe geïsoleerde deel van Velserbeek. In de toekomst zal de eerste verbinding door de Herenduinen voeren. Op beide routes wordt een halfuursdienst onderhouden, zodat op het gedeelte tussen Haarlem en Driehuis en tussen Haarlem- Station en IJmuiden-Station gemiddeld een kwartiersdienst bestaat. Bovendien zullen in Juli en Augustus alle diensten door lopen tot IJmuiden-strand. De gisteren aan de kop van de Bloemen- daalse Zeeweg op de eerste bank gestrande viskotter IJM 206, waarbij een tweetal op varenden ternauwernood aan de verdrin kingsdood ontsnapten, moet als verloren worden beschouwd. Het scheepje zit muurvast op het strand en bij hoog water is er niets meer van te onderscheiden. Omtrent mogelijke ber gingspogingen zijn nog geen definitieve besluiten genomen. Zoals het er nu uitziet zal de kotter er voorlopig nog wel blijven zitten, aangezien er geen dringende rede nen zijn, om het scheepje te verwijderen. D.U.W.-arbeiders in Drachten en stratenmakers in Amster dam legden het werk neer De arbeiders van de scheepswerf van de Gebroeders Sander te Delfzijl, die Woens dag in staking waren gegaan, omdat zij 5 procent loonsverhoging wensten, hebben Donderdag het werk hervat. De directie van de werf wilde de eisen der arbeiders niet inwilligen, omdat de lonen dan hoger zouden worden dan is toegestaan. Op de scheepswerven langs het Win- schoterdiep "waar gestaakt werd is gisteren het werk nog niet hervat. In Groningen is Donderdag een bespre king gehouden tussen de scheepsbouwver- eniging „Hoogezand", een vertegenwoor diging van de werknemersbonden en een vertegenwoordiging van het College van Rijksbemiddelaars over de moeilijkheden in de scheepsbouw. Bij deze bespreking is overeengekomen een zeer voorlopige overgangsmaatregel uit te voeren. Het College van Rijksbe middelaars heeft de scheepsbouwers toe gestaan hun personeel 5 procent loonsver hoging te geven op de rechtens geldende uurlonen, maar niet op aangenomen werk. Bij aangenomen werk mag evenals lot dus verre een bedrag worden uitbetaald van -acht-en-veertig maal het toegestane uur loon plus ongeveer eenmaal in de vijf we ken een voorschot op het aangenomen werk dat overeenkomt met het weekloon van een werknemer. Bij aflevering van het werk wordt de slotafrekening gehouden. Het totale bedrag van het aangenomen werk mag niet worden verhoogd. Dit be tekent dat de 5 procent loonsverhoging niet op het aangenomen werk mag worden uitgekeerd. Het aangenomen werk is een veel voor komende werkregeling op de Groningse scheepswerven. Tijdens een onlangs tegen Groningse scheepsbouwers gevoerd proces wegens betaling van te hoge #uurlonen is gebleken dat tengevolge van aangenomen werk de uurinkomsten van de arbeiders ver boven de geldende uurlonen lagen. Deze loonuitkeringen zijn tijdens dit pro ces zwarte lonen genoemd. De desbetref fende Groningse scheepsbouwers werden veroordeeld tot betaling van aanzienlijke dwangsommen als zij doorgingen met de gewraakte loonuitkeringen. Staking bij D.TJ.W. te Drachten D.U.W.-arbeiders, die werkzaam zijn aan het ophogen van industrieterreinen te Drachten hebben het werk neergelegd. Zij eisen een loonsverhoging van 10 procent en verhoging der uitbetaling van wacht- uren. Er zijn 68 arbeiders bij de staking betrokken. Stratenmakers te Amsterdam in staking Ongeveer 200 arbeiders van de afdeling bestratingen van de dienst van Publieke Werken van de gemeente Amsterdam, hebben gisteren het werk neergelegd. Een delegatie is naar het raadhuis gegaan met eisen betreffende herclassificatie en het uitbetalen van de jongste loonsverhoging ook aan het gemeentepersoneel. ADVERTENTIE rde geneeskracht ADVERTENTIE BARTELJÜRÏSSTRAAT 20 TEL. 13439 Voor de politierechter te Amsterdam heeft een oud-illegaal werker terecht ge staan wegens overtreding van de Vuur wapenwet. Hij had in zijn woning te Hil versum enige wapens en een partij munitie opgeslagen. Twee getuigen verklaarden dat de ver dachte de wapens en de munitie van een officier in het Oosten des lands had ge kregen. Zij waren volgens het verslag in de Volkskrant van mening dat de verdachte de wapens en de munitie zou doorzenden naar „de centrale" van de „geheime in lichtingendienst" voor welke zij werkten. De verdachte zei: „de autoriteiten stonden achter ons." De Officier van Justitie eiste 250 boete. De politierechter zei, dat er formeel een overtreding was begaan, maar dat de be doeling zuiver was. Hij veroordeelde de verdachte tot 50 boete en gelastte de ver beurdverklaring van de in beslag genomen wapens en munitie. De president van Argentinië heeft Prins Bernhard onderscheiden met het grootkruis van de Orde van Verdienste. Voorts is aan de Prins een militaire onderscheiding ver leend. Vandaag is ter ere van het bezoek van de Prins gedemonstreerd met het eerste experimentele straalvliegtuig dat in Argentinië is gebouwd. De Prins bracht Donderdag, vergezeld door de echtgenote van president Perón, een bezoek aan het ziekenhuis voor kinde ren te Buenos Aires, aan tehuizen voor werkende meisjes en aan andere instel lingen, die tot stand zijn gekomen onder auspiciën van Eva Perón. /Toeristen" ventten coupons stoffen met De minister van Justitie heeft in een cir culaire burgemeesters en politie-autoritei- ten erop gewezen, dat het venten van vreemdelingen, die zich uitgeven voor toeristen, een overtreding oplevert van het deviezenbesluit en dat dergelijke vreemde lingen over de grens dienen te worden gezet. Als gevolg van deze aanwijzing zijn ruim 350 Italianen, die als toeristen naar ons land waren gereisd en hier gingen ven ten met coupons stoffen, als ongewenste vreemdelingen - over de grens gezet. Het grootste deel van hen beschikte over vol doende geld om naar Italië terug te reizen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Oranje" (10 April); naar de Nederlandse Antillen en Suriname: m.s. „Willemstad" (10 April); naar Nieuw Guinea: (19 April); naar Canada: m.s. „Prins Johan Willem Friso" (7 April) en naar Australië via Engeland: 7 April. Luchtpostbrieven, bestemd voor op varenden van Hr. Ms. torpedoboot jager „Piet Hein" dienen als volgt te worden geadresseerd: Rang of kwaliteit, naam, stamboeknummer, aan boord van Hr. Ms. „Piet Hein" Amsterdam Schiphol - Marine. De brieven mogen niet zwaarder zijn dan 10 gram en dienen met 10 cent te worden gefrankeerd. Het schip wordt op 11 Mei te Den Helder verwacht. UTRECHT WEIGERT COMEDIA EEN EXTRA-SUBSIDIE. B. en W. van Utrecht hebben besloten geen voorstel aan de raad te doen om de subsidie aan de toneelgroep Comedia met het gevraagde bedrag van 10.000 te ver- hogen, daar gevreesd wordt dat Gedepu teerde Staten aan een daartoe strekkend besluit geen goedkeuring zouden hechten. De mogelijkheid bestaat dat het bestuur van de stichting Comedia zich nu recht streeks tot de Utrechtse gemeenteraad zal richten. Een gedeelte van de extra-subsidie moet dienen ter financiering van de laatste loonsverhoging. Het ligt in de bedoeling, de wet op'de economische delioten met ingang van 1 Mei in werking te doen treden. De tuchtrechters voor de prijzen zullen dan hun taak be ëindigen. De nieuwe wet kent alleen econo mische politierechters. In ons vorig nummer gaven wij de voor lopige cijfers over de onlangs gehouden Bedrijf stelling. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekt ons thans de cijfers over Haarlem en omliggende gemeenten. Haarlem In Haarlem werden 6666 vestigingen (be drijven geteld. Daarbij waren werkzaam 26.486 mannen en 10.113 vrouwen. Teza men dus 36.599 personen. Dat wil dus zeg gen dat er gemiddeld in een bedrijf slechts 6 mensen werken. In verschillende bedrij ven zijn er honderden, zodat er ongetwij feld ook heel wat éénmansbedrijfjes moe ten zijn, alsook met één baas en één arbei der (ster). De meeste vrouwen werken in de groe pen „kleding en reiniging", „bereiding van voedings- en genotmiddelen" en „winkels". Daarin werken er respectievelijk 2861, 1086 en 2861, dus 6808 bij elkaar, of bijna van het aantal werkende vrouwen. In die groe pen werken respectievelijk 1520, 2003 en 2877 mannen. Bij elkaar zijn er dat 6400, dus de vrouwen vormen in die drie groe pen de meerderheid. De grootste aantallen arbeiders(sters) vinden wij in de volgende groepen: Bouwnijverheid en aanverwante bedrij ven: 767 bedx-ijven, 3738 mannen en 156 vrouwen, samen 3894. Metaalnijvei-heid, scheeps-, vliegtuig- en wagenbouw: 760 bedrijven,. 5150 mannen en 358 vrouwen, samen 5508. Grafische nijverheid en fotografie: 132 bedrijven, 2286 mannen en 574 vrouwen, samen 2860. Kleding en reiniging: 586 bedx-ijven; 1520 mannen en 2861 vrouwen, samen 4381. Textielnijverheid: 4 bedrijven, 587 man nen en 408 vrouwen samen 991. In de kleinhandel werden 1859 winkels en 626 niet-winkels geteld. Samen dus 2485 bedrijven. Daarin werkten: winkels 2877 mannen en 2861 vrouwen, samen 5738. Niet in winkels 1050 mannen en 162 vrou wen, samen 1212. Het aantal bedrijven in de groep „groot handel en tussenpersonen" was 471. Daar in werkten 1786 mannen en 399 vrouwen, dus tezamen 2185. Verder werden nog 73 vestigingen geteld in de groep handelsbedrijven, waarin 321 mannen en 96 vrouwen hun brood verdie nen. In de 366 hötel, café- en restaurantbe drijven werken 581 mannen en 569 vrou wen, tezamen dus 1150. In de 4 gas-, electriciteits- en waterbe drijven werken 514 manixen en 7 vrouwen. 65 bedx-ijven zijn er in de groep chemi sche nijverheid, daar werken 587 mannen en 220 vrouwen. De groep kunstnijverheid heeft slechts 30 bedrijven, met 81 mannen en 7 vrou wen als werkers. In 224 bedrijven ingedeeld in de groep leder-, wasdoek- enrubbernijverheid wer ken 680 mannen en 70 vrouwen. 223 vestigingen vallen in de groep „weg vervoer en aanverwante bedrijven", daar in zijn 1738 werkkrachten (1643 mannen en 95 vx-ouwen). Bij het vervoer te water (24 bedrijven) werkten nog 102 arbeiders en 8 arbeidsters. Heemstede 816 3527 887 Bloemendaal 435 2728 492 Velsen 1630 14802 1890 Beverwijk 1049 4766 1431 Zandvoort 517 1419 471 Haarlemmex-liede 154 1752 127 Haarlem.meer 1469 10596 1166 Beixnebroek 128 268 58 Hillegom 541 2148 377 ADVERTENTIE Terwijl de jongens zo zoel aan 't spelen waren op zolder, stond tante Liezebertha in de keuken; ze was druk aan de kokerij voor het middagmaal. Ze roerde in de pannen en kookte en bakte. Ja, er is heel wat te doen aan 't eten voor zoveel grage monden! Toen werd er geklopt op de keukendeur. „Wat zou dat nou zijn!", dacht tante Liezebertha verbaasd. „Ja, binnen!Wie is daar?" Toen ging langzaam de deur open. Drie vreemd toegetakelde gestalten kwamen plechtig binnen en stonden in de keuken. Wat 'n rare gezichten! Grote neuzen, bolle wangen, snorren en baarden!.'... Tante Liezebertha deed net, of ze de jongens niet herkende. „Wat is dat? Wat moeten deze gekke mannetjes in mijn keuken?" Oepoetie, Rick en Bunkie schaterden achter hun maskers, maar daar kon je niets van zienDe gezichten van de mombakkesen bleven precies, zoals ze waren geschil derd. En dat stond erg-raar! Tante Liezebertha kon haar lachen niet houden Voor des naaste omgeving zijn de totaal cijfers: bedx-ijven mannen vrouwen In Heemstede is de grootste groep die der bouwnijvex-heid. Daaronder vallen 115 bedx-ijven, met 1559 mannen en 21 vrouwen als werkkrachten. In 204 winkels werken daar 345 man nen en 239 vrouwen. Onder Bloemendaal vonden wij als grootste groepen de bouwnijverheid (979 mannen en 26 vrouwen), de metaalnijver heid (355 mannen en 17 vrouwen) en gas-, advertentie Doelstraat 39 Haarlem Officiële verkoop Sikken,. Alle verven voor Huis, Auto en Industrie electriciteits- en watwiom- (568 mannen en 44 vrouwen) T la keis werken 187 mannen en 85 Jr ïnVelseHkUnelegrooW^™^ nijverheid: 1257 mannen en 7n bofc metaalnijverheid 7172 mannen en ™u;wperrtabricag5:i34»™ïïï; «MS"en 521 Voor Beverwijk zijn de beland, cijfers: bouwnijverheid 110 mannT1^ vrouwen; metaalnijverheid 141? ~eaf' en 63 vrouwen. In Haarlemmermeer werken orr Nadat Donderdagmorgen het Christelijk Tehuis voor Militairen aan de kimi}L Haarlem (dat vergroot en gemoderniseerd is) door de burgemeester van Hoar:;; officiéél heropend was, hield het bestuur van het Tehuis 's middags een receptie, fa velen, waaronder talrijke officieren en predikanten, kwamen hun gelukwensen®, bieden. Op onze foto het dagelijks bestuur bij de gramofoon-installatie, die do:r garnizoenscommandant, luitenant-kolonel I. W. A. Stout, namens officieren en erfa officieren werd aangeboden. Van links naar rechts: J. Fontijne, penninijmeew, ds. W. J. v. Elden, voorzitter en L. Lam, secretaris. Nog maar al te veel moeten de --lera ren (essen) op de Middelbare school zich tevreden stellen met de theorie van de leervakken, die zij onderwijzen, zonder de kans te krijgen het geleerde ook in prak tijk te brengen. Valt dit in het algemeen zeer te betreuren voor het onderwijs in de vreemde talen is dit catastvophaal. Als hij niet in de noodzakelijkheid verkeert het geleerde van een vreemde taal toe te passen, ziet de leei-ling het belang van het bestuderen van het Frans, Duits of Engels niet zo in. Het streven dient er dus op ge richt te zijn de leerling mede te nemen naar het buitenland, opdat hij èn de klan ken tot zijn geestelijk eigendom maakt èn hij gedwongen wordt al is het ook op nog zo'n bescheiden schaal zich monde ling in de vreemde taal uit te drukken. Helaas is het trekken met een kleinere of grotere groep leerlingen in het algemeen bezwaax-lijk, omdat de kosten daaraan ver bonden nogal hoog zijn. Maar niettegen staande deze moeilijkheden slagen verschil lende dix-ecteuren of rectoren er toch in om zonder een te zware wissel op de ouders te trekken de jongelui mee te nemen. Zo trok ook de directeur van de Middelbare Meisjesschool en H.B.S. ,,'t Kopje" met 25 leerlingen een week naar Parijs. Zij keer den moe, maar zeer voldaan terug. De reis werd per autobus gemaakt en na een lange rit kwamen zij des avonds in Parijs aan. Om de kosten zo laag mogelijk te houden werd er g'-lurende die week gelogeerd in een inrichting, die zo'n beetje het midden houdt tussen een jeugdherberg en een hotel. De directeur van de school, de heer J. B. Möllenkamp, is gaarne bereid om in het belang van andere groepen, die ook eens naar Parijs zouden willen gaan, na dere inlichtingen te geven. Om de kosten van de excursie belang rijk te doen dalen is het mogelijk om van Nederland uit een machtiging te krijgen, een groep alle monumenten, die aan de Staat toebehoren (hiex-onder valt echter niet de Eiffeitoren) gratis te laten bezoeken. Als een school eens een reisje naar het buitenland wil proberen biedt Parijs met zijn prachtige gebouwen, zijn grote pleinen, zijn brede boulevards, zijn historische grond, daartoe een schitterende gelegen heid. „De Spaarnespatters" s „Vadertje Langbeen" De gezelligheid vierde hoogtij in<li Schouwburg Donderdagavond, want J>. Spaarnespatters" van de Haarlemse Hx- waiianmuziek-vereniging, die erom Wei staan dat zij van gezellige stukken hop, hadden het onderhoudende' en amusi „Vadertje Langbeen" uit de archievenp:- haald en de wijze waarop zij het ten wi voerden kan met „gezellig" het den omschreven. Deze vermakelijke geschiedenis, naarg- gevens uit het boek van Jean Webster fe Jaap v. d. Poll geschreven, vereist K amateurs niet zozeer een inspannends: afmattend acteren dan wel een natuurlij!' zich-zelf-zijn, en het moet gezegd dat vr scheidene Spaarnespatters daarin uitms.' ten. Ofschoon het grote aantal dubbeltók speciale moeilijkheden meebracht, kus het tot een vlotte voorstelling zonder» menswaardige haperingen en de ra.: waarmede men het langademige stuk af te werken droeg het zijne bij told grote voldoening, waarvan het talrijks;: bliek aan het einde blijk gaf. Ofschoon Arie Mulder als „vadertje"fë de lange benen beschikt die zijn bijcaa rechtvaardigen, had hij kennelijk met het beheersen van de situaties ia i? samenspel met Mies FabelPliester, u de vondeling Jerusha vertolkte mete prijzenswaardig plezier, dat vaak to en soms imponeerde. Tiny Smink sterker in haar rol van mrs. Pendletoau: in die van dictatoriale directrice. Ia eerste bedrijf bereikten de vier vondt? een verrassend goed samenspel, da: waarde had voor de ontwikkeling re# intrige. Het grote aantal medespelenaencaa het onmogelijk een gedetailleerdloon» geven, doch in het algemeen haac-- - zwakken veel steun van de sterkeo, wie behalve de hoofdrol zeker Leo als Jimmy en Gonnie Jonker als Pendleton genoemd moeter. w* De gezellige sfeer bleef tot hei eiac:» op het toneel aanwezig en droeg er w toe bij dat de eenvoudige intenties y stuk merendeels gehonoreerd weroe^ Het museum „Het Huis VanLW- voorlopig voor bezoekers gesloten u,- gens in het woongedeelte te vernis», zaamheden. De toegang tot ae ten lingszaal in de tuin blijft echter Kleine Houtweg 103. FEUILLETON Een oorspronkelijke novelle door B. Rijdes 8) In dezelfde seconde dat zij ont dekte dat hij weggegaan was, begreep zij dat hij nooit meer terug zou keren, dat zij hem nu voorgoed verloren had. Er was geen liefde zo sterk dat die hem binden kon, hij was gekomen en gegaan zoals hij eertijds gekomen en gegaan was. En ook deze laatste keer had zij verzuimd hem te vragen wanneer hij terug zou komen of waar zij hem vinden kon als zij hem nodig had, zij had aan vertrek immers even wei nig gedacht als aan de mogelijkheid dat hij haar opnieuw in de steek zou laten. Het geluk had even kort, korter zelfs dan de eerste keer, zijn intrek bij haar geno men, maar het had haar nog dieper be roerd dan toen. Nadat zij hem overal ver geefs gezocht had, liep zij naar haar kamer, gooide zich languit op haar bed en huilde onbeheerst, met wilde snikken en met de handen geklauwd om het kussen. Zij had zich nog nooit zo verlaten gevoeld. Maar tegen het ogenblik dat Paultje uit school moest komen, stond zij op, waste haar ge zicht en deed rouge op haar wangen om alle sporen van haar tranen uit te wissen. Toen hij thuiskwam, vertelde zij aan de jongen dat zijn vader op reis was gegaan, hij was plotseling weggeroepen, maar kwam gauw weer terug. Bijna geloofde zij zelf wat zij zei. Het duurde niet lang of het leven her nam voor Pauline zijn gewone gang. Zij schrobde en boende als vanouds en het bedrag op haar spaarbankboekje groeide. Na vijven hield zij de kantoren en werk plaatsen van een meubelfabriek schoon, het werk werd goed betaald en was niet bijzonder zwaar, maar een der directeuren, die haar een frisse, knappe vrouw vond zelf was hij een man van in de zestig, met een kaal hoofd en een onaangenaam ge zicht begon haar lastig te vallen, en toen hij vrijpostig werd, sloeg zij hem op een goede keer in het gezicht en bleef de volgende dag weg. Een poos lang hield zij het huis in ox-de van een rentenier, een norse man, die haar nauwelijks groette als zij kwam en ging en voor de rest haar niet scheen te zien. Hij was ambtenaar geweest bij de posterijen en had het half deftige en gewichtige gehouden van lieden die hun hele leven lang geen fout hebben gemaakt. Terwijl zij bezig was in huis, deed hij schrijfwerk achter een groot mahoniehou ten bureau, waaraan hij nog zat als zij tegen twaalven wegging. Op een ochtend keek hij op van zijn schx-ifturen. „Pauline", zei hij, „je moest trouwen". Pauline, verbluft, keek hem aan en schoot daarna in de lach. „Daar ben ik te oud voor, mijnheer". Maar hij schudde zijn hoofd. „Je moest trouwen", herhaalde hij. „Het is zonde als een vrouw als jijHij maakte zijn zin niet af, en liet zijn ogen teruggaan naar zijn papieren. Pauline be- gx-eep wat hij zeggen wilde. En een ogen blik dacht zij aan het gemakkelijke leven dat hij haar bieden kon, zijn pensioen en zijn spaargeld. Zij hoefde dan niet meer te werken van de morgen tot de avond. En voor de kleine Paul betekende het een toekomst. „Als wijmaar zijn zorgvuldige stem bedierf alles, de stem van de grote Paul klonk er doorheen en zij kreeg ineens een heftige afkeer van deze ambtenaar met zijn renten. Nooit, dit nooit! En zij zei het zonder omwegen: dat zij er niet over dacht te trouwen, dat zij geen man nodig had en dat zij hoopte tot aan haar dood voor zich zelf te kunnen zorgen. Zij had het vriende lijker kunnen zeggen, meende zij later, misschien bedoelde hij het niet zo kwaad met haax\ „Zoals je wilt", antwoordde hij alleen. „Het spijt mij". Het langst bleef zij werken in een zieken huis waar men haar met rust liet, waar de hoofdzuster waardering had voor haar on opvallende manier van haar eigen weg te gaan en waar de andere werksters, oudere vrouwen net als zij, geen behoefte hadden aan meer dan een praatje over het weer en het werk. Paultje ontwikkelde zich onder dit alles door tot Paul. De lessen, die het hoofd van de school zelf had gegeven, waren al lang opgehouden. De ene klas na de andere doorliep hij zonder enige moeite, hij bleef de ijverige en intelligente leex-ling die hij van het begin af geweest was en de onder wijzers waren opgetogen over hem. De tinnen soldaatjes lagen vergeten in een hoek, zijn grootste plezier vond hij in het tekenen van landschappen, die hij zelf verzon, rotspartijen met watervallen en velden met bomen in de verte en duidelijke wolken ex-boven. En menselijke gezichten, waarin hij grote neuzen tekende en lachen de monden, met de hoeken naar boven, of bedroefde met de liplijn naar beneden ge- kx-uld. Pauline moedigde alles aan wat hij deed en bewonderde steeds weer zijn resultaten. Maar zij was werkelijk verrast toen hij haar op een goede dag een tekening liet zien die haarzelf moest voorstellen, en waarin zij inderdaad een gelijkenis met zichzelf ontdekte: de neus die wat scherper was geworden dan vroeger, de mond, die nog even vol was, en de ogen, te jong voor de rest van het gezicht. „Paul", prees zij, „je bent een echte kun stenaar". De jongen was haar trots en glorie, hij was erg lief voor haar en gaf haar geen enkele reden tot verdriet of ongerustheid. Hij speelde met de jongens uit zijn klas, kwam op zijn tijd met een kapotte knie of een gescheurde blouse thuis, at als een wolf en stelde haar tien maal meer vragen dan zij korx beantwoor den. Op zijn rapport stonden allemaal goede cijfers, die voor tekenen en schrijven wa ren de hoogste van de klas. Toen hij de lagere school afgelopen had, stuurde Pauline haar zoon xxaar de mid delbare school. Het kostte haar handen vol geld, want de school was duur en zij liet Paul alle boeken, die hij hebben moest, nieuw kopen. Bovendien werd hij al gauw lid van de schoolclub, hij kx-eeg zakgeld waarvoor hij kon kopen wat hij wilde en aan alle pretjes van zijn klasgenoten mocht hij meedoen. Zij legde zichzelf nog scher pere zuinigheid op, nam haar eigen boter hammen alleen met boter erop en liet zelfs het glas melk achterwege als zij tussen de middag buitenshuis at. Al haar zorg was voor Paul. Paul ging keux-ig gekleed, zijn brood stond 's ochtends voor hem klaax-, zij poet ste zijn schoenen en keek hem na als hij de deur uitging, een jongen die in niets hoefde onder te doen voor de kinderen van rijkere ouders, 's Avonds, bij het eten, schoof zij het grootste stuk vlees op zijn bord, hij moest nog groeien, haar lichaam had zo veel niet meer nodig. En als hij onder het lamplicht zijn huiswerk zat te maken, sprak zij soms de hele avond niet om hem niet te storen in zijn wiskunde, zijn thema's en zijn lessen, die hij hardop leerde met zijn vingex-s in zijn oren. Van terzijde zag zij zijn ernstig jongensgezicht, verdiept als hij was in het leren, zijn warrige, donkere haar dat zich tegen de kam bleef verzet ten, zijn das, die in de loop van de dag scheef was gaan zitten, en zij een gelukkig mens. Paul? Ja, met Paul zou alles andeBP weest zijn, maar ook nu hij er®E' bleef haar zoveel over dat zij wu baarheid had kunnen schreien. canties nam zij soms een dag met de jongen mee naar buiten, u.-.r gen samen een museum binnen, haar geestdriftig schilderijen lie - zij zelf niet mooi gevonden zou Pauline was nog nooit in een rai - weest, in stilte was zij bang v poosten, maar tegelijk was U Paul, dat zij geduldig bleef taig» alles wat hij vertelde, ook a er soms maar heel weinig vroeg: „Vind je dit mooi-,a de zij: „Ik vind het P* niet zeggen waarom. Daar leerd genoeg voor". :ant uit f=?- Hij lachte haar dan dg»,## dat je niets hoefde: te te vinden, dat voelde Je niemand kon het /L.n opd elen je duizend en één red Elk jaar. bij de 0/^f' ktren er.£-' directeur, in haar beste van de -c;:; ter plaatsnemend op de p die hij haar aanbood. W. ,E01*. i M?, anders dan met lof over i... Paul SP6 (Wordt

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6