Klein smalfilmfestival van de Alkmaarse „veertig plussers PANDA EN DE MEESTER*OUDHEIDKUNDIGE C Wereld nteuws SANAÏOGEM De radio geeft Dinsdag Losse flodders, rookgranaten en aanvaiskreten op terrein Tussenwijk Gezond èn lekker! Castricum Velsen-Noord Agenda voor Beveff MAANDAG 16 APRIL 1951 Er is Vrijdagavond in het Alkmaarse Landbouwhuis enige malen bewezen dat de smalfilmerij voor de amateur een aantal artistieke perspectieven biedt, die hem tot in het domein van de kunst kunnen brengen: de jonge smalfimclub „40 -f uit de kaasstad toonde haar leden en vele belangstel lenden uit de verre omgeving, wat er mei een scherp oog voor de cinemato grafische mogelijkheden, een goede camera en veel geduld te bereiken is. Deze avond was een fors pleidooi voor de smalle celluloidstrook, waarop een paar prominenten uit de Nederlandse smalfilm- merij hun prestaties toonden en waarmee aan het doel van deze besloten bijeenkomst volledig werd beantwoord: het aantonen van de levensvatbaarheid der 8 en 16 millimeterfilm, ook voor onderwerpen, die boven de huis-tuin en keukensfeer uit komen. Het grote evenement van deze besloten bijeenkomst was de vertoning van een be kroond amateurs-product er werden trouwens niet anders dan smalfilms ge draaid, die een prijs verwierven op een van de jaarlijkse amateur-smalfilmers congres sen onder de titel: „Een vreemde ont moeting''. Deze hogelijk boeiende en tot in de détails verantwoorde thriller, opgeno men door de cinéast Goossens was zonder meer rijp voor overdruk op normaalfilm- formaat, opdat ook het bioscooppubliek er van zou kunnen genieten. Uit een navrant gegeven de bezeten heid van een beeldhouwer door zijn werk is een filmpje ontstaan, dat een bijna volmaakte beheersing van de camera ver raadt en dan ook met kop en schouders boven de andere films van deze avond uit stak. Toch waren ook deze niet voor de poes: „Gaslucht" van dezelfde amateur bijvoorbeeld liet zien, dat uit een pittig scenario een geestig werkje te halen is, als de maker zich maar wat moeite wil ge troosten en de mogelijkheden der smalle strok door en door kent. Dit historietje van een pantoffelheld, wiens zeer bazige ega een forse spijker dwars door een gasbuis jaagt en die uit de daaruit groeiende ver wikkelingen het recht ontleent, zich einde lijk eens als heer des huizes te gaan gedra gen, maakte dan ook de verbaasde bewon dering der aanwezige smalfilmenthousias ten gaande. „Extase", een 8 millimeter product, was een klasse minder, mede als gevolg van de minder nauwkeurige belichting, maar een daaropvolgend tekenfilmpje liet zien, dat de liefhebberij van het filmen en een vaar dige tekenstift tezamen iets. vermakelijks kunnen scheppen, wanneer de auteur al thans een winter lang zijn vrije avonden voor honderd meter film over heeft. Ten slotte gaf de stemmige documentaire „Moe derhanden" vooral in de laatste meters een geslaagd en dus ontkennend antwoord op de vraag, of een familiefilm beslist onge nietbaar voor buitenstaanders moet zijn. Er kon deze avond een leerzame verge lijking worden gemaakt met een „beroeps- film": „Alchemie" van Philips. En de ama teurproducten kwamen er voorwaar niet slecht af. Het valt te betreuren, dat er in onze om geving niet meer leven in de brouwerij van de smalfilmers te krijgen is, want een uitwisselingscentrum als deze Alkmaarse vereniging heeft al opvallende resultaten opgeleverd en de leden zijn bijvoorbeeld van plan de komende bevrijdingsdag samen op de gevoelige strook vast te leggen zodat er een documentatie van de vijfde Mei ont staat, die wellicht nog eens historische waarde zal kunnen krijgen voor het nage slacht. Hoogoven Harmonie brengt serenade aan ir. Ingen Housz De Hoogovenharmonie, welke door de directie van de Hoogovens enige maanden geleden in staat werd gesteld om zich een nieuw stel instrumenten in de lage stem ming aan te schaffen, zal deze instrumenten in een aan de president-directeur van het bedrijf, ir. A. H. Ingen Housz te brengen serenade voor de eerste maal officieel in het openbaar doen horen. Het voornemen bestaat om Vrijdagavond van het Statenhuis aan de Velserweg met volledig muziek- en tambourcorps naar de Prins Bernhardlaan te marcheren waar de Hoogovenharmonie te ongeveer half acht onder directie van de heer K. v. d. Peet, haar dankbaarheid muzikaal aan ir. Ingen Housz zal overbrengen. Me.e.r Uve.nsvre.ugde. door meer gezondheid Het Zenuwsterkende Voedsel Wandel-puzzle-tocht van de Kennemer Motorclub De Kennemer motorclub heeft Zaterdag avond een „wandelpuzzle" tocht georgani seerd over een afstand van 6 kilometer. Een dertigtal leden, zowel dames als heren startte bij café Parkzicht, om voor dc vierde maal sinds het bestaan der vereniging, de strijd om dc wisselbeker aan te binden. Het resultaat was: dames: 1. mej. M. de Vries 4 straf punten; 2. mej. J. Rut ten 4 strafpunten; 3. mevrouw De Wit 4 strafpun- ten; 4. mevrouw v. d. Leden 6 strafpunten; 5. mevrouw Kamminga 6 strafpunten. Heren: 1. W. Snijders 4 strafpunten; 2. B. Sauer 6 strafpunten; 3. J. Vos 7 strafpunten; 4. T. Sauer. 5. T. Pleging, 6. W. Kamminga ieder 7 strafpunten. De prijsuitreiking Terug van de tocht werd het gezelschap toegesproken door de voorzitter de heer B. Kanis die uiteenzette dat er met veel animo gelopen is en dat de zes controleposten in Beverwijks straten nogal wat belangstelling trokken. Met deze wedstrijd werd officieel het win terseizoen afgesloten en nu kan de vereni ging zich dus weer geen voorbereiden op de komende reis- en trektochten. Vervolgens reikte de voorzitter met enkele toepasselijke woorden aan mej. M. de Vries, de wissclbeker uit. De overige dames en heren mochten uit zijn handen een klein geschenk ontvangen. Concordia speelde blijspel „Vogel vlieg de wereld in" De conflicten, die ontstaan als in een ge zin de kinderen ieder hun eigen weg pogen te gaan en zich daarbij los maken van de zorg waarmee de ouders hen steeds hebben vertroeteld, heeft A. P. Dearsley getekend in het vlot geschreven blijspel „Vogel vlieg de wereld in", dat de toneelvereniging Con cordia van Van Gelder Zonen onder de goede leiding van L. W. Boeree in het eigen gebouw ten tonele bracht. De opvoering is dè grote avond geworden voor Dini Davidson, die met een plezierige vaart en een verkwikkend frisse opvatting de rol .van de schelmse Myra, de jongste spruit uit het Hapgood-gezin speelde. Dit succes liet zich reeds in het eerste tafereel, dat anders aan zijn saaiheid ten gronde zou zijn gegaan, aanzien. Dank zij de voor treffelijke nuanceringen, die zij in haar spel wist te leggen, bracht zij de uitvoering op hoger plan. Een prettige tegenspeler had zij in J. Davidson als Sproet, die zich een goed beeld van deze dankbare rol gevormd had en het type raak wist te blijven weer geven. De vrouwelijke krachten zijn bij Con cordia in het algemeen beter dan de heren. Phyllis, de oudste zuster (mevrouw A. RobWegman) gaf in de scène van het af- Bouw en herstel van schepen In de Staatscourant zal worden opge nomen een besluit van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waar in de gemiddelde bouwkosten van schepen, (bedoeld in artikel 8 van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden) naar het prijs peil van 9 Mei 1940 worden vastgesteld. Deze gemiddelde bouwkosten, onder scheidenlijk voor het casco en de voortstu wingsinstallaties, zijn af te lezen op een bij de beschikking behorende grafiek. Om de gemiddelde bouwkosten te bere kenen' op het tijdstip van herbouw of her stel moet men bovenbedoelde bouwkos ten vermenigvuldigen met de op dat tijd stip geldende bouwindex. Deze bouwindi- ces zijn voor verschillende perioden afzon derlijk vastgesteld. Zij worden in een af zonderlijke beschikking' gepubliceerd. scheid van het ouderlijk huis pakkend spel te zien, maar het suikerzoete tweede tafe reel lag haar minder. De terugkeer met de man harer keuze tegen het einde van het spel liet uitkomen hoe deze speelster met sober, doch gevoelig accent een aparte be koring aan haar spel kan geven. J. Wormsbecker was geen sterke figuur, zeker niet als de millionnair, die in het voorbijgaan Phyllis als het ware meesleept om haar tot zijn vrouw te maken. Daartoe ging er van zijn optreden te weinig warmte uit. C. Eckhard had met zijn stem meer kunnen bereiken, indien hij minder dof en monotoon de oudste broer Arthur had pogen weer te geven, de man die „het grote avontuur" tegemoet gaat. Mevrouw A. v. d. PietermanWormsbecker die als moeder Hapgood instinctmatig geen afstand van haar kinderen kan doen, wist in haar grote scène aller aandacht op te eisen en toonde ook in het verdere verloop van het spel deze rol zeer goed aan te kunnen. A. J. VAN DER WEIJDEN. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Operette. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Piano. 13.45 Kamerorkest. 14.22 Gevarieerd programma. 15.15 Lichte muziek. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor kinderen. 17.45 Platen met commentaar. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Sport. 18.24 Dit is leven. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa: Groot Brittannië. 19.52 Politiek over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Tenor en piano. 20.40 Actualiteiten. 20.50 Omroeporkest. 21.22 Het oude en ware verhaal van Repelsteeltje. 22.34 Gesprek met zijn zoon. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Concert gebouworkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Concert. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel overzicht. 13.30 Orgel en zang. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Dansmuziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Platen. 19.00 Amusementsmuziek. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Voordracht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Antwoordman. 21.35 Opera. 22.00 Goede moed. 22.15 Viool, clavecimbed en cello. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.30 Pla ten. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Jeugd nam actief deel aan oefening den Nationale Reserve Twee pelotons van de Nationale Reserve hebben Zaterdagmiddag in het beboste ter rein langs de Zeestraat ter hoogte van Tus senwijk hun gezichten zwart gemaakt, hun patroontassen met losse flodders gevuld en met het Lee Enfield-geweer „in de onder- greep" een doorkijkje gezocht in het kreu pelhout. Deze mannen van de klassen Vel- sen en Beverwijk heetten onverhoeds als „paratroopers" uit de blauwe lucht geval len te zijn teneinde een bruggelioofd te vor men voor een grote luchtlanding. Maar nog voor hun versterking uit de lucht zou zijn aangevoerd, was deze „commandogroep" voorbestemd opgerold te worden door de inmiddels gealarmeerde verdedigers, (de klassen Amsterdam, Haarlem en Heems kerk). Dat is dan ook gebeurd en de nieuwe aanvoer uit de lucht bleef uit, al kwamen er wel een paar Dakota's over. Terwijl de belangstellende jeugd, die in groten getale was komen opdringen om geen enkele losse flodder-knal te missen, rondom de verdedigende „aanvallers" dooi de struiken ritselde, werd het eerste vuur- contact met de aanvallende „verdedigers" uit Beverwijk gemaakt. Het peloton van Heemskerk deed een afleidende frontale aanval terwijl de andere twee klassen achter het gordijn, dat inmiddels door een paar ontplofte rookgranaten was opgewor pen een omtrekkende beweging maakten. Maar de Heemskerkers drongen in hun fa natisme dieper in het bruggehoofd door dan was afgesproken, zodat zij de flankaanval- len van hun eigen bondgenoten te verdu ren kregen. Een groot deel van de „para chutisten" in de meer naar achteren gele gen weerstandsnesten kreeg daardoor nau welijks contact met de tegenstander. Alleen kreeg een van hen een salvo boze worden van een tuinder omdat hij langs de rand van dienst geestgrondje balanceerde, of schoon hij zichtbaar zijn best deed om „grasjes, sprietjes en vogeltjes" te ontzien. Dit restant richtte, toen er alweer verzame len was geroepen de houten kogels maar op de boomstammen. Défilé Kort daarna verlieten de ruim 130 man het toneel van hun onderlinge strijd om ge zamenlijk Beverwijk binnen te rukken. Omstreeks half zes toen de zonneschijn in regen was verkeerd défileerden zij onder leiding van de commandant der operatie, luitenant J. H. A. Bijl, in keurige gelede ren langs Scheybeeck, waar verscheidene leden van het Beverwijkse comité „Steun Wettig Gezag" ook de voorzitter, burge meester J. J. Scholtens hen gadesloegen, in gezelschap van de wethouders, de ge meentesecretaris en de districtscomman dant der Nationale Reserve in Noordhol- PERSONEELSVERENIGING DER N.H.M. VIERDE EERSTE LUSTRUM. In de versierde zaal van hotel Borst werd Zaterdagavond het eerste lustrum ge vierd van de personeelsvereniging der Nederlandse Heide Maatschappij, afdeling Haarlem. De voorzitter, de heer Verhey, verwel komde de aanwezigen, speciaal de inspec teur der N.H.M., de heer J. Buurma, het hoofd der P.W.N.-afdeling terreinen in Castricum, de heer P. J. Duinker, en de heer E. de Vries, technisch ambtenaar te Castricum. Spreker herdacht in enkele woorden het wel en wee der personeelsver eniging in de afgelopen vijf jaren. Hierna kwam het toneelgezelschap van het P.W.N. uit Bloemendaal voor het voetlicht met het toneelspel „Betje regeert". Onder regie van de heer H. van Elven uit Castri cum voerde dit gezelschap voor de vijfde maal het stuk op en evenals de vorige keren werd het een geslaagde avond. De bloemen welke de voorzitter na afloop van het stuk offreerde, waren volkomen verdiend. De regisseur mocht rookwerk in ontvangst nemen en zijn echtgenote een bloemstuk. Onder muziek van de K.J.B.-band De Tchiounezen bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen, waarbij de heer H. van Elven zich als een vaardig leider ontpopte. land-Zuid, luitenant-kolonel Lenderink. In het Centrum werden de wapens afge legd voor een bak koffie. JUBILEUMBOOTTOCHT „PLAN WEST" De Beverwijkse winkelierscombinatie „Plan West" zal Dinsdag 31 Juli een jubi leum boottocht voor de kinderen der leden organiseren, ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan. De boot zal vertrekken van de Pijpkade en in Huizen zullen de kinderen per bus naar een speeltuin in Valkeveen vervoerd worden. OPENBARE VERKOPING In het Kennemer Theater aan de Zee straat te Beverwijk zal op Dinderdag 19 April ten overstaan van de notarissen J. Bremmers en T. H. Bölger een aantal hui zen openbaar worden verkocht. IJzeren Paard handhaaft zich in Hoogoven-tournooi Een van de belangrijke wedstrijden in het Hoogoven-voetbaltournooi was die, welke Zaterdagmiddag aan de Koningsweg werd gespeeld tussen IJzeren Paard, welke ploeg vorig jaar tweede werd in liet tour- nooi en C.A.W. In de eerste speelhelft is er aan beide kanten hard gestreden: C.A.W. bestond het de tegenstanders gevaarlijk terug te dringen, doch de schutter ontbrak om dit overwicht in doelpunten uit te drukken. IJzeren Paard echter gaf goed partij en vooral de voorhoede speelde levendig, zon der goede schietkansen te ontwikkelen. De rust kwam met blanke stand. Nauwelijks was de tweede helft begon nen toen bleek, dat IJzeren Paard over een betere techniek en meer uithoudingsver mogen beschikte. Uit een scherp genomen hoekschop liep de rechtsbuiten de bal in het C.A.W.-doel. (1—0). Wel trachtte C.A.W. het spel te ver plaatsen, maar de IJzeren Paard-verdedi ging, die ver was opgedrongen, belette dit. Het offensief van deze ploeg had na een kwartier succes door de linksbuiten en drie minuten later brak de middenvoor handig door de C.A.W.-verdediging om er 30 van te maken. De snelle linksbuiten wist de stand op 40 te brengen. Toch slaagde C.A.W. er in om uit een schermut seling vijf minuten voor het einde de eer te redden. (41). Voor de B-afdeling werd door een om zetting van het programma de wedstrijd Ovenbouw IISchrot gespeeld, welke Ovenbouw met 81 won. Vanavond wordt ook een belangrijke en spannende strijd verwacht tussen C. W. 1 en Kernboys 1. Buurtvereniging „Watervliet" zag „Wilde Rozen" Voor de laatste uitvoering in dit seizoen speelde de toneelclub van de buurtver eniging „Watervliet" Zaterdagavond voor een vol Kennemer Theater „Wilde Rozen", een „spel van leed en hartstocht" van Joh. van Eekelen. Regisseur G. Janssen had het zich niet makkelijk gemaakt, maar vele goede krach ten moeten hem hebben doen besluiten de Van Eekelen-stijl ter zijde te leggen: vele lange dialogen zijn aanzienlijk ingekort. Het verhaaltje van „Wilde Rozen" draait om twee door het leven uit het lood ge slagen jonge mensen, die beiden hun ouders hebben verloren. Dolf, de pleegzoon van de Van Wiltvoorden's vindt bij een industrieel een liefderijke verzorging. Nichtje Loes, heeft als wees een prettig tehuis als logé, waar de zoon Coen dokter en Ina, zusje, het gezin completeren. Dolf blijft zijn ouders, die hem verlieten ver wijten maken cn Loes heeft als ouder meisje een bittere ervaring met een student opgedaan, zodat ze beiden in de nesten zitten. Dit in contrast' met de levensblije Ina. Maar Dolf en Loes vinden elkaar en het geluk na heel goed gespeelde scènes. De „Watervlieters" hebben zich als ama teurs, ook al door hun uitstekende rol- kennis goed van hun taak gekweten en zich in de toch nog lang niet eenvoudige dialogen verdienstelijk gemaakt. Zonder de overigen tekort te doen waren het vooral Loes en ten tweede Dolf, die hun rollen waard waren en zij sleepten het tegenspel van Ina, Coen en Bob mee. Van de ouders Van Wiltvoorden sprak de fi guur van de vrouw het beste tot de ver beelding. Neeltje vulde als dienstbode goed aan. Voorzitter J. Klein opende de avond met een enkel woord en bood na afloop de dames bloemen en de heren een rokertje aan. De aanwezigen betuigden door lang durig applaus hun instemming. Een bal besloot deze laatste seizoenuitvoering. Vier bedrijven „haken in" voor de kankerbestrijding Het „Koningin Wilhelminafonds", dat zich in zulk een grote belangstelling mag verheugen, is voor het personeel van de firma Hoogenbirk aan de Staalhaven aan leiding geworden het initiatief te nemen diverse andere bedrijven „in te haken". De personelen van het genoemde bedrijf en van de Bates Zakkenfabriek, Construc tiewerkplaats Eriks en „Staalmeubel" hebben de afgelopen week voor het mooie doel een uur overgewerkt of een uur loon afgestaan. De directie van de firma Hoogenbirk heeft toegezegd het totaal bedrag, dat aan overwerk gedurende het uur is verdiend, te verdubbelen. Verwacht wordt, dat de directies van de andere bedrijven dit voor beeld zullen volgen. IJmond had een goede dag Voor de handbalvereniging „IJmond" hebben de drie wedstrijden mooie resul taten opgeleverd. In een snelle wedstrijd moest IJmond 2 (heren) op eigen veld de punten delen met OSS 1 uit Zandvoort. De eerste aanvallen waren voor IJmond. Van het midden uit nam K. Struik de bal mee, doch een doelpunt werd afgekeurd. Het spel was zeer bewegelijk, waarbij OSS iets meer in de aanval was. Na tien mi nuten namen de gasten de leiding. (01). Spoedig na de hervatting maakte K. Struik voor IJmond gelijk. (11), doch aan de andere kant trof een hard schot ook weer doel. IJmond drong gevaarlijk op, waar door Garritsen gelijk kon maken. (22). Te ver opdringen van OSS werd noodlot tig. Opnieuw scoorde Garritsen. (32). Toen OSS kans zag om in de laatste mi nuten nog gelijk (33) te maken, was voor beide ploegen de laatste kans op de bovenste plaats verkeken. IJmond 3 (heren) had beter succes te gen Rapiditas 3 in een zeer spannende wedstrijd. Spoedig was het 02 voor de gasten, doch vijf minuten voor de rust liep F. Bijl de achterstand in. (12). De her vatting begon met een doelpunt van J. Molenaar. (22). Om beurten maakten de partijen doelpunten en IJmond door toedoen van T. Prinse en W. Prinse. (55). Wegens een armbreuk moest A. Bruinen berg het veld verlaten. Met L. Hagenaar als invaller zette IJmond een heftig slotoffensief in en J. Molenaar en L. Hagenaar brachten de eindstand op 75. De dames van IJmond 3 wonnen in Heemstede tegen de gelijknamige club met flinke cijfers, zonder tot groot spel te ko men. De verdediging van IJmond hield de Heemsteedse voorhoede in bedwang en de weinige schoten op het IJmond-doel wer den vlot verwerkt. Het beste deel van Heemstede was de verdediging. Deze kon echter niet voorkomen dat zij viermaal werd gepasseerd. (04). 47. Nauwelijks had Panda op de muur geklopt, of er kwam al een antwoord! Aan de andere kant van de muur zat iemand terug te tikken! „Vlug, Jolliepop!", com mandeerde Panda. „Sla door die muur heen! Ik wil weten wie daar achter zit Jolliepop keek eerst wel even bedenkelijk, want hij beschouwde het muren-doorslaan niet als iets dat bij zijn taak behoorde, maar hij gehoorzaamde toch. „Tot uw orders, mijnheereh.Panda!", zei hij, ter Europa. Met ingang van l u Frans-Duitse „pool" van wagons gevormd worden 100.000 goederenwagons 8 schappelijk Frans-Duits 11 ,g>- schikbaar zullen zijn Deze eerste van haar soort in EitJ ten doel het heen en leeg materiaal te beperken o??'* neler gebruik van het goedïr?^' park der beide landen mogX'*' ken. De 100.000 wagens ziE duiding „Europe" dfagen n°5*' Betekenis. Walter Ulbrieht' vi™ van Oost-Duitsland, heeft z2? een massa-boeenkomst ter hS van de dood van Ernst Thaeft voormalige Duitse communi u :i die in 1944 in een concentrati e?' het leven kwam, verklaard: fij Ier aan de macht, kwam zei Th? dit betekent oorlog. Thans hetzelfde over het plan van h om de Westelijke zones van opnieuw te bewapenen." WatfcTS1 se volk nodig heeft, is ff Steen vredesverdrag". Sst Pers. In Zwitserland zal een internal persinstituut worden opgericht vordering van de persvrijheid eit verbetering van de journalistiek, al-, heeft Lester Markel, redacteur New York Times en voorzitter Wtó organisatiecomité voor dit hos meegedeeld. De Ford-stichting fc 150.000 dollar voor dit doel gescV-- en de Rockefeller-stichting I2f,v? dollar. Het voorstel tot oprichting dit instituut werd in October ged==- - een bijeenkomst te New York va p! dacteuren uit veertien landen, wed der België, Argentinië („La IW en Chili. Sympathie. De Oostenrijkse minister e Sociale Zaken, Karl Maisel, die cel voorzitter is van de vakvereniging v=- metaalarbeiders, heeft de symoatfeieÈ: steun van de Oostenrijkse arfe verzekerd aan de 285 arbeiders vil onder Sovjet-Russisch toezicht stasè Teudloff Vamag-machinefabriek in.! gersdorf bij Wenen, die Vrijdag hi king zijn gegaan. Aanleiding tot del king was het ontslag door de fp. Russische autoriteiten van de sociaM- sche voorman Leopold Matzinger -• gens het verspreiden van het sódÉ tische blad „Freies Wort". Van Sovjet. Russische zijde is gedreigd mei fe- deling' van de zaak door een Sovjet- krijgsgerecht, wanneer de staking u: wordt beëindigd. Premier. De ministerraad van Nepalle na een lange vergadering beslotens- kele hoge officieren te arresteren eai partij „Ghorka dal" te verbieden. Ie secretaris-generaal van de partij fei Donderdag reeds gearresteerd. Het perbevel van het leger, dat tot erts verbonden was met de post van pienfe: zal voortaan door de koning er.es minister van Binnenlandse Zaken voerd worden. De premier wordts namelijk van beschuldigd, de opststie lingen indirect gesteund te heb'oen. Verkiezingen. Zondag is bij de eersteve: kiezingen in de Libanon sinds |S!i naar schatting de helft van do ste-;.;- rechtigden opgekomen. Daar géén car- didaat veertig procent der sier" heeft behaald, zal de volgende ra Zondag een tweede verkiezing wé: gehouden. Volgens radio-Beiroetzijn':: incidenten in het Noorden di'ie persei gedood en verschillende gewond. Staking. In een fabriek te Manres fr Barcelona), zijn Zaterdag dertienbx- derd arbeiders in staking gegaan, li. eisen een duurtetoeslag van zestig c® ta's per week. De fabriekseigenaars? bereid deze te betalen als het rainiska van Ai-beid toestemming geeft. Botsing. In Gelsenkirchen (West-Dn land) is het gisteren tot botsingenfe sen politie en geüniformeerdeledenr; de communistische „Vrije Duitse ja? gekomen. De politie trachtte het te van een mars door de stad te verhits ren, waarop de demonstranten de tcv tie met hun vlaggestokken aanviel Dertien politiemannen liepen ver® dingen op. VVB en Kinheim speelden vriendschappelijk De Breesapers, die goede kans mate het kampioenschap van de vierae K.N.V.B. cn wegens terreinafkeurmp-- enige weken gedwongen rust heboen had, hebben tegen de derde klasserL heim een vriendschappelijke wea.trp.- speeld. Dit gebeurde Zaterdagayona Watervliet-sportpark. V.V.B. telae in vallers, o.a. voor de gebroeaer» fc- wacht en Kinheim twee. Na vijf minuten spelen kwam doo. - samenspel van v. cl. Linden en v. teren de bal voor het doela® Van de Wateren passeerde aoex- Veelen (0-1). V.V.B, cqmtagfcg en bracht de Kinheim-verdeW schillende keren in moeü'j.theg. Michel aan de lijn was gevaargög aanval van Kinheim werkte van de bal over de lat. ,D h,i r,v Na 22 minuten zettei Michel diW Keirsgieter greep de bal juist maar hij viel in zijn dod hoede van V.V.B. verrichtte beter dan die van Kinheim. In de eerste 25 minuten na o ting viel Kinheim fel aan, docflj^ gingen verloren. De fnei-en. DaS spel te kort om succes te boeten-^ was spil De Wolf in vorm. De van V.V.B. was mtstekend op j reveld, Luntz en v. d. Linden geen succes met schieten. De laatste minuten bracken 4 spanning. Michel miste voor kans op winst door vijf m einde over te schieten yga, het ten slotte aan de f dere HetÉ* uit moeilijker positie, evene kwam met gelijke stand. Maandag 16 April Kennemer Theater, 7 en 9-15 uur' W two. AismirGab^ Luxor Theater, 7 en 9.1o uu - W.B. Theater, 8 uur: De ons® gGant' Dinsdag 17 April Tfi3 Kennemer Theater, 7 en 9.15 Gabr# ADVERTENTIE ROOSENDAAL HOLLAND - TURNHOUT BELGlE ADVERTENTIE cn cncer gezondheid door Sanatogen, het heerlijke versterkingsmiddel, waarmee U oververmoeidheid en zenuwklacbten in korten tijd overwint- ADVERTENTIE ADVERTENTIE wijl hij de houweel uithaalde. „Hoewel ik mij veroorloof op te merken, dat deze muur uit oudheidkundig oogpunt van alle belang ontbloot is, en.Maar toen dreunde de houweel tegen de muur ensloeg er recht doorheen! De klap kwam zó hard aan, dat Jolliepop met de houweel heen door de muur heen vloog! „Hiep hiep ho!", riep Panda blij. „Mijn plan slaagt! Daar heb ik die tunnel voor gemaakt! We zijn er!" En ja hij had bereikt wat hij al die tijd bereiken wildeHij wds er. Want waar denk je, dat Jolliepop met zijn houweel be landde? Wel hij vloog pardoes de cel van Joris Goedbloed binnen! „Hie!", kreet hij, terwijl hij viel. „Daar is mijnheer de Baron!" „Inderdaad, mijn beste," knikte Joris beminnelijk. „Wèl wens ik u er op te wijzen, dat uw luidruchtige wijze van bin nen treden verre van wei-opgevoed mag heten maar voor déze keer wil ik dat door de vingers zien. Kom dus binnen, goede vent, en maak het u gemakkelijk!" Theater, 7 en 9.15 W

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2