i coRema„i!4 Haarlemse gevelstenen coi^a's x S«»OKiioi*a Het komende seizoen in Zandvoort heidene Kamerleden wensen fierziening van ons kiesstelsel taf n§suiting hebbSJVote-" ADVERTENTIE tMS^TZNAAREmopA Dat lukt toch alleen maar met SNEL, Prof. W. van den Berg: eerbied voor het ambacht A.N.W.B.-Wegenwacht gaat eerste lustrum vieren BUKMAN SART0RIUS JAN VAN EYCK De oplossing van de vorige puzzle Critiek uit de Eerste Kamer op beleid van minister In 't Veld De V.P.R.O hoopt meer zendtijd te krijgen ZA terdag 5 MEI 1951 Combinatie van evenredige vertegenwoordiging en districtenstelsel wordt mogelijk geacht •rit sinds 1918 gekozen leden zouden slechts op de kiezerslijst ge- rn Nederland wQ1 cle eVenredige plaatst willen zien diegenen, die van hun r0!aens het systeemterugiceer tot het belangstelling als kiezer hebben doen blij- vertegenw(,orcijSin&- vele Tweede Ka- ken door op de gemeentesecretarie hunner 'c'trictenstelsel acnu de poiitieke plaats van inwoning een verklaring af te nêrlcden in het le evenredige verte- geven, dat zij prijs stellen op actief kies- «Kt Sederland heeft afge- recht. Zeer vele leden verklaarden daaren tegen sterke voorstanders te zijn van de handhaving van de opkomstplicht. JDww 1 n„ och" wen se 1 ij kDeskun- :peeld'h5.ben 'vele pogingen in het werk ::-enm mengvormen te bedenken, resteld f £rcle°len van beide stelsels waarb'J aa gecombineerd en ae na- 20uden lïn Gebleken is, dat men delen verffied- vervoimaken, doch Insmelten. Daarom schijnt het riet sameiisme c kiesslelsei; waar- i'^'j nrmen naast en als aanvulling :r beide voime bruiltt z0 verklaren -ff vSfVerslag over bet Vï^fkunnen voorstellen, dat neer er een Tweede Kamer is van 150 -•ranneer er ee he]ft gekozen wordt S thans^geidende stelsel, en de *S£ wordt aangewezen op grond 3-ndhtrictsverkiezingenOp deze wijze te S Sde bepaalt een kiezer zijner 70 od een politieke gedachte, een partij, ÏÏiist en tegelijkertijd op een man De Sit onstabiliteit, die het gevolg kan f tussentijdse districtsverkiezingen, "m va" -- van de twee opengevallen t8,n aan te vullen uit de evenredige •llesenwoordiging-lijst van de partij, 2e de uitgevallen vertegenwoardiger vjn men in dit samengaan jiêlsels vermijden door de vorming Politiek gezien zou het zeer wel moge- ,pnn dat dit in Nederland leidt tot de van twee krachtige politieke in het parlement, groepen, ïie tezamen' of met een of meer kleinere :;,iien een sterke regeringscombinatie lijk maken. Wanneer men het expen- i 7575 te gevaarlijk zou vinden, zou Ten bij de eerste verkiezing voor een Ka- 'j-met 150 leden 100 leden geheel kun- '.y kiezen volgens het huidige systeem en i-50 Pjeuwe leden aanwijzen volgens een Zielenstelsel. In dat geval zullen de kleinere partijen slechts relatief, doch met ■'jiluut teruglopen. Door een dergelijk j-Vkél vermijdt men dat minderheidsgroe pen in sommige delen dos lands, bijvoor- ■Pld de katholieken in Friesland en de aiet-katholieken in Brabant, nauwelijks -,ar de stembus zouden gaan. Verscheidene andere leden waren even- :eer van mening, aal het ernstige overwe eg verdient, ons stelsel van evenredige vertegenwoordiging aan een ingrijpende herziening te onderwerpen. Staatscommissie van onderzoek verlangd Zeer vele leden zouden het uiterst nuttig achten, wanneer op korte termijn een staatscommissie zou worden benoemd, waarin mensen van wetenschap en van de practijk gezamenlijk een gedegen onder roek zouden instellen naar de noodzakelijk ia ons kiesstelsel aan te brengen wijzigin gen, met net oog op de in 1956 te houden verkiezingen. In dit onderzoek zouden iunctie en positie van de politieke par- tijen betrokken moeten worden. Dit is wan 'slang met het oog op de voorgenomen jitbreiding van de Tweede Kamer tot 150 leden. Naar de mening van velen dezer le ien is dit onderzoek te meer gewenst, om- at op het ogenblik bij ons gekozen wordt volgens een stelsel, waarin de afstand tus sen de kiezers en de personen, die zij af vaardigen, zo groot geworden is, dat in :eite gesproken kan worden van een door ziende vermindering der belangstelling van de vertegenwoordigde in hun verte genwoordiging. Dit teruglopen van de in teresse van het volk voor de verkiezingen san bijdragen tot de ondermijning van de weerstandskracht der democratie tegenover totalitaire stelsels. Zeer vele leden waren van mening dat ten wettelijke regeling in de vorm van het •'•dien van objectieve eisen aan de poli ce partijen zo urgent is, .dat de thans vve.Kzame Grondwetscommissie er goed <an zou doen daaraan mede haar aandacht '5 oesteaen. Opkomstplicht Verscheidene ledcvn hadden in het ont- ;-tL J u 2 van de opkomstplicht «Ï'n5$2" me"ing wordt de dem°- -:=T rio' ,er'ei w'jzc gediend met een Mliüekeï^' (hïen van kiezers zonder Üeke belangstelhng. Sommigen dezer lo Pr. ensa Resolutie van Federatie van Nederlandse Journalisten 2 San?1' Fuederatie van Neder- Ogenomen:" V°lgende joumalistfn ?deratie van Neder- ["de van de rW 'a A"ms genomen heb- •'Khtstreeks getroffen Ygentl-'nse overheid toegelaten maatSlI 7 gevorderde -ha Prensa Hip fn egen het dag- :®,dat dit blsd ,'iil geleid heb- heeft verloren" n0llafankeli-'k ka rak- .^orgaan is <rewSLm een rege_ tegen dezfirn? protesteert met :e Persvrijheid en Sfte schending van "®ne symnathir. uiting aan zijn '!;'°He wijze de sfriia' z? ang en °P rrlistiekp stnJd voor de vriie inur L en Eng. zijn aan boord v ve*trok- Hefechtn; JSG 0pera op" ADVERTENTIE hoor je van steeds meer huis vrouwen. De één heeft het over haar afwas, die nu in de helft van de tijd blinkend en schoon aan kant is. De ander praat over de gang of de keuken, die zij juist een goede beurt heeft gegeven. Weer een ander is verrukt over de trui waar mede Jantje pikzwart is thuis gekomen en die nu schoon en fleurig klaar ligt voor nieuwe bokkesprongen. Is het U ook al opgevallen, hoe gemakkelijk je met SNEL werkt? 3 of 4 druppels in een teil met lauw water en het wonder kan beginnen. SNEL is veilig voor elk weefsel en voor de handen. Met de hoge zeepprijzen is SNEL zuiniger dan ooit. De prjjs is slechts 36 ct. per fles. Beeldende kunst Prol'. Willem van den Berg had voor de opening vande cre-tcntoonslelling van zijn werk ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag (in kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg) géén betere inleider kunnen uitnodigen dan zijn iets oudere collega, de vitale en gevoelige prof. W. van der Pluym. Deze spreker riep een aantal persoonlijke en artistieke herinneringen op, waardoor dé figuur van Willem van den Berg de achtergrond kreeg, die de jongeren nodig hebben om deze kunstenaar te kunnen be grijpen. Het hoogleraarschap aan de Rijks academie te Amsterdam betekent voor de betrokkene een zwaar offer van artistieke vrijheid. Als men het hier tentoongestelde werk van Van den Berg bekijkt, beseft men evenwel hoe serieus en onverwoest baar dit schildertalent is. Dat. komt aller eerst door zijn eerbied voor het ambacht, voor het technische, het métier. De familie verwantschap met de grootste schilderijen restaurateurs drukte reeds een stempel op cle jonge Van den Berg. Het oppervlak van zijn schilderijen is dan ook bijzonder ver zorgd. Het gebruik van allerlei soorten van doffe tempera, het. schuren, het weer ge deeltelijk glanzend maken met olieverf, doet soms een oppervlak ontstaan dat aan de vroeg-Renaissance doet denken, ook door het sobere maar steeds warme en ge distingeerde coloriet. Een andere opvallen de eigenschap van dit werk is het zuivere tekenen, de feilloze lineaire weergeving van de werkelijkheid, al streeft Van den Berg vaak naar stylering of naar décora tieve werking. Ook de keuze van onder werpen is ruim en getuigt van grote be lezenheid en bereisdheid, van kennis van mens en natuur. Men bestuaere eens het drie keer behandelde onderwerp „Aren lezende Ruth". De originele rangschikking der diverse personen, Ruth, Boaz, de maaiers en de schovenbinders bereikt tel kens een schone hiërarchie, die even ver rassend is als de verschillen in techniek dezer drie werken. Ook de verstildheid der natuur wordt uitnemend weergegeven: Een nieuw paviljoen in Zuid Zandvoort bereidt zich voor op het komen de seizoen. Het is jammer dat geen uitvoe ring gegeven kon worden aan het aanvan kelijke plan om het nieuwe Zuiderbad reeds dit jaar in exploitatie te kunnen brengen. Maar zo zei de burgemeester mr. IT. M. van Fenema ons het is nu toch wel zeker dat in September a.s. met de bouw begonnen zal worden, zodat het vóór het seizoen 1952 gereed zal komen. Mits er geen nieuwe moeilijkheden komen in de vorm van een nieuwe bouwstop, of anders zins. Prof. ir. H. T. Zwiers heeft zijn ont werp enigszins gewijzigd, waardoor ook het café-restaurant voldoende accomoda- tie zal krijgen. De burgemeester was over het ontwerp thans zeer voldaan, als dit zo zei hij wordt uitgevoerd, krijgt Zandvoort een model-inrichting die onge twijfeld vele bezoekers zal trekken. Wij moeten evenwel wachten tot het nieuwe seizoen. Maar zo liet de burge meester er op volgen er is toch ook dit jaar voldoende gelegenheid voor zwem mers. Het houten Zuiderbad blijft natuur lijk dienst doen en dan hebben wij boven dien in Noord het bad Riche en daartus sen in de inrichting van Termes. Ieder die de verkwikking van het water zoekt, zal daartoe de gelegenheid krijgen, want het stelsel van wissel-cabines garandeert een vlug afwerken. Het bad Riche van de heer Pomper is behalve een zee- en zonnebad ook een bad met bassins die op het strand gebouwd zijn. Dit bad heeft een capaciteit van 2500 a 3000 baden per dag. Termes en het tegenwoordige Zuider bad zijn beide zee- en zonnebaden. Ter mes heeft een capaciteit van 7500 baden. Daarbij wordt dan gerekend da' nok de badkoetsjes, die het bedrijf nog rijk is, in gebruik zijn. Het Zuiderbad kan 6000 baders per dag verwerken. ADVERTENTIE Termes heeft 1500 wisselcabines, Bad- Zuid 1000 en Bad-Riche 500. Er is reeds gemeld dat het paviljoen „Sandevoerde", dat afgebroken wordt om plaats te maken voor het 3de flatgebouw, vervangen zal worden door een nieuw pa viljoen. Bovendien wordt er nu aan het uiterste puntje van Zuid een paviljoen ge bouwd in de vorm van een grote parapluie. Dit krijgt een groot terras, zodat het voor bewonderaars van zee en duin een schitte rend uitzicht wordt. Met man en macht wordt er aan gewerkt om deze inrichting voor het seizoen klaar te hebben. De watertoren is wat de technische in richting betreft, klaar, maar voor de be zoekers van de uitzichttoren en het restau rant kunnen komen, zal het vermoedelijk wel Augustus worden. De rotonde aan het einde van de Kerk straat nadert zijn voltooiing. De opening is in het begin van Juni te verwachten. Er wordt al gewerkt aan de opstelling van het tentenkamp in Noord. Daar komen elke zomer ongeveer 5000 bewoners. De meeste zijn geen vacantie-genieters, maar feitelijk forensen. Het zijn inwoners van Haarlem, Amsterdam, of ook wel van de Zaanstreek. Zij wonen praktisch de gehele zomer in Zandvoort. Op de dag gaan de mannen naar hun werk, maar de vrouwen en kinderen blijven onafgebroken in Zand voort. Vandaar dat het nodig was voor het gemeentebestuur van Zandvoort maatrege len te treffen dat de kinderen van deze kampbewoners lager onderwijs krijgen. In het kamp worden alleen leden van kam peerverenigingen toegelaten. Deze maat regel werkt goed, want daardoor helpen de besturen bij de controle. Er wordt nu ook iets Zuidelijker een ten tenkamp voor vacantiegangers ingericht. Daar zullen ongeveer 100 tenten kunnen geplaatst worden. In de regel zullen de kampeerders daar niet langer dan 2 of 3 weken blijven. Ex- wordt alles op gezet dat dit tentenkamp nog in het begin van dit seizoen in ge bruik genomen kan worden. Op Woensdag 9 Mei zal de Wegenwacht, de populaire „gele rijders" van de A.N.W. B., zijn eerste lustrum vieren. Voor het eerst zullen die dag alle Wegenwachten, in totaal 105 man, tezamen komen en in Utrecht aanzitten aan een lunch, die het dagelijks bestuur van de A.N.W.B. het cox-ps aanbiedt. In de ochtenduren zal Prins Bern- hard het corps in de tuinen van hel ko ninklijk paleis te Soestdijk inspecteren. De Wegenwacht zal op 9 Mei niet op de ge wone routes patrouilleren. ADVERTENTIE telmachine f. 385.— Bezoekt onze toonzalen Houtplein 34, Haarlem Rappallo, Arezzo en Florence, zij zijn qua locale kleur evenzeer geslaagd als cle oer- Hollandse landschappen van Monniken dam en Barchem of het Zuid-Franse „Pouilly Fuissé", met zijn iets bewogener lucht. Een neiging om de handen te zwaar te maken vinden we in enkele portretten (o.a. prof. W. van der Pluym, no. 1) en studies (o.a. de in tempera geschilderde Salomé, no. 34). In „Nausikaa en Odysseus" (tem pera) wordt een gobelin-achtig coloriet bereikt, dat weldadig voor het oog is en decoratief werkt. Het portret van de 84- jarige vader van de schilder (1936) Is het resultaat van liefderijke waarneming. Het slaat op één lijn met het iets meer spon- Prbf. W. van den Berg: portret van zijn vader. tanc kleinere portret van prof. Van der Pluym (1942), waarin diens trotse tegen zin in de toenmaals groeiende levensvoor waarden buitengewoon scherp is uitge- drukt. In de bovenzaal vindt men een grote collectie tekeningen, veel gevariëerder van stijl dan de schilderijen. Het zijn gedeelte lijk voorstudies voor de schilderijen, ge deeltelijk "portretten, cüe altijd iets per soonlijks in de wijze van opzet of uitvoe ring hebben. Enkele zijn gekleurd. Er is nog een aardige bistx-e-tekening „De negen muzen", waarbij nu eens niet getracht is aan elke muze haar eigen domein (dans of dichtkunst, geschiedenis of toneel) toe te wijzen: we zijn teruggekeerd tot de oor- s.prpnk,elijke betekenis van het woord „muze", namelijk „bergmeisje". De tentoonstelling is geopend tot 27 Mei. H. SCHMIDT DEGENER. OVER BEELDENDE KUNST „Amolfini en zijn vrouw" (Anno 1434) door Jan van Eyck. Het origineel bevindt zich in de National Gallery te Londen. Vijf honderd en ze ventien jaar geleden stonden de Italiaanse koopman Giovanni Ar- nolfini en zijn vrouw Giovanna Cenani te Brugge model voor „Meester Johannes". Méér dan bij enige an dere uitbeelding van een interieur, waarin zich de bewoners op houden (ik denk hier onder meer aan de bloeitijd onzer inte rieurkunst, beoefend door schilders als Ver meer, Jan Steen en Pieter de Hoogh) on dergaan we hier de aanwezigheid der ge- portretteerden en de sfeer van intimiteit, die zich heeft gekris talliseerd tot in de kleinste en onaanzien lijkste onderdelen van dit slaapvertrek. We staan hier voor een der grootste wonderen der schilderkunst, voor een der meest waarde volle kunstwerken le vens uit het „rijke" National Gallery. Hoewel ik mij er van bewust ben dat het een hachelijke onder neming is het wezen van deze sehepping met woorden te bena deren, omdat alle com mentaar hier vervlakt en ontoei-eikend blijkt, wil ik tóch trachten de lezer iets meer te doen verstaan van de harmonie die bij achteloos voorbijgaan onbegrepen zou blij ven. Ongetwijfeld zouden deze bedenkingen op uw lippen besterven wanneer ge voor het origineel staande of, zo ge wilt, voor een fraaie reproductie de welhaast ma gische werking onderging die deze verbeel ding op ons uitoefent. Het wonder werd niet opgeroepen door de dwingende aan wezigheid der voorgestelden en de tast- bare intimiteit van het vertrek, waarin zij besloten zijn als zodanig, maar door het meesterschap dat in deze aanwezigheid en deze sfeer de hoogste intimiteit tussen man en vrouw tot symbool verhief. Tegenover het aantrekkelijke genre achtige der zeventiende eeuwse interieur schilders imponeert ons Jan van Eyck dooi de sacramentele wijding waarin hij zijn schepping tot in de strakke naden dei- vloerdelen hulde. Intimiteit en sfeer zijn hier van hogere orde dan die welke men aan het begrip huiselijkheid pleegt te hech ten. Als Vermeer van Delft uitstijgt boven het niveau der „vrolijke huishoudens" en intieme binnenhuizen, geschilderd om dei- vrolijkheid wille en uit een zeker heimwee naar cle veilige beslotenheid der woon kamer, dan bereikt ook hij somtijds een hoogte, die ons het woord „wonder" ont lokt. Doch Vermeers wonder is kléiner dan dat van Van Eyck, omdat de Delftse mees ter beschouwelijkheid plaatst tegenover de mystiek van de grote primitief. Men zou het aldus kunnen formuleren, dat Vermeer ons nog „afleidt" door ons tot verrukking te brengen over de stille, tastbare schoonheid Bovenstaande gevelsteen is te zien in het perceel Frankestraat 27. Daar is nu een wasserij gevestigd, maar vroeger was er een garenpakker ij. Op dat laatste bedrijf heeft de afbeelding op de steen dan ook betrekking. Het is bekend dat er in Haar lem vroeger veel bedrijven waren die zich bezig hielden met het weven van allerlei stoffen. De fabricage van garen was daar van een nevenbedrijf. Vroeger werd er in Haarlem zelfs een garenmarkt gehouden. Ook de Garenko- kersvaart herinnert nog aan dit bedrijf. In de tijd dat Allan zijn boek over de historie van Haarlem schreef, dat was in 1875, was de garenpakkerij in de Franke straat nog in bedrijf. De steen dateert uit het begin der 18e eeuw toen deze nijverheid nog floreerde. Horizontaal: 1. Javaans orkest, 7. mensen, die dit doen moet men met een korreltje zout nemen, 13. Griekse godheid, 14. vergrotende trap van wat beter is dan nooit, 16. verstand, 17. bijnaam van Amerikaans opperbevelhebber, 19. hoofd deksel. 21. ankerplaats van schepen (samen trekking). 22. niet op deze plaats, 25. niet koud, 27. Vlaams woord voor persoon, 29. ondeskun dige, 30. dier, 32. voornaam. 34. wat men bij iedere huisdeur vindt, 36. zo heette de oom van de negerhut. 38. figuur uit de Griekse goden wereld, 40. oovlogswapen, 42. tezamen, 43. her der, 44. wat het meestal doet op een dag dat het beslist mooi weer moet zijn. Verticaal: 1. geeft melk, 2. vaartuig, 3. er geen gat meer in ziende. 4. boom. 5. zelfs indien, 6. om uit te drinken, 7. tennisterm, 8. geeft de rangorde aan, 9. bijwoord, 10. blijken meestal later omgeko men of gevangen te zijn, 11. plaats in Gelder land, 12. zoon van een zoon van de vader van mijn vader, 15. gezelliger dan alleen, 18. uit gangspunten, 20. wat een feestganger soms de volgende ochtend heeft, 23. honderd vierkante meter, 24. het hemd is nader dan25. pun tig voorwerp, 26. nodig voor de veiligheid,. 28. listig, 31. voorteken. 33. nog niet, maar wel gauw, 34. dat is erg of iets waar het gezellig kan zijn, 35. vod, 37. lofdicht. 39. heilige. 40. jongensnaam, 42. persoonlijk voornaamwoord. Oplosingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux: HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". De oplossing van het kruiswoordraadsel dei- vorige week is: Horizontaal: 1. beker, 5. kaart. 9. Eros. 13. al. 14. motor, 16. koevoet, 18. Alp, 20. tip, 22. edel. 23. rein. 25. kim, 27. en. 28. dr.. 29, neus. 31. toneel, 33. rem. 34 DDT. 35. op, 37. edel, 38. bom, 39. re, 10. knap. 42. os, 44. los. 46. kantoor, 48. sip, 50 N.T., 51. O.K., 53. mes. 54. Oosters, 56. mal, 53. dr., 59. Tino, 60. bi, 61. rag. 62. mode, 64. Ie. 65. tal, 66. lof, 67. gareel, 68. neen, 70. os, 71. dr. 72. per. 74. rede, 76. zaag, 78 dol. 80. Rie, 81 drempel. 84. nader, 86. en, 87. soep, 88. kaars, 89. koets. Verticaal: 1. baar, 2. ellende, 3. e.m., 4. rot, 5. kop, 6. ar, 7. R.K.. 8. toe, 9. even, 10. rol, 11. oe, 12. storm, 15. til. 17. edel, 19. Piet. 21. Min- doro, 24. nu, 25. koe, 26. mees, 28. demon, 30. sonnet, 32. el, 33. rol, 34. droom, 36. pats, 40. kam, 41. Po, 43. dienen, 45. steil, 47. oordeel, 48. stil. 49. pro, 52. karos, 55. St., 57. laf, 58. dorp, 60. bandiet. 62. ma, 63. eer, 65. teer, 66. loods, 67. grap. 69. er, 71. damp, 73. bod, 75. eens, 76. zee, 77. gek, 78. das, 79. lek, 82. ro, 83. la, 84. nr., 85. ro. De prijzen werden als volgt toegekend: 7,50 mevrouw W. G. van Meeuwen Ebeli, Rijksstraatweg 71 Haarlem-Noord. 5 C. J. F. Weber, Engelmundusstraat 17, IJmuiden-Oost. 2,50 mei. W- Harders, Jacob van Campenslraat 29 te Heemstede. In het voorlopig verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting voor Wederopbouw en Volks huisvesting 1951 merken vele leden op, in het algemeen grote waardering te hebben voor de energie, waarmede de minister zijn moeilijke taak vervult, doch ander zijds van oordeel te zijn, dat zijn beleid aan duidelijkheid en rust had ingeboet. Naar de mening van deze leden heeft de met ingang van 1 Januari 1951 ingestelde vergunningstop ten aanzien van de over spanning van de arbeidsmarkt en de ma teriaalvoorziening tot geen enkel resultaat geleid en lijkt integendeel de situatie te zijn verergerd. De minister blijft, aldus deze leden, in het algemeen aandringen op de bouw van kleine en duplex-woningen. Zuiver op sta tistische gegevens afgaande, schijnt dit verantwoord, maar zij vroegen zich af, hoe de minister zich de practiik voorstelt. Moet hier eventueel verhuisdwang worden toegepast met alle ellendige gevolgen van dien, vooral ook ten aanzien van ouclen van dagen? Zij hadden de indruk dat het beleid te veel werd gebaseerd op koel statistische gegevens en op beschouwingen en berekeningen van achter de schrijftafel, met veronachtzaming van wezenlijke eisen van het gezinsleven. Deze leden achtten naast de bouw van arbeiderswoningen ook "die van een aantal niet te grote middenstandswoningen, voor al in de steden, noodzakelijk. De vraag rijst, aldus sommige leden, hoe een teveel aan in uitvoering zijnde woningen is ontstaan, daar de minister het bouwprogramma had vastgesteld. Deze leden drongen er op aan, dat voortaan een zodanig beleid zou worden gevoerd, dat het middel van een bouwstop niet meer zou behoeven te worden gehanteerd Enkele leden maakten de opmerking, dat de distributie van nieuw te bouwen woonruimte over de verschillende gemeen ten zeer onoordeelkundig geschiedt. Zij dachten hier vooral aan het Noorden des lands. van het aardse, doch dat Van Eyck met het doen ondergaan der aardse schoonheid tevens voert tot de hoogste zin van het leven zélf! Als ik hierboven gewaagde van harmonie, dan moet deze worden gezocht in het sublieme afstemmen van mens en materie op de ideologie, die de geestelijke achtergrond vormt van des kunstenaars tijd. In dit kader past ook de symboliek, die in een aantal onderdelen uitgesproken aan de moderne beschouwer ontgaat en waarvan de betekenis zelfs niet steeds met zekerheid meer te achterhalen valt. Heeft het slaapvertrek als keuze van „décor" een begrijpelijke zin, evenals de passie-tafere len rond de spiegel tegen cle achterwand en de links daarvan hangende rozenkrans, minder spreken tct ons cle ostentatief bran dende kaars in de koperen kroonluchter, alsook het hondje en de wit-houtensanda- len op de voorgrond, waarin toespelingen gezien kunnen worden op cis „alom te on derscheiden wijsheid van God", op geloof en trouw. Als bekroning van de stoel naast het bed, ontwaren we een beeldje van Sint Margriet, patrones der zwangeren. Het delicaat geschilderde handenpaar in het hart der compositie vormt als een blank verbindingsteken de symboliek der vereni ging die in het plechtig handgebaar van Amolfini bekrachtigd schijnt te worden. Zózeer verheft de sacramentele wijding mens en stof, dat het sluwe, vos-achtige uiterlijk van Amolfini en diens bizar- topzware hoed de totale harmonie niet schaden. Overtuigend bewijs hoe de reali teitszin van Van Eyk niet, als bij de mo derne kunstenaars, der Nieuwe Zakelijk heid veelal, in het uiterlijke verstart, doch het zichtbare „belijdt" als reflectie van het Goddelijke. Dat de weergeving nog feilen vertoont in technisch opzicht (perspectief enzovoorts) doet hoegenaamd niets af aan de ideeële waarde van het kunstwerk. Het is begrijpelijk dat Van Eyck, die zich als eerste waagde aan een dergelijk, groot-op gezet interieurstuk, met de geportretteer- den ten voeten uit, de ruimte nog niet ge heel in zijn macht had. Het is overigens verrassend met welk een zelfvertrouwen de kunstenaar cle ruimte bespeelt-, zoals onder meer blijkt uit de vondst van de bolle spiegel, waarin we man en vrouw op de rug ontwaren, alsmede de schilder zelf (door een huisgenote vergezeld) op de drempel van het vertrek staande. Boven deze spiegel spellen we het minutieus ge- calligrafeerde opschrift: Johannes cle eyck fudt hie" (Jan van Eyck is hier geweest). Men zou geneigd zijn hieraan corrigerend toe te voegen: Hij bevindt zich hier nóg, vereeuwigd als zijn geest blijft in het won der dat hij schiep! H. P. BAARD Zilveren jubileum wordt op 14 Mei in Utrecht gevierd De Vrijzinnig Protestantse Radio Om roep zal zijn 25-jarig bestaan op de Twee de Pinksterdag in Utrecht vieren. In de Domstad werd in Juni 1926 in de Re monstrantse kerk voor het eerst een alge mene vergaderine van de V.P.R.O. gehou den. De jubileumviering begint 's morgens met vijf kerkdiensten in verschillende de len van de stad. In de middag wordt een grote samenkomst gehouden in de Beatrix- en Irenehal van het Jaarbeursgebouw. Hier zullen de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, de voorzitter van de Cen trale Commissie voor het Vrijzinnig Pro testantisme, prof. dr. M. A. Beek, en de voorzitster van de V.P.R.O., mej. dr. N. A. Bruining, het woord voeren. Met de eer ste uitvoering van een groot declamato- rium „Holland", gecomponeerd door dr. Anthon van der Horst op een tekst van ds. Duco Vorsten, wordt deze samenkomst besloten. Mejuffrouw dr. N. A. Bruining, voorzit ster en dr. E. D. Spelberg, directeur van de V.P.R.O., hebben in een persconferentie verklaard, dat de V.P.R.O. nooit meer heeft willen zijn dan een bijzondere om roep, die alleen de eigen beginselen wil uitdragen, doch de algemene programma onderdelen het liefst verzorgd zag door één nationale omroep, welke geen staats omroep moet zijn. Daarom was de V.P.R.O. met een zend tijd van zes uur vóór de oorlog ook zeer tevreden. Na de oorlog, toen de kerkdien sten door het I.K.O.R. werden verzorgd, bleef van deze zes uur slechts vier-en- een-half uur over en dit zou voldoende ge weest zijn, als de idee van de nationale omroep verwezenlijkt had kunnen worden. Nu echter de algemene uitzendingen in handen van vier verschilende omroepver enigingen zijn gebleven, wordt bij de Vrij zinnig Protestantse luisteraars de behoefte gevoeld, dat althans in een deel van deze uitzendingen ook het Vrijzinnig Protestan tisme zijn invloed kan laten gelden. De V.P.R.O. hoopt dan ook in het nieuwe omroepbestel meer zendtijd te krijgen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5