„De Tien zestig jaar oud, maar nog altijd even jong van geest Beeld van de groentemarkt wordt wat beter ■Clowntje Riek Spoedzitting van de raad om spoedzittingen te beperken Feestavond Supporters Vereniging „Rood Zwart" Agemda voor Beverwijk Beverwijkse Koninginnedag plannen Waar is die andere Nylon? Castricum Velsen-Noord Wethouder H. de Boer spreekt over de openbare school „Magazijnboys" wonnen van laboranten Voor de kinderen Uit het „Watervliet"-kamp Vier wedstrijden voor „IJmond" IJ muiden Voetbalelftallen Brandblus-techniek veranderd doch het pleizier erin niet Gemeentelijk sporttournooi met 200 deelnemers ZATERDAG 14 APRIL 1951 Peperdure voorjaarsgroente doet de vraag naar de winterartikelen toenemen Door het nog steeds geringe aanbod op dc Kennemer groentenveilingen ziin de prijzen deze week met sprongen omhoog gegaan. Spinazie was al heel erg in trek en dit artikel bracht daardoor het dubbele op van vorige week en kwam tot een gulden per kilo. Witlof liep ook op en haalde de 50 cent per kilo; rabarber viel enigszins uit de toon, want hiervan is nu juist een ruim aanbod en er werd van 1028 cent per bos voor betaald. Radijs neemt in aanvoer af en gaat natuurlijk in prijs omhoog: er werd al van 716 cent per bosje betaald. Prei komt nog regelmatig aan de markt en 18 cent per kilo werd de hoogste notering. Naar winterpeen was de vraag ook groter, evenals naar de uien, want er werd nog tot 12 cent per kilo voor neergeteld. De kool soorten gingen minder vlot van de hand, hoewel hier ook een kleine opleving in de prijzen viel waar te nemen. Veel bloemen, goed geld Het aanbod op de bloemenveiling wordt nu steeds groter, vooral de gele narcissen zijn al rijk vertegenwoordigd. De handel heeft een uiterst vlot verloop en de prijzen zijn daardoor uitstekend. •Maandag was er weliswaar een inzinking, maar deze is weer volkomen teniet gedaan. Narcissen brengen uiteenlopende prijzen op: de handel betaalt 1055 cent per bos. Tulpen blijven duurder dan een gulden per bos en de Motherday bracht het zelfs tot 1.15. Er komen nu ook veel anemonen aan de veiling die van 2253 cent per bosje op brengen. Blauwe druifjes raken op, althans uit de kassen. Het aanbod van irissen beperkt zich tot de soorten Wedgewood en White Excelsior. Bij de potplanten zijn het de Hortensia's die een grote plaats innemen; hiervoor werd tot 2.per stuk betaald. Kistjes violen en primula's noteerden gemiddeld 1.50. Ook Castricum beter De prijzen op de Castricumse groente veiling vertoonden eveneens een stijging. Spinazie werd flink aangevoerd en kon desniettemin 9 cent duurder worden, zodat zij 4552 cent opbracht. Voor rabarber \vas deze veiling evenmin slecht want zij bracht 25 cent op. De eerste soort witlof ging van de hand voor 2637 cent en de twede soort deed van 15 tot 25 cent. Sprui- B. en W. hoeven niet meer met elke credietverhoging naar de raad Vrijdagavond werd op Scheybeeck een spoedzitting van de raad gehouden, waar van enige raadsleden getuigden, dat deze bij hun weten nog niet in kortheid was ge ëvenaard. Het ging ook slechts om drie agendapunten, de benoeming van de heer L. van Groningen uit Beverwijk tot leraar aan de Nijverheidsavondschool, de ver strekking van een hypothecair crediet voor particuliere woningbouw en om de mach tiging van de raad aan B. en W. tot het aangaan van overeenkomsten met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten, waar bij het rekeningcourant-crediet voor de maanden April tot en met December dit jaar wox-dt bepaald op de telkens door B. en W. in overleg met de bank vast te stel len bedragen. Dit met dien verstande, dat het crediet het bedrag van 5.000.000 niet te boven zal mogen gaan. In de toelichting, die door de heer Swarts (comm.) nog even gevraagd werd, verklaarde de wethouder van Financiën dat het nodeloos omslachtig is om voor het aangaan voor elke nieuwe overeenkomst met de bank, die nogal veel nodig zijn omdat deze de credieten telkens voor zeer korte duur toestaat, telkens de raad in spoedvergaderingen bijeen te roepen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming geaccepteerd. De supportersvereniging van de voetbal vereniging „De Kennemers", „Rood Zwart" heeft voor gerepatriëerden, leden en dona teurs een feestavond georganiseerd, die Vrijdagavond in het Kennemer Theater met een non-stop programma werd afge werkt. Het gezelschap van Tonny van Zwol uit Amsterdam heeft samen met de Beverwijkse Blondona's, twee meisjes en een gitaar, en de Bellini's, de talrijke aan wezigen danig vermaakt. Tonny van Zwol, die tevens de conférencier was, strooide meer dan een uur lang grapjes en liedjes over het voetlicht en hij kreeg er een stormachtig applaus voor terug. Het schetsje, waarin hij een oproep kreeg om te komen repeteren voor „Star", oogstte veel succes. „De Blondona's" hebben enige verzoek- liedjes gezongen waarvan vooral „de Speelbal" veel bijval verwierf. De Belli ni's brachten op de accordeon enige popu laire melodieën en op verzoek klanken uit bekende opera's. Het „acrobatisch slangen mens" Beppie Visero liet enige opmerke lijke staaltjes lichaamsbeheersing zien evenals de acrobatische clown Uu Kiki. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter van de feestcommissie de heer K. Prent. Het was voor hem een groot genoegen dat alle gerepatrieerde leden, op G. Brethouwer na, in goede wel stand weer in de gelederen zijn opgeno men. Na afloop van deze gezellige avond werd nog enige uren gedanst met muziek van „De Bellini's". Zaterdag 14 April Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Tea for two. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Gabriela. W.B. Theater, 8 uur: De onsterfelijke ser geant. Zondag 15 April: Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: Tea for two. Luxor Theater, 2.15 uur: Sindbad de zee- man; 4.30, 7 en 9.15 uur: Gabriela. W.B. Theater, 2.30 uur: Old California; 4.30 en 8 uur: De onsterfelijke sergeant. Maandag 16 April Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Tea for two. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Gabriela. W.B. Theater, 8 uur: De onsterfelijke ser geant. ten werden weinig aangevoerd en vonden voor 3648 cent een koper. Ook de prei liep weer enigszins in prijs op van 9'/2 fot 15 cent. Sjalotten kwamen van 10 cent op 13 cent en 8]/2 cent per bosje bracht de radijs op. Voorts was er ook nog een kleine aanvoer van schorseneren die 16 cent op brachten. Knolselderie leverde van 515 cent op en de peen sprong van 4.006.50 op 5.80 tot 7.70 per 100 kilo. COÖPERATIEVE TUINBOUWBANK In het veilinggebouw Kennemerland heeft de Beverwijkse Coöperatieve Land en Tuinbouwbank haar jaarvergadering ge houden. De bestuursverkiezing die werd gehou den na het openingswoord van directeur Jac. Slotemaker, had als resultaat dat de heer Th. Hofland werd herkozen. In de plaats van de heer J. Wetex-ings die zich niet meer beschikbaar stelde werd de heer B. Vrenegoor gekozen en in de raad van toezicht werd de heer N. Commandeur her kozen. De kassier de heer R. de Ruiter gaf een toelichting op het financieel overzicht aver 1950. De rekening over dat jaar sloot aan ont vangsten en uitgaven met een bedrag van 5.260.131,11. Aan spaargelden was inge- legd 719.593,23; terugbetaald werd 689.381,48. De balans sloot met een bedrag van 1.558.632.92, de bezittingen aan de Cen trale bank wax-en 1.004.331,96, aan de spaarders had men 1.294.753,17 schuld. Het reserve-kapitaal bedx-oeg 54.513.93 en hierbij zal het voordelig saldo van 1950 1.900,93 worden gevoegd. Definitieve vorm van het programma Steeds meer onderdelen ook van het Be verwijkse feestprogramma voor de aan staande Koninginnedeg worden nu in een definitieve vorm gegoten. De volksspelen worden door de vereni ging „Koninginnedag" op dezelfde wijze georganiseerd als vorig jaar en het pro gramma hiervan vermeldt de volgende details: mastklimmen op het Stationsplein; ringsteken op fietsen voor dames, heren en jon gex-en op het pax-keer ter rein; hinder nisloop voor meisjes en jongens op het pai-keerterrein en watertonsteken op de Corn. Matersweg. Er worden voor deze wedstrijden mooie prijzen aangekocht en inschrijven is niet nodig: iedex*, die om half twee aanwezig is, kan meedoen. Des avonds Wat het avondprogramma betreft is ex- voor de leden een aantal bonte avonden- voorstellingen georganiseerd en wel op 30 April en 1 Mei respectievelijk in het Ne derlands Hervormde Verenigingsgebouw aan de Schans en in het K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat; op beide avonden zijn er twee voorstellingen. Het programma wordt verzorgd door de Beverwijkse Orkest Vereniging onder lei ding van de heer Louis Stiens en een non stop-cabaret revue, met het Masker Show- Orkest „The Dio's" onder leiding van Ton v. d. Braak. Een ander aantrekkelijk onderdeel van het feestprogramma is de jaarlijkse voet balwedstrijd. Het zal weer een ontmoeting worden tussen twee juniox-en-elftallen vaix de afdeling Noordholland der K.N.S.B. Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 17 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voox-werpen: een ring met 2 sleutels, cein tuur van jurk, vulpotlood, nylonkous, windjack, zilver armbandje, zwarte stof fen slobbroek, parapluie-foudraal, capu chon, een grijs jack en een paar schoenen, slaappop, blauwe ceintuux-, pox-temonnaie met inhoud, penhouder, verschillende wan ten en handschoenen. WIE LOOPT ER ZONDER OVERHEMD? Aan het politiebureau Dorpsstraat 3 zijn de volgende gevonden voorwerpen gedepo neerd: een khaki overhemd, gekleurde hoofddoek, zilveren rozenkrans, 2,50 (biljet), portemonnaie, inhoudende 1,11, een paar kinderkousen en zakdoekje, bruine glacé-herenhandschoen, bruine por temonnaie inhoudende 0,90, 1,(biljet), portemonnaie inhoudende 0,94. De verzameling vexioren voorwerpen be vat: rode autoped op luchtbanden, groene vulpen, een antiek zilveren horlogehanger, glacéhandschoen, rode portemonnaie inhou dende 0,90, twee bankbiljetten van 25, bruine glacéhandschoen, twee briefjes van 2,50, bruine portemonnaie inhoudende 10, een Parker vulpen (gevlamd), grijze dameshoed, zwarte vulpen, bruin gebreide wollen muts, een grote en kleine sleutel. JAARVERGADERING VAN DE K.V.P. Vrijdagavond hield de Katholieke Volks Partij afdeling Castricum in hotel Roozen- daal haar jaarvei-gadering welke goed was bezocht. Als spreker trad deze avond op de bur gemeester van Obdam, de heer A. N. de Boer. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de secretaris, de heer A. de Wit en de penningmeestex-, de heer T. H. de Winter, bij acclamatie werden herkozen. De heer B. Louwe, welke eveneens aftrad, wist bij de gehouden voorzittersverkiezing 28 stem men van de 34 te behalen, waardoor hij ook werd herkozen. Het jaarverslag van de secretaris gaf weinig activiteit der afdeling- te zien cn dat van de penningmeester gaf een batig saldo aan van 270. De fx-actieleider der K.V.P. in de ge meenteraad, de heer Berlee, beantwoordde verschillende op schrift gestelde vragen betreffende de door de K.V.P.-fi'actie ge voerde gemeentepolitiek en mevrouw Ver hoefDuforny hield een korte causerie over het vormingscentrum in Baarn. GESLAAGD De heer W. J. van Weenen te Castx-icum slaagde te Alkmaar voor het eindexamen aan de Rijkslandbouwwiixterschool. ST. THOMAS-ST. WILLEBRORDUS 9-13 De damclub van de St. Willebrordus- stichting te Heiloo heeft revanche genomen voor de eertijds geleden nederlaag. Met 913 moest het Castricumse St. Thomas nu het onderspit delven. Maandag 16 April bestaat de Castricumse R.K. damclub St. Thomas 12Vs jaar en voor deze gelegenheid spelen de Castricummers een medaillewedstrijd tegen damclub Hei loo welke dit jaar kampioen werd van de tweede klasse van het district Amsterdam. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Gem. 10 uur: ds. Cannegieter. Ger. Kerk 10 en 17 uur: ds. Kornet. Hcrv. Evang. Ver. 10 uur: ds. v. d. Linde, van Amsterdam. ZONDAGSDIENST ARTSEN De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waax'genomen door dokter H. J. van Nie- velt, Mient 33. De wijkverpleging is in handen van zuster Bos-Driesz, Toren straat 29. AGENDA VOOR CASTRICUM EN UITGEEST Corso Theater, Casti-icum. Vrijdag, Za terdag en Zondag: „Tarzan's wonder- bx'on". Maandag, Dinsdag en Woensdag: „My dream is yours". Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest. Za terdag- en Zondagmiddag: „Een zwer vers oponthoud". Zondagavond en Maan dag: „Vrouw vermist". Daar April voor vele ouders de belang rijkste maand is om te beslissen welke school zij voor hun zesjarige kinderen zullen kiezen, geeft de Oudercommissie van de openbare lagex-e school ir. L. P. Krijgerschool op Donderdag 19 April in het schoolgebouw aan de Melklaan 25 een voorlichtingsbijeenkomst. In deze bijeenkomst zal de heer H. de Boer, wethouder van Onderwijs, spreken over: „Waarom kiest u de openbare school?" Er is gelegenheid tot het stellen vari vragen en in contact te treden met het pex-soneel der school. Voox-ts zullen enige korte films worden vertoond. R.-K. JONGE MANNEN KRIJGEN ONDERDAK Sedert het slopen van het R.-K. vereni gingsgebouw aan de Wijkerstraatweg zijn de jonge mannen uit de R.-K. St. Joseph- parochie eigenlijk zonder onderdak ge weest voor hun bijeenkomsten. Daaraan zal nu een einde komen. Door het overbrengen van de bibliotheek, welke in één van de lokalen der R.-K. meisjes school aan de Cox-verslaan was onderge bracht en die nu een plaats heeft gevonden in het perceel Wijkerstraatweg 62, tegen over de kerk, is een oplossing gevonden. De voormalige bibliotheekruimte zal nu worden ingericht voor de R.-K. jonge mannen. In het Hoogoven-voetbaltournooi werd Vrijdagavond aan de Koningsweg de wed strijd tussen Magazijnboys en Laboi-ato- rium II gespeeld, waarbij eex-stgenoemd elftal eerst in de tweede helft na veel spanning het enige doelpunt scoorde. Hier door werd Laboratox-ium 2 voor verdere deelneming uitgeschakeld. Voor hedenmiddag staat de belangrijke wedstrijd IJzeren PaardCAW op het progi'amma. IJzex-en Paard, dat vox-ig jaar de tweede plaats in het tournooi behaalde zal alles in het werk stellen om tot de laat ste ronde door te dringen. Voor de B-afdeling wordt daarna ge speeld Onze Ploeg tegen Hoogoven Express. De jongens lachten om de rare clowns, tot de tranen hun over de wangen liepen. Toen holden de mannetjes weer de arena uit. In hun plaats kwamen er knechts 'in rode uniformendie metalen slangen en staaldraden naar binnen droegen' ze zetten twee hoge masten op en spanden die stevig met draden. Hoog in de lucht spanden ze een lange draad, en toen dat allemaal klaar was, kwam er een aardig meisje de arena in, die naar alle kanten lachte en kushandjes wierp, waarna ze langs een touwladder vn een van de palen klom. „Dal is een koorddanseres!", zei oom Tripje. „Wat gaat ze doen?", ■fluisterde Bunkie. „Aardappelen schillen, suffie!", lachte Oepoetie. „Ze gaat op die draad wandelen en dansen", verklaarde oom Tripje. „Oei!", zei Bunkie verbaasd. „Kan dat?" En of ze dat kon! Het meisje stapte op de dunne draad, en terwijl ze met uitgestrekte armen het evenwicht bewaarde, liep ze zo maar over de staaldraadJa ze danste er zelfs op! Vol spanning en bewondering staarden ze naar boven. Dat was een mooi nummer! Na lange tijd zal het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Watervliet" weer eens een wedstrijd spelen, die echter in competitieverband voor de groen-gelen niet meer van belang is. Ook de kox-fbal- competitie komt nu aan de laatste ronde toe en Watervliet I gaat nu op bezoek bij Oosterkwartier I te Haarlem voor de voor laatste wedstrijd. Daar de groen-gelen ge brand zijn om Oosterkwartier nog eens flink partij te geven, kan het een aardige wedstrijd worden. Watervliet I vertrekt met de dames R. Weymar, T. Gieze, C. Broeksma, S. Meyer, D. Schelling, T. Waagmeester en de heren J. Broeksma, R. Velthuys, H. Gieze, F. Vos, F. Möhlmann en W. Berghuis. Watervliet 3 brengt een bezoek aan Haarlem I en heeft een goede kans om tenminste één punt te veroveren in deze laatste competitiewedstrijd. Het vierde Watervliet-twaalftal speelt ook de voorlaatste wedstrijd in deze com petitie en wel tegen Nieuw Flora 2. Terrein voordeel kan de balans ten gunste van de groen-gelen doen doorslaan. Volgende week spelen ook de „viex-en" hun laatste wedstrijd. De kampioensploeg, Watervliet 5, gaat eveneens dc voorlaatste wedstrijd tegemoet op eigen veld. Aurora 4, dat op bezoek komt, kan rekening houden met de wens van de kampioenen om het ongeslagen record te handhaven. De adspiranten spelen vanmiddag: Animo Ready AWatervliet A en Wa tervliet BOosterkwartier D. Voor" het jeugdtournooi van de Haar lemse Korfbal Bond op 29 April is thans de Watervliet-jeugdploeg samengesteld. Deze woi'dt gevormd door Lien en Rie Leyenaar, Co v. Ladenstein, Cor v. Zutfen, Net v. d. Bogaax-d, Dimf. v. d. Molen en Aart en Arie Verkerk, Bert, Frits en Jan Koning, cn reserves: Lenie Born, Cor v. Dongen, Ko Allan en Jan Minnes. Voor de handbalvereniging „IJmond" was aanvankelijk vastgesteld de laatste wedstrijd voor het eerste heren (kam- pioens) elftal tegen AHV te Den Helder, maar daar deze nog weer is uitgesteld en drie andere competitiewedstrijden zijn in gelast komen er toch nog vier ontmoetin gen. IJmond 2 (heren) krijgt bezoek van OSS 1 uit Zandvoort, wélke ploeg zeer wisselvallig speelt en volledig IJmond nog" zwaar op de proef kan stellen. IJmond 2 kan echter winnen. De thuisclub komt uit met: K. Groot; W. Reymer en R. Rill; R. Bosman, C. Sluis en E. Kleijn; L. Hage naar, J. de Waal, A. Does, J. v. Eden en K. Struik. De heren van IJmond 3 ontvangen Ra- piditas 3 uit Haarlem; een ploeg waar mede ook terdege rekening moet worden gehouden. Voor de dames betekent de uitwedsti-ijd van het eerste elftal tegen Foresters te Heiloo een niet te onderschatten taak. Met goede wil en vlot spel kan tenminste één punt. worden vex-overd. Het derde IJmond-dameselftal gaat naar Heemstede om de gelijknamige club te ont moeten. Ook deze wedstrijd zal de IJmond- sen niet gemakkelijk vallen, doch mis schien valt er toc'.x enig succes te boeken. In Ouwehands Dierenpark is een der Zebra-families verblijd met de geboorte van een welgeschapen zoon, die men hier naast zijn trotse vader zijn debuut in de „uitgaande dierenwereld" ziet maken. Wilhelmina VooruitStormvogels 2. De Stormvogels-reserves spelen Zondagmorgen te Amstei"dam een vriendschappelijke wed strijd tegen Wilhelmina Vooruit. Het elftal ziet er als volgt uit: Venus; Van Vliet. Ad miraal; Glas, Effern, Tol; Luppens, Meyer, Angenent, Freriks, Van Opbergen. Stormvogels 4BSM. De IJmuidenaren zullen trachten de onderste plaats te ont komen door met de volgende ploeg van BSM te winnen: Van Riessen; Zeilmaker, De Vries; Gravemaker, Lampers, Van Dongen; v. d. Steen, Luitjes, Blok, Reekers, Veldman. Stormvogels naar Schagen. Ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de VV „Schagen" speelt het eex-ste elftal van Storm vogels aldaar op 6 Mei a.s. een opluisterings- wedstrijd. BEKEND WALMACHINIST MET PENSIOEN Morgen, 15 April, zal Johannes Licht, de vroegere walmachinist van de V.E.M., met pensioen gaan. De heer Licht kwam op zijn 36e jaar in dienst bij de algemene Visserijmaatschappij en ging in 1920 over naar de V.E.M. als gevolg van de fusie tussen beide rederijen. Hij kreeg toen eexx vloot van 70 schepen onder zijn toezicht, die hem heel wat zorg hebben gebracht. „Meester" Licht sloeg zich evenwel dap per door alle moeilijkheden heen. Van 15 Mei 1950 af heeft Licht zich verdienstelijk gemaakt door onder meer het transport van de zware ketels voor de chemische fabriek „De Toekomst" onder zijn hoede te nemen. Hij is thans 68 jaar. HULDIGING BIJ „BüCKMANN POOL" Dezer dagen is Albert van der Zwan wegens zijn 25-jarig dienstverband bij de N.V. vishandel „Bückmann en Pool" in IJmuiden gehuldigd. In de ochtenduren wex-d v. d. Zwan, die in de hal geen on bekende is, gehuldigd op het kantoor, waar hem het vererend getuigschrift met bijbehorende zilveren medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel is ovei'handigd benevens de gebruikelijke cadeaux van directie en personeel. „De Tien" gaat jubileren en voor een rechtgeaard Haarlemmer is het nauwelijks xxodig, om te vertellen, dat het hier de ver eniging van de Haarlemse brandweer be treft, die binnenkort haar zestig-jarig be staan gaat vieren. Zozeer heeft immers de Haarlemse burgerij sinds jaren met de vereniging van haar brandbestrijders mee geleefd zeker in vroeger jaren toen de opgewektheid van de feestelijkheden van „De Tien" een negéren onmogelijk maakte dat zij tot een begrip is geworden voor alle poorters van de Spaarnestad. Waar de naam „De Tien" vandaan komt? Het is eenvoudig genoeg". Een dikke zestig jaar geleden zag brandweercommandant Van Ek op de Par ij se brandweertentoon stelling een klein handig spuitje, dat door twee man bediend kon worden en hij. vond dat zo'n verbetering op de bakbeesten die Haarlem in gebruik had, dat de stad ex- prompt één bestelde. Voor dat bijzondere spuitje moesten er bijzondere spuitgasten komen. En zo geschiedde het, dat zoons van de gegoede middenstand, „zoons van bazen" heet dat, een corps vormden om naast de plichtbrandweren aan het blussen te slaan. En aangezien.de nieuwe spuit no. 10 was, heette het corps in de wandeling „De Tien". Later kwam er nog een elfde spuit bij, maar om stekelige opmerkin gen te voorkomen, werd die 10 A gedoopt! Het ging bij dit keurcorps machtig mar tiaal toe. De spuitgasten werden naar mili taire wijze ingedeeld van sergeant tot kap- tein, droegen snorx-en als oerwouden en hadden bolhoedjes op met linten, die op hun waardigheid duidden. De kapiteins torsten rood-wit gekleurde staven met zich mee, „zuurstokken" geheten, waar zij in drukwekkend op leunden. En als de brand geblust was, dan gingen de heren voort met het blussen van de binnenbrand, die ontstaan was door het vermoeiend karwei. Zo toog spuit 10 van bx-and tot brand, spoot er lustig op los en liet zich na de bx~and voor de ruïne vereeuwigen met gezichten alsof men zojuist van een geslaagde jacht partij kwam. Vereniging „De Tien" In die tijd is dan de Vrijwillige Brand- blusvereniging „De Tien" opgericht, een gezelligheidsvereniging, die bijeenkomsten, biljart-avonden, uitstapjes en sociëteits avonden ox-ganiseerde. En op al die avonden vierde de kernachtige vrolijkheid hoogtij, die ras-echte Haarlemmers pleegt te bevan gen wanneer daar even aanleiding toe is. „Goeie knullen", mijmerde dr. Spoelder, die nu al veertien jaar voorzitter is en voor ons wat herinneringen uit de oude doos opdiepte. Er is sindsdien heel wat veranderd. Vooral bij de brandblusserij, die van een genoeglijk onderonsje tot een ingewikkelde en zeer technische zaak is uitgegroeid, waarbij minder gelegenheid tot grapjes maken bestaat. Maar „De Tien" is geble ven. En niet alleen de vrijwilligers zijn er lid van, ook 75 van het vaste personeel kan men thans in haar gelederen aantref fen. Zo'n vex-eniging is nodig, zegt dr. Spoelder, want de mensen moeten elkaar kennen en op elkaar kunnen rekenen. Bij een brand kan de ene brandweerman nu eenmaal niet beleefd zeggen: „Meneer Jan sen, zoudt u alstublieft die slang even wil len uitlopen". Tegen die tijd zou er een étage minder op het huis staan. En wat ook niet veranderd is, is de sportieve men taliteit van de brandweermannen, om het even of zij vrijwillig of vast zijn. Zij han gen allemaal aan dat avontuur, aan dat tik keltje risico, dat de sleur van het dagelijkse ondex-breekt. Zij hebben nog allemaal die ene zelfde wens, wanneer de sirene loeit, om het vuur bij de kop te grijpen, zo snel mogelijk. Het zijn om met „de doctox'" te spreken, nog allemaal „goeie Haarlemse knullen", die ook het feesten gelukkig nog niet helemaal verleerd zijn. Dat zal ook de burgerij straks tot haar genoegen merken. Feest De plannen voor de feestviering zijn nog pas in grote lijnen gereed, maar dat er een tentoonstelling van de thans in het museum van de bx-andweer opgeslagen reliquien zal komen, staat vast. Daar zijn de aardigste dingen bij. Foto's van de snorrebaarden van weleer, oude brandemmertjes en onder scheidingstekenen zoals de staf met de rode Ambtenaren meten krachten in 15 takken van sport Hedenmiddag om 3 uur begint met voet balwedstrijden tussen vertegenwoox-digende elftallen van het Velsense bedrijf van Openbare Werken en de gemeentepolitie en tussen „plantsoenen" en reinigingsdienst op de bijvelden van „Schoonenberg" een groot gemeentelijk sporttournooi, dat door de Politiesportvereniging voor 200 ambte naren is georganiseerd. Het tournooi omvat 15 verschillende tak ken van sport. Maandag wordt er een schietwedstrijd gehouden en Woensdag een bridgedrive. Het gemeentebestuur is ver zocht een wisselbeker voor dit tournooi ter beschikking te stellen. De oude „tien" lamp, die altijd bij een brand a"hte u commandant werd aangezeuld, opdat ieder zou welen, waar hij was. Men dan ook wanneer hij een neutje aan v nemen was, want de lampdrager postel zich dan prompt voor de kroeg. En nat"- lijk zal ook de brave, oud© Tien os c' proppen komen. Mag het feestprogramma dan nog helemaal bekend zijn, vast staat wé', ir de burgerij ook ditmaal weer met het'fw van haar spuitgasten zal meeleven, fc terecht, al was het alleen maar uit trots het feit dat Haarlem zoveel burgerzin huil dat het de grootste gemeente met een vb willige bx-andweer is en een efficiënteo:l Wij hoeven niet meer te proberen de braad, weer nog populairder te maken, dan i; reeds is, want dat zou onbegonnen wei zijn. Dat is een schoon compliment voor Haarlemse brandweer en haar jubfe-i vereniging „De Tien". „Staatsgeheim" (Tot en met Thalia) verdient in meer dan één op zicht de belangstelling van een groot p> bliek, dat zeker niet teleurgesteld zal wor den. Sydney Gilliat, een nog jonge regi:- seur van London Films, is op het loa gekomen, voor deze vermenging van m avonturen- met de persiflagefiim, waar in een Amerikaanse arts in het hom vol komen vreemde Vosnië om politieke re:1.- nen vervolgd wordt een speciale taal' laten fabriceren. En inderdaad: de regisjc heeft dit novum zo handig gebruikt, cz: hier en daar de scènes een indrukwekke:ü beklemming krijgen, omdat men de ia? voelt van de opgejaagde die de mensen e zich heen hoort spreken, maar hen nieik verstaan. De film werd voor een grootte in de Dolemieten opgenomen, waar Rok Krasker bekend onder meer door M. camerawerk in „De derde man"-po tige opnamen maakte. De geluidstechniek: eveneens de aandacht waard, evenals taz- wens de partituur van Richard Alwyaö ook de muziek voor het Vosnische volks:;: schiep. Er valt in „Staatsgeheim" zovedS genieten, dat we het een beetje uit de to vallende einde gaarne vergeten. Dfljp Fairbanks Jr. als de chirurg Matw herinnert opvallend aan zijn vader, „Movy Crazy" (Dinsdag en Woensés!_ Thalia). In deze clowneske filmen: de dwaas Harold Lloyd zijn rentrée ia „gezichts"-veld van de Hollywood-cp: Het verhaal wil aantonen hoe hij zija?- gingen inkleedt om het bovenstaan: bereiken en hoe daarbij zijn gemest- door de meisjes die hij in Hollywoodri-- om zich ziet, voortdurend wordt aifw Hij wordt hotelbotel verliefd optw*t mes, die een en dezelfde dame om zijn. Dan is alles opgelost, ook zynfcrf ties voor het witte doek, want de c; - van een filmmaatschappij die zuls f- daverende lol aan hem beleefd, flai «- hem een contract aanbied. „Niet gewenst". (Tot en met Mag in Rex). Deze film heeft een iU werp aangevat, dat al vaker op M doek werd behandeld, doch zij n - klaarblijkelijk gedaan met eerlijke - lingen, wat van sommige vorige v - gen moeilijk kan worden gezego. teer vraagstuk, dat niet alleen e woordelijkheid ten aanzien van ding verlangt, doch vóór alleseojj» begrip van de psychologische t g - gen, die het eigenlijke vraaf.j,-;. schijn roepen: Het vraagstuk n x-eld zich moet gedragen tegen gehuwde moeder. In s°óere. treffende nuances tekent aez noodlottige gang van het werkv. naar de doolhof Van het liefd to,.. haar te vroeg en te plotseling der dat zij zich de eisen van dj, pelijke orde heeft kunnen rea doolhof eindigt niet, De pad g sloten door reusachtige con slechts wanhoop en verlatenheid g plaats van berusting cn inzic f.v{{$- Hoe troostend heeft imJ«X gen getekend in het martelen een schepsel, dat eerst zich- - het leven niet meer aan Kafe Jjjif het Tehuis, dat haar opneemt cn en de man, die met eeni zon S pend karakter een adeldom i zien geeft, waarvan de détails weet te belichten, di p beeld noodzakelijk zijn. in deree--;< voor jonge mensen. Zij zy!1.e, film bezinking kunnen Wg van een warwinkel van dag 13 nissen, die hung eesten \e gfl l. onderscheidingsvermogen zullen er misschien over naaen» verantwoordelijkheidsbesef"- heilzame werking van ondervin

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 12