Predikbeurten Defecte stofzuigers HARTENDORP arsssr^»^ pi? n uur: d, M. w. pr—B15uur: Aanspoelsels van de zee verlokten een IJmuidenaar tot een speciale huisvlijt l,E gezichtjes van hun kleinkm- iTÏÏeh die de schelp aan „Gieterscursus opent nieuwe perspectieven voor industrie en leerling deZe Bloemenmagazijn KRAAK Castricum Teams, die Zondag tussen de lijnen komen Velsen-Noord Interessante voetbalontmoeting op „Watervliet" Zes wedstrijden voor „IJmond" yp Teljo^jo De groenten- en fruitmarkt van 13 tot 20 April Santpoort SCHEEPVAART -ATEBD aG 21 APRIL 1951 yit denatu^l en naar de natuur Inzending van schelpfiguren voor tentoonstelling van Touring Zandvoort" vnert eindeloos nieuwe schei- De vioed we n krihgeiend over pen ïodem tot zij stranden, bij dui- En als bij eb het wa- «nden :fif,int liggen ze als een melk- !erterï fÏÏd^tte stippen op het V6 /naeiesniensen moeten er over- sW I naar de zee willen om .p baden en er trekken plotse- ^kastijding. 01. hpoerkt zich oVer het alge- T0t de belangstelling der mensen voor M overblijfselen van de fauna die millioene! n nagr m00ie der T'n maar thuis gaan ze in een öemil fe en er wordt niet meer naar 'r°»pkeken En er zijn natuurlijk oudjes, omgekeken. de schoorsteen- bewaren Maar dat doen ze om Jnerien en de zee horen ruisen. Maar schelpen zijn per slot dode dingen ïip" er zijn plezier in vindt, die zij dit £5, o^oon het onbegrijpelijk schijnt. Degree IJmukienaar C. van der Bosch, igepensionneerde van de technische £.5 der PT.T., zal zich na een harde SSewind graag even voor het tijdstip SC water - dat is de beste wind I de beste tijd, zegt hij - naar. het crand begeven er. zijn keuze doen uit de mooiste schelpen, waar zijn blik op valt. Hü zoekt nieuw materiaal voor de uit- hreidintf van het miniatuur wereldje, dat Jij zich thuis uit schelpen heeft vervaar digd. Rozen op zeewier Er staan een paar postduifjes voor zijn venster met uitgeslagen vleugels. Zij doen de vraag rijzen, hoe het mogelijk is dat alledaagse witte schelpjes zich lenen voor zuik een rake vormgeving. Zo heeft de heer Van der Bosch een heel volarium „bij elkaar gelijmd", meerkoeten, wulpen, kemphanen, kanaries, winterkoninkjes, renden, waterhoentjes, meeuwen en gezon de bruine legkippen. Een ervan zit m een grote oesterschelp te broeden op eieren, die wel nooit zullen uitkomen wartij het zijn ronde omhulsels van alikruiken. In kleur en schikking doen zij even natuur getrouw aan als het hoen dat er zo heu selijk ineengedoken bovenop zit en toch ZONDAG 22 APRIL IJMIIDEN: Ned. Kerv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden; 17 uur: ds. J. van den Berg. Gereformeerde Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10,45 uur: ds. C. W. Thijs; 15 en 17 uur: dr. R. Schippers, van Watergraafsmeer. Geref. Keik (Art. 31 K.O.), 10 en 17 u.: ds. A. Jagersma. Chr. Gercf. Kerk, 10 uur: Leesdienst; 15 uur: ds. Moris, van Haarlem. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, Zaterdag, 19 uur: Algemene Voorbereiding. Zondag, 8 uur: Vroegdienst; 10 uur: Plechtige Hoogmis. Maandag, 10 uur: Uitvaai-t. Woensdag, 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, Zaterdag, 16.30 uur: Kinderfilm; 20 uur: Filmbijeenkomst. Zoidag, 10 uur: Heiligingsdienst; 19 uur: Oper.luchtsamenkomst; 20 uur: Verlos singssamenkomst, leiders sergt.-maj. en zuster Taal, van Scheveningen. Maandag, 14.15 uur: Gezinsbond. Woensdag, 20 u.: Soldatenbijeenkomst. Donderdag, 19.30 uur: Straatzang. IJMUIDEN.OOST: Ned, Hcrv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. G. Wassenaar; 19 uur: R. Middel, (Godsdienstonderwijzer). Ocref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 en 16.30 uur: ds. R. D. Beukema. ter. v. Vrijz. Herv.a, de heer Assendorp, van Enschedé. Evangelisatievereniging: „Elon", Casem- oroot-zijstraat, 10 uur: de heer L. J. «sman, van Haarlem; 19.30 uur: de neer J, Nieuwenhuizen, van Den Haag, onaerwerp: „Overbekende dingen uit een «wekend boek". Woensdag, 19.48 uur: J. J. Vasseur, van Kampen, onder winkrachten maar toch Sd30rinSVan GeIovigcn' Esdoorn- DRIEHUIS': S'Kerk' k0ffiekamev Westerveld, Evan? t' ,U' R- Bcukema. WesterwMii Gei"eente- koffiekamer van Am! UUr: de heer J- H- Straub, VESen:51 (ifde1ïeTkVink' 10 "ur: ds' L' Brink 19uuri -T'l ds- H' R Hulman; VELSEN-NOORD?nk SCh00l)' g.Kcrk, io en 17 uur: ds. A. C. van BEVERWIJK: Gl*0te Kerk' 9 uur: iekes. rel; 10.30 uur: ds. F. C. Wil- uur: ds" Wl °obthuys. if A Daaldpi- ?te' 10 uur: S. Maranatïo n o'nVan Ha^em. ad. W pe' 3V° U"r: Bidstond; 10 uur: gndagsSoV311 Den Haag; 12 bur^ondlo 10,uur: Heiligingsdienst; SANTPOORT- QS J' '7ansen (afscheid). ff'; °teUrUsr; ds- p- A. Tiche. (Jeugddienst) van WeesP ^dienst ra 17 uur: Jeugd- e Toorts, l0 uur i ieug<*kerkkoor. ^andam. D. Visser, van a- m.: nfiv'r'wRinderhuissmgel, uit niets meer dan schelpen is geschapen. De maker streeft er naar om geen ander materiaal te gebruiken, dan de zee hem geeft. Hij heeft alleen wat draad nodig voor het sobere geraamte, dat hij zijn kleine creaturen geeft en een beetje rode en zwarte verf om de ogen aan te stippen. Witte schelpen gaan verven is geen kunst, zegt hij, je moet de schelpen er uitzoeken, die de juiste kleur „van zichzelf" hebben. Degene, die meent, dat hij daarin dan wel weinig variatie zal vinden, zal hij zijn bloemen voorhouden, met de toevoeging, dat deze dan nog nooit goed naar schelpen gekeken heeft. En wie ze ziet zal terstond toegeven, dat hij misschien vaak genoeg onbewust over prachtige pasteltinten is ge wandeld. Van zulke schelpen zijn door hem zuiver gele bloemkelken gemaakt en hij voegde zacht-rose schelpjes samen tot rozen, waar men zó aan zou ruiken. Deze bloemkelken, die eigenlijk van niets meer dan harde kalk zijn gemaakt, maar, wat kleur en vorm betreft, toch floreren, wor den gedragen op stengels van „klapwier", dat de heer Van der Bosch bij hele garven tussen de bazaltblokken tegen de Zuid- pier oogst, ter hoogte van de waterlijn. Alles van de zee. Ook de menselijke samenleving, die hij voor de toeschouwer op tafel exposeert. Voor het hoofd neemt hij een ribschelpje of een „aliekruukje", voor de romp een paar brede, gladde schel pen de kleur van het costuum levert daarbij geen moeilijkheden op en voor de ledematen neemt hij.... Ja, die zijn bezwaarlijk met schelpen uit te beelden en isolatiedraad is weer te gemakkelijk. Maar dan zijn de nagels van krabben een uit komst, die komen ook van het strand. Zo lopen dan zijn Alkmaarder kaasdragers in keurige witte broekjes, die men moeilijk meer kan herkennen als de vlijmscherpe nageltjes van een kleine krab. Zij torsen een plank vol ronde kazen „alikruuk- jes". De plank is een langwerpige schelp, die in overeenstemming met haar vorm „scheermes-schelp" wordt genoemd. Zo zijn er nog vele andere spannetjes en tafereeltjes, die opvallen door de reële uitbeelding. Vrouwen met mooie Zeeuwse kappen onder zeer geslaagde paraplu's van blauwe mosselschelpen. Altijd blijken er schelpen te vinden, die als gegoten zijn voor een détail, of het nu een pelerine of een molenwiek moet zijn. De heer Van der Bosch is nu met een groter object begonnen, de IJmuidense pieren, compleet met de zeewering en de vuurtorentjes op de hoofden. Zij omarmen al een „trolder" met de moderne ronde boeg, vervaardigd uit mosselschelpjes. Me vrouw Van der Bosch helpt haar man schelpen zoeken en als zij een paai- hele ADVERTENTIE Kennemerlaan 29 - Tel. 4528 SPECIALITEIT IN BRUIDSBOUQUETTEN mooie vindt begint zij ook al aan deze huisvlijt. Het zijn alleen weer andere din gen, die zij wrocht: een speldekussentje of een broche. In de papierwol De stichting „Touring Zandvoort", die van 2 tot 17 Mei mede voor haar vroege gasten een schelpententoonstelling zal hou den, heeft een inzending van de heer Van der Bosch om de bezoekers er van ook eens te tonen, welk een dankbaar ma teriaal schelpen vormen voor een nieuwe tak van huisvlijt. De volgende week gaat deze oud-P. T. T.-er een keur van zijn producten in de papierwol wikkelen en ze naar de bad plaats brengen. Hij heeft de uitnodiging graag aanvaard, „natuurlijk, misschien breng ik er anderen mee op een idee, nietwaar?" (En dan kan hij daar meteen nog eens even op het strand snuffelen). Dit werk vraagt wel wat geduld en voor zichtigheid, maar het geeft hem er ruim schoots voldoening voor terug. Het is misschien ook wel iets voor de kinderen in vacantie-kolonies op regen achtige dagen, met welke laatste men nu eenmaal steeds meer rekening schijnt te moeten houden. „Je kunt er héél eenvoudig mee begin nen, hier, neem bijvoorbeeld deze schildpad. Dat was bijna het eerste wat ik maakte. Maar zo'n schild zul je er wel nooit voor kunnen vinden. Het is een schelp, zoals ik er naderhand nooit meer een heb gezien. Ik vond 'm bij paal acht-en-vijftig" WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te wordeD betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Adriana, d. van A. Swinkels en G. A. Kaandorp, Schoutenbos 61; Vital, z. van G. W. van der Horst en L H. A. van Rossum, Geelvinck&traat 93; Lucas Simon, z. van D. Groentjes en H. de Graaf, Ferne- straat 12; Margaretha Maria Anna, d. van W. Castricum en G. Dekker, lc Groenelaan 14; Marinus Johannes, z. van M. Zonneveld en A. M. van Kesscl, Poelvenstraat 31. OVERLEDEN: Gerrit de Rooij, oud 72 j., wed. v.P. Vrolijk, wonende te Zaandam; Gerardus Heijmans, oud 65 j., e. van C W. C. Tibbe, wonende te Haarlem; Nicolaas Wouter Portegies, oud 57 j., e. van A. M. Schouten, wonende te Castricum; Hans Tietgen, oud 63 j., wonende te 's Gravenhage. ONDERTROUWD: Jacobus Kaandorp en Maria Zonneveld beiden te Castricum. GEHUWD: Gerardus Hendricus Zonneveld te Heemskerk en Agatha Geertruida Noote- bos te Castricum; Johannes Veldt en Maria Cornelia Gerardus Steeman, beiden wonende te Castricum.. De vraag: Wat moet mijn jongen wor den, wordt ieder jaar weer opnieuw ge steld door ouders, wier zonen de leeftijd bereiken waarop zij de lagere school ver laten. In een gemeente als Velsen, waar zovele bedrijven behoefte hebben aan geschoolde arbeidskrachten, is de opleiding aan de Nijverheidsschool een bij uitstek gezochte gelegenheid om de knapen in een vak te laten bekwamen. De samenwerking tussen het bestuur van de school en de directies van de ver schillende bedrijven is van dien aard, dat men er steeds weer op uit is iets nieuws aan de markt te brengen. Zo is thans wij meldden het al kort het plan opgevat een vakopleiding in de gieterij-techniek te beginnen. VSV zal Zondag in de wedstrijd tegen Leeuwarden uitkomen met: Van der Wint Van Gelder, Kunst Schoon, Spaans. Stijger Van der Kuil, Hazeveld, Tielrooy, Michel, De Graaf. O.S.V. 2—VSV 2. In de voor VSV 2 be langrijke wedstrijd tegen OSV 2, treedt het volgende elftal op: Broekhuizen Den Dunnen, Van Lint P. van der Klooster, J. Schoon, Van Calcar B. Bouwens, Zwanenburg, J. Bouwens, G. de Vries, Dekker. VSV 3 gaat naar Heemstede, om te trach ten het nog ontbrekende ééne punt te be machtigen in een ontmoeting met HBC 2. Slagen de jongens hierin, dan zijn ze kam pioen. VSV vereshijnt met: Serné Van der Sluis, Jan Zeeuw A. de Gelder, Fortuin, Kloosterman Warmenhoven, Van der Steen. Jac. Zeeuw, Bredeveld, S. Thoolen. Het vierde gaat naar Kennemers. Die klip zal moeilijk te omzeilen zijn. Het vijfde elftal ontvangt Spaarnestad. VSV 6 krijgt bezoek van Kinheim 4. Bij een gelijk spel is VSV 6 kampioen. VSV 8 speelt de return-wedstrijd tegen IEV 4. Dit kan gezien de uitslag van jongstleden Zon dag weer twee punten opleveren. HFC 2—Stormvogels 2. In deze ontmoe ting verschijnt Stormvogels met: Venus; Van Vliet. Admiraal; Glas, Effern, Tol; Luppens, Meijer. Angenent, Freriks. Van Opbergen. Zandvóortmeeuwen 3Stormvogels 4. De blauw-witten komen, uit met: Van Ries- sen; Zeilmaker, De Vries; Gravemaker, Lampers, Van Dongen; v. d. Steen, Luitjes, Blok, Reekers, Veldman. TerrasvogelsDEC. De thuisclub be schikt over: Akkerman Sr.; Akkerman Jr., Neder lof: Cobben, Dortmundt, v. d. Linden; Wijnen, Robben, Spanjaard, Zaal, Schol. CSVHollandia. Voor deze thuiswed strijd komt CSV in het veld met: H. Nie- meijer; J. de Beurs en C. Boot; J. Dubbel man. C. Blei en Fr. v. d. Klashorst; H. Riet horst. H. Jacobs, G. v 't Hul, B Beumer en J. Kimmelaar Ook Vitesse speelt thuis tegen Beverwijk en probeert het met: KI. Zonneveld!: H. v. Velzen en W. de Wildt; J. Tool, A. Hollen- berg en P. Lute; F. L. Twisk, A. v. d. Valk, H. Èickhof, A. Groot en P. Duijn. Voor de voetbalcompetitie speelt alleen IEV een wedstrijd aan de Koningsweg tegen Haarlem 3 A. IEV komt uit met: W. v. Tun en; J. Scha- vernaker en W Michel; A. Leering, P. v, d. Bei;ghe en S. Slotemaker; F. v. Aalst, H. Duin, W. Castricum, H. Prinsen en J. v. d. Vlies. De gieterscursus duurt vier jaar en ge durende de eerste twee jaren werkt de leerling ongeveer drie dagen per week in de leerlingenafdeling van het metaalbedrijf, oruder leiding van een leerbaas. Naast deze practijkdagen volgen de theorie-tijden. In het begin zijn dit drie dagen per week. Na die twee jaren wordt het practijk-oncier- wijs in het bedrijf nog twee jaren voort gezet en wel gedurende vijf dagen per week. Een dag in de week blijft er over voor schoolbezoek om verdere theoretische ontwikkeling op te doen. Aan het eind van de opleiding wordt, na afgelegd examen een rijksnijverheidsdiplo ma uitgereikt. De leerlingenovereenkomst, waarop de jongens straks de cursus aan Velsens Nij verheidsschool zullen kunnen volgen, wordt gesloten volgens de nijverheidsonderwijs wet, ten overstaan van de Stichting Be drijfsgroepen Metaal- en Electrotechnische Industrie, kortweg genaamd „Bemetel". Dit is in korte trekken de opzet van het geheel, maar alle begin is moeilijk, ook waar het het organiseren van cursussen betreft. Wanneer dan ook het bestuur van Velsens Nijverheidsschool zijn toestem ming zal geven, wordt eerst geraamd hoe groot het aantal leerlingen zal worden. Men zal dan beginnen de theoretische lessen voorlopig te stellen op 1 dag per week. De minimum leeftijdsgrens is voor deze cursus 12 jaar en 8 maanden. Voor jonge lui, die in het bezit zijn van het eindge- tuigschrift van een dag-ambachtsschool, wordt voor de meeste vakken een overeen komst gesloten van twee jaren. VVB speelt tegen Stormvogels De voetbalvereniging „Breesaap", die de beste papieren voor een kampioenschap van de vierde klasse KNVB bezit, is al sedert vele weken de dupe van competitie-rust dagen. Ten einde daardoor de homogeniteit van het elftal niet te verliezen, heeft het bestuur de IJmuidense tweede klasser Storm vogels verzocht een vriendschappelijke wed strijd te spelen. Dit gebeurt Zondagmiddag om half drie op „Watervliet". Kraak krijgt de oud-Neder- lands-elftal doelman N. Michel tegenover zich. daar deze thans als linksbuiten bij VVB opereert. Na afloop van de wedstrijd zullen de spe lers van de beide elftallen en genodigden zich in het Statenhuis aan de Velserweg aan een door het VVB-bestuur aangeboden maaltijd verenigen. De elftallen komen als volgt uit: VVB: C. v. Veelen; R. Scriemer en H. van Riemsdijk; J. Schildwacht, P. de Wolf en F. Bruinzeel; H. Souverein, H. Verswijveren, P. Schildwacht, J. v. Loon en N. Michel. Stormvogels: P. Kraak; Van den Oever en Broekhuizen; Twisk, Snoeks en Goedhart; Deuling. Venus, Van Onselen, R. de Boer en Blinkhof. De handbalvereniging „IJmond" staat een vrijwel volledig competitieprogramma te wachten. IJmond dames brengt een bezoek aan Foresters I te Heiloo met: M. Klesser, L. Mossel en W. Prins, L. Vissinga, M. de Jager en C. Beers, N. v. Deyck, D. Marckel- bach, A. Harrneyer, R. v. Dongen en M. v. Vliet. IJmond 2 ontvangt de dames van HOC 2, welke ontmoeting winstkansen voor de thuisclub heeft. IJmond 3 gaat naar Gita 2 in Haarlem en moet oppassen om de beide punten te behouden. In Castricum spelen CSV 2 en IJmond 4 dames. Op „Watervliet" ontvangen de heren van IJmond 2 het Haarlemse HOC 3, welke ploeg met goed en vlot tegenspel kan worden bedwongen. IJmond 2 bestaat uit de heren K. Groot, W. Reymer en R. Rill, R. Bosman, C. Sluis en E. Kleyn, L. Hagenaar, K. Struik, A. Does. J. de Waal en J. v. Eden. Te Bloemendaal wordt gespeeld (heren) BGV 2—IJmond 3. EERLIJK. Een arbeider van de Havendienst bij Van Gelder's papierfabriek was Vrijdagmiddag in het schaftuur zo onfortuinlijk zijn juist ontvangen loonzakje te verliezen. Spontaan reageerden zijn collega's door een inzameling te houden, doch toen men daarmee nog bezig was, kwam van de FEN-centrale een telefoontje, dat een van de personeelsleden het weekloon had ge vonden. UIT HET „WATERVLIET"-KAMP. De korfbalvereniging „Watervliet" kan ook wel merken, dat de competities lang zamerhand ten einde lopen, want er .is slechts één wedstrijd vastgesteld. Het tweede twaalftal, dat enige weken rust heeft gehad, speelt nog een wedstrijd tegen Groen Geel 2 in Wormerveer, die echter van geen belang meer is. Watervlier. 2 komt uit met de dames J- Kluft, G. Kluft, B. Koel, M. Demmers, H. Voerman, S. de Jong en de heren A. de Vries, E. v. Lange, J. Stenvers, H. Mol, M. Veerbeek en N.N. Op eerste Pinksterdag zullen twee Wa- tervliet-combinaties deelnemen aan de Blauw Wit-seriewedstrijden in Amsterdam en de tweede dag gaat een jeugdcombina- tie naar de ALO-series in Den Haag. Za terdag spelen de adspiranten Watervliet B DSV D op „Watervliet". ADVERTENTIE ZIJN LEVENSGEVAARLIJK. Door elecirische stroom gedood Delden. 18 April - Tijdens werkzaamheden met de stofzuiger raakte gistermiddag de 20-jarige R. B. te Delden de waterkraan aan, waardoor zij, doordat de stofzuiger defect was, de volle stroom door haar lichaam kreeg. Na van de kraan bevrijd te zijn, is zij enige lijd later overleden. Wij repareren ze onder garantie. Spaarne 3, Telefoon 17696 - 16990 Gen. Cronjéstraat 43 Kruidbergerweg 51, Santpoort ADVERTENTIE PEST u maaTgevoe OP CO N FE CTTEGEVQ E L. KLEETPKR- MAKE1Z'J GERAGD A VAN DEJ?_ STE OUD-KATHOLIEKE KERK De bisschop van Haarlem der Oud-Ka tholieke kerk, mgr. J. v. d. Oord, heeft op zijn verzoek wegens langdurige dienst eer vol ontslag verleend aan de heer A. H. Guddee, pastoor te Zaandam. Dit ontslag gaat in per 1 Juni a.s. op welke datum tevens ontslag is verleend als dienstdoend priester van het bisdom Haarlem. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. RICHT JONGEREN AFDELING OP In hotel Ter Burg is een oprichtingsver gadering gehouden van jongeren uit de agrarische kringen. De afdeling Velsen en omstreken der Holl. Mij. van Landbouw heeft hier de stoot toe gegeven: haar voor zitter de heer A. C. Schaap gaf een uiteen zetting over het nut van een jongeren groep Een 25-tal jongelui gaven zich op. Het voorlopig bestuur zal bestaan uit mej. L. Fiseier en de heren Chr. van Weelderen, I. J. Kranendonk en W. de Bie. Sterke prijsstijging voor andijvie, spinazie en komkommer Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 13 tot 20 April het volgen de mede: Op Maandag 16 April werd de export naar Duitsland hervat met als direct ge volg een prijsstijging op de veilingen. Op 14 April reeds stegen de prijzen van rode kool 20,tot 40.de 100 kg) evenals die voor gele en witte kool. Tot Woensdag konden de prijzen zich handhaven, waar na een lichte daling viel te constateren. Evenals in de afgelopen weken richtte de export van win terproducten zich naar Bel gië. Frankrijk, Engeland en Zwitserland. Oostenrijk en Brits West-Indië namen een klein kwantum witte kool af. De prijzen voor breekpeen liepen iets om hoog. Voor export ging dit product naar Engeland en Zwitserland. Uien en kroten waren prijshoudend. Vooral de kroten konden goed verkocht worden 5 tot 13.50 de 100 kg). Zeer sterk in prijs stegen de andijvie en spinazie, welke hoofdzakelijk door het bin nenland werden afgenomen. De glasspina- zie is voor een groot gedeelte gt uimd. Het zal nog een paar weken duren voor de grote aanvoer van de natuurspinazie aan de vei lingen komt. Ook de prijzen voor komkommers gingen sterk de hoogte in, mede wegens export naar Zweden. Engeland bleef de voornaamste afnemer. Door de zonnige dagen van deze week nam de aanvoer op de veilingen aanmerkelijk toe. Bij sla lagen de prijzen op 13 April tus sen de 13 en 17 cent per krop, welke op 16 April opliepen van 16 tot 23 cent, mede als gevolg van de hernieuwde export op Duits land. Engeland en België bleven goede af nemers. Na Dinsdag liepen de prijzen iets terug. Het z.g. koude witlof komt nu ook aan de veiling en bracht 30-40 cent per kg op. Van het bewaarfruit was er een bevre digende uitvoer van appelen naar België, Frankrijk en Engeland. Uit Zeeland werden enkele partijen Bramley's voor export verkocht (45-47 ct. per kg). Deze appelen werden in gascellen bewaard en komen nu in Engeland en Ier land op de markt. „Annie get your gun" (de geheele week in Thalia). Dit is een genoegelijke technicolor over de strijd van twee cir cusdirecteuren, Buffalo Bill Colt en Paw nee Bill, om het koningschap van de piste. In die strijd speelt een dorpsmeisje uit Ohio, Annie Oakley, die als dochter van een jager al heel jong met de buks en de „sixshooter" leerde omgaan en zich om trent haar bakvisjaren tot een ongeëven aarde „scherpschutteres" ontpopt heeft, haars ondanks een belangrijke rol: zij ont troont Buffalo Bills kafnpioenschutter, trekt dan zelf met diens circus de wereld rond, vergaart overal als „shootin' Annie" roem en ridderorden en redt tenslotte, te rug in Amerika, met de opbrengst van haar gouden en briljanten ere-tekenen beide concurrerende circussen van het dreigend bankroet. Heirlegers van echte circus-Indianen stormen in volle oorlogs- tooi over het doek, postkoetsen belagend en krijgsdansen uitvoerend, cowboy-koren kwelen, op hun mustangs chargerend, in volmaakte harmonie hun hillbilly-liedjes en zo zijn er nog talloze andere hevighe den van massa-figuratie en millioenen- décor te bewonderen. Maar het meeste plezier beleeft men toch wel aan Betty Hutton als de kwajongensachtige schiet- kampioene, wier kostelijke transformatie van onfris sproetenkind tot gevierde cir cus-heldin wel niemands lachspieren onge moeid zal laten. Een attractie op zichzelf zijn de songs, die Ervin Berlin voor dit grootscheepse kijkspul schreef. „Shootin' Annie" geeft in twee van die liedjes „Doin* what comes natcherly" en „I can do better than you can" overigens een paar staaltjes groteske mimiek weg, die zelfs maestro Red Skelton groen van jalouzie kunnen doen zien. De zwarte panter (tot en met Maandag in Rex). Deze film van John Auer houdt een uitermate beklemmend verhaal in, hetwelk suggereert, dat een ernstige shock in de Braziliaanse jungle een pas getrouwde vrouw (Vera Ralston) in haar jeugdige schoonheid doet verstarren, zo dat zij, wanneer ze reeds vijftig jaar oud is, er nog even jong uitziet als haar doch ter. De laatste moet daarvan vooral de ge volgen verwerken, want een jonge man, die om haar was gekomen bedenkt zich en richt dan zijn aanzoek tot haar moeder. Haar verbittering hierover is zeer groot en zij verongelukt „dan ook" Wanneer de vrouw, op wie de vloek van de eeuwige jeugd rustte, geconfronteerd wordt met Ortega, een man die er bij was, toen zij een zwarte panter doodde die haar man aanviel hetgeen haar de zenuwschok bezorgde wordt zij opeens uit de myste rieuze ban verlost. Haar uiterlijk ver oudert tot het met haar jaren overeen stemt en zij voegt zich bij haar grijze echt genoot, die zij had verlaten. „Concerto" (Woensdag en Donderdag in Rex). Borden Chase schreef indertijd de roman „Concerto", die in Amerika nogal opgang heeft gemaakt en dus was het te verwachten, dat Hollywood het ver haal zou gebruiken voor het scenario van een film, die onder de titel „I've always loved you" reeds enige jaren geleden ge reed kwam en nog meer succes had dan het boek. „Concerto" is een muziekfilm en dat wil in de meeste gevallen zeggen, dat de muziek hoofdzaak is en dat het verhaaltje er weinig toe doet. Dat is in „Concerto" gelukkig niet het geval. Mu ziekminnaars krijgen het volle pond want van de eerste tot de laatste meter horen zij voortreffelijk weergegeven vertolkin gen van pianowerken van Rachmaninoff (het tweede pianoconcert en de Prélude in C mineur), Beethoven (Appasionata), Mo zart, Wagner, Chopin, Mendelssohn, Bach, Schubert en Brahms, alle gespeeld door Arthur Rubinstein, die men niet te zien krijgt. Voor de toeschouwers is het de ac trice Catherine McLeod, die in de zeer goed vertolkte rol van een beroemde pianiste vrijwel al deze werken schijnt te spelen en wel in gebaren en aanslag zo absoluut synchroon met die van de on zichtbare Rubinstein, dat men zich volko men door deze schijnt laat bedriegen. Zij, die al deze muziek misschien niet naar waarde weten te schatten, behoeven zich echter niet te vervelen. Men heeft een enigszins romantisch verhaal gesponnen op een bekend stramien: de liefde van de jonge leerlinge voor de grote meester of, om in stijl te blijven, een bekend thema met nieuwe variaties. De grote meester wordt gespeeld door onze landgenoot Frits van Dongen, aan de overzijde van de Oceaan Philip Dom geheten. HOUTAANVOER. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdag aangekomen het Deense s.s. „Marx", dat van de Poolse haven Gdansk een lading van 560 vadem hout aanvoerde. Brederode in tennissfeer Zondag 22 April begint de competitie van de K.N.L.B. Brederode I speelt die dag in overgangs klasse B tegen Joy III in Amsterdam. Bre derode II komt in Santpoort uit tegen V.V. G.A. III uit Amsterdam. Brederode III gaat in Amsterdam de krachten meten met Twentse Bank III en Brederode IV speelt op eigen terrein tegen Velsen I. Akkrumdijk 20 v. Marseille te Genua Alchiba 19 v. Takoradi n. Cape Palmas Alcyone 20 v. Calcutta te Madras Amsteldiep 20 te Bombay v. Houston. Amstelstad 20 te Pondichery. Arendsdijk 20 te Rio de Janeiro Arendskerk 19 van Genua. Aaki 19 v. Tarakan n. Menado. Asturias 18 v. Fermantle n. Djakarta. Aalsum 19 v. Caibarien n. Rotterdam Alkaid 19 v. Rotterdam n. Rio Grande do Sul. Arnodijk 20 te Rotterdam v. New Orleans. Aldabi p. 20 Vlissingen n. Antwerpen Algenib 20 v. Rotterdam n. Hamptonroads Almdijk 19 te Houston Andijk 19 te Havanna. Arkeldijk 19 te Antwerpen Aagtedijk. 19 540 m. W. Scilly's. Aard ijk, 19 250 m. ZW. Flores. Abbekerk. 19 900 m. ZO. Kp. Guardaful. Adinda, 20 te Pladju v. Haiphong. Agatha. 20 v.Pladju n. Singapore. Alpherat. 19 480 m. N. Fayal. Amstelland. 19 120 m. NO. Victoria. Amstelpark. 19 400 m. NO. Flores. Amstelvaart, 19 120 m. W.ZW. Flores. Atlantis, 19 v. Bizcrta. Axeldijk, 19 te Hamburg. Alhena, 20 te Bremen v. R'dam. Amsteldijk. 19 650 m. Z. Cape Race. Arundo. 19 380 m. Z. Cape Race. Amstelveen. 19 600 m. O.ZO. Bermuda. Binang 19 v. Savanna n. Galveston. Bawean 20 te Port Said Bennekom 20 v. Aruba te Cristobal Bloemfontein 19 v. Teneriffe n. Kaapstad Breda 18 v. Chimbote te Callao. Biscaya 19 475 m. W.t.N. Minicoy. Blommersdijk. 19 480 m. ZO. Kp. Race Blijdendijk. 19 500 m. N.NW. Fayal. Bonaire, 19 650 m. ZW. San Miguel. Bontekoe. 19 v. Soerabaja n. Makassar. Caltex Utrecht 19 Gacdo eiland bij Kreta. Ceram p. 19 Ouessant n. Genua. Chama 19 dwars Ouessant. Congostroom 19 v. Bordeaux n. Dakar. Casablanca verm. 20 5 u. v. Port Said. Cheshire 17 v. Sydney n. Djakarta. Cory da, 19 250 m. W.ZW. Cocos eil. Coltica, 19 975 m. NO. Barbados. Dalerdijk 19 Westpunt Halt. Delfshaven 19 dwars Recife. Delft 20 te Balbao. Diemerdijk 19 v. Los Angeles n. San Francisco. Delfland, 19 600 m. N.NO. St. Paulsrock. Ena, 19 v. Curacao in Merenvaart. Friesland 19 geankerd Belawan. Gaasterkerk 21 te Kaapstad verwacht. Gaasterland 19 dwars Recife. Groote Beer. 19 Minicoy eiland. Garoet, 19 240 m. W.t.N. Minicoy. Helicon 18 v. Porto Plata n. Philadelphia Hecuba 20 v. Rotterdam Hermes 19 van Antwerpen naar Amsterdam Kestia 20 van Curacao naar Amsterdam Haarlem. 19 420 m. ZW. Ouessant. Helena. 19 800 m. ZW. Azoren. Hercules, 19 v. Gibraltar n. Cadiz. Heelsum. 19 180 m. ZW. Fayal. Helder. 19 540 m. ZO. Barbados. Ino p. 19 Azoren. Johan v. Oldenbarnevelt 19 360 m. N.-N.W. Diego Garcia. Jupiter 20 te Rotterdam v. Amsterdam Juoiter 20 te Rotterdam Klipfontein 19 Dakar n. Teneriffe. Kota Agoeng 20 te Soerabaja. Kota Baroe p. 19 Perij. Kertosono 19 n.m. v. Londen n. Lissabon. Kota Inten 20 bij Brothers Rode Zee Kertosono p. 19 (23.30) Gravesend. Langkoeas 19 v. Makassar n. Panarukan. Leuvekerk 19 v. Khorramshar te Basrah. Lindekerk 19 in Golf v. Suez. Lekkerkerk p. 19 Ras Fartak n. Karachi. Lemsterkerk 19 te Suez Leerdam, 19 600 m. N.NO. Fayal. Loenerkerk, 19 nog te Damman. Manoeran 19 van Amsterdam n. Saffi. Merwede 19 v. Savannah n. Le Havre Malea p. 19 Ras Madraka. Modjokerto 19 n.m. v. Suez n. Pt. Said. Molenkerk 19 te Muscat v. Dubai. Metula, 19 360 m. NW. Cayenne. Mitra. 19 19 v. Abadan n. Suez. Myonia, 19 v. Miri n. Sydney. Macuba, pass. 19 Kp. St. Vincent. Marpessa. 19 dwars Ras al Hadd. Murena. 19 150 m. NW. Perim. Nestor 19 v. Amsterdam te Alexandria. Nigerstroom 19 te Pointe Noire v. Accra. New Australia 19 ter hoogte Djeddah in Rode Zee. Oberon 20 v. Curacao te Maracaibo. Oranje 20 v. Port Said. Oranjestad 20 v. Barbados. Papendrecht. 19 v. Saltend n. Falmouth. Prins Joh. Willem Friso 19 240 m. O. Kp. Race. Prins Frederik Hendrik, 19 460 m. O. Cape Race. Salawati, 19 bij Minicoy. Sarpedon 20 v. Philadelphia te New York. Skaubryn 19 375 m. Z.O. Dondrahead naar Co lombo. Sommelsdijk p. 19 A.m. Ouessant. Sibajak 20 (18 uur) Hoek v. Holl, verw. Salatiga 19 v. Cebu n. Tarakan. Samarinda 20 v. Basrah n. Bahrein. Saparoea 19 geankerd Bahrein. Stad Breda 19 v. New York te Philadelphia. Soestdijk p. 19 Gibraltar. Salland, 19 300 m. NO. Montevideo. Stanvac Benakat, 19 te Tj. Uban. Sliedrecht, 19 in Golf v. Oman. Sunetta, 19 75 m. Z. Sardinië. Titus 19 te Amsterdam v. Middell. Zee. Taria (t.) 19 in Golf v. Suez. Triton If) v. Turksisland n. Laguaira. Tabian 20 v. Basrah te Bahrein. Tawali 24 te Belawan verw. Ternate 19 van Soerabaja n. Rotterdam. Tjibesar 19 v. Penan n. Mombasa. Tjikampek 19 v. Majunga n. Zanzibar. Tankhaven I. 20 te Sungeigerong. T.iibodas, 20 v. Hongkong te Yokohama. Tomori, 19 18Q m. O. Anderhalfgraadskanaal. Tosari, 19 250 m. ZO. Kreta. Themisto. 19 800 m. W. Fayal. Tibia, 19 900 m. ZO. Barbados. Volendam 19 720 m. O.N.O. Kp. Race. Vecndam 22 (13 uur) Rde Cowes venv. Van Riebeeck, 19 v. Belawan n. Singapore. Veendam, 19 500 m. N.NO. Flores. Venus, pass. 19 Burlings. Willem Ruys 19 600 in. O.Z.O. Socotra. Waikelo, 20 v. Ampenan te Soerabaja. Waiwerang. 19 v. Singapore n. Soerabaja. Woensdrecht, pass. 19 Ras Fartak. Winterswijk, 19 200 m. NW. Flores. Zijpenberg, 19 360 m. Z.ZW. Cape Rarce. Repatriërenden, passagiers, troepen en burgers Oranje Adam-Djakarta, alwaar 3 Mei verw., verm. 10 Mei v. Djakarta-Adam, alw. 31 verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, A'dam-Sydney, alwaar 8 Mei verw., verm. 27 Mei v. Djakarta-Am sterdam, aankomst 22 Juni. Groote Beer, Djakarta-A'dam, alwaar 6 Mei verw., verm. 23 Mei A'dam-Sydney, alwaar ca. 27 Juni aank. 'Zuiderkruis in verbouwing Amsterdam tot ca. eind Juni. Castelbianeo Djakarta-Rotterdam, alwaar 24 April verwacht New Australië, Djakarta-A'dam, alwaar 29 April verwacht. Somersetshire. Djakarta-Amsterdam, alwaar 15 Mei verwacht. Cheshire verm. 29 April Djakarta-Amsterdam, alwaar 30 Mei verwacht. Fairsea verm. 8 Mei Djakarta-Amsterdam, al waar 2 Juni verwacht. Asturias Djakarta-Amsterdam (ipv Rotterdam bestemming gewijzigd) alwaar 8 Mei verw. Sibajak 20 April aan de Hoek v. Holl. verw., verm. 9 Mei v. Rotterdam-Sydney, alwaar 15 Juni verwacht. Willem Ruys, Djakarta-Rotterdam, alwaar 3 Mei verw., verm. 25 Mei Rotterdam-Djakarta, alwaar aank. ca. 15 Juni. Castelbianeo. Djakarta-Rotterdam, 24 aan de Hoek v. Holland verwacht. Dorsetshire, Djakarta-Rotterdam, alwaar 30 April verwacht. Goya verm. 17 Mel v. Djakarta n. Rotterdam, alwaar 12 Mei verwacht. Skaubryn. Soerabaja-Rotterdam, alwaar 6 Met verwacht. KLEINE VAART Agiena, 21 v. Boston n. Leith. Birmingham, 19 v. Dover n. A'dam. Dacapo, 22 v. Leixoes te Glassondock verw. Deneb, 19 v. Wexford te Par. Depa. 19 v. R'dam n. Grangemouth. Domburgh, 19 v. R'dam te Bordeaux. Dorinda, 19 v. Ballina n. Glasgow. Echo, 19 te Dublin v. R'dam. Ellewoutsdijk, 19 v. Roscoff te Portsmouth. Flandria, 19 v. Port Jerome te Caen. Hagno, 21 te Liverpool verw. Import, 19 v. Marseille n. Casablanca. Marne, 19 v. Ballina n. Londonderry. Mercurius. 18 v. Great Yarmouth op de Humber. Nieuwland, 19 v. Leith n. Grangemouth. Pacific, 19 v. Dieppe n. Southampton. Rcmmert, pass. 20 Vlissingen. Soemba, 19 v. Portsmouth n. Duinkerken.. Spora, 18 v. Nantes n. Bordeaux. Texel, 20 v. R'dam te Hamburg verw. Tyro, pass. 19 Lizard.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7