SHODR -Clowntje Rick Geheime opdracht Kort en Bondi lS Lenteconcert door twee koren en vijf solisten Voorlopig geen speelclub in Zandvoort Overheidsvoorlichting Voetbalbond blijft ijveren voor amateurisme Voor de kinderen DONDERDAG 19 APRIL 1951 Het lenteconcert van de combinatie van het dameskoor „Arcis" en het gemengde koor „Ons Genoegen", dat gisteravond in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem werd gegeven, was bestemd voor de uit voering van opera- en operette-fragmen ten. Maar zwichtend voor het verzoek van liefhebbers van „Super flumina Babylonis" van Charles Gounod had de dirigent van beide koren, Jan Hensen, voor dit geliefde a capella zangnummer een plaatsje op het programma ingeruimd. Het was weliswaar niet in overeenstemming met het amuse mentskarakter van de avond, doch deze consequentie zal men waarschijnlijk zon der bezwaar aanvaard hebben. De uitvoering klonk wel zuiver, maar de klank was over het algemeen te scherp en er was een tekort aan vertolkingsrust. Scherpte van klank moest verder ook op gemerkt worden bij het zingen van de ko ren uit opera's en operettes, in het bijzon der bij het mannenkoor „Greifet an" uit „Czaar en Timmerman" van A. Lortzing en van het koor uit „De Zigeunerbaron". De meeste voldoening kon het koor schenken met gedeelten uit „De Vogel koopman" van C. Celler, uit „De klokken van Corneville" van R. Planquette en met „Vaarwel gij Volendam". Nochtans waren er onnauwkeurigheden, die bij een uitvoe ring op de planken niet ogenblikkelijk hin derlijk zijn, maar die in concertvorm niet gemaskeerd kunnen worden. Zodoende moest de zwakke vertolking van het Tim merlied van Jan Hensen wel zeer opvallen. Van de aangekondigde radio-solisten moest de bas Joop Ruivenkamp door ziek te verstek laten gaan. De toehoorders kregen evenwel van de overblijvende vijf een overvloed van opera- en operettemu ziek te horen en bovendien werd „Super flumina Babylonis" aan het slot van de avond herhaald ter compensatie! De voordrachten van de sopraan Leonie Smits stonden aan de spits. Zij muntten uit door technische beheersing en klank schoonheid en vooral door een eenvoudige, natuurlijke uitdrukking, bevrijd van alles wat naar uiterlijkheid en effect zweemde. Wim Lamme, aangekondigd als bariton- Martin, zong meer als een helden-bariton, ook wel als een helden-tenor met een for midabele kracht. De toonvastheid was niet steeds onberispelijk en meermalen was er onrust in zijn zang. Zijn streven naar affect werd met veel succes beloond. De bariton George Spijkstra streefde hier ook naar bij het zingen van fragmenten uit ..De Zigeunerbaron". Toch kwam zijn stem het best tot haar recht in „C'est la qu'est la richesse" en in het duet „All idea" uit „De Barbier van Sevilla". Zijn aanleg voor leu ke voordracht bleek ondertussen overtui gend. Dan was er nog de tenor Wim van der Sluys, eveneens een komisch talent, maar met een wat dunne, vrij scherp en nasaal klinkende stem. Zijn ingetogen ver tolking van „Je regardais en l'air" uit „De klokken van Corneville" was ongetwijfeld het best. Jan Hensen zelve trad ook op als zang solist. Hij dirigeerde daarbij tevens het koor, wat natuurlijk een extra inspanning vergde en wat niet bevorderlijk bleek voor een onbelemmerde voordracht. Er waren evenwei goede momenten in zijn zang. De pianiste Emmy van Eden had het druk op dit concert. Zij was voortdurend voor kooi en solisten een goede steun. P. ZWAANSWIJK Exploitanten moeten een café- restaurant kunnen bouwen Enige weken geleden deelden wij mede dat in Haarlem thans vier speelclubs be staan. Er kwamen geruchten dat er in Zandvoort plannen gemaakt werden om ook daar de roulette te laten draaien. Wij vroegen aan mr. H. M. van Fenema, burgemeester van Zandvoort, hoe de kan sen daar staan. Hij verklaarde: Het is be kend dat een besloten speelgelegenheid geen vergunning van een gemeentebestuur of burgmester bhoeft te vragen. Maar de belanghebbenden begrijpen natuurlijk dat, als zij van te voren de overheid niet in hun plannen kennen, moeilijkheden te vrezen zijn. Indien er een besloten speelgelegen heid komt waartegen overwegende bezwa ren bestaan, kan de politie het de exploi tanten moeilijk maken door herhaalde con troles en overbrenging der bezoekers naar het politiebureau voor onderzoek. Vandaar dat de vier gegadigden, die ieder voor zich plannen hadden in Zandvoort een besloten speelclub op te richten, zich eerst met mij in verbinding gestold hebben. Het inge stelde onderzoek heeft toen aangetoond, dat er voor ons geen reden was een dezer plan nen te steunen. Als er in Zandvoort een be sloten speelclub komt, moet dit er een zijn waar als regel de bezoekers in smoking komen. Wij hebben het voornemen als eis te stellen dat de exploitant in staat en be reid is voor de inrichting een nieuw café restaurant te bouwen. Daarmee zal onge- j twijfeld een bedrag van 4 ton gemoeid zijn. Die eis maakt dat het aantal gegadigden sterk inkrimpt. Als er evewel een is die in de toekomst deze bouw op zich wil nemen, dan kan voorlopig genoegen genomen wor den met het onderbrengen der club in een tijdelijke gelegenheid die zich daartoe leent. ADVERTENTIE De robuste constructie is bestand tegen veelvuldig starten, pittig wegtrekken, stoppen. „Handig" in stadsverkeer, snel op de grote weg BLOEMENDAAL: GARAGE J. O. VERBEEK - BLOEMENDAALSEWEG 5 - TELEF. 22276 Die Haerlemsche Musyckcamer in het Frans Halsmuseum met werken van meesters uit de 17de en 18de eeuw De Renaissancezaal van het Frans Hals museum was wel de gewenste omgeving voor de uitvoering aan het programma van muziek uit de zeventiende en acht tiende eeuw, waar „Die Haerlemsche Musyckcamer", onder leiding van André Kaart, zich ijverig op voorbereid had. De uitvoering had Woensdagavond plaats voor een zeer talrijk publiek. Het pro gramma, bestaande uit composities van Purcell, Telemann, Vivaldi en Bach, ge tuigde over de gehele lijn van goede smaak alsook van inzicht wat betreft de mogelijkheden met goede amateurs. Alleen kon men er op afdingen, dat het te lang was om doorlopend te blijven boeien; dit zou het nauwelijks kunnen doen in eon geraffineerde uitvoering van een eerste klas-beroepsensemble. Maar vraagt ge nu wat we op het programma hadden willen missen, dan zouden we daarop moeilijk een antwoord kunnen geven, want het was allemaal belangrijk. Nochtans is maat houden in deze een te belangrijk ding, dan dat we er de jonge dirigent niet op zouden dienen te wijzen. Hij moge beden ken dat niet het vele goed, maar het goede veel is. Een Suite van Purcell liet de kwalitei ten van het strijkorkestje voortreffelijk uitkomen. Henk de Graaf en Jan Stoffel toonden zich vaardige solisten in een Con cert voor twee fluiten en strijkorkest van Telemann. Een Concerto grosso van Vi valdi schonk gelegenheid om een voor treffelijk afgestemd concertino te be luisteren, bestaande uit de dames Schult- heiss en Leising, viool, alsmede mevrouw Van Gelderen, cello. Jan Hoeben was een vaardige solist in een Vioolconcert van Telemann, dat door het strijkorkest zeer handig begeleid werd. En toen kwam Bach aan de beurt, eerst met het Concert in F voor cembalo, twee fluiten en strijkers, een bewerking die de componist maakte van zijn Brandenburgs concert in G, waarin een solo-viool en de tw^e fluiten het concertino vormen. De cembaliste, mevrouw Gertrude Maclaine, had er een virtuoze partij in. De zwaar dere toon van de moderne fluiten en nu en dan ook de intensiteit van het bege leidend orkest, waren echter oorzaak dat weinig van haar spel voldoende doorklonk, wat grotendeels ook te wijten is aan de zeer bescheiden toon van haar instrument. Slechts als zij alleen aan de gang was, kon men zich een idee vormen van haar vlot en tintelend spel. Ten slotte werd nog uitgevoerd de hu moristische Boerencantate van Bach „Mer Hahn en neue Oberkeet". Nelly Bekker was daarin de pientere sopraan-soliste met goede voordracht en een helder ge luid, Marcel Dirikx vervulde met opval lend goede dictie de baritonpartij, waar door de interpretatie iets kreeg van een Kloris-en-Roosje-geval, wat het ten slotte ook is. Het orkest, met de obligaten voor fluit en hoorn, speelde de leuke muziek van Bach zo goed als men het verwach ten kon en het publiek reageerde zeer dankbaar op deze prestatie, met het ge volg dat het vrolijke slotnummer „Wir gehn nun, wo der Dudelsack in unser Schenke brummt" zelfs herhaald moest worden. Als geheel een opmerkelijk concert, waarop André Kaart zich eon zeer ijverige, hoewel nog wat druk-doende dirigent toonde. Zelfbeheersing en rustige concen tratie worden hem nadrukkelijk aanbe volen. JOS. DE KLERK Beton van fabriekshal te Sittard was onvoldoende verhard Bij het onderzoek naar het instorten van een fabriekshal te Sittard is gebleken dat de betonnen draagkolommen bezweken zijn, waardoor het betonnen dak en de muren mede instortten. De hal mat 12 bij 21 meter. De oorzaak moet volgens de di recteur van Openbare Werken te Sittard te wijten zijn aan het niet voldoende ver harden van het beton, daar de bekisting en de stutten vermoedelijk te vroeg zijn weggenomen. Het beton was gestort op 21 Maart en op 16 April had men de bekisting en de stutten verwijderd. Door het natte weer en de koude was het beton wel van buiten verhard, maar de kern van de kolommen nog niet. (Van onze parlementaire redacteur) Met ingang van 1 Mei zal mr. C. L. W. Fock, secretaris-generaal van het ministe rie van Algemene Zaken, tevens gaan op treden als voorzitter van de enigszins ge reorganiseerde Voorlichtingsraad. Onder voorzitter daarvan zal de perschef van de minister-president zijn. Het college zal uit voering geven aan de denkbeelden, ontwik keld in het rapport van een door mr. Fock voorgezeten commissie, die zich met de be studering van de Coördinatie van de over heidsvoorlichting heeft bezig gehouden. De samenstelling van de voorlichtingsraad is zodanig dat nu ook de economische voor lichtingsdienst daaronder komt te vallen. Alle perschefs van de verschillende depar tementen hebben er zitting in. In hoofdzaak komen de conclusies van het rapport hierop neer dat men natuurlijk zoveel mogelijk coördinatie van voorlich- tingsgebied wenst, maar dat uit de aard dei- zaak in dat opzicht niet alles te centrali seren valt. Zodra er zich moeilijkheden of problemen op voorlichtingsgebied tussen een of meer departementen zouden voor doen, komt een dergelijke aangelegenheid bij de voorlichtingsraad. Deze heeft onder, meer te beslissen over het al dan niet ge bruik maken van allerlei kostbare voor lichtingsprojecten De regeringsvoorlichtingsdienst zal zich niet met allerlei zaken bezig houden, hij is een instelling die aandacht aan de techni sche kant van de zaak heeft te wijden. De directeur van deze dienst is tevens pers chef van de minister-president; in die hoe danigheid heeft hij uit den aard der zaak wel werkzaamheden te verrichten die op allerlei gebied gelegen zijn. De perschefs aan de departementen blij ven gehandhaafd. Hel is geenszins de be doeling om het contact tussen hen en de pers ook maar enigermate aan te tasten. De taak van de perschefs is ten dele om als adviseurs van de respectieve ministers op te treden. De werkzaamheden van de pers chef van de minister-president hebben be trekking op aangelegenheden waarbij de kabinetspolitiek in het geding is of kan zijn. Willem van lependaal zestig jaar Op Zaterdag 21 April viert de schrijver Willem van lependaal (van onder meer: Polletje Piekhaar, Adam in ongenade, Gantelhovens ereprijs, Liederen van de zelfkant) zijn zestigste verjaardag. Er is een comit égevormd dat hem bij deze ge legenheid wil huldigen. Hierin hebben on der anderen zitting genomen de heren mr. J. in 't Veld, minister van Wederopbouw, M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en Jan A. van Zutphen. Willem van lependaal houdt op zijn ver jaardag van drie tot vijf uur receptie in de cantine van het gebouw van de Arbei derspers te Amsterdam. Uiteenzetting van Karei Lotsy Op een in Den Haag gehouden bijeenkomst van sportjournalisten heeft de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, de heer K. J. J. Lotsy, een uiteenzetting ge geven over het amateurisme, het semi- profossionalisme en het professionalisme. Zijn conclusie was, dat het amateuristische standpunt het juiste is. De KNVB zal dat dan ook propageren en de leden van de commis sie uit de KNVB, die zich tot taak heeft gesteld de clubs en spelers te beschermen tegen het semi-professionalismc en het pro fessionalisme, zullen binnenkort het land doortrekken om op bijeenkomsten voorlich ting te geven. De heer Lotsy herinnerde er aan, dat er in het begin van deze eeuw zonder publiek gevoetbald werd, later kwam er wat publiek en op het ogenblik bestaat er een geweldige belangstelling voor de voetbalwedstrijden. De clubs hebben aandacht besteed aan de belangen van het publiek en lieten grote tri bunes bouwen. De vraag is nu moeten de clubs de belangen behartigen van de spelers of van het publick. Bij de sport moet het er om gaan de beoefenaars van ontspanning te doen genieten. Deze moeten voor hun genoe gen naar een voetbalveld trekken. Dat doen beroepsspelers niet. Wordt te veel aan de belangen van de toeschouwers toegegeven dan komt de doelstelling van de bond in gevaar. Er heerst reeds geruime tijd een strijd tussen het invoeren van beroepssporr en het handhaven van het amateurisme. Reeds in 1917 is ec-n rapport over dit probleem be handeld. In de loop van de jaren kwam het vraagstuk regelmatig op de agenda van de bondsvergaderingen cn spreker meende vroeger, dat er wel aanleiding was om de bepalingen van het amateurisme niet zo strak te houden. Dit standpunt neemt hij niet meer in, integendeel hij acht het in het belang van de sport cn van de beoefenaars, dat het amateurisme gehandhaafd blijft. De bond en de clubs zullen blijven strijden, dat het professionalisme geen veld wint. De heer Lotsy merkte op, dat de voor standers van het professionalisme de volgende punten naar voren brengen. Regel matig trekken voetballers naar het buiten land: men meent, dat het spelpeil niet hoog is; de prestaties van het Nederlands elftal zijn slecht; in wezen zijn de spelers en ook officials geen amateur meer; het is sociaal billijk dat aan spelers, die voor hoge recettes zorgen, een vergoeding verleend wordt. Deze punten besprak de heer Lotsy uit voerig en was van mening, dat vele naar het buitenland getrokken voetballers het niet gemakkelijk zullen krijgen, dat er sympto men zijn. waaruit geconcludeerd kan wor den, dat het spelpeil weer opgevoerd wordt, waardoor de prestaties van het Nederlands elftal eveneens betel worden, dat zo goed als alle praatjes over voetballers onjuist zijn en dat. de recettes icn goede komen voor de accomodatic en uitbreiding van de terreinen, enzovoort. Spreker zeidc voorts principieel geen be zwaar te hebben legen beroepssport. en hij ziet in een professional niet een werknemer van een oneerbaar beroep. Hij ziet wel do gevaren van het professionalisme en wil blijven strijden voor het amateurisme, dat gezond is, De bond en de clubbesturen zul len daaraan medewerking verlenen, c 1 6?-s Brrrwat voelde Bunkie zich akelig, daar op die dunne, wiebelende draad! Hij sloeg zijn armen naar alle kanten uit en probeerde krampachtig zijn evenwicht te houden. Maar het zweet brak hem van alle kanten uit en hij beefde als een juffers hondje. En onder hem gaapte de diepte. Als hij daarin viel, was het met hem gedaan! Hoe was hij daar toch op die draad terecht gekomen? Hij kon het zich met geen mogelijk heid herinneren Langzaam en voorzichtig ging hij stapje na stapje verder en met elke stap voelde hij zich onzekerder. Arme Bunkie! Hij had zich nog nooit zo akelig gevoeld. De draad schudde maar heen en weer en trilde onder zijn voeten. Bunkie zuchtte en steunde. En toen, opeens.daar had je het al.Zijn voet gleed uit, hij sloeg zijn armen uit en gaf een harde gil. „Help! Ik val!!!!!" Ja, hij viel. Maar toch bleef hij hangen. Want doordat hij zijn benen krom hield,, bleef hij met zijn knieholte op de slingerende draad hangen! En daar hing hij, met zijn gezicht naar beneden Wederom opdrachten tot het schrijven van toneelstukken De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is voornemens in 1951 twee opdrachten te verlenen tot het schrijven van een toneelstuk. Om te kun nen meedingen naar een dergelijke op dracht dienen gegadigden, die van Neder landse nationaliteit moeten zijn, vóór 1 September 1951 een inhoudsopgave van een oorspronkelijk, nog niet gepubliceerd of opgevoerd stuk van hun hand, benevens een proeve van dialoog en handeling (bij voorkeur het begin van het eerste bedrijf) in zesvoud te doen toekomen aan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, afdeling kunsten, bureau toneel en letteren, Prinsessegracht 21 te 's Gravenhage, met vermelding „Mede dinging toneelopdrachten 1951". Aan dit. adres is op schriftelijke aanvrage een exemplaar van het reglement verkrijgbaar. De beoordeling van de inzendingen zal geschieden door een jury, bestaande uit vijf leden die voor 1 October 1951 ten hoogste 15 inzendingen als de beste zal aanwijzen. Aan de auteurs hiervan kan de staatssecre taris opdracht verlenen tot het opstellen van een volledig uitgewerkt schema van het gehele toneelstuk, dat de opbouw in bedrijven en taferelen duidelijk maakt, alsmede tot het voltooien van het reeds begonnen en zo nodig het schrijven van hel tweede bedrijf. .Voor het volbrengen van deze opdacht zal aan ieder van hen een gratificatie van 200 worden uitgekeerd, indien daaraan blijkens het rapport van de jury naar behoren is voldaan. Zo spoedig mogelijk wordt daarna be paald welke de twee beste inzendingen zijn van deze groep, die daarna hun stukken moeten afmaken, waarbij samenwerking met een regisseur als wenselijk wordt aan gegeven. Indien aan deze opdrachten naar behoren is voldaan, zal de staatssecretaris aan deze auteurs elk een honorarium van 2000 uitkeren. Regeringsraad van de Ned. Antillen samengesteld Woensdagmiddag is de nieuwe regerings raad voor de Nederlandse Antillen be noemd en beëdigd. Mr. dr. M. F. da Costa Gomez (Nationale Volkspartij) is voorzitter van de regerings raad en beheert de portefeuille van Alge mene Zaken, Landbouw. Veeteelt en Wa tervoorziening, W. R. Plantz (Nationale Volkspartij) die van Financiën; J. Pauw (Arubaanse Volkspartij) die van Openbare Werken; W. F. M. Lampe (Arubaanse Volkspartij) die van Justitie; J. H. Spro- ckel (Katholieke Volkspartij) heeft Onder wijs en Volksontwikkeling; E. J. van Ro- mondt (Curagaose Onafhankelijke Partij) Openbare Gezondheid cn C. L. Delvallc (partijloos) Economische Zaken en Ver keer. „Isola Bella" wordt vertoond in het vogelpark Avifauna Het door mr. .T. Derks geschreven open luchtspel „Isola Bella" (de bijdrage van de rooms-katholieke studentenvereniging Ve ritas aan do lustrumviering van de Utrechtse universiteit) zal opgevoerd wor den in Avifauna te Alphen aan de Rijn en wel op Woensdag 20 Juni en enkele daarop volgende avonden. Er waren tegen deze bijdrage van Veri tas bezwaren gerezen in Utrechtse univer sitaire kringen. „Isola Bella" werd gezien als een doublure van het openluchtspel „Dzjengis Khan", het hoofdnummer van do lustrumviering, dat volgens traditie door het Studentencorps verzorgd wordt. Op grond van deze overweging is door het gemeentebestuur van Utrecht aan Veritas geen terrein beschikbaar gesteld. Daarom werd er naar een andere mogelijkheid ge zocht, die thans gevonden is in het vogel park Avifauna. De schrijver koestert over deze opvoering hooggespannen verwachtin gen. Décors zullen er heel weinig nodig zijn cn tribunes in het geheel niet. De Avi fauna-bezoekers zullen het spel van zit plaatsen rond de vijver kunnen aanschou wen. Over het terrein verspreide televisie schermen maken het mogelijk dat men ook daar het spel kan volgen. Het spel is een satire op het volkenrecht. De muziek van Ely Poolavsky wordt uitgevoerd door het Nederlands Kamorsymphonie-Orkest onder leiding van Sam Swaap. Gevaar voor betalingscrisis van West-Duitsland geweken BONN (ANP). Het gevaar voor een betalingscrisis der West-Duitse bondsrepu bliek is naar de mening van de leiding van do Bank der Duitse landen thans afge wend. In een bericht over de financiële toestand schrijft de bankleiding, dat de getroffen maatregelen tot een zodanige ver betering der betalingspositie hebben geleid, dat in Maart een overschot (tien millioen dollar) op de betalingsbalans werd ver kregen. Er wordt echter uitdrukkelijk op gewezen, dat de algemene economische toe stand nog niet zodanig verbeterd is, dat men afstand kan doen van een straffe controle op de binnenlandse vraag. De bank acht een spoedige vergroting van de import no dig, die echter slechts verkregen kan wor den door een evenredige vergroting van de export. De bank is van mening, dat een zo drastische invoerbeperking als voor lopig nodig was, tot ernstige gevaren leidt voor een zo sterk van grondstoffeninvoer afhankelijk land als Duitsland. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels) 9) Hij is de meest toegewijde vriend, die we hebben. Ik zou niet weten hoe we het zonder hem zouden moeten stellen. Sinds mijn man gestorven is, draagt hij de ge hele verantwoordelijkheid voor de krant. Ik ben zelf niet gezond genoeg om veel te kunnen doen en hoewel de arme Hazel héél hard werkt, kan ze toch slechts een geringe last van zijn schouders nemen. Ik heb wel eens gedachtO kijk eens, daar is Emily .met de thee. Een fris uitziende vrouw kwam met een groot blad langzaam over het grasveld aanlopen. Ze zette het neer op de tuin tafel. Op dat moment kwam ook Hazel het huis uit en voegde zich bij haar moe der en Maurice. Hier is de sleutel, zei ze, terwijl ze in een lage stoel naast hem ging zitten. Steekt u hem maar dadelijk bij u, anders vergeet u hem straks misschien. Zich tot haar moeder wendend ver klaarde ze: Meneer Wentworth heeft een oogje op de „Eekhoorn". Hij gaat er mee proef varen. Ja, hij vertelde me al zo iets. Ik heb hem gezegd, dat ik het veel prettiger zou vinden, dat hij de boot kocht dan iemand, van wie we nog nooit hebben gehoord. Mevrouw Barton nam de theepot op en voegde er aan toe: Doordat we zo dol op de boeken van meneer Wentworth zijn, heb ik het gevoel, dat hij min of meer een persoonlijke vriend van ons is. Ik heb heel gezellig met hem zitten babbelen en hoop maar dat ik hem niet al te zeer verveeld heb met mijn verhalen. Laten we meneer Wentworth dan nu eens aanmoedigen iets over zichzelf te vertellen, merkte Hazel met een ondeu gend lachje op. Ik ben er van overtuigd, dat u een zéér romantisch leven achter de rug hebt, anders kon u niet zulke opwin dende romans schrijven. Dat gaat helemaal niet op, zei Mau rice, terwijl hij een sandwich nam. Ten zij u vindt, dat het romantisch is de hele dag vuil te zijn, zonder enig comfort en je daarbij te vervelen. Ik kan u ver zekeren, dat mijn leven weinig romantisch was in de afgelopen jaren. Ik was de laatste drie oorlogsjaren in Birma en ik moet zeggen, dat u zich moeilijk iets on- aantrekkelijkers kunt voorstellen. Ik was oorlogscorrespondent en de meeste tijd ging heen met het verscheuren van tele grammen, die de censor weigerde door te laten. - Oorlogscorrespondent! riep mevrouw Barton uit, maar dat lijkt me bijzonder opwindend. Het moet wel een hele verandering voor u zijn, nu hier te wonen. Hazel hield even op en vroeg dan: Is het erg onbe scheiden, als ik u vraag, hoe u er toe kwam u juist in Tolesford te vestigen? Dat wil ik met genoegen vertellen. Ik kreeg een inzinking vlak voordat de Jappen capituleerden en nadat ik bijna een jaar in een ziekenhuis had gelegen, werd ik naar Engeland teruggestuurd. De zeereis deed me enorm veel goed en toen ik aankwam, voelde ik me weer stukken beter. Toch had ik nog weinig zin om terug te gaan naar mijn krantenwerk in Fleet Street. Een specialist ried me aan het voorlopig kalm aan te doen en zoveel mo gelijk buiten te zijn. Om kort te gaan: ik besloot een poging te doen om een roman te schrijven. Aangezien de zeelucht tijdens de terugreis me zo goed had gedaan, leek het me een uitstekend idee, een woonschip te kopen en daarop aan de kust te gaan wonen. Door een gelukkig toeval liep ik tegen de „Waterlelie" aan. Ik kocht deze boot dadelijk en sindsdien heb ik aan één stuk door op mijn schrijfma chine zitten hameren. Drie boeken heb ik geproduceerd, die gelukkig alle drie een uitgever vonden en behoorlijk betaald werden. Hij nam een slok thee en eindig de: Het spijt me u zo'n uitgebreid verhaal over mijn persoonlijke belevenissen ge daan te hebben maar aangezien u er naar vroeg O, maakt u geen verontschuldigingen. We hebben aan uw lippen gehangen, zó interessant vonden we uw verhaal, zei mevrouw Barton glimlachend. Inderdaad, viel Hazel haar moeder bij. Alleen zou ik nog wat méér van uw leven in Birma willen weten. Hoe zat dat met die telegrammen, die de censuur weigerde? Geef hem eerst nog een stukje cake, zei mevrouw Barton. Aangemoedigd door de vriendelijke be langstelling begon Maurice verder te ver tellen. Hij deed dit op uiterst boeiende wijze met een zeer bijzondere gave om gebeurtenissen te reconstrueren en men sen te beschrijven, zodat niemand op de tijd lette. Het was dan ook met een schok, dat hij zich bij het slaan van een klok opeens realiseerde dat het al vijf uur was. Allemensen, riep hij uit, ik heb er helemaal niet meer aan gedacht, dat u nog naar kantoor terug wilde. Als je eenmaal aan het vertellen bent O, het hindert niet, zei Hazel. Ik heb nog tijd genoeg om naar kantoor terug te gaan. Ik vind het jammer, dat ik nu niet langer kan blijven en meer verhalen horen. Daar komt nog wel eens een gelegen heid voor, merkte mevrouw Barton op Als meneer Wentworth de „Eekhoorn" na de proefvaart werkelijk hebben wil, zullen jullie over de prijs moeten gaan harre warren. Dat zal een prachtige gelegen heid bieden u opnieuw hier te inviteren. Ik denk wel, dat dan die onderhan delingen heel wat tijd in beslag zullen nemen, zei Maurice, terwijl hij glim lachend opstond. Een aardig compliment. Zijn gast vrouw knikte goedkeurend. Maar alle gekheid op een stokje, vervolgde ze, ik verzeker u, dat ik het meen, dat u nog eens aan moet komen als u in Melchester bent en u niets beters te doen hebt. U doet er bovendien een goede daad mee. Begrijpt u, ik mag er niet op uittrekken zoals een gezond mens, en daarom moet alle amuse ment bij mij komen. 'Als u nu weggaat, onderbrak Hazel haar moeder met een verontschuldigend lachje, dan kunt u nog net de bus van 5.20 terug naar Tolesford halen. Ze kuste haar moeder op de wang en maakte aanstalten om te vertrekken. O, nu hebben we helemaal vergeten u te vragen om uw handtekening in ons exemplaar van uw boek te zetten, bedacht ze opeens. Dan moet u dat een volgende keer, als u hier komt, maar doen! Afge sproken? Toen ze weer op straat naast elkander voortliepen, vroeg Hazel, terwijl ze hem ernstig, haast droefgeestig aankeek: Vindt u moeder niet wonderbaarlijk? Niemand zou ooit denken, dat ze eigen lijk een ernstige pafiënt is. Ze heeft een hartkwaal en ér is niets aan te doen, be halve dat ze zich zo rustig mogelijk moet houden. Even trilden haar lippen en Maurice '"''HAM) Prinses Wilhdmina was Wnt-m.- tegenwoordig bij de Prim king in Deze bijeenkomst, die onder all en van de Koninklijke VerenS'^ bond werd gehouden ter het feit, dat wijlen Prins Henftfe jaar geworden zou zijn. nk «den °P Vy°cnsdaga.vond 2 Mei zal h. W. B. in de omgeving van Den hJ breide proeven nemen metveer£g% reflecterend materiaal, aangebrand S00nf' schuwingsborden. Voorts zfil0* tie worden gehouden mer driehoeksteken, dat de ANWr ew- verplicht wil zien ter aanduiding l?1'* bij duisternis op de rijbaan stilvLf' tuig. Ook zal worden nagega?n of VOf!' is, reflecterend materiwfto? de witte achterspatborden van rijSf* Ten nadele van een firma die wen!' heden verricht bij de uitbreiding studentensanatorium te Laren i« im koperen pijp gestolen. De politie leerling-monteurs van de firma aanltT die bekenden een deel van het kZ, genomen te hebben. auP«Wtj. Dc politie heeft twee broers uti daal cn een inwoner van Heerlen resteerd, die bekend hebben op ccerde spoorwegbaanvakken in 7, ar burg koperen leidingen, welke aan de'S bevestigd waren, te hebben 'ges'olen twee helers is het gestolene !n feS nomen. - ü- Dc „Sibajak", die na bijna mm grant en in Australië aan wal te Ik gezet, van daar naar Indonesië is keert Vrijdag tegen middernacht me 11 trieërenden uit Soerabaja, Semarangp Djakarta in Rotterdam terug. De omscht ping der 9o0 passagiers zal Zaterdagmo»' beginnen. 6 In de heden gehouden trekking fe Staatsloterij is op no. 4106 een prijs Ij f 15.000 gevallen. P M,t De. minister van Buitenlandse Zik» mr. D. U. Stikker, zal hedenavond om mm uur over Hilversum II (298 m.) sprekenov»- het Plan Schuman. 1 nowr HAARLEM EN OMGEVING Aan de universtieit van Amsterdam is geslaagd voor het artsexamen eerste gedceS de heer B. A. Bijnsdorp te Haarlem. Tot rechter in de arrondissement!, rechtbank te Haarlem is benoemd mr. J a Bletz, tuchtrechter voor de prijzen inl arrondissement Amsterdam. Bij Koninklijke Besluil is benoemd t« directeur van het Huis van Bewaring te D»-' Haag de heer Th. Boender, directeur var,dj Strafgevangenis te Haarlem en tot directeur van de Haarlemse Strafgevangenis de he« R. S. Wicrda, directeur Strafgeval- genis „Nieuw Vossevcld" te Vught, Beide- hebben hun functie reeds aanvaard. Otiï oud-stadgenoot de heer Y. Pars is benoeri lot. directeur strafgevangenis „fc Vosscveld". Vier ongelukken met dodelijke afloop in de hoofdstad Woensdagmiddag hebben zich in Am sterdam drie ongelukken met afloop voorgedaan. In het Erasmuspark geraakte een drie jarig meisje onder oen vrachtauto toen de chauffeur enkele meters achteruit reed Het kind was op slag dood. In de Oosterparkstraat deed zich ter, soortgelijk ongeluk voor, Een driejarig jongetje, dat op de rand van de stoep speelde, kwam onder een wagen van d; stadsreiniging. Ook dit kind was onmid dellijk dood. Bij de Nederlandse Dok- en Scheep- bouwmaatschappij viel een 25-jarige ar beider op con werkbank. Hij kreeg «r schedelbasisfractuur en is enkele ogenblik ken later overleden, Een 66-jarige man is bij het leggen vu een zolder in een boerderij aan de Air.- steldijk op een betonnen vloer gevalle.". Hij kreeg een hersenschudding en er. maagbloeding. In een ziekenhuis '5 hij overleden. Uitspraken Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank veroordeelde di Bloemcndaalse glashandelaar P. F. R. ve in or gen tot vijf maanden gevangemssia met aftrek van voorarrest. De Officier van Justitie eiste vwrtE dagen geleden vijf maanden gevangenis met aftrek. R. had zich schuldig gem® aan diefstal van een kabel, een partij hx- en enige touwen van het terrein van oe- aanbouw zijnde Fokkerfabrieken, indenüi- lemmermeer, waar hij werkzaam was. Een IJmuidense bakker, die veerue. dagen geleden f200 boete subsidiair®-; dagen hechtenis cn intrekking van hei V bewijs voor de tijd van één jaar teger. w- hoorde eisen omdat hij onder invioea w- sterke drank een auto had bestuurd, we- veroordeeld tot f 300 boete en intrekking het rijbewijs voor de tijd van drie maan-. Een IJmuidense matroos die veertien" gen geleden in het verdachtenbankje; scheen, om verantwoording af teleM een poging tot diefstal welke hij w herinnerde en toen een gevangent .- van 8 maanden, waarvan vier Ml» voorwaardelijk hooide eisen werd ver» deeld tot 2 maanden gevangenisstrai aftrek. s Op verzoek van zijn raadsman matroos veertien dagen gelcoen op voeten gesteld. had een ogenblik moeite om haar on'» vangen te antwoorden. Ik vind het ellendig voor u, br er enigszins verlegen uit. Die af» lijke ziekten schijnen altijd ac - liefste mensen te moeten treffen. - uw moeder zag, had ik hetgevo i j, haar allang kende en altijd aaras - gevonden. Hazel keek hem dankbaar aan. Daarvan was ik overtuigd e blij, dat het werkelijk zo is.1tl aj* blij, dat het wericenjK zo kelijk een goede daad mee u°en' zo nu en dan eens komt opz ek heeft natuurlijk vrienden genoe» Chester,'maar de meesten zijn van het goedig-saaie soort. '^i u met een frisse kijk op het le te vertellen heeft, zou absoluut schenk van de hemel voor haar 0 Gelukkig kunnen mijn M niet horen, anders zouden ze ae» den van u onmiddellijk in h ties gebruiken! da3p:eJ Ik zal hun schrijve^nie toestemming te terwijl ze op haar eigen, eg lijke manier lachte en stilh van de straat. U moet n A|S je een gaan, anders mist u uw aDl!i minuut te laat bent g<*gt vertrekken gewoonlj» Zc stak hem haar hand to - (Vtor&t

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6