l^gjerlands Hervormde gemeente OVERHEMDEN af8.75 Gewapend conflict te voorzien bij de Zeestraat in Beverwijk Old Clothes New Visserij-varia gaat twee wijkgemeenten vormen Noordzeekanaal als grens - Smalfilmers kunnen Vrijdag avond in Alkmaar genieten De heer J. Groen wordt chef derde afdeling LfflïT? la,8 de boei op 0"geveer 1 JSiHSSW weer even rede- ^^eterWeVE.Ph' V8n St3" d°01' Am" De Olympische film voor WIJ Atoomsplitsing en de visserij MARKTBERICHTEN Velsen-Noord Santpoort Profiteert Gerard van Praag Klinkende feestavond voor de politie-sportmensen Castricum „Veilig Verkeer" krijgt er een grote afdeling bij Amateurs traden op voor CSV-supporters Heemskerk Werf- .Fiscale" interlandwedstrijd tafeltennis „Haak in" met Cantabile Nederland gaat misschien fietsen aan Amerika leveren Prijsindexcijfer steeg met 2 punten sinds 15 Februari SCHEEPVAART OENSDAG 11 APRIL 1951 rlc inwerkingtreding' van A,s ?eV°'Ve korde voor de Nederlands dc Nie"t Kerk per 1 Mei a.s. is reeds Hervormde Ker d dcr Nederlands "/iJ5(CawS'efe„nzJE riwNoordzeekanaa; ligt en Noord S)omvattende Velsen-Noord. Volgens de kerkorde i tciandkoming van deze beide wijk- De 2? «at uit van het in de nieuwe gTÏ voorkomende motief, dat, indien kerkorde vo ppmeente meer dan een "Tithïft beret, per 1 Mei 1951 «J eind 1953 een verdeling moet 01 Si D t werd voor de Velsense ge- Snte mogSJk "oor de vestiging v?„ ds. fp »m.n de bouw van het nieuwe kerkelijke centrum te Velsen-Noord. fen- Se bovendien een volledige aanpassing I verkrijgen van de reglementaire lege- rJ van de per 1 Mei ingaande wijzigingen Kien van do kerkeraad, zal dan de Sctie ouderling-kerkvoogd van kracht worden. Dit heeft tot gevolg gehad dal van wege deze bepalingen in de nieuwe kerkorde besloten is voor de beide wijken een derde diaken te benoemen en een nieuwe ouderling, daar beide wijken een afzonderlijke kerkeraad krijgen. Zü zullen echter in periodieke bijeenkom sten met de centrale Velsense kerkeraad vergaderen. ADVERTENTIE CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. DRY CLEANING ONLY Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 Vrijdagavond 13 April organiseert de Alkmaarse Smalfilmclub „40 een pro- paganda-avond in het Landbouwhuis, kerkplein te Alkmaar, ten einde allen, die uier nog niet van overtuigd waren, aan de tand van nationaal bekroonde amateur films te bewijzen, dat ook amateurs het ver kunnen brengen op smalfilmgebied en pro ducten kunnen vervaardigen, die niet al ken het aankijken waard zijn, maar ook de toets der strengste critiek kunnen door staan. Deze smalfilmclub, die zich ten doel stelt de smalfilm-amateurs in Alkmaar en omgeving te verenigen, om door onderling contact, ook met andere afdelingen van de overkoepelingsorganisatie (de N.O.V.A.) hetpeil van hun films omhoog te brengen en daardoor' meer resultaat en plezier van hun eigen opnamen te hebben, is opgericht in Januari j.l. en verheugt zich nu al in een flink ledental, met tot dusver zeer leerzame bijeenkomsten en filmvoorstellingen. Het ligt in de bedoeling ook in Velsen mettertijd een smalfilmclub op te richten. Naar wij vernemen is met terugwerken de kracht tot 1 Februari benoemd tot hoofdcommies, chef van de derde afdeling oer Velsense gemeentesecretarie de heer J. Groen, thans commies B ten raadhuize. Brulboei brullend en brandend van de wijs Gisteravond rukte de harde Noordwester oe IJmuidense brulboei, die als een trouwe wachter de dnemijlszóne voor de pieren markeert.'van zijn ankers. Leek het er eerst LfJ16* gevaarte vrol«k brullend en «hartig brandend als een dwaallicht dftïf 'n zou,huppelen, later bedacht de in blijkbaai' want zij is op de afcakken Mar haar basis komen van dentin eF het gevaar was verre lopen g' dat zij °P het droge zou godsdiensten gaven de strijd op Su»?s(,orai2-55 uur werd >°°fc- uur had ril JJmu,lden gestaakt, om 11.30 voor de ktin "SlVan Hoek van Holland aanwakkeren!? schepen de strijd tegen de iïïs vnntT11^1 °Pgegeven en om heel sta. var' Holland ge- vijf uur i IJn'uidense loodsboot tijd hervatte net'' J13!1' buiten en tezelfder dienst. 1 van de Hoek de '^SnJP0HAN,NES"V00R 'T NUT °P literair gebtadï se,rie voordrachten 12 April in het Pm 4 op Donderdag J- Duinker hp?h ?tro"aats6eb°uw de heer a Thalia, 20 11 APHI 20 uur Mn5nderen van de straat". skrdams Volk-et S 20ngen". door Am- ^stelling). neel. (Openingsvoor- Rusland '^e^lagyergadering" over SR". spreker?n- "Nederland-U.S. ^Herv.tïn3"12 April i^eoncert c'hv rUlde"; 20 uur: Jubi- uitgevoerd wn "aj K°°r "Loof de» Thalia Van Haydn- Jahreszei- van de WrTbSS3V0nd' voordracht J°nannes", door t ?1'J0ver »De kleine ra'e Bon,], Tralwi?eaerik Van Eeden- bering centï, kade' 20 uur: Jaar- het Tvansportbeieriw°niVan Werkers Qen, 'bedrijf, afdeling IJmui- Voor Wijk I (Zuid) zijn benoemd tot ouderling de heer J. van Gelder en de diaken P. de Krieger; voor Wijk II (Noord) zijn dit respectievelijk de heren E. J. v. d. Brink en H. J. Fiege. De nieuwe wijkindeling en alle verdere besluiten zullen op 1 Mei 1951 ingaan. De voetbalvereniging IJmuiden, die reeds enige tijd geleden haar filmavonden, waar door zij zich terecht een zekere faam heeft verworven, voor dit seizoen meende te heb ben moeten besluiten, heeft niet geaarzeld bij het bemachtigen van de prachtige film over de Olympische Spelen 1948 te Londen een extra-avond te beleggen, waarvoor Dinsdagavond in het Patronaatsgebouw weer een buitengewoon grote belangstelling bleek te bestaan. Voor een gevarieerd voor programma zorgde de film-propaganda- dienst van de Britse ambassade. Het eerste filmpje liet zien hoe goed een bepaald Engels automerk wel voldeed. Het volgen de was een meer culturele rolprent, waarin de toeschouwer enige fraaie, in kleuren uit gevoerde, opnamen te zien kreeg van de prachtige Kew-gardens nabij Londen, waar onderzoekingen worden vérricht, die voor de hele botanische wereld van belang zijn. Na een opvoedend filmpje over een goede houding, manier van lopen etc. kregen adspirant-emigranten de gelegenheid te zien hoe de mens leeft en werkt in Austra lië. Met een film over Engelse scheepswer ven en een in kleuren uitgevoerde rolprent van een Engelse Koninklijke parade werd het voorprogramma afgesloten. De hoofd schotel, de al vaker besproken film van de Olympische Spelen 1948 deed de harten van de sportliefhebbers sneller kloppen. Het publiek volgde de verrichtingen van 's werelds sportgroten met belangstelling. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 10 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Savoina van Londen. Mui- derkerk van Antwerpen. |5trabo van Kopen hagen. Abel Tasman van Antwerpen. Johan Jeanson van Duinkerken. Kaap Falsa van Norrköping. Stad Alkmaar van Narvile. American Counseler van Antwerpen. Tubo van Vestarvik. Hansi van Karlskrcna. Texelstroom van Liverpool. Vertrokken zijn: Rother naar Huil. Westropa naar Roterdam. Boschfontein naar Bremen. Met behulp van een bijproduct van de atoomsplitsingen in Oak Ridge (Verenigde Staten) is men er in geslaagd nieuwe vis gronden op te sporen. Geleerden aan boord van het Deense onderzoekingsvaartuig ,.Ga- lathea" gebruiken deze radio-actieve stof fen ten einde te ontdekken hoeveel organi sche stoffen door zeeplanten geproduceerd worden. Hierdoor kunnen zij bepalen hoe veel vis op deze voedselvoorraad in stand gehouden kan worden. Hun onderzoekingen hebben aangetoond, dat langs de Westkust van Zuid-Afrika zulke grote hoeveelheden organische stof fen aanwezig zijn, dat de visserij hier grote mogelijkheden heeft. De „Galathea" maakt een wereldreis en deze bijzondere onderzoekingen zijn van belang, omdat de voorraad vis op de thans bestaande visgronden geen intensieve vis serij toestaat. CONCERT „EUPHONIE". Het symphonie-orkest „Euphonie" (diri gent Jack Stoffer) geeft op Zaterdag 21 April een concert in het Patronaatsgebouw. Een solist zal op deze avond het Viool concert van Max Bruch voordragen. 10 April 1951 Prijzen Heilbot 3,20—2,15; gr. tong 2,55—2,25; gr.m. tong 2,45—2,30; kl.m. tong 2,55—2,25; kl. tong I 1,871,57; kl. tong II 1,311,15; tarbot I 2,602,00, per kg. Tarbot II 9488; tarbot III 7766; tarbot IV 6457; tongschar 97—83; gr. schol 6047; gr.m. schol 80—69; kl.m. schol 94—75; kl. schol I 7665; kl. schol II 428; schar 3319,50; bot 19; v. haring 2312,50; makreel 16,5010,70; gr. schelvis 4944; gr.m. schelvis 48—45; kl.m. schelvis 4948; kl. schelvis I 49; kl. schelvis, II 39,50—19; wijting 30—8; gr. gul 4844,50; midd. gul 47—45; kl. gul 38; ham 7062; kl. wolf 4027; poontjes 138; kl. kool-vis zw. 29—25,50; kl. koolvis wit 33,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 21884; gr. koolvis zw. 57—44; gr. koolvis wit 82—80; gr. leng 74; gr. wolf 86—70, per 125 kg. Aanvoer 150 kisten tong en tarbot, 8 kisten heilbot, 47 kisten tongschar en schartong, 475 kisten schol, 140 kisten schar, 1 kist bot, 57 kisten haring, 1005 kisten makreel, 315 kisten schelvis, 475 kisten wijting, 130 kisten kabel jauw en gul, 7 kisten leng, 5 kisten heek. 105 kisten wolf, 340 kisten poon, 110 kisten koolvis, 40 kisten diversen. Totaal 3410 kisten. Besommingen E 312 f878; KW 85 f6047; KW 129 f4388; KW 124 f3534; KW 140 f2892; KW 7 f7305; VL 166 f4471; VL 83 f4270; VL 61 f4270; SCH 160 f7150; SCH 107 f5578. IJM 227 f 24. Een trawler besomde f24.000. HOUTSTOF AANGEVOERD Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Noorse s.s „Selbo", dat van de Noorse haven Sande een lading van 2150 ton houtstof aanvoerde. OUD-SANTPOORTER BEROEPEN NAAR CANADA Ds. J. van Popta, predikant van de Ge reformeerde Kerk Art. K.O. 31, thans te Mussel, heeft het beroep van de gemeente Edmonton in Canada aangenomen. Ds. Van Popta is oud-Santpoorter. LEZING VAN DS. STRAATSMA DE VOLGENDE WEEK DINSDAG De lezing, welke door ds. A. K. Straatsma gehouden zal worden over „Het vijfen twintigste uur" heeft niet, zoals uit ons bericht van gisteren kon worden veronder steld, hedenavond, doch Dinsdag 17 April plaats in de Nederlands Hervormde Kerk te Santpoort. SCHAKERS ACHTER DE 64 VAKKEN De laatstgespeelde competitiewedstrijd van de schaakclub „Santpoort" had het volgende resultaat: Groep I: SterkElfferich 10; Vosman Bilder 1—0; Pardoen—G. Schuurman 0—1; dr. De GrootBrugman afgebroken. Groep II A (bekergroep)Schweitzer Bekkering 0—1: SteynEnklaar 1—0; Enklaar—Bekkering afgebroken. Groep II B: De Boer—Kaan 1—0. ADVERTENTIE van een grote zending met vaste boord (effen p o p e 1 i n e) OOSTERDUINWEG 29 „Nederlands Cabaretgezel schap" in Zomerlust Een bekoorlijke jonge vrouw en vier le den van de sterkere sexe hebben Dins dagavond een zaal vol politiemensen op een uitermate prettige manier bezig ge houden. In „Zomerlust" te Santpoort trad voor de Velsense Politiesportvereni- gingen „Het Nederlands Cabaretgezel schap" uit Alkmaar op en wat dit handje vol artisten serveerde kon niet alleen de toets der bonte-treincritiek doorstaan maar zelfs gemeten worden met de 'maatstaven der betere kleinkunst. Er is deze avond bevrijdend en veel ge lachen om André Carells heerlijke con férence: zijn Westfriese humor bijvoorbeeld trof recht in de roos en zijn geestigheden stegen een flink eind boven de geijkte schoonmoederc-mopjes uit en samen met de Hilversumse artiste Marianne van de Eergh vormde hij in de coupéscène aan het slot een machtig plesant koppel. Zijn alleenspraak als aapjeskoetsier was even eens volkomen zeker en haast ontroerend vaak en Marianne bleek in de travesti-rol van de Rotterdamse straatjongen, die de wereld door een kijkdoos beziet, eveneens meer dan reehtoe-rechtaan in de mars te hebben, om van haar dubbel-rol bij de kolderende rechtbankzitting nog maar te zwijgen. Waar dit gave programma een sierlijk sprongetje naar het variété waagde, bleef het niet minder genietbaar: de prille Dick Harris toonde zich niet alleen als jongleur maar ook als goochelaar een veelbelovende vluggerd, die bijvoorbeeld met drie lege sigarenkistjes de ongelooflijkste zaken uit haalde. Zijn omgang met het publiek kan hier en daar wellicht nog een schaaf je ve len, waarbij de gemakkelijkheid van An dré Carrell hem een uitstekende leerschool kan zijn, maar het succes van zijn wapen feiten was er niet minder om. Ger Visser completeerde en accompag neerde dit laatste in een voortreffelijke vorm toen de „dame de la troupe" een verkwikkend critiekjc ten beste gaf op „de man", onmiddellijk daarna afgestraft door Carrel, die „de vrouw" op de korrel nam. Voorts voerde hij een kleine broer van het Hammond-orgel ten tonele, de „cla- violine", een instrument, dat langs elektro magnetische weg haast alle instrumenten tot de viool toe imiteert, zij het zonder de warmte, die de mens een saxofoon, fagot of strijkinstrument kan meegeven. De ovatie en de bloemen na afloop wa ren volledig, verdiend; het prijzende toe spraakje van hoofdinspecteur G. J. Tim merman." evenzeer Commissaris J. P. Weij-r burg woonde de avond met kennelijk ge noegen bij. J. F. In de grote zaal van hotel Ammeraal te Castricum zal Donderdag 19 April dc op richtingsvergadering plaats vinden der Vereniging voor Veilig Verkeer in Castri- cum-Uitgeest-Heemskerk en Akersloot. In het oprichtingscomité hebben onder meer zitting burgemeester J. F. Smeets van Castricum, en de heren P. J. Duinker, hoofd van de afdeling terreinen van het P.W.N., C. Bodewes, hoofd der R.K. school en C. H. Jansen, hoofd der C. O. L. school. Over het probleem van de ver keersonveiligheid en de taak van de ver eniging voor Veilig Verkeer zal deze avond spreken de heer R. Edzes verkeersdeskun- dige uit Utrecht. De Castricumse supporters vereniging C.S.V. hield Maandagavond een amateurs avond, de laatste van een serie van vijf avonden waarna in Mei de eerstgeëindig- den in een laatste uitvoering om de ere palm gaan strijden. Evenals op de andere avonden viel er nu ook weer van veel en goed amateurwerk te genieten. De eerste prijs was voor The Merry Singers uit Am sterdam, twee jongens met een gitaar, die de C.S.V. supporters op een reis om de wereld meenamen. Hun optreden was vooral beschaafd en het publiek kende hun 1541 punten toe. De heer Wiebus uit Am sterdam die als accordeonnist optrad, ont popte zich voorts als zanger met een be hoorlijke stem en werd tweede met 1482 punten. Nummer drie bracht een welkome afwisseling want de heer v. d. Velde ook al uit Amsterdam liet een paar opera- en operette-melodieën horen. Met het Wolga- lied haalde hij heel wat bijval binnen, mede door de uitstekende begeleiding van mevrouw Bella Palla: 1449 punten was het resultaat. De conférencier ontbrak ook nu r/iet. J. Kieijn uit Amsterdam had deze taak op zich genomen en liet de zaal meermalen hartelijk lachen wat hem 1355 punten op bracht. De zesde prijs was voor de heer v. de Valk uit Zaandam, met een geslaagde sketch en een paar liedjes en hij wist 1282 punten te behalen. Imitaties van Mr. Doodle en Kees Stet werden verdienstelijk uitgevoerd door de heer Olivier uit Bever wijk waarmee hij 1110 punten bijeenver gaarde. Dc laatste prijs was voor de ge broeders Kuyer uit de Noord met hun boe- renpraatjes in West-Fries dialect, 1106 punten behaalden zij. Na afloop vond de verloting plaats en een gezellig bal be sloot deze avond in hotel Eggers. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrika Maria Josephina. d. van G. H. v. Gijn en C. Kloes; Cornelia Antoinetta Maria Agnes, d. van W. J. J. Gallee en A. de Ruijter; Anna Cornelia Maria. d. van M. H. Visser en M. J. Beentjes; Margaretha Clasina Maria, d. van J. de Roode en Th. P. A. Buter; Adrians Catharina Maria. d. van C. Muileboom en M. A. Dek ker; Elisabeth Maria. d. van N: de Ruijter on M. J. G. Kaptein; Anna Alida Maria, d. van Ji, de Ruijter en P. M. Welp. GEHUWD: L. J. Hergarden en Cl. van der OVERLEDEN: Cornelis Ooijevaar, oud 78 j., weduwnaar van Th. de Wit. Verkeer kan doorgaan, publiek mag toezien Men kan Zaterdagmiddag felle gevech ten tegemoet zien in Beverwijk, die overigens door het publiek kunnen worden bijgewoond; want zij zijn Uit gelokt door de Nationale Reserve en worden uitgevochten door de klassen Beverwijk. Velsen, Heemskerk, Haar lem en Amsterdam van deze organisa tie voor binnenlandse veiligheid. Deze strijd was enige maanden geleden uitgesteld omdat de aanvallers verhinderd waren en hoewel deze manoeuvre ongeveer gelijk zal zijn aan die, welke toen was voorbereid, is de opzet groter. Er zullen nu 130 a 140 man aan deelnemen, gesplitst in „aanvallers" (de klassen Beverwijk en Velsen), die als parachutisten uit het Wes ten naar de niets vermoedende of in dit geval: alles vermoedende stad zullen op dringen, en „verdedigers" (de klassen Am sterdam, Haarlem en Heemskerk). De laatsten verzamelen zich Zaterdagmiddag' om half drie bij de R.K. Kerk aan de Arendsweg en doen dan een uitval door de Zeestraat. Tussen 3 uur en half vijf kan een treffen worden voorzien voorbij Tus- senwijk. Dit zal, zoals bij infanterie-scher- mütselingen te doen gebruikelijk is, wel grotendeels in het zijterrein worden be slecht, zodat het verkeer kan doorgaan. De Nationale Reserve verwacht uiteraard wel vele „waarnemers" uit de Beverwijkse bur gerij. Na het einde van de strijd, dat zowel door bemiddeling als door een overwinning kan worden bewerkstelligd, zullen aggres- soren en verdedigers gezamenlijk via de Breestraat en de Velserweg naar Schey- beeck marcheren, waar om halfzes door burgerlijke en militaire autoriteiten een défilé zal worden afgenomen. Als compensatie voor deze militaire in- Belastingambtenaren tegen hun Antwerpse collega's Onder auspiciën van de Personeelvereni- ging „Rijksambtenaren Kennemerland" wordt Zaterdagmiddag 28 April in de Hei lig' Hartschool aan de Galgeweg een tafel- tenniswedstrijd gespeeld tussen vijf teams gevormd door ambtenaren der belasting dienst in de inspectie Beverwijk en vijf ploegen uit België van de „Sportvereniging Antwerpse Financie-bedienden". De Belgische collega's zullen des morgens per bus in Beverwijk arriveren en door de Beverwijkse deelnemers voor een nacht worden gehuisvest. De avond na de wed strijd zullen deze fiscale broeders zo ge zellig mogelijk tezamen doorbrengen met de stevige medewerking der Antwerpena ren. De daaropvolgende Zondag gaan de Beverwijkse belastingambtenaren hun Bel gische collega's de bollenvelden laten zien, waarna de laatsten weer huistoe keren. spanning kunnen de mannen zich tenslotte laven aan koffie in de veilinghal ,,'t Cen trum", waar de verzoening tussen de tegen standers wel volkomen zal zijn. De oefening staat onder commando van luitenant J. Bijl van de Nationale Reserve in Amsterdam. Het dubbel gemengd kwartet „Cantabile" onder leiding van de heer H. van Dijk heeft Dinsdagavond in het Verenigingsgebouw aan de Schans een avond georganiseerd, waarvan de baten bestemd waren voor de bekende „Haak In-actie" van de N.C.R.V. Het was voor de organisatoren prettig dat het zaaltje totaal vol was toen voorzit ter C. de Haan het openingswoord sprak. Hij zette uiteen dat het doel van de avond hoger lag dan alleen een gezellig samenzijn en dat geld voor de kankerbestrijding im mers goed besteed was. Voorts bracht hij dank aan allen die medewerkten om het geheel te doen slagen. Nadat het dubbel gemengd kwartet „Con- tabile" enkele diederen, welke met een dankbaar applaus werden beloond, had ge zongen, kreeg ds. F. C. Willekes het woord. Hij constateerde dat de mensen elkander nodig hebben en niet buiten elkander kun nen leven: de kankerbestrijding bijvoor beeld is een vreselijke kwaal die nooit fel genoeg bevochten kan worden en daarom was het een goede gedachte ook in Bever wijk een avond te organiseren waarvan de baten aan de bestrijding van deze volks ziekte ten goede komen. Ds. Willekes be sloot met er op te wijzen dat men de ge zondheid pas leert waarderen als men zelf ziek is en dat de mens in dit opzicht zijn lijdende medemens dient te helpen. De avond werd voorts gevuld met voordrach ten, een familie-competitie en diverse zangnummers. „IN HET WITTE PAARD" VOOR KATHOLIEKE VROUWEN De feestavond voor de Katholieke Arbei dersvrouwen en het Gilde der Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging in het KSA- gebouw wordt niet, zoals ons aanvankelijk was medegedeeld, heden maar Donderdag 26 April gehouden. De toneelgroep KZOS uit IJmuiden zal het toneelspel „In het witte paard" op voeren. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De Zuidzee-zondares". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De klokken luider van de Notre Dame". Donderdag' 12 April. Kennemer Theater, 8 uur: Arbeiders To neel Fonds: „Maria Stuart", gespeeld door het Nederlands Volkstoneel. Luxor Theater, 8 uur: Culturele filmavond Algemene Beverwijkse Culturele Com missie. Vertoont wordt „Spook te koop". Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder Sociale Zaken. De Nederlandse rijwielindustrie heeft nooit een afzetgebied kunnen veroveren in de Verenigde Staten. De statistieken tonen aan dat er in 1949 en 1950 geen Nederland se fietsen naar Amerika zijn uitgevoerd. Het is niet uitgesloten, dat in deze toestand verandering zal komen. Men fietst in Amerika namelijk steeds meer, hetgeen onder meer verband houdt met het duurder worden van het auto rijden. Vooral in vlakke staten zoals Con necticut ziet men tegenwoordig veel fiet sen. Het rijwieltourisme begint er op dreef te komen. Een combinatie van Amerikaanse waren huizen heeft nu, om aan de gestadig groeiende vraag te kunnen voldoen, beslo ten de mogelijkheden te onderzoeken om in Europa 100.000 fietsen te bestellen. Van daag werden daarom in het vrachtruim van een Stratocruiservan de Pan American World Airways drie splinternieuwe sport- karretjes geladen met bestemming New York. Deze fietsen werden verzonden als monsters van de gecombineerde Nederland se rij wielfabrieken. Ze waren niet speciaal voor de gelegenheid gebouwd, wel waren de kleuren aangepast aan de Amerikaanse smaak. De Amerikanen houden namelijk niet van de hier gebruikelijke zwarte fietsen. Mochten de Nederlandse fietsen, waar van de prijzen voor de Amerikaanse markt vermoedelijk niet ongunstig liggen, aan de overkant in de smaaak vallen, dan zou dit kunnen leiden tot een welkome verstevi ging van onze deviezenpot. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het ge- zinsverbruik op basis 1949 100 samen gesteld per 15 Maart 1951. Het totaal-indexcijfer vertoonde van 15 Februari op 15 Maart een stijging van 2 punten, namelijk van 115 naar 117, hetgeen veroorzaakt werd door prijsstijgingen bij Het indexcijfer voor de voedingsmidde- alle groepen. len steeg met 1 punt, voornamelijk als ge volg van de prijsverhoging van suiker. Ook eieren stegen in prijs. Vlees, vis en kaas daarentegen vertoonden een prijs daling. De indexcijfers voor kleding en schoei sel liepen verder op. Bij schoeisel was ook de stijging van de reparatieprijzen van be tekenis. Als gevolg van het oplopen der prijzen van meubelen, dekens, huishoudelijk lin nengoed en tapijten steeg het indexcijfer voor de groep woninginrichting en huis raad. Het indexcijfer voor de overige groe pen onderging een stijging van 1 punt als gevolg van de verhoging der ziekenfonds premies voor vrijwillige verzekering, van de papierprijzen en tariefsverhogingen van gas voor huishoudelijk gebruik. Vliegtuigen met straalmotoren gebruiken zeer veel brandstof. Men heeft nu een nieuw ingenieus systeem ontworpen om zulke vliegtuigen in de lucht van de be nodigde brandstof te voorzien. Het straal vliegtuig in dit geval een Gloster Meteor heeft in de neus een speciale benzine leiding. De piloot vliegt recht achter een tank-vliegtuig aan, dat een lange buis, die in een trechter eindigt, achter zich aan sleept. De pijp, die uit de neus van het straalvliegtuig steekt, moet nu in de trech ter van de tanker gestoken worden, waarna met het overpompen van de brandstof een aanvang kan zoorden gemaakt. Het is dui delijk, dat een dergelijke manoeuvre grote vliegv aardigheid vereist. Een Gloster Meteor tijdens het tanken gefotografeerd uit het tankvliegtuig. Abbekerk, pass. 9 Kp. Leeuwin. Aludra, 9 te R'dam v. San Juan. Altair. 9 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Ahvaki. 8 te Boston. Arendsdijk, 9 te Trinidad v. New York. Arkeldijk, pass. 9 Scilly's. Amstelpark, 11 te Hamburg verw. Albireo, 9 240 m. W.ZW. Ouessant. Amstelveen, 9 120 m. W.t.Z. Ouessant. Amstelland, 10 bij St. Vincent. Axeldijk, 9 480 m. N. Flores. Alamak, 9 150 m. NW. Guardafui n. Karachi. Algenib. 9 500 m. W.NW. Finisterre. Amstelstad. 9 420 m. ZW. Calcutta. Aalsdijk, 9 400 m. ZO. Bermudas. Agamemnon, 7 v. Savanna n. New York. Bintang, 10 te New York. Blitar, 9 v. Port Said n. Genua. Barendrecht (t), 9 in Rode Zee bij Massawa. Castel Bianco, 20-21 te R'dam verw. Celebes, 10 te Pondicherry. Clavella, pass. 9 Keywest. Ceram, 10 v. Bremen te Antwerpen. Castor. 9 360 m. ZO. Haiti. Cottica, 9 300 m. N.NO. Finisterre. Duivendrecht, 9 v. Calabar n. Port Harcourt. Dorsetshire, pass. 9 ten Zuiden Socotra. Danae, 9 v. Messina n. Trigst. Delftland, 9 180 m. N. Kp. Finisterre. Ena, 10 te Curasao v. Freetown. Erinna, 9 v. Soerabaja n. Balikpapan. Esso Amsterdam (t), 9 200 m. NO. Fayal. Gaasterkerk, 9 v. Teneriffe n. Kaapstad. Groote Beer, verm. 12 v. Djakarta n. A'dam. Gooiland. 10 v. Montevideo te Buenos Aires. Ganymedes, 9 70 m. N. Duivels eiland. Hector, pass. 9 Ouessant. Hecuba, 9 v. A'dam n. Antwerpen. Helena, 9 v. Grenada n. Trinidad. Hydra, 10 v. Laguaira n. Porto Cabello. Himalaya (emigr. pass.) 7 te Sydney. Haarlem, 9 540 m. NO. Sombrero. Joh v. Oldenbarnevelt, 10 te Port Said verw. Jupiter, 9 v. Antwerpen. Kapuas, pass. 9 Gibraltar. Kota Agoeng, 9 v. Semarang n. Soerabaja. Kola Gede, 10 21 u. v. Genua. Karsik, 10 v. Parepare te Tolitoli. Laertes, 9 v. Padang te Djakarta. Larenberg, 9 v. Melilla n. A'dam. Leersum, pass. 9 Wight. Laagkerk, 9 v. Colombo te Madras. Langlee Scott, 8 te Singapore. Linge, pass. 10 2 u. Dungeness. Laurenskerk, 9 240 m. NO. Madeira. Lissekerk, 9 v. Antwerpen n. Hamburg. Lemsterkerlc. 9 150 m. NW. Ras al Hadd. Lieve Vrouwekerk. 9 400 m. NO. Socotra. Marken, 9 v. Le Havre. Maashaven, 9 pass. Vlissingen n. Antwerpen. Maaskerk, pass. 9 Lissabon. Markelo, 8 v. Beira Lorenzo Marques. Mataram, 9 nog rede Belawan. Murena, 10 te Port Said. Vervolg van Maandag. De Dinsdag- markt gaf weinig verandering te zien. Kleine loggerwijting en kleine schol 3 moesten het volledig afleggen en gingen goeddeels naar de opvangregeling, hoe ge ring de aanvoeren ook waren. Van de plat vis waren de kleinmiddelschol en de tong schar het meest in trek. Werd er Maan dag reeds een notering geboekt van 92 voor de kleinmiddelschol, Dinsdag stegen ze zelfs tot 94; de tongschar, die een aar dig exportartikel is, bracht het tot 97 per kist. Bij de rondvis kwamen uiteraard minder hoge noteringen voor: braatschelvis was er zelfs slecht aan toe en moest enige keren genoegen nemen met 19 per kist. Zeer goede „levende" partijen brachten het nog wel tot 33, maar de rest van de rondvis bracht het niet hoger dan tot 4D voor de gevraagde soorten. Makreel was eveneens minder en varieer de van 10 tot 16. Goede „gladde" kabeljauwen werden best betaald met f 218 per 125 kilo. Ook de koolvis haalde wat op en noteerde van 57 tot 44 per kist. De totale aanvoer voor de Dinsdagmarkt beliep ruim 3400 kisten, waarvan 150 fijn vis, 475 schol, 1000 ma kreel, 315 schelvis, 100 wolf, 340 poon, 110 koolvis en 47 tongschar. Behoorlijke reizen. De Thorina, die Dinsdag als enige trawler aan de markt was boekte na een 13-daagse reis 24.100. Van de loggers waren de KW 7 met 7300 en de SCH 160 met 7150 de hoogste en de besommingen der overige loggers va rieerden van 4300 tot 6000 per schip. Drukte. Vandaag kwamen niet minder dan vijf trawlers aan de afslag: de Assan Reis van IJsland met 540 kisten kabeljauw, 400 schelvis, 220 koolvis, 60 wijting, 80 di versen en 800 stijve kabeljauwen, de Petten met 180 schelvis, 200 kabeljauw, 250 kool vis, 20 roodbaars en 130 diversen, de Lim- burgia (van gisteren) met 150 schelvis, 170 makreel, 35 wijting, 35 kabeljauw en gul, 35 radio en 50 varia; de Tzonne met 750 makreel, 250 haring, 200 wijting, 100 kool vis en 100 diversen en d£ Johannes Polder man met 1100 makreel, 160 haring, 30 schelvis en 60 diversen. Verder waren er nog enkele loggers en kotters. Volgens tie vertrekdata kunnen voor de rest van de week de volgende trawlers worden binnen verwacht. Mary (vertrok ken 30 Maart), Claesje (vertrokken 2 April), Haarlem (vertrokken 3 April), Su matra (vertrokken 3 April), Herman (ver trokken 3 April), Dirkje (vertrokken 3 April) en de Tubantia (vertrokken 4 April). Overheidsssteun. Naar het weekblad „Fishing News" mededeelt, heeft het En gelse ministerie voor Landbouw en Visserij voor dit jaar 135.350 begroot voor het visserij-onderzoek en de financiële steun aan kustvissers. Het bedrag voor het visse rij-onderzoek 74.600) is onderverdeeld in 51.300 voor het onderhoud van de on derzoekingsvaartuigen, 13.450 voor de verschillende vertakkingen van het onder zoek onder meer naar de vervuiling van het rivierwater en voor de algemene wetenschappelijke uitrusting, 8.500 voor de inrichting en- de instandhouding der la boratoria in Lowestoft en een scheeps- magazijn in Grimsby en tenslotte 1.350 aan opleidingstoelagen. Mentor, 9 v. Antwerpen n. R'dam. Muiderkerk, 10 te Amsterdam v. -Beira. Metula (t), 9 v. Havanna n. Porta Cardon. Musi. 10 te Makassar. Mijdrecht, 9 v. Sandefjord n. Karlshamn. Malea. 9 240 m. NW. Guardafui. Marpessa, 9 360 m. Z.ZW. Karachi. Mitra, 9 240 m. NW. La Cadiven Archipel. Merwede, 11 v. Galveston te New Orleans verw. Nigerstroom. 9 v. Lagos n. Accra. New Australia. 9 100 m. Z.ZW. Siberoet eil. Noordam. 9 380 m. Z.ZW. Cape Race. Orion, 8 v. Gibraltar n. Hamburg. Oranjestad, 10 v. Kingston n. Aruba. Prins Joh. Willem Friso, 9 v. R'dam n. Montreal Paula, 10 v. Pladju te Singapore. Perna, 9 v. Balikpapan te Tarakan. Prins Alexander, 9 450 m. W.ZW. Ouessant. Prins Willem II, 9 660 m. N.NO. Flores. Prins Willem v Oranje, 9 150 m. Z.ZO. Kp, Bon Papendrecht, 9 470 m. O.NO. Fayal. Poseidon, 9 v. Guanta n. Cumana. Raki, 10 te Kaapstad. Rempang, 9 v. New Orleans n. Savanna. Riouw, 6 te Brownsville v. A'dam. Scherpendrecht, 6 v. Portland n. Gibraltar. Sommelsdijk, 10 v. Hamburg te R'dam. Saparoea, 9 Rode Zee bij Djeddah. Sibajak, 10 te Suez verw. Stad Alkmaar, 10 v. Narvik, te IJmuiden verw. Stad Arnhem, 11 v. Vlaardingen n. Savona. Saroena, 9 v. Pladju n. Singapore. Slamat. 9 480 m. W.t.Z. Flores. Sliedrecht, 9 120 m. W.t.Z. Gavdo eil. Schie, 10 te Curacao. Tabian, 9 v. Abadan te Khorramshar. Tawali, 9 v. Suez. Tjibesar, 10 v. Bangkok te Singapore. Tjikampek, 10 v. Kaapstad te Port Elisabeth. Tjisadane, 9 n. Lorenzo Marques. Tjimenteng, 12 v. Durban te Mauritius verw. Tosari, 10 v. Malakka n. Djibouti. Taria, 8 v. Umsaid n. R'dam. Telamon, 9 330 m. N. Turk Island. Tankhaven I (t), 9 300 m. N. Singapore eil. Tjibadak, 9 v. Cheribon n. Djakarta, Tiberius, 10 te Port of Spain- Trajanus, 7 te New Orleans. Uni, 6 te New Orleans. Veendam. 10 New York verw. Willem Barendsz, 9 240 m. ZO. Madeira. Woensdrecht, pass. 9 Khorya Morya. Westland, 13 te IJmuiden verw.. Westerdam, 9 225 m. Scilly's. KLEINE VAART Agiena 10 v. Bremen te Hamburg. Birmingham, 9 te Zeebrugge v. Grangemouth. Bue Boy, 9 v. Maassluis n. Londen. Borneo, 6 v. Le Havre te Caen. Carpo, 9 v. R'dam te Drogheda. Dacapo. 10 v. Esbjerg te Bilbao. Depa, 10 v. Hayle n. Fowey. Deni, verm. 11 v. Belfast n. Bristolkanaal. Domburgh, pass. 9 Ouessant. Elisa. 9 v. Port Lyautey n. Sete. Evertsen, 9 v. Londen n. R'dam. Ferocia. 9 v. Swansea, te Dieppe. Hada, 8 v. Marseille te Casablanca. Haskerland, 9 v. R'dam. Hagno, 9 te Valencia v. Liverpool. Heemskerk, 9 v. Goole te Stockholm. Holendrecht. 9 v. Rieme n. Wicklow. Import, 10 v. Marseille te Casablanca verw. Ingeborg, 11 te Vlaardingen verw. Matar, 9 v. Rostock n. Hamburg. Meike, 10 v. Antwerpen Lissabon. Mai-cella, 10 v. Pauillac te Petit Couronne. Nieuwland, 9 te Grangemouth. Nottingham, 9 te Goole v. Harlingen. Nassauhaven, 10 v. R'dam te Kopenhagen verw. Nieuwehaven. 9 v. Belfast n. Rouen. Njord, 9 v. R'dam te Kinsale. Norma, verm. 10 v Londen n. Parijs. Oceaan, 9 v. Manchester n. Bordeaux. Pacific, 10 v. Mostijn n. Dieppe. Palma, 9 v. Sandefjord n. Vlaardingen. Rika, 9 te Rochester v. Kalmar. Rapid, 9 v. Rouen n. Parijs. Seaham. 9 te Leith v. Harlingen. Sirlus, 10 v. Wexford n. Swansea. Spora, 9 v. Port Lyautey n. Fedalah. Strijpe, 9 v. Antwerpen te Hamburg. Swallow, 10 v. Ngntes te Casablanca verw. Sandenburgh, pass. 9 Finisterre. Spes, 9 v. Porsgrunn te Limfjord. Taurus, 10 te R'dam v. Grangemouth. Texel, 10 v. Bremen n. R'dam. Timor, 9 v. Rochefort te Great Yarmouth. Tiny, 6 v. Kopenhagen te Rouen. Tyro, 9 te Dublin v. R'dam. Uni, 9 v. Southampton te Gent. Vivo, 9 v. Dundee n. Grangemouth. Vrouwepolder, 9 v. R'dam te Oporto. Westlaan, 9 v. Bremen n. Hamburg. Westpolder, 9 v. Southampton n. Kopenhagen. Westropa, 10 te Vlaardingen. Zeehond, 7 v. Middlesbro te Rouen. t SLEEPVAAR-B Humber, pass. 9 Malta. Rode Zee, met boorinstallatie 9 35' 17" N. 19' Tyne, 9 v. R'dam n. Port Said,

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3