Beverwijk en Omstreken j -Clowntje Riek PAULINE D.O.K. vierde haar vijf-en-dertigjarig bestaan DOK—Simson om het Westelijk worstelkampioenschap Kaartleesrit motorclub „Kennemerland" Wiens viercylinder wil niet meer? Heringa Wuthrich „Maria Stuart" in het Kennemer theater „Snip en Snap" in Beverwijk Eerste lustrum Tuinbouwstudieclub Beverwijkse Harmoniekapel met nieuwe instrumenten Pracht sortering EET-, ONTBIJT- en THEESERVIEZEN LOENDERSLOOT'S WARENHUIS Castricam De OVA trad op Agenda voor Beverwijk Lugubere vondst in Castricum Paddenparade Heemskerk Velsen „Felison" voor het eerst in de openbaarheid oor JA I jJL r%=v 1 Santpoort IJmuiden SCHEEPVAART Sisê"elMv1rting'110 *«55 Kwasten Penselen Schildergereedschappen MAANDAG 9 APRIL 1951 De Bevervvijkse Krachtsportvereniging „Door Oefening Kracht" heeft Zaterdagavond in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Cen trum" in kleine kring haar vijf-en-dertig- jarig bestaan op feestelijke wijze gevierd. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter, de heer P. Schelvis, die con stateerde dat ook een feestavond veel kan bijdragen om de onderlinge band der leden te versterken. Vervolgens liet hij het wel en wee der vereniging van de afgelopen 35 jaar de revue passeren en dankte allen die had den medegewerkt de vereniging groot en sterk te maken. Hij sprak de wens uit dat D.O.K. nog vele jaren op deze krachten zal mogen steunen. Dank bracht hij aan de trans portcolonne van het Rode Kruis, welke altijd bij de wedstrijden aanwezig was. De heer W. Schaap, voorzitter van de feest commissie, huldigde de voorzitter voor het vele werk door hem voor de vereniging ver richt. Het verdere deel van het programma stond onder leiding van de Beverwijkse humorist conférencier de heer H. Bonnema. Ook kon den de aanwezigen zich met gezelschapspelen vermaken. Aardig was nog de prestatie van het D.O.K.-lid de heer G. v. d. Windt, die op een fles een fluitsolo gaf en de vooral bij de ouderen bekende ,,Valeta" speelde. Tussen de bedrijven door werd er gedanst op de muziek van Dolf Brouwer en Dick Wijker. Op Zaterdag 21 April zal de Beverwijkse krachtsportvereniging D.O.K. in de boven zaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" uit komen tegen ..Simson" uit Den Haag. De winnaar kan zich kampioen van de Weste lijke afdeling noemen. De Beverwijkse motorclub „Kennemer land" heeft Zondag een kaartleesrit gehou den voor haar leden. De afstand bedroeg 112 km en er werd om 11 uur bij café „Parkzicht" gestart. Een twintigtal leden had zich voor deze attractieve rit op gegeven en met een tussentijd van twee minuten werden zij afgevlagd. Het parcours bleek langs Bloemendaal, Hillegom, Vinke- veen, Schiphol en Buitenhuis te leiden. In Vinkeveen werd gerust, nadat er al twee vernuftig opgestelde controleposten en een tijd-contrölepost achter de rug waren. De gemiddelde snelheid mocht niet boven de 33 km per uur uitkomen. De rit werd tenslotte gewonnen door de heer H. Schierbeek, die maar drie straf- punten opliep. De prijsuitreiking Des avonds kwamen de deelnemers in „Parkzicht" bijeen voor de prijsuitreiking. Hei openingswoord werd gesproken door de voorzitter, de heer C. Kanis, die er zijn vreugde over uit sprak, dat het weer zo goed mee had geholpen aan het welslagen van deze plezierrit. Vervolgens deelde hij de aanwezigen mede dat Zaterdag 14 April een „wandelpuzzletocht" zou worden ge organiseerd. De winnaars werden met een toepasselijk woord van de voorzitter gefeliciteerd en konden hun prijzen in ontvangst nemen. De uitslag was: 1. H. Schierbeek met 3 strafpunten (bekertje); 2. L. Capelle, 4 strafpunten (medaille op standaard); 3. P. Hoogland, 5 strafpunten (medaille); 4. K. Bieeker, 7 strafpunten; 5. T. Crok, 7 strafpunten; 6. J. Cons, 9 strafpunten; 7. W. Franck 13 strafpunten; 8. D. Hofland, 14 strafpunten. Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 17 en 19 uur en des Zaterdags tussen 15 en 17 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een armbandje, ceintuur, rozenkrans, Engelse sleutel, vier bougies, voetbalschoen, zilveren ring, dasspeld, groen stoffen tres, pet, autoped, jongenskous, twee portemon- naies met inhoud, herenschoen, tasje, mis siekruisje, fietssleuteltje, huisdeursleutel. damesrijwiel en drie wanten, een klein hondje en een Duitse herdershond. OPENBARE VERKOPING. Ten overstaan van notaris J. H. Brem- mers zal Donderdag 19 April in het Kenne- mer Theater te Beverwijk een publieke verkoping worden gehouden van twee woonhuizen: het woonhuis met schuurtje en erf aan de Hoflanderweg 119 d en het woonhuis 119 c met grote stenen schuur inrit en erf. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCKE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Het Arbeiders Toneel Fonds afdeling Beverwijk zal Donderdag 12 April in het Kennemer Theater zijn laatste toneel avond geven. Het Nederlands Volkstoneel gaat het beroemde treurspel van Frdedrich Schiller „Maria Stuai-t" ten tonele brengen. Op Vrijdag 27 April zullen Willy Walden en Piet Muyselaar onder andere ook als Snip en Snap in het Kennemer Theater te Beverwijk de revue „Laatste nieuws" bren gen. Vele andere bekenden zullen aan deze avond hun medewerking verlenen. De Rooms Katholieke Land- en Tuin- bouw-studieclub zal Vrijdag 13 April haar laatste bijeenkomst houden in café .Flora" te Heemskerk. Deze slotvergadering zal in feestelijke sfeer worden gehouden, omdat de vereniging dan haar eerste lustrum viert. Het gezelschap van C. Nap zal de avond een feestelijk tintje geven. FEESTAVOND „ROOD-ZWART". De supportersvereniging van de voetbal vereniging De Kennemers „Rood-Zwart" zal Vrijdag 13 April in het Kennemer Thea ter voor haar leden een feestavond orga niseren. OPBRENGST COLLECTE. De onlangs gehouden collecte in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad, ten bate van het missiewerk in Zuid- Afrika, heeft 1701,35 opgebracht. ADVERTENTIE j TENNIS-SHORTS Het eerste wat de volle aandacht van de bezoekers aan het Zaterdagavond door de Beverwijkse Harmoniekapel gegeven con cert opeiste, waren de achttien fraaie, nieuwe instrumenten, die op het podium van het Kennemer Theater te bewonderen waren. Deze heeft men kunnen aankopen uit het fonds, dat het actiecomité Winkel week Beverwijk in November 1950 bijeen gebracht had. Dit comité is in de loop van de avond op hartelijke wijze gehuldigd. De leden kregen de ere-draagmedaille aange boden. De organisatoren van deze uitvoering hebben ditkeer, terecht, gebroken met de verouderde gewoonte om na de pauze de muziek te vervangen door het optreden van het een of andere vrolijke duo of een goochelaar met Hawaiïn-ensemble. De anders zo pittige mars „The great little army" werd door dirigent Herman Lureman in een uitei-st rustig wandeltempo genomen. De Rossini-ouvertui-e „La Gazza ladra" is het verplichte werk voor de kapel op het komende concours te Driebergen. De inleidende roffel was slap gespeeld. Het hout kweet zich behoorlijk van zijn taak en het lage koper was een goed klinkend fond. De saxen waren in het solowerk niet zeker van hun zaak en hadden moeite met de juiste stemming. Het slot was niet in het vereiste tempo. Er zal op dit nummer nog hard gestudeerd moeten worden. Fall's „Dollarwals" liet zich gemakke lijker spelen zolang het de populaire melo dieën betrof. Met de technisch omvang rijkere overgangen en tussenspelen had men echter hoorbaar moeite. Men had zich daar te onvoldoende op voorbereid en heeft het musiceren te gemakkelijk opgevat. De aan de kapel opgedragen mars klonk daarentegen voortreffelijk. Ook de Or- pheus-ouverture getuigde van een sluitend samenspel. De fluitist en de klarinettist beheersten hun partij in alle opzichten. De zwakke broeders, die zich aan orkestdisci pline nog niet veel gelegen laten liggen, wilden dit harmonieuze musiceren echter nog te dikwijls vei'storen. Dit blijft een punt van aandacht voor de dirigent. Het Concertino voor klarinetsolo van C. M. von Weber bliezen de heren R. Hemmes. J. C. Verhorst en E. Butter gedrieën. Deze contradictio slaagde uitnemend; de heren produceerden een fraaie toon en droegen het werkje vlot voor. De heren J. Klein en P. de Boer bliezen een duet voor twee cornetten, dat door de goede embouchure en de juiste tongslag van beiden terecht een succesnummer werd. Bij het begin van het concert hebben alle aanwezigen staande een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van de over leden solo-klarinettist van de kapel, de heer Hein Oostewaal, wiens sympathieke per soonlijkheid en muzikale gaven bij alle leden van de Kennemerlandse corpsen welbekend waren. A. J. VAN DER WEIJDEN. ADVERTENTIE Willemsbeekweg - IJmuiden-Oost R.K. HOUTBEWERKERS STICHTEN EEN BONDSAFDELING De Nederlandse R.K. Bond van Houtbe werkers, Meubelmakers en aanverwante vakken zal een Viieuwe afdeling gaan op richten, omdat een dergelijke Bondsafdeling" noch in Beverwijk, noch in Velsen-Noord is gevestigd. Voorlopig zal de op te richten afdeling in Beverwijk worden gevestigd, totdat de mo gelijkheid tot een Noord-Velser afdeling te geraken zal bestaan. De oprichtingsvergadering wordt Woens dagavond in het K.S.A.-gebouw te Bever wijk gehouden. GEREFORMEERDE KERK. Candidaat C. Mak te Beverwijk heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk van St. Jacobi-pai-ochie (Fr.) aangenomen. BELLAMY-VERENIGING. In de bovenzaal van veilinggebouw ,'t Centrum" houdt de vereniging „Bellamy" Donderdag 12 April een openbare lezing. De heer J. Horsmeier uit Bloemendaal zal dan spreken over „De harmonische ont wikkeling van mens en maatschappij in vrijheid en gebondenheid". „DE KOEKOEK". De Geheelonthouders Toneelvereniging „Nieuw Leven" zal Woensdag 18 April in het Kennemer Theater het toneelspel in drie bedrijven van Jan Fabricius „De Koekoek" voor het voetlicht brengen. Onder het motto „De O.V.A. treedt aan", werd Zaterdagavond in de zaal van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bos" door verpleegden en enige personeelsleden een non-stop-programma uitgevoerd. De ver eniging „Ontspanning voor allen" (O.V.A.) is het overkoepelingsoi'gaan van alle op „Duin en Bos" aanwezige muziek- en sport- afdelingen, en het heeft al meermalen be wezen dat ook de patiënten tot goede din gen in staat zijn. Zo kwamen de dames en heren gymnasiasten met enige keurig uit gevoerde vrije oefeningen op de proppen en de volksdansgroep „De Duinroosjes" zorgde voor een paar strak uitgevoerde dansen. Ook op muziekgebied viel er te ge nieten; met een paar klassieke nummers oogstte de pianist, de heer Wolsheimer, veel suecces. Dat de mondaccordeonclub „De Wielewaal", onder leiding van de heren Schilp en Van Hourik, met sprongen voor uit gaat, kwam tot uiting in de met veel flair gebrachte nummers. Met conférence en schetsjes werd het geheel gelardeerd. De geneesheer-directeur Dr. Teenstra opende en sloot de avond. Maandag 9 April. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De Zuidzee-zondares". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „My foolish heart". W. B. Theater, 8 uur: „De sirene van Atlantis". Dinsdag 10 April. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De Zuidzee-zondares". Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: „De klokken luider van de Notre Dame". Enkele arbeiders, werkzaam bij de ge meentelijke vuilnis-ophaaldienst van Cas tricum, deden Vrijdagmiddag omstreeks half twee een lugubere vondst. Tijdens het legen van* de roltrommel van de vuilnisauto op de gemeentelijke vuil nisbelt aan de Oosterbuurt kwam tussen het vuil een met papier en vodden omwik keld pakket te voorschijn. De arbeiders maakten het pak open, dat het ontzielde lichaampje van een pas ge- boren meisje bleek te bevatten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, moet het meisje ongeveer 24 uur na de geboorte nog in leven zijn geweest. Daar men sinds koi-te tijd gebruik maakt van een moderne roltrommelwagen, hebben de arbeiders tijdens het legen van de vuil nisemmers het pak niet opgemerkt. De recherche heeft de zaak in handen. Er werden enige huiszoekingen verricht. Zij, die Zaterdagmorgen vroeg per fiets naar hun werk gingen, konden zich met moeite over de Vinkebaan begeven zonder een groot aantal padden te verpletteren. De straat lag er, ten gevolge van de vele regens der laatste dagen waardoor deze viervoeters „op stap" gaan, letterlijk mee bezaaid. GASMETER GELICHT Terwijl de heer J. Brakenhof, wonende aan de Mient, zich Zaterdagmorgen op de vliering bevond, forceerden ongewenste bezoekers de gasmeter in de keuken en namen de aanwezige gasdubbeltjes mee. Men vermoedt dat hier geen onbekenden aan het werk geweest zijn. De politie heeft de zaak in handen. OPBRENGST COLLECTE. De onlangs gehouden straatcollecte te Heemskerk, ten bate van de Oost-Priester hulp heeft 264,98 opgebracht. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Naar wij vernemen zal de onlangs opge richte culturele vereniging „Felison" Don derdagavond voor het eerst in het openbaar optreden met een lezing door een Bever wijkse kunstschilder in de IJmuidense Nij verheidsschool. Daar zal hij spreken over „Van Rubens tot de modernen". Zijn cau serie wordt toegelicht met lantaarnplaatjes. GEDIPLOMEERDEN VOOR DE TUINBOUW. Tijdens de Vrijdag gehouden eindles der Algemene Tuinbouw-wintercursus van de afdeling Velsen der Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en plantkunde, is aan de volgende leerlingen een diploma uitgereikt: J. C. van den Berg, C. L. van den Berg, J. M. Jonker, Joh. Adrichèm, Jaap Adrichem, Th. Nijssen, P. Passchier, M. Rutten, J. H. Velde en Th. Warmerdam. SELECTIEWEDSTRIJD JEUGD- ELFTALLEN NU WOENSDAGAVOND. Door de onbespeelbaarheid van het veld kon de selectiewedstrijd tussen de beide Velsense jeugdelftallen Zaterdagmiddag op „Schoonenberg" niet doorgaan. De beide elftallen zullen nu Woensdagavond om 6 uur in de oorspronkelijke opstelling in het veld verschijnen. I j Ëp Xi Rick en Bunkie hadden het best naar hun zin op school! Ze vonden het wat leuk, zo tussen allerlei kameraadjes te zitten en van alles te leren. Maar ook de gymnastieklessen vonden ze heerlijk! In dat grote lokaal, met allerlei toe stellen voor de oefeningen, waren ze heel graag. Wat je daar al niet mocht doen aan de ringen hangen en zwaaien, hardlopen, over de bok springen, in de touwen en palen klimmen, en allerlei prettigs meer! Ja, als ze zolang stil in de bank gezeten hadden, voelden ze zich wel eens een beetje stijf. En dan was het fijn, om op de gymnastiekles hun rug en benen weer eens lekker los en lenig te maken. Soms mochten ze wedstrijden houden. Rick vond het altijd het leukst, als ze klim- wedstrijd hadden, in de hoge klimpalen. Want klimmen kon hij beter dan alle anderen.in 'n ogenblik zat hij met z'n hoofd vlak onder de zoldering. Ja, Bunkie deed 't ook aardig gauw, maar Rick won het toch altijd nog van hem. Zo hadden Rick en Bunkie het best naar hun zin op school, en het leren ging goed NU Ds. A. K. STRAATSMA OVER „HET VIJF-EN-TWINTIGSTE UUR". Dinsdagavond zal in de Nederlands Her vormde Kei'k te Santpoort ds. A.K. Straats- ma uit Den Haag een lezing houden over de roman „Het vijf-en-twintigste uur" van de Roemeense schrijver Gheorgiu, die on langs ook in IJmuiden is besproken door mr. Pragano, een landgenoot van Gheorgiu. Rondvis kwam niet rond. zakte Zaterdag aanmerkelijk king tot de voorgaande dagen Ï/T* de prima soorten van de trawie" de zwarte» w'us kon ck'.- CHR. GEREFORMEERDE KERK. Ds. C. van der Weele te Harderwijk heeft voor het beroep naar de Chr. Gereformeer de Kerk van IJmuiden bedankt. Alloth, 6 v. Porto Alegre n. Rio Grande. Abbekerk, pass. 6 ten Z. Kangeroe eil. Alhena, pass. 6 Wight n. Antwerpen. Amstelpark, pass. 6 Finisterre. Aagtedijk, 6 te Norfolk. Abbedijk, 7 te Montevideo v. Santos. Alphacca, 5 v. Paranagua. Alamak, 6 130 m. N. Dahlae. Aalsdijk, 5 550 m. ZW. Fayal. Algenib, 6 250 m. W.NW. Flores. Aludra. 6 420 m. W.ZW. Ouessant. Amstelkerk, 6 170 m. N.NW. St. Thome. Arcndsdijk, 6 120 m. N. Sombrero. Bonaire, 6 te Demerar. Bali, 6 rede Belawan v. Singapore. Beverwijk, pass. Ouessant. Blitar, 6 v. Port Soedan. Britsum, 6 n. Tamatave. Breda, 6 v. Buenavontura n. Malta. Clavella, 11 te Corpus Christi verw. Cottica, 6 v. A'dam n. W. Indië. Castel Bianco, 6 bij Socotra. Cistula, pass. 6 Perim, 14 piraeus verw. Camphuvs, 6 v. Makassar n. Dongala. Celebes. 6 420 m. W. Minicoy. Ceram. 6 v. Hamburg n. Bremen. Congosti-oom, 6 v. Hamburg n. A'dam. Diemerdijk, 7 te Cristobal v. R'dam. Dorsetshire, 6 250 m. W.t.N. Minicoy. Delfshaven, 6 150 m. W. Kp. St. Vincent. Enggano, 6 te Genua. Eemland. pass. 6 Madeira. Etrema. 5 v. Suez n. Koeweit. Edam, 6 te New York. Ena (t), 6 600 m. O. Trinidad. Friesland, verw. 7 bij Kp. Guardafui. Gaasterkerk, 6 240 m. N.NO. Finisterre. Gouwe, 250 m. ZW. Kp. St. Vincent. Grootekerk, 6 240 m. Kp. Blanco. Hector, pass. 6 Gibraltar. Helder. 7 v. Montevideo te Rio Grande do Sul. Hersilia, 6 1140 m. NO. Barbados. Indrapoera, 6 22 u. pass. Kp. Bon. Kieldrecht, 7 te R'dam v. Calcutta. Klipfontein, 6 v. East London n. Port Elisabeth. Kota Baroe, pass. 6 Kp. Tenez. Kota Gede, 6 19 u. v. Marseille. Laagkerk, 6 v. Colombo n. Madras. Leopoldskerk, 6 te R'dam v. Antwerpen. Lieve Vrouwekerk,, 6 v. Bombay. Linge, 7 te R'dam v. A'dam. Lissekerk, 6 v. R'dam n. Antwerpen. Lombok, 7 te Singapore. Laurenskerk, 6 300 m. N.NO. Kp. Finisterre. Madoera, 7 te Marseille. Manoeran, pass. 6 Gibraltar. Mariekerk, pass. 6 Kp. Finisterre. Marissa, 8 te Kaapstad verw. Meliskerk, pass. 6 Kp. Finisterre. Muiderkerk, 7 te Antwerpen. Maashaven, bij Kp. Finisterre. Maaskerk, 6 verw. bij Kanarische eil. Mapia, 6 480 m- O. Dondrahead. Marpessa, 6 ten Z. Lacadiven. Nieuw Amsterdam, 7 te R'dam v. New York. Ootmarsum, 6 800 m. W. Flores. Overijsel, 6 420 m. O.t.Z. Diego Garcia. Oberon, 6 180 m. Z.ZW. Mona Passage. Papëndrecht, 7 bij Flores. Prins Willem III, 7 dwars Oporto n. Londen. Rempang, 6 v. New Orleans te Houston. Prins Willem V, 6 180 m. W.t.Z. Ouessant. Roma (rep 8 11 u. Hoek v. Holland verw. Ruys, 6 350 m. NO. Tristan da Cunha. Salland, 7 Santos verw. Sibajak (rep.), 7 te Aden. Sloterdijk, 7 te Penang. Sliedrecht, pass. 7 Kp. Tenez. Stad Leiden, pass. 6 Crooked eil. Stad Schiedam, 6 400 m. W.t.Z. Flores. Slamat, 6 300 m. O.t.Z. Porta del Gada. Sommelsdijk, 7 v. Bremen n. Hamburg. Stad Arnhem, verm. 7 v. A'dam n. R'dam. Stad Vlaardingen, 9 15 u. v. Narvik te Emden. Stentor, 7 v. iskenderun te Haifa. Talisse. 7 v. Soerabaja te Macassar. Taria, 7 te Umm Said. Tjikampek, 7 te Kaapstad. Trompenberg, pass. 6 ten N. Flores. Tosari, 6 330 m. W.t.N. Minicoy. Vulcanus, 6 v. R'dam. Veendam, 6 360 m. O.ZO. Kp. Race verm. 10 te New York. Westland, 6 te Las Palmas. Weltevreden, 7 te Penang verw. Willem Barendsz, pass. 7 Kp. Blanco. Zijpenberg, 6 725 m. NO. Bermuda. Passagiers-, troepen-, repatriërenden- en emigrantenschepen Oranje, verm. 12 v. A'dam n. Djakarta, alwaar 3 Mei verw., verm. 10 Mei v. Djakarta naar A'dam, alwaar 31 Mei verw. Joh. v. Oldenbarnevelt. 8 Mei verw. Sydney, verm. 27 Mei v. Djakarta ca. 22 Juni te A'dam. Groote Beer, verm. 24 v. Djakarta 5 Mei verw. te Amsterdam. New Australia, 5 te Soerabaja. Castel Bianco, verm. 25 te A'dam. Somersetshire, verm. 9 v. Djakarta 12 Mel te Amsterdam verwacht. Cheshire, verm. 28 v. Djakarta, 29 Mei te A'dam Fairsea, verm. 8 Mei v. Djakarta, 2 Juni te A'dam Sibajak, verm. 21 te R'dam ca. 9 Mei v. R'dam naar Sydney. Willem Ruys, verw. 12 v. Djakarta, 3 Mei te R'dam verwacht. Asturias, verm. 24 v. Djakarta, 17 Mei te R'dam Dorsetshire, 30 verm. te R'dam. Goya, verm. 15 Mei v. Djakarta, 10 Juni te R'dam Indrapoera, verm. 12 te R'dam, ca. 5 Mei van R'dam n. Makassar. Kota Inten, 7 v. R'dam n. Hollandia. Roma, 8 te Hoek van Holland verw. Skaubryn, verm. 7 v. Soerabaja, 29 te R'dam KLEINE VAART Agiena, 7 v. R'dam n. Hamburg. Corona, 3 v. Hamburg te Shoreham verw. Depa, 7 v. Porta Ferry te Hayle. Ellewoutsdijk, 6 te Roscoff. Hast I, 7 v. Wisbeck te Bayonne. Hast III, 6 v. Kopenhagen te Parijs. Hast IV, 6 v. Gothenburg n. Rouen. Nobel, 6 v. Brussel te Shoreham. Holendrecht, 7 v. Dover n. Rieme. Kortenaer, 6 te Tromso. Lacra, 6 v. Bordeaux n. Helsingborg. Matar, 6 v. R'dam te Rostock. Matthew, 6 v. Kopenhagen te Londen. Mies, 6 te Fremington. Monica, 7 v. Kopenhagen te R'dam. Oranje. 7 v. Hamburg n. R'dam. Saba, 6 v. Swansea n. Granville. Silvaplana, 6 v. Malmo n. Kopenhagen. de zwarte koolvis niel erg 0d men: geen hogere prijzen dan f ff*0 kc' en het gemiddelde bleef f i? n per^ bleef in tel en wist voor de delsoorten nog noteringen te hull Cninili' tot f 65 per kist, maar hJfj.'S'» f 22 per kist. Ook de onderspit delven en werd véA a°est he: soorten op f 11 tot f 13 per L deerd. Voor de makreel trad 2ewajt' dering in de prijs op zodadez tot f 18 per kist opbrachten f13 van grootte en kwaliteit naar^s Platvis werd beter betaald- m.< schol vond kopers voor f 1 werd met f 65 per kist Pv!ü betaald. De noteringen van de ven onveranderd, met uitzondering die voor de weegtarbot, welke vï oude voet van f 2.05 kwam Cn H Vis, 800 schol, 350 haring 10 5 aan de afslag kwam, boekte onV»?? zakkende rondvisprijzen nog een at" succesje door na een korte 9-daal f 28500 uit het vuur te slepen. Van* 2 loggers, die merendeels vervroegd bi? kwamen, waren de IJM 74 met f 5 de KW 17 met f 4340 de hoog™ l reis maakte ook de HD 87 van' de rS Slot met f 6200. an de reden, Genoeg omhanden. Vandaag voor de vroege lossing aan de J&SJ Flamingo met 570 kisten makreel. Oh ring 170 wijting, 110 koolvis. 40 lei schelvis, 15 radio, 50 stijve kabelial' en 100 diverssen; de Medan me kreel, 40 harinit,78 WuEft schelvis 5° radl0i 15 styve M en 25 kisten diversen; de Vios metSW makreel, 140 haring, 230 wijting, 80 J vis, 2o leng, 40 radio en 20 diversen en c» Hoop met 440 makreel. 10 haring 25*, ting, 130 schelvis, 60 radio, 60 diverss Verder losten in de vroege beurt 7 log£ met een gezamenlijke aanvoer van 5») kilo tong. 120 kisten grote schol, 125 klei-» schol, 112 wijting, 60 diversen, 86 po-7 46 wolf, 20 stijve kabeljauwen en 35 te" diversen. Voor de late beurt waren nog present 25 loggers met een aanvoer van 11200 1c,') tong, 375 kisten grote schol, 470 kleine schol, 235 schar, 110 poon, 35 wolf, 15 A beljauw en gul, 35 schar, 125 diversen, '5 schelvis en 115 wijting. In en uit. Zaterdag kwamen binnen: UK 2, 68, 234; Wr. 17, 35, 5, 36,7; IJM31 (van Rotterdam) 74 2 1 3 227, 272,2il 52, 204, 228, 276, 73, 34; RO 3, 1,9;Bü 33; KW 114, 163, 45, 61, 72, 91,27,53,77, 107, 21, 79, 147, 78, 86, 41, 67, 162, 15, 140 22, 108 24, 2 1 0, 34, 16, 166, 161,13), 51, 59, 84, 159, 104, 125, 169, 19,59, Ver trokken: UK 2, 194, 61, 68, 1,60,2,65, 234; WR 67, 7, 4; HD 87; IJM 209; KW 123. Van stal. Een der oud gedienden de IJM 98 „Libra" die al geruime tijd in de haringhaven van een welverdiende net genoot, is uit de hoek gehaald om een dok beurt te ondergaan en voor het demontere: van een paar instrumenten. Startklaar. De Alkmaar, die de 7e Februari naar Rotterdam vertrok voor re paratie is Zaterdag weer in IJmuiden te ruggekomen. Morgen de Thorina. Voor de Dinsdag- markt is reeds bekend de Thorina, die ea aanvoer heeft van 80 kisten haring, 55) makreel, 90 koolvis, 70 wijting, 40 schelvi', 10 stokkebit en 200 diversen. Van verre. De Assan Reis, die 21 Maart naar de IJslandse wateren vertrok, is Vrijdag op thuisstoom gegaan. De ea- voer van dit schip bedraagt 540 kisten la bel jauw en gul, 400 schelvis, '220 koolrj, 60 wijting, 80 varia en 800 stijve kabel jauw. Zonder tegenslag zal het scti) Woensdag binnen kunnen zijn. Het i! echter nog niet bekend, waar gemarkt a worden (IJmuiden of Grimsby). De Clea Compaen die 22 Maart naar dezelfde v.;- serij ging, heeft Zaterdag de steven ge wend en kan Donderdag voor de markt zijn. Soemba, 7 v. Penrijn te Dieppe. Texel, 7 v. R'dam n. Bremen. Timor, pass. 7 Ouessant. Van Gelder, 5 v. Blyth n. Porthleven. Uni, 7 v. Southampton n. Gent. Vrouwepolder, verm. 7 v. Lissabon n. C Westlaan, 7 v. R'dam n. Bremen. Westpolder, 7 v. R'dam te Rouen. Zwerver, 6 v. Hartlepool te Rouen. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 1$ Officiële verkoop Sikkens' lakken FEUILLETON Een oorspronkelijke novelle door B. Rij des 10) Eindelijk zweeg hij en ging ten lange leste heen, zo'n moeilijk be zoek had hij zijn hele leven nog niet hoe ven af te leggen. Maar hij wist niet dat, toen de deur achter hem dichtgevallen was, de bevrijdende tranen gekomen waren voor Pauline, alsof door hem pas de waarheid van het sterven van Paul onomstotelijk voor haar was komen vast te staan. Tranen van opstandigheid, van bitter zelfverwijt en van een verdriet waar geen einde aan was. Tranen waardoor zij ineens en voor goed oud werd, zonder uitzicht op enige mogelijkheid van leven. Toen zij die avond naar bed ging was zij zo moe, dat zij einde lijk, na vele nachten teTnauwernood een oog te hebben dichtgedaan, onmiddellijk in slaap viel. Bij het wakker worden kon zij zich van dromen niets meer herinneren. Het zou mogelijk geweest zijn, dat hierna Pauline's leven, nutteloos en vreugdeloos geworden, snel naar zijn einde was ge lopen, dat zij zienderogen was wegge kwijnd en geen ouderdom gekend had dan die, welke het gevolg is van te groot leed. Maar het tegendeel is waar. Wel meende haar omgeving, die haar dagelijks zag, dat zij veel grijzer geworden was en gebogener liep dan voorheen, en er was ook geen reden meer dat haar lichaam tegen zijn werkelijke ouderdom zou verzetten. Haar geest echter richtte zich op, het leven zege vierde in haar over alle beletselen, en na verloop van tijd, toen de herinnering aan het auto-ongeluk vervaagd was, en men Pauline Carpis op de gewone uren van en naar huis zag gaan, was er niemand meer, die zich rekenschap gaf van het grote ver driet dat haar getroffen had. Zij was een voudig een vrouw als vele anderen, die ouder werd en stiller, maar aan wie niet te zien was dat zij het zwaarder gehad zou hebben dan de vele vrouwen die nog een man hadden en soms volwassen zoons, die met hun weekloon 's Zaterdags thuiskwa men. Zij bleef werken, leverde op tijd haar verstelwerk af en deed haar boodschappen. Met haar buurvrouwen praatte zij in het voorbijgaan over het weer en over de duurte, was vriendelijk tegen ieder die zij kende en leefde haar eigen leven, waarvan weinig aan de buitenwereld bekend werd. Omdat zij veel alleen was, hielden haar gedachten zich dikwijls bezig met de grote en de kleine Paul, maar langzamerhand kwam er vrede in haar. Zij begreep, zon der dat zij dit verklaren kon, dat haar leed bij haar thuishoorde, zoals de dood bij het leven hoort, en al hief het haar eenzaam heid niet op, zij geloofde dat alles wat er gebeurde een betekenis had, Kwam Paul Carpis nooit meer terug? En was de kleine Paul voorgoed dood? Dat zij hen beiden kon blijven liefhebben was be wijs genoeg dat de dingen en de mensen geen einde namen bij het bittere feit van hun sterven. In haar uiterlijke leven kwam weinig verandering meer. De mensen, voor wie zij naaide, verhuisden. Of hun kinderen wer den groot of zij stierven. Zij kreeg ander werk. De steken, die zij maakte werden grover omdat haar ogen minder scherp werden, sommige vrouwen maakten daar aanmerking op en gaven haar geen op drachten meer, andere, die medelijden met haar hadden, lieten haar alleen kleren verstellen waar niets meer aan verloren was. Het hinderde niet. Pauline had bijna geen behoeften, voor uitgaan was zij te oud, in eten en drinken was zij haar hele leven buitengemeen sober geweest en de oude dag wachtte zij gelaten af. Er zou voor haar gezorgd worden, nog nooit had haar iets ontbroken, er zou haar nooit iets ontbreken. Haar door moeite en hard werken krom gegroeide lichaam deed haar het lopen zwaar vallen, haar handen werden strammer en haar bewegingen langzamer, maar zij bleef dezelfde opge wekte en vriendelijk glimlachende vrouw, die de buurt nu al jaren gekend had en die daaruit niet meer weg te denken was. Ging zij uit om haar naaiwerk weg te brengen, dan stonden de kinderen op haar te wach ten, zij kregen pepermuntjes van haar en Pauline streek de kleinsten onder hen over het hoofd. Af en toe gingen de kinderen mee naar boven en speelden op haar kamer met de tinnen soldaatjes, die Pauline be waard had, of zij liet met kleurkrijtjes tekenen op de lei. „Grootje Pauline", zei den de kleuters, en grootmoeder Pauline lachte. En als ze lang bleven zong ze lied jes voor ze, een beetje bevend, en vertelde verhaaltjes, doodeenvoudige verhaaltjes, waar zij allemaal met open mond naar zaten te luisteren. „Een merkwaardige vrouw", vond de kruidenier, die in zijn jonge jaren voor onderwijzer gestudeerd had en daar uit de neiging had overgehouden om zich gewichtig uit te drukken, „een merkwaar dige vrouw, men zou eerder verwacht hebben dat zij van verdriet gestorven was". Hij kende bij brokken en beetjes haar ge schiedenis, en schudde zijn hoofd over het leven dat verwonderlijk voor hem bleef. Toen zij zeventig jaar geworden was zij was bijna blind door het turen op haar naaiwerk, haar handen beefden en zij kon haast niet meer lopen zorgde het stads bestuur er voor dat zij een plaats kreeg in een tehuis voor oude vrouwen. Zij had het daar heel goed. Haar eten werd voor haar gekookt, en haar kamer werd schoon ge houden door een meisje dat door de direc- tx-ice daarmee was belast. Pauline leidde nu een rustig leven, dat haar van alle zor gen ontsloeg. Veel behoefte aan omgang met de andere bewoonsters had zij niet, soms ging zij op visite bij een buurvrouw, maar meestal zat zij stil achter een thee lichtje en ontving zelf bezoek van andere oude vrouwen, die graag met haar een praatje kwamen maken, of zat alleen, schijnbaar in slaap gevallen, met haar voeten op een stoof en met haar ogen ge sloten. Het verleden, waarover zij dan na dacht, scheen dichterbij te komen naar mate zij ouder werd, het verschil was zo groot niet meer tussen leven en niet-leven. En haar liefde was sterk gebleven in haai en het leek haar soms of zij op het punt stond zich weer bij hen te voegen, zo ge ring was de afstand geworden. Het meest sprak zij nog met het meisje, dat 's morgens haar bed kwam opmaken en alles deed wat er in haar kamer te doen mocht zijn. Annette, zo heette het meisje, was verloofd, zij zong onder haar werk en was zeer levenslustig. Aan grootje Carpis vertelde zij dat haar jongen, Pierre, bin nenkort een vaste betrekking zou krijgen bij de spoorwegen en dat zij dan gingen trouwen. Zij hadden al een huis op het oog en waren bezig hun meubelen te kopen. Grootje Carpis kreeg getrouwelijk verslag van alle voi-deringen: zij had zwarte pan nen voor haar keuken, voor de gordijnen had zij stof gekocht met witte en rode ruitjes, zij had een prachtig servies gezien maar moest er eerst nog voor sparen. En zo verder. Pauline luisterde en knikte, zij herkende veel van zichzelf in het meisje, en zij vertelde op haar beurt van haar eigen leven, vooral over de tijd dat Paultje nog klein was en haar in alles nodig had. Annette werd er stil van. „U heeft niet veel geluk gehad in uw leven, grootje Pau line, en veel verdriet". Maar grootje line glimlachte en schudde haai hoofd. „Veel verdriet, dat is waar, W maar dat is allemaal voorbij, dat f later pas begrijpen. En ik beb geluk gekend. Zoveel dat ik leven over zou willen doen als Annette begreep het niet helema vergat het ook spoedig weer in haar eigen geluk. Want'spoef'g3Lstdli!, zij verwachtte kreeg en op een goede dag liet Anne ,^0 aan grootje Pauline de zij zelf aan het maken was. vol bewondering en streek m pelige hand heel voorzichtig stof. „Dat is mooi, Annette, mooiste wat je ooit zult '^1 Annette enkele weken latei&Vj haar kwam nemen, op een ejsje, d='- middag in Mei, zei zij tegen zij wel van haar man jprii Annette was verwonend, immers vanzelf, zij dat c niet waarmee grootje Pau Denj: r.:j Pauline legde het haf."'e_niej meer ba', eens aan mij terug als ik e ci zei zij, „en vergeet vooral liefde het voornaamste van Er waren prachtige■bloem pie^;; Pauline op het bruijoftsfeert:v Annette, die twee d^gen vingen dat Pauline Carp-S op tig-jarige leeftijd onverwacht was- einde.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6