Fleurig programma voor Je jacht op de haring begint Kennemer c, Lantaarn „Swift IJm. I" werd na veertig jaar Vios III Clothes New Kennemer Ta* Nu is het visserijnummer bij de Tzonne terechtgekomen „Jump"-competitie bijna ten einde SANTPOORT.STATION .oor GAAT VLAGGEN ZATERDAG 28 APRIL 1951 Honderdste Revue van de Zuidzij'' De laatste telg van het IJmuider geslachtdié 't nummer IJM 1 draagt: de Tzonne (die eigenlijk Tzömme had moeten heten). DE HIERBIJ GEPLAATSTE afbeelding is van de Tzonne (SCH. 93), die pas geleden in IJmuiden is ingeschreven onder het nummer IJM. 1. Het schip is te nieuw, van 1944 namelijk, om zijn belevenissen nu al in deze rubriek op te nemen; het zou de geschiedenis te ver vooruitlopen. De be doeling is vandaag de aandacht te bepalen tot IJM. 1, wat gezien het feit dat dit het honderdste artikel is in de Revue van de Zuidzij, zeker op zijn plaats is. Men vraagt zich vaak af waarom IJmuidens eerste trawler in 1898 niet de IJM. 1 geworden is. Dit komt eenvoudig doordat er toen reeds andere schepen in IJmuiden waren en het nummer niet vrij was. Uit een op 1 Maart 1902 gehouden telling blijkt dat onze plaats in die tijd 81 visserij- schepen rijk was, waaronder 21 stoom trawlers. De overige 60 bestonden uit 13 botters, 2 blazers, 2 stoombeugers, 2 zeil- trawlers, 23 kotters, 15 smakken, 2 bom men en 1 logger. Deze schepen werden door 486 mensen bemand. Er zijn eerst een tiental jaren mee heen gegaan voordat het nummer IJM. 1 aan een trawler werd toegekend. In 1910 werd het trawlerbedrijf met een rederij ver meerderd, de N.V. Zeevisserij Mij. „Swift", waarvan de Raad van beheer werd gevormd door de heren J. Fennel sr., G. Fennel jr. en A. Raateland. Sedert 1892, toen het eerste schip van deze rederij door Cook, Welton Gemmell in Huil werd afge leverd heette dit Swift H. 186. Voor het tempo van die tijd deed de trawler die naam alle eer aan, het was een vlug scheepje, de naam bleef onveranderd en als nummer kreeg het IJM. 1. Schipper E. Fennel heeft er de eerste tijd mee gevaren, later voer er ieder jaar een andere kapi tein met de Swift. Wisseling van commando was niet het enige, mutaties bij de directie kwamen meermalen voor. In 1917 bijvoor beeld voerden de heren Arnken, Raateland en Boone de directie over de Swift en twee jaar later kwam de trawler te varen voor de Gebr. M. L. N. Parlevliet. De naam werd niet veranderd, ook niet toen in 1923 de Stoomvisserij Mij. Luctor, directeur de heer J. N. Barneveld, er eigenaresse van werd. Deze maatschappij werd enige jaren daarna opgenomen bij de Mij. IJmond met de Stormvogel IJM. 90, de Lewiti IJM. 134, de Elnet IJM. 80 en de Ada IJM. 153. La ter werd het directeurschap van deze rederij overgenomen door de heer P. J. Schipper jr., maar intussen brak voor de visserij een zeer moeilijke tijd aan. Het gebeurde dat vele schepen „in de hoek" terecht kwamen en ook de Swift kwam op de nominatie te staan om afgedankt te worden. Maar de tijd was nog niet aange broken, want in 1932 gingen enige IJmond- boten over aan de Firma W. Kramer J. P. Booy en daar was de Swift ook bij. De Ada kreeg de naam Vios I, de Lewiti werd de Vios II en hoe kan het anders dat de oude Swift, na veertig jaar onder die naam te hebben gevaren, de Vios III is ge worden. De gang van zaken in het bedrijf werd ei" niet beter op en de staking van een half jaar in 1933 deed de deur dicht. Toen dit conflict was afgelopen, heeft de Vios III het nog enige jaren draaiende weten te houden zij het met horten en stoten, want dit type stoomtrawler begon hoe langer hoe meer aan betekenis achteruit te lopen en toen er later helemaal niets meer mee te verdienen bleek, had alleen de sloper er nog interesse voor, die de oude Swift in 1936 weghaalde. Het nummer IJM. 1 was hiermede dus vrijgekomen maar dat heeft niet lang ge duurd. In hetzelfde jaar dat de Vios III zijn aftocht blies kocht de N.V. Scheeps- exploitatie Mij. De Marezatsn in Cardiff een trawler aan, die elf jaar oud was, Fuji CF. 17 heette en behoorde aan Neal West, aldaar. Onder de naam Maria van Hattem werd deze trawler als IJM. 1 te boek gesteld. Was zijn voorganger slechts ADVERTENTIE CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. DRY CLEANING ONLY Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 Woensdagavond heeft men bij de IJmui der bridgeclub „de Jump'' in hotel „Kenne- merhof' de strijd om het clubkampioenschap voor paren voortgezet. Niettegenstaande het moo'fl weer en de schoonmaakwoede was de opk^mc' der leden groot. Er werd fel ge- spee'-: te rneer daar de competitie haast be ëindigd is. De uitslagen waren als volgt: A. 1. JonkerMains 5414 p.; 2. BornMoot 47 p.; 3. Ligthart—Wonink 4414 p.; 4. v. d. BurgKuiper 44 p.; 5. BoerKonz 39 p.; 6. ParlevlietWeij 37 p.: 7. echtpaar De Groot 35L p.; 3. Smit—Zandwijk 34U p, B: 1. Lamanv. Pel 55 p.; 2. De Haas Kramer 54 p.; 3. dames KramerRolloos 52 p.; 4. Kuijs—Porck 47 p.; 5. dames Brou werDe Haas 39 p.; 6. mevrouw Konz Koudijs 38 p.; 7. Amsing—v. d. Berg 34 p.; 8. dames v. Dok—Laman 17 p. 149 ton groot, 31,19 m lang, 6,25 m breed en 3,35 m diep en uitgerust met een ma chine van 250 ipk, de Maria van Hatturn was aanmerkelijk groter. Dit schip, een product van Smith's Dock Co Ld. te South Bank on Tees, mat 293 ton bruto en 110 netto met een legte van 39,62 m, breedte 7,32 en holte 3.92 m. Ook het machinever mogen was hoger, namelijk 550 ipk. Deze IJM. 1 was niet zo'n lang leven beschoren als de Swift- In April 1940 werd de Maria van Hattum gerequireerd door de Konink lijke Marine om dienst te gaan doen als mijnenveger. Nog niet afgebouwd werd het vaartuig later door de Kriegsmarine krijgs buit gemaakt. De hoop, dat het na de be ëindiging der vijandelijkheden terug zou keren is niet in vervulling gegaan, zodat nummer één beschikbaar kwam voor een ander schip. In deze vacature is kort geleden voor zien door de Tzonne, die van Juli 1949 af onder de merken SCH. 93 voer, als IJM. 1 te registreren. Tenslotte zij nog vermeld dat schipper C. van der Leek van de Tzonne in 1920 ook de IJM. 1 onder zich had toen hij nog de Swift was. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). „Mannen". (Thalia). De Amerikaanse filmers verdienen ongetwijfeld de eer, dat zij eerder de noden en problemen van de soldaten uit de tweede wereldoorlog heb ben begrepen en op het witte doek ge bracht dan wie ook elders. Al te gemak kelijk is vaak aan de andere kant in de ge beurtenissen aan de fronten een kapstok gevonden, om een lief en altijd oud ver haaltje op te hangen, dat met een aantal luidruchtige beschietingen gekruid, het blijkbaar op dit punt onverzadigbare pu bliek steeds opnieuw kan behagen. Maai er zijn dan toch producten de wereld in gezonden, die het „verhaal van de soldaat" zoals Ernie Pyle het met een eeuwigheids waarde heeft bekleed, tot in de kern raak ten en de ontstellende facetten er van aan een vaak onwetende toeschouwer openbaarden. „De beste jaren van ons leven" behandelde het vraagstuk der ge- demobiliseerden; „Kruisverhoor" liet iets zien van de lanterfanterij, die het leven van de op hun terugkeer naar de burger maatschappij wachtenden verzuurd en zo zijn er nog een paar duidelijke voorbeel den aanwezig. Deze reeks menselijke do cumenten werd voortgezet met de rol prent, die tot en met Maandag in het IJmuidense Thalia draait „Mannen". Dit is Stanley Kramers derde film en zij be paalt onze aandacht bii het lot dergenen waarvan in de oorlog het ruggemerg ge raakt werd, waardoor een chronische ver lamming intrad. Voor deze slachtoffers werden aanvankelijk prachtige hospitalen ingericht, maar naarmate de hysterie van de oorlog in het vergeetboek geraakte, waren er allerlei belangrijke lieden te gewichtig om te vechten die deze in stellingen te duur vonden en ze daarom maar wilden opdoeken. Dit is de aanlei ding tot Kramers film. Zijn gegeven is uiterst eenvoudig: een jong officier, die gedoemd is zijn leven in een rolstoel te slijten, moet dit lot leren aanvaarden. Er is een jonge vrouw, die in haar beste momenten meent, dat zij in staat is hem zijn gebrek te doen vergeten om de illu sie in stand te houden, dat hun huwelijk in wezen niet van andere verschilt. Dit kan evenwel niet zonder morele inzinkin gen volbracht worden; pas nadat de we derzijdse ervaring door het leed gelouterd is, staat voor de beide partners de weg naar een werkelijk nieuw leven open. Fred Zinneman, die terecht roem verwierf met „Achter de wolken", regisseerde dit werk met een zuivere kiesheid, waarmee het thema behandeld moest worden. Hij heeft zich daarbij bediend van die typi sche Amerikaanse, droge filmstijl, welke tot uiting komt in de korte, vaak kraken de en met galgenhumor doorspekte dia logen. Gabriela (eveneens t/m. Maandag). (Rex). De na-oorlogse Duitse filmin dustrie heeft met „Gabriela", die de come back van Zarah Leander viert., paden be wandeld, die voor de oorlog al enigszins platgetreden waren. Het is de vrij senti mentele historie van een gescheiden vrouw, die haar dochtertje tien jaren ver borgen weet te houden voor haar ex-gade, wie het kind bij de scheiding is toegewe zen. In die tijd weet zij zich als cabaret zangeres financieel onafhankelijk en ver dienstelijk te maken, zodat zij zich geheel aan haar kind kan wijden. Door de afwij zende houding van het meisje lijdt dit plan bijna schipbreuk, maar onder de Kerstboom volgt tenslotte een ontroerende verzoening, waar de gewezen echtgenoot helaas niet bij aanwezig is. Zarah Leander zingt haar verdriet uit in een aantal weemoedige liedjes, maar Grethe Weiser zorgt er met een serie kwinkslagen voor, dat men om Gabriela niet al te veel tranen moet laten. Het domme medelijden van 'n cafébezoeker brengt Marlon Brando en Richard Erdman tot een grimmige razernij (uit „Men"). f Uit de school geklapt Het Velsense politiebureau be vat op schoolvrije middagen gemeenlijk een aantal jonge lieden, die de kleine zonden hunner jaren hebben bedre ven en deswege door de her- mandadders in hun luttele kragen zijn gevat om in de „strafklas" te verschijnen en te boeten voor kapotte ruiten, vernielde schaftketen en uit gehaalde vogelnestjes. In de belendende bredere kolom men is reeds eenmaal omstan dig bewezen, welk opvoe dende tendenzen er op derge lijke middagen door het Tibe- riusbureel waren: in opstellen leggen de jonge delinquenten verantwoording af van hun euvele omzwervingen. Ik citeer uit deze permevruch- ten, zoals het politiesportblad er uit citeerde: ..Wij hebben op een schaft- keet gespeeld bij de Snelius- straat omtrek IJmuiden-West. Vervolg van ongeluken zijn armbreken, beenbreken, her senschudding, je dood vallen en je kan er voor in een tucht huis komen". Een andere 11-jarige lucht zijn hart als volgt: „We moch ten niet op de schaftkeet. Dat wisten we. Want je mag niet op de eigenaar van het schaft keet spelen want dan valt het asfvalt er af en dat kost duur". Een knaap van 13 jaar aan het woord: „Maar toen kwam er een po litie aan we liepen weg maar we moesten het lootje er bij neer leggen we moesten mee naar het politiebureau". Een dertienjarige vleier: Als er geen politie is dan loop alles in de soep". Een veertienjarige humorist: „Als soms een broer een ruit van de zitkamer ingooit en de rest van het gezin komt daar door in de kou te zitten, dan zegt vader: „jonge jonge wat ben je weer leuk geweest, nu zitten we allemaal in de kou". Een elfjarige verkeersexpert: „Ook een bel die je van 25 meter afstand goed hard kan horen. En als je passeert al tijd links. Dit is genoodzaakt voor een fiets. En je moet een goed licht hebben en achter licht een rood of geel licht hindert niet want geel is goed voor de mist". Tenslotte een letterkundige van 13 jaar: „Als je nestjes uithaalt komen er geen vogels meer. En zon der vogels is 't vrolijke uit de wereld. Het wordt zo stil om je heen. En als er geen vogels meer zijn komt de we reld vol muggen en vliegen". Kleedjes kopen Ondanks het feit, dat onlangs een kwart divisie Italiaanse kooplieden ter grenze is ver wezen, omdat Nederland het niet erg begrepen had op deze kooplui, wordt Kennemerland nog steeds bezocht door lieden in wrakke automobielen, die, bedolven onder textiel van allerhande aard, de huisvrouw trachten om te praten te hun ner behoeve. IJmuidens mid- denstand ziet deze strooptoch ten met lede ogen geschieden en zij vraagt Lampenier of daar iets aan te doen is. Neen. Want het is niet strafbaar een Perzisch tapijt aan te schaffen en later te merken dat het een katoenen kleedje is, even min als het bij de wet verbo den wordt een deken ten ver koop te offreren, waarvan de warmtebrengende invloeden beneden het te verwachten peil blijven. Want deze sluikse mansper sonen zijn wel zo wijs, er niet bij te vertellen dat het een echte pers of een ware deken is. Ook de reiniging viert feest Als Maandag de vlaggen uit gaan en een iegelijk zich met sjerp en bordpapieren toeter in het gedruis stort, zullen zij, die in deze roes hun vuilnis emmer blij op straat depone ren 's avonds merken, dat hij er nog staat. Want de emme raars komen met hunne rol- trommelen pas Dinsdag 1 Mei bij u langs om de droesem van de huishouding af te voeren. Zo is het de vijfde Mei ook zelfs nog een tikkeltje erger, want dan is er de volgende dag geen heul voor degenen, die met een overvulde vuilnis bak zitten. .Eerst Maandag 7 Mei daarna zal het klingelen der mjlnisklok weer de huis moeders verkwikken. De oplettende lezeres zal hebben gemerkt, dat dit alles slechts geldt voor de wijken, waar Maandags en Donder dags de roltrommelwagen ver schijnt. Emigratie in het klein Daar viel grote consternatie over IJmuiden, toen Maandag een driejarige dreumes van de vrouwelijke kunne niet op de daartoe bestemde tijd tehuis verscheen. De angst wies, toen een turf van een vriendje kwam vertellen, dat hij de kleine meid het kanaal had zien invallen. Verscheidene uren later echter is de kleine vrouw geheel onbeschadigd in een ander gemeentedeel terug gevonden en naar de opgeluch te ouders geretourneerd. Waar uit te leren valt, dat verhalen van turven niet immer be trouwbaar en wandelingen van driejarige dames niet al tijd berekenbaar geacht moe ten worden. Rood grijs 's Avonds flonkert aan de Noordelijke muur van Velsens schouwburg een grote->stads- neonverlichting, die de burger verkondt, dat hier een poging gewaagd wordt de cultuur te dienen onder de naam „Rex". De rode schijn is na vijf dagen branden door de lieve jeugd met enige welgerichte stenen uit de circulatie gehol pen en Lampenier, die waarat- je heel wat hebben kan van de apen, vindt dit toch wel wat al te grijs. Weet u wel, dat hij lang niet elke dag bij elkaar ziet, wat zo'n neon-reclame kost? Pijl en puit Eilacie, er geschieden in dit wondere voorjaar meer dingen, die de wenkbrauwen doen rij zen. En deze dingen moeten eilacie nogmaals geboekt worden op de creditkant van de rekening, die de jonge gar de in de gemeente Velsen heeft uitstaan. In Driehuis is een meisje aangeschoten door een pijl uit een boog die het kind drie centimeter boven het oog trof. Hoe schoon het mag zijn, de pijl door de lentelucht te doen zoeven, zoef niet op straat, maar zoek daarvoor een eenzaam en verlaten weiland op. Hetzelfde geldt, mijne jonge heren, voor het verschijnsel catapult, dat met het rijzen van de zon in omvang toe neemt. Ouders, als ge deze riskante speeltuigen aantreft bij uw kroost, pik ze dan met een vriendelijk preek je over meis jes ogen en jonge vogeltjes, die wellicht reeds een broertje of zusje dood hebben aan het moordend elastiek, af. Als u ze dit niet onder het oog brengt, brengen ze het straks een voorbijganger in het oog en dan is de boot 'an. Brom-plan Als deze zomer de bazuinen klinken ter ere van IJmuidens 75e verjaardag, gaan wij het lieve oudje, hopelijk een sma kelijke verjaardagstaart voor zetten, gebakken door een feestcommissie, die tegen die tijd het „spreken is zilver maar handelen goud" wel met vrucht zal hebben toegepast. Deze commissie kan misschien nog een paar plannen gebrui ken, die verder gaan dan een lunapark en een feestneus, re den waarom dezerzijds ver heugd gewag wordt gemaakt van het illustere idee, dat een Hoogovenaar in het welge vormde linkeroor van Lampe nier blies. Hij bromde iets over een stertocht voor bromfietsen naar de jarige en dit lijkt Lam penier een verbromd leutig plan. Doen? Met als prijs een zilveren wissel-trawler of een bronzen maatjesharing. Brommers ge noeg te vinden, wat ik u brom. Die paar uur Toen zes jaar terug sommi gen onzer de bevrijding tege moet gingen met de schrijnen de (zekerheid, dat vader de zon der vrijheid nooit zou zien op gaan, omdat hij bleef in het barbaars geweld van vijf jaar onderdrukking, zou iedere goe de Nederlander graag vele uren van zijn leven hebben gegeven om hen iets te ver goeden van wat zij aan een waanzinnige oorlog verspeel den. Er kwam gelukkig ook daad werkelijke hulp: de Stichting 1940'45 sprong voor de ach tergeblevenen in de bres en heeft sindsdien het leed hel pen stelpen met de geringe maar welkome troost der ma teriële hulp. Nu komt de zesde „vijfde Mei" dichterbij en de herinneringen zullen als pa pavers opschieten tussen het gras der dagelijkse doening. Er zal voordien echter aan uw en mijn deur worden ge klopt voor 'een nee, niet eens voor een paar uur van ons leven, maar slechts voor een stukje nikkel of een vodje papier, het enige, waarmee de Stichting helpen kan. Deze collecte, die van 1 t/m. 5 Mei Velsen gaat bewegen tot een gering offer, heeft echter collectrices en collectanten no dig en nu gaat het wél om een paar uur van Uw leven Als ge daar in gedachten nu al ja op zegt, kunt ge dat nog eens met de mond doen bij: Marcelis, Hofdijklaan 29, Marcelis, Trompstraat 14 en de Mesa, Bloemendaalsestraatweg 143 in Santpoort. Schoon en vuil De woede der schoonmaak is ontteugeld en jaagt schuwe huisvaders in galop naar kan toor en werk, spinnen de dood in en moeders in het zweet des aanschijns. Zo is dat nu een maal en wij, geplaagde heren der schepping doen er niets tegen. Niets dan aardige din gen bedenken over „die waan zin". Maar nu gaan de moeders in hun hartstocht vaak zover, dat zij met een ferme zwaai alles ter voordeur uitvegen, wat na een jaar versleten en vergaan is. Het stapelt zich dan op langs de trottoirs en de moeders koesteren de hoop, dat er zich wel eens een paar gespierde vuilnismannenarmen omheen zullen strengelen. Aan de Groeneweg was het deze week een aardige uitdra gerij: alles wat weg moest zwierf over het wegdek ten prooi aan wind, hondenbeesten en snuffelende kinderen. En om te voorkomen, dat heel IJmuiden de afdankertjes sys teemloos buiten gaat zetten, is hier de raad van de voogd der gemeentelijke reiniging, die voor alle schoonmakende moe ders geldt: bindt de droesem Uwer werkwoede bijeen en plaats het bijeengebondene buiten op een van de drie laat ste dagen van de week, want slechts dan loopt ge een goede kans, dat het meegenomen wordt. Ander is het mogelijk, dat de vloermat uit de Ceder straat op hort gaat en in Sant poort-station ter aarde besteld moet worden. LAMPENIER Twee zeepkistenraces, wielerrondes, ronde van Driehuis, fakkeloptocht en talloze volksspelen DE PROGRAMMA'S die in de verschillende delen van de gemeen' zijn samengesteld voor het eerst in zoveel gemeenteparten 11 verjaardag van Koningin Juliana Maandag luister bij te zetten, zijn t s,s uitvoering de leden van de onderscheidene Oranjeverenigingen voo'? slechts de zon en een zee van vlaggen zullen deze feestdag groter pw i verlenen. 8 ne kunMn Oud-Velsen heeft op de in Oranje-rood-wit-blauw uitgevoerde omslag p ingeruimd voor een foto van het raadhuis, als zijde het centrale punt Plasiï uit de feestviering wordt gedirigeerd. VaiWsy 10totl4SKi"dcrspE,ra°o>«i«. 13-30—i«4 14.30—l£k30 uur: VUfde Ronde van 15'3°""de tent""' Ki"dtr™,«*! 17.30-18.30 uur: Middagspelen va» dames en heren. Dames:autoj? on 1 A r^n: sPrietbalans 20 1 uur Oranjebal in de amusement, tio?eiuidt?Sramma V00r Santt«* 9—13 uur: Kinderspelen in de Zinn* veldlaan. ™- 14—16/10 uur: Ringsteken per fietsinde Zinneveldlaan. 14.30—17 uur: Filmvoorstelling in m Toorts" voor kleintjes. A 20—21 uur: Zanguitvoering door zati». koor van het Provinciaal Ziek®, huis op het Schoolplein van 4 Brederodeschool aan de Duimw 21—23 uur: Filmvoorstelling 0p het schoolplein van de Bredere*, school. SANTPOORT-DORP Dit gedeelte van de gemeente opent de feestelijkheden om 10.met een optocht van 1500 schoot kinderen. 14.Ringsteken op de fiets in de Frans Netscherlaan. 14.30: Aantreden van de jeugd-duiven- houders in „Vlugthoven". 16.Ronde van Santpoort, 20.Oranjebal in „Vlugthoven", VELSEN-NOORD Het programma voor Velsen-Noord luidt: 8.30: Optocht van 1100 schoolkinderen door „Noord" van Da Costaschoo! aan Noorderlaan af naar gebouw „Concordia" met medewerkte van Hoogoven Harmonie en hl Harmonie „St. Caecilia". 10.„Kappie en de gouden hamer', Toneelstuk in gebouw „Concor dia" voor de oudere schooljeugd. 13.Herhaling hiervan voor de jon gere schoolkinderen. 14.Volksspelen op het terrein Wij- kerstraatweg—Stratingplantsoen voor iedereen. 18 en 21 uur: „Gebouw Concordia". Op treden van het gezelschap Willy Vervoort, Tonny Boucher en an deren in de revue „Humor is troef". OUD-VELSEN Het programma van Oud-Velsen ver meldt: 9.30: Opstellen van kinderoptocht met muziek voor het gemeentehuis. 11.30: Uitreiken van prijzen aan de daarvoor in aanmerking komen de deelnemers. 14.Kinderprogramma met gooche len. buikspreken, enzovoort, in de zaal van Van Gameren. 14.15: Ringsteken voor jongens en meis jes van 15 jaar en ouder. 20.Anova Cabaret Revue in de zaal van Van Gameren (stalhouderij). MUIDEN.OOST In IJmuiden-Oost worden de leerlin gen van de verschillende scholen om: 8.afgehaald met muziek en naar het Plein 1940-1945 geleid, om daar deel te nemen om 8.30: aan de Aubade onder leiding van Ad Blüm, medewerking IJmuider Harmonie. 9—13 uur: Optreden theater Anova in Patronaat. Leerlingen lagere scho len zien „Het tovercabarèt van kaboutertje Floep" opgevoerd. 913 uur: Gebouw Abelenstraat fees ten voor niet schoolgaande kleu ters. 1417 uur: Volksspelen voor de school vrije jeugd in de Cederstraat. 20.—: Fakkeloptocht met medewerking van de Christelijke Muziekvereni gingen Wilhelmina, IJmuider Harmonie en de districtsband Haarlem van de Nederlandse Padvinders. MUIDEN-WEST In IJmuiden-West zullen de school kinderen van 8.30—13 uur: gaan feestvieren m Tha- lia. 1416 uur: Kinderspelen in 9 verschil lende straten. 16.30: Zeepkistenrace aan de Steiger- weg. Beginpunt: Sluisplein. 19,—: Ronde van IJmuiden, start en finish op Julianabrug, waar com missaris J. P. Weyburg het start schot lost. Bal champêtre op het plein van school A in de Kerkstraat. DRIEHUIS Driehuis begint de dag met om 8.30: Volkszang door schoolkinderen op het Kerkplein aan de Driehui- zerkerkweg. 9.Kinderoplochl. 9.45: Openingswoord door de voorzit ter. on hrriert het leeuv^daal. de andere IJmuiden krijgt het leeuwendeelde andere havens laten zich niet kennen Nu het accent voor de viering van „Vlag getjesdag" dit jaar op IJmuiden valt, is het programma hier uiteraard aan het natio nale karakter van deze traditionele feest dag voor het uitvaren van de vloot aan gepast. Scheveningen en Vlaardingen laten zich echter evenmin onbetuigd, zodat het festijn, dat aan de nieuwe haringteelt vooraf gaat, de vlaggen, dc muziek, de schepen en 's avonds het spel der schijn werpers over de gereedliggende vloot in de drie havens, de klassieke wens „Goede reis en behouden teelt" met een fleurige reeks gebeurtenissen zal onderstrepen. Behoudens onvoorziene wijzigingen ziet het programma van de 19e Mei er als volgt uit: IJmuiden 11 uur: De vlaggen gaan in top. Pl.m. 15 uur: Allegorische optocht van het Tiberiusplein naar de kop van de haven; muziek-, sport- en jeugdverenigingen zullen de visserij en haar aanverwante bedrijven uitbeelden. De belangstelling voor de allegorische optocht is verheugend groot, zodat dege nen, die er nog aan mee willen doen, haast zullen moeten maken met hun aan melding bij de heer Koelemeijer. Pl.m. 16 uur: Na aankomst van de stoet op de oude Tegeltjesmarkt toespraak dooi de voorzitter van IJmuidens Bloei. Daar na spreekt drs. D. J. v. Dijk, de directeur van het Bedrijfschap voor visserijproduc ten, die de bedrijfschapswimpdopö winnaar van de Bedrijfschapspnjs 1 1950—'51 hijst, de KW 39. Daarna zal er namens het Vdsej* mëentebestuur gesproken worden es- de jury over tot het bekendmaken ra de prijzen voor de optocht. Om 17,30 uur verwacht men het toj kerkschip „De Hoop" in Itojj* mee heeft gevaren in de Schevenu vlootrevue. wi!a Te 20 uur wordt er voorts waar-üj; een concert gegeven op dekop haven en een uur later wordt de vtw ting ontstoken, die de J t •aan de Noordzij in flooalight zal ze-^- En Zondag is het dan „kijkdag Scheve* 11 uur: Vlag in top. 12—15,30 uur: Vlootrevue voor de ju- de Sch. 233, de wimpelwinnaar w 1517 uur: Muziek aan de haven en o?t boulevard. 17,— uur: Verrassing. 21,— uur: Filmvoorstelling op de v- vard, hopelyk met de premiere m nieuwe visserijfilm. y^f^a 15,30 uur: Optocht van het naar de Koningin Wilhelmmaha 16,— uur: Openingstoespraak nam Vlaardingse gemeenschap en ree burgemeester, die de wmPel op de VL 61, de winnaar van deü schapsprijs. Taptoe'van de pijpers. 16,30 uur: Waterballetin de havo zoek van Neptunus bij de 20,—uur: Muziek. - 21,— uur: Verlichting van de vim En de Dinsdag daarop: hannflac» 99 ADVERTENTIE (1 TELEFOON 5^ w. FILIAAL: ZEEWEG 27o - *£LE Zarah Leander als Gabriellain de film van deze naamdie dit weekeinde in het Rex-Theater draait. SCHEEPVAART JJjjS® Vrijdag 27 Aprü kjjjg IJmuiden binnen: Brandaris van Halmstad van Boston. Rud^ a Eemland van Hamburg, ^yicio^ Rotterdam. Medonyanl Grangemouth. Regina Maassluis van Pepel. r W-}% Vertrokken Ker. Vü«*fe Texelstroom naaiMam dia naar Genau. Hilde naar naar Skutskar. Oise ne naar naar Antwerpen, pen. Bomma naar Oslo. veg*

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10