fa. B. ENGELENBERG Zuivel- en bouwvakarbeiders zijn in Nieuw Zeeland van harte welkom ■s» Bezwaren tegen besluit tot invoering der kerkorde in de Ned. Herv. Kerk De radio geeft Vrijdag Besprekingen over lonen en prijzen Marshall-propagandisten in miniatuur kregen diploma's C Wereld, nieuws Haagse rechtbank stelt de groep bezwaarden in het ongelijk Er worden hoge lonen betaald; de huisvesting is echter ook daar een probleem Ook in Noordwijk is het bloe- menfeest een week uitgesteld Zullen historische monumenten in Zutphen gesloopt worden Het communisme en de Europese samenwerking Post voor militairen op de „Skaubryn" Ziekenfondsen verstrekken geen kraampakketten meer PANDA EN DE MEESTER*OUDHEIDKUNDIGE J Commies in St. Oedenrode kreeg ontslag DONDERDAG 19 APRIL 1951 De Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak die een groep ouderlin gen, kerkvoogden en predikanten tegen de Nederlands Hervormde Kerk aanhangig had gemaakt. Deze groep eiste dat het be sluit tot invoering van de Kerkorde, op 7 December door de Generale Synode ge nomen, in strijd werd verklaard met de reglementen der Nederlands Hervormde Kerk en mitsdien onrechtmatig, ongeldig en onverbindend was. Voorts werd geëist, dat de Nederlands Hervormde Kerk zou worden veroordeeld zich te onthouden van iedere invoering of poging tot invoering van de Kerkorde op straffe van betaling van 100.000 voor elke overtreding ten behoeve der eisende partij. De rechtbank kwam in haar uitspraak tot de slotsom, dat aan eisers, voor zover zij in hun vordering ontvankelijk zijn, de eis moet worden ontzegd. De eisers wer den niet ontvankelijk verklaard in hun vordering, voor zover deze was gegrond op beweerde onjuiste toepassing van artikel 20 der invoeringsbepalingen van het alge meen reglement der Nederlands Hervorm de Kerk. Hun overige eisen werden hun als ongegrond ontzegd. Bovendien werden zij veroordeeld tot betaling in de kosten van het geding zijnde 232.50. Rechtbank bevoegd In haar overwegingen merkt de recht bank op. dat zij eerst een onderzoek naai de bevoegdheid had ingesteld om van de onderhavige vordering kennis te nemen. De rechtbank overwoog, dat een kerkge nootschap naar burgerlijk recht een zede lijk lichaam is en als zodanig onderwor pen aan het gemene recht. Een kerkge nootschap kan wel eigen reglementen hebben, doch slechts onder opperheer schappij van de algemene wet. Voor deze moeten bijzondere regelingen, indien deze met de algemene wet in strijd zijn, wijken. Dit houdt in dat. de burgerlijke rechter ook beoordelen kan of een besluit is ge nomen in strijd met de reglementen van de kerk of in strijd met de beginselen van zedelijkheid en goede trouw. De rechtbank is dus bevoegd om van de in gestelde vordering kennis te nemen. De rechtbank deelt niet het standpunt van gedaagde, dat niet een lid van enig bijzondere Nederlands Hervormde Ge meente de Nederlands Hervormde Kerk in rechten zou kunnen betrekken. De Neder lands Hervormde Kerk kent slechts als leden de bijzondere hervormde gemeenten, waartoe eisers als stemgerechtigde leden behoren. Tot elke bijzondere gemeente be horen zij, die als lidmaten zijn aangeno men. In burgerrechtelijke zin zijn zij lid van de Nederlands Hervormde Kerk als geheel. Geschil behoort thuis bij com missie voor de rechtspraak Wat de zaak zelf betreft, overwoog de rechtbank, dat het hier gaat om een ver schil van inzicht over de uitlegging van artikel 20 der invoeringsbepalingen van het algemeen reglement. Artikel 23 dier invoeringsbepalingen bepaalt dat bij ge schillen over uitleg dier invoeringsbepa lingen zal worden beslist door de commis sie voor de rechtspraak. Niets zou eisers hebben verhinderd bij de bevoegde kerke lijke instantie de wederinstelling dezer commissie of de benoeming van nieuwe leden te vragen, nu eisers hebben betoogd, dat zodanige commissie niet meer zou fun geren. Het is volkomen geoorloofd, dat een ze delijk lichaam voor de uitleg van zijn re- glementen een interne instantie aanwijst, tegen wier beslissing, indien deze in strijd met recht of wet zou zijn, altijd nog bij de gewone rechter zou kunnen worden opge komen. De door de Synode gevolgde pro cedure komt de rechtbank in alle opzich ten juist voor. Artikel 20 geeft een zelf standige regeling voor het tot stand bren gen van de nieuwe kerkorde. De verwij zing naar artikel 62 van het algemeen re glement heeft logisch alleen zin voor wat ADVERTENTIE de brillen specialisten meer dén 4C Als er nieuwe modellen zijn vindt U bij KEIP, Een bril vjf? Keip^at is goed gözien. \Gr. Houtstraat, naait Luxor/ HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.30 Piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Kamerkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeunerkwintet. 13.35 Platen. 14.00 Tuinbouwpraatje. 14.15 Platen. 15.00 Voordracht. 15.20 Strijkkwartet. 16.05 Surinaamse volksmuziek. 16.30 Platen. 16.40 Voordracht. 17.00 Verzoekprogramma. 17.30 Friese uitzending. 17.15 Koperkwartet. 18.00 Causerie. 18.10 Orgel, 18.30 Causerie. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsukzending. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Hoorspel. 21.00 Philharmonisch Orkest. 21.55 Causerie. 22.10 Bijbel en mu ziek. 22.30 Langs wegen van kunst en schoon heid. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Viool en piano. 11.10 Feuilleton. 11.30 Orgel en tenor. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Prcmenade-orkest. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Platen. 15.35 Hersengymnastiek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 Muzi kale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Reportage. 20.35 Causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Aetherforum. 22.00 Bui tenlands weekoverzicht. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Rhythmische muziek. 14.30 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Muzikale kroniek. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Filmrevue. 19.50 Feuilleton. 20.00 Platen. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen, 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. betreft de vaststelling der kerkorde als een voor de gehele kerk bindende regeling. De eisers hebben er zich over beklaagd, dat de Generale Synode in artikel 10 van de nieuwe kerkorde ten aanzien van de belijdenis bepalingen zou hebben opgeno men, die in strijd zouden zijn met de taak omschrijving van de Synode, in het alge meen reglement gegeven. De rechtbank overwoog hieromtrent dat in die taakom schrijving niets concreets is te lezen over het resultaat, waartoe de Synode ten aan zien van de belijdenis of het belijden zou moeten komen en dat dit resultaat, dat zich voor zover het de leer der kerk be treft aan beoordeling door de burgerlijke rechter onttrekt, alleen aanleiding kan ge ven tot burgerlijk rechtsgeschil, indien het als besluit onreglementair zou zijn geno men of als zodanig in strijd zou zijn met zedelijkheid en goede trouw. Ten aanzien daarvan is niets ter zake dienende door eisers gesteld. Het feit dat een minderheid in de kerk zich met reglementair vastge stelde leerstellingen niet kan verenigen, doet aan de verbindendheid daarvan ook voor deze minderheid niets af, mits het personen die tot zodanige minderheid be horen vrij staat uit te treden uit de kerk, hetgeen vaststaat. Voorwaarden voor verkiezing wèl verbindend Naar het oordeel van de rechtbank staat het niet anders met de klacht van ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken Waterproof schuurpapier Rubber schuurblokken eisers ten aanzien van de artikelen der ordonnantie betreffende de verkiezing van ambtsdragers, waarbij het verlenen van autorisatie en approbatie van het beroe pen van predikanten afhankelijk wordt ge steld van het voldoen aan de voor de ge meente vastgestelde financiële verplich tingen. Ten aanzien hiervan overwoog de rechtbank, dat het hier gaat om financiële verplichtingen, die bij of krachtens ordon nantie zijn of zullen worden vastgesteld en dan voor de gemeenten van bindende kracht zijn, zodat men niet kan spreken van misbruiken van recht en al evenmin van strijd met goede trouw, doch ten hoogste misschien van gebrek aan elegantie als de nakoming van deze wettige ver plichtingen als voorwaarde wordt gesteld voor autorisatie en approbatie van predi kantsbenoemingen. Tenslotte is door eisers de onverbin dendheid betoogd van het artikel waarbij de stemgerechtigheid der lidmaten afhan kelijk werd gesteld van verplichte bijdra gen in de geldelijke lasten der gemeenten. De rechtbank ziet niet in dat het strijdig is met recht, wet en goede trouw, wanneer in een vereniging van personen als de Nederlands Hervormde Kerk het mogen uitoefenen van stemrechten afhankelijk wordt gesteld van het betaald hebben van de wettig vastgestelde contributie. Het Westelijk deel van Midden-Zweden wordt geteisterd door hexnge overstromingen tengevolge van het smelten van de uitzonderlijk grote sneeinomassaas en zware regenval. In sommige delen van het land staat het water bijna twee meter hoog. Een trein passeert één van de watersnoodgebieden. Het eerste emigrantenschip voor Nieuw Zeeland, de Zuiderkruis, zal waarschijn lijk nog voor Augustus van dit jaar met 800 Nederlandse emigranten naar Welling ton vertrekken. Van het ogenblik af dat er een emigratie-overeenkomst tussen ons land en Nieuw Zeeland werd gesloten, zijn er ongeveer 200 Nederlandse emigranten, onder de bepalingen van deze overeen komst naar dit land vertrokken. Verwacht wordt dat dit jaar 2000 Nederlanders naar Nieuw Zeeland zullen emigreren. Volgens deze overeenkomst, die zich be perkt tot ongehuwde emigranten van 18 tot en met 35 jaar, kan er steun worden verleend in de reiskosten. Voor ongeschool den en enige andere arbeidskrachten, waaraan in ons land een overschot bestaat, wordt de steun door beide regeringen ver leend. Met betrekking tot de geschoolde arbeiders wordt er alleen van de zijde van Nieuw Zeeland financiële hulp geboden, welke ongeveer 50 pond sterling bedraagt. Naast de emigratie volgens de overeen komst, vindt de emigratie van personen afzonderlijk gewoon voortgang. Deze emi granten zorgen geheel voor zichzelf. Men neemt aan, dat er dit jaar op die wijze nog ongeveer 1000 Nederlanders naar Nieuw Zeeland zullen emigreren. Volgens de vertegenwoordiger van Nieuw Zeeland, mi'. Brennan, bestaat er in Zeeland de laatste jaren een groot tekort aan arbeiders, welk tekort op ongeveer 20 tot 30 duizend geschat kan worden. Het zuivelseizoen begint in Nieuw Zeeland in Augustus. Er kunnen dan zeer veel arbei ders op de zuivelboerderijen en in de zui velfabrieken worden geplaatst. Daar vin den zij ongeveer zes tot acht maanden werk, voor zover zij geen vast werk voor het gehele jaar kunnen krijgen. Zij wor den dan daarna gemakkelijk in andere on dernemingen opgenomen. Er bestaat in Nieuw Zeeland vooral behoefte aan ge schoolde arbeiders in de zuivelindustrie, de bouwvakken en de metaal-, machine- en houtindustrie. Ongehuwde vrouwen kunnen eveneens emigreren. Zo is er vraag naar gediplomeerde verpleegsters, huishoudelijk personeel en fabrieksarbeid sters. Hoge lonen Er zullen binnenkort ook twaalf Neder landse veeartsen naar Nieuw Zeeland ver trekken. Zij werden uit veertig gegadigden gekozen. Ten aanzien van de lonen deelde de leider van het emigratiebureau van Nieuw Zeeland mee, dat de arbeiders op zuivelboerderijen ongeveer 75 gulden per week kunnen verdienen met vrije kost en inwoning. De arbeiders in de zuivelindu strie verdienen ongeveer 85 tot 105 gulden per week, met de mogelijkheid tot hogere lonen bij overwerk. Een ongeschoolde ar beider verdient een minimum van 82 gul- ADVERTENTIE MI7NHARDT3ES: sterke bestrijders van pijnen Compensatie bij duurzame overschrijding der verbruiks- beperking van 5 percent Onder leiding van de minister-president is opnieuw een bespreking gehouden tussen een delegatie uit de ministerraad en ver tegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid over de lonen en prijzen. De be spreking had vooral betrekking op de vraag op welke wijze verdere prijsstijgingen kun nen worden voorkomen en welke situatie zou ontstaan ten aanzien van de lonen, in dien dit onverhoopt niet of niet ten volle mogelijk zou blijken. De regering heeft zich daarbij op het standpunt gesteld, dat behoudens een verdere verslechtering der economische omstandigheden de verbruiksbeperking niet meer dan 5 zal dienen te bedragen. Derhalve komt, indien een meer duurzame overschrijding der verbruiksbeperking van 5 zou plaatsvinden, op een nader in over leg met de Stichting van de Arbeid te bepalen tijdstip en in een nader te bepalen vorm, een ruimere compensatie in aanmer king met inachtneming van de dan even tueel gebleken achterstand. Afgesproken werd dat in het contact tus sen de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek en de Stichting van de Arbeid nader zal worden bezien of en op welke wijze een eventuele ruimere compensatie zal geschieden. De bloemenfeesten te Noordwijk zijn thans ook een week uitgesteld en beginnen op 3 Mei in plaats van op 26 April. Het bloemencorso te Noordwijk zal op 5 Mei gehouden worden. Hoewel de nachten nog koud zijn, lijkt het weer de goede kant op te gaan. De narcissen bloeien thans volop en zullen ook in het aanstaande weekend nog op de vel den staan. De hyacinten kleuren overal en wachten op enkele uren zon. De tulpen zul len echter nog wel even op zich laten wachten, met uitzondering van enkele vroege soorten. Dit weekeinde zal de spe ciale bloemenversiering in de hoofdstraat te Hillegom worden aangebracht. Het grote bloemencorso van Hillegom-Lisse-Sassen- heim is zoals reeds werd gemeld op 28 April gesteld. De burgemeester van Zutphen heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen verzocht toestemming te verlenen tot sloping van de Berkelruïne en de Spaanse Poort, twee middeleeuwse monumenten. Het is gebleken, dat de bouwwerken met onder gang worden bedreigd, indien zij niet spoe dig gerestaureerd worden. Zutphen kan zelf de restauratiekosten niet betalen. Daar het rijk in de afgelopen vijf jaar reeds tweemaal de restauratieplannen voor beide monumen ten heeft verworpen, geeft de burgemeester aan sloping de voorkeur boven instorting. Twintig Noordhollandse kinderen waren de koning te rijk Twintig kinderen uit de provincie Noord holland waren gistermiddag naar het Frans Hals-museum gekomen, om er de diploma's in ontvangst te nemen, die zij met hun tekeningen over het Marshall-plan hadden verdiend. Het waren twintig uitverkorenen uit honderden inzenders, die de jury han den vol werk hadden gegeven. In ieder ge val was van de stralende gezichten der ge lukkigen wel af te lezen, dat zij hun moeite ruimschoots beloond achtten en de trotse blikken die de meegekomen ouders naar hun kroost wiei-pen, lieten evenmin veel te raden over. De bijeenkomst werd geopend door de heer H. P. Baard, de directeur van het Frans Halsmuseum en voorzitter van de jury, die naar zijn zeggen veel moeite had 'gehad om de inzendingen te schiften, zoveel aardige waren erbij. De jury had haar taak echter met plezier vervuld, omdat al de tekeningen spraken van een vertrouwen en een geloof in de mensen en het leven, dat vaak het dierbaarst was, wanneer het ge stameld werd. Vervolgens werd namens de ECA, de administratie van het plan-Marshall, het woord gevoerd door de heer P. S. Guinn, die wees op het belangrijkste punt van de Marshall-hulp, de Europese samenwerking, een zaak die het waard is, dat er hard en onophoudelijk voor gewerkt wordt. Hij sprak vervolgens de kinderen in het Neder lands toe en wenste hen veel succes in het nationale en het internationale concours, die op het programma staan. Tenslotte reikte hij aan de twintig uitverkorenen het diplo ma uit, waarop het huis Europa staat afge beeld, dat door de hand van Uncle Sam van een dak wordt voorzien. De bijeenkomst werd besloten met een limonade-toast op minister Marshall en een rondgang door de kleine expositie, die in de Goudleerzaal van de bekroonde in zendingen is gemaakt. Bij deze inzendingen bevinden zich twee Haarlemse, beide van leerlingen van het Coornhert Lyceum, na melijk Clasientje Rienstra en Jan Kees Korf. Clasientje Rienstra verzinnebeeldde de nieuwe samenwerking in twee bloemen, die omzwermd worden door bijen met vleugels in de nationale kleuren. Jan Kees Korf tekende de hernieuwe bedrijvigheid op een haven-établissement. Eén van de aardigste inzendingen was die van de acht jarige Willy Appel uit De Rijp, die een kleurig en joyeus stadje tekende, dat één en al levenslust ademt. De gekozen tekeningen uit alle provin ciën gaan binnenkort naar Den Haag, waar een landelijke jury er op 26 en 27 April in Pulchri-studio de beste uit gaat zoeken. In deze jury zal voor Noordholland de heer Ewoudt de ICadt zitting hebben. In beide leeftijdsklassen worden vijf spaarbank boekjes uitgeloofd en de eerste prijzen leveren niet minder dan vijfhonderd gulden op. Er zijn voorts tal van andere prijzen. De beste vijftien gaan dan naar Parijs voor het Europese concours en de gelukkige win naars daar kunnen een reis van drie weken met een van hun ouders naar een West- Europese hoofdstad maken. Ongveer 600 dieren uit Abessvnië zullen omstreeks 30 April met de „Tosari" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd in Nederland aankomen, namelijk 135 apen, 3 leeuwen, 3 hyena's, een luipaard, 3 antilopen, 2 jak halzen, 30 hoornraven, 4 schildpadden en ruim 400 diverse vogels. Een aantal van deze dieren is voor diergaarde Blijdorp bestemd. den in een veertig-urige werkweek. Een gediplomeerde verpleegster kan 2500 gul den per jaar verdienen, met vrije kost en inwoning. Huishoudelijk personeel in hos pitalen, hótels enzovoort kunnen tenminste 57 gulden per week verdienen. Ook Nieuw Zeeland heeft echter een woningvraagstuk. Daarom bestaat nog geen gelegenheid de emigratie van gezinnen te bevorderen. De emigratie-overeenkomst bepaalt zich dan ook vooralsnog tot onge- huwden van 18-35 jaar. Nieuw Zeeland zorgt voor huisvesting van deze emigranten. Zij, die los van de overeenkomst emigreren, dienen zelf voor huisvesting te zox-gen. Nadat 18 maanden geleden een werkelijk begin gemaakt werd met de emigratie, heeft men de gelegenheid gehad daarmee in drukken op te doen. Mr. Brennan deelde mee, dat de Nederlanders zich opvallend goed in Nieuw Zeeland hebben aangepast. Zij zijn zeer welkom in zijn land. Klach ten hebben hem op het ogenblik nog in het geheel niet bereikt. Hij merkte op, dat zijn land ongeveer acht maal zo groot is als Nederland en een bevolking heeft van bijna twee millioen. Dat maakt het duidelijk, dat er volop werk gelegenheid is en dat men er in de laatste jaren geen werkloosheid gekend heeft. Wat de intellectuele beroepen betreft zijn de mogelijkheden geringer. Wel be staat er voor een aantal jonge ingenieurs gelegenheid een werkkring in Nieuw Zee land te vinden. Aanvragen voor emigratie moeten ook voor Nieuw Zeeland worden ingediend bij de plaatselijke arbeids- bureaux. In de internationale bijeenkomst van volkshogeschoolleiders te Bergen (N.H.) heeft de Zwitser dr. F. Wartenweiler ge sproken over „De kleine landen en de Europese samenwerking". Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de kleine landen iets voor de bevordering van samenwerking kunnen doen. Zijn eigen land kan een over bruggende taak hebben doordat het deel uitmaakt zowel van de Franse, de Duitse als de Italiaanse culturele eenheid. De eer ste stap die we moeten doen, aldus spreker, is te trachten de anderen te verstaan en daarna pas moeten we gaan verlangen dat die anderen ons begrijpen. De volgende stap moet zijn dat we trachten het begrip tussen andere volken te bevorderen. Het moeilijkste probleem daarbij is wel hoe wij, liberale, socialistische en vooral christelijke mensen in West-Europa, kunnen gaan spreken van begrip voor het communisme. Het is onmogelijk tot erkennen of sympa thiseren te komen. Maar toch zullen wij moeten doen wat wij kunnen om een oor log te voorkomen. Een deel van ons, zo zei dr. Wartenweiler, zal de Russische kwestie grondig moeten gaan bestuderen en daarbij niet slechts teruggaan tot 1917, maar ook moeten bedenken dat eens Napoleon in Rusland was en dat eens de toestand der arbeidersbevolking in Engeland mede het Marxisme bevorderd heeft. Als we de Westerse beschaving tegen het communis me willen verdedigen, zei spreker, zullen we moeten bedenken wat de diepste zin van die beschaving is: het christendom, dat ons gebiedt onze vijanden lief te hebben. Nu het vrijwel onmogelijk is in Rusland zelf de Russische kwestie te bestuderen, zal men de Russische en de anti-Russische propaganda tegenover elkaar moeten stel len. Deze opmerking gaf veel stof tot dis cussie. Heden zijn de deelnemers tijdens een bezoek aan Den Haag ontvangen door mi nister-president dr. Drees. Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troepenschip „Skaubryn", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 20 April in Nederland worden ter post bezorgd. Het adres dient ook de vermelding te bevatten „Aan boord van het troepenschip „Skaubryn", op thuisreis naar Nederland". De Ziekenfondsraad deelt mede dat de verstrekking van het zogenaamde kraam pakket aan verplicht en aan vrijwillig ver zekerden voor rekening van de algemene ziekenfondsen is vervallen evenals de ver strekking, voor rekening van de fondsen, van één of meer van de genees- en ver bandmiddelen, welke van het zogenaamde kraampakket deel uitmaken. 50. „Ik ik vond.... ik denkik geloof....", zei Panda, „dat we nu eerst Jolliepop moeten helpenwant hij dacht aan de arme Jolliepop, die nu achter de ingestorte muur opgesloten was. „Ach komaan!", antwoordde Joris Goedbloed echter luchtig. Wie denkt er nu aan ene Jolliepop, terwijl hij zich in een omgeving bevindt als deze! Het toil mij namelijk voor komen, manneke, dat ivij deze gang mogen beschouwen als een oudheidkundige vondst van de eerste orde! Ik ben verbaasd! Sic fiat lux et jubilate! plegen wij klassici in dergelijke gevallen op te merken.,.," En terwijl hij daar zo stond te babbelen, ge beurden er aan de andere kant van de muur ernstige dingen, want daar hadden nu de burgemeester en de veldwachter zich mees ter gemaakt van de tegenstribbelende Jol liepop, die zij vervolgens meesleurden om hem naar de rechtszaal te brengen. „Maar kijk dan toch wie u vóór hebt!", riep Jollie pop uit. „Ik ben helemaal niet degene, waar u me voor aanziet!" „Haha! Praatjes! Uit vluchten!, riep de burgemeester. „Dat ken nen we!" En de veldwachter zei: Die heeft zich even vermomd! Ha! Die denkt dat wij daarin vliegen! Ha!" Zo brachten ze Pan da's ongelukkige bediende de rechtszaal binnen en wie zou daar staan te wach ten dan de geleerde Professor Delver Delf- gauw? „Professor!", riep Jolliepop. „U kent mij! Zegt u hun dan wie ik ben!" „Wat een domme vraag!", sprak de geleerde. „U bent natuurlijk de heer Jeremias Jollie pop!" „Ach watha ha! Hihi! Het mocht wat!", riepen de burgemeester en de veldwachter uit. „Hij heeft zich vermomd! Laat u niet voor de gek houden, professor! Wij welen toch zelf het beste, wie we daar in die cel hebben gestopt! Ha ha!" Ontbinding. De geallieerd* wftB sic heeft Woensdag beken?» CJ^- de I. G. Farben, die vóór ring schatting 85 van de Dute l°5t* industrie omvatte, onthul den in drie grote er 'Z it231 Duitsland, de 45 maaïïf'^ Oost-Duitsland vallenzet PP' sluiten. Schenking. De Verenigde Stat», slavië hebben overeenstem!^ over de voorwaarden voKïS® kaanse schenking van 2Q min? aan Joegoslavië voor de dringend nodige grondstoffen Truman heeft toestemming voor het verlenen van do Joegoslavische regering ni l1^ wol, chemische ijzer- en staalproducten en in die landen, waar deze nrS5 gemakkelijkst verkrijgbaa? Verzoek. Het comité, dat het Mü in Cannes organiseert, heeft gff? sproken over de vertonin» Sovjet-film Het bevrijde ChlnK gens het reglement kan het nol- film, die een overheid- in J de nationalistische Chinese J ?iïi door de Franse regff-K?" - schade b,tokkeS°™JS worden verboden. Na een lang ffi slaging besloot het comité de SS delegatie te verzoeken, zelf de het programma te nemen Messerschmi.lt. De luchtvaadmedewri,. van de „Johannesburg Star" mnte Willy Messerschmidt, Hitler's onti! van gevechtsvliegtuigen, voorneS een grote vliegtuigfabriek bij J0harl burg te bouwen. De regering vaS' Afrika zou aan dit plan reeds haart' keuring hebben gehecht. Drichc w deskundigen zouden uit Duitsland r"*. Z"ka komen. Ook zou schmidt de toestemming van de reït gekregen hebben voor het invoera* speciale machines. Messerschmidt v vliegtuigen, waaronder oorlogsvliet gen en auto's voor de wereldmarkt'è-- bouwen, aldus dit bericht. Vrede. In het officiële Hongaarse Rooms. Katholieke blad is Woensdag een tb. klaring van de gezamenlijke Honpw bisschoppen gepubliceerd, waarin tl! zegd wordt, dat zij iedere actie ter tb- zekering van de vrede toejuichen, ma- in het bijzonder iedere nationale of in ternationale politieke strekking vermijden. Waarnemers zien in verklaring een antwoord op de besct:'. diging van Szabad Nep, het blad vanii Hongaarse communistische partij, in drie bisschoppen hadden geweigerd1.;: vredesmanifest van Berlijn te orde. tekenen. Overstroming. In vijf staten van hetE denWesten der Verenigde Staten hes sen overstromingen. De Mississippi j buiten haar oevers getreden. Volgenstó Rode Kruis zijn er duizenden dakte Men verwacht, dat het water vamjttf nog zal stijgen. Het geldt de grootste overstroming in dit gebied sinds 70 ja:. Vrij. Amadeo Sabatini, de Argentljax radicale leider, die mogelijk in 155! candidaat voor het presidentschap, ai zijn, is onder borgtocht vrijgelaten.K werd Maandag gearresteerd op grri van de beschuldiging, dat hij voor dicta- tor Perón beledigende woorden had!;, b ruikt. Vertrouwen. De Franse minister-preside:'. Henri Queuille, heeft Woensdag de Ni- tionale Vergadering gevraagd om ee: vertrouwensvotum over de voomcj van begrotingsvraagstukken boven ge wone debatten. Queuille w^nst dat4 vergadering zo spoedig mogelijk de grotingspro'olemen zal behandelen en de weg voor algemene verkiezingen 2 Juni te effenen. Mamma. Een smokkelaar aan boord vu een Donauschip is door de luidmehtj- heid van zijn smokkelwaar vena® Toen douane-ambtenaren in Passau ronde deden op het schip, dat op nj was naar Oostenrijk en een grote si- tonnen doos verplaatsten, die hen is J weg stond, klonk uit de doos opwesz koor: „Mamma". In de doos vonder een serie mamma-poppen die niet si- ren aangegeven. Stem uit het verleden. Als mening de telefonische tijdmelding vraagt> men de stem van Leni Riefenstahl fl Duitse filmactrice, die een vriendin™ Hitler was, aldus een bericht J» Neue Wiener Tageszeitung .Degel band werd in 1940 in Berlijn op Bedreiging. De overheid heeft Weet alle textielfabrieken in de Ca stad Manresa, waar in de katoflj» ken gestaakt wordt, gesloten. Franco heeft Woensdag tgg Spaanse arbeidersvertegemvoo.o die om loonsverhoging vroege, klaard, dat Spanje bedreigd wortt- dreigd niet slechts door een nieje vasie, maar door de vermetigiM een gehele beschaving. De van de beschaving betekent,d... zich behalve met zijn blemen moet bezig houden met vraagstukken, aldus .-ranc moet het wachtwoord van He jaarden zijn, elke dag ™ee (cA ren", voegde ae geneiaal e. Hij zou wederrecht#:; burgemeesterskame' '1 geweest De Centrale Raad van Beroep te heeft uitspraak geitegen)ij commies P. van de Vte W. van St. Oedenrode. De hee' was na 18 dienstjaren ontslagen vj. zich wederrechtelijk in de Hf burgemeester zou hebbewg ambtenarengerecht te sH In het college van B. en W ongelijk gesteld. De'C«1 Beroep had daarna het ontslag verklaard. Op verzoek var d was de zaak opnieuw aanlang» bij de Centrale Raad van nieuwe getuigen in het g ^$1 komen, onder meer van Philips, die van oordee de commies niet m de kamer zou hebben kunne f De Centrale Raad van evenwel zijn vroege1 g gehandhaafd zodat de heei slagen blijft.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2