iva Vi IB IB&j Het Hek van de Dam. de Graaff Alcide de Gaspen, een groot man, maar een Italiaan zonder humor Vrees voor verdere prijsstijgingen deed publiek vooral textiel kopen RR Belgisch elftal Havengeschil tussen Antwerpen en Rotterdam nog lang niet opgelost Kwestie wordt bemoeilijkt foor onwelwillende sfeer nen en Rotterdam komt deze feitelijke si- Sie slechts verdoezeld en omgeven van sfeer van soms onwelwillend commen- W naar voren. De Belgen en Nederlan ds die de totstandkoming van de econo mische unie Benelux voorstaan, zouden zich Een te doordringen van het principe, dat de havenkwestie, en met name de concur rentie Botterdam—Antwerpen, ook in de onomische unie zal blijven voortduren, Leen wijze als thans in Nederland het ge- S is met Amsterdam en Rotterdam. Dooi de bouw van het kanaal Tiel-Amsterdam, dat een groot zeewaardig kanaal zal zijn, zal Amsterdam immers een deel van het Duitse verkeer afsnoepen vanRotter dam en van Antwerpen. m. cvtf M!0éï Agenda voor Haarlem o °0 J.2S O Stichting Noordwijk opgericht V.V.V. heeft nieuwe plannen Sabotage bij Saigon Omzetverloop in de detailhandel in Februari In de hoofdstad uit Haarlem versloeg LSK met 5—3 Achtste zege van DWT Fanny Blankers—Koen en Slijkhuis spreken in Overveen Om de Nobelsbeker Een vrolijke noot!! 'OENSD G 11 'APRIL 1951 (Van onze correspondent in Brussel) „ilhalp jaarcijfers van de activi- ap Antwerpse haven blijkt, dat feit v?.n d. Scheldehaven een goed jaar 1950 Td voorn mclijk sedert de con- is gCW nmdS in verband met de ge- !Un°tpnissen in Korea. Maar Rotterdam beuItedl in 1950 definitief zijn Antwerp- u "uncli in 1950 defimtiei zijn nntweip- hf current overvleugeld. Er liepen te Rotterdam meer schepen én een grotere ^elunTtige11'ontwikkeling van Rotter- te danken aan de petroleumaanvoer, Lr dan een derde van het totale goe- ?6pnvolume voor zijn rekening nam. Rot- SS us de grootste petroleumhaven Ï*e t-Copa saworden. Deze aanvoer i, een gedeeltelijke compensatie voor het Ifog sterk achter blijvende transitoverkeer iSSe controverse tussen Antwer- Wij hebben dezer dagen lange gesprek ken gevoerd met experts, die reeds sedef-t 'een generatie met grote aandacht het Moer- diikkanaalconflict volgen. Het is niet van belang ontbloot de standpunten en de men taliteit van de Belgische experts nader te bekijken, want daaruit zal blijken, dat het probleem niet alleen een technisch en een politiek aspect heeft, maar evenzeer een zer geprononceerde psychologische achter mond heeft. Een Belgisch expert gaf als zijn mening te kennen, dat vele moeilijkheden voortvloeien uit het staatsverdrag van 1839, dat afgesloten werd in een sfeer van wantrouwen tegenover de nieuwe jonge Belgische staat. Pruisen en de Oostenrijks- Hongaarse monarchie hadden niets liever gezien dan een onderwerping van de Bel gische rebellen aan het gezag van de ver lichte geest: koning Willem I der Nederlan den, die van het Noorden een welvarende handels- en zeevarende staat en van het Zuiden een machtig industriecomplex zou maken. Volgens onze Belgische zegsman zou Rotterdam niets liever zien dan een voort durende verslechtering van de bevaarbaar heid van de Schelde, zodat zeer grote sche pen niet meer naar Antwerpen zouden kunnen varen. Antwerpen zal echter naar zijn mening onwrikbaar blijven in zijn eis om de route van de gevaarlijke en onpractische tussenwateren te vervangen door een kanaal, dat over het vasteland loopt. Op de Rotterdamse bewering, dat dit niéuwe kanaal milliarden francs zou kosten en dat het niet verkeersscheppencl zou zijn, antwoorden de Belgen, dat het huidige verkeer van Antwerpen naar Duitsland het graven van dit kanaal recht vaardigt. Er is intussen voor de Belgen een pro bleem, dat belangrijker is dan het Moer dijkkanaal: de bevaarbaarheid van de Schelde. De Schelde is voor Nederland een onbelangrijke stroom, maar voor Antwer pen en voor België is hij de grote zeearm, de poort van België op de wereld. Rapport op komst Het probleem van de Schelde ressorteert niet onder de studieobjecten van de com missie Van CauwelaertSteenberghe. Ne derland heeft geweigerd de problemen van het Schelde-régime door deze commissie te laten onderzoeken. Op het practische plan kan men thans cle volgende ontwikkeling van zaken verwachten: Begin Mei worclen de verslagen van de commissie Van CauwelaertSteenberghe gepubliceerd en bij die gelegenheid zullen de ministers van buitenlandse zaken Van Zeeland en Stikker verklaringen afleggen. ADVERTENTIE i*Y U kunt weer volop genieten van de géionde en verkwikkende WOENSDAG 11 APRIL ds. - ^Crk p" Vrede< spreker blauwe dahlia^',o Frans Ha,s: -De ^mbra„ï\omEP0' ECn 9"15 ™r. Aio, 7 en ,-UvenkamP Borneo", 18 i., 2, 415 7 envö 1 - ce: -Louisa", alle *■'18 j 2 4 7 U^,- Luxor: »Giu- «arge van'de'lichA uur" Ci,V •■•De (en 9-15 uur Sltn !gaue i4 j" 2"15' 4-30' 14 L 2-30,7 en 9.15 u!ï' duivelspaard", DONDERDAG 12 APRIL eerbie^Lc°llicMii8:: .Yolksvoorstelling „De Y10» 8 uur. ZuiderkannP q Haarlems A. C. BeekaLk Spileker Komman- Nyverheidsschooi- Ln uur- Prolestanis Chr. fe!eSSen 2~5 19 ??nSte 611 open" De beide regeringen zullen waarschijnlijk politieke onderhandelaars benoemen om op grond van de verslagen der experts een politieke oplossing voor het Belgisch- Nederlands watergeschil te zoeken. Het zou ons niet verwonderen, indien tot onderhandelaars cle heren Van Cauwelaert en Steenberghe zouden worden benoemd. ADVERTENTIE Ö0° alkalivrije vlokken In Noordwijk is ten overstaan van notaris mr. C. Punt de slichtingsacte verleden van de Stichting Noordwijk. Volgens verschei dene Noorclwijkers werd door de plaatse lijke V.V.V. niet meer voorzien in de uit eenlopende behoeften van een zich ontwik kelende badplaats en centrum van toeris me. De burgemeester verzamelde daarom vertegenwoordigers van enige belangen groepen om zich heen, met als resultaat de oprichting van de Stichting Noordwijk. Als overkoepelend orgaan wil deze stichting trachten de bloei van Noordwijk in het bij zonder als badplaats te bevorderen. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter mr. G. F. W. van Berckel, burge meester van Noordwijk, leclen mr. O. Vo gelenzang, vertegenwoordiger van de Noordwjjkse Sportvereniging, jhr. A. W. G. van Riemsdijk, vertegenwoordiger van de Noorclwijksc Golfclub, de heer N. van Bee- len, vertegenwoordiger van de N.V. Zeebad Noordwijk, de heer W. Tappenbeck, ver tegenwoordiger van de hotel- en pension houders te Noordwijk en de heer Th. J. van der Meer, vertegenwoordiger van de bloem- bollenbedrijven te Noordwijk. Een vertegenwoordiger van de plaatse lijke V.V.V. verklaarde dat deze vereniging reeds enige tijd bezig is met een reorgani satie op een basis, „die weliswaar nauw verband houdt met cle vorm als voor cle stichting Noordwijk is gekozen, clpch die zich uitsluitend bepaalt tot het hotel- en pensionbedrijf, de huizen- en kamerver huurders, de middenstand en particulie- ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Rome) Italië's minister-president, De Gasperi, wercl dezer dagen 70 jaar en te zelf der tijd werd het partijcongres der Saragat-socia- listen, na drie helse conferentie-dagen, het eindelijk eens over de wijze, waarop de samensmelting der twee sociaal-democra tische partijen moet geschieden. De oplos sing is gunstiger dan kon worden voorzien, doordat Romita en zijn socialisten heel wat water in hun wijn hebben gedaan. Zij zul len met cle claaci tonen, dat zij het belang van het Atlantisch pact voor Italië besef fen en bij het debat over cle bewapenings- milliarclen het regeringsvoorstel steunen. Voorts wercl afgesproken, dat de nieuwe partij, die op 1 Mei officieel tot stand zal komen, bij de aanstaande verkiezingen haar candidaten op „verwantschapslijsten" zal plaatsen met allé democratische partijen, dus ook de Christen-democraten, doch in geen geval samen met de communisten. Het heeft er voor De Gasperi even don ker uitgezien, maar juist op zijn verjaardag is de lucht wat helderder geworden. Dit was waarschijnlijk zijn mooiste feestge schenk, maar wij willen toch ook melding maken van het fraaie, antieke scheeps- kompas, clat cle gezamenlijke parlementaire redacteuren der Italiaanse bladen cle be jaarde staatsman hebben geschonken. De Gasperi waardeerde het symbool en zei met een glimlach: „Ik zal proberen de goede koers te houden". Dit is het maxi mum aan humor wat men van hem mag verwachten, want deze eigenaardige man, die Mussolini buiten beschouwing latend langer Italië heeft bestuurd clan een zijner voorgangers, mist alle zin. voor hu mor en heeft niet één van die eigenschap pen, die een politiek persoon in Italië populair kunnen maken. Hij is het clan ook niet. Over De Gasperi kan men geen enkele anecdote vertellen en hij zelf is zo serieus, dat hij grappige opmerkingen van anderen niet begrijpt en als ernst op vat. Hij is verre van welsprekend en ook dit is in Italië een groot bezwaar voor een politicus. Verder is hij weinig elegant en eeuwig in het grijs gekleed. Hij is zelf grijs en het is moeilijk hem anders te denken dan in kleurloze, onopvallende kleren. Groot man Laten wij, nu hij zeventig is geworden, eens even stilstaan bij deze merkwaardige man, die erin slaagt een groot, uiterst in telligent, maar tegelijk luchthartig volk te regeren zonder een van de beminnelijke gebreken te hebben, die dat volk kenmer ken. IJdelheid, pronkzucht, zin voor over drijving, voorliefde tot improviseren, al deze typische Italiaanse eigenschappen (wij zouden ze niet graag ondeugden noemen) zijn hem vreemd. De beminnelijke vrien delijkheid van vrijwel alle Italianen, die in werkelijkheid niets anders is clan de behoefte om door andere sympathiek te worden gevonden, ontbreekt hem totaal. De Gasperi, steeds zakelijk, beantwoordt vragen kort en ronduit en hij weet „Neen" te zeggen, wanneer hij iets niet kan doen, hetgeen in Italië als onhoffelijk geldt. Trouw aan zijn Katholieke en democra tische overtuiging, is cleze man sedert cle bevrijding van Rome onafgebroken minis ter, sedert 10 December 1945, eerste minis ter. Een groot man, wiens gehele leven strijd is geweest voor zijn overtuiging, eerst als afgevaardigde van Trente in het Oosten rijkse parlement, waar hij streek voor het behoud van het Italiaanse karakter van zijn streek, en na cle eerste wereldoorlog als afgevaardigde te Rome, waar hij de zaak van democratie en vrijheid verdedigde tegen het fascisme, tot hij in de kerker werd geworpen. ADVERTENTIE sstr WHIPCORD REGENJASSEN SAIGON, (United Press). Saboteurs van de communistische Vietminhbeweging hebben in cle afgelopen nacht twee reus achtige reservoirs van de American Stan dard Oil Company in brand gestoken. De reservoirs lagen ongeveer 10 mijl ten Zui den van Saigon. Een reservoir met vier millioen liter benzine kon gedeeltelijk gered worden, doch een ander met 300.000 liter brandt nog. Uit gegevens, welke door het econo misch Instituut voor de Middenstand zijn gepubliceerd, blijkt dat de omzetbeweging in de verschillende branches van detail handel en ambacht in Februari geenszins gelijk was. In de meeste branches vertoonden de omzetten ten opzichte van de voorafgaande maand een kleine teruggang, hetgeen zijn verklaring vindt in het feit, dat Februari enige verkoopdagen minder lelt dan Januari. In enkele branches is van Januari op Februari een min of meer belangrijke om zetstijging opgetreden. Zulks was het ge val in de detailhandel in schoeisel, die in meubelen en aanverwante artikelen, het kruideniersbedrijf en het rijwielbedrijf. Eensdeels kan deze omzetvermeerdering worden toegeschreven aan ingetreden prijsverhogingen, andersdeels was in deze branches duidelijk waar te nemen, dat de vrees voor verdere prijsstijgingen een deel van het publiek tot kopen aanzette. Slechts in het chocolateriebedrijf en in het kappersbedrijf waren de Februari- omzetten in 1951 lager dan die in het vorig jaar. In de detailhandel in schoeisel, in textiel, in meubelen en aanverwante arti kelen, in ijzerwaren en gereedschappen alsmede in het rijwielbedrijf was ten op zichte van Februari 1950 sprake van een aanzienlijke stijging van de geldomzetten. Ook hierbij dient te worden opgemerkt, dat prijsverhogingen in belangrijke mate hebben bijgedragen tot deze omzettoene- ming. De stijging van de geldomzetten als ge volg van prijsverhogingen brengt in tal van branches geen vergroting van winst. In cle branches, waar de bruto-winst in geld (per artikel) niet mag worden verhoogd, kan cle prijsverhoging zelfs een daling van de hoeveelheidsomzet bewerkstelligen. In die gevallen zal de totale bruto-winst verminderen. Aangezien de bedrijfskosten toenemen (verhoging van lonen, sociale lasten, huren en verpakkingskosten), moet met een vermindering van het rendement worden rekening gehouden. De snelle stij ging van prijzen dwingt de ondernemers bij handhaving van de voorraden tot in vestering van kapitaal. Beschikt de onder nemer over onvoldoende kapitaal en is investering uit de winst niet mogelijk, dan zullen zich in het bijzonder in de kleine zaken liquiditeitsmoeilijkheden voordoen. De omzetten in de detailhandel in ta baksfabrikaten daalden van Januari op Februari met 3 De geldomzetten in Februari waren gemiddeld 2 hoger dan die in Februari 1950. Sterke prijsstijging van schoenen De prijsverhogingen waren van aanzien lijke omvang in de detailhandel in schoei sel. Zulks verklaart voor een deel het feit, dat in deze branche de geldomzetten in Februari 6 hoger waren dan die in de daaraan voorafgaande maand, hoewel de parenomzetten een daling vertoonden van 14 Ten opzichte van Februari 1950 zijn de geldomzetten in de zelfstandige schoen winkels in Februari 1951 gestegen met 100 en cle parenomzetten met slechts 48 De gemiddelde opbrengst per paar steeg van 17.61 in Januari tot 21.73 in de volgende maand. De vrees van het publiek voor nieuwe prijsverhogingen manifesteerde zich zeer duidelijk in het omzetverloop in de detail handel in textiel. Wel trad in deze branche ten opzichte van Januari een omzetdaling op van 7 maar in vergelijking met Februari 1950 kon toch een stijging van de geldomzet worclen waargenomen van 51 In de winkels in heren- en jongenscon- fectie, in dames- en herenstoffen en in wol was cle Februari-omzet respectievelijk 5, 1 en 11 hoger dan die in Januari. Daarentegen was in de zaken in corsetten, in dameshoeden, in herenmode-artikelen, in bedrijfskleding, en in damesconfectie sprake van een omzetdaling van respec tievelijk 19, 15, 13, 13 en 6 In alle groepen waren cle Februari-om- zetten hoger clan die in 1950. Het sterkst was de omzetvermeerdering in heren- en jongensconfectie, in dames- en herenstof fen, in damesconfectie én in herenmode- artikelen respectievelijk met 101, 85, 70 en 41 Voetbal Hoogacliteiul Wij kunnen u van ganser harte aan bevelen deze maand eens een bezoek aan de tentoonstelling „Acht optimisten" le brengen. Deze wordt gehouden, blij kens cle keurig gedrukte uitnodiging die wij ontvingen, in de toonzaal van G. W. Bührmann's Papiergroothandel aan de Keizersgracht, nummers 28 tot 46. Zoals men hieruit kan afleiden, heeft men een ruime keuze uit de toegangsdeuren. Om echter teleurstellingen te voorkomen delen wij mede dat er geen prijzen be schikbaar zijn voor degenen die zonder aarzeling onmiddellijk de goede nemen. In één van de gangen, die wij abusieve lijk insloegen, hing een bordje aan de muur met een dringend verzoek om stilte. Wij zijn behoedzaam op onze tenen, met kloppend hart, weer naar buiten geslopen: enerzijds vreesden wij namelijk slapende honden wakker te maken en daardoor met de dierenbe scherming in conflict te komen, ander zijds voelden wij er al even weinig voor om als inbrekers te worden beschouwd. Verlicht haalden wij dan ook adem, toen op de Keizersgracht een fikse regenbui ons kletsend om de oren sloeg. De volgende deur ontsloot voor ons een verzameling pas geverfde damestoiletten. Schrander als wij zijn begrepen wij direct, hoewel het licht er bijzonder helder door de ramen tuimelde, clat cle expositie zich elders in het gebouw moest bevinden. Niet in het minst ontmoedigd door al deze avonturen zijn wij er tenslotte toch gekomen, via een met groene badkamer- tegeltjes omzoomde trap. Een aantrek kelijke jongedame, die tulpen schikte in een vaas, liet ons discreet alleen. Juist toen wij vijf minuten bezig waren met bepalen aan welke kant wij cle bezich tiging van de vitrines met tekeningen zouden beginnen, werden wij gestoord in onze meditaties door een soort heer, die ons verzocht het gastenboek te teke nen. „Dat is zeker één van de acht op timisten", dachten wij, want hij hield ons een potlood voor waaraan de punt ontbrak. De naam van de tentoonstelling is ons een ondoorgrondelijk raadsel gebleven. Optimisten zijn, volgens de dikke Van Dale schrijver van het Groot Woor denboek der Nederlandse Taal lieden, die alles van de goede zijde beschouwen. Doch de lieden, die hier hun werk ex poseren, zijn gewone en ongewone teke naars: H. Berserik, Jim Brair, Herman Focke, Hugh Jans, Jan Lutz, Lex Metz, Wim van Wieringen en één tekenares: onze onmisbare Fiep Westendorp, van wie u iedere Zaterdagavond een illustra- tratie van deze rubriek kunt vinden. Wij zullen u geen beschrijving van al het bijeengebrachte materiaal gaan leve ren, want dan zou het einde zoek ge raken. De enige die ons stof tot ver wondering bood, was de heer Jan Lutz, die met verbijsterende hardnekkigheid meedeelt met vacantie te gaan en daar bij een verbazingwekkende wispelturig heid aan de clag legt, door nu eens het einde daarvan op 12 of 20 Augustus, clan weer op 3 September te bepalen, zich zelf daarbij voorstellend als een getergd lastdier. Het enige waar hij pertinent van overtuigd schijnt te zijn, is dat Jansse's brood zo lekker knappend moet wezen. Hieruit kunt u tevens afleiden dat de tentoonstelling" ook boekomslagen en reclamedrukwerk omvat. Wij zouden alleen willen voorstellen de naam van de expositie te veranderen in „Acht tekenaars" of nog beter in „Acht tekenaars hoog". Nooit volmaakt Er is nog een tweede reden waarom wij deze expositie onder uw aandacht brengen. Als u namelijk uw wandeling derwaarts bij de Amstel begint, dan kunt u zich een aardig beeld vormen van de lengte van de Keizersgracht, daar de kantoren van de opgemelde groothandel zich helemaal aan cle andere kant bevinden. Onze betrouwbare gids Ton Koot raakt in zijn marsbevel „En nu Amsterdam in!" in extase van trots over wat hij noemt „het weergaloze plan der stadsuitbreiding" en de sierlijk ge lijnde bruggen. „De trotse poorters", zo schrijft hij, „hielden niet op over de grachten, hun grachten, te wandelen en elkaar de huizen te wijzen van bekende stadgenoten". Waren zij inmiddels niet overleden, dan zouden zij er waarschijn lijk nu nog lopen. Als men eenmaal de Paleisstraat bij de Westermarkt is overgestoken, dan wordt het plaveisel van cle trottoirs steeds slechter. Men krijgt de onaange name indruk door een duinlandschap te pionieren, dat aan een zee van ellende grenst. Men moet hier echter doorheen tot men bij de Groenlandse pakhuizen komt, volgens Ton Koot „een ogenstre- lend geheel, een zeldzame klank in de grachtenharmonie". Wij hebben scherp geluisterd, tenslotte onze oren tegen de muur gedrukt, maar wij hebben geen enkele klank gehoord, zelfs geen wan klank. Waaruit wij dus maar opmaak ten dat de grachtenharmonie juist die clag niet speelde. Misschien was de diri gent met vacantie. Maar hoe dan ook, deze voormalige filialen van de Pool streken dienen thans als opslagplaatsen voor het papier, waarmee de firma Bührmann in het groot de kost verdient. Wandelt men na een bezoek aan de expositie verder, dan komt men op het zogenaamde Papeneiland, waar Prinsen gracht en Bi-ouwersgracht elkaar snij den, zoals Ton Koot het formuleert. Wie mocht verwachten dat er daarbij bloed zal vloeien, die vergist zich deerlijk, al neemt het water hier wel ondefinieer bare kleuren aan. Hier vindt men ook de kamelenrug van de Lekkere sluis. Onze gids, zijn tocht voortzettend, verklaart dan dat hij de Melkmeisjes- brug links laat liggen. Nu, dat is geen wonder. Wij hadden wel eens willen zien hoe hij gedacht had dit gevaarte mee te nemen. Tegenover de Heren- markt (daar werd vroeger waarschijn lijk handel gedreven in blanke slaven van hoge geboorte) ligt een miniatuur spoorbrug. Wij namen daarop allerlei sissende kinderen waar, kennelijk loco- motiefje spelend. In één der percelen bevindt zich nog een gevelsteen uit het jaar 1749, voorstellende een hoge stoel en een vieikante tafel, met het opschrift „Nooyt volmaakt". Als u ons tot zover gevolgd bent, dan behoeft u nog slechts een paar honderd meter te lopen om het Centraal Station te bereiken, waai- u de trein naar Haar lem kunt nemen. BOEDA. De Haagse Comedie voert heden-\ avond in de Stadsschouwburg weder om een herhaling van de comedie Venus bespied" door Christopher Fry ten tonele onder regie van Cees Laseurmet Paul Steenbergen in de hoofdrol. Bert Voeten maakte de vertaling. Zaterdagmiddag geeft de stichting Ballet Recital een voorstelling in de Stadsschouwburg van een nieuw programmadat men binnenkort in het buitenland gaat vertonen. Met Marie-Jeanne van der Veen, Loekie van Oven, Maria Huisman, Marianne Boudijn en Aart Versteegen. Vandaag en morgen in het Leidse- plein Theater de laatste vertoningen van „Leocadia" van can Anouilh door de Nederlandse Comedie, welk gezel schap Vrijdag aan een nieuwe serie opvoeringen van „Bakersprookje" (met Mary Dresselhuys) begint. De Nederlandse Opera brengt Vrij dagavond „Madame Butterfly" van Puccini ten tonele, onder muzikale leiding van Paul Pella. De vocale solisten zijn Greet Koeman, Lily van der Veen, Johan van der Zalm en Jos Burcksen. Onder leiding van Otto Klemperer maakt het Concertgebouw-Orkest op Donderdag 12 April een begin met de Beethoven-cyclus. De Tweede en cle Derde Symphonic worclen ten gehore gebracht. In het Concertgebouw wordt op Woensdag 11 April een jubileumcon cert gegeven ter gelegenheid van het vijftig-jarig toonkunstenaarsschap van Alphons Vranken cloor het Am sterdams a-capella-koor Bel Canto" en enkele andere zangverenigingen. Tot 7 Mei duurt in het Stedelijk Museum de expositie „Schilders ter zee".' Schilderijen van G. 'van Eek zijn tentoongesteld in kunsthandel Santee Landweer aan de Keizers gracht. tekeningen van „acht opti misten" bij G. H. Bührmann's Papier handel. Werk van Ignar Epper is te zien bij Van Lier aan het Rokin. De Landmacht Nederlandse Antillen heeft dezer dagen haar taak overgedragen aan de Mariniers. In Fort Amsterdam is daartoe het Vaandel, dat Prins Bernharcl in Januari 1950 aan de Landmacht Neder landse Antillen uitreikte, door de oud- waarnemend commandant majoor M. J. H. S. Rompen (rechts) aan de waarnemend Gouverneur mr. F. A. Jas (links) overhan digd om te worclen opgeborgen tot er weer landmacht op de Antillen zal zijn. Het Belgische elftal dat Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen (FC Tileur). Achter: Valet (Anderlecht) en Vaillant (Anderlecht). Midden: Van der Auwera (RC Mechelen), Carré (FC Luik) en Victor Mees (Ant werp FC) Voor: Lemberechts (FC Mechelen), Freddy Chaves (La Gantoise). Mermans (Ander lecht). Anoul (FC Luik) en Sermon (Ander lecht). Reserves zijn: Bogaerls (Standard CD, Van Brandt (Lierse SK), A. de Buck (Een dracht. Aalst) en A. de Hert (Berchem). Bij Haarlem speelden gisteravond in de wedstrijd bij kunstlicht tegen een elftal van de Nederlandse Luchtstrijdkrachien Groe- neveld. Odenthal, Roozen en Snijders niet mee. Ondanks het ontbreken van deze spelers heeft Haarlem een zege behaald. Had Jacob beter van de kansen gebruik gemaakt dan was het niet bij vijf doelpunten gebleven. Op een hoog peil stond de ontmoeting niet. Het publiek heeft echter een groot aantal doelpunten zien maken. De gasten verkregen door toedoen van Röhrig (HBS) en Bos een voorsprong van 20. waarna Boeree tegenscoorde. Röhrig vergrootte de voorsprong (1—3). waarna de Haarlemmers kwamen opzetten. Jacob en Van de Nouwland zorgden er voor, dat de rust met gelijke stand inging. Na de hervatting was Haarlem, met de wind mee. over het algemeen in de aanval. Barends en Boeree doelpuntten ieder een keer (5—3). Waterpolo De wedstrijd VZV—HVGB. die gisteravond in het Sportfondsenbad werd gespeeld voor de eerste klasse dames, leverde een over winning voor de Velsense dames op. Bij VZV verrichtte mevrouw J. de Mayer Waalberg in het doel goed werk. Te geringe schotvaardigheid bij de Haarlemse dames was mede oorzaak dat de aanvallen van HVGB niets opleverden. Door twee doelpun ten van mevrouw B. RoelofsBlok verkreeg VZV voor rust een voorsprong van 20. In de twcède helft bracht mevrouw C. Steen- kistTheel de stand op 30. Hierna boekten de dames van DWT de acht9te overwinning. Gespeeld werd tegen HPC. Na een hard schot van mejuffrouw T. Feringa openden de Haarlemse dames de score. Mia Prins doelpuntte tweemaal op ge makkelijke wijze. Van verre afstand schoot zij de bal in het Heemsteedse doel. Na 25 seconden spelen in de tweede helft zwom mejuffrouw D. Turkenburg van de achter hoede naar voren. Zij kreeg de bal toege speeld en doelpuntte (40). Hierna ver grootte mejuffrouw P. van Bruggen de voorsprong. Wel bleef DWT in de aanval maar de Haarlemse dames kregen geen kans meer de bal in het doel te werken. Met 50 kwam het einde. Athletiek De HAV „Haarlem" houdt Vrijdagavond in de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen een propaganda-bijeenkomst voor de Haarlemse jeugd. Medewerking hebben toegezegd mevrouw Fanny BlankersKoen, Wim Slijkhuis, Frits de Ruyter en Cor Lamoree, die een en ander uit hun sportloopbaan zullen vertellen. Verder zal Jan Strijbos zijn collectie kleu renfilms van athletiek-beocfening in Haar lem vertonen. Alle jeugdige inwoners van Haarlem en omgeving in de leeftijd tussen 14 en 20 jaar zijn welkom. Biljarten „Hetey" (Amsterdam) was gisteravond op bezoek bij „Hof van Holland" voor het eerste deel van de strijd om de Nobelsbeker. De Haarlemmers behaalden een .voorsprong van 102. Vrijdag wordt de wedstrijd voort gezet. Beuker (60) 29 29 5 1,— Aufderheyde (60) 60 29 8 2,07 Holthaus (235) 224 15 90 14,93 v. d. Hoek (235) 235 15 79 15.66 Korffloot (230) 159 19 69 8.10 Van Rongen (250) 250 19 50 13.15 Mijsen (175) 171 24 26 7.12 Scholten (180) 180 24 26 7,50 Ten Broek (75) 75 33 7 1.97 Vernout (80) 64 38 9 1,63 Krom (140) 140 21 30 6,66 Kastje (140) 103 21 34 5,14 ADVERTENTIE In deze tijd by HAARLEMS MATRASSENHUIS I Wij gaan tijdelijk door met onze combinaties DIVANBED, 80 x 190, 15 jaar garantie, met pracht matras en kussen. f fiQ 40 Samen voor de prijs I ÜUi 1 PERS. LEDIKANT, 15 jaar garantie, pracht matras en kussen f QQ öf) Samen voor de prijs UUi g 2 PERS. LEDIKANT, 15 jaar garantie, 2-pers. 3/3 bedstelfl^Q 50 2 Samen voor de prijs II tu. u ES Nu nog 1-pers Java Kapok Matrassen voor ƒ74.80. 2-pers. Java Kapok Bedstellen in diverse kleuren damast, voor 159.50. Zolang de voorraad strekt. Grote Houtstraat 103 - Telefoon 11485 Sport in 't kort TAFELTENNISWEDSTRIJD NEDERLAND VIETNAM 32. Te Den Helder werd een tafeltenniswedsitrijd gespeeld tussen Ne derland en Vietnam. Onze landgenoten wonnen met 3—2. TWEEKAMP SCHAAKKAMPIOENSCHAP. De twaalfde partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, waarin de titelhouder Botwinnik met zwart speelde, is afgebroken na scherpe strijd. Botwinnik staat op winst.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5