Muzikaal evenement op vijf Mei in Beverwijks grootste veilinghal Old Clothes New -Clowntje Riek Geheime opdracht Samenwerking van koren en muziekverenigingen Beverwijkse Mei-viering Metaalwerkers zagen terug naar 1950 Castricum I-Mei feest in Castricum i Joh. Meijer en Zn. Herdenking der gevallenen in Castricum theeservieze; LOENDERSLOOT'S WARENHUIS Heemskerk Tuinfestival op „Assumburg" Uitgeest Voor de kinderen Lemmer afslag noteert zeer grote nest-aanvoer SCHEEPVAART WOENSDAG 2 MEI 1951 Het programma van de zang- en muziekuitvoering, die als onderdeel van de viering van de bevrijdingsdag wordt gehouden in de avond van de 5de Mei in het Veilinggebouw aan de Breestraat te Beverwijk ziet er als volgt uit: 18.3018.50 uur: Entrée-muziek door de Beverwijkse Accordéonvereniging, direc teur C. Brouwer. 18.5019 uur: Marsmuziek door de Be verwijkse Harmoniekapel. 1919.05 uur: Opening door de heer H. A. J. J. v. d. Bergh. 19.051915 uur: Beverwijkse Orkestver eniging, dir. L. Stiens, „Jean de Paris", Beaulieu. 19.1521.15 uur: Dubbelmannenkwartet „De Verenigde Zangers", dir. H. van Dijk, 1 „Jugend", H. Kampf, 2 „Nocturne", N. Hoogerwerf; Toonkunstkoor, dir. P. J. Potgieser, 1 „Stimmt an die Saiten", 2 „Die Himmel erzahlen" uit „Die Schöpfung", Jos. Haydn. Mannenkoor „Zanglust", dir. H. van Dijk, 1 „Domine salvam fac", Giessen, 2 „Neer- lands Mannenzang", De Vliegh. De Stem des Volks, dir. Ben Nuyen: „Aan de Strijders'", D. Troelstra-Otto de Nobel. Parochiaal Kerkkoor O.L.V. van Goe de Raad, dir. Lou Tervoort: 1 „Popule meus", G. P. da Palestrina, 2 „Agnus Dei" Ph. Loots. Doopsgezind Zangkoor, dir. H. van Dijk: Koor 1 uit „Lauda, Sion", Felix Mendels- sohn-Bartholdy. Na een geslaagd familiefeest dat overdag op het natuurvriendenhuis „De Banjaert" werd gehouden, zijn de Beverwijkse leden van de Partij van de Arbeid, het NVV en de Vrouwengroep Dinsdagavond bijeen ge komen in de bovenzaal van het veilingge bouw „Kennemerland" om gezamenlijk de eerste Mei te vieren. Het openingswoord is daar gesproken door de voorzitter van het Mei-comité de heer G. Lampink, die constateerde dat het afgelopen jaar in velerlei opzicht moeilijk was, doch dat partij èn vakbeweging zich prima gehandhaafd hebben. Voorts bracht hij dank aan de socialistische ministers die na de kabinetscrisis teruggekeerd zijn. De spreker op deze avondbijeenkomst was de heer P. C. Bomas, hoofdbestuurslid van de ANMB, die de groei van de socia listische partij van het beginstadium af schetste. Hij bracht hulde en dank aan de proletariërs die in 1889 de SDAP hebben opgericht en wees op het grote gevaar dat ons uit het Oosten bedreigt, waarschuwend voor de moeilijke jaren die nog voor ons liggen. „Door de handen ineen te slaan zullen wij", aldus de heer Bomas „er desondanks komen". De bijeenkomst werd opgeluisterd met zang van de „Stem des Volks" en een AJC- groep. De heer Joh. Lappere droeg ver schillende verzen met een socialistische inslag voor. TUINBOUW IN WEST-DUITSLAND Volgens een onderzoek, ingesteld door het West-Duitse bureau voor Statistiek, zijn er in het Bondsgebied 172.000 bedrij ven waarop de teelt van groenten en fruit wordt uitgeoefend. Van dit aantal zijn 41.000 bedrijven welke uitsluitend tuin bouwbedrijven zijn; de overige zijn bedrij ven waar behalve andere producten ook tuinbouwproducten worden geteeld. ADVERTENTIE Kennemerlands Gemengd koor, dir. Ben Nuyen: „Largo", G. F. Handel. Parochiaal Kerkkoor v. d. H. Agatha, dir. Leo Pielage: 1 „Ecce Quomodo mori- tur", G. F. Handel, 2 „Jubilate Deo", Aiblinger. Beverwijkse Koorklasse, dir. Ben Nuyen: „Slavenkoor", G. Verdi. Wilhelmus, uit te voeren door alle zang koren met begeleiding van de Beverwijk se Harmoniekapel onder leiding van Leo Pielage. ADVERTENTIE CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. DRY CLEANING ONLY Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 Dezer dagen heeft de afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond in der bovenzalen van het vei linggebouw 't Centrum haar jaarvergade ring gehouden, welke werd geopend door de voorzitter de heer G. v. Leyden. Het deed hem genoegen dat op deze belangrijke vergadering de kern der leden weer aan wezig was. Het jaarverslag van de penningmeester de heer J. Honig, die deze functie al 31 jaar vervult, getuigde van een gezond be leid, wat de vergadering aanleiding gaf de heer Honig voor de komende twee jaar het vertrouwen der leden opnieuw te geven. De secretaris, de heer W. Brielsman. con stateerde met voldoening dat de groei der afdeling nog steeds aanhoudt. Bij het punt bestuursverkiezingen bleek, dat de heren W. Alberda en G. Paardekoper, wegens drukke werkzaamheden zich niet herkies baar stelden. Na stemming werden geko zen de heren S. Bonke, J. Nunniks en J. Visser. Het bestuur is thans samengesteld uit de heren: G. van Leyden, voorzitter; W. Brielsman, secretaris; J. Honig, penning meester en S. Bonke, K. Nooi, D. Oort, J. v. d. Struis, P. Rens, J. Nunniks en J. Vis ser, leden. Gezien het feit dat de bond in Januari zijn 40-jarig bestaan hoopt te vieren is door de vergadering een commissie be noemd, bestaande uit de heren J. Honig, P. Rens, J. v. Wijk, J. Pronk en J. Smit, die het lustrumfeest plaatselijk gaat voor bereiden. Het hoofdbestuurslid de heer J. de Vries die op deze vergadering het woord voerde, herinnerde eraan hoe de oudere bonds- makkers dikwijls onder zeer moeilijke om standigheden de grondslagen voor de hui dige ANMB hebben gelegd. Daarom gaf hij de jongeren de opracht het werk uit te bouwen en daardoor mede te werken aan de constructie van een wereld, „waarin elk mensenkind vrijheid en geluk deelachtig kan worden." „Wij zijn hier bij elkaar gekomen om het 1 'Mei-feest te vieren en ons te bezin nen op de taak die op ons wacht: dio van vechten voor de vrijheid. Laat men zich toch iedere dag weer realiseren wat de vrijheid voor ons betekent", aldus me vrouw C. D. de Roos-Oudegeest uit Am sterdam in de rede die zij uitsprak voor de tot de laatste plaats gevulde zaal van hótel Borst, op het 1 Mei-feest van de P. v. d. Arbeid afdeling Castricum. Haar met grote aandacht gevolgde rede gaf een over zicht van hetgeen er door de Partij van de Arbeid als doel wordt nagestreefd. Een volksdansgroep, onder leiding van de heer J. Zwart uit Heiloo, ving de avond aan met enige dansen en een koortje on der leiding van de heer J. Reijnders bracht na de rede enige socialistische strijdliederen ten gehore. Voor deze avond was verder de medewerking verkregen van de arbeiders toneelvereniging „Falk land" uit Heiloo die onder regie van Jan Hoed voor de laatste maal opvoerde het toneelspel in drie bedrijven „Ghetto" van Herman Heijermans. DOKTERSDIENSTEN De doktersdienst wordt van Woensdag middag 2 uur tot Vrijdagochtend 8 uur waargenomen door dokter A. v. d. Werff, Bakkummerstraat 48. De wijkverpleging is in handen van zus- Ier De Reus, Jac. Catsstraat 19. „ST. PANCRATIUS" NAAR HEILOO De R.K. gemengde toneelvereniging „St. 1 Pancratius" te Castricum is door de R.K. vrouwenbeweging te Heiloo uitgenodigd om „Liefde om de ijskast" daar nog eens op te voeren. „St. Pancratius" heeft de uitnodiging aanvaard, en als datum is thans vastgesteld Woensdag 10 Mei. ADVERTENTIE j Kerko begroet het voorjaar met. een verrassend nieuwe serie ovcr- hemden! (de z.g. „Tulip Range"). j Nog nooit heeft Kerko met zoveel vreugde een nieuwe serie overhem den aangekondigd als dit voorjaar zijn „Tulip Range"-overhemden. Maar deze overhemden zijn dan ook werkelijk volmaakt nieuw! Nieuw, volmaakt nieuw is het verrassend sterke weefsel: SILK- SPUN, het degelijkste kreukherstel- lende en krimpvrije overhemden- weefsel sinds de uitvinding van rayon. Silkspun draagt als zijde, wast jj als zijde en is gelijk aan zijde. Nieuw, volmaakt nieuw zijn ook de kleuren: 12 schitterende effen pasteltinten, alle ontleend aan Neer- lands tulpenpracht. Enalle overhemden uit Kerko's wondermooie „Tulip Range", alle sporthemden, alle weekend- shirts zijn natuurlijk voorzien van een onberispelijk zittende vaste boord, want iets anders draagt U als goed- geklede man niet meer! £erko is en blijft Uw „boezemvriend"! KERKO „TULIP RANGE"- OVERHEMDEN zijn verkrijgbaar bij: j MAATKLEERMAKERS MODES Kennemerlaan 36 - Tel. 4453 IJMUIDEN Het programma van de plechtige her denkingsbijeenkomsten op 4 Mei luidt als volgt: 18 uur, luiden der klokken (1 minuut). De bevolking wordt verzocht de vlaggen ten teken van rouw halfstok te hangen (geen oranje wimpel). Van 18 uur af zullen alle verkooplokali teiten gesloten zijn. Om 19 uur kerkdiensten in diverse kerkgebouwen. 19.30 uur opstelling voor de „stille gang" aan de Dorpsstraat over de R.K. kerk. 19.37 uur afmars. De volgorde van de stoet is: voorop twee brandweerlieden met lantaarns, daarna kransdragers, dan vol gen burgemeester en wethouders, geeste lijkheid, familieleden van de gevallenen, dameszangkoor „Duin en Bos", bevolking. Twee brandweerlieden met rode lichten sluiten de stoet. 19.55 uur: aankomst bij het monument te Limmen. 20 uur: herdenkingsplechtigheid bij het monument voor oorlogsgevallenen; twee minuten stilte (dit zal worden aangekon digd door hoornsignaal); zangnummers door dameskoor „Duin en Bos" en de „Limmer"-zangvereniging. Kranslegging. „Wilhelmus" te zingen door alle aanwezi gen. De terugtocht geschiedt in dezelfde volgorde, waarna een défilé langs de gra ven van de geallieerde gesneuvelden op de algemene begraafplaats (ingang School straat) plaats heeft. KERKDIENSTEN OP HEMELVAARTSDAG Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. Canne- gieter. Vrijdag 6.45 uur korte herdenkingssa menkomst waarop spreken ds. Kornet en ds. Cannegieter. Geref. Kerk, 10 uur: ds. A. G. Kornet. Herv. Evang. Ver. Geen dienst. I® - ADVERTENTIE Pracht sortering EET"- ontbijt.,, "■"««b-kwi.Uwh, In Gibraltar is het 1192 ton metende schip Bedenhamin de lucht gevlogen toen de lading van 500 ton munitie in brand geraakte. Twaalf personen verloren bij \deze ontploffing het leven, honderden werden gewond. Alle gebouwen in de buurt van het ongeluk zijn geheel vernield, van honderden andere huizen werden de daken afgerukt. De foto werd gemaakt vlak na de ontploffing De middeleeuwen komen er terug Als afsluiting van het winterseizoen zal er Zaterdagavond 5 Mei in de tuin van de jeugdherberg Assumburg een groot mid deleeuws tuinfeest gehouden worden. Volgens het plan van de „vader en moe der", het echtpaar Post, wordt het een waar middeleeuws festijn, want een aan tal trekkers heeft verschillende vrije Zaterdagmiddagen opgeofferd om de be nodigde attributen te fabriceren. De diver se vermakelijkheden hebben de belang stelling getrokken van een 240 tal trekkers hoofdzakelijk uit Amsterdam die gecostu- meerd het feest zullen opluisteren. Het tuinfeest, of zoals de trekkers het zelf noemen het „festival", is niet voor het publiek toegankelijk. K. I. IN COLUMBIA - Op het Columbiaanse landbouwproef station „Picota" bij Bogota is een centrum voor kunstmatige inseminatie ingericht. Er zijn hier drie stieren van het ras Holstein, drie Zwitserse, twee Normandische en één Red-Argus gestationneerd. Ook in andere plaatsen in Columbia zullen dergelijke centra worden opgericht. Ook van slapen kwam die nacht niet veelTelkens werden ze wakker en als ze sliepen, droomden ze van Krulletje. Het was ook wel akelig, er steeds maar aan te moeten denken, waar de arme kleine hond nu wel zou zijn, zo in de nacht en het donker. Rick voelde zich van allen 't vervelendst. Hij kon maar niet van zich afzetten, dat hij eigenlijk de schuld was van het hele geval, al zeiden ze ook allemaal, dat hij er niets aan kon doen! „Had ik de riem maar steviger vastgehouden, dan was het niet gebeurd", zuchtte hij telkens. En toen het ochtend was, kwamen ze verdrietig uit hun bedden. Ze moesten natuurlijk weer ineens aan Krulletje denken. Vreemd, zo stil als het huis op eenmaal leek, nu Krulletje's geblaf er niet klonk. En toen.toen klonk op de stoep een luid gekef! „Dat is Krulletje!", riep Bunkie opgewonden. Een ongekend grote hoeveelheid nest werd in de maanden Maart en April aan de gemeentelijke afslag te Lemmer aange voerd. In de jaren 1949 en 1950 tezamen bedroeg de aanvoer 329.000 kg. In Maart en April van dit jaar was de aanvoer bijna 500.000 kg. Sommige vissers noteerden in de laatste dagen van Maart dagvangsten van 40.000 tot 50.000 kg. De nest-vangst geschiedde in de z.g. stille tijd d.i. de pe riode gelegen tussen de snoekbaars- en pa lingvisserij. De abnormaal grote nest vangst was evenwel niet alleen voor de vissers een buitenkansje. Ook de vismeel- fabrieken zullen er van profiteren. De nest is namelijk niet geschikt voor consumptie. Akkrumdijk, 2 te Aden verw. Aldabi, pass. 30 Kp. Verdische eil. n. Rio de Janeiro. Ampenan, 30 v. Soeraba.la n. Makassar. Amsteldiep, pass, 30 Cochin. Alphacca, 30 v. Boston n. Philadelphia. Alblasserdijk, 30 te Galveston. Amstelvaart, pass. 30 Keywest. Averdijk, 28 te Newport News. Aagtedijk, 30 v. Bremen n. R'dam. Agatha, 30 v. Pladju n. Port Swettenham. Alchiba, 30 300 m. Z.ZO. Dakar. Alkaid, 30 150 m. Z.ZW. Kaap Verd. eil. Almdijk, 30 240 m. W. Bermudas. Alphard, 30 150 m. Z. Rio Grande. Aludra, 30 50 m. ZW. Ouessant. Andijk, 30 540 m. W.t.Z. Scilly's. Arendskerk,, 30 500 m. O. Kp. Guardafui. Axeldijk, 30 480 m. N. Fayal. Aagtedijk, 1 12 u. voorgaats v. Bremen. Abbedijk 30 600 m. Z.ZW. Kp. Frio. Agamemnon, 30 v. Turks Island. Algenib, 30 600 m. O.NO. Bermudas. Alwaki, 30 400 m. O. Trinidad. Bali. 30 te Port Said. Boschfontein, 30 v. Marseille n. Genua. Bawean, 30 bij Massawa. Bennekom, 1 Mei v. Guayaquil te Callao. Breda, 30 v. Arica n. Valparaiso. Blijdendijk, 28 te Philadelphia v. R'dam. Bloemfontein, 30 2000 m. W. Luderlidzbaai. Bandjermasin, pass. 30 Ranka Straat. Clavella, 29 v. Curagao n. Tripoli. Congostroom, 30 v. Monrovia n. Takoradl. Casablanca, pass. 28 18 u. Guardafui n. Colombo. Caltex The Hague, 30 115 m. O.NO. Kreta. Castor, 30 350 m. W. Trinidad. Cleodora, 30 v. Soerabaja n. Balikpapan. Corlla, pass. 30 Scilly's. Caltex Delft, 30 60 m. O. Pantelaria. Chama, 30 70 m. NO. St, Imaarten. Diemerdijk, 30 v. Tacoma n. Seattle. Dalerdljk, 30 180 m. W. Scilly's. Delfland, 30 250 m. NO. Rio Grande. Duivendrecht, 30 175 m. Z.ZW. Lands End. Duivendijk, 30 v. Bremen n. Antwerpen. Esso Amsterdam, 30 60 m. ZW. Scilly's. Esso Rotterdam, 30 840 m. ZW. Flores. Etrema, 30 200 m. O. Dondrahead. Friesland, 30 v. Singapore n. Djakarta. Felipes, 30 v. Singapore n, Pladju. Gadila, 30 bij Porta del Gada. Ganymedes, 30 v. Curasao n. Barranquilla. Groote Beer, 30 bij Malta. Gooiland, 30 480 m. Z.ZW. St. Paulsrock. Garoet, 30 90 m. ZO. Straat Messina n. Genua. Hera. pass. 30 ten O. Guadeloupe. Hersilia, 1 Mei v. Demerara te Paramaribo. Heemskerk, pass. 30 Cape Howe. Hector, 30 v. Manta n. Tel Aviv. Hermes, 30 v. Bremen n. Hamburg. Hestia, 30 300 m. ZW. Fayal. Hecuba, 30 1140 m. ZW. Fayal. Joh. v. Oldenbarnevelt, 30 420 m. O.t.Z. Kaap Leeuwin. Jupiter, 30 180 m. W. Kp. Matapan. Keilehaven, 30 v. Lagos n. Landana. Kertosono, 1 Mei te Port Klipfontein, 30 v. Antwero Kola Inten, 30 420 m. 017 aL Kota Gede, pass. 29 20 ii Karsik, 30 te Maumere 1 de Gate. Leopoldskerk, l Mei te Port Said Laurenskerk, 30 v. Takoradi Lemsterkerlc, pas. 30 Burling C:ra' Lindekerk, pas 30 Ouessant Lissekerk, 30 v, Marseille nr™,,, Linge, 2 Mei te KralSveer Larenberg, pass. 30 Lissabon (nitt Mn Maaskcrk, 30 v. Dover n. Dakar Mapia, pass. 30 Gibraltar Meerkerk, pass. 30 Kp. Howe Maashaven, 30 240 m. NNO Malvina, 30 400 m. NW.'Tristan fei Manoeran, 30 240 m. Z.ZW OnL,,„Cu"fe Metula, 30 300 m. N.NO. Kp £0 Marpessa, 30 210 m. ZO Oostnim.'v Molenkerk, 30 90 m. zo'. Kreft Murena, 30 240 m. NW Ras?ini™a' Nieuw Amsterdam, 4 te SouttimM Nestor, 1 v Burrlana te vTnlT" Nieuw Amsterdam, 30 420 rn ZO ir„ Oranje, 1 Mei te Singapore Kp' Ra« Ootmarsum, 30 100 m. NO, Flores Orestes 30 480 m, Z.ZW. Kp. F 0 Oranjestad, 30 450 m. W. Finisterre Prins Maurits, 30 v. Hamburg Prins Willem II, pass. 30 Kp, Can«o Prins Alexander, 30 140 m. w - Pygmalion, 30 240 m. O. Porta del'pïu Prins Willem III, 30 480 m O Bel?» n Raki. 30 v. Betung n. Tanina' Is"' Rijnkerk, 30 te Genua. Rotti, 30 v. Soerabaja n. Makassar Reyniersz, 30 v. Djakarta n. Makassar Riouw, 30 600 m. W. Flores Rotula, pass. 30 Malta Rijnland. 30 120 m. Z. Rio Grande dos Reael, pass. 30 Madoera naea°Sj!, Ruys 30 300 m. O.NO. Diego Garcia geiden, 30 'n Florida Straat Stad Arnhem, 30 v. Gibraltar Soestdljk, 30 v. Aden n. Belawan, SommeJsdijk pass. 1 Mei Great Isaac Bahi- Saidja, 30 bi; Mulberry Harbour MunWt Scherpendrechl, 30 80 m O. Gibralta- Singkep, 30 te Londen v. Antwerpen Stad Alkmaar, 1 te Narvik v. Emden Stad Schiedam, pass. 30 Burllngs Samarinda, 30 500 m. W. Pulu Ntas Saroena, 30 120 m. W. Pontlanak Sliedrecht, 30 240 m. ZZO Djedda'h Sloterdijk, 30 720 m. O.ZO. Ko. Guardafui Schie, pass. 30 Westpunt Haiti Stad Breda, 30 150 m. O.t.N, Abaco Bahj-a Tabian, 30 te Madras. Taria, pass. 30 Finisterre. Telreslas, 30 v. Singapore n, Djakarta, Tosari, 1 Mei te R'dam v. Djakarta. Ternate, pass. 29 Anderhalfgraadskanaaa Tomini, pass 30 6 u. Finisterre Tankhaven III. 1 v. Singapore n. Pladiu Tjlsadane, 30 540 m. N.NO. Tristan da Cub Tasman, 30 v. Singapore n. Hongkong. Tjikampek, 30 900 m. ZW. Diego Gard; Tjipondok, 30 600 m. O.NO. Luzon Tomori, 30 240 m. Z.ZO. Golf v. Suez Tero, 30 500 m. Z.ZW. Fernando Noronha Tiberius, 30 540 111. Z. Hatteras. Tibia, 30 600 m. NO. Guadeloupe. Van Riebeeck, 30 v. Soerabaja n. Makayr Veendam, 30 300 m. W. Scilly's Willem Ruys. 3 4 u. R'dam verw, Zeeland, 30 780 m. W.t.Z. Flores. KLEINE VAA8T Actinia, 30 v. B'ordeaux 11. Huil, Agiena, 28 v. Wear n. Koge. Antilope, 30 v. Par te Antwerpen. Birmingham, 1 v. Antwerpen s.' Dover, Blue Boy, 1 v. Gothenburg te Londen. Bemisse, 30 v. Vlaardingen n. Bilbao, Confid, 28 v. Swansea te Fenryn. Cornelia, 30 v. Nice n. Tanger on Agadir. Corona, 30 v. Lo Rochelle n. Bordeaux. Dacapo, 1 v. Garslon te Gent. Depa, 28 v. d. Tyne te St. Malo, Deni, pass. 1 Holtenau. Elisa, 29 v. Casablanca te Cete. Elisabeth, 1 v. Caen n. Parijs. Eljo, 30 v. Bordeaux te Huil. Heemskerk, 30 v. R'dam te Kopenhsj!:: Flandria, 1 v. Port Jerome n. Duinkerken. Frisia, pass. 1 Kp. Roca. Henk, 30 v. Rouen te Manchester, Hast IV, 30 v. Kopenhagen te Rouen, Java, 30 v. Barry te Nantes. Lies, 30 v. Goole te Midöiesbro. Merak, 30 v. Dakar n, Liberia haven. Matar, 1 v. Belfast te Lissabon, Mies, 30 v. Esbjerg n. Hamburg. Mizar, pass. 30 Finisterre, Marcella, 1 v. Duinkerken te Pott Jerome Marne, 30 v. Stockholm n, R'dam, Norma, 30 v. Rouen te Londen. Oceaan, 28 v, Agadir n. Nantes. Pacific, 30 v. Gent te Huil, Palma, 1 v. Vlaardingen n, Antwerpen, Rapid, 30 v. Parijs n. R'dam. Spora, 28 v. Fedala te Agadir, Swallow, 29 v, Casablanca n, Cete. Sandenburgh, 30 te Bordeaux, Sirius, pass. 30 Rouen. Strijpe, 30 v. Barry te Antwerpen. Timor, 30 v. Moville n, Swansea, Trompenburgh, 29 v, R'dam te Kingtljr. Van Brakel, 30 v. R'dam te Gcole, Veenenburgh, 30 te Middlesbro. Zwerver, 28 v. Londen te Middlesbro. SLEEPVA.U! Blankenburg, 30 dwars Burllngs, Noordzee, met sleepboot, 30 1' 24 V 19' 14" Oost. Agenda voor ISeverwijli WOENSDAG 2 MEI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: M££ Luxor Theateh 7 en 9.15 uur: t«B- eenvoudig. DONDERDAG 3 MEI (Hemelvaartsdag) Kennemer Theater, 2.30.4.30,1 en W S3Luxor Theater: 2.15, 4,30,7 en 9.3 - 't Lijkt zo eenvoudig. VRIJDAG 4 MEI Bioscopen: Nieuw programma. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels 20) Langzaam las Sir William de getypte inhoud van het stuk, dat hem overhandigd was en zonder een spier te vertrekken gaf hij het de bezoeker terug. Ik moet toegeven, dat het een en an der zeer veel te denken geeft. Hij hield op en streek langs zijn kin. Deze zaak was mij nog niet bekend, maar misschien is mijn secretaris hieromtrent al beter inge licht. Ik heb alleen nog maar het verslag gelezen, dat in de morgenbladen stond, zei Fairfax. Het was een vrij uitgebreid ver haal en het bevestigt alles wat monsieur Leselle ons hier verteld heeft. De jury liet de omstandigheden, waaronder de man de dood vond, in het midden bij de uitspraak. Hetgeen betekent, dat cle nasporingen nog aan de gang zijn. Sir William nam zijn bril van zijn neus en na de glazen zorg vuldig schoongewreven te hebben, zette hij deze weer op. Mag ik vragen, vervolgde hij, of u thans een voorstel hebt te doen? Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat onze mensen, desgewenst natuurlijk, gaarne met de uwen zullen samenwerken en hun alle mogelijke faciliteiten zullen verschaffen. Ik kan u verzekeren, dat mijn rege ring uw aanbod bijzonder op prijs zal stel len. De bezoeker aarzelde even en ging dan door: Zoals ik u al heb uitgelegd, moet de strikste geheimhouding betracht worden en om redenen van binnenlandse aard menen wij dat de inlichtingen, die ik u hier heb gegeven, aan zo min mogelijk mensen doorgegeven moeten worden. Dat was de reden, waarom wij overleg met u wensten, voordat wij een antwoord aan de politie-commissaris zonden. Ik begrijp uw moeilijkheden, ant woordde Sir William, maar we verkeren in een niet eenvoudige situatie. Wanneer er een vermoeden van moord aanwezig is, komt de leiding van zaken uiteraard geheel in handen van de politie. Wanneer zij hun plicht doen, ligt het niet in mijn vermogen me met hun optreden te bemoeien. Dat spreekt. Ik zou natuurlijk niet de vrijheid nemen iets dergelijks voor te stellen. In hoeverre zou ik u dan van dienst kunnen zijn? Ik krijg de indruk dat uw regering zich hieromtrent een mening ge vormd heeft. Mijn instructie is, u op de hoogte van de feiten te stellen en u te vragen of het mogelijk is, dat deze feiten in strikt ver trouwen aan een uiterst betrouwbare po litieman worden medegedeeld, die dan in staat gesteld zou worden om zelfstandig, onafhankelijk van zijn collega's, aan het werk te gaan. Dus dezelfde weg als bewandeld werd door inspecteur Marc! Sir Willam trok zijn wenkbrauwen op. Het resultaat van zijn optreden is niet erg bemoedigend. De bezoeker haalde even zijn schouders op. Als de vermoedens van Mare juist waren, dan zou het zeker wel eens een gevaarlijke opdracht kunnen blijken te zijn, dat geef ik toe. Mijn regering erkent dit volkomen. Ik ben gemachtigd u mede te delen, dat zij bereid is, als beloning voor inlichtingen, die een eind maken aan ge noemde vervalsingen, een bedrag van 15.000 pond uit te betalen. Gezien de grote risico's, die men zou lopen, en de grote dienst, welke men Frankrijk zou bewijzen, acht mijn regering een dergelijke beloning zowel rechtvaardig als eervol. Het is inderdaad een zeer royaal en bijzonder gebaar, zei Sir William. Als minister kan ik hiervoor natuurlijk offi cieel geen erkentelijkheid uitspreken. Maar wanneer het als een particuliere transactie behandeld wordtHij glimlachte en maakte zijn zin niet af. Gaat u er dus mee accoord? Mag ik meneer Dubois zeggen U kunt hem vertellen, dat ik deze zaak ernstig zal overwegen, en dat, wan neer ik meen op zijn verzoek in te moeten gaan, ik hem dit zo spoedig mogelijk zal laten weten. Intussen kan hij er op aan, dat het vertrouwen, dat hij in onze dis cretie heeft gesteld, niet misbruikt zal worden. Met een opgeluchte uitdrukking op zijn gezicht verzamelde de Fransman zijn pa pieren, welke hij weer in het koffertje op borg. Méér zou ik redelijkerwijs niet van u mogen vragen merkte hij op. Hij sloot het koffertje af en uit zijn stoel opstaande maakte hij een diepe buiging. Ik wil u niet langer ophouden, ik weet, dat de tijd van een minister kostbaar is. Zowel uit naam van mijn regering als persoonlijk bedank ik u hartelijk voor uw welwillende houding. Ik vertrouw, dat we binnen af zienbare tijd in de gelegenheid zullen zijn u te tonen, dat wij hiervoor zeer erkente lijk zijn. Sir William was ook opgestaar Misschien wilt u monsieur Leselle even naar de lift brengen, zei hij. Het zou een onaangenaam einde van zijn on derhoud zijn, wanneer hij de weg kwijt raakte in de doolhof van dit gebouw. Na een sigaret opgestoken te hebben, verlieten de beide mannen het vertrek en de minister wandelde naar het raam, van waar hij peinzend op het drukke verkeer neerkeek. Na enige tijd ging de deur van het vertrek weer open en bracht Fairfax hem tot de werkelijkheid terug. Onze Franse vriend beschikt tenmin ste over één van de eigenschappen, die zeer belangrijk zijn voor een diplomaat: hij weet wannéér weg te gaan, merkte Sir William met een glimlach op. Fairfax keek hem met een vragende blik aan. Ga nog even zitten, vervolgde Sir William Nu je bij deze onthullingen aanwezig bent geweest, zou het me inte resseren je oordeel te vernemen. Wat vind je van het voorstel van monsieur Lesselle? Strikt formeel zou ik het natuurlijk niet anders dan hoogst uitzonderlijk kun nen noemen, antwoordde Fairfax, terwijl hij ging zitten en zorgvuldig zijn broeks pijpen optrok. Nu we op de hoogte zijn gesteld van de verschillende feiten, lijkt het voorstel om een en ander niet langs de normale weg aan de politie door te geven in strijd met alle voorschriften. Als het uit zou komen, zou ik me kunnen voorstellen, dat er in het parlement enige zeer onaan gename vragen gesteld werden. Inderdaad, gaf Sir William toe. Aan de andere kant komt het me voor, dat de houding van de Franse rege ring in deze zeer verstandig is. Het is heel natuurlijk, dat ze de zaak zo stil mogelijk behandeld wil zien. Ten slotte kan het onderzoek best op niets uitlopen. Dat is zelfs heel waarschijnlijk, maar we mogen daar niet van uitgaan. Als deze valse bankbiljetten in Engeland vervaar digd zouden worden, dan is het onze plicht, in elk opzicht behulpzaam te zijn om hier aan een eind te maken. De moelijkheid is. hoe we aan dit zeer speciale verzoek kun nen voldoen, zonder in strijd met de voor schriften te handelen. Dit is inderdaad een probleem, Fair fax beet op zijn onderlip, afbegon hij aarzelend. - Ga door, zei Sir William a«-~ - ge-IkvraaSmeaf,o(Ni|elW.»^ de juiste man zou zijn °m te treden. Hij lijkt me er ge* - Nigel Graham! herhaalde Sir w - Bedoel je de man, diewena^ rijk zonden om daar met a samen te werken? G;: - Ja, die bedoel.ik. Hij schoolvriend van mij. Ik lj P .iE bij de grote cricketmatch teg we dineerden samen- uit? -Wat voert hij tegenwoordig^ - Hij is Professor heeft daar een best baaig iemand van zijn makel j J vX:. de duur een beetjei saai. Hj stel van u om m deze waarschijnlijk met ^eide PG- Het is geen slechUdee^^ keek peinzend voorzeil v!ce> zijn vulpen figuurtjes. aar j$ tekende. Mijn |r0°. ta1igeiit ter, dal een man, h°f.|f„chandicap!^' hij ook mag zijn, altijd g mf$. hij geheel alleen zon vo"-;'; kunnen zich omstan p0üi:e waarin samenwerking soluut noodzakelijk ls' vermij(ie3 Dat zal haast niet te (Wordt

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6