Hoe de bevrijding in Haarlem herdacht en gevierd zal worden Zandvoort hoopt opnieuw op een zonni voorjaar efi zomer |S[ -Clowntje Riek Geheime opdracht V V Een overzicht van het programma Nationale Herdenkingsavond Bevrijdingsdag Een vierde honderdjarige roei- en zeilvereniging 0! ïipisch hockey-tournooi volgens het bekersysteem cigarettes 11 Voor de kinderen Programma voor 29 April Wegenwacht wist raad WOENSDAG 25 APRIL 1951 In ons vorige nummer gaven wij een overzicht van de feestelijkheden die in Haarlem georganiseerd zijn door het Haarlems Comité voor Nationale Feesten. Dit comité heeft ook een programma op gemaakt voor de Bevrijdingsdag. Op Vrijdagavond 4 Mei worden de ere wachten betrokken bij de fusiüadeplaatsen aan de Dreef, de Westergracht en de Jan Gijzenburg. De bungerij wordt verzocht de vlaggen om 6 uur halfstok uit te steken. Stille tochten vinden plaats naar de fusilladeplaatsen en de Erebegraafplaats te Overveen. 19 uur heeft een herdenkingsbijeenkomst plaats in de Grote Kerk. Spreker is ds. J. Overduin, Geref. predikant te Amsterdam. Medewerking verlenen de organist "Egbert Vos en dr. A. I. M. de Kat met het jongens koor van de Kathedrale Basiliek St. Bavo. De deelnemers aan deze bijeenkomst stel len zich te 19.30 uur op de Oude Groen markt op voor de Stille Tocht naar de Dreef. Stille tochten naar de gedenkplaatsen op de Dreef, de Westergracht en de Jan Gijzenbrug. 20.00 uur: Twee minuten stilte. Het programma voor de'herdenking aan de Westergracht is als volgt: Na de 2 minuten stilte zingt „Haarlems Zanggenot" „O bone Jesu" en „Ecce quomodo moritur". Daarop volgt een toespraak door Plebaan H. W. Agterof. „Harmonie Crescendo" speelt vervolgens „Wilt hedfcn nu treden" en „Dankt, dankt nun Gott". Ds. J. Brons geest, Ned. Herv. Pred. spreekt daarna. „Haarlems Zanggenot" zingt „In Memoria" en „Domine salvam fac" met begeleiding van enkele leden van „Harmonie Cres cendo". Onder de kranslegging wordt het „Wil helmus" gespeeld door „Harmonie Cres cendo". Tenslotte is er een défilé door alle aanwezigen langs de fusilladeplaats. Het programma voor Haarlem-Noord is na de 2 minuten stilte: 1. Avondgezang, Arti et Religioni;. 2. Kort openingswoord, Voorzitter Uitvoerend Comité; 3. Ecce quomodo moritur (Handel). Haarl. Chr. Mannenkoor; 4. Kort woord door ds. H. v. d. Loos; 5. Largo (Handel), Arti et Religioni; 6. Kranslegging; 7. Beati Mortui (Mendels. Bartholdi), Haarl. Chr. Mannenkoor; 8. Kort woord door Pater V. Hutjens, O.E.S.A.; 9. Gelukkig Vaderland, Haarl. Chr. Mannenkoor; 10. Wilhelmus (door allen mede te zingen), Arti et Reli gioni. Daarna défilé. Voor de Bevrijdingsdag, Zaterdag 5 Mei, vermeldt het programma: Haarlem-Centrum 7.30: réveille door de twee Padvinders- banden. 10.3012: zeepkistenrace op de Gr. Markt. De deelnemers zijn jongens van 10-12 en 13-14 jaar. 1112: de Politiekapel speelt op de Grote Markt. 14.30: gratis volksconcert in de Gem. Con certzaal. Het programma van 30 April wordt herhaald. 14.30: toneelvoorstelling in de Stads schouwburg. Ook dit is een herhaling van 30 April. 15: demonstratie van de Vliegende brigade van 200 verkenners der Katholieke Jeugdbeweging. 15.30: kinder-zangconcours voor kinderen van de 5de en 6e klassen der lagere scholen in het centrum der stad. Dit concours vindt plaats achter „Dreef- zicht" in Den Hout. 17: Japans dagvuurwerk op het terrein voor „Dreefzicht". Dit is iets nieuws voor Haarlem. 2022.30: bal champêtre op de Gr. Markt. 23: vuurwerk on een terrein in Den Hout aan de Wagenweg. Haarlem-Noord 1516, 1617 en 1718: bioscoopvoor stelling voor volwassenen in het Frans Halstheater. 13.30: rondrit door de landelijke rijvereni- ging „Prinses Margriet" uit Diemen en de „Schaffelaar" uit Barneveld. Het gaat met een omweg van het Prinsenbolwerk naar de Planeten- laan. 14.3017.30: ruiterfeest op het „Haarlem-"- terrein, verzorgd door deze rijver- enigingen. 14.3016: demonstratie van Volksdansen op het Pretoriaplein van de R.K. volksdansclub „Marijke". 1616.30: demonstratie van de Vliegende brigade van de R.K. Jeugdbeweging op de Zaanenlaan. 2024: dansen op het Pretoriaplein. 21.3022: rondgang van het tamboers- en pijperscorps „Haarlem", van de Van Egmondstraat naar het Pretoriaplein. 22: taptoe van het tamboer- en pijperscorps Haarlem op het Pretoriaplein. Haarlem-Oost 8: réveille op het Nagtzaamplein door de St. Jorisband. 9.30: verzamelen en opmars van kinderen die van de Zomervaart naar de Grote Markt trekken, waar een filmvoor stelling is in Rembrandt van „Het Hertejong". 1213: carillonmuziek van de St. Jan in de Amsterdamstraat. 1415: demonstratie van de Vliegende brigade. 1517:. autoped-race aan de Zomerkade voor jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar. 20.30: lampionoptocht met zelfvervaardig de lampions: route Zomervaart - Kruistochtstraat - Damiatestraat - Gouwweteringkade Graaf Willem straat - Graaf van Wiedstraat - By- zantiumstraat - Vijfhuizerstraat - Zo merstraat - Zomervaart - Nagtzaam- brug - Zomerkade - Dr. Schaepman- straat - Jacob Geelstraat - Nagtzaam- straat - Zomervaart. Kleverpark 8.30: afgevaardigden van de scholen in het Kleverpark verzamelen zich bij het Lorentz-lyceum en gaan per auto naar de Erebegraafplaats te Overveen om daar een krans te leggen. 2: voetbalwedstrijd op het terrein aan de Kleverlaan. Ontmoeting van een MTS-team en de „Kennemers". 5: verkenners-demonstratie op het Sant- jpoorterplein. 8: Jiu Jitsu-demonstratie en Judo-wed- strijden op het Santpoorterplein. 9.30: filmvoorstelling op het Santpoorter- plein. Haarlem-Zuid-West 1417: zeepkistenrace op het Theemsplein en ringsteken op de fiets. Overal is het programma aangevuld met muzikale wandelingen. Haarlemse gemeentediensten op Koninginnedag De diensten en bedrijven der gemeente Haarlem zullen wegens de viering van de verjaardag van de Koningin Maandag 30 April de gehele dag gesloten zijn. Alleen zijn er de gebruikelijke uitzonderingen. Op 30 April wordt geen huisvuil opge haald, evenmin als op Donderdag (Hemel vaartsdag). Het ophalen van Donderdag wordt op Woensdag 2 Mei verricht. Een 25-jarig jubilé Op 29 April herdenkt de heer W. de Bruin, Slachthuisstraat 100 rood, de dag, dat hij 25 jaar in dienst is bij de N.V. „Droste's Cacao- en Choc.fabrieken te Haarlem. Maandag 30 April zal de directie de jubilaris ontvangen, waarna het Droste jubileumfonds waarvan de jubilaris zelf tal van jaren penningmeester is, hem zijn gelukwensen en een geschenk zal aanbie den. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de handelsvennootschap onder de firma H. J. Halewijn Co., gevestigd en kantoorhou- dende te Zandvoort. Bakkerstraat 7 en haar individuele vennoten: a. H. J. H. Halewijn, wonende te Zandvoort, Oranjestraat 13: b. H. J. van Soest, wonende te Haarlem, Atje.h- straat 21. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem. J. Lust stroohandelaar, wonende te Oost- zaan. Zuideinde A 252. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice: mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal—Otto, advocate en procureur te Wormerveer. G. van Hemert, schilder, wonende te Haar lem. Sophiastraat 57. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem. Eldert van der Zwaan, schilder, wonende te Bloemendaal, Bloemendaalseweg 98. Rech ter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem. Machiel Jacobus Nijssen, bloembollenteler, wonende te Santpoort, gem. Velsen, Hoofd straat 19. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice: mej. mr. C. F. Kehrer, advocate en procureur te Haarlem. Petrus Johannes Gerardus Harren, fabri kant, wonende te Haarlem, Dahliastraat 32. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice: mej. mr. C. F. Kehrer, advocate en procureur te Haarlem. J. var. Winterswijk, wonende te Haarlem, Brouwerskade 77 en aan de Brouwersvaart 62 te Haarlem zaakdoende onder de naam Hollandia Conservenfabriek. Rechter-com missaris: mr. H J. Ferwerda. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: mevrouw Geertrui Zeeman, weduwe van wijlen Hendrik Mulder, wonende te Haarlem, Neptunusstraat 11. Jubileum in Dordrecht Nederland heeft thans drie roeiverenigin gen, die de eerbiedwaardige leeftijd van honderd jaar reeds overschreden hebben en wel de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging te Amsterdam, opgericht in 1847, de Koninklijke Amsterdamse Roei- en Zeilvereniging „De Hoop" van 1848, waarin de omstreeds 1835 in het leven geroepen Am sterdamse Kotterclub in 1856 werd opgeno men en de Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging „De Maas" te Rotterdam, die in zekere zin een voortzetting is van de omstreeks 1830 gestichte Rotterdamse Roeiclub „Ami- citia". De Koninklijke Dordrechtse Roei- en Zeilvereniging, opgericht 8 November 1851 zal dit jaar dus als vierde haar eeuwfeest kunnen vieren, hoewel zij in 1860 tijdelijk heeft opgehouden te bestaan en pas in 1875 tot nieuw leven werd gewekt. De eveneens in 1851 opgerichte Zaanlandse Zeil- en Roeivereniging werd in 1876 ont bonden en op 30 Juli 1882 als Zaanlandse Zeilvereniging voortgezet. Behalve „Amicitia" te Rotterdam en de Amsterdamse Kotter- club, welke laatste overigens met het roeien niets van doen had, waren er verenigingen van nog oudere datum: „De Eendracht" te Rotterdam, die van omstreeks 1839 tot 1875 heeft bestaan en de Koninklijke Yachtclub Rotterdam (van 1846 tot 1882). We zullen nog tot 1974 moeten wachten tot de Studenten Roeivereniging „Njord" te Lei den en de Roei- en Zeilvereniging „De Am- stel" te Amsterdam zich als vijfde en zesde bij de 100-jarigen kunnen voegen. „Njord" heeft als oprichtingsdatum 5 Juni 1874 en „De Amstel" 11 September 1874. Wel zijn er tussen 1851 en 1874 nog talrijke andex-e roei verenigingen in ons land ontstaan, maar deze zijn alle na verloop van tijd verdwe nen. De in 1875 opgerichte Roeivereniging „Fortuna" te Amsterdam werd na een vijf tien-jarig zelfstandig bestaan in 1890 opge lost in „De Amstel". Gedurende het laatste kwart gedeelte van de vorge eeuw zag nog een 23-tal verenigin gen en organisaties op het gebied van het wedstrijdx-oeien het levenslicht; daarvan be staan er thans nog 15, waaruit blijkt dat de roeiclubs in ons land een taai leven hebben. We noemen daarvan de Nederlandse Studen- ten-Roeibond te Amsterdam, Laga te Delft, Neptunus te Delfzijl, Aegir te Groningen, Triton te Utrecht, Willem III te Amsterdam, Hollandia te Alphen aan de Rijn, Daventria te Deventer, Nereus te Amsterdam, De Delft- se Sport te Delft. Het Spaarne te Haarlem (18 Juli 1885), Nautilus te Rotterdam, de Zwolse Zeil- en Roeivereniging en Minerva te Amsterdam. Op 21 Januari 1917 werd de Nederlandse Roeibond opgericht. Waterpolo Vriendschappelijke wedstrijd van Haarlem in Gouda Dinsdagavond heeft het heren-zevental van Haarlem in Gouda een vriendschappelijke wateroolo-wedstrijd gespeeld tegen GZC, de bekerfinalisten van dit jaar. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de Gouwenaren de overwinning zouden behalen, daar zij een 20 voorsprong vei-kregen. Na dat Haarlem een tegendoelpunt had gemaakt, verhoogden de gastheren hun voorsprong tot 41. De rust ging in met 42. In de tweede speelhelft was Haarlem iets gevaar lijker. De achterstand werd verkleind tot 4—3, waarna GZC er 53 van maakte. Ver volgens hadden de Haarlemmers twee keer succes en zo kwam het einde met 55. WATERPOLO-PROGRAMMA Zaterdagavond worden in het Sportfond- senbad te Haarlem de laatste wedstrijden gespeeld in de waterpolo-winitercompetitie. Het programma luidt: Eerste klasse dames: DWTDWR; tweede klasse heren: DWR 2Haarlem 3; eerste klasse dames: HaarlemHVGB; eerste klas se heren: DWRHVGB 2; tweede klasse heren: HVGB 3—HPC 2. Dertien landen nemen deel Het bestuur van de Internationale Hockey- Fcderatie heeft onder leiding van jhr. L. J. Quarles van Ufford te Parijs vergaderd. Be sloten werd met acht tegen vier stemmen de Duitse Hockeybond voorlopig als lid van de Federatie toe te laten. Deze beslissing is echter onderworpen aan het congres, dat in 1952 in Finland wordt gehouden. Ook het Saargebied werd als voorlopig lid toegelaten. Het Finse organisatie-comité van het Olym pisch hockey-tournooi te Helsinki stelt het op prijs, dat er slechts dertien landen aan de wedstrijden zullen deelnemen. Van een vrije inschrijving, zoals die tot nu toe gebruikelijk was, kan geen sprake zijn, omdat grotere deelneming Finland voor onoplosbare pro blemen zou stellen. Thans zullen India, Groot-Brittannië, Ne derland, Pakistan, Frankrijk, België, Dene marken, Zwitserland, Spanje, Oostenrijk, Australië en Argentinië een uitnodiging tot deelneming aan het Olympisch hockey-tour nooi ontvangen. De dertiende mededinger is Finland. Mocht een van de bovengenoemde landen voor de uitnodiging bedanken, dan zal het bestuur van de Federatie een keus doen uit een lijst van reserve-landen, te weten: Af ghanistan, de Verenigde Staten, Ierland, Israël, Tsjechoslowakije en Egypte. De Ver enigde Staten en Afghanistan behoren niet tot de dertien gekozen landen, omdat de elf tallen daarvan bij de tot nu toe gehouden Olympische tournooien nog nimmer een winstpunt hebben behaald. Australië is uit genodigd, aangezien dit land in 1956 de Olym pische spelen organiseert. Het tournooi van Helsinki wordt volgens het bekersysteem gespeeld, maar India, Gr.- Brittannië, Nederland en Pakistan zullen daarbij zodanig worden geplaatst, dat men mag aannemen dat deze landen de halve eindstrijden zullen kunnen bereiken. Het Hockey-tournooi begint op 15 Juli 1952. De openingsplechtigheid van de Olympische spelen heeft plaats op 19 Juli. ADW.RTF.NTTF. Schaken Bronstein staat gunstig in de achttiende partij In de achttiende partij van de tweekamp om het wex-eldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Bronstein te Moskou, waarin de uitdager met wit speelde, werd van een onbekende opening gebruik gemaakt. Ook de verdediging was er een, die zelden in meester-tournooien wordt toegepast. Met in gewikkelde combinaties slaagde Bronstein er in zijn tegenstander in het nauw te drij ven. Bij de 27e zet bracht hij een offer, waar van de gevolgen op dat momenit moeilijk te voorzien waren. Hij won er echter drie pion nen op de koninginne-vleugel mee, waardoor een ernstige dreiging voor zwart ontstond. Bronstein versterkte zijn positie door elke zet die hij deed. Een onverwachte doorbraak in het centrum liet zijn overwicht duidelijk uitkomen. De partij werd bij de 41ste zet afgebroken in een ongetwijfeld voor Bron stein gunstige stelling. Zwemmen JAARLIJKS LENTE-ZWEMFEEST Zondagmiddag woi-dt in het Sportfondsen- bad het jaarlijks Lenite-zwemfeest van de Haarlemse Watervrienden gehouden. Het programma omvat de volgende nummers: 33 1/3 meter schoolslag en 33 1/3 meter vrije slag voor jongens en meisjes; demonstratie watergymnastiek, opkomst Lentefee; figuur- zwemmen, demonstratie zwemmend redden; afvalrace, spel in ondiep water en tot be sluit een golvenbad. Algemene vooruitzichten zijn niet ongunstig „Als de zon maar schijnen wil, dan gaan we een goed seizoen tegemoet" verzekerde ons een strandpachter, toen we een onder zoek instelden naar de algemene verwach tingen, die men in Zandvoort heeft ten op zichte van het komende seizoen. Het was het thema, dat we nog vele malen in aller lei variaties hoorden. Want het is nu een maal zo, men kan plannen maken en festi viteiten organiseren, wanneer het weer niet medewerkt, zal het alles op niets uitlopen. De gasten in hotels en pensions De tijd is voorbij, dat Zandvoort be schikte over een overvloed aan hotelruimte. Er zijn nog slechts enkele hotels, waarvan het grootste, „Hotel De Schelp" met een capaciteit van 300 bedden, voorlopig in ge bruik werd genomen door de gerepatrieer- den. Het was daarom te verwachten, dat de boeking van badgasten in het komende sei zoen in de weinige hotels en pensions, die nog overbleven, groot zou zijn en deze ver wachting is dan ook bewaarheid. Voor de maanden Juli en Augustus is men overal geheel volgeboekt. Het vóórseizoen zal evenwel niet veel opleveren. In de hotels had men voor Mei en Juni nog weinig aanvraag, met de pensions was het iets beter, doch tevreden toonde men zich nog lang niet. Van groot gewicht hierbij is ge weest dat het weer lange tijd guur bleef, hetgeen velen weerhouden heeft, in de vroege zomermaanden, aan zee te huren. Nu het weer omslaat, gaat de vraag voor de eerstkomende maanden weer toenemen. De verhuur bij particulieren verliep tot nu toe zéér gunstig. Sinds het vorig seizoen kreeg Zandvoort aanzienlijk méér wonin gen. De prijzen, die men bedingt, liggen in de meeste gevallen niet beneden die van vorig jaar, hetgeen wil zeggen, dat behoor lijke bedragen worden geïncasseerd. Ge middeld 300.per maand voor de maan den Juli en Augustus mag ook nu wel weer worden aangenomen, al zijn ons gevallen ter ore gekomen, en dit bleef niet bij slechts enkele waarbij men voor deze beide maanden duizend gulden totaal en zelfs méér wist te bedingen. Doch óók hier doet zich het verschijnsel voor dat voor de maanden Mei en Juni weinig wordt ge huurd. Uit de meeste hotels en pensions zijn thans de gerepatrieerden verdwenen, even zo bij de particulieren. De strandbedrijven De strandbedrijven zijn, méér dan elk ander bedrijf, afhankelijk van het weer. Pessimisme verkeerde evenwel in optimis me, toen na een zéér koude periode in de laatste dagen het weer omsloeg. Toen bleek, dat de „trek" der dagjesmensen naar Zandvoort eerder was toe- dan afgenomen. Dit heeft vele harten met nieuwe hoop vervuld! Het Vijverpark, een nieuwe attractie Een belangrijke aanwinst blijkt het Vij verpark te zijn, de prachtige, nu volgroei- 0 de dennen-aanplant, die het v eerst door de bezoekers werd n»tTw nu genieten hier al weer zéér vd deze prachtige natuur, en wa™ Va> Strand Ie kond nf «meer strand te koud of te winderig is *a men hier een ideaal oord om de'di nieten. „Het bezoek is buitengewS^f vertelde ons de parkwachter gen, dat reeds om 9 uur 's morse i T;. 6(9-4- Toen het hondje gegeten had en voor de kachel gedroogd was, zag het er al veel aardiger uit. De haren van z'n vacht hingen nu niet meer nat en vies en modderig langs hem heen, maar ze waren mooi geel en lichtbruin en ze stonden uit in allemaal leuke krulletjes. En z'n staart was een aardige pluim geworden, waarmee hij kwis pelde, o/ hij zeggen wou: „Nou.ik heb het hier best naar m'n zin!" Hij zat nu permantig op het kussen en keek de jongens aan met z'n glinsterende zwarte oogjes. „Wat 'n aardig diertje, hè?", zei Oepoetie. „We moesten hem maar Krulletje noemen!" Tut tut!", zei tante Liezebertha. „Je doet maar net, of hij hier thuis is en blijft!" Maartante Liezebertha!.... dat mag-ie toch zeker?", zei Oepoetie verschrikt. Tante Liezebertha lachte. „En ik zeker de last ervan hebben!" Maar toen Oepoetie beweerde, dat zij voor alles zouden zorgen, beloofde ze, dat het mocht. „Hoeraaaaü"juichten de jongens. En ze holden de kamer door, met Krulletje blaf fend en springend achter hen aan Handbal Hoofdklasse, heren: Blauw Wit—DES; Hellas—PSV; Olympia (H.)Niloc; Olympxa (Gr.)—HGV. Dames: Zeeburg—DES; Hygxea—PSV; UDIVriendschap. District West-A Eerste klas, heren: Achilles—Aalsmeer; AHC—Concordia; APGS—HOC; Attila— Amersfoort. Tweede klas, heren A: HHCAHC 2; Turno—GVA; Unitas—Catchers; Zeeburg- Sport Vereent. Tweede klas, heren B: Aalsmeer 2Tone- gido; TonidoVriendschap. Eerste klas, dames: ADASport Vereent. Tweede klas, dames A: AthletaHVB; Volewijckers—Achilles; Attila—Coubertin. Tweede klas, dames B: GitaRood Zwart; Tonegido—DWS: N. Niedorp—OSS. Afdeling Noordholland-Zuid Eerste klas, heren: AVAAHV; BGV Bato; Vlug en VaardigHOC 2. Tweede klas, heren: Rapiditas 2IJmond 2; Tonegido 2HOC 3. Eerste klas, dames: ConcordiaBeverwijk. Tweede klas, dames A: Foresters 2 IJmond 2; Rapiditas 2—Concordia 3; Rood Zwart 2—HOC 2. Voetbal Wedstrijden voor bondsteams en voorlopig Nederlands elftal Op 23 Mei zal in het Feijenoord-si adion te Rotterdam een wedstrijd worden gespeeld tussen een bondselftal en een sterke Engelse tegenpartij. Zaterdag 26 Mei speelt een ander bondsteam tegen dezelfde tegenstander in het Utrechtse stadion. Het voorlopig Nederlands elftal komt Woensdag 30 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam in het veld. Met het oog op de interlandwedstrijd tegen Noorwegen op 6 Juni heeft dan een ontmoeting plaats met dezelfde Engelse tegenpartij. Er zijn voor deze ontmoetingen onderhandelingen gaan de met de Londense eerste-divisieclub Tot tenham Hotspur, leider van de eerste afde ling van de Engelse League. einden zijn 500 en méér bezoekers J? heus geen uitzondering!" p Zo ziet Zandvoort met vertrouwen zonder grote verwachtingen, het k<W seizoen tegemoet. Zonder grote verS gen, omdat men beseft, dat dc huidi^l reld-si uatie en dc terugslag dafe in ons land, geen reden geeft om groW wachtingen te koesteren. Van speciale tarieven voor trein en w gedurende het komende seizoen kan danks hiertoe aangewende pogingen jaar geen sprake zijn. 1 Gedrang in het tentenkamp In het tentenkamp - eigenlijk dient te spreken van tijdelijke woonverblijven komt men wederom plaats «e kort V kwam enige uitbreiding, door' het strrt langs de Noord Boulevard hiervoor ietsb verlengen. De zorg voor dit kamp vraagt de voor* durende aandacht van het gemeente'-" stuur zowel als van de besturen der ri kampeerverenigingen. Als oplossing wordt overwogen, het verblijf voor elke kampet der niet meer voor een geheel seizoen, doch slechts voor een gedeelte daarvan toe b staan, opdat de velen, die nog op de wacht lijsten staan, óók een beurt kunnen krfe Seizoen.evenementen Wat tenslotte de seizoen-evenementen betreft, worden allerwegen voorbereidingen getroffen. Nationale en vermoedelijk èik internationale zwemwedstrijden zullco worden georganiseerd in „ïtiche-bad" De openingsweek van het seizoen (2-9 Juni) wordt door de Zandvoortse H vereniging groots opgezet, Overleg i gemeentebestuur is gaande, om ic._5 van midden-boulevard, rotonde en water toren eveneens met feestelijkheden in ge noemde week te doen geschieden. Congres sen van de Ned. bond van hotel-café- restaurant en koffiehuis-eigenaren en va de Ned. loodgietersbond vallen eveneens is deze feest week en zullen véél drukte ine- badplaats brengen. Van de traditionele vuurwerken vermoedelijk vier - zsl het eerste indien mogelijk worden ont stoken ter gelegenheid van de opening ra de feestweek op 2 Juni. Stichting Touring Zandvoort treft m- bereidingen voor een reeks gevarieerde Zaterdag-avond concerten in het dorps centrum, voor een strand-dag voor ue kin deren en heeft nog meer plannen in voor bereiding, óók op het circuit. Verder wordt overwogen paardenrennen op de Boulevard te houden. Ook de exploitatiemaatschappij „Noordzee" heeft verschillende plannen. Genoemde maatschappij organiseerde vorig jaar o.m. de zeepkisten-race op het circuit, en de grote strandshow, met verkiezing van miss Zandvoort 1950. Zo wordt er allerwege gewerkt om het komende seizoen te bieden „elck wat wils". Deze opsomming zou niet compleet zijn, indien we de komst van de „Boulevard- expresse", het miniatuur auto-treintje, dat vorig jaar zulk een groot succes opleverde, onvermeld lieten en evenmin mag ver geten worden de kinderkennis aan de kop van de Kerkstraat, in de maanden Juni, Juli en Augustus en het grote Lunapark aan. het eind van de Zeestraat in de eerste helft van Augustus. Voeg hierbij nog de talrijke auto- en motor-evenementen o? het circuit, dan zal het ieder duidelijk zijn, dat alles wordt gedaan om de bezoekers van Zandvoort in het a.s. seizoen het meest mc- gelijke vermaak te bieden dat denkbaar is met de nog altijd beperkte middelen waar over de badplaats beschikken kan. FEUILLETON door Victor Bridges (vertaald uit het Engels) 14) Gedurende enkele seconden, nadat hij dit alles gelezen had, bleef Maurice naar de handtekening staren. Daarna vouwde hij de brief weer zorgvuldig op en stak hem in zijn zak. Meneer Sheridan zette zijn bril op en keek met een critische blik de sombere en ietwat neerdrukkende rechtszaal door. Het is al stampvol, mompelde hij. moesten eigenlijk entréeprijzen laten be talen en de baten aan een of andere lief dadigheidsinstelling afdragen. Hazel's ogen richtten zich op de over bezette banken achter in de zaal, vanwaar een mengeling van Melchester's manne lijke en vrouwelijke ingezetenen vol ver wachting naar de nog lege plaats van de lijkschouwer keek. Vandaar gingen hun blikken naar de jury, bestaande uit zeven plechtig-uitziende en enigszins verlegen figuren, die in een lange, rechte bank zaten, welke een rechte hoek maakte met de bank, waarin zij en haar metgezel plaats hadden genomen. Een agent in uniform met een papier in zijn hand was bezig hun namen op te lezen en liet de nodige for maliteiten vervullen. Het ruikt hier niet bepaald aange naam, fluisterde Hazel. Ik wilde, dat ze niet zoveel carbol gebruikten. Je moet niet al te kieskeurig zijn. Het is niet te verwachten, dat ze hier Eau de Cologne gebruiken! Ik vind het een afschuwelijke lucht. Het doet me altijd denken aan.O, daar is meneer Wentworth, als we een beetje opschuiven, kan hij hier bij ons zitten. Ze wenkte met haar hand Maurice, die zo juist in de deuropening was vex-schenen, en met een gebaar van opluchting kwam deze op hen toe. Terwijl hij voorbijkwam, werd er op de banken van het publiek druk gefluisterd en gewezen. Kan ik werkelijk hier bij u komen zitten?, vroeg hij, of bega ik dan een verschrikkelijke overtreding? Officieel zijn dit plaatsen voor de pers, maar ik geloof niet, dat het er veel toe doet. Sheridan keek hem bemoedigend aan. Als ze bezwaren maken, kunnen we altijd nog zeggen, dat u een stukje over deze zaak voor ons blad schrijft. Hebt u mijn brief ontvangen, vroeg Hazel. Hij zit hier in mijn zak, antwoordde Maurice, terwijl hij op z'n. borstzak wees. En gaat u mee lunchen bij mijn moe der? Graag. Ik stel het zeer op prijs uw moeder weer eens te ontmoeten en ik heb nog nooit een gratis maaltijd af kunnen slaan. Een echte krantenman.... grinnikte meneer Sheridan. Ik hoop dat u van vis houdt, ver volgde Hazel. We hebben onze vleesrant soenen opgebruikt en we kunnen u dus niet veel anders voorzetten. Voordat Maurice hierop had kunnen antwoorden riep een zware stem: Stilte! en op het zelfde moment be trad de lijkschouwer, een streng-uitziende man met toegeknepen lippen door een zij deur de zaal en schreed naar zijn zetel. Nadat hij zijn papieren geordend had en even op fluisterende toon enige woorden had gewisseld met een plaatselijke politie beambte, schraapte hij zijn keel en begon met een toespx-aak tot de jury. Ik mag aannemen, dat u het lijk hebt gezien en we kunnen dus met deze zaak zonder verdere inleidende woorden aan vangen. Voordat we hiertoe overgaan, zou ik echter gaarne enkele woorden zeggen over hetgeen hier van u gevraagd wordt. U bent opgeroepen om uw uitspraak te geven op drie verschillende punten. Ten eerste moet het slachtoffer geïdentificeerd worden, ten tweede moet dc onmiddellijke oorzaak van zijn dood worden vastgesteld en ten derde moeten de omstandigheden, waaronder hij de dood vond nader beke ken worden. Bij het opstellen van uw uit spraken mag u zich niet laten beïnvloeden door geruchten of verklaringen, die u bui ten deze rechtzaal hebt gehoord. U hebt alleen maar rekening te houden met de verklaringen van de verschillende getuigen, die hier voor u zullen verschijnen. Na ern stige overweging heb ik besloten niet meer dan vier getuigen op te roepen, welke per sonen ons daarvan ben ik overtuigd alle gegevens zullen kunnen verstrekken, waarover de politie op het ogenblik de beschikking heeft. Wanneer u het hiermede niet eens zoudt zijn, dan bent u echter vrij elk denkbeeld, dat u goed lijkt, hier te berde te brengen. Bij deze laatste woorden fronste hij waarschuwend, als wilde hij aanduiden, dat het zéér ongewenst was dit aanbod al te letterlijk op te vatten. We zullen thans beginnen met de identificatie en ik roep hiervoor de eerste getuige, de heer Samuel Parry, op. Een grote man met een rood gezicht kwam naar voren en na de eed afgelegd te hebben, keek hij de lijkschouwer met een enigszins verlegen gezicht aan. U heet Samuel Parry en u bent de eigenaar van hötel „White Bear"? Inderdaad, was het antwoord. U hebt, op het verzoek van de politie, het lijk gezien en u hebt het geïdentifi ceerd als dat van een man, die in uw hótel logeerde? Dat klopt. De man heette Marks. Ten minste zo schreef hij zich bij mij: in. Wanneer is hij bij u gekomen? Verleden week Woensdagmiddag om ongeveer twee uur. Hij kwam binnenwan delen en vroeg, of ik een kamer voor hem had. Was hij een volkomen vreemde voor u? Ja, ik had de man nog nooit eerder gezien. Had hij bagage bij zich? Alleen een handtas. Zo'n ding als mensen voor een weekend meenemen. Gaf hij een reden voor zijn bezoek aan Melchester op? Meneer Parry streek met een hand door zijn haar. Hij beweex-de dat hij een huis hier in de buurt kwam bekijken en dat het v/el een paar dagen zou kunnen duren. Maakte hij geen toespeling op een bepaalde plaats of een bepaald persoon? Nee meneer, geen enkele. Hij schreef zich in en liet zich naar zijn kamer bx-en gen. Peter Marks noemde hij zich, uit Londen Ik heb het de inspecteur laten zien Ais ik mij niet vergis, had u de in druk, dat hij een vreemdeling was. Inderdaad, meneer. Hij sprak ietwat zonderling, als u begrijpt wat ik bedoel. Mijn vrouw dacht, dat hij een Italiaan was en Dat doet er niet toe. Vertel u me nu maar eens, wat hij vex-der deed. Hij was veel weg, als ik goed ben ingelicht? Ja, liy was bijna aldoor op stap. Hij Röntgenfoto's kwamen op hun bestemming Een inspecteur van de Wegenwacht, d:= met zijn gele bevoorradingsauto op de tvej Den Haag—Amsterdam reed, werd aange houden door een arts uit Bloemendaal, die pech met zijn wagen had. - Een kort onderzoek wees uit, dat de ga:- kabel van de wagen defect was. Dit oponthoud kwam de arts wel w ongelegen, daar hij op weg was naar e- ziekenhuis in Leiden, teneinde de Ronig:»' foto's op te halen, die hij voor een spoe operatie nodig had. De inspecteur aarze.es dan ook niet. Hij gaf de reparatie overtt een andere Wegenwacht die toevallig) arriveerde, vroeg de dokter naast ca plaats te nemen en reed met grote s. naar Leiden. .iVl De dokter kreeg hier zijn beland- foto's, men maakte rechtsomkeert en veerde binnen het half uur weer W gestrande auto, waar de achterge >- Wegenwacht juist de laatste hand 1M de montage van de inmiddels gerep - kabel. Zonder tijdverlies kon de arts zijn vervolgen. verdween zodra hij zijn ontbijt op hij kwam niet weer terug, voor op het punt stonden alles te sim Waar gebruikte hij zijn andere* tijden? Gebruikte hij bij u iets, een drankje of iets anders- Alleen op Vrijdag. Toen vroeg ik hem wat boterhammen kon latM maken en ik gaf hem een behoorlijk- tal, belegd met corned beeth pp& Ontving hij brieven of bood-cn of werd hij wel eens opgebeld. Niet dat ik weet. Hebt u hem wel eens met zien praten, in de bar of m d Voor zover ik weet kan natuurlijk gebeurd zijn, ror J niniettel, meneer ik u op dit moment n0- dit vragen heb. Ik zou ech ,r Jval zich if u in de zaal bleef, voor het fw voor mocht doen, w^rove versoei- lende inlichtingen zoudt k ken De getuige aarzelde even. -Er is nog één ding, meneer zeggen mag. En dat is? „pijenini- Hoe zit het met man was mij bijna tv

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6