CJp-d-Broek Clowntje Riek Onze puzzle Geheime opdracht Alleen de zon kan de groente goedkoper maken GEREEDSCHAPPEN Castricum TIJD IS GELD. Agenda voor Beverwijk Castricum krijgt zijn weekmarkt ZATERDAG 21 APRIL 1951 Flora's kinderen doen het beter dan de voorjaarsgroenten Hoewel de eerste koude grond-spinazie werd aangevoerd, die tussen haakjes van 50 tot 90 cent per kilo noteerde, zal er voorlopig wel een gevoelig tekort blijven daar er tot de laatste zonnige dagen totaal geen groei in de natuur-Spinazie heeft ge zeten. Voor heel mooie glas-spinazie werd zelfs tot een gulden per kilo betaald. Witlof komt er nu steeds meer en hier voor werden nog behoorlijke prijzen be taald, nl. van 20—35 cent per kilo. Voor rabarber bestaat veel animo, on danks het toenemend aanbod kwamen de stengels nog tot 30 cent per bos. Radijs is eveneens een erg gewild arti kel waarvoor grif tot 17 cent per bosje wordt neergeteld. De eerste bloemkooltjes brachten 90 cent per stuk op. Van de winterproducten maakt, de prei nog een aardige beurt: de prijs liep zelfs op tot 25 cent per kilo. Rodekool noteerde 30 cent per kilo, maar daarmee zijn de echte wintergroenten ook op: het wachten is op meer zon. Bloemenweelde begint Koude grond en kassen zorgen tezamen voor grote aanvoeren op de bloemenmarkt. De narcissen spelen de eerste viool in diverse kleuren en soorten worden ze aan gevoerd en de prijzen variëren van 1024 cent per bos. Tulpen zijn er ook in flinke kwantums en hiervoor wordt van 2578 cent per bos betaald. Met de anemonen gaat het minder vlot: nu de aanvoeren enige betekenis krijgen, Teerpot in brand bij conservenfabrïek Arbeider schrok en viel van ladder Vrijdagmorgen raakte bij asfalterings- werkzaamheden aan een dak van de Be- verwijkse conservenfabriek aan de Bree- straat een grote pot met teer in brand, waardoor een dikke rookwolk de straat verduisterde. Een arbeider van de firma uit Olst, die dit karwei uitvoerde, schrok zo, toen hij dit zag, dat hij van een ladder viel en met een hersenschudding en in wendige kneuzingen in het Rode Kruis- ziekenhuis moest worden opgenomen. Het brandje is geblust door het rokende vak toe te dekken. Muzikale dank aan ïr. Ingen Housz De Hoogovenharmonie is Vrijdagavond voor de eerste maal „uitgerukt" met de nieuwe instrumenten, om de president directeur van de Hoogovens, ir. A. H. Ingen Housz, een klinkende serenade te brengen, als dank voor het schenken van deze in strumenten. Ir. Ingen Housz beschouwde het als een grote eer dat hij de eerste was, aan wie een serenade werd gebracht met het nieuwe materiaal en toonde zich verheugd dat hij er aan heeft kunnen medewerken, hopende dat de Hoogovengemeenschap nog lang van de muzikale prestaties van het corps mag profiteren. Nadat het corps nog enkele nummers had gespeeld kregen de leden een verver sing aangeboden. zakt de prijs tot rond de 25 cent per bosje. Iris Wedgewood werd in honderden bos sen op de markt gebracht en er komt rond de 40 cent per bos voor binnen. Imperator en White Excelsior zijn er minder, maar brengen meer op. Lathyrus en Violieren maken voor het eerst hun opwachting en er zijn zelfs al rozen. Groot is de vraag naar perkplantèn: hiervoor had de handel tot 200 cent per kistje over. voor de Vakman. Mottige Janus" herleefde Het moet betwijfeld worden of de toneel vereniging „Kunst na Arbeid" met haar répertoire van dit seizoen op de goede weg is. Had men de vorige keer „Alleen op de wereld" uit het graf gehaald, waarin de oude Vitalis en zijn trouwe Remi sinds jaren rustten, Vrijdagavond verrees in het Kennemer Theater in al zijn vergane glorie „Mottige Janus". Toen het gezelschap Stoel en Spree aan de Amstelstraat deze „draak" een jaar of vijftig geleden den volke vertoonde, was de waarde ervan alleen terug te vinden in de lade van de kassa, want „De mottige" had op een bepaald soort publiek destijds blijk baar een grote aantrekkingskracht. Men wil wel eens beweren, dat de marine schrijver A. Werumeus Buning voor deze „Mottige Janus" verantwoordelijk zou zijn. Geef mij echter Bouber maar! Dit zeer verouderde misbaksel is in grove kleuren een afspiegeling van de beruchte halve-stuiversroman onzer vorige genera ties, met een intrige over de matrozenbruid, de beeldschone maar gewetenloze verlei der, de verstoten ongehuwde moeder en het onechte kind. Er worden verschillende wandelingen ondernomen over het pad der zonde en enige personen verwisselen het tijdelijke met het eeuwige. Het gezelschap had zich veel moeite ge geven om door een veelheid van costuums en een handige toneelbouw (die vlot chan geren mogelijk maakte) benevens een goede rolkennis deze opvoering te doen slagen. Maar het stuk is nu eenmaal hope loos ouderwets, ook al door de alleenspra ken en vele terzijdes. G. Meurs gaf de verachtelijke verleider behoorlijk weer, M. Zaan-Meurs was on bevangen de vrouw die in alle eerlijkheid de verkeerde weg opgaat en regisseur P. van Vleuten vertolkte de titelrol, zodat hij met de Don Juan kan afrekenen zoals de heren Stoel en Spree voornoemd het des tijds verlangd zouden hebben. A. J. VAN DER WEIJDEN. DE FIRMA SEIGNETTE 25 JAAR IN DE GLADIOLENHANDEL Op 22 April is het 25 jaar geleden dat de bloembollenkwekerij van de heer W. Seig- nette werd omgezet in een N.V. Het bedrijf bestaat reeds veel langer want de heer Seignette die in Heemskerk het beroep van tuinder uitoefende stichtte zijn bedrijf omstreeks 1890. Maar zoals het zovele tuinders verging: ook de heer Seignette ,nam er wat bloem bollen bij", om zich later geheel op deze teelt toe te leggen. In 1912 begon men ook met de handel en dit heeft de naam der Seignette's niet al leen een naam in ons land gegeven maar ook ver daar buiten: de firma specialiseer de zich geheel op de gladiolenhandel. Na dat in 1918 de heer W. Seignette kwam te overlijden, namen zijn zoons J. B. en J. W. de zaak over. In 1926 werd de N.V. opgericht. Behalve de kwekerijen te Anna Paulowna en Lim- men heeft men een uitgebreide export- handel op Engeland. Argentinië. België, Frankrijk, Amerika en Duitsland. ZATERDAG 21 APRIL Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Vrou wenkamp Borneo. LuxorTheter, 7 en 9.15 uur: Annie get your gun. W. B.Theater, 8 uur: Goldrush. ZONDAG 22 APRIL Kennemer Theater, 2.30 uur: Mijnheer de gouvernante; 4.30, 7 en 9.15 uur: Vrou wenkamp Borneo. Luxor-Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Annie get your gun. W. B.-Theater, 2.30 uur: Song of Texas; 4.30 en 8 uur: Goldrush. MAANDAG 23 APRIL Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Vrou wenkamp Borneo. LuxorTheter, 7 en 9.15 uur: Annie get your gun. W. B.Theater, 8 uur: Goldrush. BEVERWIJK Nijpend gebrek aan bouwrijpe grond I-Iet hoofdpunt op de agenda van de Cas- tricuir.se gemeenteraad was de behande ling van een voorstel van B. en W. tot het instellen van een proefweekmarkt in Cas tricum en hierover is Vrijdagavond uiter aard heel wat te doen geweest. Burgemeester C. F. Smeels verdedigde het voorstel met enkele voorbeelden van andere gemeenten welke ook een week markt hebben, en met succes. De Castri- cumse middenstand was het bij monde van de heer N. Stiemer (K.V.P.) wel met het college eens, maar gaf er als exempel tegenover dat er in de toekomst 40 midden standers op straat komen te staan omdat zij hun zaak niet drijvende kunnen houden, en dat men door het instellen van een weekmarkt de omzet der middenstanders bedreigt. Ook verschillende andere raadsleden middenstanders waren op het voorstel tegen, doch de voorzitter pareerde dit alles door te zeggen dat de markt als proef is bedoeld. Na veel gediscussieer ging men tot stem ming over. Het voorstel werd met 10 tegen 3 stemmen aangenomen: de heren N. Stie mer, H. Twisk en J. Kaandorp stemden tegen. De eerste marktdag zal worden gehouden op Vrijdag 4 Mei en zal 's morgens om 9 uur aanvangen aan de Oude Overtoom, waarmee de raad aan de wens van vele Castricummers tegemoet gekomen is. Door de woningbouw van de laatste jaren dreigt een tekort te ontstaan aan bouw grond voor arbeiderswoningen en kleine middenstandshuizen. Zulk een tekort heeft tot gevolg, dat, wanneer niet spoedig tot bouwrijp maken van nieuwe gronden wordt overgegaan, het woningbouwpro gramma voor Castricum niet volledig kan worden afgewerkt. Voor ontsluiting komen in aanmerking de gronden gelegen in het partiële uitbrei dingsplan ten Noordwesten van de R.K. Kerk. De kosten van de koop bedragen 181.053,12, waartoe de raad na ampele discussie besloot. ZONDAGDIENSTEN De Zondagdienst wordt van Zaterdag middag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter A. de Jong, Kon. Julianastraat 1. De wijkverpleging is in handen van zus ter Meihuizen, Bakkummerstraat 43. FLINK WAT SPINAZIE IN CASTRICUM Spinazie was er op de Castricumse groenteveiling flink wat en ook de prijs viel niet tegen want de tuinders kregen er 84 cent voor. Van de andere soorten groenten was er evenwel weinig. Het witlof ging weg voor 34 cent, de tweede soort bracht van 12 tot 23 cent op. Sjalotten besomden tot 13 cent, de prei löVfe cent en 201/2 cent bracht de rabarber op. Radijs vond weinig aftrek zodat zij niet meer dan 8 cent kon maken. De peen bleef op een goed niveau en noteerde 9.00 per 100 kilo. Stichting Hefschroefvliegtuigen staakt werkzaamheden Gebrek aan kapitaal De Stichting Hefschroefvliegtuigen zal haar werk wegens gebrek aan werkkapitaal moeten staken. Haar doel. het onderzoek van de mogelijkheden van het hefschroef- vlicgtuig, is in hoofdzaak bereikt. Het hefschrocfvlicgtuig dat de stichting voor haar onderzoekingen in 1946 heelt gekocht, is op 19 September bij een onge val beschadigd. Het zal binnenkort geheel hersteld zijn en dan vermoedelijk aan een binnenlandse instantie worden overgedaan, die een nuttig gebruik van het toestel zal kunnen maken. De stichting had een werkkapitaal van 500.000,— tot haar beschikking. Deze som is bijeengebracht door het ministerie van Verkeer en Waterstaat 90.000,—), de ministeries van Marino en van Oorlog (beide elk 70.000,—), het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 70.000,—), het Nederlands instituut voor Vliegtuigontwikkeling 20.000,de K.L.M. 40.000,—), de P.T.T. 70.000), de Nederlandse Spoorwegen (ƒ40.000, en Frits Diepen vliegtuigen (ƒ30.000, De opleiding van het personeel in Ame rika en de aanschaffingskosten van het vliegtuig, de kosten voor gereedschappen en de rente hebben meer dan de helft van het werkkapitaal opgeëist. Aan verzeke ringskosten moest een vijfde gedeelte van I het kapitaal worden besteed, aan bedrijfs kosten iets meer dan een vijfde deel. Proefvluchten uitgevoerd in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen, Avio Diepen, K.L.M. en P.T.T. hebben uitgewe zen dat ons land te klein is om door middel van het hefschroefvliegtuig een belangrijke tijdwinst te boeken in vergelijking met de bestaande middelen van vervoer. Daar komt nog bij dat de capaciteit van de hui dige hefschroefvliegtuigen te gering is en de kosten daardoor in verhouding te hoog zijn. Plannen voor een Vrouwen monument te Semarang De Nederlandse Gravendienst in de Zuid- Westelijke Pacific te Bandoeng heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een monument voor de vrouwen, die in de jaren 19421945 waren opgesloten in de talloze Japanse kampen in en buiten Java; voor hen die na jaren van heldhaftig ge dragen ontberingen de overwinning moch ten beleven, maar bovenal voor hen, die de bevrijding niet meer meemaakten. Dit monument zal worden opgericht op het ereveld bij het vliegveld Kalibanteng te Semarang. De kosten worden geraamd op 100.000. Het ligt in de bedoeling een beroep te doen op bijdragen van particuliere zijde. Ophokplicht voor postduiven Naar aanleiding van klachten, die in enige districten van Zuidholland werden vernomen over de door de postduiven ver oorzaakte schade aan land- en tuinbouw- gewassen, is een bespreking gehouden tus sen de provinciale voedselcommissaris voor Zuidholland, de rijkslandbouwconsulenlen voor Noordelijk en Zuidelijk Zuidholland, de Nederlandse postduivenhoudersorgani- satie en de Stichting voor de Landbouw in Zuidholland. Het resultaat van deze bespreking is dat in de periode van 20 April tot 1 Juni 1951 in Zuidholland de postduiven iedere dag zullen worden opgehokt tot des namiddags half zes. Wel mogen de duiven deelnemen aan de wedvluchten op Zaterdag en Zondag, doch na aankomst moeten zij weer tot half zes worden opgehokt. Zwitserse avond van het jeugdkoor „Inter Nos" Het grote Haarlemse jeugdkoor „Inter Nos" van Jan Booda gaf, evenals verleden jaar, een Zwitserse avond, waarvoor we derom een groep bewoners van het Berner Oberland was overgekomen. Ook Herr Hertig, de virtuoze vendelzwaaicr, was van de partij en enkele dames en heren nationale kleding zongen eenvoudige onder leiding van Faulein die Maidereai REDDINGSBRIGADES GAAN WANDELEN Zaterdag 28 April zullen de Castricumse en Alkmaarse Reddingsbrigades een geza menlijke avondexcursie houden in het Castricumse duingebied o.l.v. de heer Kor- tenoever, een erkend flora- en fauna-ken ner van dit duingebied. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. L. Canne- gieter. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. G. Kornet. Herv. Evang. Ver. 10 uur: dr. J. Broers van Amsterdam. AGENDA VOOR CASTRICUM EN UITGEEST „Corso Theater", Vrijdag, Zaterdag en Zon dag: „Hallo, New York". Maandag, Dins dag en Woensdag, „Noodlot". Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest. Zater dagavond: „Het begon met moord". Zon dag en Maandag: fessor". ,De versti'ooide pro- Het was aardig koud buiten. m koor liedjes Rutz. Verder vertolkte de Haarlemse jeugd een uitgebreid programma van allemaal Zwitserse liedjes, waaronder een leuke canonische „Buretanz", die boven het al gemene peil uitging. Het zingen van „Inter Nos" was zuiver, stevig en fris en deed ons, eerlijk gezegd, betreuren, dat er geen belangrijker werk op het programma stond. Dat was verleden jaar beter; toen voerde men ook nog de aai'digc en muzikaal be langrijke Blocmencantate van Geertruide van Vladeracken uit, waarmee Inter Nos, bij al zijn Zwitserse sympathieën, zich tevens als een Hollands koor liet gelden. Het moet overigens voor de gasten uit Berner Oberland wel een prettige gewaar wording geweest zijn hier op het concert podium niets anders dan klanken van eigen bodem te horen vertolken. Men kan veilig aannemen dat iets dergelijks aan een Nederlands gezelschap in den vreemde niet zal overkomen. Met dat al werd het con tact, dat tussen Inter Nos en de Zwitserse relaties bestaat, deze avond klinkklaar ge demonstreerd voor een goed bezette Con certzaal. Er ontstond een sfeer van gezellig samenzijn, als onder verwanten en goede vrienden, een sfeer die om haar gemoede lijkheid de muzikale critiek ontwapende. De jongenssopraan Jan Beenders en nog een andere zingende knaap, wiens naam niet vermeld werd, droegen bij tot het wel- slagen van de avond. Do zaal was rijkelijk versierd met aanlokkelijke reclameplaten voor tourisme in Zwitserland. Zo kon men zich met een beetje fantasie en zondei deviezen een avond in het bergland wa nen. JOS. DE KLERK. Symphonie-ensemble Orpheus Het programma, dat men voor het concert van het Symphonie-ensemble „Orpheus" (gisteravond in de tuinzaal van het Haar lemse concertgebouw gegeven) had samengesteld, was overladen. Het is een verschijnsel, dat men vrijwel op alle con certen van amateurs aantreft. Verklaar baar is het wel, want op het enkele con cert, dat de meeste gezelschappen per sei zoen kunnen geven, wil men natuurlijk gaarne voor de dag komen met alle werken, die men gedurende een lange periode heeft bestudeerd. Zo telde het programma voor het concert van „Orpheus" tien werken voor orkest, waarbij nog kwamen compo sities voor hobo en fluit met klavierbege leiding. De dirigent van „Orpheus", de heer H. Th. Lindebom, had het de orkestleden niet gemakkelijk gemaakt. Om te beginnen gaven zij hun krachten aan de ouverture „Thuiskomst uit den vreemde" van F. Mendelssohn Bartholdy, met vrij verdien stelijk resultaat. „Orpheus" heeft geen vol ledige symphonische bezetting. Alle vereiste timbres konden daardoor noch voor deze ouverture, noch voor de andere sympho- nisch gedachte werken van het programma gegeven worden. Maar er speelden een paar prima blazers van professie in het gezel schap mede, die vaak die klank-illusie konden helpen benaderen. En de strijkers droegen hiertoe bij, als de technische eisen niet te zwaar waren en zij er in slaagden de zuiverheid van intonatie te bewaren. Fragmenten uit de fantasie over de muziek van „Cavalleria rusticana" konden in dit opzicht als bijzonder geslaagd genoemd worden. De wals „Winterstormen" van Fucik, met een voor dit jaar actuele langdurigheid, kreeg een nogal zwaarwichtige uitvoering. Een lichter accent had hier wonderen ver richt. De vertolking van de mazurka „La Czarina" van Ganne richtte zich daaren tegen meer op het grazieuze element. Een feestmars, volgens beproefd recept gecom poneerd door de heer Lindebom besloot het aandeel van „Orpheus" voor de pauze. Van hetgeen in de tweede helft van de avond werd utigevoerd noemen wij „Le Domino noir" van Auben, vlot en meeslepend ge speeld en de Suite Oriëntale van Popy, waarin de solo-hoboïst zijn kansen voor treffelijk benutte. De solo-hoboïst was Gé van Koten, die de toehoorders in het bijzonder van zijn kunst kon laten genieten bij de uitvoering van een Concert voor hobo van A. Corelli, in een bewerking van J. Barbirolli. Zijn fraaie toonvorming en technische beheer sing bleken andermaal bij de voordracht van het tweede deel van de Sonate voor hobo en piano van Saint-Saëns. Een tweede solo-voordracht volgde na de pauze, dit keer door de fluitiste Gerda Brands. Zij speelde een bijzonder mooie Sonate van J. B. Loeillet. Haar spel getuigde van een belangrijk ontwikkelde vaardigheid en verder van een gezonde, gevoelige muzikali teit. Opvallend was het vermogen tot ex pressieve nuancering van de klank. Hier mede waren inzonderheid de drie compo sities van August Chapuis: Pastorale, l'Etoiles du berger en Faunes et Dryades gediend. Beide solisten werden handig en muzikaal begeleid door de pianiste Ma- thiilde de Clerck. Leden van de Bond van oud-illegale den ingevuld, waarvan omschrijving geven, echterJ'S orde van invulling. Wordt i <lnd^ orde van de in te vullenl®iulsHi dan ontstaat op de middektï omlijnde) kolom van l,0vPn Verti^t de naam van "J50Ven naar fc^ baar is voor het'behSl?'^ en cultuur. n on*e vrjj^ Ingevuld moeten worden woorden tr de volgende betekenis: dierbaar va- houd voorzien; bepaald afgerond u wachter bij de ingang; makker nw werkruimte; plan opstellen; in getó-v schildersgerei; tevreden; vertelling lig resultaat; onderhoud. «Wl Er zijn enkele variaties mogelijk ftti natuurlijk ook goed gerekend hebben. De prijzen werden als volgt toqfet 7,50 aan P. D. J. Zuurendonk, Nepli straat 29 te Haarlem. 5,— aan J. U. Auër Wzn, Wiltod Zwijger laan 12 te Santpoort, 2,50 Mevrouw A. M, Wesseling-ceG* Badhuisstraat. 53 te Haarlem, Oplossingen moeten ingezonden nis aan onze bureaux: HAARLEM, G;:i Houtstraat 93 en Soendaplein 37, IMD DEN Kennemerlaan 154. Oplossingen c* ten uiterlijk Woensdagavond in ons te zijn. Wij verzoeken op de envelopje'; schrijven: „Oplossing Puzzle", ADVERTENTIE Waarom, tijd verliezen door built»!- huis les te nemenMaak het U {f- makkelijk en studeer thuis, op fü ogenblik, dat U past! De Beker/.! Schriftelijke Cursus Resa-HIlverstr is altijd „bij de hand". Opleidingm Lagere en Middelbare Akten, lettsi voor Frans, Duits en Engels en ft- derlands M.O.A. Wiskunde M.Ö. fi Boekhouden M.O. Ons nieuwe pre- spectus geeft U alle werkers waren op dit concert lut£OT De voorzitter van „Orpheus" konhiaca delen dat het flinke batige saldo va 1 avond aan de bond zal worden afjec?- Tot de aanwezigen behoorde oozot-j-- commissaris van politie, de heer J.Fe-.- P. ZWAANSWS Zes heidebranden opéén ijJU Niet minder dan zes maal E»-j- Veluwse bosbrandweer Vrijdag a komen om heidebranden te blussen Dat gebeurde achtereenvolgens .eu' broek, Wezep, Milligen, SpeulM» Nunspeet en Velp. „j De harde Oostenwind is oorzaaKc-.- heide reeds nu kurkdroog is. Men rj ook voorzichtig met vuur FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels 11) Allemachtig, ik geloof, dat je gelijk hebt. Maurice haalde even diep adem. Iemand is waarschijnlijk van de brug gevaUen, zou ik zeggen en met de eb hierheen gedreven. Dat kan gemakkelijk genoeg gebeuren, vooral als een man een druppeltje te veel op heeft. Wat doen we? Kunnen we er langs varen? Nee, dat gaat niet. Brengt u de boot maar vlak langs de kant, dan gaan we hier aan wal. Zonder tegenwerpingen volgde Maurice deze instructies op en met haar neus in de modder, kwam de „Eekhoorn" tot stilstand op enige meters afstand van de lage zee wering. Nobby pakte met een snel gebaar het loshangende eind van het meertouw en sprong aan wal. Maurice was een seconde later naast hem en met enige vlugge handgrepen werd de boot vastge legd aan een korte meerpaal. Een ogen blik later snelden de beide mannen langs de oever naar de plek, waar het lugubere lichaam in het water dreef. Het slachtoffer leek goed gekleed en dreef voorover in het water midden tussen dicht opeen groeiende waterplanten, op enige afstand van de oevex*. Het had kennelijk al geruime tijd zo in het water gelegen en iedere hoop, dat de man nog leefde, vervloog bij de eerste aanblik. We hadden het wel wat kalmer aan kun nen doen, zei Nobby, terwijl hij zijn pet achterover schoof en zijn voorhoofd af veegde. We kunnen niet veel meer voor de arme kerel doen, dan hem uit het water vissen. Geef mij de haak eens aan, ik kan er geloof ik wel bij. Maurice was op een uitstekend stukje modder gaan staan, dat hem een wankele standplaats bood. Uitglijdend en heen en weer balancerend, begon hij aan het lugu bere werk en bij de derde poging wist hij de haak in de kleren van het slachtoffer te haken. Heel voorzichtig trok hij het lichaam uit de dichte waterplanten, en langzaam, centimeter voor centimeter, kwam het in zijn richting. Een ogenblik later stonden de beide mannen vol ont zetting te kijken naar het ontzielde lichaam, dat aan hun voeten op de oever lag. Een verdronken mens levert nooit een aantrekkelijke aanblik op en deze maakte geen uitzondering. Toch was er ondanks de blauwe lippen en de openhangende mond nog een spoor van mannelijke kracht op het vertrokken gezicht waar te nemen, dat zelfs de dood niet goed had kunnen uitwissen. Deze man was bij zijn leven ongetwijfeld een krachtige persoonlijkheid geweest met een sterk karakter. Het ge zicht was stoer en hard en had resolute trekken, terwijl de tanige gelaatskleur op een leven in de open lucht wees. Het haar was diepzwart en ovexwloedig. Hij ziet er uit als iemand, die z'n mannetje stond, zei Maurice, en zijn af keer ovei-winnend, boog hij zich voorover voor een nadere beschouwing. Heb je er enig idee van, wie het kan zijn? Nee, hij is een volkomen onbekende voor mij. Nobby schudde zijn hoofd. Het lijkt me een vreemdeling, te oordelen naar zijn uiterlijk. Dat dacht ik ook al. Spaans of Ita liaans waarschijnlijk, hoewel je op zijn donkex-e uiterlijk niet helemaal af kunt gaan. We kunnen het best z'n zakken even nakijken, of er misschien iets van een identiteits-bewijs in zit. Een zorgvuldig onderzoek van 'smans doorweekte kleren bracht een wonderlijke vei-zameling voorwerpen te voorschijn, waarbij een gouden horloge, een tabakszak, een aansteker en de resten van een groot pak met vlees belegde boterhammen. Er was echter geen spoor van geld of iden titeitspapieren, en nadat hij zich er van overtuigd had, dat hij niets had overge slagen, xdchtte Maurice zich overeind met een misnoegde frons op zijn gezicht. Héél merkwaardig, mex-kte hij op. Zó merkwaax-dig, dat ik het een beetje ver dacht begin te vinden. Gelooft u, dat iemand hem in het water geduwd heeft?, vroeg Nobby met opgetrokken wenkbrauwen. Het hele geval staat me niet aan. Be- hoox-lijk geklede mannen wandelen niet zonder een cent op zak rond. Bovendien, als hij een vreemdeling zou zijn, waarnaar hij uitziet, dan zou hij een pas bij zich dx-agen of een ander officieel identiteits bewijs. U hebt gelijk, het is een raar geval. Nobby keek in de richting van de „Eek hoorn". Wat zou u er van zeggen als we de boot hier lieten liggen en bij de brug trachten te liftenDan zijn we snel ler in het dorp terug dan wandelend. Dat is geen gek idee. Maar één van ons moet hier achterblijven. Dat komt in orde, meneer. Gaat uw gang maar. Ik vind het niet erg om hier te blijven. Maurice knikte hem toe en verdween langs het ruwe oneffen voetpad. Nu de eerste schok van de ontdekking voorbij was, begon een intense nieuwsgierigheid zich van hem meester te maken. Alles, wat een probleem opleverde, had altijd zijn belangstelling en de vondst van een ver- dx-onken man in een eenzame kreek in het Essexse landschap was zeker iets, dat om een nadex-e vex'klaxüng vroeg. Zoals de zaak zich tot dusvexTe liet aanzien, waren er lxeel wat onaangename mogelijkheden denkbaar. Hij liep een hekje door en kwam op de grote weg. Op dat moment hoorde hij een claxon en even later kwam er een klein, ietwat wankel uitziend autootje om een bocht van de weg aanrijden; het stopte on middellijk, toen de bestuux-dcr Maurice's opgestoken hand zag en tot zijn grote vex-- x-assing bleek deze bestuurder niemand andex-s dan Samuel Pullen te zijn. U maakte me aan het schrikken. Ik dacht dat u iemand van de politie was. De groenteboer grinnikte en maakte het por tier open. Wilt u meex-ijden naar Toles- fox-d? Ja, heel graag. Maux-ice installeerde zich. Ik moet Joe Moggridge te pakken zien te krijgen en hem aan het werk zetten. Wat is er aan de hand? Nobby en ik hebben zo juist een lijk gevonden. Het dreef in het water, even voox-bij de brug. Een lijk! riep Pullen verschrikt uit. Wie is het? Iemand van hier? Ik geloof het niet. Het is een grote, zwartharige kerel van een jaar of veertig. Hij ziet er meer als een buitenlander dan als een Engelsman uit. Aha, misschien is het één van die Polen, die hier in de buurt zitten. Ze ma ken zich liever van kant dan dat ze naar hun land terugkeren. Het is mogelijk. Zijn metgezel knikte ernstig. Er wex-ken er hier een stuk of zes bij Mason aan de andere kant van Melchester. De man zag er een beetje te goed gekleed uit om een boerenax-beider te zijn, wierp Maurice tegen. We zullen maar af wachten, wat de politie er van zal Ik neem aan, dat die hem wel W* kunncn brengen. p Ze reden voort in het rammg; gentje en op de hoofdweg naar.W gekomen, sloegen ze af m de ncW Tolesford. Het huisje van Mo luicöiuiu. -net tevens als politiepost dienst - een keurig verzorgde tuin. H - aan de uiterste grens van het ze naderbij kwamen, krege .1 lijk de brede figuur van de g» A zich in de open deur beha 2 zonnetje koesterde, xn he1 0 v^r; sende remmen hield het wag hem stil. Hallo Sam!, riep hi - Goedendag meneer WenWJB De politieman kwam Ia* J toelopen. Waarmee kan zijn?, vroeg hij, toen de stapten. fln fa Er is werk voor F J J antwoordde Maurice. Nobbj$| dronken in de Salcot- gevoa(!ei:-" en ik hebben de armenianl ^rt sen de waterplanten en eni6e ^Moggridge klikte te£V^ Zo, zo, dat is zeker van, dat hij nie Absoluut waterm hij al een uur of wat m leglnkon u hem ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Rick en Bunkie waren uit school thuis gekomen en ze zaten lekker bij de snorrende kachel in de kamer. Hun huiswerk hadden ze al afgemaaktdus ze mochten wel een boek lezen. Oepoetie was nog niet thuis, die had al gezegd, dat hij wat later zou komen, omdat hij nog even naar een vriendje moest om iets te halen. „Iets lekkers!", had hij geheimzinnig gezegd. Nu hoorden ze zijn stappen al op de trap. Hij kwam binnen. Bunkie liep hem tegemoet. „Kijk eens!", lachte Oepoetie. „Raadt maar, wat ik hier heb?" Hij had een grote papieren zak in zijn hand, die hij omhoog hield. Maar Rick en Bunkie konden het niet raden. Toen pakte Oepoetie de zak uit. Wel vijftig tamme kastanjes rolden er uit. „Kun je die eten?", vroeg Bunkie. „En of", zei Oepoetie. „Maar we eten ze zo niet op, want dat is niet lekker. We gaan ze poffen op de kachel!" En dat deden ze. De kastanjes werden op het deksel van de kachel gelegd, en dan begonnen ze te piepen. Weldra waren ze goed en konden ze gepeld worden. En lekker dat ze smaakten! De oplossing van de puzzle van j.l is Horizontaal: 1 boord, 3. markies, 5, ntrtl kapot, Amerika. 11. taak, 13, tradiÜMtó zode. 17 mica, 19. voer, 20. nood, 22. vandaal, 24. vlug, 20. sabol, 29 mifr i maand, 31 Mars 32. toren. 34, noiZ'r temet, 39, goot, 40. wieg, 41 etaee l! •- 43. contract, 47. neus, 49. politie V gezin, 53, galant, 54. paneel. Verticaal: 1 belet, 2. doek, 3. motor, 1 «r 5. amok, o. draad, 8. poet. 10. rail I! 14. divan, 15, tirade, 16, zadel, 18.' «yS 14. 20. universiteit, 21. banket, 22. voldwl lummel. 25. generatie, 27. bun, 29 ,j- - regen, 35. erwt, 36. mager, 38 43. cel, 44. nietig, 45. cent, 49. pen, 51. lip.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6