Stadsbibliotheek en Openbare leeszaal in Haarlem Geheime opdracht Het lage criminaliteits-cijfer veroorlooft verbazingwekkende experimenten en methoden QKo rFenBondi^ Het aantal bezoekers en uitgeleende boeken stijgt geregeld 's Graveland roept bemiddeling van Gedeputeerde Staten in Inbraken in Velsense stations gebouwtjes opgehelderd Pseudo-vogelpest in Vijfhuizen Honderden skeletten van schapen in Valkenburgse grot Zender van 150 kW voor het derde programma van de B.B.C. In 1950 kwamen 47.300 woningen gereed Buitenlandse tournée „Ballet-recital" Voor de kinderen Israëlische bommenwerper door Syriërs neergeschoten Plaatsvervangers waren het stormachtig oneens Achttien nieuwe Chinese divisies in Korea gesignaleerd Economische maatregelen in West-Duitsland DONDERDAG 12 APRIL 195i Haarlem heeft in de Stads-bibliotheek en Openbare Leeszaal een bezit, dat voor de culturele ontwikkeling der ingezetenen van grote waarde is. Een lezer zal er niet licht iets tevergeefs zoeken. De collectie boeken over de historie van stad, omgeving en land is niet te tellen. Er zijn de zeld zaamste boeken onder. Dan zijn er ook zeer belangrijke werken op het gebied van allerlei kunsten en wetenschappen. Er is zelfs een afzonderlijke muziekbibliotheek. Hetzelfde kan gezegd worden wat aard rijkskunde betreft. Wie zich interesseert voor vreemde werelddelen en de avonturen van landontdekkers raakt ook niet gauw uitgelezen. Daarnaast is er dan nog een schat van boeken over techniek en uitvin dingen. Ook de afdeling litteratuur (be halve in Nederlands ook in vreemde talen) is uitstekend verzorgd. De bibliothecaris streeft er steeds naar, dat men ook de nieuwste werken aan hem kan vragen, ook al moet hij daarvoor wonderen doen met het beschikbare crediet voor aankopen. Het blijkt dat het aantal bezoekers en uitgeleende boeken geregeld stijgt. Uit onderstaand staatje blijkt dit duide lijk: 1947 1948 1949 1950 Bezoekers 51.098 60.944 59.458 61.809 Boeken 163.336 188.214 191.826 196.780 Wij hebben de cijfers van de hoofdbiblio theek op het Prinsenhof en die van het filiaal in het Huis ter Zaanen in Haarlem- Noord tezamen geteld. Als de stijging aanhoudt is het vrij zeker dat in 1951 het aantal uitgereikte boeken tot boven de 200.000 zal stijgen. Deze grotere belangstelling stemt tot verheuging. Toch kunnen wij niet nalaten te constateren dat de inwoners van Haar lem en omstreken nog lang niet genoeg profijt van deze inrichting trekken. Dit blijkt des te sterker als wij de cijfers gaan ontleden. In 1950 kwamen er 61.809 bezoekers, maar' het is aan te nemen dat daaronder vele personen zijn die twee, drie, of nog meer keer geteld zijn. Onder de bezoekers zijn namelijk veel vaste klanten, die vrij geregeld komen. Dat zijn vertrouwde ge zichten geworden voor het personeel. Het aantal bezoekers van Haarlem en omstre ken is dus veel lager dan 61.809. Alleen voor boeken die men mee naar huis neemt moet betaald worden. In de leeszaal mag men zo vaak komen als men wil, zonder dat daarvoor enige vergoeding gevraagd wordt. Er zijn, zoals bekend is, op het Prinsen hof een leeszaal voor couranten en tijd schriften en een voor boeken. In de couran ten-leeszaal kwamen in 1950 36.225 bezoe kers en in die voor boeken 19.050. De cou ranten en tijdschriften genoten dus de voorkeur. In het Huis ter Zaanen komen alle be zoekers in één leeszaal. Het cijfer der uitgeleende boeken 196.780 in 1950 is vrij hoog, maar ook daarbij moeten wij bedenken dat ér veel mensen zijn die vaste lezers der bibliotheek zijn en dus elk voor zich misschien wel 50 of nog meer boeken in een jaar gehaald hebben. De gemeente ontvangt per jaar 20.500 aan jaarkaarten. Inwoners van Haarlem betalen 3 gulden, die der omlig gende gemeenten 4 gulden. Dat wil dan zeggen dat het aantal houders van jaar kaarten op 6000 is te schatten. Die 6000 zorgen natuurlijk wel dat zij voldoende lectuur vragen om het jaarabonnement lonend te maken. Indien zij elk gemiddeld 25 boeken per jaar halen, komen wij al aan een totaal van 150.000. En er zijn er die wel 100 boeken voor hun rekening nemen. Daaruit blijkt dus wel dat er be trekkelijk weinig boeken gehaald worden door niet-houders van jaarkaarten. Wij geven deze cijfers om daarbij de inwoners van Haarlem en omgeving er nog eens op te kunnen wijzen dat zij niet vol doende gebruik maken van de bibliotheek en openbai-e leeszaal. De bibliotheek en leeszaal kosten aan de gemeente veel geld. Uit de begroting voor 1951 blijkt dat de gemeente er ongeveer 140.000 per jaar voor uitgeeft. Deze uit gaaf is natuurlijk uit cultureel oogpunt verantwoord, maar zij zou door het ge meentebestuur ongetwijfeld met meer vrij moedigheid gedaan worden als het aantal personen dat er van profiteerde groter was. Meer, veel meer, mensen moeten de gang naar het Prinsenhof of het Huis ter Zaanen leren. ADVERTENTIE U zult 's morgens kiplekker" uit bed spiingen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Zij zullen daarvan geen spijt hebben. Er is een klacht dat de toegang tot de bibliotheek op het Prinsenhof (een smal wenteltrapje) bejaarden en anderen die minder goed ter been zijn, afschrikt. Het gebouw is ook oud en reeds lang bestaat het voornemen een nieuw gebouw voor de bibliotheek te bouwen. Nu de gemeente- financiën niet rooskleurig zijn, en alleen in de allernoodzakelijkste werken gelden ge- investeerd mogen worden, moeten die plan nen voorlopig opgeborgen worden. Wel wordt getracht meer bezoekers te trekken door in verschillende wijken der gemeente filialen te openen. In Spaarndam is het filiaal reeds onlangs opengesteld. Binnen kort komt er ook een aan het Schouwtje. Bovendien is spoedig de opening van de Jeugdbibliotheek te verwachten. Meningsverschillen tussen wethouders en burgemeester De gemeenteraad van 's Graveland heeft zich weer beziggehouden met een probleem, dat het dorp in beroering heeft gebracht: het meningsverschil dat tussen de burge meester G. graaf Schimmelpenninck, de beide wethouders en de raad is ontstaan. In een vorige raadszitting waren de beide wethouders, de heren Endendijk en For tuin, afgetreden, omdat zij het onmogelijk achten in B. en W. samen te werken met de burgemeester, die naar hun mening verschillende besluiten, waarmee hij het niet eens is, niet uitvoert of op de lange baan schuift, en die wat verschillende voor het dorp belangrijke zaken betreft een afwijkend standpunt inneemt. Beide wethouders werden Woensdag door de raad herkozen, maar aanvaardden de benoeming niet. Er werden wederzijds uitvoerige verklaringen afgelegd, waarin de burgemeester de wethouders verweet, dat zij de dingen niet breed genoeg zagen. Hij ontkende ooit besluiten te hebben op geschort of niet uitgevoerd. Na een urenlang debat nam de raad met algemene stemmen een motie aan, waarin bemiddeling door Gedeputeerde Staten van Noordholland wordt verzocht omdat het onder deze omstandigheden onmogelijk is het bestuur der gemeente uit te oefenen. De inbraken, die enige weken geleden gepleegd werden in de stationsgebouwtjes van Driehuis en de halte Zeeweg (gemeente Velsen) zijn tot klaarheid gebracht. Er was een fiets in de omgeving gevonden, die de vermoedelijke dader daar had achterge laten; het rijwiel werd door de politie naar het politiebureau meegenomen, waar de man een goede bekende van de Velsense politie de volgende ochtend aangifte van zijn karretje kwam doen. Er was echter een ander spoor op de plaats van het mis drijf gevonden en dit heeft de recherche verder uitgeplozen met het gevolg, dat het bewijsmateriaal zich tegen een zekere J. H. V., een 28-jarige groentehandelaar uit IJmuiden, opstapelde. Tijdens het justitiële verhoor rolde hij dan ook spoedig door de mand. De buit be stond slechts uit een leeg geldkistje, dat bij de fiets werd gevonden. Voor de uitgifte van 178 boerderijen in de Noord-Oostpolder, die in de herfst van dit jaar zal geschieden, hebben zich 4800 gega digden gemeld. Onder het pluimvee van de landbouwer Hertog aan de Cruquiusweg te Vijfhuizen, gemeente Haarlemmermeer, is pseudo- vogelpest geconstateerd. Twee-en-twintig kippen zijn naar Purmerend vervoerd en daar in de destructor vernietigd.^ Dieren stierven er 155 jaar geleden de hongerdood In een grot te Sibbe bij Valkenburg zijn ongeveer 300 skeletten gevonden van in deze grot omgekomen schapen. De grot werd omstreeks 1750 gebruikt voor het onderbrengen van schapen. Tijdens de in val der Fransen in 1795 heeft een herder zijn kudde wederom de grot ingedreven. Hij is waarschijnlijk naderhand niet meer in de gelegenheid geweest de dieren te be vrijden. Men neemt aan, dat de herder zelf tijdens de woelingen om het leven kwam en dat de dorpelingen van het ver blijf der schapen in de grotten niet op de hoogte waren, of niet bij machte waren de dieren te bevrijden. De schapen vonden dus de hongerdood. Het luisteren naar het zg. derde pro gramma van de B.B.C. op 464 meter golf lengte was tot dusverre in ons land geen onverdeeld genoegen, daar het sterk ge stoord werd door een Russische zender, die op nagenoeg dezelfde golflengte werkt. Dezer dagen heeft de B.B.C. voor het „Third program" een nieuwe zender van 150 kilowatt in gebruik genomen, waar door de ontvangst van het derde program ma hier te lande thans zeer goed is. De oude zender had een vermogen van 60 kilowatt. In December werden bouwwerken goed gekeurd voor een bedrag van 192.1 mil- lioen. Voor November 1950 was dit een som van 119.4 millioen. In December werden 8663 (November 6411) woningen goedgekeurd. De prijs waarvoor gegund werd bedroeg in December 1950 gemiddeld 7300 per woningwetwoning. In November bedroeg deze prijs ook 7300. Gereed kwamen in December 3580 wo ningen. In totaal kwamen in 1950 47.300 woningen gereed. Het aantal woningen in uitvoering aan het eind van December bedroeg 52.719. Begonnen werd in Decem ber met de bouw van 2962 woningen. Afscheidsvoorstelling op 14 April in Amsterdam Met steun van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is een buitenlandse tournée voor de balletgroep van de Stichting „Ballet-Recital" voorbe reid. Op 19 April vertrekt de groep naar Zwitserland, waar wordt opgetreden in Bern, Luzern, Genève, Montreux, Lugano, en andere steden. Op de heen- en terug weg zullen ook voorstellingen in West- Duitsland worden gegeven, o.a. in Frei burg en Baden-Baden. Van de balletten, die uitgevoerd worden, zijn drie op mu ziek van Nederlandse componisten. Het gehele programma wordt uitgevoerd in een speciale voorstelling op Zaterdag middag 14 April in de Stadsschouwburg te Amsterdam. „Zo, zo.een circus, zei je?", lachte oom Tripje. „Ja, een circus, oom Tripje!", riep Oepoetie. „Ja, oom Tripje, een circus!' riepen Rick en Bunkie. Oom Tripje lachte maar Vol spanning keken drie paar ogen naar hem op. „Hm.en nou willen de heren zeker graag naar het circus gaan kijken, hè?" Ze lachten alle drie, vol verwachting. „Nou, dan doen we dat maar, vanmiddag hebben jullie toch vrij van school!", lachte 007U Tripje toen. „Hoeraaaaaaaaü", brulden ze, drie man sterk. „Zeg eens.... dénk een beetje om de buren!", waarschuwde hij. En zo kwam het, dat ze die middag naar het mooie circus stapten. Aan de kassa kocht oom Tripje vier kaartjes en daarna konden ze de tent binnen. Ze kregen er een goed plaatsje en daar zaten ze, vol verwachting naar de dingen, die komen gingen De gevangenissen in Zweden zijn t,goede hotels De Zweedse gevangenen krijgen ,tverlof" Zweden is al anderhalve eeuw niet meer in oorlog gewikkeld geweest en kent dus ook de problemen van een na-oorlogse verwildering niet. In de steden zoekt men tevergeefs naar slop pen waar zware jongens hokken en kraken of oplichtingen voorbereiden. Zwedens sleden kennen geen achter buurten zoals Londen, Chicago of Am sterdam. Zij hebben een bevolking met een vrij hoge levensstandaard, die merendeels de ellende van nijpende armoede slechts uit kranten en boeken kent. Dit alles is er misschien de oor zaak van dat Zweden slechts 2500 ge vangenen en 50 gevangenissen telt. Het Zweedse gevangeniswezen, dat tot voor kort op dezelfde leest geschoeid was als dat in de meeste andere landen, is de laatste jaren goeddeels gereorganiseerd. In een twintigtal gevangenissen genieten de gevangenen namelijk een bewegingsvrijheid en een verzorging die nauwelijks te ver gelijken zijn met de toestanden in gevange nissen buiten Zwedens grenzen. De directeur van de gevangenis te Hall, de heer Gunnar Rudstedt, die al meer dan twintig jaar in dit werk zit, is alleszins te vreden over de nieuwe methoden die wor den toegepast. „We moeten de gevangenen in de eerste plaats helpen om weer als een normaal mens in de maatschappij terug te komen. Dat vergt een grote dosis verant woordelijkheid en de taak die we ons ge steld hebben is moeilijk en brengt tal van problemen met zich mee." Het staat volgens de heer Rudstedt vast dat alleen in Zweden deze werkmethodes mogelijk zijn, vooral ook omdat de criminaliteit in Zweden zeer laag is. Het feit dat Zweden slechts 2500 gevangenen telt maakt het mogelijk dat experimentele reorganisaties mogelijk zijn. De cellen in de Zweedse gevangenissen ook in die waar men nog niet tot de reorganisatie is overgegaan zijn prettig ingerichte vertrekken, die comfortabeler zijn dan menige hotelkamer. Zij zijn voor zien van centrale verwarming en hebben electrisch licht. De gevangenen hebben bovendien de beschikking over een radio. De muren van de celkamer zijn meestal behangen met allerlei foto's van familie leden en filmsterren en op de tafels treft men dikwijls bloemen aan. Dit comfort wordt iedere gevangene geboden die laat zien dat het in zijn bedoeling ligt zijn leven te beteren. Met het werk dat in de ge vangenis verricht wordt kan men sigaret ten, chocolade, fruit en van alles en nog wat in de cantine kopen. Vele gevangenen sparen voor hun verlof, dat zij vier maal per jaar kunnen krijgen. Dit verlof onder vindt in tal van kringen critiek. Zo verklaarde bijvoorbeeld de directeur van de Harlandagevangenis dat het aantal gevangenen dat zich na de verloftijd niet terugmeldt bedenkelijk is gestegen. En dat brengt onvoorziene uitgaven voor het controlesysteem met zich mee. DAMASCUS (Reuter). Chaled Azim, de Syrische premier, heeft verklaard, dat Syrië bereid is het verzoek aan de Veilig heidsraad, om tussenbeide te komen bij het Syrisch-Israelische grensconflict, te iaten vallen, indien de toestand aan het front weer normaal wordt. „De Israëlische strijd krachten dienen zich uit de gedemilitairi- seerde zóne terug te trekken". Hij sprak de berichten tegen, dat Syrië de Verenigde Staten om interventie zou hebben verzocht. Reuter tekent hierbij aan, dat zowel Syrië als Israel het conflict aan de Veiligheids raad hebben voorgelegd. Volgens een woordvoerder van het Sy rische leger is een Israëlische bommenwer per, die zou hebben getracht een aanval op Damascus te doen, op Israëlisch grond gebied neergeschoten. PARIJS (Reuter). De plaatsvervan gers van de ministei's van buitenlandse zaken der Grote Vier zijn Woensdag voor de 28ste maal bijeen gekomen. Waarnemers te Parijs verklaarden, niet een einde van de impasse te verwachten voor de terugkeer van Charles Bohlen, de assistent van de Amerikaanse afgevaax-dig- de Jessup. Bohlen zou heden uit Washing ton naar Parijs terugkex-en. Hij heeft be sprekingen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, ge houden om te pogen een einde te maken aan de impasse, waarin de conferentie te Parijs sinds vijf weken verkeert. De zitting van gisteren was volgens een Westelijke woordvoerder „stormachtig" ge weest. Er werden geen nieuwe voorstellen ingediend, aldus de wooi'dvoerder. De meeste gevangenen schatten de privi leges naar waai-de. Hun voornaamste klacht is: teveel nieuwsgierige bezoekei's. 's Zon dags komen de vrouwen over die ongeveer zes uur zonder toezicht bij hun echtgenoten op de kamer mogen blijven. Door de week is er na wex-ktijd gelegenheid te over om allerlei sporten te beoefenen of te studeren. Niet alle gevangenisdirecteuren zijn van oordeel dat de nieuwe methode resultaten oplevert en in sommige gevalen doet ze dat ook niet. De directeur van een gevangenis uit .Jongköping klaagt bijvoorbeeld over een ernstige verslechtering van de disci pline sinds „de menselijker behandeling" en zijn collega uit Lulea heeft geconstateex'd dat de werklust verminderd is. Daar tegenover verklaart de directeur van de Bogesundgevangenis dat zijn mensen har der zijn gaan aanpakken en meer werk verzetten dan voorheen. En ontvluchtings pogingen had deze directeur nog niet mee gemaakt. Niettegenstaande de tegenslagen die zij hier en daar nog moeten overwinnen zien de pioniers van deze reorganisatie dat hun ideeën meer en meer veld winnen en dat hun methodes bewezen hebben een goede invloed op de gevangenen uit te oefenen. In Zweden is bijna geen gevangene meer die zich in een cel alleen met water en brood tevreden moet stellen. De gevangenen in Hall kosten Zweden per man 5 a 6000 kronen per jaar. Dat moge dan een aanzienlijk bedrag zijn, zeker is het dat er veel mee bereikt wordt. (Reuter) TOKIO, 12 April (Reuter). De op mars van de verbonden troepen in Korea is, door de zwaarste tegenstand sinds twee weken, tot staan gebx-acht. Ten Noorden van Jongdong, op de weg naar het ravi- taillei-ingscentrum Tsjorwon, is onver wacht een vijandelijke troepenmacht ter sterkte van naar schatting een regiment, goed uitgerust met automatische wapens en mobiele artillex'ie, verschenen. Ten Zuid- Oosten hiervan dreef de Turkse brigade na gevechten van man tegen man een batal jon Noordelijken uit bex-gstellingen. Volgens een communiqué van het Ameri kaanse achtste leger zijn de Zuid-Kox-ea- nen bij hun ongehinderde opmars naar de kust in de Oostelijke sector tot op dertig kilometer ten Noox-den van de 38ste Breed tegraad gevorderd. Dit is de diepste pene tratie in Noord-Korea op het ogenblik. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft te Washington verklaard, dat in Koi'ea achttien nieuwe Chinese divisies zijn •waargenomen. Het aantal Chinezen wordt thans geschat op 695.000. De woordvoerder zeide, dat sinds Vrijdag 97.000 man verse Chinese troepen zijn waargenomen. Indien de 18 divisies op volle stei-kte zijn, omvatten zij in het totaal 180.000 man, al dus de woordvoerder. BONN (Reuter). De West-Duitse re gering heeft het lang verwachte memoran- rum gepubliceerd over de maatx-egelen, die genomen zullen worden wegens de ongun stige economische toestand. De regering is er van overtuigd, dat door deze maatrege len de gevolgen van de prijsstijgingen in de wereld voor de West-Duitse bevolking ver zacht zullen worden en dat voor de armere klassen der bevolking handhaving van de noodzakelijke levensstandaax-d er door ver zekerd zal zijn. Het regeringsprogramma bestaat uit drie hoofdpunten. Ten eex-ste, het vex-lenen van regex-ingssubsidies ter voox-koming van bui- tenspox'ige stijgingen der voedselprijzen, ten tweede belastingverhoging tot dekking van deze uitgaven en ten derde het over winnen van de moeilijkheden in de basis industrieën door een groot investerings- progi'amma. De regering is voornemens een plan uit te werken, volgens hetwelk de minderver- mogenden slechts 49 pfennig voor het brood zullen betalen en de meer welvarenden 64 pfennig. De subsidies voor het bi-ood, die naar schatting 800 millioen mark zullen kosten, zullen gedekt worden door nieuwe belas ting, in het bijzonder een speciale omzet belasting op niet-dringend nodige goede ren. In de mijnen, de ijzer- en staalindustx-ie en in de eleclriciteitsfabrieken zullen in het komende jaar 1 milliard mark worden ge ïnvesteerd. TWEE BEKENDE DANSORKESTEN IN HET CONCERTGEBOUW Het dansoi'kest The Ramblex-s dat onlangs van een succesvol tournée door Engeland in Nederland is teruggekeerd, zal Zondag avond in samenwerking met het dansorkest The Skymasters een uitvoering geven in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Binnenland Hooge Veluwe. 31 Park j), "I °P „V™gen van hei Tweed,. K, de heer Weiter (N.N.P.l betreft gunning, welke aan Nederlanders LrVe' zetenen zou worden verleend mogen naar het buitenland ove? fetVer' heeft de minister van Financiën II rer®f dat door de Nederlandse Bank Sn ff landers met-ingezetenen geen f" eotr' wordt verleend om hun hier teEW rustende vermogen naar het buitenland „°t" te brengen. maEE ove> Het provinciaal bestuur van r. heeft de aanleg van de onderbouw weg Schoonhoven—Lopik gesuild firma Joh. Nourik en Co te voor f 898.750 behoudens goefiriTj! verband met de investeringen. doorheL* Tussen de directie en het 160 ma' vattende personeel van de Robert A. J. Terwindt te Kerkdrie] ff schil van mening ontstaan over de'nOL ling van de 5 procent loonsverhogingS Januari 1950. De Bedrijfsunie voor Fafi matige Bedrijven, bedrijfstak bal industrie, heeft met een staking g® wanneer op 16 April de loonsverhoHS niet is geaccepteerd. 6 8 De, di.reclie heE Olympisch Stadion te Amsterdam wijst er op dat er verrat lijk foutieve entreebewijzen, gedaverd" April 1951 in omloop zijn. Het publiek vort er op attent gemaakt, dat voor de wed^i Holland—België, Zondag in het OlvmnS Stadion, uitsluitend de gebruikelijke 'in kk> rendruk uitgevoerde, toegangskaan» geldig zijn. ailt- Op Zaterdag 7 April heeft het troewj schip New Australië de haven van Tand!® Pnok verlaten met bestemming NederW Aan boord bevinden zich 1601 passaaien Onder de thuisvarende troepen beviW- zich detachementen van het 43ste M. standige Verkenningseskadron, van de 4^- compagnie Aan-en Afvoer-Troepen van h> Subsistenten-Bataljon Koninklijke Land.' macht, alsmede een aantal Ambonese mili tairen van het voormalige Koninklijk Ned-i. lands Indonesisch Leger. De reis naar de West van staatssecre'ri L. Götzen, van het ministerie voor Unies, ken en Overzeese Rijksdelen en van te: hoofd van de afdeling Suriname en de Ne derlandse Antillen van dit ministerie, de heer A. Jonkers, zal op 20 April beginnen. Jhr. mr, H. L. F. K. van Vredenbnrch administrateur van de internationale zé» van Tanger, die door Nederland ter beschik king is gesteld zal in Augustus zijn tak neerleggen. Jhr. van Vredenburch liep erke dagen geleden bij een val kwetsuren op Op de voorjaars bijenmarki te Pumtt. end, de eerste na de bevrijding, werden Woensdag 14 volken aangevoerd. De prijm voor korven varieerden van f 15 tot f 19. D: enige kast bracht f23.50 op. Ondanks ci slechte aanvoer was de handel stug. Met ingang van 15 April zal als derde Oostenrijkse stad Linz in het K.L.M.-r.»: worden opgenomen. Deze stad zal op één va de twee maal per week naar Wenen vliegen de toestellen worden aangedaan. De K.LS exploiteert bovendien, in samenwerkingw. de Sabena, een lijn op Salzburg. Te Rotterdam is, gesleept door de slee boot „Noordholland", aangekomen hel Engelse korvet „Meadow Sweet", Het korre, dat van Plymouth kwam, zal worden ver bouwd tot jager voor de walvisvaart, De aanbesteding van de herbouw van de Willemstadse koepelkerk, die op 29 Augus tus door brand verwoest werd, zal op 1! April worden gehouden. Hoewel nog er groot bedi-ag ontbreekt heeft de kerkvoogdij besloten met de bouw te beginnen, in i- hoop dat nog een groot bedrag aan gifte zal binnenkomen. Drie jaar gevangenisstraf eiste de offi cier van justitie bij de Amsterdamse recht bank, tegen de 25-jarige A. G. H. en d: 22-jarige H. J. A. van M., die op 9 Septem ber 195Q de 70-jarige kassier van he: coöperatief restaurant op het Molenpad te Amsterdam in zijn kantoor neersloegen ene: met geld vandoor gingen. De Australische ambassadeur, de heer Alfred Stirling, bracht Woensdag een bezoek aan Lutjegast, cle geboorteplaats van M Tasman, de Nederlandse zeevaarder, d:e r. 1642 Van Diemensland ontdekte, het eta. dat latex' naar hem Tasmaniö genoemd wad HAARLEM EN OMGEVING De heer S. Postuma, hoofdinspecteur- titulair te Beverwijk is als zodanig ver plaatst naar Amsterdam. De heer G. Watzema, ambtenaar bij K Nederlandse Spoorwegen, dienst Tractie® Materieel te Haarlem, viert op 18 April z.;: 40-jarig ambtsjubileum. Op 1G April viert de heer E. J. van er- Berg, ambtenaar bij de Ned. Spoorwegen te Haarlem, dienst Tractie en Materieel, i:- 25-jarig jubileum. Voor het. Eenheidsdiploma van kt. Oranje Kruis slaagden van de Bloemendag Reddingsbrigade mevr. Hendriks-Groen: de heren R. van Heulen en A. Teepe. v» het aanvangsdiploma E.H.B.O, zijn ges-"!- mevr. Kuyper—v. d. Duyn; mevr. Ho-ite- Kinders; me.i. Stoltz; mej. Ploeger en heren Hofsté; Berloo en Hollander De Commissaris der Konigin in Now- holland, dr. J. E. baron de Vos van V.K-; wijk, zal volgende week Donderaa, s-- audiëntie houden. Theo van der Pas solist op derde Beethoven-concert der H.O.V. Het derde Beethoven-concert van d H. O. V., waarop Theo van deiWit pianoconcert No. 1 zal vertolIke, Dinsdag 17 April gegeven. Het oriwit J leiding van Marinus Adam zal het openen met de ouverture „Fide. zal Beethoven's Vijfde symphome te worden gebracht. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels 3) Dit is echter allemaal van zeer wei nig belang, voegde hij er aan toe. En ik zou veel liever eens wat meer over jou horen. Hoe vind je het weer in Cambridge terug te zijn en wat voer je op het ogen blik eigenlijk precies uit? Op het ogenblik ben ik bezig mijn energie te verbruiken met 't schrijven van een volkomen overbodig boek over mo derne Franse literatuur. Geen mens zal het ooit lezen, maar het houdt me aange naam bezig en het geeft de universiteit een goed excuus om mij een bescheiden tractement uit te betalen. Zoals het leven er heden tendage uitziet, houd ik mezelf voor, dat ik lang niet gek geschoten heb. Ik zou me voor kunnen stellen, dat je het zo nu en dan een beetje te saai vindt. Krijg je soms geen verlangen er tu "-n uit ie trekken en weer eens zo'n paar Gestapo-kerels neer te schieten? Nee, nooit. Graham schudde zijn hoofd. Volgens mijn mening heeft de ge middelde mens slechts een bepaald dosis opwinding nodig, evenals hij een bepaalde hoeveelheid zout op z'n ei gebruikt. Wel nu, ik kan je zeggen, dat ik, dank zij die ondragelijke lastpost Hitier, mijn dosis wel heb gehad. Ik heb werkelijk genoeg opwin dends meegemaakt en ik heb het gevoel dat ik hier m'n verdere leven mee toe kan. Dat is alleen maar een natuurlijke reactie. Fairfax keek hem sceptisch aan. Je hebt echter de smaak te pakken, mijn beste, en vroeger of later zul je weer naar opwinding en avontuur verlangen. Als je nu een baan aangeboden werd in het op windende genre, dat je gewend bent ge weest, dan wed ik, dat je die met beide handen zou aangrijpen. Integendeel, zei Graham, ik zou een dergelijk aanbod beleefd, maar zeer be slist afwijzen. Ik heb me nu voorgoed ge vestigd in een rustig, vredig universiteits plaatsje en geen enkel middel op aard. Abrupt hield hij op. Wat is er aan de hand? Je ziet er uit alsof je een geest gezien hebt! Die gewaarwording heb ik inderdaad. Zie je die vent daar, die juist binnen is gekomen, met dat bleekgele gezicht en dat zwarte snorretje? Ken je hem? Hij vertoont een verbazingwekkende gelijkenis met een man, die ik in Max'seille tegen het lijf liep. Een zekere Paul Marais. Allemachtig, hij moét het index-daad zijn! Er is geen twijfel meer mogelijk, nu hij zich geheel heeft omgedraaid! Hoe kun je er zo zeker van zijn? Zijn rechteroor mist de oorlel. Ik heb dat onmiddellijk de eerste keer, dat we met elkaar in aanraking kwamen, gezien. Zijn er verder nog interessante din gen met betrekking tot deze figuur te ver melden? Verschillende. Om je de waarheid te zeggen: hij is op zijn eigen terx-ein een soort genie. Graham ging op gedempte toon verder: In de tijd, waarover ik sprak, was hij bij de maquis, de Fx-anse vex-zetsbeweging. Hij was een kei in het vervaardigen van valse verklaringen, identiteitsbewijzen en dergelijke papieren. Ze waren zo voor treffelijk, dat zelfs de Duitse deskundigen er door misleid werden. Naderhand kreeg hij moeilijkheden. Hij werd er van ver dacht een verrader te zijn en toen de oor log voorbij was, hoorde ik uit goede bron, dat ze hem ter verantwoording wilden roepen. Dit laatste kan misschien wel niet waar zijn, maar ik zou toch graag eens willen weten, wat hij hier uitvoex-t. Hij is waarschijnlijk hierheen geko men, om de buitengewone efficiency van onze tegenwoordige methoden te bestu deren! Graham keek opnieuw in de richting van de Fransman, die zich kennelijk niet be wust was van de bijzondere belangstelling, die men voor hem koesterde. Ik ben werkelijk benieuwd naar de reden van zijn verblijf hiex-, herhaalde Graham. HOOFDSTUK II. „Einde", tikte Maurice Wentworth op het vel in de koffer-schrijfmachine. Er was een tevreden lachje op zijn gezicht, toen hij het papier uit de machine draaide en even snel de laatste zinnen doorkeek. Vervolgens streek hij zich met een hand over het voorhoofd, leunde achterover in zijn stoel en stak zijn pijp in de mond. Hoewel de beide ramen wijd open ston den, was het benauwd warm in de kleine woonschuit. Buiten trilde de hete lucht boven de smalle zee-inham en het laag liggende land van Salcot Eiland. Verderop was de zilveren glans van Blacksea Creek te zien, een kreek, die zich door het aan grenzende moerasland kronkelde. En heel in de verte lag een bergrug, vanwaar sinds onheugelijke tijden de korte mas sieve toren van Melchester Castle over het omliggende land keek. Behalve het ge- schx-eeuw van een enkele meeuw die op voedsel uit was, verbrak geen ander geluid de stilte dan het zachte geklots van het zeewater tegen de achtersteven van de „Waterlelie", het woonschip. Allemensen! Terwijl hij zijn tabaks zak nauwkeurig nakeek, moest Maurice met een teleurgesteld gezicht vaststellen, dat er van het twee-ons pakje, dat hij de vorige morgen gekocht had. niet veel meer over was. Automatisch ging zijn blik naar zijn polshorloge. Elf uur.... dat vereen voudigde de zaak. „Het Anker" zou tegen deze tijd wel open zijn en alles wat hij te doen had, was even aan land te gaan. Dit was zelfs iets, wat hem wel aanlokte, voor al nu hij geheel en al vervuld was van het bevredigende gevoel, zo juist een nieuwe roman voltooid te hebben. Het was een ge beurtenis, die op de een of andere wijze gevierd moest worden en wat kon op een gloeiend-hete dag als vandaag meer wel kom zijn dan een glas heerlijk verfrissend bier? Zo'n glas bier van het allergrootste formaat met een dikke rand schuim, dat er aan alle kanten over heen stroomde. Hij stond op van de kleitxe klaptafel, waax-aan hij had zitten wei-ken en liep naar het dek dat in de zon lag te braden. De „Waterlelie", een oud jacht, omgebouwd tot woonschip, lag op een ondiepe, mod- derige plaats juist terzijde van het gx-ote vaarwater met de wal, waar even verderop het schip met de wal, waar even verderop het oude gehucht Tolesfoi-d Haven zeer schildex-achtig in het Essexse landschap gelegen was. Het lag ongeveer eert mijl of acht van het dichtstbijzijnde station en bood zeer weinig aantx-ekkelijks voor de gemiddelde vacantieganger, zodat er een sfeer van rust en vredigheid bewaard was, die de meeste Engelse dorpen langzamer hand beginnen te verliezen. De woningen bestonden voor het grootste deel uit oude landhuisjes met houtbetimmering en rode baksteen, vele met een rieten dak, Aan de rand van het dorp bevond zich een café. „Het Anker" genaamd, waarvan de erker op het water uitkeek. Van hieruit kon men een zeer gemengde collectie boten zien, die op verschillende afstanden langs de oeu- in het water lagen. Eén van de vallendste was een wit motorjacht, on enige afstand van alle andere bot aan de ingang van de haven lag- Maurice liep de loopplank a op het kiezelstrand dat tot aan zeewering reikte, waarachter de Het enige levende wezen, dat een oude visser, die op een slP gezeten zijn netten aan het rep knikte hem vriendelijk t°e' (iJ enige ruw in steen uitgehomven en verdween in de richtingva café. De gelagkamer van „He. een klein vertrek, laag van zoae» wex-d in tweeën gedeeld rf°or 0. een goedkope houtsoort m ern(j zici merd Aan de éne kant hiervan^evond^ een ouderwets stenen open ham zich aan de andere kant een 8 bevond, die uitkwam op net e' Een groot aantal J; vormde de versiering van ne De enige aanwezige in dez aantrekkelijk jong meisje, aa Mirror verdiept scheen, Maurice binnenkwam. Haai g u,c. op toen ze hem zag en met e Ln3t: matisch gebaar draaide ze zi ach!f.' een bierpul van het rek, dat zio haar bevond. uv-ntwortt'- Goedenmorgen, mcnec S - Om de waarheid te zeggen hierheen om wat tabak^

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6