Vlaggeschip van de Indonesische vloot -vroegere Tjerk Hiddes- onzeewaardig Wereldi nieuws Haagse speelclubzaken voor onbepaalde tijd aangehouden Radio geeft Donderdag Meerderheid van het publiek wenst dat de strijd in Korea nu eindigt PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE WOENSDAG 18 APRIL 1951 Maar de rechtbank zal zich ever haar beslissing beraden Architect A. A. Kok overleden fab -ttjéefo SPECIALE VERKOOP FOYER-KLEEDJES Snuif en wrijf 1 :J>H Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk De „Van Galen" lost de „Evertsen" af Nieuw schip voor Argentinië Actie voor vergoeding van destijds ingeleverde marken OPINIE-ONDERZOEK WIJST UIT: Twintig percent is voor doorvechten HET RAADSEL VAN DE „GAPJA MADA" Heringa Wathrich Burgemeester d'Ailly terug van goodwill-Rijnreis Indexcijfer groothandels- prijzen steeg met 4 punten Voordracht functie griffier De Haagse rechtbank heeft Dinsdag be sloten de behandeling van een aantal zaken tegen Haagse speelclubzaken voor onbe paalde tijd aan te houden. De speelclubs waar het om het ging, wa ren de besloten verenigingen Socrates, Mondial, Midi-club, De Kroon, Liberty- club, de Kleine Club en Aristo. Aan be stuursleden en exploitanten van deze clubs was ten laste gelegd, dat zij hebben deel genomen aan een vereniging die het plegen van een misdrijf, het beoefenen van hazardspel, tot oogmerk heeft. Behalve dit feit vermeldde de tenlastelegging nog een overtreding van de Drankwet. De raads lieden van de verdachten hebben enige tijd geleden een bezwaarschrift tegen deze ten lastelegging ingediend. Zij opponeerden hierin tegen de gecombineerde vervolging van een misdrijf (hazardspel) en een over treding (Drankwet). De berechting van een overtreding behoort namelijk door de kan tonrechter te geschieden. Bovendien werd gesteld dat het gelegenheid geven tot hazardspel geen misdrijf doch een over treding oplevert. De rechtbank moet in raadkamer over dit bezwaarschrift beslissen. Dit is nog niet gebeurd. De indiening van het bezwaar schrift had echter tot gevolg dat de dag vaarding verviel. Toen dus de speelclub zaken Dinsdagmorgen voor de rechtbank aan de orde kwamen dacht men algemeen dat de rechtbank de zaak als afgedaan zou beschouwen, in afwachting van een nieuwe dagvaarding. De president deelde echter mede, dat de zaak voor onbepaalde tijd zou worden aangehouden. De raadslieden van de verdachten protesteerden tegen deze be slissing: „Hoe kan men een zaak aanhouden ais er geen dagvaardng meer bestaat" zo vroegen zij. Ook waren de raadslieden van menng dat de belangen van hun cliënten door deze beslissing geschaad worden, om dat er-een vervolging blijft bestaan. Mr. Hibingh Prins beloofde tenslotte dat de rechtbank zich nog eens zou beraden over haar beslissing. Toch behandelde de Haagse rechtbank Dinsdagmorgen nog een speelclubzaak, namelijk het appèl van mevrouw O. J. J. T.-K., van de speelclub Socrates, tegen het vonnis van de kantonrechter, waarbij zij werd veroordeeld tot 25 gulden boete sub sidiair 10 dagen hechtenis wegens het aan wezig hebben van een roulette in een lokaal waar zonder vergunning „gelagen worden gezet." Het ging bij deze zaak om de interpreta tie van een artikel van de gemeentelijke politie-verordening, waarin gezegd wordt dat het voorhanden hebben van toestellen waarmee het hazardspel beoefend kan wor- Donderdagmiddag om twee uur zal op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam het stoffelijk overschot ter aarde worden be steld van de dezer dagen op bijna 70-jarige leeftijd overleden Amsterdamse architect A. A. Kok. Architect Kok genoot vooral vermaard heid als restaurateur van oude gebouwen. Zo restaureerde hij onder meer de Grote Kerk te Edam, de Sint Jacobstoren te Win terswijk, het raadhuis te Oirschot, het Bol- werek te Zutphen en in de hoofdstad: de Lutherse kerk, de militiezaal en de Agnie- tenkapel. Doch ook als schepper van nieuwe gebouwen zoals enige universiteitslabora toria te Utrecht, was hij bekend. De heer Kok heeft tal van boeken en ar tikelen geschreven en vervaardigde topo grafische atlassen van Amsterdam en ons land. Hij was vijf en twintig jaar lid, later secretaris van de Bond Heemschut, die hem na zijn aftreden tot erelid heeft benoemd. Voorts was hij lid van het Historisch Ge nootschap te Utrecht en van de Maatschap pij der Nederlandse Letterkunde. In 1947 werd hem de onderscheiding verleend van officier in de Orde van Oranje-Nassau. ADVERTENTIE den zonder toestemming van de burge meester in openbare gelegenheden waar drank geschonken wordt, is verboden. De officier van Justitie beriep zich op arresten van de Hoge Raad, waarin wordt gesteld dat het toezicht van de gemeente in het belang van de openbare orde en zedelijk heid ook kan worden uitgestrekt over be sloten lokaliteiten. De raadsman van de Socrates-club, mr. De Lauwere, betoogde dat bedoelde arresten van de Hoge Raad in dit geval niet van toepassing waren. An ders zou men in Den Haag niet meer zon der toestemming van de burgemeester op straat kunnen lopen, aldus de raadsman, want ieder heeft wel iets op zak waarmee een spelletje is te spelen. Hij bepleitte ont slag' van rechtsvervolging. De officier van Justitie eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De uitspraak is be paald op 1 Mei. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Plaien. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Instru mentaal septe:. 13.40 Piano. 14.00 Promenade orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Cembalogezelschap en bas. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.50 Regeringsuitzen ding. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 Cau serie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Le vensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord. 19.30 In dienst van het vader land. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.20 Buitenlands overzicht 22.40 Platen. 22.45 Avondoverden- king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 De Ant woordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 Causerie. 12.00 Wal sen. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12,38 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor tennissers. 18.20 Sport. 18.30 Piano en orgel. 18.50 Gesprek met de brand weerman. 19.00 Lichte muziek. 19.50 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 Phil- harmonisch Orkest. 21.30 Hoorspel. 22.30 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.15 Actualiteiten. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaams koor. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekpro gramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. ADVERTENTIE In het kader van onze bieden wij U: met franje 60x120 10.50 Wol-moquette FOYER met franje 55x120 14.90 VDI IICCTDA Jtt KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met a Benoemingen De Generale Synode der Nederlands Her vormde Kerk kwam deze week bijeen op Woudschoten te Zeist tot het doen van ver schillende benoemingen voortvloeiende uit de overgangsbepalingen behorende bij de Kerkorde. In de Raad voor de Catechese werden benoemd: prof. dr. G. Sevenster, Leiden; prof. dr. W. C. van Unnik, Utrecht; en dr. P. ten Have, Rozendaal. De Raad voor Kerk en Gezin werd als volgt samengesteld: dr. C. P. Gunning, mevrouw A. Sickesz-Snijder, O. Rees, mr. H. Fukkink, dr. C. J. Dercksen, prof. dr. M. J. Langeveld, ds. H. Witvliet, ds. M. D. Gijsman, prof. dr. E. L. Smelik en dr. G. Brouwer. Bij de kerkorde is ingesteld als nieuw orgaan van bijstand de Raad voor de Her derlijke Zorg. Tot leden van deze raad werden benoemd: ds. F. J. Pop. dr. P. J. Roscam Abbing, Rees, ds. C. P. Gun ning, mr. B. ter Linden, J. C. Jongeneel en H. Verkijul, benevens als werkers in ker kelijke arbeid: B. J. Knottnerus, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken en mevrouw M. W. Bijl-Viets. Als voorzitter van de Algemene Diaco nale Raad werd gekozen dr. K. H. E. Gra- vemeyer. Voorzitter van de Raad voor de Zaken ter Verbreiding van het Evangelie werd ir. H. J. Rijks te Amsterdam. Als voorzitter van de Raad voor Kerk en Samenleving zal optreden mr. dr. A. A. van Rhijn. Vervolgens benoemde de synode de voor zitters van de verschillende secties van de Raad voor het Jeugdwerk, namelijk voor vrije jeugdvorming drs J. F. Haeck, voor de Jonge Kerk ds. H. A. Visser, voor het massajeugdwerk ds. L. TI. Ruitenberg, voor de padvinderij jongens ds. S. Kranenburg voor de padvinderij meisjes mejuffrouw dr W. Timmermans en voor het Zondags- schoolwerk dr. P. ten Have. De Raad tot de Zaken van Pers en Pu bliciteit werd als volgt samengesteld: dr. A. J. Bronkhorst, ds. F. H. Landsman, Joh Winkler, D. Broeren, J. C. Aschof, ds. L Alons, en als adviserende leden: ds. L. H Ruitenberg en N. G. J. van Schouwenburg RENé CLAIR HOUDT NIET VAN AMERIKAANSE FILMS De regisseur René Clair heeft de kwaliteit van de Amerikaanse films, die naar Frankrijk worden gezonden, ernstig gecritiseerd. Hij merkte op dat de Britse films, die in Frank rijk worden vertoond, doorgaans veel beter zijn en veel meer succes hebben. Hij advi seerde Amerika minder, maar betere films te zenden. René Clair is gisteren uit Europa in New York aangekomen. Hij zal onder meer de verhouding van film en televisie bestuderen. Vandaag wordt de torpedobootjager „Van Galen" te Hongkong verwacht. Op Zater dag 21 April zal het schip zijn taak als on derdeel van de zeestrijdkrachten van de U.N.O. in het Verre Oosten overnemen van de torpedobootjager „Evertsen", welke op 24 April de thuisreis naar Nederland zal aanvaarden. Van 4 tot 7 Mei bevindt de „Evertsen" zich te Colombo. Voorts ligt het in het voornemen Tanger te bezoeken. Op 2 Juni wordt het schip te Den Helder verwacht. Het grootste schip, ooit op de hellingen van de N.V. C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven te Krimpen aan de IJsel gebouwd, is gisteren zijn driedaagse tech nische proeftocht begonnen. Het is het dub- belsohroef motorpassagiers- en vrachtschip „Yapeyü", gebouwd voor de Compania Ar gentina de Navegacion Dodero s.a. te Buenos Aires, bruto groot 11.540 register- ton. Het schip kan 800 passagiers (emi granten) vervoeren en zal een bemanning tellen van ongeveer 150 koppen. De dienst- snelheid wordt geschat op 17 knopen. De „Yapeyü" zal Zaterdag door de rede rij worden overgenomen en Maandag naar Amsterdam vertrekken, om vandaar naar Hamburg te gaan, waar een geregelde dienst HamburgBuenos Aires vice versa wordt begonnen. In Kerkrade heeft men een commissie in het leven geroepen, die zich ten doel stelt om de belangen te behartigen van hen. die destijds door inlevering van Duitse marken werden gedupeerd. Vele uit Duitsland gere patrieerde Nederlanders hebben indertijd aan de grens hun marken moeten inleve- en. Tot dusverre is hiervoor geen vergoe ding ontvangen. In vele gevallen ging het hier om geld, dat in Duitschland op vol komen normale wijze was verdiend. De commissie zal een request samenstellen dat aan de regering en aan de Tweede Kamer zal worden gezonden. Ter gelegenheid van de besprekingen, welke, aldaar met luchtvaartautoriteiten van India worden gevoerd, had een ontvangst plaats van de Nederlandse luchtvaart delegatie in het Gouvernementsgebouw te New Delhi. Van links naar rechts: mr. H. Spanjaard, directeur van de Rijksluchtvaartdienst; mr. A. M. L. Winkelman, Neder land-s ambassadeur in India; Pandit Nehru, de minister-president van India; dr. L. H. Slotemaker. directeur van de K.L.M.; mr. J. C. Nieuwenhuis, referendaris Buiten landse Zaken: mr. A. V. Pai, leider van de Indiase luchtvaartdelegatie en de heer B. G. van Os van Delden, hoofd van het „lijnbedrijf Azië en Australië van de K.L.M.". Aan een representatief aantal mannen en vrouwen over het gehele land ver spreid, komend uit alle lagen van de be volking heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie de volgende vraag gesteld: „Wat vindt u, moeten de Verenigde Vol ken in Korea blijven vechten tot een be slissing in de strijd gevallen is, of moeten zij zo gauw mogelijk door onderhandelin gen of hoe dan ook een einde aan de strijd in Korea maken?" Dit zijn de antwoorden: doorvechten 20 (Van onze correspondent te Soerabaja) Hoewel het reeds ongeveer een maand geleden is dat het vlaggeschip van de In donesische marine, de voormalige Tjerk Hiddes, die nu de naam draagt van Gadja Mada, in beschadigde toestand de haven van Soerabaja werd binnengesleept, hangt er nog steeds een. sluier van geheimzin nigheid over de aard van de schade, welke de torpedobootjager bij zijn stranding' in de buurt van Madoera opliep. Dat die schade van zeer ernstige aard is, werd ondanks de zwijgzaamheid van de Indonesische autoriteiten echter wel dui delijk. Hoewel volgens de betrouwbare in lichtingen, die wij via vele omwegen ver kregen, een gedetailleerd totaal beeld van de schade nog niet kon worden verkregen staat nu reeds vast dat de ex-Tjerk Hid des ten minste tot December uit de vaart zal zijn. Door een oorzaak, waarvan niemand het juiste weet te vertellen, is de Gadja Mada met het achterschip op een koraalrif ge raakt. Tengevolge hiervan zijn de huid platen van het achterschip gegolfd. Des kundigen verzekerden ons dat het herstel van deze schade enige millioenen roepiahs zou kosten. Men zou wel kunnen volstaan met het vervangen van de gesprongen na gels en schijnt daartoe ook besloten te hebben, doch de bodem van het achter schip zal dan gegolf blijven, hetgeen tot resultaat zal hebben dat het schip niet meer die snelheid zal kunnen bereiken als vóór de stranding het geval was. Verder heeft het schip ernstige schade opgelopen aan een van de turbines en aan een schroefas. Deskundigen deelden ons mede dat deze schroefas zodanig verbogen is dat ze veel weg heeft van een haarspeld. Bovendien werden roer en schroef be schadigd. Men verzekerde ons dat de Gadja Mada thans volkomen onzeevaardig is en dat een communiqué van het hoofdkwartier van de Alri, waarin gezegd wordt dat het schip voor alle zekerheid maar even in het dok is opgenomen, wel volkomen in strijd is met de werkelijkheid. De ongelukkige tocht, welke de Gadja Mada maakte, was de eerste reis van de jager met een uitsluitend Indonesische bemanning aan boord. Bij het vertrek van de Kruiserkade in Soerabaja had men reeds de grootste moeite vrij te komen van de wal. De manoeuvres, welke daar toe nodig waren, duurden meer dan een uur. Door de missie van de Nederlandse ma rine in Indonesië is destijds, direct na aankomst van het schip uit Nederland, aangeboden de Gadja Mada gedeeltelijk te bemannen met personeel van de Neder landse marine, teneinde zodoende de In donesische marinemannen geleidelijk aan op de hoogte te brengen van het ingewik kelde mechanisme. Dat aanbod werd ech ter afgeslagen. De commandant van de Gadja Mada, majoor Martadinata bij de Indonesische weermacht zijn de ran gen van land- en zeemacht gelijk stond algemeen als een. deskundig zeeofficier aangeschreven. Hier is echter wel duide lijk gebleken dat een goede commandant alleen een schip niet kan varen. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS De burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, is Dinsdagavond terugge keerd van zijn veertiendaagse goodwill- reis langs de Rijnhavens met het m.s. „Van der Steng". De terugreis van Zurich uit maakte de burgemeester per K.L.M.-vlieg- -tuig. De burgemeester zeide dat de reis zijn verwachtingen verre had overtroffen. Am sterdam heeft een grote publiciteit gekre gen; overal was de belangstelling uit krin gen der Rijnvaart en Rijnhandel zeer groot. Het volgend jaar zullen uit alle bezochte steden delegaties naar Amsterdam komen. procent; einde aan strijd maken 65 pro cent; geen oordeel 15 procent. Een meerderheid van het Nederlandse publiek is voor beëindiging van de strijd in Korea. Slechts 20 procent daarentegen vindt dat de UNO-troepen zo lang in Korea moeten blijven tot dat een beslis sing in de strijd gevallen is. Deze mening vindt het N.I.P.O. onder de aanhangers van alle politieke partijen. Overal is onge veer 1/5 voor doorvechten. Alleen onder de aanhangers van de C.P.N. is niemand voor doorvechten. Waarom men zo dacht heeft het N.I.P.O. ook gevraagd. De belangrijkste antwoor den van hen, die zo gauw mogelijk een eind aan de strijd in Korea willen zien, zijn: „Het is een zinloze strijd", „Ik heb hekel aan vechten", „Nooit een beslissing door geweld" verklaart 60 procent. „Ik zie het nut er niet van in", „Sneuvelen voor niets" en „Wij hebben er geen belang bij" zegt 9 procent. „Het kost zoveel geld" ver klaart 8 procent van de voorstanders van beëindiging van de strijd in Korea. De belangrijkste antwoorden van hen, die van doorvechten voorstanders zijn: „Niet toegeven aan de Russen", „Niet toe geven aan Russische bedreigingen" en „Anders beginnen ze ergens anders" (36 procent); „Communisten een pak slaag ge ven", Hun onze kracht laten zien" en „Communisme uitroeien" (33 procent). „Om in vrede te kunnen leven" en „De wereld vrijwaren voor geweld", wordt door 13 procent van de voorstanders van doorvechten genoemd. Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde indexcijfer van groothandelsprijzen steeg van 31 Januari tot 28 Februari 1951 van 135 naar 139. Het indexcijfer van de groep voedings middelen daalde met 1 punt. Melk, boter en kaas daalden in prijs. Prijsverhogingen kwamen voor bij aardappelen, ingevoerde tarwe, copra en cacaobonen. Bij de groep grond- en hulpstoffen ver toonden de artikelen naaldhout, wol, ka toen, huiden, leder, ijzer, tin, lood, cellu lose, ingevoerde kolen en verfgrondstoffen de belangrijkste prijsstijgingen. Bij de groep afgewerkte producten ste gen de prijzen van zeep, kleding (vooral wollen kleding), jute-zakken, schoenen, zadels, banden en papier. Gedeputeerde Staten van de provincie Groningen hebben aan de Staten ter ver vulling van de op 18 Januari door het over lijden van de heer mr. M. W. Scheltema ontstane vacature van griffier der Staten, de volgende voordracht aangeboden: J. J. Hangelbroek te Bloemendaal, oud- hoofdambtenaar in algemene dienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken van de R.I.S.; mr. G. W. van Dokkum te Voor burg, hoofdadministrateur, chef van de tweede afdeling der Provinciale Griffie van Zuidholland; dr. N. F. Hofstee te Voor burg, administrateur, chef van het Bureau Juridische en Algemene zaken van de af deling Hoger Onderwijs en Wetenschappen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Smokkelaars. Egyntisehp «„w. hebben Dinsdag een party W01^ opium ter waarde van 25 onn )ltc!l ling in beslag genomen naX'' vecht met Arabische smokÏÏ>'' over het Suez-kanaal tS,^ men onder een spervuur ft' pens Vier smokkelaars we IX teerd. Zij hadden 104 kg fit?** kg opium bij zich. Waarschuwing. Het invlop^au Duitse werkgeversverbond ft klaard, zich beslist te zullen Vt' VerKtte schap der arbeiders''11 tot ?nX dustriecn dan de steenkool - X industrie. De waarschuwing fcl** van het Noordrijn-WestfaS?^ geversverbond en volgt oX^' door het West-Duitse verbond Vanw verenigingen gestelde eis tnt I?» uitbreiding. S tot Staking. De Zaterdag begonnen «t.u 1.300 arbeiders van de „BertrandW textielfabriek te Manresa bii f (SJanJe) dreigt aieh de gehele textielindustrie van S Ook in andere fabrieken in ligt het werk stil. Aanvankelijk Sf onderhandelingen met hettiS van arbeid succes. De „BertrandsS fabriek had de arbeiders een wek»?' premie van 27 peseta aangeboffi Qoor de arbeiders was geaccefe Maar toen de regeling Dinsdag ifS kwam, verklaarden andere fabriek* naren, dat zij een dergelijke loenst hoging met konden betalen. De bes-u kingen werden toen opgeschort Republiek. De Zuid-Afrikaanse W> dr. Daniël Malan, heeft in het oarle— verklaard, dat het totstandbrenging een Zuid-Afrikaanse republiek een co derdeel vormt van de politiek van l nationalistische partij, doch dat een sluit daartoe slechts genomen dientli worden „op de brede basis van denatio. nale wil". Het parlement alleen fe niet een desbetreffende beslissing men. Men diende een beroep op hi volk te doen, dat zich dan definitief»; moeten uitspreken. Geen schade. Een Britse koninklijke er. missie van onderzoek verklaart in ee- rapport omtrent wedden, loterijen spelen, dat het spelen in Engelandgu; rechtstreekse oorzaak tot ernstige mh. daden vormt. De commissie is niet ra oordeel, dat gokken het karakter of gezinsleven ernstige schade bereik; Bekende methode. De Spaanse rege.:; heeft de officiële perskaart van Sn Pope Brewer, correspondent van deh York Times in Spanje, ingetroika „wegens zijn vasthoudende arglist;! campagnes, welke bij herhaling ril overeenkomstig de waarheid en':;: decorum van het land zijn". Op 3a- wer's vraag om voorbeelden hiem: kreeg hij ten antwoord, dat de algerr.et! toon van zijn berichtgeving tot het i:- trekken der kaart had geleid. Hoog water. Eigenaars van pleizierjate hebben in de West-Finse haven Pd achtduizend ingezetenen gered, die te gevolge van zeer hevige overstroming!:, veroorzaakt door gesmolten sneeuw massa's en zware voorjaarsregens, va de buitenwereld waren afgesneden, Di redders vingen per radio uitgezond;: noodseinen op. Zij wisten van koude lende vrouwen en kinderen door'-o; ramen der bovenste verdiepingen va voor de rest door het water omgèvft woningen te redden. Ook vele laag gelegen streken tussen Pori en in het midden van Finland gelegen Tampere zijn overstroomd, waartó wegen onbegaanbaar zijn geworden e: verbindingen werden verbroken. Wijziging. Dinsdag is te Lenden vernoK dat de Italiaanse minister van Buite' landse Zaken, graaf Sforza, het vrat stuk ener herziening van het hleute! gesloten vredesverdrag officieus 'o;; a Britse regering ter sprake heeft?- bracht. Het Britse ministerie van fe- tenlandse Zaken zou thans Sfom. voorstellen bestuderen. Uit Parijs wo:3 gemeld, dat graaf Sforza in brievena: de Franse minister van BuitenM Zaken Schuman eveneens het vvaajö van het vredesverdrag met Italië® hebben aangesneden. Missie. Uit Calcutta is een missie ras tf Tibetanen per vliegtuig naar Hoi» vertrokken teneinde een Chinees-W1 taanse overeenkomst te Peking te[i' reiken. Ontkenning. De 32-jarige Oostenrj- Johann Haselgruber, wiens naam f noemd is in verband met de J®-' scheepse smokkelaffaire naar Duitsland, heeft de beschu dp» hij de leider van de smokkêlbeWj „belachelijk" genoemd. „Ik het slachtoffer van de koude oor. geworden",verklaarde hij w zou voor een dergelijk werkje n 32-jarige Oostenrijker kiezen, de noodzakelijke beroepservaring W; Voor zover mij bekend, is geenk ton staal op onwettige wyze vu Europa naar landen achter hjl* Gordijn gegaan. Alle uitvoer cc.. - eigen firma naar OosLEurop-- is met de vereiste papieren op \c- wettige wijze geschied." 49 En ja hoor, wat we de vorige keer al zagen aankomen gebeurde! Joris had zó geestdriftig met zijn wandelstok tegen het plafond aan geslagen, dat dit oude en bouwvallige stukje metselwerk het niet hielden daar kwam een hele berg stenen naar beneden stortenPanda sprong angstig achteruitmaar het moet tot zijn eer gezegd worden, dat zijn eerste ge dachte in dit angstige moment Jolliepop gold. „We moeien iets doen!", riep hij. Jolliepop zit nog achter die muur in je cel!" „O maar laat dat u de pret niet drukken!, riep Joris, terwijl hij eveneens met een behendige sprong zichzelf en de lamp in veiligheid bracht. „De laatste keer dat ik de brave borst mocht aanschouwen, scheen hij zich in dat knusse celletje geheel behaaglijk te gevoelenMet die op merking stelde hij echter de zaken een beetje overdreven voor. Jolliepop hield in het geheel niet van cellen, en dat hij er nog niet eerder uitgekomen was, kwam alleen doordat hij een beetje versuft was van zijn val. Het lawaai van de neerstortende stenen bracht hem echter volkomen tot bezinning. „De opening sluit zich!", riep hij uit. „Ik zit gevangen. en nog wel in de gevan genis! Een onduldbare toestand! Vooral voor iemand van mijn rang en aanzien! Ik moet hier onmiddellijk uit!" en meteen begon hij als een woesteling te graven in de berg puin, die de opening in de muur of sloot. Doch hij was nog maar juist be gonnen, of de deur van de cel ging open. en daar kwamen de burgemeester en de veldwachter naar binnen! Je moet namelijk weten, dat nu juist het uur van Joris' rechtszitting aangebroken was„Ha!", riep de burgemeester uit, toen hij daar die gravende gestalte waarnam. „De gevangene probeert te ontkomen! Hij wil een van die tunnels graven, waar je soms in kranten over leest!" „Juist, mijnheer de burgemees ter!", knikte nu ook de veldwachter. „Ik geloof, dat we nog maar net op tijd zijn!" Vakgroep Witwasserij- industrie verweert zich Het secretariaat van de Vakpo^J wasserij-industrie deelt mede waardiging kennis genomen te uitlatingen, welke op Utrecht van de Vereniging voor industrie zijn gedaan. „wj.opf Op deze vergadering is geJ» vervalsing van stukken va Van opzettelijke vervalsing*^ het secretariaat geen sprak kennelijke vergissing, klachten van geheimzinnigheid groep zegt het secretariaa leen de voorzitter beslist-Iii echter beslist het bes'u"!'J rn se/te-' bijstand gehoord te hebb gaderingen, die voor a begroting«c toegankelijk zijn, w0^en ^.deli j andere belangrijk geen sprake van geheim het secretariaat. vakgroep fê' Het secretariaat van de wasserij-industrie zal zijn tegen 1 Juli van dlt zijS, bi» liquidatie kan pas spra wet hiertoe toestemming g In Tilburg 's Dil^aaamt% bijenmarkt gehouden. he; ring. Oorzaak daarvan de weei van de laatste tij ,|e jnvc* honing. Van invloed was ,J buitenlandse honing, d pond goedkoper is dan au

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2